PDA

View Full Version : Тропане/удряне от към ск. кутия/диференциал Алфа 75 2.0



MasterBo
16-10-2006, 13:16
Здравейте, от една седмица насам.. започна да се чува сулно удряне/тропане от към скоростната кутия/диференциала на 75-цата.
Първо потропваше от време на време, но сега вече щом отпусна съединителя като включвам на скорост започва да тропа нещо, ама доста силно. Като се движа по инерция (не съм на скорост) всичко е перфектно, няма виене, няма удряне.. никакъв шум.
След като включа на скорост, както казах още при отпускане на съединителя започва да удря нещо, и така продължава още известно време и утихва. При включване на следваща предавка - отново се получава същото.

Миналата година смених целия комплект на съединителя.

Някаква идея да ме насочите къде може да е повредата?

pe6kata212
16-10-2006, 15:31
кофти работа колега.Провери си гумените карета на кардана или тампонитена гредата,което е по вероятно

V_G_Z
16-10-2006, 19:12
тампони на ск кутия или по малко веряотно разбито каре

75 2.0 turbo
16-10-2006, 22:01
или де-дион да речем :wink:

Venci
18-10-2006, 01:51
дисекция ще трябва :spiteful: поне на тампоните

mr.wrong
23-10-2006, 00:01
Колега останалите сектанти са прави , но може да е и несщо много по безобидно . При мен имаше подобен проблем и аз се бях видял в чудо . Оказа се обаче за щастие че трубата на аспуха е провиснала и когато потегля рязко и на колата и пропадне задницата тръбата се удря в болтовете на дясното вътрешно каре и после се удря в копето . Ако и при теб е така ще видиш следите от болтовете точно на извивката на аспуховата тръба точно над полуоската . При мен дори се беше пробила тръбата.
Доно и при теб да е подобен проблем че иначе диагнозата е много тежка :)

MasterBo
31-10-2006, 14:34
Така, първото каре откъм двигателя беше тотално скъсано. Смених го, но за съжаление удрянето отдолу си остана.
Ще по-гледна дали и при мен случая не е кардана да удря тръбите на гърнетата, а те да се удрят в купето.
Де-дион ? Това го срещнах в инструкцията за 75-цата на английски език, но за съжаление не знам кое наричат така? За ск. кутия/диференциал/съединител ли става на въпрос (май звучи малко тъпо)?
Как да проверя тампоните?

mr.wrong
31-10-2006, 23:00
De Dion е типа на задното окачване на алфата и по специално огромиа триъгълник от тръби отдолу който държи двете гуми идеално съосни и се закача на купето само в предната си част а отзад има две щанги и едно нещо като кантар което измества дания мост с няколко сантиметра в завой за да прави задницата още по стабилна. А скорстната кутия +съединителя+ диферинциала че дори и спирачките целия този блок се нарича - transaxle

pe6kata212
02-11-2006, 13:35
малко извън темата (за което се извинявам) този централния тампон н де диона който е отпред сменява ли се и много ли е сложна процедурата защото моя е позаминал вече.
П.П. от каде да се го закупя и на каква цена е

MasterBo
02-11-2006, 14:05
Разгледах аз така наречения Де-дион.. и останових, че централния тампон е смачкан тотално.. и даже май се е разпаднал. Купих си нов за 14 лв от един магазин тука в Плевен.
Малко след това забелязах, че нещо е направило дупка в купето, малко вдясно от работния цилиндър на съединителя.
Ето снимка:
http://yana-bg.com/files/public2/Car%20TIS%20ETK/Alfa/75_dupka.jpg

Странното е, че от предполагаемата част която съм написал на снимката, до дупката има около 1-1.5 см разстояние... значи това нещо де-дион се мести доста?!

Също така измъкнах от една греда остатъци от някакъв цилиндричен тампон.. на който за съжаление неможах да му намеря мястото...

Някакви идеи какво да подменям..?

75 2.0 turbo
02-11-2006, 21:03
3-те тампона на кутията прегледа ли си :?:

Venci
02-11-2006, 21:26
Виж си тампоните на скоростната кутия - тези двата в предната и част които я държат към гредата. Циливдричните остатъци до колкото разбирам са от маншона, който обкръща долната помпа на съединителя - да не ти дреме можеш и без него. Поздрави!!!

ilian75
02-11-2006, 22:18
тази дупка която виждаш там е от планката на тампона на ск кутия тои е скъсан когато потегляш или пуснеш по рязко съединителят скоростната кут се завърта и удря във купето а по просто смини си тампона на кут десния но си купи десеен

V_G_Z
02-11-2006, 22:56
малко извън темата (за което се извинявам) този централния тампон н де диона който е отпред сменява ли се и много ли е сложна процедурата защото моя е позаминал вече.
П.П. от каде да се го закупя и на каква цена е
тампона се сменя и не е скъп но проблема е че самата смяна е леко ВГЗ
:lol: има някои са го сменяли и на място ... но трябва да откачиш напречната греда и после голяма чурка с ваденето на стария тампон ... :lol:

mr.wrong
02-11-2006, 23:58
Ваденето на самия тампон и инсталирането на новия не е толкова голям проблем дори и на място . Стига да си направиш един спецялен иструмент състоящ се от две тръби които влизат една в друга , две големи здрави шайби и една шпилка с 2 гаики :)

Venci
02-11-2006, 23:59
малко извън темата (за което се извинявам) този централния тампон н де диона който е отпред сменява ли се и много ли е сложна процедурата защото моя е позаминал вече.
П.П. от каде да се го закупя и на каква цена е
тампона се сменя и не е скъп но проблема е че самата смяна е леко ВГЗ
:lol: има някои са го сменяли и на място ... но трябва да откачиш напречната греда и после голяма чурка с ваденето на стария тампон ... :lol:

Моя стария излезе лесно. Ама после новия докато влезе... Тоя тефлон е като жив. Изкача и е ебати зора докато го подведеш да влезе. Ей го
http://venci.alfaromeo-bg.com/19.02.06/HPIM2210.jpg

Iltcho
03-11-2006, 12:11
http://venci.alfaromeo-bg.com/19.02.06/HPIM2210.jpg

За тебе скоби няма ли ве? Бааахти как си го накълвал с чука... А иначе съвета на mr.wrong за инструмента - Това е начина :headbang:

Ма според мен е нужен болт с подходяща дължина, дебелина и здравина, яки шайби, гайка, 2 гедорета и яки ръчички :hehehm:

toni_75TURBO
04-11-2006, 11:27
Здравеите,парво се извиниавам че пиша на латински защото ми е нов лаптопа и още ниамам кирилица.Да се варна малко в началото на темата аз имам сащиа проблем в момента но имам много разбито каре и си мисла че е от него.А тропането е зверско и се осеща като пипнеш скоростите а то е само когато не е натиснат саединитела.(ОТНОВО СЕ ИЗВИНИАВАМ)



=======================================

Колега извиненията са приети, но все пак обърни внимание че в прозореца за писане на ново мнение има 2 варианта за кирилизиране дори и да нямаш инсталирана на компютъра си. Има Конвертор и Кредор :)

Venci
08-11-2006, 02:37
http://venci.alfaromeo-bg.com/19.02.06/HPIM2210.jpg

За тебе скоби няма ли ве? Бааахти как си го накълвал с чука... А иначе съвета на mr.wrong за инструмента - Това е начина :headbang:

Ма според мен е нужен болт с подходяща дължина, дебелина и здравина, яки шайби, гайка, 2 гедорета и яки ръчички :hehehm:

Така съм го набил с чука защото тогава нямах телоподаващо да го капна на няколко места. Иии повярвай ми само с болт, шайби и гайки не става толкова лесно :crazy: питай ме как знам... И после питай пак защо съм блъскал толкова с чука... Наистина трябва да има две тръби които да подведат тампона иначе тръгва на криво и после не влиза а само се гъне и кикярчи :lsabre: докато не полудееш няма дорници няма чудеса

MasterBo
08-11-2006, 09:03
Така...
Купих двата тампона на скорстната кутия. Малко чакане падна докато ми ги доставят но важното е че ги имам вече.

Тръгнах да сменям централния тампон, този който Венци е снимал, но се оказа че от двете му страни има нещо като пръстени и шайби. При мен долния пръстен си стоеше там непокътнат, но от горната страна ми беше останало някакво парче метал приличащо на скъсана гривна с някакви остатъци от силно сплескана шайба.

След кратка справка с ePER, видях че там на картинката са дадени два пръстена/шайби (не съм сигурен как точно се наричат) отгоре и отдолу на тампона. Въпроса е че ги няма никъде по магазините в Плевен. Интересува ме и двете ли са еднакви, как се наричат и как подяволите да накарам горната да си стои на мястото? Бой с чука докато се заклини там ли?

П.П. Забравих да кажа, че накарах един стругар да ми направи такъв пръстен като долния и него се опитвам да закрепя отгоре.

Venci
10-11-2006, 21:08
След като вкалаш тампона в моста слагаш горната шайба и сплескваш с чук и тъп секач ръба на моста. Виж снимката която съм дал
! Нещо такова, ама без да прекаляваш като мен. Най сигурно е да се капне с телоподаващо на няколко места.