PDA

View Full Version : Да спасим жабите



Peak1
15-11-2011, 00:37
Жабите обитават нашата планета от повече от 250 милиона години. В наши дни 1/3 от общо 6485-те вида са на ръба на изчезването.
Рядко се случва да се случи цял род животни да изчезнат. Ние не сме съществували, когато това се е случило с динозаврите, но според много учени точно пред това са изправени жабите и други представители на земноводните.

Замърсяването, глобалното затопляне и унищожаването на местообитанията вече са взели сериозни жертви. През последните 10 години са изчезнали 170 вида жаби, а други 1900 са сериозно застрашени. Освен горе споменатите причини, гъбична инфекция също мори тези създания. Тя покрива кожата им и прави порите не функционални. Тъй като жабата разчита на порестата си кожа за хидратация и част от дишането, гъбичката буквално я оставя без вода и затруднява дишането. При това положение земноводното е обречено да умре от дехидратация.

Природозащитниците смятат, че защитна мярка е повече от наложителна, за да може идните поколения да знаят какво е жаба, за да сме сигурни, че в Южна Америка няма да има нашествие на заразо-носещи комари, и че животоспасяващите лекарства все още ще могат да се извличат от жаби. Болкоуспокояващите разчитат на жабите за поне една активна съставка, а СПИН изследователите са открили в тях химикал, който изглежда има анти-ХИВ ефект!

Причината да ви занимавам с това е, че една от организациите - "SAVE THE FROGS", която се занимава със спасяването на жабите има нужда от подкрепа в един конкурс. Наградата за топ100 е по 25 000$, а за победителя 250 000$!

Моля гласувайте на:
https://apps.facebook.com/chasecommunitygiving/charities/262655709-save-the-frogs?src=vote_share

fred
15-11-2011, 19:39
Всяко едно същество се нуждае от подкрепа, защото има място в света.Съответно неговата среда, пък е среда и за други, храна за трети и т.н.Напълно покдрепям

old alfist
16-11-2011, 13:20
Може би изчезват както твърдят хората, но аз не мога да го усетя - дори си мисля, че се увеличават.На вилата си имам два фонтана и не мога да ги изгоня цяло лято оттам - дори не им пречат разните му препарати, които хвърлям против зеленясване на водата, а таранки и раци мрат от тях.

Susscrofa
16-11-2011, 13:47
Основният проблем тук е разрушаването на техните местообитания.
След промените 89 година, много от осушените земи с цел превръщането им в земеделски такива, отново възвърнаха предишния си облик. Превърнаха се пак във влажни зони.
Навремето всяко кътче земя трябваше да бъде осушено /особено край Дунава/, за да може да се обработва като земеделска земя.
Сега вече тази земя не се обработва, а и не само тя, и постепенно, подходящите за жабите местообитания се увеличиха значително.
За мен проблем може да съществува единствено и само за червенокоремната бумка, но не зная да има нови проучвания за нея. Тя обитава пояса до 400 м н.в, който е най-силно урбанизиран и с най-голямо антропогенно въздействие. При нейното другарче жълтокоремната бумка, нещата са малко по-различни, защото нейните местообитания достигат до 1900 м н.в., където е доста "по-спокойничко".
За останалите представители на разред Anura или безопашатите земноводни в България, не мисля, че има сериозни заплахи.
Ние не сме зле, чужденците а се оправят сами:):tv:

Peak1
16-11-2011, 19:29
За мен проблем може да съществува единствено и само за червенокоремната бумка

Червенокоремната бумка bombina orientalis (всъщност й викат огненокоремна) не е български вид. Тя е от Азия като зелената форма е от Корея, а кафявата от Русия.

В България се среща само жълтокоремния братовчед bombina bombina. И двата вида не са застрашени... все още.


Ние не сме зле, чужденците а се оправят сами:):tv:

Надявам се това да е само тролване... ако наистина го мислиш... :screwy:

old alfist
16-11-2011, 20:25
Не знам кой какво мисли, но при мен се въдят яко жаби - като тръгна за стрижа с косачката, при по-висока трева започват да скачат разни дребни жабета пред машината и колкото и да ги пазя, все се оказва някое под перката.

Peak1
16-11-2011, 23:01
Не знам кой какво мисли, но при мен се въдят яко жаби - като тръгна за стрижа с косачката, при по-висока трева започват да скачат разни дребни жабета пред машината и колкото и да ги пазя, все се оказва някое под перката.

В България популациите са все още стабилни, но в световен мащаб това далеч не е така.

Особено в тропическите райони.

Susscrofa
17-11-2011, 09:24
Червенокоремната бумка bombina orientalis (всъщност й викат огненокоремна) не е български вид. Тя е от Азия като зелената форма е от Корея, а кафявата от Русия.

В България се среща само жълтокоремния братовчед bombina bombina. И двата вида не са застрашени... все още.



Надявам се това да е само тролване... ако наистина го мислиш... :screwy:

Не знам кое е "тролване", но поне вземи понаучи малко за земноводните в България и тогава се бори да опазваш тропически жабета.
Червенокоремната бумка /Bombina bombina, Linnaeus, 1761/ е с ареал, централна и източна Европа, на изток до р. Волга и степите около Каспийско и Черно море.

Относно тяхната защита мога да ти постна това:
Разред Безопашати
Order Anura/Ecaudata


Семейство Бумки - Discoglossidae

Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
Световна червена книга - LC
Бернска конвенция - Приложение II
Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

Жълтокоремна бумка (Bombina variegata)
Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
Световна червена книга - LC
Бернска конвенция - Приложение II
Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

Продължавам да твърдя, че на Балканския полуостров има видове, които наистина се нуждаят от защита и не считам, че ние трябва да се грижим за жабките в "Южна америка". За тях да се погрижат компаниите, които извеждат сечи в тропическите гори. Те са доста богати и са все от развити страни.:picnic::smoke::smoke::smoke:

bager
17-11-2011, 09:49
Тук "Susscrofa" е напълно прав. Този проблем го има наистина, но решението му не зависи "ама грам" от нас и някакво гласуване.
А ,темата за защита на местни застрашени видове би трябвало да е по-актуална, но със също толкова незначим резултат. Не сме дорасли да спасяваме нещо си, а пък и често няма смисъл...
Устремявайки се към живота на "западните" общества, ние достигайки го в една или друга степен, може и да се сетим, че има и други видове които живеят на тая планета. Само че тогава колко от тях все още ще ги има?
Факт е, има "цивилизация" на определена територия - няма биоразнообразие, има един абсолютно доминиращ вид, отглеждащ други видове, но само такива, от които има полза.
Колкото по-малко хора има, толкова по-голям шанс имат другите, това е!

Peak1
17-11-2011, 19:52
Не знам кое е "тролване", но поне вземи понаучи малко за земноводните в България и тогава се бори да опазваш тропически жабета.
Червенокоремната бумка /Bombina bombina, Linnaeus, 1761/ е с ареал, централна и източна Европа, на изток до р. Волга и степите около Каспийско и Черно море.

Относно тяхната защита мога да ти постна това:
Разред Безопашати
Order Anura/Ecaudata


Семейство Бумки - Discoglossidae

Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
Световна червена книга - LC
Бернска конвенция - Приложение II
Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

Жълтокоремна бумка (Bombina variegata)
Закон за биологичното разнообразие - Приложение II, III
Световна червена книга - LC
Бернска конвенция - Приложение II
Директива на Европейския съвет - Приложение II, IV

Продължавам да твърдя, че на Балканския полуостров има видове, които наистина се нуждаят от защита и не считам, че ние трябва да се грижим за жабките в "Южна америка". За тях да се погрижат компаниите, които извеждат сечи в тропическите гори. Те са доста богати и са все от развити страни.:picnic::smoke::smoke::smoke:

Да, признавам, обърках двата вида. Само да доуточня, че бумките са семейство Bombinatoridae, а Discoglossidae е семейство кръглоезични жаби, от което бумките са извадени.

Иначе всички влечуги и земноводно в България са защитени. Това обаче не значи, че всички са застрашени.. поне за сега.

Иначе смисъла на темата беше, който има фейсбук и желанието да помогне да пусне по един глас за организацията "SAVE THE FROGS!". Първо място ще им осигури 250 000$ - ресурс, с който могат да направят доста за опазването на застрашени видове, така че няма как да приема "чужденците да се оправят, нашите жаби са ок" за друго освен тролване. Достатъчна помощ е дори разпространяването на информацията, за да може хората да се поинтересуват. Аз например така реших лятото да направя езерце на вилата, с което да създам условия, които да стимулират развъждането на диви жаби.

А въпросната организация вече се е сдобила с постер на международното летище в Атланта (най-натовареното летище в света).

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/308875_10150466396910865_123187695864_10634595_874 206764_n.jpg

old alfist
17-11-2011, 20:47
Аз се чудя как да се отърва от тези жаби, а ти ще ги развъждаш - не знам как да ти ги събирам и предавам, иначе бих го направил.

Peak1
18-11-2011, 00:49
http://www.guardian.co.uk/environment/2011/nov/16/amphibians-terrifying-extinction-threat?INTCMP=SRCH

mordohy
20-11-2011, 20:15
Първата ми автомобилна любов е едно ауди 50 или Поло.
Беше жабешко зелено и му виках Жабока!
И до сега, номера му е нашия таен код със сина ми!
Жабата влезе реално в живота ми!
Съкратено: жабата, освен, че е много симпатично животинче, тя е най-добрия лакмус за условията на живот.
Хванете ли жаба, почешайте я по коремчето и я пуснете внимателно!

old alfist
20-11-2011, 21:59
Не знам какво хубаво им намирате, но за мен са много гнусни.

dimitar_vd62
20-11-2011, 22:01
И аз не мога да ги ям.

bager
20-11-2011, 22:39
И аз не мога да ги ям.

Аз с удоволствие бих хапнал едни добре изпеченки или изпърженки жабешки бутчета. Ял съм и пак бих хапнал с удоволствие :) .
Но наистина жабата е жив индикатор за замърсяването на околната среда. Въобще земноводните. Има ли ги- всичко е наред :).

Susscrofa
21-11-2011, 13:29
Независимо, че в началото подходих малко остро към твоята тема, бих искал да те поздравя.
Радвам се, когато млади хора се интересуват и вълнуват от подобни проблеми.
Гласувах, да знаеш.:)
Продължавай в същия дух!

:beer:

Peak1
22-11-2011, 19:17
Независимо, че в началото подходих малко остро към твоята тема, бих искал да те поздравя.
Радвам се, когато млади хора се интересуват и вълнуват от подобни проблеми.
Гласувах, да знаеш.:)
Продължавай в същия дух!

:beer:

:drunk:

mordohy
25-11-2011, 23:48
Нещо ново по темата!

dimitar_vd62
27-11-2011, 00:24
Ми жабите са си на арената от милиони години, така или иначе ще оцелеят, въпроса е ний ко ши прайм.

old alfist
27-11-2011, 10:11
Според мен единствено хубавото на жабите е, че са добра храна на щъркелите - където има жаби, има и щъркели, а лошото е, че привличат змиите.
Хубавото на змиите, че привличат таралежите, но лошото на таралежите, че докарват след себе си лисиците.
Кратко казано - където има жаби, има шоу.

Peak1
28-11-2011, 22:07
Нещо ново по темата!

Дам, вид, който е смятан за изчезнал е преоткрит в Израел.

http://www.digitaljournal.com/article/314690

Хищниците играят основна роля в еволюцията на окраските на дърволазите.

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111121104153.htm

И още:

Използването на атразин причинява репродуктивна дисфункция при земноводни, влечуги, риби и бозайници изложени на химикала, който е широко разпространен в САЩ и 60 други държави.

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111128121549.htm

mordohy
30-11-2011, 21:00
Както казах, жабата е лакмус!
Има ли жаби- значи и водата е добра.
Ние нямаме мръсни или отровни жаби!
Нашите жабета са си супер!
Нека си ги уважаваме и обичаме!
Те не могат да ни навредят!

old alfist
30-11-2011, 21:10
Да са ви живи и здрави жабите и да им се радвате - може да си сложите и някоя под възглавницата.

Peak1
02-12-2011, 02:41
Да са ви живи и здрави жабите и да им се радвате - може да си сложите и някоя под възглавницата.

Имам 2 от Корея, терариума им е до леглото, а танзанийските дървесници са ми малко по-встрани http://www.frogforum.net/images/smilies/frogsmile.gif