PDA

View Full Version : Относно глоба от 2009г на починал човек



Walker
09-05-2012, 12:32
Здравейте,

някой има ли представа дали трябва да се заплати глоба, която е пристигнала 2012г, за нарушение извършено през 2009г от човек, който е починал?

Акта е на стойност от 10лв за не изправни документи.

Тук имаше ли някаква давност, или?

Old Fox
09-05-2012, 12:53
Две години е давността. Тоест вече би следвало да е погасена.

Walker
11-05-2012, 16:05
Две години е давността. Тоест вече би следвало да е погасена.

Благодаря за отговора!
Дано си прав! :)

Old Fox
11-05-2012, 16:58
За нищо. Може да си провериш КАТ, те ще ти кажат.
Наскоро проверявах по друг повод и се оказа че имам неплатена глоба от 2010. Всъщност е платена още тогава, но в КАТ така и не са разбрали + още една от 2009г също платена, също не са разбрали в КАТ, но беше вече погасена по давност:-)

Tonimir
11-05-2012, 19:23
За нищо. Може да си провериш КАТ, те ще ти кажат.
Наскоро проверявах по друг повод и се оказа че имам неплатена глоба от 2010. Всъщност е платена още тогава, но в КАТ така и не са разбрали + още една от 2009г също платена, също не са разбрали в КАТ, но беше вече погасена по давност:-)

Много ми е интересно тия тюфлеци от КАТ, как все не си знаят кой какво е платил и кога им е платил.

Преди 4 години, бях с Алфата на брат ми и ме спряха за 47+ над ограничението в населено място. (каквото не беше, ама как да е)
От страх да не ми се източат всички точки, щот като ги смятах, след Акта трябваше да ми останат около 5. реших да възстановявам точки.
Отивам в КАТ да взема бележка, че всичките ми глоби са платени, и изненадан да видя, че един АКТ от 2006та, не е бил платен, за скромната сума от 100 лева. А аз го бях плащал на времето, но абдалите в КАТ не са го вписали, или явно не са го въвели в скапаната им система. За мое щастие, аз си пазя всички бележки от банкови преводи, та си показах бележката от превода, и ми отписаха дължимата сума в системата им.

Та явно не се случва само на мен ... така, че колеги съвета ми към всички, като плащате на тия тюфлеци, пазете си бележките от превода! Иначе после само главоболие ...

old alfist
15-05-2012, 01:50
По принцип всички активи и пасиви се поемат от наследниците, така, че според мен глобата е дължима от тях - давността е друг въпрос.

stu
08-06-2012, 18:59
Това катаджиите са големи...............,нищо не е дължимо от никой щом нарушителят е починал, това си го пиша в ЗАНН - чл.34 ал.1, а и е

Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., доп., бр. 102 от 1995 г. и бр. 12 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 39 от 2005 г., в сила от 12.08.2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 97 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 77 от 2011 г.) Не се образува административнонаказателно производство, а образуваното се прекратява, когато:

а) нарушителят е починал;

б) нарушителят е изпаднал в постоянно разстройство на съзнанието;

в) това е предвидено в закон или указ.

Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения, както и по Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за дружествата със специална инвестиционна цел, Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, част втора, част втора "а" и част трета от Кодекса за социално осигуряване, Кодекса за застраховането и на нормативните актове по прилагането им и по Закона за регистър БУЛСТАТ - две години.

(2) (Нова - ДВ, бр. 12 от 1996 г., доп., бр. 51 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2000 г., в сила от 1.01.2001 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 29.12.2006 г.) За нарушение на нормативен акт, уреждащ бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност по чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за държавната финансова инспекция, както и за нарушение на нормативен акт, уреждащ хазартната дейност и мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на шест месеца от откриване на нарушителя или ако са изтекли повече от пет години от извършване на нарушението. В тези случаи предвидените срокове в ал. 1 не се прилагат.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 12 от 1996 г.) Образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.

изберете си някоя от точките!!!!!!!!!!!!!!!!

damyanov
11-09-2012, 17:20
Така си е....НО
В случая имаме вече издадено НП, така че тези текстове са лекинко неприложими пред катаджиите и трябва да се жали пред съд. Там вече ще може да се приложат и да бъде отменено НП-то