PDA

View Full Version : Покупка на МПС от частно лице



Liminat
15-08-2012, 18:05
Здравейте колеги, въпроса ми е при покупка на нововнесено от частно лице МПС какви документи е необходимо да се изготвят, от автосалон е ясно - издава се фактура, но какво тоно е необходимо да предаде частното лице, внесло автомобила, за да бъде възможната сделката без да я докарваш до там, да си следствен за изготвяне на документ с невярно съдържание.

Mind_Control
16-08-2012, 10:49
Здравейте колеги, въпроса ми е при покупка на нововнесено от частно лице МПС какви документи е необходимо да се изготвят, от автосалон е ясно - издава се фактура, но какво тоно е необходимо да предаде частното лице, внесло автомобила, за да бъде възможната сделката без да я докарваш до там, да си следствен за изготвяне на документ с невярно съдържание.

Ако частното лице има договор на негово име единствения начин е той да регистрира колата първо на негово име и после по каналния ред за България да ти я продаде. Друг легален вариант няма.

Kuku
16-08-2012, 10:51
Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
ОБАЧЕ!
Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ ;)

Mind_Control
16-08-2012, 11:18
Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
ОБАЧЕ!
Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ ;)

Така де, ама това вече е нелегално :)

Kuku
16-08-2012, 11:33
Да, нелегално е, НО спестява два дни и 80лв. в КАТ, и още няколко пъти по толкова при нотариус ;)
Само не съм сигурен с ЧМР-то как ще станат нещата, ако колата е докарана с автовоз :?

DiStefano
16-08-2012, 11:43
Договор от собственика, който е бил в чужбина (разбирай свободен текст на А4 хартия с някаква цена и 2 подписа - твоят и нечий друг), оригиналните документи на автомобила (зависи от къде е внесен, защото всяка държава си има различен на брой такива), бележка за платена продуктова такса (еко такса) и право в КАТ.

Liminat
16-08-2012, 12:09
Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
ОБАЧЕ!
Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ ;)
Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...

Kuku
16-08-2012, 13:35
Едва ли някой би се занимавал да извършва подобни справки :?

ecotronic
16-08-2012, 14:11
Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...

При неясни документи за произход на колата (откъде е внесена) митницата води дела заради това, че има вероятност да докаже, че колата не е внесена от EC.
Един приятел си внесе кола от Италия, договорът беше мърляшки изготвен, митницата заведе дело, направиха насрещна проверка "запитване до продавача" дали сделката е реална.
Италианският циганин естествено е отрекал, защото си е спестил данъци и това беше достатъчно основание да осъдят приятеля ми да си плати всичките вносни такси като за автомобил внесен не от ЕС + лихвите.


Така, че си действайте по каналния ред. И да се стигне до това, за което пиша, ти няма да носиш никаква отговорност.

BLUE1
16-08-2012, 15:48
Ако обаче направят проверка, че не си напускал страната и проблема е налице...

Ако пътуването е било в ЕС и не си летял със самолет такава проверка не доказва нищо. По справката за пътувания на лице в чужбина на мен ми излиза, че се намирам в Гърция като съм излезнал през 2008 година, от тогава до сега съм пътувал десетки пъти и макар, че са поглеждали личната ми карта в системата не е отбелязано.

Mind_Control
16-08-2012, 18:40
Моят съвет е, да го правиш това с подправянето на договора само ако колата я е докарал най- добрият ти приятел от детство или брат ти.
Ще ти кажа защо, като я регистрира той, ще избегнеш вероятността колата да е крадена или с нередовни документи и да я конфискуват.

Още повече, че ако живеете в един град, след това може колата изобщо да не ходи на канала в КАТ.

code
16-08-2012, 21:45
Да, по принцип, което частно лице е купило колата от чужбина, той трябва да я регистрира в КАТ и после да ти я продаде.
ОБАЧЕ!
Напишете един нов договор, все едно ти си купил колата от чужбина и отивай в КАТ ;)

+1 има и срок от внасянето до регистрация - 20 дена или 2 седмици, ще излъжа, след това при регистрация ти пишат акт от 20 до 150лв, в моя случай 20 ;)

Kuku
16-08-2012, 22:04
А при прехвърляне на собственост (само смяна на талони), ценатав КАТ е едва 24лв. ;)

jorko
17-08-2012, 07:58
А при прехвърляне на собственост (само смяна на талони), ценатав КАТ е едва 24лв. ;)

Оня ден беше 20 ... 3 в началото и 17 после

gigi
17-08-2012, 10:07
Оня ден беше 20 ... 3 в началото и 17 после

И аз така платих

Kuku
17-08-2012, 10:11
Още по-добре :)
Значи след първоначалната регистрация от човека внесъл колата и последващото прехвърляне на собственост, общата сума ще е не повече от 100лв.
И 100лв. за нотариус.
За има-няма 200лв. не си струва главоболията и рисковете от преправяне на договора :)