PDA

View Full Version : Листовка, която не ми е ясна



Stefan Caromov
17-02-2014, 15:19
Днес си стоя на работа и един колега от офиса си решава листовки. Понеже сега нали са някакви нови и са ми интересни, сядаме да решаваме двамата ( съответно, ако бяхме на изпит, щяха да са ни скъсали 1032874 пъти ), докато по едно време попадам на едни отговори, които, меко казано ми се струват нелогични и неправилни. Моля дайте мнение.
Ние кликнахме на тъмните отговори, не разбирам защо в случая, трябва червената кола да ме чака.

DerMeister
17-02-2014, 15:23
Червената чака синята, но синята те чака теб => ти минаваш. Явно такава им е логиката. Ситуацията е тъпа.

ecotronic
17-02-2014, 15:26
Ситуацията си е често срещана. Доброто старо правило за предимството на десностоящия.

DerMeister
17-02-2014, 15:41
Ситуацията си е често срещана. Доброто старо правило за предимството на десностоящия.
Нерегулирно кръстовище между двупосочни пътища си е доста рядко срещано.

LeoVin4i
17-02-2014, 15:44
И аз наскоро се пуснах на едни листовки и не беше много обнадеждаващ резултатът ама в случая листовката наистина проверява доколко сте осмислили правилото на десния :) Червеният не може да мине защото отдясно му е синия, синия пък чака нас поради същата причина. Това ще да е на теория. На практика понеже я виждам тая ситуация поне по 2 пъти на ден на моята тиха улица, тия дето карат напред ще се блъснат по средата на кръстовището, щото който кара напред е с предимство :)

morfius
17-02-2014, 15:50
Днес си стоя на работа и един колега от офиса си решава листовки. Понеже сега нали са някакви нови и са ми интересни, сядаме да решаваме двамата ( съответно, ако бяхме на изпит, щяха да са ни скъсали 1032874 пъти ), докато по едно време попадам на едни отговори, които, меко казано ми се струват нелогични и неправилни. Моля дайте мнение.
Ние кликнахме на тъмните отговори, не разбирам защо в случая, трябва червената кола да ме чака.

Не чака теб, чака синия, синия от своя страна чака теб...
Като повечето подобни правила изглеждащи логично когато имаш само 2 ма участници ... станат ли повече се получават такива обърквания.
По новия ни закон правилото на десния е преди всички други ако няма изрично указано предимство.

А картинката горе е "идеално сферично тяло във вакуум", дай им 10 метра разлика или 10 км/ч разлика в скоростта на тия 3 та и може да получиш около 5 различни ситуации.

Stefan Caromov
17-02-2014, 16:25
Това е страшна простотия, така да подлъгват. Преди малко чета въпрос, коя възрастова граница прави най-много птп-та? Баси и статистиката. Невероятно малоумна работа

stelt
17-02-2014, 16:33
Защо да подлъгват. Десния - преди левия. Кръстовище на равнозначни пътища.
Имаше още една тема, за предимството в кръгово движение, тази е много подобна.

ecotronic
17-02-2014, 17:35
По крайните квартали масово кръстовищата между блоковете са нерегулирани (понеже няма знаци). Незнайно защо всички приемат едната улица за път с предимство и никой не се съобразява с правилото на десностоящия.

Примерно кв. Дружба 2

Mind_Control
20-02-2014, 13:13
Веднага да вземете една ножица от ония старите, големите металните и да си срежете книжките на дребни парченца.

morfius
20-02-2014, 14:57
Веднага да вземете една ножица от ония старите, големите металните и да си срежете книжките на дребни парченца.

И що?

nicks1
23-02-2014, 20:35
Същата листовка я имаше и преди. Там обаче, там въпросът беше "Кой пръв ще премине през кръстовището".

Mury
24-02-2014, 11:52
Веднага да вземете една ножица от ония старите, големите металните и да си срежете книжките на дребни парченца.

Никой май не те разбра,иначе стана ясно защо отговора на листовката е този.......................:flirt::flirt::flirt::f lirt:

morfius
24-02-2014, 15:35
Никой май не те разбра,иначе стана ясно защо отговора на листовката е този.......................:flirt::flirt::flirt::f lirt:

Освен пак да питам защо...

Mind_Control
24-02-2014, 15:44
И що?

Това, е за тези, дето не знаят, кой би трябвало да мине пръв и защо.

Geri_ms
24-02-2014, 16:51
От интерес реших да реша една листовка, цъкам произволно, първи въпрос е:


Видимостта е ограничена при:
-1стръмни наклони
-2завои
-3мъгла
-4здрач

Отговорът е повече от един, но ако си мислите, че при мъгла видимостта е ограничена, както си мислех аз то грешите! :Suicide:
Чуда се да продължа ли към втори въпрос изобщо....

ecotronic
24-02-2014, 16:56
От интерес реших да реша една листовка, цъкам произволно, първи въпрос е:


Видимостта е ограничена при:
-1стръмни наклони
-2завои
-3мъгла
-4здрач

Отговорът е повече от един, но ако си мислите, че при мъгла видимостта е ограничена, както си мислех аз то грешите! :Suicide:
Чуда се да продължа ли към втори въпрос изобщо....

1 и 2

А този, който си мисли, че при мъгла не е ограничена видимостта, не бих искал да го срещам на пътя. Не и в мъгливо време :)

bager
24-02-2014, 17:17
1 и 2

А този, който си мисли, че при мъгла не е ограничена видимостта, не бих искал да го срещам на пътя. Не и в мъгливо време :)

1 и 2 е правилно.
Но трябва да се прави разлика между "ограничена" и "намалена" видимост, каквато всъщност е при 3 и 4.:) .

ecotronic
24-02-2014, 17:26
1 и 2 е правилно.
Но трябва да се прави разлика между "ограничена" и "намалена" видимост, каквато всъщност е при 3 и 4.:) .

Логически погледнато е точно така. Но като знам, че за доста голяма част от участниците в движението двете понятия са синонимни, бих предпочел хората да възприемат, като верни първите 3 отговора :)

morfius
24-02-2014, 17:28
От интерес реших да реша една листовка, цъкам произволно, първи въпрос е:


Видимостта е ограничена при:
-1стръмни наклони
-2завои
-3мъгла
-4здрач

Отговорът е повече от един, но ако си мислите, че при мъгла видимостта е ограничена, както си мислех аз то грешите! :Suicide:
Чуда се да продължа ли към втори въпрос изобщо....

1 и 2 - ограничена (от препятствия)... ако вътрешната част на завоя няма препятствие няма и ограничаване, ако имаш едни зарязани храсти или блок не виждаш нищо отвъд кривата.
3 и 4 - намалена... с храсти или не се виждаш там на 20 метра при мъгла, при здрач някои цветове се губят, някои обекти се сливат и т.н..

Подвеждането с термини е любимо занимание в повечето тестове :)

---------- Post added at 17:28 ---------- Previous post was at 17:27 ----------


Логически погледнато е точно така. Но като знам, че за доста голяма част от участниците в движението двете понятия са синонимни, бих предпочел хората да възприемат, като верни първите 3 отговора :)

По твоята логика слагай и 4 тия, да не се чудиш що в сумрака мръсно сив голф кара срещу теб без кьорава светлинка, а после шофьора ти се кара - ама аз си виждах чудесно.

Geri_ms
24-02-2014, 17:29
Е то тва трябва е да изпит по български език и литература, а не шофьорски в такъв случай. :hmm:

ecotronic
24-02-2014, 17:40
Периферията на зона обхваната от мъгла също представлява граница. Макар и рядко се случва от ясно време да попаднеш в зона на гъста мъгла. Това е особено неприятно, когато се движиш нощно време и с по-висока скорост.

Т.е - доста може да се размишлява и философства на тема прилики и разлики между дискутираните две понятия.

Лошото е, че когато възникне неприятната ситуация, време за това няма.
Поради това е от взаимен интерес това да възприемаме ситуацията като по-опасна отколкото е в действителност, отколкото обратното.

morfius
24-02-2014, 17:56
Е то тва трябва е да изпит по български език и литература, а не шофьорски в такъв случай. :hmm:

Българския няма да ти помогне ако не си назубрила листовките, както казах подвеждането с термини е любим похват да се подсигури заучаването на материала на изуст.

Това пак е преживяемо, пробвай се с професионални тестове/изпити... там е страшно.

bager
24-02-2014, 17:57
Периферията на зона обхваната от мъгла също представлява граница. Макар и рядко се случва от ясно време да попаднеш в зона на гъста мъгла. Това е особено неприятно, когато се движиш нощно време и с по-висока скорост.

Т.е - доста може да се размишлява и философства на тема прилики и разлики между дискутираните две понятия.

Лошото е, че когато възникне неприятната ситуация, време за това няма.
Поради това е от взаимен интерес това да възприемаме ситуацията като по-опасна отколкото е в действителност, отколкото обратното.

Ограничена не е намалена! Там имаш нещо, което рязко пречи да се види напред. Нещо, което поставя граница между видима и невидима част от пътя. Независимо с колко силно зрение си пак не можеш да видиш повече от този, който е с доста по-слабо зрение от теб. Там примерно се минава с 50 км/ч и толкова!
Не така обаче стоят нещата при намалена видимост. Намалената видимост обикновено е динамично променяща се и може да не е еднаква за всеки от участниците в движението. Т.е. ти може и на 50 метра да виждаш в мъглата, но дядото с колата вижда на 20. С еднаква ли скорост може да карате и двамата според вас?
Двете понятия са различни и не разбирам защо трябва да ги уеднаквяваме.
Думите си имат смисъл и не се налага да ги тълкуваме ние, просто трябва да го знаем(смисъла :) ). Не случайно има ценз за взимане на шофьорска книжка, а колко е адекватен...това вече е друга бира...

morfius
24-02-2014, 17:58
Периферията на зона обхваната от мъгла също представлява граница. Макар и рядко се случва от ясно време да попаднеш в зона на гъста мъгла. Това е особено неприятно, когато се движиш нощно време и с по-висока скорост.

Т.е - доста може да се размишлява и философства на тема прилики и разлики между дискутираните две понятия.

Лошото е, че когато възникне неприятната ситуация, време за това няма.
Поради това е от взаимен интерес това да възприемаме ситуацията като по-опасна отколкото е в действителност, отколкото обратното.

С видимостта като с настилката - винаги 1 на ум...
Инак понятията са логични, но винаги има изключения.

ecotronic
24-02-2014, 18:04
Ограничена не е намалена! Там имаш нещо, което рязко пречи да се види напред. Нещо, което поставя граница между видима и невидима част от пътя. Независимо с колко силно зрение си пак не можеш да видиш повече от този, който е с доста по-слабо зрение от теб. Там примерно се минава с 50 км/ч и толкова!
Не така обаче стоят нещата при намалена видимост. Намалената видимост обикновено е динамично променяща се и може да не е еднаква за всеки от участниците в движението. Т.е. ти може и на 50 метра да виждаш в мъглата, но дядото с колата вижда на 20. С еднаква ли скорост може да карате и двамата според вас?
Двете понятия са различни и не разбирам защо трябва да ги уеднаквяваме.
Думите си имат смисъл и не се налага да ги тълкуваме ние, просто трябва да го знаем(смисъла :) ). Не случайно има ценз за взимане на шофьорска книжка, а колко е адекватен...това вече е друга бира...

Аз не твърдя, че няма разлика между двете понятия. Просто дадох пример при който мъглата също може да представлява такава граница.

Stefan Caromov
25-02-2014, 16:53
Факт е, че в българските настоящи листовки клас В , присъстват въпроси, които нямат абсолютно нищо общо с ЗдВП . Стратегията е много интересна, да те късат и да ти взимат парите за все нови и нови изпити, освен ако не наизустиш материала (което съвсем не е същото с научиш ) , както каза колега в по-горните постове