PDA

View Full Version : led и каране на габарити през деня



fiore
26-02-2014, 11:29
Ето нещо което може да е полезно и открих в нет-а

Според чл. 70(3) от ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА "През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини."

Допълнителните разпоредби към ЗДвП поясняват понятието "дневни светлини" (не светлини за движение през деня). Това са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му.

Правило № 48 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (Правило 48 на ИКЕ на ООН) описва интензитета на светлината, маркировката, позицията на "дневните светлини" (отново не изискваните от чл. 70(3) ЗДвП светлини за движение през деня). Някой източници цитират рев.5 на правилото и понятието „фар за движение през деня”.

Габаритите и LED светлините са светлини за движение през деня просто, защото няма никакви изисквания. НЕ е указана позицията, формата, цветът, видът на крушката. Не е необходим сертификат.

Накратко: Денем в България човек има право да кара на габарити. (Освен при намалена видимост или в тунел)



***Съдебна практика***

Към 01.01.2014 г. има три обжалвани Наказателни Постановления от Акт за използване на LED дневни светлини денем (по чл. 70, ал. 3 от ЗДвП). И трите съдът ОТМЕНЯ.

Нито в съставените актове, нито при обжалването им се споменава Правило № 48 на ИКЕ на ООН.

Няма обжалвани актове за движение денем на габарити.

ФЕРАРИСТ
26-02-2014, 18:32
Мда, не е никакъв проблем да се кара на габарити, така или иначе тоя закон за целогодишно каране на фарове по нашите ширини първо е тъп, второ е направен само за пари.......да не казвам дори че принципно даже е и опасен за поне 70% от колите.......

Friday
27-02-2014, 08:59
Аз все си мисля да сложа едни LED габарити, и да си перкам с тях, ама като знам "наща милиция", как ще реагира на това и просто ми убива желанието.

Гледам напоследък доста хора карат с дневни светлини, та дори във форума има някой колеги монтирали диоди, и по-скоро се замислям за такова нещо!

DerMeister
27-02-2014, 09:16
Законът е тъп, факт. По-лошото е, че ако някой кара на габарити или измислен лед на бронята става в пъти по-невидим от останалите, които карат на къси. Или всички карат на къси или никой.

Friday
27-02-2014, 10:19
Би ли пояснил горното.

Иначе аз съм против в населено място през светлата част от денонощието да се използват задължително светлини.

Send from my Moto G using Tapatalk.

Alfa User
27-02-2014, 10:24
В някои европейски държави късите светлини са задължителни през деня в случай, че напуснете рамките на населеното място - т.е. в града спокойно можете да си карате без светлини, ако условията не налагат включването им.
Но ние пак сме по-светци и от папата...
Така ни изклатиха и за задължителните рег. табели по европейски стандарт.

DerMeister
27-02-2014, 12:15
Би ли пояснил горното.

Иначе аз съм против в населено място през светлата част от денонощието да се използват задължително светлини.

Send from my Moto G using Tapatalk.
След няколко дни каране в интензивен трафик, в който всички са с включени къси светлини свикваш да се ориентираш по тях. Ако чакаш да се включиш в главен път или искаш да го пресечеш, то само с един бърз поглед виждаш фаровете и знаеш, че има някой. В момента, в който се появи някой с габарити или мини лед-чета на бронята, има опасност да не го забележиш. Проблемът е още по-изразен, ако караш мотор. А най-добре може да разбереш какво имам предвид, ако на смрачаване някой е забравил да пусне фаровете. Просто е невидим.

Friday
27-02-2014, 13:02
Да, разбирам те. Общо взето окото привиква към даден тип движение , и това явно не е хубаво.

'В случая дневните светлини на примерно audi пак изострят този ефект, и затова явно не можеш да видиш 1т ламарина да се приближава в ясен ден.
И какво излиза, че закона е двусмислен и в стремежа си към по- малка консумация сами си вредим.

Е нашите управляващи къде блеят...

Send from my Moto G using Tapatalk.

mordohy
27-02-2014, 13:48
Това . че ни управляват малоумници не е тайна за никого.
Карането без светлини е направо убийствено, когато не го очакваш. Просто хвърляш един поглед и колата без светлини е спряла за теб, до като трясъка на ламарини не те убеди в противното.
Абе законотворците ни са :gayfight:

code
27-02-2014, 13:53
Когато колата ти е с цвят като асфалта (примерно моята 9-ка) без фарове става много интересно. Особено в движение, в което всички са на фарове. Допълнителните LED-ове са ми грозни, а като видя "убити" дълги направо ги пускам и аз :hehehm: Искам да "убия" късите на някакъв % и да не свети нищо останалото, но не ми се кенза по инсталацията ..

ФЕРАРИСТ
27-02-2014, 18:52
Значи предполагам мнозина от вас не са се замисляли или обърнали внимание на следното:
Във не особенно горещ пролетно - есенен ден, при температура на въздуха около 14 градуса, и включени от 2-3 минути къси светлини на 156-ца, със свръх мега фешън найтбрейкъри ли бише или нещо от сорта, след махане на капачето на фара, аз не успях да си задържа за повече от 2-3 секунди пръста от външната(задна) страна на рефлектора........впредвид че човек може да търпи около 55 - 65 градуса преди да почне да му изгаря кожата, приемаме че темп е била там някъде, все пак аз си падам малко изнежен и не търпя на болка........
Сега да си представим горещ летен ден, 35 градуса на сянка, на слънце един господ знае - вие си дремете на къси на кръстовището, спокойни сте че сте си запалили фаровете, всички ви виждат щото тва уж предполага че трябва да ви виждат чак от халите, алфичката изглежда добре с фарове, вас също ви кефи.......
А тва че на рефлекторите мое да се пържат яйца все пак не е от голямо значение.......тва че покритието им заминава, също не е голям проблем, мноо важно че през ноща няма да виждате особенно добре, и както вие може да натресете някой заблуден, така друг със същите предимства на хубави фарове мое да не види и вас.........все пак е важно през деня те да светят.......пък и голяма работа че стъклото пред рефлектора също си хвърля покритието и помътнява, мое да го минем следващата година със полир и ще стане като ново........
Не коментирам абсолютната глупост че кола със запалени фарове се виждала по добре - вижда се, ако гледаш само една кола, когато около тебе има много, дали те са със фарове или не е без особенно значение, но не ми се спори за това........
При положение че процента на коли с рефлектори е доста по голям от тия с лупи, мисля че карането на фарове целогодишно е ПЪЛНА И АБСОЛЮТНА ПРОСТОТИЯ.......

ivan dimitrov
27-02-2014, 19:17
---

dimitar_vd62
27-02-2014, 21:06
Ми то вече карането на къси е даденост и не прави повече впечатление отколкото ако си карахме без къси.В началото беше ефекта.Нощем си сидете до топлото дупе на жените и няма миткосвате по улиците.

ecotronic
27-02-2014, 21:35
След като ми писна да сменям ксенонови крушки всяка седмица и след като устата ми се изприщи от псувни когато нощно време се окаже, че някой изгори, щото е светил по обяд, (за рефлекторите при 35 гр. няма да говоря) си направих дългите на 30% и от тогава всичките ми ядове, свързани с фаровете в миг се изпариха.
Смея да твърдя, че дълга светлина на 30% отдалеч се вижда по-добре от къса на 100% .

dimitar_vd62
28-02-2014, 11:23
http://www.moreto.net/novini.php?n=242716 и къв е ефекта от светенето.

ecotronic
28-02-2014, 11:41
http://www.moreto.net/novini.php?n=242716 и къв е ефекта от светенето.

Явно и светлините не помагат срещу олигофренията. Трябва да се мисли нещо друго.

Friday
28-02-2014, 11:46
...си направих дългите на 30%

ecotronic, ако е възможно с две думи да кажеш /да не спамим темата/ това може ли да се приложи на 156, защото, когато включа дългите, късите си светят! Може би трябва разделяне на веригите.

Mury
28-02-2014, 12:07
ecotronic, ако е възможно с две думи да кажеш /да не спамим темата/ това може ли да се приложи на 156, защото, когато включа дългите, късите си светят! Може би трябва разделяне на веригите.

Модула пали дългите на 30-40 % с отделен модул,няма да има нужда да се разделя нищо.:innocent::innocent::innocent:

ecotronic
28-02-2014, 12:37
ecotronic, ако е възможно с две думи да кажеш /да не спамим темата/ това може ли да се приложи на 156, защото, когато включа дългите, късите си светят! Може би трябва разделяне на веригите.

При 156 схемата на свързване на фаровете е малко по-особена и поради това свързването на DRL модула изисква леко преправяне на схемата и добавяне на едно реле или мощен диод. Лично аз предпочитам варианта с релето.

Накратко - няма нищо сложно в цялата работа и ако решиш да го правиш, ще ти съдействам с конкретни детайли, за да го подкараш.

Относно самия модул, аз си взех този (http://prodavalnik.com/drl--moduli-i12601081) и съм много доволен.

---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:35 ----------


Модула пали дългите на 30-40 % с отделен модул,няма да има нужда да се разделя нищо.:innocent::innocent::innocent:

Ако не се изолира веригата на релето за късите от тази на дългите, при работа на модула релето се "побърква" заради ниското напрежение и импулсите на изхода на модула.

Friday
28-02-2014, 12:52
Благодаря за поясненията :drive:

Mury
28-02-2014, 14:39
При 156 схемата на свързване на фаровете е малко по-особена и поради това свързването на DRL модула изисква леко преправяне на схемата и добавяне на едно реле или мощен диод. Лично аз предпочитам варианта с релето.

Накратко - няма нищо сложно в цялата работа и ако решиш да го правиш, ще ти съдействам с конкретни детайли, за да го подкараш.

Относно самия модул, аз си взех този (http://prodavalnik.com/drl--moduli-i12601081) и съм много доволен.

---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:35 ----------



Ако не се изолира веригата на релето за късите от тази на дългите, при работа на модула релето се "побърква" заради ниското напрежение и импулсите на изхода на модула.

Тва при 166 ли специално,или ????? Защото аз съм вързал 10-ина такива модули без да разделям нищо и хората си карат без проблеми.

ecotronic
28-02-2014, 15:18
Тва при 166 ли специално,или ????? Защото аз съм вързал 10-ина такива модули без да разделям нищо и хората си карат без проблеми.

Не. При 166 няма проблем. Колегата пита за 156.

SIS
01-03-2014, 12:28
Ако не се изолира веригата на релето за късите от тази на дългите, при работа на модула релето се "побърква" заради ниското напрежение и импулсите на изхода на модула.

А модула не трябва ли да се свърже след релето?
Явно си се поровил по инсталациите на 166 и 156, може ли да те попитам как се управлява подсветката на таблото, както и индикациите за къси, дълги, габарити мигачи? Сигнала идва от ЕКУ, или си се взема по добре познатия начин от крушката?

И за да не съм съвсем Оффтопик, аз съм с този: http://renault-bgfans.com/viewtopic.php?f=69&t=284

dimitar_vd62
01-03-2014, 13:05
Вчера минавам през едно кръстовище, нерегулирано, У -образно.Покрай бордюра се движи жена с яке с качулка.Имайки едно наум тръгнах да я заобикалям, а и се движех с 5-10 км/ч,ся не ми се обяснява кръстовището, влизаш с него с десен и после ляв за да влезеш в левия път на У -то, пък има и дупки и не можеш да караш по бързо.И точно когато предницата се изравни с каката, тя реши да пресече напреко през кръстовището.Просто сви в ляво и щеше де си блъсне в задната дясна врата.Заобиколи ме и продължи по пътя си обърна се и ми показа среден пръст, което ме вбеси и слязах да и направя забележка, а тя ми крещи че била с качулка на главата и нямало как да се огледа.Питах я а как се обърна за да ми покажеш среден пръст, не можеше ли да се обърнеш по същия начин и да се огледаш.Отговори че била пешеходец и трябвало да я пазя.Е добре, движех се бавно, заобиколих я като оставих поне метър между нея и колата, какво трябваше да направя - да карам подире и докато я изпратя до тях щото не съм се родил екстрасенс да отгатна на къде ще тръгне.За какво уя му ми светят фаровете като няма кой да ги види.Някои хора сякаш са оперирани от чувство за самосъхранение.

Друг случай.Прибирам се отнякъде си докато стигна до паркинга зад блока се движа по квартална уличка.От двете страни има тротоари които са СВОБОДНИ, по средата на улицата се движат две лелки хванати под ръка и си говорят.Карам зад тях на около 5 метра около 30 метра.Така са се заговорили че не чуват колата.Да им светя къси-дълги и да включвам аварийни мигачи, сини, червени буркани ако имам няма смисъл.Чукнах клаксона да ги подсетя да ми направят път и белким се качат на тротоара.Ефекта беше че се стреснаха и тая която беше отляво хукна надясно а тая отдясно тръгна на ляво и си удариха тиквите.И пак - ама как може така да ни стряскаш!

А бе толкова ли е трудно когато решиш да пресичаш да спреш и да се огледаш и ако се движиш по платното да имаш едно наум че може да идва кола, да не говорим че тротоарите са свободни от коли и казани и няма причини да ходят по платното.

Отделно пък както и да светиш, като ти светне червеното, айде да не е жълтото /макар че и на жълто не се навлиза в кръстовище/, да вземеш да спреш, вместо неистово да минаваш през кръстовището сякаш от другата страна раздават куфарчета с пари.Така си мисля че в тоя трафик светенето в града не прави впечатление, извън града обаче мисля че привлича внимание, щото човек кара по-бързо и гледа по-надалеч и се забелязва.

ecotronic
01-03-2014, 15:44
А модула не трябва ли да се свърже след релето?
Явно си се поровил по инсталациите на 166 и 156, може ли да те попитам как се управлява подсветката на таблото, както и индикациите за къси, дълги, габарити мигачи? Сигнала идва от ЕКУ, или си се взема по добре познатия начин от крушката?

И за да не съм съвсем Оффтопик, аз съм с този: http://renault-bgfans.com/viewtopic.php?f=69&t=284

Ето я схемата на късите при 156:

http://snimki.be//store/1/291393680922.jpg

Както се вижда когато са включени само късите, захранването на крушките минава през нормално-затворения контакт на релето. Захранването за дългите се взема от означената точка. Когато те се включат се задейства и релето и този път захранването за крушките на късите минава през релето. Т.е - къси и дълги светят заедно, като този път късите минават през реле, явно за да не се товари много ключа.
Шантава работа:) - какъв е бил проблема да пуснат дългите през реле а късите само през ключа, не мога да схвана.....

Както и да е - в резултат на всичко това, намотката на релето и крушките на дългите са свързани в паралел и трябва да се разделят, ако се слага DRL модул на дългите.

Подсветката, ако питаш за 156 се управлява по "маса" през реостат.

Въпросът ти за индикациите не го разбрах.

code
01-03-2014, 15:54
Вчера минавам през едно кръстовище, нерегулирано, У -образно.Покрай бордюра се движи жена с яке с качулка.Имайки едно наум тръгнах да я заобикалям, а и се движех с 5-10 км/ч,ся не ми се обяснява кръстовището, влизаш с него с десен и после ляв за да влезеш в левия път на У -то, пък има и дупки и не можеш да караш по бързо.И точно когато предницата се изравни с каката, тя реши да пресече напреко през кръстовището.Просто сви в ляво и щеше де си блъсне в задната дясна врата.Заобиколи ме и продължи по пътя си обърна се и ми показа среден пръст, което ме вбеси и слязах да и направя забележка, а тя ми крещи че била с качулка на главата и нямало как да се огледа.Питах я а как се обърна за да ми покажеш среден пръст, не можеше ли да се обърнеш по същия начин и да се огледаш.Отговори че била пешеходец и трябвало да я пазя.Е добре, движех се бавно, заобиколих я като оставих поне метър между нея и колата, какво трябваше да направя - да карам подире и докато я изпратя до тях щото не съм се родил екстрасенс да отгатна на къде ще тръгне.За какво уя му ми светят фаровете като няма кой да ги види.Някои хора сякаш са оперирани от чувство за самосъхранение.

Утре (недай си Боже) ще я удари някой както си пресича като овца и най-много да му дадат условна. Виж, ако е на пешеходна вече няма мърдане. Един приятел уби пияница дето не знаеше коя посока да хване на пътя посред нищото и го осъдиха условно. Неприятно е и не го пожелавам на никой, но трябва да мислят и те малко за себе си.

SIS
01-03-2014, 16:52
@ ecotronic

Може и да не се ориентирам правилно в схемата, но какъв е проблема да се вържеш директно към крушките на дългите?

Под индикации имах предвид лампите на таблото, които показват дали има пуснати къси, дълги, габарити, мигачи и т.н. И ми е интересно в 156 и 166 - от ЕКУ ли се управляват т.е. по CAN, VAN или просто се минава през веригата на крушките?

ivan dimitrov
01-03-2014, 17:11
---

ecotronic
01-03-2014, 17:50
@ ecotronic

Може и да не се ориентирам правилно в схемата, но какъв е проблема да се вържеш директно към крушките на дългите?

Под индикации имах предвид лампите на таблото, които показват дали има пуснати къси, дълги, габарити, мигачи и т.н. И ми е интересно в 156 и 166 - от ЕКУ ли се управляват т.е. по CAN, VAN или просто се минава през веригата на крушките?

Проблемът е че като подадеш 6V на намотката на релето от ШИМ изхода на модула и то бръмчи та се къса.

При 156 и 166 индикациите са вързани паралелно на консуматорите и няма CAN шини поне до 2003 г.

---------- Post added at 17:50 ---------- Previous post was at 17:41 ----------


Сигурно ли е че схемата е вярна? Изглежда абсурдно, на по висок клас автомобил да набутат фаровете без релета а на по ниският да си има. При това свьрзване, на "свткавица" ще светят и кьсите.

Това е положението, колкото и странно да изглежда. И да, при светкавица се палят и късите.

За мен например и пълен абсурд изпълнението на фаровете при 166 фейслифт с фабричен би-ксенон. Там рефлекторите и крушките за дългите работят само на светкавица. Не проумявам, защо такъв хубав фар да не работи заедно с ксенона, като дълги светлини.

ivan dimitrov
01-03-2014, 18:04
---

ФЕРАРИСТ
01-03-2014, 19:46
Така са се заговорили че не чуват колата.Да им светя къси-дълги и да включвам аварийни мигачи, сини, червени буркани ако имам няма смисъл.Чукнах клаксона да ги подсетя да ми направят път и белким се качат на тротоара.Ефекта беше че се стреснаха и тая която беше отляво хукна надясно а тая отдясно тръгна на ляво и си удариха тиквите.И пак - ама как може така да ни стряскаш!
Колега, не се прави така - като се попадне на такива мисирки дето вървят по пътя по тоя начин, се прибижаваш по терлици зад тях, изреваваш алфето яката, докато същевременно натискаш клаксона дълго и продължително.......

dimitar_vd62
01-03-2014, 21:45
Мисля си за едни тромби...на тировете има такива...като корабна сирена.Нещо такова http://www.youtube.com/watch?v=CGxxCGjfUlI ма ще ме бият нейде.:grin:

fiore
05-03-2014, 21:11
Колеги, пуснах темата като помощ ако някой е имал проблеми с кат заради това че кара на габарити или LED ама.....

RUNNING WILD
06-03-2014, 16:45
мене максимално ме изкефи заглавието като на цигански звучи лятни жанти фари и галбарити...

lordliness
08-04-2015, 15:25
Днес видях поредното безумие на пътя. БМВ с червени дневни светлини или габарити във фаровете. Светеха досущ като нечии задни габарити. Няколко секунди се чудех дали някой кара в насрещното пред мен или кара назад в насрещната лента.

stelt
08-04-2015, 16:14
Devil eyes им викат. Спиране от движение за такива.

lordliness
08-04-2015, 16:25
Сравнително ново БМВ. Сигурно е недосегаем за да ги сложи.

PEPI-2ALFA
10-04-2015, 10:32
Ааа моля моля. За родната милиция няма недосегаеми, просто сега са заети с други операции - скорост-морост...

Bottata
13-05-2016, 12:41
карат ме от сръбско към къщи че съм подпийнал и шафьора вика - абе фаровете нещо не светят.
как ве со ксенон съм обаркал си се нещо.
Спират ме на сливница караулката - оня гледа отпред, документите за проверка и лек път.
Посъбудих се от случката и гледам на габарити съм бил.
Да живеят лед габаритите 7вата - добре светят кат за ченгетата :)