PDA

View Full Version : Въпрос за спортни валове



sudo
29-04-2015, 16:54
Здравейте колеги,
поради ред причини, които не искам да споменавам сега, искам да подменя разпределителните валове на AR GT 2.0 JTS със спортни такива. Към момента съм се спрял на тези http://www.cb-cams.com/dettaglio_prodotto.php?lang=eng&id_prodotto=145 . Някой има ли опит с валове от този производител, мнения, впечатления, отзиви положителни/отрицателни? Имам още един въпрос: ако и в Q&A секцията на производителя да пише, че не е нужна намесата на "Мапер", не е ли по-добре все пак да се "коригират леко" настройките на ЕКУ на автомобила? Пиша "коригират леко" защото не искам да правя Супербегачка, но с моите скромни познания, мисля че след като променяме хардуера, трябва да променим и софтуера :)

italfen
29-04-2015, 17:45
Здравейте колеги,
поради ред причини, които не искам да споменавам сега, искам да подменя разпределителните валове на AR GT 2.0 JTS със спортни такива. Към момента съм се спрял на тези http://www.cb-cams.com/dettaglio_prodotto.php?lang=eng&id_prodotto=145 . Някой има ли опит с валове от този производител, мнения, впечатления, отзиви положителни/отрицателни? Имам още един въпрос: ако и в Q&A секцията на производителя да пише, че не е нужна намесата на "Мапер", не е ли по-добре все пак да се "коригират леко" настройките на ЕКУ на автомобила? Пиша "коригират леко" защото не искам да правя Супербегачка, но с моите скромни познания, мисля че след като променяме хардуера, трябва да променим и софтуера :)

Нямам преки впечатления от валовете на този производител, но съм чел единствено положителни коментари. Даже мисля, че се водеха най-добрият избор за италиянките.

oem
29-04-2015, 21:21
Ще живне добре с тях :)

drigata
29-04-2015, 21:29
При положение ,че стоковите пружини се "закопчават" на лифт 11 не знам как ще сложиш валове с лифт 11,2???

И за пояснение ще обясня-"закопчават" ,означава ,че пружината при свиване достига лимита си от свиване,като при този лифт витките са опрели една в друга.

И по другият въпрос-защо ще слагаш валове ако не очакваш последващ ефект от тях???

Обяснявам-когато се слагат ( а и не само) неоригинални валове за даденият автомобил( двигател) динамичната компресия се променя ,а от там и запалването,също така пълненето на мотора става различно от преди ,което налага корекция на гориво-въздушната смес.

Да ,съвременните екута са направени да корегират в движение аванса и сместа,НО това е в определени граници и ако достигнеш лимита на тези граници,ще се осветиш като елха.

Затова ти препоръчвам ,сериозно да седнеш и да помислиш ,какво искаш,какво очакваш и как да стане.

Има два начина да стане

Единият е- правилният,тоест да се направят всички интервенции за да се достигне желаният ефект.

Другият-купуваш си валовете ,слагаш ги и се молиш да запали и да не се наложи основен ремонт,ако това е успешно- возиш се и като те питат ,казваш ,С ВАЛОВЕ СЪМ, но осъзнаваш ,че ефект от тях е нямало и пак се връщаш на първият начин.

Успех!!!!

sudo
29-04-2015, 21:59
При положение ,че стоковите пружини се "закопчават" на лифт 11 не знам как ще сложиш валове с лифт 11,2???

И за пояснение ще обясня-"закопчават" ,означава ,че пружината при свиване достига лимита си от свиване,като при този лифт витките са опрели една в друга.
Успех!!!!

Колега с моите скромни познания по геометрия ако максимума на СВИВАНЕ на пружината е 11 (мм???) то не виждам проблем да я свия до 11.2 (мм???) остават ми 0.2 (мм???) аванс, или аз нещо бъркам ?
Можеш ли да покажеш документация на OEM пружините за "lift" за този ДВГ, аз не успях да намеря такава.
Относно втория въпрос, да точно така ПИТАМ дали се налага корекция на смесообразуването? Така нареченото "мапване/чипване".

oem
29-04-2015, 22:04
Човека явно си мисли, че ще си купи по здрави валове и няма да му ги яде като стоковите. Което ако е така е малко недомислено...

---------- Post added at 22:04 ---------- Previous post was at 22:02 ----------


Колега с моите скромни познания по геометрия ако максимума на СВИВАНЕ на пружината е 11 (мм???) то не виждам проблем да я свия до 11.2 (мм???) остават ми 0.2 (мм???) аванс, или аз нещо бъркам ?
Можеш ли да покажеш документация на OEM пружините за "lift" за този ДВГ, аз не успях да намеря такава.
Относно втория въпрос, да точно така ПИТАМ дали се налага корекция на смесообразуването? Така нареченото "мапване/чипване".

Не дали се налага, а е задължително. Както дригата каза, след поставянето на валовете се променят динамичната компресия в различните обороти. Това води до нуждата тотално да се промени аванса на запалването тъй като в даден момент налягането ще е повишено в други ще е понижено и т.н. Същото се отнася и за сместа.

Много важно също е в цилиндрите да не влиза масло. Ако мотора ти гори масло при по-високи нива на компресия има риск от ранно самозапалване или детонации които често са и напълно неконтролируеми при неправилно зацепване на валовете. При степента на сгъстявана на този мотор си е риск.

drigata
29-04-2015, 22:24
Ами незнам,може аз да съм зле с геометрията,но на мен лично 11,2 ми е по голямо от 11,но ти си знаеш,може и да стане:gruebel::gruebel::gruebel::gruebel:

А относно инфото за двигателя и всичко останало има manual,все пак ,нооо

http://www.repairservicemanuals.com/Alfa%20Romeo/


И отговора на вторият въпрос-ДА,ДА,ДА

sudo
29-04-2015, 22:40
Всъщност извинявам се, трябваше малко повече да почета преди да пиша, "lift" е ходът на клапана спрямо леглото му ето описание http://en.wikipedia.org/wiki/Camshaft#Lift което НЕ ЗНАЧИ че това е максимума на свиване на пружината.
Относно "Човека явно си мисли, че ще си купи по здрави валове и няма да му ги яде като стоковите." Защо яде стоковите валове ??? Не мисля че Алфа Ромео са решили да спестят някое друго евро като почнат да правят валове от калай, а не както до сега от стомана :) В този форум има няколко теми които казват че ги яде заради недобре сметната геометрия, иначе материала си им е добре :)

digitalundgrd
30-04-2015, 01:06
Падне ли фабричната циментация (каране с кофти/неподходящо масло и/или нередовната му смяна, износена маслена помпа, ниско налягане итн), гърбиците изчезват за отрицателно време...

Аз съм карал, макар и за кратко на моята 147 2.0 ТС с валове коломбо бариани stradale massimo варианта. Усети се много приятна разлика в средните и високите обороти. Само, че освен валовете имах и правен/спортен изпускателен колектор, по-отпушена генерация, спортен филтър, както и софтуерна намеса (чип).

ne0
30-04-2015, 09:36
Да се отдели внимание и на факта, че тоз мотор по принцип е с по-високи повдигачи от повечето ТС с 2 мм. А това как са го сглобявали и с какви части друга тема.

sudo
30-04-2015, 09:50
Знам че имаш жокери в ръкава, но за тях на лична ... :)

oem
30-04-2015, 11:26
Питай коломбо бариани освен валовете трябва ли да се сменя нещо друго тъй като информацията в сайта е доста оскъдна.

И това с повдигачите незнам какво ще помогне след като има такъв проблем с пружините (ако наистина това което пише дригата е вярно)

По принцип с валове с подобни характеристики наистина ще усетиш много приятна разлика, но най-добре ги питай :)

Аз като си купувах каткамса едно време и на мен ми говореха глупости, но мотора все още си върви с тях без проблеми, а тези дето ми говореха незнам колко пъти срещаха клапани и чупиха мотори тогава със същите валове. :)

Провери си нещата сам. Вече имаш насока. Да не останеш подлъган!

sudo
30-04-2015, 14:40
Едва ли ще ми отговорят нещо повече от това: "To fit a Colombo & Bariani camshaft it is not obligatory to modify the electronics parameters.
However, to get better performance it is advisable tо tune the inlet system to attain a good dialogue between camshafts and electronics. For road camshafts nothing must be replaced.
In case of racing applications, the tuner should evaluate the use of new springs or valves."
Тези които съм избрал са road medium (то не че има други) т.е. според производителя няма нужда от нови пружини. Евентуално да разпусна малко генерацията, но гърнета, за сега изпускателни колектори не ми се правят.
Пак искам да повторя, не търся пистовизиране на колата, искам готино купе с добър двигател. Нямам нито желание, нито пари и време да влизам във филми с турбини, инжектори, кулери, керамични съединители и др. Нищо лично към рейсърите :cheers:

Ivanov_
30-04-2015, 15:19
Едва ли ще ми отговорят нещо повече от това: "To fit a Colombo & Bariani camshaft it is not obligatory to modify the electronics parameters.
However, to get better performance it is advisable tо tune the inlet system to attain a good dialogue between camshafts and electronics. For road camshafts nothing must be replaced.
In case of racing applications, the tuner should evaluate the use of new springs or valves."
Тези които съм избрал са road medium (то не че има други) т.е. според производителя няма нужда от нови пружини. Евентуално да разпусна малко генерацията, но гърнета, за сега изпускателни колектори не ми се правят.
Пак искам да повторя, не търся пистовизиране на колата, искам готино купе с добър двигател. Нямам нито желание, нито пари и време да влизам във филми с турбини, инжектори, кулери, керамични съединители и др. Нищо лично към рейсърите :cheers:

Ми да беше взел JTD или V6. От JTS-а двигател не става.

gboiaj
30-04-2015, 15:34
Колега, не се занимавай-послушай колегата Ivanov - личи, че е карал и потрошил няколко JTS-а вече - пали или я давай на вторични...

Ivanov_
30-04-2015, 15:51
Колега, не се занимавай-послушай колегата Ivanov - личи, че е карал и потрошил няколко JTS-а вече - пали или я давай на вторични...

Или сменяй валове през едно масло. :)

oem
30-04-2015, 16:44
Чисто икономически не си струва и това е ясно. ТС-а тръгва много добре дори с най-малките спортни валове. Предполага се и че и този ще тръгне, но това са едни 1000+ лв. + софтуер като сложиш + монтаж на самите валове + да отвориш генерацията (да махнеш катализаторите поне). за 25-30 к.с. хвръкват едни пари за които ще си донадиш за кола с турбо. Да не говорим, че мотора трябва да е на 6 от всякъде! Имам предвид да е ребилднат.

ne0
30-04-2015, 20:56
като изключим конкретното ДВГ дето е с бутала от половин килограм и 10 технически недъга... няма нищо по приятно от каране на динамична атмосферна кола - ТОЛКОЗ.

Няма дизел дето да се кара така приятно. Всеки сам си решава. Кеф цена няма.

sudo
30-04-2015, 22:52
Преди да стане поредната спамерска тема, да кажа:
Благодаря на всички взели участие.
Отговори на въпросите си получих.
1. Никой не каза някакво конкретно мнение защо да НЕ слагам въпросните валове.
2. Корекция на газоразпределенито се налага, аз така или иначе си го мислих и получих подкрепа.
Относно предложенията: вземи си V6, вземи си турбо печка, вземи хвърли тоя кенеф и си купи "яка бегачка" ... благодаря, но към момента те не ме интересуват.

nicola 59
03-05-2015, 18:03
Колега нека и аз да отворя една скоба.С една дума аз от 3 години питам по този въпрос,понеже мислих да слагам,и аз ,после ме разубедиха ,сега пак мисля да слагам,и поднових питането,мнението на грамотните професионалисти и от България и от Италия е еднакво.Понеже работя в Италия,та питах и Италянски специалисти,не че са по умни от нашите ,ма гадовете са добре оборудвани и имат средства ,това липсва в БГ ние си имаме грамотни хора,ма парици си нямаме,нашите политици крадат явно повече от техните,заеби та по темата.
Валове може да се поставят без чип,и колата си е добре,ма така допринасят малко коне на един 2.0 16в около 5 коня ,затова е желателно да се монтират заедно с чип,тогава разликата е по осезаема,понеже валовете са скъпи,за 5 коня повече не важи,ма ако добави човек още 200 лева за чип той сам по себе си е 5 коня повече,така конете стават 10,но когато се слагат валове и чип заедно,не по отделно.има малко повече полза та може да реализираш около 12 коня.Тука идва и третия компонент ,които също е скъп,но също доста необходим,а именно изпускателен колектор.С него ще доставиш още 5 кончета тази света троица за свят пари носи 17 или 18 коня,да допуснем 20 коня ,ма за 20 коня трее сичко да е топ марка ,и топ качество на чипа,и топ състояние на буталната група.
С една дума заключението е следното,само чип не е лошо да се постави,понеже не е скъп.Само валове не е рентабилно ,по добре с чип,ако имаш парички повечко и не те бърка много,тогава може да добавиш и колектор,а без колектор пак ще си по доволен,ма с него е по добре.
Аз съм стигнал до този извод по въпроса,може да има колеги кадето да кажат за конете ,че са малко ,ма говорим за реални коне,не тия фантазираните,атмосферния тунинг ,казват е много скъпа процедура.
Пак по мое мнение ,понеже не искам да създам 1000 страници спам,но на мене лично ми доставя яко кеф атмосферен мотор,турбо мотор никога не кефи като яка атмосферка,и турбото е готино и кефи,ма е друга тръпката,атмосферката е като да караш ъглошлаиф нервна е още в началото.

ne0
03-05-2015, 21:17
Да. А като изходим от факта че 2.0 ТС е към 135 коня от завода.... може с тия подобрения да се догони фабричната обявена мощност. А JTS e по-слаб от завода даже :)