PDA

View Full Version : Любителско пчеларство



Mind_Control
17-06-2015, 12:12
Искам да ви запозная с инициативата, която стартирахме:

Казва се "I have a Bee" или "Имам си кошер" на български. Целта ни е да популяризираме любителското пчеларство и ползите от пчелните продукти.
Както сте чели, пчелните популации в цял свят намаляват, а изчезването на пчелите би било пагубно за нас хората и не само. Освен това пчелните продукти са супер храни, подценявани от обществото.

За да направим пчеларството достъпно до за масовия човек, който не разбира от пчели и отдавна е скъсал връзката си с земеделските дейности сме се захванали да популяризираме Кенийския тип кошери. Технологията му на отглеждане е изключително проста, като в момента изготвяме наръчник за целта.

За да видите какво представлява самият кошер може да получите повече информация на сайта ни:

www.ihaveabee.com
или във фейсбук
https://www.facebook.com/ihaveabee

Има доста голям интерес към кампанията ни и скоро ще отвори врати пчелин с тези кошери на територията на НДК.

Ще се радвам ако някой от вас се запали по любителското пчеларство и се сдобие с кенийски кошер. Ползите ще бъдат и обществени- чрез опрашването на пчелите, но и лични- добив на различни пчелни продукти.

Mind_Control
17-06-2015, 12:18
Малко снимки

mim
17-06-2015, 13:10
Страхотна инициатива! Успех!

А има ли мини варианти като за малки тераси? :)

Mind_Control
18-06-2015, 17:14
Страхотна инициатива! Успех!

А има ли мини варианти като за малки тераси? :)

Реално погледнато е възможно да направим и по- малък вариант, но тогава ще трябва често да му се хрърля по едно око, за да не излезе някой рой. Рой излиза от кошера, когато на пчелите им стане тясно вътре.

Но ако си мераклийка ще го направим.

mim
19-06-2015, 09:49
Реално погледнато при мен няма как, имам 2кв тераса твърде на високо, бих го сложила на покрива, но става още по-високо, насекоми при нас почти няма и не знам дали биха живели на такива условия.
Но обмислям на кого бих могла да подаря подобно, естествено с тяхно съгласие.
Мислех, че за да има роене е нужно да има и повече от 1 царица, но пчеларските ми познания са малко от наблюдение от преди доста години. :)

bager
19-06-2015, 10:19
Интересно...
Няколко въпроса ми изникват, обаче.
В гъсто населените места не е ли опасно да се гледат пчели? Опасно за хората, а и за пчелите.
Има хора с алергии и едно ужилване може да направи големи бели. Не мисля че точно в парковете има нужда от увеличаване броя на пчелите.
За извън населените места съм абсолютно ЗА отглеждането на пчели.
А и по принцип нали всяка година пръскат срещу комари и кърлежи по парковете и градинките. Това не пречи ли и на пчелите?

Mind_Control
19-06-2015, 11:02
Реално погледнато при мен няма как, имам 2кв тераса твърде на високо, бих го сложила на покрива, но става още по-високо, насекоми при нас почти няма и не знам дали биха живели на такива условия.
Но обмислям на кого бих могла да подаря подобно, естествено с тяхно съгласие.
Мислех, че за да има роене е нужно да има и повече от 1 царица, но пчеларските ми познания са малко от наблюдение от преди доста години. :)

За роенето си до някъде права. Когато условията са подходящи за роене, пчелите си правят сами втора царица, която остава в кошера, а старата излита с рояка.

RUNNING WILD
21-06-2015, 10:21
първо-браво за темата,не съм вещ с пчелите знам теорията не че няма на фермата 15 кошера ама основно сме кашкавали сирена и зеленчук лятото,пчеларството имаш няколко работни дни в годината може и да станеш на 80 години пак ще си го работиш не е физически труд и не иска бърза работа,преди 2 дни се бях заровил в смилянският ми боб че цъфти и вътре нямаше много пчели в интерес на истината но си седя между тях не ме отразяват когато имат работа и са заети да опрашват и работят не са страшни,страшно е като са в кошера или при големите жеги като излизат на вънка да се охлаждат около кошера стават раздразнителни,иначе си е наука и трябва да подходиш без агресия,измирането на пчелите и намаляването не е само от че не се гледат но има препарати за растителна защита с които се пръска срещу всякакви насекоми и те убиват пчелите също.

Mind_Control
23-06-2015, 15:00
Интересно...
Няколко въпроса ми изникват, обаче.
В гъсто населените места не е ли опасно да се гледат пчели? Опасно за хората, а и за пчелите.
Има хора с алергии и едно ужилване може да направи големи бели. Не мисля че точно в парковете има нужда от увеличаване броя на пчелите.
За извън населените места съм абсолютно ЗА отглеждането на пчели.
А и по принцип нали всяка година пръскат срещу комари и кърлежи по парковете и градинките. Това не пречи ли и на пчелите?

Целта на градското пчеларство е да популяризира това занимание. Хората са концентрирани в градовете и ако искаш да достигнеш до максимален брой, то градското пчеларство е един от начините. Вземи например кестените, джанките, липите, акацията- знаеш, че в София е пълно с тях- е всеки плод на тези растения е благодарение на пчелите. Те съществуват в градската среда така или иначе. Отностно алергичните хора- да за тях пчелите може да са опасни, но е силно препоръчително за тези хора да си носят съответните противоотрови. Но с популяризирането на пчеларството и пчелните продукти помагаме дори и на тях, за да знаят реалните рискове.

Време е да спрем да учим децата си, че пчелите са нещо страшно и опасно. Страшното е да не гледаме пчели!

bager
23-06-2015, 15:25
Градското пчеларство е глупост! Мястото на пчелите не е в големия град.
А общите приказки за пчелите и растенията можеш да ги разказваш на децата, но и те няма да ти се вържат на тези "доводи" за нуждата от пчели в града. :)
Кому е нужно плододаването на овошки в големия град? Кому въобще са нужни овошки тук? Знаеш ли, че в плодовете и цветовете на дърветата в София има повече вредни, отколкото полезни вещества? Ти ядеш ли ги?
Пчели трябва да се отглеждат, но не в големите градове. Има достатъчно място извън тях, където отглеждането им е ефективно и полезно.

Mind_Control
23-06-2015, 17:10
Градското пчеларство е глупост! Мястото на пчелите не е в големия град.
А общите приказки за пчелите и растенията можеш да ги разказваш на децата, но и те няма да ти се вържат на тези "доводи" за нуждата от пчели в града. :)
Кому е нужно плододаването на овошки в големия град? Кому въобще са нужни овошки тук? Знаеш ли, че в плодовете и цветовете на дърветата в София има повече вредни, отколкото полезни вещества? Ти ядеш ли ги?
Пчели трябва да се отглеждат, но не в големите градове. Има достатъчно място извън тях, където отглеждането им е ефективно и полезно.

Ти май не четеш, какво пиша. Пчелините в градска среда са с образователна цел- 2-3 кошера. Не се засягай, но самият факт че ми говориш само за овошки, показва ниска култура спрямо пчелите, тяхната полза и пчелните продукти. Ето това искаме да променим. Без опрашването на пчелите, дори и в градовете, няма да има биоравновесие.

bager
23-06-2015, 17:52
Ти май не четеш, какво пиша. Пчелините в градска среда са с образователна цел- 2-3 кошера. Не се засягай, но самият факт че ми говориш само за овошки, показва ниска култура спрямо пчелите, тяхната полза и пчелните продукти. Ето това искаме да променим. Без опрашването на пчелите, дори и в градовете, няма да има биоравновесие.

Не се засягай, но нищо не разбираш от биоравновесие, особено в градовете. :)
Овошките бяха само пример за безсмислено отглеждане на ненужни видове в големите градове. Каквито са и пчелите.
Ти май не четеш, а не аз. :) Не става въпрос за отглеждането на пчели въобще. Става въпрос за отглеждането им в голям град(в частност - София) !
А, мога много да говоря и пиша по темата, повярвай ми. ;)

myato
23-06-2015, 21:06
Вижте сега, това че са ни набутали в тези гета, наречени градове си е съвсем тенденциозно и до някъде и ние сме виновни че се поддаваме. Градовете вече нямат нищо общо с хубавите населени места от "едно време", когато имаше основно къщи с дворове, градини и цветни лехи от двете страни на улиците. Тогава имаше място и за пчелите. Сега няма място дори за хората.

ecotronic
23-06-2015, 21:22
са ни набутали

Някои хора още витаят из развития социализъм :)

myato
23-06-2015, 22:01
са ни набутали

Някои хора още витаят из развития социализъм :)

Като ти отнемат поминъка, какво правиш?
В същност процеса започна още при "социализъма", но се задълбочи при "капитализъма", но това е друга тема.
Никой не иска "електората" да шава.

dimitar_vd62
23-06-2015, 22:07
Абе що не оставите пчелите да си живеят където намерят за добре и не спрете да се бъркате в равновесието на природата.От 2-3 кошера ще станат 200-300 сещате ли се че в градски условия пчелите нямат естествени врагове които да подържат междувидовото равновесие.Прочетете какво е станало в австралия след заселването на европейците.За образователна цел си има подходящи програми.

RUNNING WILD
24-06-2015, 07:23
с сигурност е неприложимо в градска среда,то верно хората си гледат кон и прасе на балкона що не и пчелички,ама некак си да ти жужи главата и да ги гледаш как се прибират от работа и кацат в съседа си е за Гражданска Защита,с сигурност би трябвало да има някъв закон за гледане извън населено място или да не е стаут на град не е като лова да стреляш вредители на 200 метра извън населено място на общо основание ама има нещо,нали като си направят гнездо на някое дърво или нещо си пращат тия от пчеларският съюз да го уловят пчелина,в мои познати в къщтата се бяха заселили в стената и ги пратиха да разбият стената и изгребаха пчелите и им замазаха даже а от стената е текло мед,викам трайте си бе само бъркаш с порязаницата и топкаш имаш си го на склад.

ecotronic
24-06-2015, 10:32
И преди човешкият вид да е бил започнал да се занимана с пчеларство - нещо, което той прави далеч не за да съхрани вида, пчелите са били естествена и много важна част от природното равновесие.

Поради това не е необходимо да мислим, как да правим кошери в градовете а как да създаваме в тях повече паркове, където те и сами могат да живеят.

Живея в близост до градинка в която от известно време с радост установих, че живеят катерици.

Mind_Control
25-06-2015, 13:22
Абе що не оставите пчелите да си живеят където намерят за добре и не спрете да се бъркате в равновесието на природата.От 2-3 кошера ще станат 200-300 сещате ли се че в градски условия пчелите нямат естествени врагове които да подържат междувидовото равновесие.Прочетете какво е станало в австралия след заселването на европейците.За образователна цел си има подходящи програми.

Няма как, все пак пашата в града не е така обилна, за да поддържаш популация от 200 семейства на едно място.

Градските деца няма къде да се запознаят от близо с пчелите. Ние им даваме такава възможност. Някои хора го одобряват, някои не го одобряват.

Факт са обаче две неща:
1. Пчелите намаляват постоянно
2. Населението боледува масово и пие лекарства, вместо да консумира пчелни продукти за превенция.

dimitar_vd62
25-06-2015, 17:03
Децата можеш да ги заведеш на някой пчелин и пчеларя да покаже и обясни на децата как се получава медЕдин вид намалява и изчезва когато му се наруши хабитата, примери за това много като се огледаш по голите изсечени баири.Тоя мед от кошера на терасата не бих го ял.Мой приятел заряза града и отглежда 100 кошера и сега по някаква европейска програма чака субсидия за да ги направи 200 и редовно вземам от него защото е със сертификат за био продукт, това означава че наблизо няма предприятия и ниви които се пръскат с хербециди и торове..По тая логика и змиите са полезни и какво да направя змиярник на някоя тераса ли.

ivan dimitrov
25-06-2015, 22:02
---

Mind_Control
29-06-2015, 11:03
Децата можеш да ги заведеш на някой пчелин и пчеларя да покаже и обясни на децата как се получава медЕдин вид намалява и изчезва когато му се наруши хабитата, примери за това много като се огледаш по голите изсечени баири.Тоя мед от кошера на терасата не бих го ял.Мой приятел заряза града и отглежда 100 кошера и сега по някаква европейска програма чака субсидия за да ги направи 200 и редовно вземам от него защото е със сертификат за био продукт, това означава че наблизо няма предприятия и ниви които се пръскат с хербециди и торове..По тая логика и змиите са полезни и какво да направя змиярник на някоя тераса ли.

Някои хора си гледат кучета, като домашни любимци, а аз си отглеждам пчели. Не виждам какъв е проблемът. Статистиката показва, че има много повече постардали хора от кучета, отколкото от пчели!

dimitar_vd62
29-06-2015, 18:14
Аз по принцип съм против отглеждане на животни в къщи независимо дали е котка куче питон и най вече птички.Не е по-различно от това да си вземеш роб и да го затвориш между 4 стени и от време на време да го извеждаш.Колкото и добри условия да им се създадат естествената среда е най-доброто за тях.С пчелите е по-различно дали са в кошер или сами са си свили гнездо е все тая те си щъкат в естествена среда и си вършат работата.Дали е целесъобразно в градски условия е друг въпрос.Можеш примерно да си вземеш фотоапарат и да ходиш на фотолов за любимите насекоми.Просто изказвам мнение, не съм институция която решава.