PDA

View Full Version : SSD vs HDD – Мнения



mitko7
06-01-2016, 02:20
Здравейте.

Заглавието директно казва за какво става дума. Някой има ли впечатления от този тип диск - SSD ?
Ползвал ли го е, ползва ли го, какво мисли? Налага ми се смяна на диск и се замислям за един такъв.
Четох тук, там, даже попаднах на тази информация - SSD vs HDD (http://bulgarianmod.info/ssd-vs-hdd-ima-li-shans/) - в един роден сайт, но скоростите които достига,
ми се виждат прекалено високи. То хубаво ускорява, ама чак пък толкова?

Аз единственият проблем които виждам, е цената. За тези пари, ще си купиш няколко терабайта, но пък скоростта ??

Alfa User
06-01-2016, 10:31
Мнение без претенции за преофесионализъм :

Откакто сложих SSD операционната ми система зарежда за макс 15 секунди! Това е просто несъпоставимо с нормалните HDD-та.
Диска е Kingston HyperX 120GB (гарантирани скорости 555/510MB/s), и на него държа само операционната система и някои по-тежки програми. Всичко останало - музика, филми, игри - е на другия ми HDD.
Вероятно ако можеш да си позволиш покупката на доста по-голям SSD, ще е добре на него да са и тежките игри...
Лично за мен SSD е много изгодна инвестиция в моя вариант - 120GB SSD за операционна система/програми + 1ТB HDD за музика, филми, игри.
По-големите SSD (над 320GB) според мен си заслужават само ако си заклет геймър или нещо от сорта :)

ecotronic
06-01-2016, 11:00
В ежедневието си имам вземане/даване с устройства, които работят само с SSD дискове (DRAM - базирани) и никога не са работили с HDD дискове. Поради това освен да кажа, че работят устойчиво, за сравнение, не мога да говоря.

Като всяка нова технология, навлизаща в практиката, цената и е висока но и трябва известно време за да измести старата.

Теоретично погледнато, скоростите, които се описват са обосновани и не става въпрос за подвеждане.

Накратко - ако можеш да си го позволиш, вероятно ще имаш ползи от това.

Казвам "вероятно", защото в много случаи бързодействието на диска не е определящо за бързодействието на машината.

За сведение - най надеждните системи за съхранение на информация (на водещи производители) днес работят на HDD дискове и на лентови устройства.

mitko7
06-01-2016, 12:10
Определено колкото по-голям, толкова по-скъп, но пък поне може да се намери 1TB HDD за около 100лв, чисто нов. Това си е изгодно.

abs0lu7en
06-01-2016, 14:27
Аз откакто минах на SSD не искам да се връщам никога повече на HDD. Разликата е огромна на всякъде. (браузване, работа с компютъра, зареждане на големи игри или програми) Осезаемо по-бързо се случва всичко. Windows зарежда за не повече от 15 секунди. Цената им започна доста да пада, но винаги ще си е повече от HDD. Най-доброто бюджетно ориентирано решение е 120/128 ГБ SSD за ОС и програмите и колкото ти е нужен HDD за сторидж.

BO
06-01-2016, 17:46
Ако минеш на SSD, то ще разбереш, че до сега не си имал бързодействащ компютър.
Всичко ще ти лети и ще се чудиш как до сега си работил върху HDD.

От финансова гледна точка се продават едни хибридни дискове, които имат да кажем 8GB SSD част. Та в тази част системата сама си качва най-използваните данни, за да има бърз достъп до тях. Та тези дискове са една не лоша алтернатива на SSD-то, с малка разлика в цената спрямо стандартен HDD.

DiStefano
07-01-2016, 19:36
И аз съм доволен от SSD ... много. Имал съм дертове с HDD и съм го "ял" заради изгубена информация. Тука ми се струват нещата по-здрави. Нали нема механика, която да се преебе. Като обем 512 са ми предостатъчни ... даже и 256. Отдавна вече ползвам OneDrive за съхранение на неща, които са ми важни.

кученцетоОгиитаткоДоги
07-01-2016, 19:46
В един магазин тествах един шоу модел лаптоп с ssd,ми моя комп с hdd 5400rpm зарежда също толкова бързо.За бързината като цяло на един комп най важен е процесора и рама,после самата операциона система да е максимално оптимизирна,имаше и един номер с регистрите с който компа почва да зарежда доста бъзро.Покупката на ssd,може би си заслужава когато всички други чаркуля са над средния клас.Процесор минимум i5 на 3,5 гига рам 8 гига на 1333mhz и т.н. Иначе е все едно да сложиш спортен въздушен конусен филтър на вектра 1.6 атмосверка:D

pyle
07-01-2016, 19:51
Със SSD съм на лаптопа от 2 години и съм супер доволен, компютъра ми стартира за 12 секунди засичано, работи много плавно и отчетливо, трансфера на данни е много бърз, издръжлив е на удари и вибрации (от изпускане, ако е лаптоп), няма да съжаляваш.. обаче е скъпо моя го купих 70 долара 64гб, ако обаче се ползва на лаптоп си губиш записвачката, на нейно място се слага и трябва шина.

Alfa User
07-01-2016, 21:43
... ако обаче се ползва на лаптоп си губиш записвачката, на нейно място се слага и трябва шина.

Това зависи от самия лаптоп - има модели и със отделен слот , но за малко по-различен модел SSD. Но мисля, че колегата се интересува за настолна машина, така че това не го касае.

Bobo Markov
07-01-2016, 21:59
SSD има един недостатък който аз не мога точно да дефинирам. Работните ми файлове SWAP са в SSD супербърз Интел да, работя много добре с него но има склонност да не ги трие след всяка сесия и се препълва т.е. преди всяка нова SWAP сесия се налага да правя диск клийнъп... иначе съм изключително доволен!

mitko7
15-01-2016, 14:11
Е добре, няма ли начин да го оправиш това, да се прави автоматично?

ivan dimitrov
15-01-2016, 19:25
И аз съм доволен от SSD ... много. Имал съм дертове с HDD и съм го "ял" заради изгубена информация. Тука ми се струват нещата по-здрави. Нали нема механика, която да се преебе. Като обем 512 са ми предостатъчни ... даже и 256. Отдавна вече ползвам OneDrive за съхранение на неща, които са ми важни.

Вярно е, няма движещи се части, но нищо не е вечно. Ако при HDD, при отказ на глава, все пак данните могат да се спасят, то при SSD загуби ли се информация заради хардуерен проблем, то е завинаги.
Така или инак, МНОГО е важно да си пазим ценната информация на няколко типа носители.
Несъмнено бъдещето е в паметите без маханика, но.....нищо не е вечно.

petio26
09-07-2017, 12:13
Купи ли си SSD? Като цяло най-добре да хванеш и да прочетеш какво представляват двете, но самата технология, на която се базират, е напълно различна. Като без да задълбавам, най-простият и видим пример е, че лаптопът ми се включва за 5 секунди, вместо за 25 примерно. Самите програми зареждат много по-бързо, трансферът на данни също. Лаптопът ми беше с обикновен HDD и му купих SSD от https://ardes.bg/komponenti/tvardi-diskove/ssd-solid-state-drive - 240GB SSD WD Green WDS240G1G0A . Сложих го на мястото на записвачката. Като на SSD си сложих само ОС, а впоследствие инсталирах почти всички програми там, за да зареждат по-бързо и даже голяма част от файловете ми са там, като почти не използвам обикновения хард диск. Лаптопът ми работи по-добре, отколкото по-мощен с обикновен хард диск.

546
10-07-2017, 07:40
компа на човека вероятно вече бръмчи на две SSD в RAID 0, темата е бая старичка