PDA

View Full Version : "Гражданска отговорност" или как държавата ни рекетира.



mochko1
18-01-2016, 19:53
Последните седмици чета разни статии и дискусии относно автоматичното снемане от регистрация на МПС-тата нямащи валидна гражданска отговорност ,и се чудя в кой век точно живеем!? Мислех ,че времената с пирамидите ,фараоните и мутрите рекетиращи целия български народ са отминали... Но уви. Думата свобода в България има някакво странно и извратено значение.
След малоумщината с винетките дойде и ред на хората ,които ползват автомобилите си сезонно. В тази категория спадат също и мотоциклетите ,караваните ,ретро автомобилите и ремаркетата. Какво означава "задължителна застраховка" и ,защо трябва да я имаш ,след като автомобила ти стои в гараж, през по-голямата част от година? Дори и на улицата да е ,защо трябва да се плаща за нещо което не се ползва?
Чудя се на хората ,които ги измислят тея закони ,защо аджеба като не знаят какво да правят, просто да вземат примери от развитите държави... но той отговора е ясен ,всичко опира до алчност и мангизи!
Еднодневни винетки? НЕ!
Еднодневни застраховки!? - то това даже през ум не им е минавало...
От 1-ви януари всяко МПС без ГО автоматично ще бъде сваляно от регистрация (точка)
Как ще се случва това ,какъв ще е гратисния период ,как ще се връща регистрацията ,колко ще струва ,ще има ли глоби и още един куп въпроси на ,които никой не знае отговора! Като прибавим безбройните задължителни пререгистрации ,задължителните нотариални заверки и ненужната бюрокрация ,става съвсем ясно ,че рекетът прилаган ни от държавниците е нещо с което сме свикнали и дори не ни прави впечатление...
Ако някой има повече информация относно ГО и свалянето от регистрация ,ще се радвам да я сподели.
Благодаря.


Темата май е за "Икономика и политика". Изместете я ако прецените.

кученцетоОгиитаткоДоги
18-01-2016, 20:25
Ами за мен нещата са си в реда на нещата.Точно в една развита държава като Холандия,след покупката на мпс ако до три дена няма валидна застраховка в системата на местния кат на твое име, автоматично им идва сигнал и ти след два дена също толкова автоматично получаваш глоба от скромните 300 евро в пощенската си кутия у вас:) Такава тъпотия като сезонно ползване на мпс поне на мен не ми е известна да я има в нито една бяла държава.Понеже никой не може да гарантира че няма да си ползва мпс-то в периода който уж не го ползва.Утре тоя те извърта на едно кръстовище оказва се че няма застраховка,може и доходи да няма и ти пиеш една студена вода:)

ecotronic
18-01-2016, 21:06
Като го хванат на пътя без ГО, да му отрежат главата, ако трябва. Щом кара колата си само в определен период от годината що?
По същата логика аз, който предимно карам колата си градско и купувам седмична или месечна винетка, когато ми потрябва, следва да ми дерегистрират колата.

Бандитска държава. Това сме.

mochko1
18-01-2016, 21:09
Ами за мен нещата са си в реда на нещата.Точно в една развита държава като Холандия,след покупката на мпс ако до три дена няма валидна застраховка в системата на местния кат на твое име, автоматично им идва сигнал и ти след два дена също толкова автоматично получаваш глоба от скромните 300 евро в пощенската си кутия у вас:) Такава тъпотия като сезонно ползване на мпс поне на мен не ми е известна да я има в нито една бяла държава.Понеже никой не може да гарантира че няма да си ползва мпс-то в периода който уж не го ползва.Утре тоя те извърта на едно кръстовище оказва се че няма застраховка,може и доходи да няма и ти пиеш една студена вода:)

Има огромна разлика между ,да караш без застраховка и да си държиш Ямахата в хола на топло ,щото навън е -20. Първото се лекува с глоби ,дебели глоби!
Днеска четох статия за ретро любител ,който има 8 автомобила. Колко дена в годината се кара всеки от тези автомобили? Хората ,който могат да си позволят да си правят кефа по мотори и ретро коли ,сигурно няма да ги съборят 100 лева на година ,но въпросът не е в парите ,а в това ,че са неправомерно взети!
Закона също трябва да предвижда случаите в които някои те удари и не е застрахован.
За Холандия не знам ,но в Англия има застраховки от годишни до дневни. Ако се разтърся сигурно и почасови ще намеря :grin: Плюс десетки други опции за застраховане ,като лимит на километрите и разни устройства в колата ,които те следят как караш и ако си примерен шофьор ти се редуцира цената на полицата... Като те хванат без застраховка ти конфискуват колата и те пращат на съд ,който решава как да те глоби/накаже.

ecotronic
18-01-2016, 21:19
Не мога да проеумея и защо ГО се прави за автомобил вместо за шофьор. Рискът от един и същи автомобил но с разлечни шофьори е коренно различен.

dimitar_vd62
18-01-2016, 21:23
http://www.careerseurope.co.uk/EISODOS/media/PDF/1080_Bulgarian.pdf - съвсем ще ви се стъжни.

кученцетоОгиитаткоДоги
18-01-2016, 21:30
Проблема в България е че много хора,да не кажа всеки втори е с недекларирани доходи и по съдебен път няма какво да му вземеш и никакви глоби няма да го уплашат,нито тия глоби ще ми покрият щетите.А да се режат глави и крака все пак сме в 21-ия век,а и да му отрежат главата какво от това...............това няма да ми покрие щетите..............Ако влезе тоя закон за сезонно много хора ще злоупотребяват и извъднъж незнайно как всеки ще започне да си кара колата един-два месеца в годината.....................:busted_cop: Ефтини пинизи ги наблюдаваме всеки ден в родната ни действителност само че в други области...................

ecotronic
18-01-2016, 21:38
Нали КАТ имат камери, които разпознават регистрационните номера? Що не глобяват автоматично за липса на ГО вместо да правят глупости с регистрациите?

mochko1
18-01-2016, 21:42
Не мога да проеумея и защо ГО се прави за автомобил вместо за шофьор. Рискът от един и същи автомобил но с разлечни шофьори е коренно различен.

Това е нещото ,което не харесвам в британските застраховки ,но за сметка на това е правилно :grin: В този тип застраховане най-засегнати са младите шофьори. Но пътят е еднакъв за всички и трябва да се извърви ,няма как да минеш на пряко. В България това мисля е неприложимо за сега ,поради това ,че хората са бедни и няма как младежите да плащат двойно по скъпи застраховки ,поне докато не се въведат и опциите за които споменах (лимит на километрите ,шофиране само през деня и много други). Тук най-често младежите се вписват като допълнителни шофьори към полицата на един от родителите си за да излезе по евтино ,но това автоматично означава ,че ти ще караш само ,когато Тате ти даде колата си ,демек от дъжд на вятър :grin:


Проблема в България е че много хора,да не кажа всеки втори е с недекларирани доходи и по съдебен път няма какво да му вземеш и никакви глоби няма да го уплашат,нито тия глоби ще ми покрият щетите.А да се режат глави и крака все пак сме в 21-ия век,а и да му отрежат главата какво от това...............това няма да ми покрие щетите..............Ако влезе тоя закон за сезонно много хора ще злоупотребяват и извъднъж незнайно как всеки ще започне да си кара колата един-два месеца в годината.....................:busted_cop: Ефтини пинизи ги наблюдаваме всеки ден в родната ни действителност само че в други области...................
То не е закон ,който трябва да влиза в сила ,просто до сега закона позволяваше да се застраховаш за минимален срок от 3 месеца и после паркираш в гаража и това е. До сега като е било така какво лошо се е случило? Единични са бройките с укрити доходи каращи без застраховка.... такива ще има винаги каквито и закони да измислиш!

dimitar_vd62
18-01-2016, 21:43
Достатъчно е да носиш талона и шофьорската си книжка.Като те спрат ченгето да кликне веднъж-дваж на лаптопа и да излезе пълното ти досие относно платени данъци ,винетки, застраховки, технически прегледи.

ecotronic
18-01-2016, 21:47
Достатъчно е да носиш талона и шофьорската си книжка.Като те спрат ченгето да кликне веднъж-дваж на лаптопа и да излезе пълното ти досие относно платени данъци ,винетки, застраховки, технически прегледи.

Че мен от 4 години не са ме спирали. А и могат ли всички да спрат за проверка?

---------- Post added at 20:47 ---------- Previous post was at 20:45 ----------


Това е нещото ,което не харесвам в британските застраховки ,но за сметка на това е правилно :grin: В този тип застраховане най-засегнати са младите шофьори. Но пътят е еднакъв за всички и трябва да се извърви ,няма как да минеш на пряко. В България това мисля е неприложимо за сега ,поради това ,че хората са бедни и няма как младежите да плащат двойно по скъпи застраховки ,поне докато не се въведат и опциите за които споменах (лимит на километрите ,шофиране само през деня и много други). Тук най-често младежите се вписват като допълнителни шофьори към полицата на един от родителите си за да излезе по евтино ,но това автоматично означава ,че ти ще караш само ,когато Тате ти даде колата си ,демек от дъжд на вятър :grin:

Пробвай един калкулатор за ГО и ще видиш, че това за младите шофьори и у нас си го има.

dimitar_vd62
18-01-2016, 21:50
Да ама нося всичките бумаги И никой не поглежда стикерите ами дай гражданска ,данък....и почва едно ровене, ма що си сгънал така на сеснайсе....

кученцетоОгиитаткоДоги
18-01-2016, 21:51
Катаджиите не могат да стават падари и да почнат да спират на ред за да проверяват кой е изряден и кой не.Щом мпс-то е 365 дни 24/7 на твое разположение трябва да си плащаш.Преди време в Германия ме спряха ченгета и ме питаха къде съм тръгнал?Казах им никъде,просто си карам.Тогава единия ми каза как така просто си караш,карането в днешни времена е бая скъпо? Не ми повярваха че просто си карам и трябваше да излеза от автомобила за по обстойна проверка:):)

mochko1
18-01-2016, 21:52
Че мен от 4 години не са ме спирали. А и могат ли всички да спрат за проверка?

---------- Post added at 20:47 ---------- Previous post was at 20:45 ----------



Пробвай един калкулатор за ГО и ще видиш, че това за младите шофьори и у нас си го има.

Да ,но винаги мога да пратя дори и комшията да застрахова моята кола на негово име и да си я карам аз. Застраховката трябва да е на името на шофьора за определен автомобил... ако искаш да караш каквото си искаш плащаш повече.

ecotronic
18-01-2016, 21:57
Да ,но винаги мога да пратя дори и комшията да застрахова моята кола на негово име и да си я карам аз. Застраховката трябва да е на името на шофьора за определен автомобил... ако искаш да караш каквото си искаш плащаш повече.

Не знам, какво става в посочената от теб ситуация. В полицата пише автомобил и собственик по талон. Няма как да пратя комшията.

1115
18-01-2016, 22:08
пак мрънкаме за щяло и нещяло, без да знаем за какво става дума
за целта има спиране от движение на ПС което става с една молба

Friday
18-01-2016, 22:12
В застрахователната полица пише и обичаен водач, поне в моята, защото колата е на името на жена ми, ама тя няма книжка.

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk

mochko1
18-01-2016, 22:45
Не знам, какво става в посочената от теб ситуация. В полицата пише автомобил и собственик по талон. Няма как да пратя комшията.
И какво те спира да караш чужда кола ,като застраховката и не е на твое име? Служебните автомобили? Автомобили на изплащане (доколкото знам ,те са собственост на фирмата продавач докато не бъдат изплатени на 100%)

пак мрънкаме за щяло и нещяло, без да знаем за какво става дума
за целта има спиране от движение на ПС което става с една молба

Да ,държавата на бюрокрацията и бумащината... като знам колко са бързи в КАТ точно само с една молба ще стане. Кому е нужна тая цялата разправия със спиране ,пускане ,ходене ,обикаляне и потене по разни гишета. Абсолютна идиотщина.

nhg
18-01-2016, 22:54
Докато ГО е на автомобил а не на водач никога няма да е ОК... Аз как да карам едновременно алфата, фиатчето, 'жипката и маторя (да не споменавам и служебните)? Ма сичките имат ГО... вместо примерно всеки да плаща по едни 3-400 лв и да си кара кво си иска; като е изряден шофер да плаща по-малко, примерно 150-200..

mochko1
18-01-2016, 23:00
Докато ГО е на автомобил а не на водач никога няма да е ОК... Аз как да карам едновременно алфата, фиатчето, 'жипката и маторя (да не споменавам и служебните)? Ма сичките имат ГО... вместо примерно всеки да плаща по едни 3-400 лв и да си кара кво си иска; като е изряден шофер да плаща по-малко, примерно 150-200..

Няма как с една полица да караш 500 коня брониран G клас и FIAT 500. То има де ама ще е доста дебело ;)

dimitar_vd62
18-01-2016, 23:07
То тия с бронирания не ги фаща гражданска, или ти купуват нова кола или та праят на поликлиника, по скоро второто.Не знам някой с брониран жип да слезе да чака кат.Ама по правилнто ми си чини че ГО трябва да е на шофера до определен тонаж примерно, а собственика ако иска да си застрахова колата.Въобще имаш ли книжка плаща ГО щото може да нямаш кола ама да ти се наложи да караш а поразиите ги прави не колата а шофера.

ФЕРАРИСТ
19-01-2016, 02:15
Аз драма голяма не виждам, карам кола, правя и ГО - карам някоя сезонно - правя и ГО на вноски.......За мен е важно да не съм на пътя без ГО, иначе могат да ме дерегистрирват колкото си искат, много ми е чудно как ще стане това след като номарата са на колата, талоните у мен........
Не карам колата година, на следващата й правя ГО и си я карам.......елементарно.....

acho_
19-01-2016, 11:42
Аз съм с две ръце ЗА. По "западните държави" дето все се спрягат мнозинството нямат и по един автомобил, джиткат си с колелата или градския и това е. Бай Ганьо обаче на гол тумбак чифте пищови - 3-4-5 коли дето не смогва финансово да поддържа, че и държавата му виновна. После не дай си боже ако се нацепи някой без ГО в теб духаш супата.

много ми е чудно как ще стане това след като номарата са на колата, талоните у мен........
Не карам колата година, на следващата й правя ГО и си я карам.......елементарно.....
Дам и на мен ми е чудно как ще става.

Mury
19-01-2016, 12:59
Така,онзи ден си говорих с моя бирник застрахователя,защото правихме нови застраховки на Фиатката.Той ми обясни следното,в конкретния случай за мен си говорихме,правиш си гражданска на скутера,караш го 6 месеца и си плащаш за толкова,след това го прибираш,и ако искаш отиваш в КАТ,пускаш молба,че няма да го караш 6 месеца,и те те вкарват в т.н.електронен списък с МПС-та с временно снета регистрация/не отнета или спряна/ а снета.След още 6 м. искаш пак да караш,правиш си застраховка,минаваш преглед ако нямаш валиден и отиваш в КАТ,пускаш една молбичка,плащаш 4-5-7-8-10 лв.,нещо такова административна такса и пак си на пътя абсолютно легално !!!!! Ако не отидеш сам да обявиш в КАТ,че няма да караш опредленото МПС,гаранционния фонд след като те е известил и ти е дал 1 месец срок да си подновиш застраховката,автоматично влизаш в този списък и след време пак по каналния ред.Според него,ще е по-лесно и по-евтино ако сам си подадеш молбата.Този списък ще е достъпен за всички катаджии на пътя по електронен път,и за всяка спряна кола,ще се прави проверка.Също така,евентуално камерите за следене на трафика,ще следят и стикерите,които също са други май.За какво мислите се правят тези пилони по магистралите,сега за камери за трафик,след 1-2 г. за ТОЛ такса..................всичко е навързано и ще ставаме европейци,само дет заплатите ни .............

Всичко засега е в сферата на теорията,но общо взето нещата ще са такива.В момента се тества софтуера за това,както и софтуер за по-ниски застраховки за водачите без нарушения,след като се свържат КАТ и гаранционния фонд,тези неща са напълно възможни.

Другото,което ми каза,че от 01.01.2016 задължават всички застрахователи да издават гражданска отговорност задължително със зелена карта,няма не искам.При някои за тази година е безплатна,при Алианц също,но догодина 60 кинта отгоре !!!!!

кученцетоОгиитаткоДоги
19-01-2016, 14:45
Преди години бях чел че в Англия искат да въведат специялен софтуер,с който да бъде снабдена всяка бензиностанция така още като спреш на колонката от това да ли имаш или нямаш застраховка зависи да ли ще заредиш.Според мен това трябва да се въведе при нас и то по най-бързия начин.Особенно пък по селата е нещо страшно..............масово без винетки,има и такива без гражданска и то там полицай идва само на 24 май и петров ден и нещата са куче влаче рейс...............................

mochko1
19-01-2016, 15:01
Така,онзи ден си говорих с моя бирник застрахователя,защото правихме нови застраховки на Фиатката.Той ми обясни следното,в конкретния случай за мен си говорихме,правиш си гражданска на скутера,караш го 6 месеца и си плащаш за толкова,след това го прибираш,и ако искаш отиваш в КАТ,пускаш молба,че няма да го караш 6 месеца,и те те вкарват в т.н.електронен списък с МПС-та с временно снета регистрация/не отнета или спряна/ а снета.След още 6 м. искаш пак да караш,правиш си застраховка,минаваш преглед ако нямаш валиден и отиваш в КАТ,пускаш една молбичка,плащаш 4-5-7-8-10 лв.,нещо такова административна такса и пак си на пътя абсолютно легално !!!!! Ако не отидеш сам да обявиш в КАТ,че няма да караш опредленото МПС,гаранционния фонд след като те е известил и ти е дал 1 месец срок да си подновиш застраховката,автоматично влизаш в този списък и след време пак по каналния ред.Според него,ще е по-лесно и по-евтино ако сам си подадеш молбата.Този списък ще е достъпен за всички катаджии на пътя по електронен път,и за всяка спряна кола,ще се прави проверка.Също така,евентуално камерите за следене на трафика,ще следят и стикерите,които също са други май.За какво мислите се правят тези пилони по магистралите,сега за камери за трафик,след 1-2 г. за ТОЛ такса..................всичко е навързано и ще ставаме европейци,само дет заплатите ни .............

Всичко засега е в сферата на теорията,но общо взето нещата ще са такива.В момента се тества софтуера за това,както и софтуер за по-ниски застраховки за водачите без нарушения,след като се свържат КАТ и гаранционния фонд,тези неща са напълно възможни.

Другото,което ми каза,че от 01.01.2016 задължават всички застрахователи да издават гражданска отговорност задължително със зелена карта,няма не искам.При някои за тази година е безплатна,при Алианц също,но догодина 60 кинта отгоре !!!!!

И пак се стигна до 5-10 лева за молбичка и висене по опашките в КАТ... нямам думи.
На границата на всеки влизащ в страната трябва да се раздава по една тубичка вазелин ,ама не безплатно ,а задължително ,на скромната цена от няколко евро ,ей така да не е без хич....

Mury
19-01-2016, 16:41
И пак се стигна до 5-10 лева за молбичка и висене по опашките в КАТ... нямам думи.
На границата на всеки влизащ в страната трябва да се раздава по една тубичка вазелин ,ама не безплатно ,а задължително ,на скромната цена от няколко евро ,ей така да не е без хич....

E много ясно,по 5 по 5,милиардер !!!!! :big_beer::big_beer::big_beer: Щяло да има 4 нови гишета само за това,щяло уж да става бързо,а някой ден като потръгнат нещата би трябвало да става автоматично,от гаранционния фонд подават сигнал,че имаш застраховка и марш от списъка. :big_beer::big_beer:

Ноооо това са само слухове засега,цялата система щяла да тръгне до 2-3 месеца евентуално,демек тая година може и да минем метър с някакво заварено положение,но догодина нъцки

кученцетоОгиитаткоДоги
19-01-2016, 18:39
За да се улесни потребитела трябва да направат сключването на гр. отг. онлайн и да махнат тия картони и стикери все едно сме в Етиопия:) А може и по телефона,за да не се разкарваме по офиси:)

ecotronic
19-01-2016, 18:47
За да се улесни потребитела трябва да направат сключването на гр. отг. онлайн и да махнат тия картони и стикери все едно сме в Етиопия:) А може и по телефона,за да не се разкарваме по офиси:)

Че аз от 5 години си я сключвам онлайн. Не мога да разбера, кое му е новото на това за което говорят.

mochko1
19-01-2016, 18:48
E много ясно,по 5 по 5,милиардер !!!!! :big_beer::big_beer::big_beer: Щяло да има 4 нови гишета само за това,щяло уж да става бързо,а някой ден като потръгнат нещата би трябвало да става автоматично,от гаранционния фонд подават сигнал,че имаш застраховка и марш от списъка. :big_beer::big_beer:

Ноооо това са само слухове засега,цялата система щяла да тръгне до 2-3 месеца евентуално,демек тая година може и да минем метър с някакво заварено положение,но догодина нъцки

То това е цялата идея на тая глупост ,че всичко може автоматично да се прави ,ама е по сладко като ти приберат левчетата за молбички ,административни таксички и банкови преводи... Какво по различно ще се случи като ме хванат без ГО и със снета регистрация ,от ако ме хванат само без ГО ,но с редовна регистрация!!??? Все тая... или както се казваше в един стар филм "Да го духат бедните"

кученцетоОгиитаткоДоги
19-01-2016, 18:57
Че аз от 5 години си я сключвам онлайн. Не мога да разбера, кое му е новото на това за което говорят.



A картончето и стикера как ги получаваш?

Mury
19-01-2016, 18:58
A картончето и стикера как ги получаваш?

С куриер :lol_sign::lol_sign::lol_sign:

кученцетоОгиитаткоДоги
19-01-2016, 19:02
То това е цялата идея на тая глупост ,че всичко може автоматично да се прави ,ама е по сладко като ти приберат левчетата за молбички ,административни таксички и банкови преводи... Какво по различно ще се случи като ме хванат без ГО и със снета регистрация ,от ако ме хванат само без ГО ,но с редовна регистрация!!??? Все тая... или както се казваше в един стар филм "Да го духат бедните"




А с данъците и винетките? Пак тия които си ползват два пъти в месеца колата плащат колкото тия които всеки ден я ползват.

---------- Post added at 19:02 ---------- Previous post was at 18:59 ----------


С куриер :lol_sign::lol_sign::lol_sign:




Е то ако е така би било супер:)

ecotronic
19-01-2016, 19:06
Даже ме подсещат (електронно) една седмица преди да ми изтече полицата, да не би да забравя, правят ми и отстъпка, като на лоялен клиент.......Само дето стикера още не мога да лепя он-лайново.

кученцетоОгиитаткоДоги
19-01-2016, 19:12
Даже ме подсещат (електронно) една седмица преди да ми изтече полицата, да не би да забравя, правят ми и отстъпка, като на лоялен клиент.......Само дето стикера още не мога да лепя он-лайново.




Към всички компании или само определени може онлайн? Я дай линк.

ecotronic
19-01-2016, 19:17
Към всички компании или само определени може онлайн? Я дай линк.


http://www.getins.bg/

mochko1
19-01-2016, 19:50
Току що по новините казаха ,че всичко ще става автоматично. Няма да има молби и такси. Нямаш ГО - свалят те от регистрация ,вземаш си ГО и автоматично пак ти връщат регистрацията. Само че тая система щяла да се обновява веднъж седмично до юли месец ,след това на всеки 24 часа. И ако те хванат без ГО те глобяват и за ГО ,и за каране без регистрация (общо 550)... Цялата схема била измислена за да се прекрати шофирането на коли с БГ регистрация от чужди граждани ,които карали без застраховка в чужбина и като стане сакатлък гаранционният фонд трябвало да плаща.
Та така ,всичко си е по старому :grin: И все пак ,можеха да го обявят веднага ,а не журналята да си чешат езиците цял месец....


А с данъците и винетките? Пак тия които си ползват два пъти в месеца колата плащат колкото тия които всеки ден я ползват.

С винетките поне имаш някакъв избор ,седмична ,месечна... А данъците ,сега като ти спират колата от движение трябва съответно и данъка да намаляват пропорционално с периода :grin:

Какво точно е името на данъка? и за какво реално се плаща? Някой да обясни ,че не съм в час :)

Ето и източника: БНТ (http://news.bnt.bg/bg/a/go)

ecotronic
19-01-2016, 21:14
.......

Какво точно е името на данъка? и за какво реално се плаща? Някой да обясни ,че не съм в час :)

Ето и източника: БНТ (http://news.bnt.bg/bg/a/go)

Данък върху собственост (автомобил). Всички други аргументи и съображения са приказки от дебили, предназначени за деца.

ivan dimitrov
19-01-2016, 21:28
Цялата схема била измислена за да се прекрати шофирането на коли с БГ регистрация от чужди граждани ,които карали без застраховка в чужбина и като стане сакатлък гаранционният фонд трябвало да плаща. БНТ (http://news.bnt.bg/bg/a/go)

Страхотен мотив. Като ме нацели някой без ГО, на мен гаранционен фонд ли ми плаща. В "чужбина" съдилищата като у нас ли са, та не могат да осъдят въпросният? Ами ако тоя кара без регистрация, с български табели?

Mury
20-01-2016, 14:22
Страхотен мотив. Като ме нацели някой без ГО, на мен гаранционен фонд ли ми плаща. В "чужбина" съдилищата като у нас ли са, та не могат да осъдят въпросният? Ами ако тоя кара без регистрация, с български табели?

Точно гаранционния фонд ти плаща,след това неговия застраховател си го съди него !!!!

---------- Post added at 13:22 ---------- Previous post was at 13:22 ----------


Току що по новините казаха ,че всичко ще става автоматично. Няма да има молби и такси. Нямаш ГО - свалят те от регистрация ,вземаш си ГО и автоматично пак ти връщат регистрацията. Само че тая система щяла да се обновява веднъж седмично до юли месец ,след това на всеки 24 часа. И ако те хванат без ГО те глобяват и за ГО ,и за каране без регистрация (общо 550)... Цялата схема била измислена за да се прекрати шофирането на коли с БГ регистрация от чужди граждани ,които карали без застраховка в чужбина и като стане сакатлък гаранционният фонд трябвало да плаща.
Та така ,всичко си е по старому :grin: И все пак ,можеха да го обявят веднага ,а не журналята да си чешат езиците цял месец....



С винетките поне имаш някакъв избор ,седмична ,месечна... А данъците ,сега като ти спират колата от движение трябва съответно и данъка да намаляват пропорционално с периода :grin:

Какво точно е името на данъка? и за какво реално се плаща? Някой да обясни ,че не съм в час :)

Ето и източника: БНТ (http://news.bnt.bg/bg/a/go)
Анджък,значи нещата няма да са толкова страшни май ????

mirchozo
20-01-2016, 14:59
Логически ако ти спрат колата от движение трябва да бъде опростен пътния данък. Някой да знае нещо конкретно?

mochko1
20-01-2016, 15:47
Данък върху собственост (автомобил). Всички други аргументи и съображения са приказки от дебили, предназначени за деца.

Ок. Защо тогава данъка се определя от мощност ,възраст и катализатори ,а не от актуалната цена на автомобила!?


Анджък,значи нещата няма да са толкова страшни май ????

Ако изпълни целта за която е създаден закона ,супер. Просто не трябва да ни дават храна за размишления в грешната посока ,а всичко да се съобщава веднага...

кученцетоОгиитаткоДоги
20-01-2016, 16:19
Логически ако ти спрат колата от движение трябва да бъде опростен пътния данък. Някой да знае нещо конкретно?





Би трябвало от КАТ да подадат веднага инфо на общината,нали вече при регистрация така става.

fifo
20-01-2016, 17:26
Току що по новините казаха ,че всичко ще става автоматично. Няма да има молби и такси. Нямаш ГО - свалят те от регистрация ,вземаш си ГО и автоматично пак ти връщат регистрацията. Само че тая система щяла да се обновява веднъж седмично до юли месец ,след това на всеки 24 часа. И ако те хванат без ГО те глобяват и за ГО ,и за каране без регистрация (общо 550)... Цялата схема била измислена за да се прекрати шофирането на коли с БГ регистрация от чужди граждани ,които карали без застраховка в чужбина и като стане сакатлък гаранционният фонд трябвало да плаща.
Та така ,всичко си е по старому :grin: И все пак ,можеха да го обявят веднага ,а не журналята да си чешат езиците цял месец....



С винетките поне имаш някакъв избор ,седмична ,месечна... А данъците ,сега като ти спират колата от движение трябва съответно и данъка да намаляват пропорционално с периода :grin:

Какво точно е името на данъка? и за какво реално се плаща? Някой да обясни ,че не съм в час :)

Ето и източника: БНТ (http://news.bnt.bg/bg/a/go)

Именно! Бая спорих в един друг форум на тая тема, чак се изморих... Миналата седмица направих ГО на Делтата, че имам намерение да я покарам тази година. Докато се върна от застрахователя в офиса (3 мин) полицата беше качена в сайта на Гаранционния фонд. Свържат ли се двете системи (до края на месеца) няма да има нужда да се пускат молби, заявления и т.н. И аз съм чувал, че фондът изплаща камари претенции за милиони левове от чужди застрахователи, най-вече румънски.

За еднодневните винетки пък Омбудсмана се беше заел да пита миналата седмица и отговорът на Л.Павлова е бил, че себестойността на стикера е по-скъпа от цената. Сега интересното е, че може би още от следващата година винетките ще станат електронни, тоест производствените разходи ще са минимални. Дали обаче тогава някой ще се сети да пита за еднодневни винетки?

ecotronic
20-01-2016, 17:29
Ок. Защо тогава данъка се определя от мощност ,възраст и катализатори ,а не от актуалната цена на автомобила!?


Защото презумпцията е данъкът да е обвързан със замърсяването на ОС. Ако някой иска да прави реално такова обвързване, то данъкът трябва да е включен в цената на горивото. А който има катализатор, следва да ползва някаква отстъпка.

mochko1
20-01-2016, 18:44
За еднодневните винетки пък Омбудсмана се беше заел да пита миналата седмица и отговорът на Л.Павлова е бил, че себестойността на стикера е по-скъпа от цената. Сега интересното е, че може би още от следващата година винетките ще станат електронни, тоест производствените разходи ще са минимални. Дали обаче тогава някой ще се сети да пита за еднодневни винетки?
Нека да дадат избор на хората ,а на който му трябва ще пита. Аз лично бих се възползвал от еднодневна винетка ако я имаше като опция.

Защото презумпцията е данъкът да е обвързан със замърсяването на ОС. Ако някой иска да прави реално такова обвързване, то данъкът трябва да е включен в цената на горивото. А който има катализатор, следва да ползва някаква отстъпка.
В такъв случай старите автомобили следва да плащат по висок данък ,а то е точно обратното. По скоро е някакъв хибриден данък обвързан с замърсяването и стойността на колата (по мощна и по нова = по скъпа) може би....

1115
20-01-2016, 20:04
пак мрънкаме за щяло и нещяло, без да знаем за какво става дума
за целта има спиране от движение на ПС което става с една молба


Да ,държавата на бюрокрацията и бумащината... като знам колко са бързи в КАТ точно само с една молба ще стане. Кому е нужна тая цялата разправия със спиране ,пускане ,ходене ,обикаляне и потене по разни гишета. Абсолютна идиотщина.

бла, бла, мрън, мрън
я да видим как е в държавата без бюрокрация в която се подвизаваш
https://www.gov.uk/make-a-sorn

все повече споделям мнението на БО, че такива мрънкачи като теб и помияр-а да си седят извън България

mochko1
20-01-2016, 21:04
бла, бла, мрън, мрън
я да видим как е в държавата без бюрокрация в която се подвизаваш
https://www.gov.uk/make-a-sorn

все повече споделям мнението на БО, че такива мрънкачи като теб и помияр-а да си седят извън България

Аве боклук ,помияр ще викаш на баща си! С БО двамата трябва в министерски съвет да ви пратим та да оправите държавата ,щото сте много големи всезнайковци. Много си наясно със SORN ти като те гледам.... Това се прави за да не плащаш пътен данък ,а не застраховка ,ама кво ли ти обяснявам г-н разбирачев... И за разлика от бюрократична България ,тук всичко става онлайн или по телефона ,без такси и разправии.

кученцетоОгиитаткоДоги
20-01-2016, 21:14
Абе и в Англия си лапат мангизи от обикновенния гражданин за щяло и нещяло ама това е една друга тема на разговор:) Мен това което ме изважда от обувките при нас е прехвърлянето на автомобил.Цял ден разправии,един така или иначе охранини гуши като нотариосите лапват едни грешни пари за обикновенния гражданин но добре дошли за нотариоса,разни данъчни оценки,пък нови рег. табели мани......................Тука струва точно 9 евро и става за 15мин. смяна на малкия талон във всяка една кантора на пощата:) няма нотариоси,няма смяна на рег. номера палиш и караш:plane:

mochko1
31-01-2016, 17:52
Ново 20... от веднъж седмично стана веднъж на два месеца...
http://tvplus.bg/index.php?p=news&id=22064
Тея писма с пощенски гълъби ли ги пращат не мога да разбера????

talaz
17-07-2020, 14:11
Ново 20... от веднъж седмично стана веднъж на два месеца...

Още по ново 20:-P >>>>

По-скъпа Гражданска за колите на дизел

https://www.marica.bg/index.php/biznes-zona/novo-20-ni-udrq-po-djoba-po-skapa-grajdanska-za-kolite-na-dizel

alfa racer GTA
18-07-2020, 12:14
Само най неинформирани те застраховат в Булстрад, Булинс и Лев Инс.
И трите компании правиха проблеми при застрахователни събития в чужбина, а първите две бяха най-съдените застрахователи в България...

talaz
18-07-2020, 23:39
Само най неинформирани те застраховат в Булстрад, Булинс и Лев Инс.
И трите компании правиха проблеми при застрахователни събития в чужбина, а първите две бяха най-съдените застрахователи в България...


Това какво общо има със застраховка ГО тя не защитава теб а пострадалият водач, за да се притеснявам, че няма да ми платят застрахователно събитие,ако е каско съм съгласен , но ГО където е най тънко и нищо друго няма значение!

acho_
19-07-2020, 00:02
... докато не те натресе някой, който мисли като теб...

alfa racer GTA
19-07-2020, 11:06
Това какво общо има със застраховка ГО тя не защитава теб а пострадалият водач, за да се притеснявам, че няма да ми платят застрахователно събитие,ако е каско съм съгласен , но ГО където е най тънко и нищо друго няма значение!




Като откаже да плати застрахователя ще ви съдят двамата за по-сигурно че ще има кой да плати ...