PDA

View Full Version : Кой е с предимство



Stefan Caromov
28-12-2016, 20:10
Така, Софианците моля да дадат обективно мнение.
Всички знаете пътя от младост 4 към околовръсното ( при малкото кръгово )
Та питането ми е, кой там е с предимство ( като изключим хората в кръговото )
пример, аз съм от Младост към околовръстното на кщръговото, имам знак номер едно 1 демек пресичам път с предимство. Да, ама съм дясно стоящ на тези движещите се по околовръсното от Казичене към Ринг мол, освен това, те имат знак СТОП. При мен е указано, че съм на път без предимство, но от долу има знак поясняващ, че горепосочения знак важи за кръговото. Тези по околовръсното пък имат само знак СТОП, но пък са по главен път ( според мен ) ...та, койот нас е с предимство - аз ( от Младост ), или тези ( по околовръсното )

ecotronic
29-12-2016, 15:43
Така, Софианците моля да дадат обективно мнение.
Всички знаете пътя от младост 4 към околовръсното ( при малкото кръгово )
Та питането ми е, кой там е с предимство ( като изключим хората в кръговото )
пример, аз съм от Младост към околовръстното на кщръговото, имам знак номер едно 1 демек пресичам път с предимство. Да, ама съм дясно стоящ на тези движещите се по околовръсното от Казичене към Ринг мол, освен това, те имат знак СТОП. При мен е указано, че съм на път без предимство, но от долу има знак поясняващ, че горепосочения знак важи за кръговото. Тези по околовръсното пък имат само знак СТОП, но пък са по главен път ( според мен ) ...та, койот нас е с предимство - аз ( от Младост ), или тези ( по околовръсното )

Щом е кръгово, трябва да се разглежда, като такова. Нищо, че дискутираните 2 лъча са близки. Т.e - ако по едно и също време 2 коли са спрели единият на знака стоп а другия на знак №1, този от околовръстното трябва да осигури предимство само на някой, който се движи в кръговото. При положение, че няма такъв, потегля а този, идващият от Младост трябва да го чака. Ако пък двамата стигат до кръстовището по едно и също време и няма никой в него, този от околовръстното така или иначе е длъжен да спре. Така че пръв минава този от Младост.

PS:

Този знак "стоп" сигурно скоро са го сложили. Не го знам.

myato
29-12-2016, 16:47
Ако се сетя, утре ще погледна. Често минавам от там, но не съм обръщал внимание.

BO
29-12-2016, 17:12
Предполагам става въпрос за това точно:
https://www.google.bg/maps/@42.6232034,23.3854345,3a,75y,268.13h,86.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sesfiyYiu9OKd3FWMZDbWjg!2e0!7i1 3312!8i6656?hl=bg

От мястото на снимката аз продължавам напред, а ти стоиш на пътя в дясно, предполагам.
Това реално се падат два независими пътя и не може да се говори, че единия има предимство пред другия.
Предимството се дава на този, който се намира вече в кръговото кръстовище. Демек ако аз, от мястото на снимката тръгна, а ти ме удариш на твоя път, то ти ще си виновен. Особено, че ти ако ме удариш аз задължително ще се падна вече в самото кръговото кръстовище и ти дори няма как да докажеш, че аз съм трябвало да те чакам, а трябва да стоиш и да чакаш докато няма никой в самото кръгово. И не се бъркай от това, че двата изхода от кръговото се намират много близо едно от друго. Важно е в момента на сблъсъка кой къде се намира и кой какви знаци има. Демек в момента на сблъсъка аз няма как да не се намирам в самото кръгово, продължавайки направо по околовръстното и ти да претендираш, че съм трябвало да те чакам.

ecotronic
29-12-2016, 17:22
Снимката е от юли 2015 - та. Колегата казва, че знак №1, който се вижда на нея е подменен със знак "стоп". Явно са го направили за да понамалеят конфликтните ситуации.

BO
29-12-2016, 17:37
Реално няма разлика в предимството между знака стоп и този, че трябва да дадеш предимство. Разликата се изявява само в това, че на единия си длъжен да спреш, а на другия не. Но единия знак не е "по-силен" от другия, така да го кажа.

ivan dimitrov
29-12-2016, 17:51
Ха! Нещо подобно си представях. Значи не само във Варна е налична необяснимата любов към "кръговите движения".
Когато иде реч за ...примерно 4,5,6 пътя, които се пресичат, виждам логиката да "цвъкнеш" едно "кръгово". Но да "сътвориш" "кръгово", на Т-образно кръстовище, вместо да поставиш светофар(ако се налага)..........
Особено ако "творението" е с размерът на 5(пет) стотинки ръждави, някой ако има обяснение моля да разясни.
Струва си някой, чиято работа е да се рови в пилеенето на обществени средства, да разбере кой точно стои зад подобни изпълнения, според мен.

ecotronic
29-12-2016, 17:59
Няма разлика при положение, че в кръговото има някой.
Ако в кръговото няма никой, лесно би възникнал конфликт между двамата, ако и двамата имат знак №1, защото точно при това кръгово хората се объркват поради малкото отстояние на двата лъча и много от тях си мислят за правилото на дясностоящия.

---------- Post added at 17:59 ---------- Previous post was at 17:53 ----------


Ха! Нещо подобно си представях. Значи не само във Варна е налична необяснимата любов към "кръговите движения".
Когато иде реч за ...примерно 4,5,6 пътя, които се пресичат, виждам логиката да "цвъкнеш" едно "кръгово". Но да "сътвориш" "кръгово", на Т-образно кръстовище, вместо да поставиш светофар(ако се налага)..........
Особено ако "творението" е с размерът на 5(пет) стотинки ръждави, някой ако има обяснение моля да разясни.
Струва си някой, чиято работа е да се рови в пилеенето на обществени средства, да разбере кой точно стои зад подобни изпълнения, според мен.

На конкретното място има някакъв смисъл от кръговото, защото в натоварените часове трафикът по околовръстното е сериозен и този идващ от дясно на снимката (от Младост), много трудно прави дори десен завой а ляв не може посмъртно да направи.

ivan dimitrov
29-12-2016, 18:16
Няма разлика при положение, че в кръговото има някой.
Ако в кръговото няма никой, лесно би възникнал конфликт между двамата, ако и двамата имат знак №1, защото точно при това кръгово хората се объркват поради малкото отстояние на двата лъча и много от тях си мислят за правилото на дясностоящия.

---------- Post added at 17:59 ---------- Previous post was at 17:53 ----------



На конкретното място има някакъв смисъл от кръговото, защото в натоварените часове трафикът по околовръстното е сериозен и този идващ от дясно на снимката (от Младост), много трудно прави дори десен завой а ляв не може посмъртно да направи.

То и при нас това е "обяснението". Само дето преди да ги нацвъкат, нямам спомен да е имало такива тапи. Кръгово с две ленти, събрано на 15м. Колко ли струват три тръби, един микроконтролер и шепа светодиоди? Като при това можеш да варираш и според часът. За да е по интересно, на едното място нацвъкаха и някакъв насип, та да не виждаш какво става отсреща. Мисля че само насипът е струвал толкова, колкото би струвала светофарна уредба.

ecotronic
29-12-2016, 20:21
То и при нас това е "обяснението". Само дето преди да ги нацвъкат, нямам спомен да е имало такива тапи. Кръгово с две ленти, събрано на 15м. Колко ли струват три тръби, един микроконтролер и шепа светодиоди? Като при това можеш да варираш и според часът. За да е по интересно, на едното място нацвъкаха и някакъв насип, та да не виждаш какво става отсреща. Мисля че само насипът е струвал толкова, колкото би струвала светофарна уредба.

Мда. Ела да видиш умните светофари в София. Стоиш (като пешеходец) и чакаш да ти светне зелено. А през това време кьорава кола не минава. И осъзнаваш, колко си прост и че при прост светофар си можел да пресечеш 10 пъти за това време. Но ти седиш и чакаш............и усещаш, как поумнявш :)
И по някое време се сещаш за зелника......:)

nickgaidarov
29-12-2016, 20:48
...

Friday
29-12-2016, 21:48
Точно това кръгово е супер странно! Уж беше временно, ама....
За мен идеята, е че тези, които идват от Горубляне, вече са в кръговото и знакът "СТОП", който се пада в самото кръгово) ги задължава да пропускат само колите които са в кръговото. Идващите от Младост трябва да изчакат.

ivan dimitrov
30-12-2016, 16:01
А защо седиш и чакаш, Алфисте-идеалист?
Защо не пресичаш?
То бива преклонение пред законността и реда, но твоето направо е като това на Марко Тотев...:oops:

Ти като не идеалист, вероятно минаваш на червено.
А вицът за джигита помниш ли?
Може и да не ти се вярва, но ако искаш да оцелеете, ти и околните ти, се налага да спазваш правилата. Па ако ще да се превъплатиш и в Марко Тотев. Няма друг начин!
Да де, има, настоящият, за година по вече жертви по пътя, от колкото във войната в Сърбия(примерно). И това в отчайващо намаляващата България. Дали пък не е време и ти да станеш идеалист?
Не искаш!?
Хм, ще я видим тая работа.

nickgaidarov
30-12-2016, 16:28
...

BO
30-12-2016, 16:54
...защото точно при това кръгово хората се объркват поради малкото отстояние на двата лъча и много от тях си мислят за правилото на дясностоящия...
Точно това казах, че е основната грешка, че се пробват да минат по правилото на дясностоящия между лъчите, което не трябва да става. В кръговото единствено се гледат знаците и ако липсват такива, то правилото се прилага само между тези, които се въртят в кръга с всеки отделен път, но не между отделните вход-изходни пътища един спрямо друг.

ecotronic
30-12-2016, 16:57
Благодаря за този пост. В отговор ще ти разкажа по спомен истински случай, който четох наскоро за тези умни светофари - при това точно за София ставаше въпрос.
Умният светофар се задейства цели три минути и половина след подаването на сигнала. Коли не се виждат на километри. И какво се получава? Недисциплинираните пешеходци пресичат веднага, а дисциплинираните чакат около минута, съвсем логично предполагат, че умният светофар е развален и преминават и те. За идеалисти не се споменаваше.

Не знам, какво и къде си чел, но такова нещо напрактика няма. Зеленото светва не повече от минута след натискането на бутона, но е супер изнервящо да се чака това време при положение, че в този момент няма никакъв автомобилен трафик.

Без да знам в детайли, как е по света, ако аз трябваше да правя умни светофари, щях да поставя датчици с които да регистрирам интензитета на автомобилния трафик и после щях да направя така, че времето за изчакване да зависи от въпросния интензитет.

Stefan Caromov
30-12-2016, 16:57
Точно това кръгово е супер странно! Уж беше временно, ама....
За мен идеята, е че тези, които идват от Горубляне, вече са в кръговото и знакът "СТОП", който се пада в самото кръгово) ги задължава да пропускат само колите които са в кръговото. Идващите от Младост трябва да изчакат.
Е да де, идващият от Горубляне по околовръсното ( както е показалпснимка от гугъл колегата ), се пада ляв на идващия от Младост. Тоест трябва да пропусне идващия от дясно. Ако няма движещ се в кръговото, тези два лъча се припокриват идеално, тоест ако две коли се движат едновременно с една и съща скорост, от едно и също разстояние, то те ще навлязат в кръговото едновременно. Тоест пак би следвало да се даде предивство на идващия от младост, щото е дясностоящ. Още повече, че на околовръсното знака е стоп, а на младосткия път н1. При стопа си задължен да спреш, докато при триъгълника, не си длъжен да спреш, а само да осигуриш предимство, на тези от кръговото, щото под знака е указано със знак , че става въпрос за кръговото движение ( указателния син знак за кръгово движение ). Докато под стопа няма указателен знак. Според мен, тези от младост се оказват с предимство

П.П. Моля , приемете условно, че В КРЪГОВОТО няма кола. Да разгледаме само кола "А" движеща се по околовръсното и кола "Б" движеща се от Младост, като приемете, че двете се движат с една и съща скорост, по едно и също време и ще навлязат в така нареченото кръгово едновременно.
Аз съм решил след празниците да пиша на Господарите на ефира и да питам тях, както и на мейла на КАТ, щототук гатанката за моя скромен пилешки мозък е, доста сложна. Аргументи има в полза и на двамата водачи ( условни )

ecotronic
30-12-2016, 17:43
"Б" минава пръв, тъй като "А" спира на стопа.

nickgaidarov
30-12-2016, 17:46
...

ecotronic
30-12-2016, 17:54
Алфисте-идеалист,
Пак се опитваш да ме хванеш с невярна информация - имам предвид онова болднатото в поста ми. А е близо до ума, че както никога не успя да направиш това в техническите раздели, така няма да успееш и в "Общи приказки"...:drool:
Хайде чети тук и виж, че аз - майничката, по-добре знам от теб - "кореняка софиянец, живеещ от рождението си в центъра на столицата" - дали имате умен светофар, който сработва повече от три минути след подаване на сигнала или не: https://www.actualno.com/sofia/nedorazumenieto-umni-svetofari-v-sofija-povecheto-hora-sa-nedovolni-news_555159.html.


Колко пъти трябва да ти повторя, че говориш глупости, защото се доверяваш само на прочетеното?

Мен не ме интересува, къде някой си "Гайдаров", какви глупости е писал. Всеки ден ползвам въпросните светофари и познаването им се дължи единствено и само на това.

PS:

На теб не ти е необходим някой, като мен, който да изтъква глупостите, които пишеш във форума. Ти и сам се справяш отлично. Но явно осъзнаваш това, щото ги триеш, за да не ти се смеят врабчетата.

:tooth:

nickgaidarov
30-12-2016, 18:36
...

ivan dimitrov
30-12-2016, 18:54
Не го усуквай в присъщия ти стил, а ми отговори на въпроса - за умния светофар в Люлин ли говориш?

---------- Post added at 18:27 ---------- Previous post was at 18:10 ----------

В много дълбок размисъл изпадна, Алфисте-идеалист...:oops:
Да не би да си отишъл да си налееш чаша от онази ракия, от която ти минава главоболието?

---------- Post added at 18:36 ---------- Previous post was at 18:27 ----------

Работата е ясна, а и без това ми е време за фитнес.
Весели празници, Алфисте-идеалист!

Да не забравиш и да се назобиш. Щото само с "помпане" не става. Казваш ми че правилата важат, само когато те хванат ли!? Не си познал! Ще го разбереш рано или късно. Колкото по рано - толкова по добре за теб и околните.
Ако се чудиш все пак, дали се заяждам - определено да.
Защо!? Ами......

Stefan Caromov
30-12-2016, 19:03
А бе пичове, не ми серете по темата, моля ви!!
Заадал съм конкретен въпрос, чакам конкретен отговор.
Вашите недоебваници, не ме интересуват и много ви моля, не си ги изкарвайте тук.
Знам, че има "МАЙСТОРИ ПО ВСИЧКО ", ама мен това не ме истересува, искам правно обоснован отговор, ако някой е запознат да даде

ivan dimitrov
30-12-2016, 19:33
А бе пичове, не ми серете по темата, моля ви!!
Заадал съм конкретен въпрос, чакам конкретен отговор.
Вашите недоебваници, не ме интересуват и много ви моля, не си ги изкарвайте тук.
Знам, че има "МАЙСТОРИ ПО ВСИЧКО ", ама мен това не ме истересува, искам правно обоснован отговор, ако някой е запознат да даде

За да вземеш свидетелство за правоуправление, си изучавал правилникът. Там достатъчно ясно е описано кой как регулира движението. Ако си забравил - знак номер едно е - пресичане на път с предимство. Знак 36 гласи - спри, осигури предимство. Какво не е ясно? Ако в кръговото има кола, тя е с предимство пред всички останали. Ако няма, тоя който е пред знак 36 спира, изчаква другите и влиза в кръстовището. Правилото за дясностоящият важи за нерегулирани кръстовища. Такива са тия на които няма регулировчик, светофар или знаци. Или има светофар но е в режим на мигащо жълто, но няма знаци, или регулировчик.

ecotronic
30-12-2016, 20:13
За да вземеш свидетелство за правоуправление, си изучавал правилникът. Там достатъчно ясно е описано кой как регулира движението. Ако си забравил - знак номер едно е - пресичане на път с предимство. Знак 36 гласи - спри, осигури предимство. Какво не е ясно? Ако в кръговото има кола, тя е с предимство пред всички останали. Ако няма, тоя който е пред знак 36 спира, изчаква другите и влиза в кръстовището. Правилото за дясностоящият важи за нерегулирани кръстовища. Такива са тия на които няма регулировчик, светофар или знаци. Или има светофар но е в режим на мигащо жълто, но няма знаци, или регулировчик.

Ще си позволя да допълня написаното от теб.

1 - При знак стоп, си длъжен да спреш, дори и да няма никой в радиус една атомна бомба.

2 - Правилото за дясностоящият, освен при нерегулирани кръстовища, се прилага и при възникване на конфликтна ситуация при регулиране от по-висок приоритет.

ivan dimitrov
30-12-2016, 20:35
Ще си позволя да допълня написаното от теб.

1 - При знак стоп, си длъжен да спреш, дори и да няма никой в радиус една атомна бомба.

2 - Правилото за дясностоящият, освен при нерегулирани кръстовища, се прилага и при възникване на конфликтна ситуация при регулиране от по-висок приоритет.

С две не съм съгласен. Ако инма регулировка с по висок приоритет, то се следват нейните указания.
Пример - възникнало е ПТП на кръстовище, светофарите са в режим мигащо жълто, контролът е поет от регулировчик. В кръстовището е хаос(не докторът), водачите стриктно трябва да следват командите на измъченият регулировчик, без значение има, или не някой отдясно.. Правилникът ясно посочва кой е с по висок приоритет, при "раздаване на правосъдие". Регулировчик, светофар, знаци и чак тогава правилото за дясното.
Дясното винаги е с предимство де, той живият живот го доказа(мако хумор никога не пречи).

Дядо ми казваше - "Опичайте си акъла", та и аз, понеже на него съм кръстен, ви моля - правете го бе! Моля ви!
Празнувайте! Не се само/убивайте!
Весели празници на всички!

ecotronic
30-12-2016, 20:41
С две не съм съгласен. Ако инма регулировка с по висок приоритет, то се следват нейните указания.......

Това е ясно. Аз говоря за ситуация на конфликт, която е възникнала при регулиране от по-висок приоритет. Тогава ситуацията се решава от правилото с по-нисък такъв.

ivan dimitrov
30-12-2016, 20:56
Това е ясно. Аз говоря за ситуация на конфликт, която е възникнала при регулиране от по-висок приоритет. Тогава ситуацията се решава от правилото с по-нисък такъв.

Честно - не разбирам.
единственият случай, който мога да си представя е светофар да светне зелено навсякъде. Тогава така или инак - чакаме КАТ да дойдат и да съставят протоколи, та да оправим тенекията.
А, да, ако измъченият регулировчик клекне в средата на кръстовището и започне да си скубе косите, то - важи следващият по ред регулатор. На дали някой ще чака да го заменят.

ecotronic
30-12-2016, 21:04
Честно - не разбирам.
единственият случай, който мога да си представя е светофар да светне зелено навсякъде. Тогава така или инак - чакаме КАТ да дойдат и да съставят протоколи, та да оправим тенекията.
А, да, ако измъченият регулировчик клекне в средата на кръстовището и започне да си скубе косите, то - важи следващият по ред регулатор. На дали някой ще чака да го заменят.

Дори и това. Ето друг пример при изправно регулиране:

Навлизаме в кръстовище движейки се един срещу друг. И на двамата ни свети зелено за всички посоки.Ти правиш десен завой а аз - ляв. Светофарът това не го регламентира в случая и възниква конфликтна ситуация помежду ни. Тогава правим справка с правилото от по-нисък приоритет, а именно, че завиващият надясно е с предимство пред този наляво. И твоя милост минава а аз чакам да минеш :)

nickgaidarov
30-12-2016, 21:38
...

ivan dimitrov
30-12-2016, 21:42
Дори и това. Ето друг пример при изправно регулиране:

Навлизаме в кръстовище движейки се един срещу друг. И на двамата ни свети зелено за всички посоки.Ти правиш десен завой а аз - ляв. Светофарът това не го регламентира в случая и възниква конфликтна ситуация помежду ни. Тогава правим справка с правилото от по-нисък приоритет, а именно, че завиващият надясно е с предимство пред този наляво. И твоя милост минава а аз чакам да минеш :)

Оуууу! Да! Бързо схващам, но ми трябват по вече обяснения. Прав си, да.

nickgaidarov
30-12-2016, 21:44
...

Sunny
30-12-2016, 21:51
Алфисте-идеалист, това са верни, но безинтересни неща. За аудиторията ще е много по-интересно да продължиш вълнуващия си разказ как ти взеха шофьорската книжка....:dark2:

A да ти взема правата да дращиш за няколко дена ???
:ban::oops:

nickgaidarov
30-12-2016, 22:06
...

Zlobich
30-12-2016, 22:13
Толкова е лесно това кръгово. Ако идваш от Панчарево посока люлин, пропускаш тези които са в кръговото,тези от младост пък седят и чакат,всички в кръговото да се из ижат. То това е едно кръгово ...
Това знам аз,минавам от там поне няколко пъти в месеца.

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

BO
30-12-2016, 23:24
Е да де, идващият от Горубляне по околовръсното ( както е показалпснимка от гугъл колегата ), се пада ляв на идващия от Младост. Тоест трябва да пропусне идващия от дясно. Ако няма движещ се в кръговото, тези два лъча се припокриват идеално, тоест ако две коли се движат едновременно с една и съща скорост, от едно и също разстояние, то те ще навлязат в кръговото едновременно. Тоест пак би следвало да се даде предивство на идващия от младост, щото е дясностоящ. Още повече, че на околовръсното знака е стоп, а на младосткия път н1. При стопа си задължен да спреш, докато при триъгълника, не си длъжен да спреш, а само да осигуриш предимство, на тези от кръговото, щото под знака е указано със знак , че става въпрос за кръговото движение ( указателния син знак за кръгово движение ). Докато под стопа няма указателен знак. Според мен, тези от младост се оказват с предимство

П.П. Моля , приемете условно, че В КРЪГОВОТО няма кола. Да разгледаме само кола "А" движеща се по околовръсното и кола "Б" движеща се от Младост, като приемете, че двете се движат с една и съща скорост, по едно и също време и ще навлязат в така нареченото кръгово едновременно.
Аз съм решил след празниците да пиша на Господарите на ефира и да питам тях, както и на мейла на КАТ, щототук гатанката за моя скромен пилешки мозък е, доста сложна. Аргументи има в полза и на двамата водачи ( условни )
Няма такова нещо "ако". Четат се правилата безусловно.
Ако ние двамата се ударим в кръговото, този, който идва от Горубляне ще бъде прав, а този от Младост - виновен.
Ако аз съм в кола А казвам, че съм в кръговото и ти не си ме изчакал и си ме ударил. Ти как ще докажеш, че сме се движели с еднаква скорост, в един и същ момент сме навлезли в кръстовището и т.н. Най-малкото аз ще съм излязъл от моето и ще се намирам вече в кръговото в момента на близката ни среща. Виновен си, дори и без Господари на ефира.:grin:
Втори пример - аз от околовръстното ще кажа, че си въртя в кръгчето и ти си ме ударил. Как ти ще докажеш, че не е така, при положение, че удара е пред твоя път точно? Просто се замисли как ще изглежда ситуацията на удара и ще видиш, че няма как да се блъснем ако аз не се намирам вече в кръговото.
И пак да го повторя - знак Б1 (Пропусни движещите се по пътя с предимство) и Б2 (Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство) са с еднакъв приоритет, без значение кой къде се намира. Просто си длъжен на втория знак да спреш на неговата линия, без значение дали има кола на пътя.
Ако се движим от 300 метра към кръговото и се виждаме взаимно, с една и съща скорост, то няма как да се ударим, защото единия ще спре и ще тръгне, а другия може въобще да не спира. Ама ако аз да кажем съм на 300 метра, а ти на 400, то тези 100 метра разлика могат точно да ни съберат на едно място и да се ударим. Да, аз съм спрял, няма никой по кръговото от моята "лява" страна и тръгвам. Точка. Ти минаваш по същата логика, ама аз съм вече там. Млатим се и ти си виновен. Това казва закона. Двата пътя не са свързани при наличие на кръгово кръстовище и не може да се прилага правилото на дясностоящия за всички ръкави за вход-изход от кръгово. Това, че са толкова близо нищо не означава.

ivan dimitrov
30-12-2016, 23:25
Аз пък няма да се заяждам,

Това е щото не си заядлив, за разлика от мен. Не го забравяй. Веднъж вече те информирах че не понасям конкуренция.
Останалото си е твой избор.



И пак да го повторя - знак Б1 (Пропусни движещите се по пътя с предимство) и Б2 (Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство) са с еднакъв приоритет, без значение кой къде се намира..

Това малко не е така. Знак нумеро уно е предупредителен знак. Номер 36 е задължителен. Ако не бяха с различна тежест, то единият е излишем.
36 точно поради особената си важност е шестоъгълен и червен.
Инак да, и двата задължават да осигуриш предимство, но при различни условия.

nickgaidarov
30-12-2016, 23:34
...

nickgaidarov
31-12-2016, 10:33
...

ecotronic
31-12-2016, 11:04
....Това малко не е така. Знак нумеро уно е предупредителен знак. Номер 36 е задължителен. Ако не бяха с различна тежест, то единият е излишем.
36 точно поради особената си важност е шестоъгълен и червен.
Инак да, и двата задължават да осигуриш предимство, но при различни условия.

И това малко не е така (вече). И ти, както мен (по-дърти снаги) сме учили за знак №1 и знак №36. Според новия правилник няма такова нещо, като предупредителен и задължителен. И двата са категоризирани в графата "Б", като знаци, касаещи предимство. Поради това, както Bo спомена по-горе, единият е Б1 а другият Б2. И двата са с форма, която еднозначно се разпознава от обратната страна.

ivan dimitrov
31-12-2016, 11:21
И това малко не е така (вече). И ти, както мен (по-дърти снаги) сме учили за знак №1 и знак №36. Според новия правилник няма такова нещо, като предупредителен и задължителен. И двата са категоризирани в графата "Б", като знаци, касаещи предимство. Поради това, както Bo спомена по-горе, единият е Б1 а другият Б2. И двата са с форма, която еднозначно се разпознава от обратната страна.

В такъв случай - познавам някой, който трябва да чете правилник. И се извинявам на колегата.

myato
31-12-2016, 16:35
"Младежите" чакат. "Джамбазите" са вече в кръговото в конфликтната точка, така че стопът не играе.
Е, ако си влязъл на полвина в кръговото и те тряснат вляво, на средата на ППС-то с голяма скорост, филмът става друг.

Zlobich
31-12-2016, 23:37
Пичуе,пазете се от алфа СА3185,особенно в това кръгово. Подкарал съм я на уволнение и ще се сборя със всеки който ми отнеме предимството,естествено,ако ситуацията не е животозастрашаваща :D
Пропуснах да кажа... наздравеее

---------------------------------------------------
Ръждата никога не спи,явно е работохолик.
Пай сее ...

Sm0k
05-01-2017, 19:31
Това за предимството в кръговите е някаква вечна дискусия, преди години и във форума имаше тежка и разгорещена дискусия за един въпрос от листовките с кръгово :)
Най-просто казано - "кръгово" означава "кръгово движение". Всеки вход на кръговото движение се третира като отделно, самостоятелно кръстовище с кръгово движение. Ако е регулирано, спазваш знаците - ако имаш знак на входа, пропускаш тия дето карат вътре в кръга, ако тия в кръга имат знак, те те пропускат да влезеш. Ако няма знаци, важи правилото за дясностоящия и тия дето са вътре в кръга спират да те пропуснат теб да влезеш, щото си им дясностоящ. Това е - гледаш знаците и ги спазваш за колите които са вътре в кръговото. Тия дето са на другия вход не те интересуват.

Сега факт е, че когато кръговото е по-малко и входовете са близо изглежда като едно кръстовище и тия дето влизат от съседния вход бързо идват вътре и стават с предимство пред теб, ама правилото е такова каквото съм го написал и не зависи от размера на кръгчето :)


А защо седиш и чакаш, Алфисте-идеалист?
Защо не пресичаш?
То бива преклонение пред законността и реда, но твоето направо е като това на Марко Тотев...:oops:

Брат, ти пак ли възкръсна бе. В тема за предимство в кръгово, половината мнения са подмятания и размяна на любезности между теб и екото за умните светофари в София - честно, не е серизно ;)

mordohy
07-01-2017, 14:44
Там, където има нелогично кръгово, то то е там с една единствена цел. Да спъва движението. Ето в Костинброд има две кръгови на Е 76. И ако първото е оправдано, защото има особено кофти кръстовище, то второто е просто изсрано. Там главният път се пресича с една алея, а самото кръгово е като от кукленска игра.
Та видите ли такова кръгово, то е само за тормоз на водачите и за нищо друго.

nickgaidarov
07-01-2017, 14:53
...

Sm0k
09-01-2017, 13:10
Там, където има нелогично кръгово, то то е там с една единствена цел. Да спъва движението. ... Та видите ли такова кръгово, то е само за тормоз на водачите и за нищо друго.

Кръговите движения имат две основни функции - да може да се кръстосва трафика на едно ниво без светофари и да се намали скоростта на трафика. Конкретно в костинброд не знам какъв е случая :)


...единственото в света кръгово веднага преди/след мост. При това става въпрос за най-натовареният с трафик мост в Пловдив - ...

Абе не мисля, че е единственото. Е ти две снимки, едната от Париж, тва в ляво е между Лувъра, Шанз Елизе и централата на ФИА, пък трафика там е малко по-натоварен отколкото "у Филибето" и на панаира. Въпреки, че не виждам как последните мнения отговарят на темата :)

nickgaidarov
09-01-2017, 19:36
...

Sm0k
09-01-2017, 19:52
Благодаря за тази информация. Иначе покрай Лувъра съм минавал с джип, но беше откъм Сена и това кръгово не съм го видял.

Бе пак добре, че не си минал по отсрещния бряг на Сена с джип със сини буркани и надписи на френски, че там стаа сложно ;)

nickgaidarov
09-01-2017, 20:21
...

Sm0k
09-01-2017, 20:27
Защо? Минавали сме и от другата страна на реката, не помня за проблеми. Беше октомври 2011 г. Какво се е променило оттогава?

Нищо бе, шегувам се, нали е общи приказки...

Sunny
09-01-2017, 20:33
:smackbum:

nickgaidarov
09-01-2017, 22:59
...