PDA

View Full Version : Датчик за налягането на турбото???



Alfa 156
06-02-2005, 23:04
Някой знае ли дали мога да си инсталирам подобен уред на таблото, защото ми се ще да го наблюдавам???Оригинално незнам дали има, или нещо марково, изобщо може ли да се направи и от кого :yes:

KGB
07-02-2005, 00:16
Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.

Alfa 156
07-02-2005, 00:35
Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.
Нещо съвсем обикновено, да гледам колко бара е налягането, но и да е истинско все пак! А не някоя измишльотина от илиенци. Къде ще ме насочиш...

KGB
07-02-2005, 00:50
За около 80-150лв. можеш да си намериш добър...

Можеш да намериш предполагам в ТсунамиТунинг, Проспеид, Мах Драив.

Аз лично гледах разни в МахДраив...за около 100лв. но нещо не стигнах до решение къде да го монтирам, така че да не е грозно...

Ако си решил може да отидем заедно, че ако купим 2 човека може да ни даде намаление.

hf hpe
07-02-2005, 13:10
за твоята цел си мисля че е достаатъчен най-обикновен манометър с подходящото разграфяване

според мен за 156-цата най-доброто място е на мястото на часовника
аз лично бих си го поставил там като ползвам вътрешностите на манометъра и ги интегрирам във часовника, като му сменя естественно скалата

доста е играчна, но аз лично така бих го направил

KGB
07-02-2005, 14:13
Някой внимателно е гледал снимките на 157мицата :yes:

Ок...ама аз къде да си го монтирам това чудо...има вариант да стана тоо фаст то фуриест и да си го монтирам на гредата.

Един въпрос...това което гледах в мах драив е с некви маркучета....къде да си ги монтирам тия чудеса на техниката, а и още по зле няма от къде да прокарам маркучето.

Bobo
07-02-2005, 16:01
е тва начи е много първобитно бе! Има такива на които модула с маркучетата е отпред а самата скала е само с два кабела (дигитална) :wink:

Dexer
07-02-2005, 19:36
да вкарваш маркучите в купето верно не е най умната идея,
както казва бобо, по добре е 2 кабела - по-лесно и по-елегантно е

KGB
07-02-2005, 20:00
абре, че е по-лесно и по елеганто да...ама да не ги правя аз...днеска минахме от там с колега QV ама нещо се разобедих...

V_G_Z
07-02-2005, 20:25
Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.
турбо таймера е савсем друга хава ... електроника която оставя двигателя да поработималко след пържилка за да охлади турбото и да не се изпе4е маслото в компресора .... ина4е манометъра си е манометър .... :D

2000turbo
07-02-2005, 21:55
МАП датчика дава на ECU-то информацията, която ти трябва и искаш да виждаш - вакуум и надналягане и му говори в напрежение. Ако изведеш кабели в купето и дори със силно китайски мултицет следиш това напрежение (което се променя от -0.75V до +2.75V) можеш да го наблюдаваш. За да бъде достоверно (изразено в bar-ове), на входа на волтметъра се слага резисторен делител (задължително високоомен за да не смущава работата на ECU-то), така че да се получи зависимостта напр. 2.75 V = 1.2 bar (над атмосферното). По този начин на моята дедра си направих такъв "манометър" - със мултицет за 8 лв. от илиенци, чийто LCD дисплей монтирах на подходящо място, а "карантията" скрита. Разбира се има относителна грешка, защото зависимостта налягане/напрежение не е изцяло линейна, но грешката се проявява при ниски стойности на налягането и е пренебрижима. За който се интересува, може да дам по-подробна информация за стойностите на MAP-а и R1/R2.
Айде безаварийно!

Alfa 156
07-02-2005, 22:55
МАП датчика дава на ECU-то информацията, която ти трябва и искаш да виждаш - вакуум и надналягане и му говори в напрежение. Ако изведеш кабели в купето и дори със силно китайски мултицет следиш това напрежение (което се променя от -0.75V до +2.75V) можеш да го наблюдаваш. За да бъде достоверно (изразено в bar-ове), на входа на волтметъра се слага резисторен делител (задължително високоомен за да не смущава работата на ECU-то), така че да се получи зависимостта напр. 2.75 V = 1.2 bar (над атмосферното). По този начин на моята дедра си направих такъв "манометър" - със мултицет за 8 лв. от илиенци, чийто LCD дисплей монтирах на подходящо място, а "карантията" скрита. Разбира се има относителна грешка, защото зависимостта налягане/напрежение не е изцяло линейна, но грешката се проявява при ниски стойности на налягането и е пренебрижима. За който се интересува, може да дам по-подробна информация за стойностите на MAP-а и R1/R2.
Айде безаварийно!

Много се възхищавам на хора, които от нищо правят нещо :D , аз лично се старая да бъда такъв. Сега ако можеш да ми обясниш на малко по земен език как става това, ще съм ти много благодарен! Защото това не е никак лоша идея и излиза доста по евтино :D

V_G_Z
07-02-2005, 23:18
4овека казва 4е има по принцип мап сенсор който в зависимост от налягането дава разли4ни стойности на волтажа и така ЕКУ-то разбира кво става ...тва хубаво ма пове4ето алфи са с МАФ-ове :)
пък и един прост механи4ен манометър само му връзва6 марку4 към см колектор и е ок ... ама са грозни4ки :) ама който иска хубав аутометер блитз греди са доста солени ...

2000turbo
07-02-2005, 23:39
МАП датчика измерва абсолютно налягане в смукателния тракт и дава информация на компютъра един вид колко е напомпило турбото, за да знае ECU-то колко гориво да пръсне през инжекторите/дюзите. Това се прави за да се запази условието "малко турбо = малко гориво; много турбо = много гориво", разбира се образно казано.
Тази информация, която изработва MAP-а представлява напрежение, което се мени в зависимост от налягането. А именно това ни трябва на нас - информация за налягането на турбото. Затова, като знаем номера на MAP-а, а твоят е вероятно на Бош (за 156 JTD), можем да разберем зависимостта напрежение/налягане или например 1V=1bar, 1,1V=1,1bar и т.н. И понеже тази зависимост не е точно такава, а например 2.5V измерени от мултицета означават 1.2bar-а се налага използването на делител, така че при 2.5V от датчика да покаже 1.2 на мултицета. С тези обяснения може да съм написал некоя глупост ама не се сърдете и между другото ако става въпрос за JTD там въпросния сигнал се снема от дебиметъра, но практически това няма значение.

hf hpe
08-02-2005, 20:57
да де но колегата В_Г_З имаше на предвид че Бош много рядко ползват за определяне на налягането МАП сензор, а в случаите които аз съм виждал е дублиран с МАФ сензор
а точно 2.4 JTD няма МАП сензор така че му остава или да си монтира най-обикновен манометър, като за любителски нужди си мисля че може да се сложи най-обикновен(за помпа на гуми примерно) или пък може ако иска дигитален, наистина може да използва МАП сензор от някоя кола