PDA

View Full Version : тунинг проект 1.9jtd 8v 105hp 2007



PetioZ
20-03-2019, 21:56
Здравейте колеги и поздрави към всички вас ! Казвам се Петьо, на 26 години и съм нов във форума.
Карам Фиат Добло 1.9jtd 8 клапана 105 коня 2007ма година. (Наблюденията ми са че хората с алфите са по-по тунинговането от фиатаджиите и затова исках да пиша и тук) . Имам колата от 40 000км и ме радва, ползва се за работа в града. От около година насам започнах да се интересувам от коли, стана новото ми хоби. Започвам да изпитвам желание обаче да преплета събирането на информация от интеренет с нейното прилагане на практика и се надявах да можете да ме насочите и да ми помогнете. Колата е на 290 000км (не се знае колко са реални)с рециклирана турбина и сменен съединител преди 20к км. след което й бе направен ремап. Харесваше ми как върви и все още ме радва, но както с всичко - свикнах. Няма я вече тръпката и исках да се поинтересувам за следващ stage.
1) първият ми и основен въпрос е разбира се - този двигател сток на колко коня успява да издържи ? Чел съм, че 1.9жтд носи до около 300 коня, но това е 16 клапановият, а това добло е с 8. Автомонтьор ми каза, че имат разлика в буталата и други, затова не е сигурен до колко още може да се засилва и тези 135-140 коня на които е в момента дали не са границата преди да има риск да се огъне някоя биела или да замине бутало.
2) скоростната кутия е 5 степенна, знае ли се тя дали и до колко издържа ?
3) колата е мудна до 2000 оборота и после с шут влиза в бууст и тогава се усеща, че е с турбо(ясно е че трябват обороти за газове и да се развърти). От кои мотори става по-голяма турбина и има ли начин да бъде с променлива геометрия ? Примерно 2.4жтд или евентуално някое ТДИ ?

разбира се имам още питания, но не искам да става прекалено дълго. Ако може да започнем по тези въпроси, а после ще питам за дюзи, спирачки, съединител и т.н.
На въпросът - защо това квадратно добло, а не някоя алфа - това е автомобил в който стоя по цял ден около 100-115км на ден и дори да имам друга кола, ще я карам много по-малко.
Целта е да я докараме до 200 коня на мотора. Бюджет около 4000лв - части и труд. (турбо и евентуална скоростна ще са 2ра ръка, съединител мога да намеря с отстъпка, парите за труд са на 1/2 защото ще я правим в сервиза на един приятел заедно)
Благодаря ви предварително, моля ви за всяко едно мнение или информация, която можете да споделите. Моля ви да ме поправяте някъде ако греша за каквото и да е. Ентусиазиран съм и съм тук с интерес!

dhtj
20-03-2019, 22:48
Петьо, не е толкова просто колкото си мислиш.
Има си един праг мощност, с която купето успява да се справи, и веднъж прескочиш ли го тоя праг вече става опасно и неприятно. Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н....

Неслучайно бързите и мощните коли са ниски и широки. Доблото не е нито едното от двете неща.

Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти, хубави гуми 225-235 широки, яки спирачки , дебели стаб.щанги, твърди пружини и добри, изправни амортисьори.
Тея неща да кажем че с няколко хил.лева са постижими. Но аеродинамика няма как да постигнеш. Онзи ден минавах по новата АМ Струма със 160 и на моменти духаше жесток вятър, който залюляваше колата ми, която си е ниска 156ца. Ако бях с баничарка щях да се обърна сигурно.

И другото, което няма как да направиш е окачването. Виж една алфа - 156, 159, 166, колко носача и щанги има? И отпред и отзад. Тея чаркове не са сложени само да хлопат и да струват пари. Те са сложени за стабилност и добро управление.

Накратко казано:
Ремапчето ти стига, не се занимавай с повече глупости.

mimouzunov
22-03-2019, 14:21
Петьо, не е толкова просто колкото си мислиш.
Има си един праг мощност, с която купето успява да се справи, и веднъж прескочиш ли го тоя праг вече става опасно и неприятно. Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н....

Неслучайно бързите и мощните коли са ниски и широки. Доблото не е нито едното от двете неща.

Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти, хубави гуми 225-235 широки, яки спирачки , дебели стаб.щанги, твърди пружини и добри, изправни амортисьори.
Тея неща да кажем че с няколко хил.лева са постижими. Но аеродинамика няма как да постигнеш. Онзи ден минавах по новата АМ Струма със 160 и на моменти духаше жесток вятър, който залюляваше колата ми, която си е ниска 156ца. Ако бях с баничарка щях да се обърна сигурно.

И другото, което няма как да направиш е окачването. Виж една алфа - 156, 159, 166, колко носача и щанги има? И отпред и отзад. Тея чаркове не са сложени само да хлопат и да струват пари. Те са сложени за стабилност и добро управление.

Накратко казано:
Ремапчето ти стига, не се занимавай с повече глупости.

Някои от тези писания са несериозни.

dhtj
22-03-2019, 14:31
Някои от тези писания са несериозни.

Ами цитирай ги конкретно тези несериозните писания и отговори със сериозни. :)

mell0
22-03-2019, 15:20
Аз не мисля, че той иска да кара с 180+ на магистрала, ами просто да ускоравя бързо примерно до 80-100 км. и да ги наказва по светофарите градско/междуградско и да си начеша крастата и да направи нещо нестандартно или поне това разбирам аз като причина. Понякога хората не споделят същите идеи, но това не значи, че трябва да обезкуражаваме човека.

mimouzunov
22-03-2019, 15:43
Ами цитирай ги конкретно тези несериозните писания и отговори със сериозни. :)

"Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н.... "

Завоя може да изпуснеш и с кола с 55 коня (колкото е гуфнята от подписа), "да тръгваш трудно" незнам как да го коментирам, за задухването и овладяването и с 55 коня да си е същото след като се засилиш веднъж.

"Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти"
и с 14-ки може да си върви отлично

И други такива има, но не е там идеята да пиша и тн.

Алф от подписа е почти с удвоена мощност в момента и честно казано варианта да се пребиеш си е все същия какъвто е бил и преди да я човъркам.


Ако с гуфнята (примерно) без да я пипам мога да развия максимална скорост от 200км/ч (теоретично) и удрям прекъсвач, ако я тунинговам и стане 100 коня (примерно) пак ще вдигам същата скорост (200).
Разликата само ще е времето за което вдигам тая скорост!
Дали ще има разлика в спирането ако трябва да спра от 200км/ч без да съм тунинговал или ако съм!?!? Разликата ще е че тия 200км ще ги набирам в единия случаи 3-4 километра в другия 1-2.

dhtj
22-03-2019, 16:25
"Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н.... "

Завоя може да изпуснеш и с кола с 55 коня (колкото е гуфнята от подписа), "да тръгваш трудно" незнам как да го коментирам, за задухването и овладяването и с 55 коня да си е същото след като се засилиш веднъж.

"Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти"
и с 14-ки може да си върви отлично
Дали ще има разлика в спирането ако трябва да спра от 200км/ч без да съм тунинговал или ако съм!?!? Разликата ще е че тия 200км ще ги набирам в единия случаи 3-4 километра в другия 1-2.

Aми грешно мислиш, какво друго да ти кажа...
Естествено че може да караш яка кола с малки гуми и с малки спирачки. Можеш, но не е правилно.
Аз му казвам на човека как се тунингова кола правилно, за да е приятна за каране и да се държи адекватно при пътните ситуации.
156 ГТА или 159 2.4жтд, коли заводски по 200 коня, с 15ки виждал ли си ги? Няма как да ги видиш. 17ки е най-малкото възможно което пасва. А виждал ли си какви са им спирачките? :)

Просто по-мощната кола те предразполага да я натискаш повече. И трябва да имаш съответните спирачки и окачване, които да се справят с това натискане.

mimouzunov
22-03-2019, 16:40
Aми грешно мислиш, какво друго да ти кажа...
Естествено че може да караш яка кола с малки гуми и с малки спирачки. Можеш, но не е правилно.
Аз му казвам на човека как се тунингова кола правилно, за да е приятна за каране и да се държи адекватно при пътните ситуации.
156 ГТА или 159 2.4жтд, коли заводски по 200 коня, с 15ки виждал ли си ги? Няма как да ги видиш. 17ки е най-малкото възможно което пасва. А виждал ли си какви са им спирачките? :)

Просто по-мощната кола те предразполага да я натискаш повече. И трябва да имаш съответните спирачки и окачване, които да се справят с това натискане.

Ти колко тунинговани коли си направил, че да казваш на някои кое е правилно и кое не!?!? Само на тоя въпрос искам да ми отговориш.
И силните коли не са 156гта и 159 нещо си, просто тенденцията в годините е да се качва цолажа на возилата. Погледни от близкото минало какви са джантите/гумите на вървежните колици.
Личи че четеш там нещо си някъде, но без да си си изцапал ръцете и да си направил нещо реално за да видиш кое как защо и тн се прави недеи да наливаш акъл за неща които само предполагаш какви са в деиствителност.

PetioZ
22-03-2019, 17:35
Колеги, с цел да уточня каква ми е идеята за да избегнем търкания - наистина нямам намерения да карам с 200 по магистралата. Най-малкото излизам на нея 1 път в годината...миналта беше 2 пъти, защото имаше сватба. Аз шофирам само в града. Ускорението е това, което влачи повечето хора, чувството да бъдеш залепен за седалките, а дъха на колегата до теб да спре, но едновременно с това да се кефите и да се усмихвате та даже и смеете. Не съм точно "наказател", но всички сме имали онази ситуация, в която пускаме мигач за да се престроим и колата в съседната лента дава газ за да не ни пусне ( "че къв е тоя с тая баница, че ще минава пред мен ? яяяя назад" ). Имали сте ситуации, в които подобно избиване на комплекси на колегата до вас е могло да ви направи беля - искате да избегнете дупка, аварирал автомобил, спрял автобус на спирка, който виждате в последния момент понеже сте погледнали за миг в огледалото...това са реални неща от "живота на пътя" и всички ги знаем. Разбира се няма да си кривя душата, че би било приятно да изпревариш някой джигит с е36 320 с някакво добло и да му панде цигарата от устата =D.
Да, искам да направя нещо различно, нещо, което не се вижда всеки ден. Разбира се няма да се чудим как да я правим 4х4, да слагаме турбини от камьон или да й слагаме въздушно окачване, но защо да не бъде нещо различно :).
Много съм далеч от мисълта, че бих направил автомобил с тази "мощност" и да си остана на стокови спирачки или на 15ки джанти (с такива съм сега).
Обърнах се към вас като хора с опит и със сигурност повече опит от мен, защото имам нужда от насоки и акъл. Ако можете да ми кажете какво да гледам, за какво да внимавам и някаква рецепта за малко над 200 понита, ще съм наистина признателен, но в никакъв случай не съм искал темата ми да ражда спор и препирни.
За сега от колега ми бе предложено да взема 2ра ръка маховик и феродов диск от 2.4, турбина от 2.4 175кс, по-голям кулер (не се знае точно какъв се още), гнп от 2.4 и след всичко това мап. Тази рецепта би трябвало да докара баничарката на малко над 200. Моля ви да дадете мнения и съвети. Малко след това се допитам за спирачки от кой модел(предполагам от някоя алфа с голям мотор примерно 180кс за да е с големи спирачни дискове), но сега питам за коньовете. Благодарности за всяко мнение, колеги !

PetioZ
24-03-2019, 10:26
Колеги, в крайна сметка някой ще дадели съвети и инфо от къде да се почне и как да стане тази работа ? Споделете моля ви мнение и опит, може и на лични.

kirekchiev
25-03-2019, 16:19
Аз съм със същия двигател, само че 115 коня. Разпитвал съм всякакви хора за силов тунинг, като има основните неща, които винаги ми казват са:
1. Смяна на софтуер - дори само с това, колата се променя доста.
2. По-голяма турбина, която обаче ще се нуждае от по-големи дюзи, по-голям кулер, от други турбо пътища и от генерация.

До тук ако си търсиш сам частите отиваш на около 1500лв груби сметки, което не е много, НО при засилване на тея коли обикновено съединителя или маховика или и двете умират доколкото съм чел. За скоростите не мога да кажа нищо, но всеки случай съм чувал, че са здрави.

https://www.alfaowner.com/Forum/tuning-andamp-upgrades/954785-147-1-9jtd-8v-2260vzk-and-more-upgrades.html
Тук може да видиш проект на кола с този мотор.

Friday
15-04-2019, 15:40
Ей не се спряхте :)

https://www.youtube.com/watch?v=gndtnBUinds

голямата риба го е казал:

Целта на раздела е в сбита информация да се представи, кой какви подобрения е направил по автомобила си, свързани с performance.

Alfa User
16-04-2019, 07:41
Темата е с техническа насоченост - още един "отворко" да я осе*е" - и отива в заслужена почивка!!!

TheTorpedo
16-04-2019, 08:40
Хааайде и този го дръпна тъмната страна на силата.. :D
200 коня от тоя мотор трудничко ще излязат. Трябва да смениш цялата периферия по мотора, а не знам дали си струва като цяло. Биелите и буталата със сигурност ще издържат, но ти трябва турбо, като вариантите са ти ГТ2256, ГТ2260 или по-скъпото, но по-здраво и хубаво ГТБ2056 (може и 2060). Трябва ти задължително челен кулер, който на Доблото не знам дали ще пасне под бронята, дюзи и помпа за високо налягане. След всичко това ще ти трябва и подсилен съединител, защото стоковия ще издъхне още при настройването и горе долу това е... :) Ааа да, ще трябва да поотпушиш и генерацията и да я направиш на поне 63мм, спортния филтър ти е задължителен също, за да не счупиш турбото и.. то стана половин кола :D

ПП: За кутията не се притеснявай, ще държи ако я караш с пуснати системи, но издевателстваш ли над нея със спрени системи живота и е няколко месеца. :D

ПП1: Замисли се и поразпитай каква е опцията да насадиш вътре 1.9 16v. Като пари ще ти е може би дори по-изгодно, а само със софт ще докараш исканите коне.. :)