PDA

View Full Version : Как са направени 16V Diesel моторите?



Bacho™
16-02-2005, 18:01
Имам един въпрос относно клапаните при дизеловите двигатели - виждал съм такива с 16 винтила и не мога да си обясня как са направени тези 16 винтила като се има напредвид че дизелите не са с клапани а са с дюзи??? Или са с по 2 дюзи на цилиндър и с по 2 изпускателни клапана = общо 16 :? :?

Dodo 155
16-02-2005, 18:14
Имам един въпрос относно клапаните при дизеловите двигатели - виждал съм такива с 16 винтила и не мога да си обясня как са направени тези 16 винтила като се има напредвид че дизелите не са с клапани а са с дюзи??? Или са с по 2 дюзи на цилиндър и с по 2 изпускателни клапана = общо 16 :? :?
Колега дюзите нямат нищо общо с клапаните :book:
При 4 цилиндъра и 16 клапани значи имаш х 4 клапана на цилиндър - 2 смукателни и 2 изпускателни :yes: Не съм много компетентен, но мисля че няма дизели с х 2 дюзи на цилиндър :unsure:
Нека колегите ако имат такава информация да се изкажат :wink:

KGB
16-02-2005, 23:46
Да Додо е прав :wink:

Bacho™
17-02-2005, 03:02
Додо ясно ми е че на 1 цилиндър има по 2 изпускателни и всмукателни клапана, но не ми е ясно как на дизелите са 16 клапана??? Какво е устриоството на самия ГРМ при такъв вид двигател :? :? :?

kiril vasilev
17-02-2005, 08:43
Ми дали ще е 16 клапана дизел или 16 клапана инжекцион механизмите са едни и същи, при двата случая имаш впръскване на гориво под налягане чрез дюзи. Двата клапана смучат въздух, а другите два изкарват изгорелите газове. Разликата е че при едните имаш запалителни свещ а при другите е на самозапалване. :unsure:

virusalfa
17-02-2005, 12:22
Когато се използва схемата по 4 клапана на цилиндър,обикновено двигателя е с директно впръскване и с горен(горни) разпределителни валове.Примерно VM по схемата 2 клапана си ползват зъбно задвижване на разпределителния вал,който е в блока (КАТО НА КАМИОНИТЕ) и впръскването е индиректно( горивната камера е в главата).Но няма проблем и директно да е,но задължително разпр.вал е горен и се задвижва от "каиш" :tongue:

Kefo
17-02-2005, 13:30
Устройството е като на 16В бензинов вигател само че дюзата не впръсква в смукателния колектор пред клапаните, а пръска директно в гориваната камера.Има варианти с предкамерно впръскване, както са ВМ моторите, както и всички съвременни дизели има и такива, които впръскват директно в цилиндъра. Дюзите нямат нищо общо с клапаните. Както каза Вируса с горно разположение на валовете са и се задвижват от ремък. :yes:

alf
17-02-2005, 17:50
Примерно VM по схемата 2 клапана си ползват зъбно задвижване на разпределителния вал,който е в блока (КАТО НА КАМИОНИТЕ) :tongue:
и разполагат съъс същия ресурс :noughty:

Bacho™
17-02-2005, 21:27
А ми благодаря на всички които ми помогнаха да разбера горе-доло
каква е далаверата по 16V дизеловите двигатели :D за да не си :wallbash:
Много 10х на всички!

virusalfa
17-02-2005, 21:30
А бе,по-старите дизелчета са по-за препоръчване, нищо че са по-муднички и по-шумнички.Новите са пригодени за работа с дизелово гориво...а ние по бензиностанциите имаме нафта......което на новите дизели малко или много оказва тракащо влияние :unsure:

Kefo
17-02-2005, 23:00
До колкото разбрах алфите тракат повечко от необходимото понеже работели с по-високо налягане на дюзите.Тракат баш като някое старо Ивеко :? А наще ВМ мотори са си доста стара конструкция :baby:

virusalfa
18-02-2005, 08:53
е работят на 150 бара,де,а още повече тракат,когато ГНП-то е пълно с гнусотии и (или) разпръсквачите са умрели :whistle:

Kefo
18-02-2005, 13:30
Я пак кажи каква беше тая добавка за промиването на ГНП-то че забравих :whistle:

==========
Внимавайте с офтопиците!
за целта има Л.С. и ICQ

virusalfa
18-02-2005, 15:08
НЕ Е ДОБАВКА,А КОНЦЕНТРАТ,СЪСТОЯЩА СЕ ОТ ЧИСТО ДИЗЕЛОВО ГОРИВО И ЕТИЛХЕКСИЛНИТРАТ. :shock: (само да не кажете тоа е ебати химика :tongue: )-продава се само във Фирмените сервизи на БМВ и това не е просто добавка.Цяла процедура се прави-вадиш старата нафта от резервоара и наливаш нова;сменяш филтъра;откачат се маркучите от филтъра за ГНП-то и тоя за обратната нафта и двата се потапят в тубичката с концентрата(ако не се поберат-се прелива в друг съд.......пали се мотора и се оставя да работи на празен ход(около половин час някъде,докато го изгори)..и........взел съм я и не съм я пробвал още.Цената е 30-ина лева....викат й Дизолит

Alfoso
18-02-2005, 15:13
Ааа...нищо свързано с темата на това червеното на Ба4о не е ли 8C competizione?

pr_00f
18-02-2005, 15:23
И аз тъкмо това се гласях да попитам.
Нещо не се връзва снимката с текста в подписа.
Вярно си е оффтопик ама да си кажа

Dodo 155
18-02-2005, 21:51
НЕ Е ДОБАВКА,А КОНЦЕНТРАТ,СЪСТОЯЩА СЕ ОТ ЧИСТО ДИЗЕЛОВО ГОРИВО И ЕТИЛХЕКСИЛНИТРАТ. :shock: (само да не кажете тоа е ебати химика :tongue: )-продава се само във Фирмените сервизи на БМВ и това не е просто добавка.Цяла процедура се прави-вадиш старата нафта от резервоара и наливаш нова;сменяш филтъра;откачат се маркучите от филтъра за ГНП-то и тоя за обратната нафта и двата се потапят в тубичката с концентрата(ако не се поберат-се прелива в друг съд.......пали се мотора и се оставя да работи на празен ход(около половин час някъде,докато го изгори)..и........взел съм я и не съм я пробвал още.Цената е 30-ина лева....викат й Дизолит
Действай бързо, аз съм го пробвал това на BMW (единственото им хубаво нещо :lol: ). Преди 7 години карах дизел и си купих тази течност. След 15-тата минута мотора утихна и почна да мърка :yes: Не можах да повярвам :yes: След това забелязах, че беше спрял да пуши, когато го ръчках над 3500 оборота :yes: Много добра добавка :yes:
:oops: за офтопика

Bacho™
19-02-2005, 18:23
И аз тъкмо това се гласях да попитам.
Нещо не се връзва снимката с текста в подписа.
Вярно си е оффтопик ама да си кажа

:oops: сори за това че сам объркал колата с надписа :oops: :oops: защото търсих в гоогле за алфа ромео картинки и ми излезна това а на нея пишеше Брера и реших че ще стане нещо от тази картинка за подпис. Е все пак е 8C Уверих се :D
Вече е оправено :yes:
Голяма "обаркацията" направих :tongue: