PDA

View Full Version : Какво е "мап датчик"?



snow
24-03-2005, 09:39
Ами не ми работи трябва да го сменя в момента е изолиран и добре че имам газ иначе на бензин не иска. За какво служи това чудо писна ми да не казвам вече къде :wallbash: . То пък не минава месец без да се скапе нещо :wazuup: . Не знам как се казва по точно "мап датчик" или "мап сензор" и за какво точно служи ама май е нещо свързано с празния ход защото на бензин губи обороти. На газ не виждам кой знае какво влияние ама и тук нещо не е както трябва по-бавно ускорява. :evil: .
Помагайте, моля ви!

pth7712
24-03-2005, 17:19
Да не би да имаш предвид "ламбда" датчик?
Че аз не съм чувал за "мал"?!?

Аз, като неспециалист искам да се изтъкна, че това (ако е ламбда) е онуй дето по едни сложни схеми измерва количеството на неизгорял бензин в ауспуха и регулира подаването към цилиндрите.

мен най-редовно зимата ми замръзва и започва да функционира на режим 15 на 100 , а когато е особено студено и е било много мокро преди това даже и съвсем ми гасне колата.

Естествено, може и да не съм прав.

pth7712
24-03-2005, 17:27
естествено едно бързо въпросче към чичко google
ме просветли, че има и такова нещо - "МАП" датчик (MAP sensor).
И както чета пак е пряко свързано с впръскването на гориво.

pth7712
24-03-2005, 17:36
Накратко:
'начи,
отговаря за измерването на разликата между налягането в манифолда и атмосферното.

Измерената стойност се използва от компютъра на двигателя
за наблюдение на натоварването (подналягането пада, когато двигателя е под натоварване). Така компютъра може да променя тайминга на свещите, както и горивната смес със цел увеличаване на производителността.

Ихааа...
Да не си помислихте, че мноо разбирам?
Тва е директен превод:)

snow
31-03-2005, 09:52
Смених датчика и сега всичко е наред :lol:

pth7712
31-03-2005, 11:46
ммм....
колко струваше и къде го смени?

snow
04-05-2005, 12:28
ммм....
колко струваше и къде го смени?

50лв/втора ръка/ заедно с работата. Смених го в първия сервиз който видях. Намерих датчика на Симеон при един арабин.

EvgeniiM
11-07-2005, 16:11
Аз пък от един майстор останах с впечатлението че на Волво го има само, а иначе си е дебитомер, пак е на Бош , май са едно и също

търтей
11-07-2005, 16:28
Аз пък от един майстор останах с впечатлението че на Волво го има само, а иначе си е дебитомер, пак е на Бош , май са едно и също

MAP : Manifold Air Pressure (sensor) - a vacuum gauge. BPW (Base Pulse Width - the calculated length of the pulse, or "on-time" of the fuel injector before any "tweaking" for minor inputs such as air temperature.) fueling is primarily computed from this input on cars so equipped. Another alternative would be MAF.

MAF : Mass Air Flow (sensor) - an alternative to MAP. This measures actual airflow into the engine and thus doesn't need to make any calculations based on VE (Volumetric Efficiency - the ratio of the amount of air going into an engine to the volume displaced by the movement of the pistons.).

сори няма време да превеждам