PDA

View Full Version : за спирачките



twin spark
19-11-2003, 11:48
Предните накладки имат датчик за износване. Принципа е много прост: една жичка е прегъната на две и е поставена в накладката. При износване на накладката, спирачният диск оголва, къса жичката и лампата на таблото светва. Разбира се може да се минат още киломери. Обикновено вътрешната накладка се износва по-бързо и там се намира датчика. Дребен тарикатлък е да се сменят местата на накладките, така може още малко да се отложи смяната, но риска изведнъж да започнете да спирате като трамвай остава, триенето на метал в метал издава същите звуци.
При смяна на накладки трябва да се внимава в първите километри, защото спирането се забавя, докато накладките и диска взаимно си паснат. Вече има всякакви накладки: меки, твърди - едните се износват бързо, другите бавно. Много твърдите износват диска бързо, така че това е въпрос на личен избор кое е по-добре да се сменя накладки или диск.
Задните накладки се износват много бавно. Спокойно могат да минат над 100 000км. Зависи от начина на каране. Задните спирачки спират много по-слабо от предните. Това е нарочно, за да не се завърта колата при спиране. Задните спирачни апарати /накладки, дискове/ са много по-малки от предните.
И най-важното тунинга се започва от спирачките, първо се подменят спирачните апарати с по-големи, слагат се по големи джанти и после се форсира двигател и т.н.

WhitePower
19-11-2003, 13:27
tuka nameri cenna informacija , taka interesuvame nakladkite Marka ?
dali ima razlika s ABS ILI BEZ
i kak se smenjat zadnite shtoto s taja ruchna ,
mersi predvaritelno

sori che ne e na bulgarski za koeto ne me vinete trudno mi e da pisha

twin spark
19-11-2003, 13:48
Смяната е лесна, не ти трябва нищо специално.
Използването на ръчна не натоварва толкова накладките, колкото лагерите.
Марката си е избираш по лична преценка. Купих Феродо от официален магазин и не останах доволен. Може да са ми пробутали ментета. На светофарите спирах с яко свирене, износиха се бързо и не усетих колара да спира по-добре. Сега съм с някакви измислени, но съм доволен.
Сетих се за една причина да не си купиш Алфа155 според едно немско списание: "Оказало се че голям процент от 3 годишните Алфи155 са влизали в сервиз за смяна на накладки, докато при ФВ и т.н процента е незначителен". Ами ако просто собсвениците на Алфа и ФВ си сменят колите, Алфите няма да сменят нищо, а ФВ няма да излезе от бокса.

WhitePower
19-11-2003, 16:53
Между другото в много списания спирачките на алфата било недостатък на автомобила(155цата ) и защо казват те - защото се налагало честата им опотреба ( много бърза била )

и са прави имам си рубчета да дисковете но пак си е спортиво

ALFA CORSE
20-11-2003, 15:14
Аве хора кога за последно сте карали кола с лоши спирачки? На 155-цата са си много добри. Единственото притеснение, което имам на светофарите е не как ще спра аз, а как тоя зад мен!

WhitePower
24-11-2003, 14:58
WISH SEGA PRAV SI , no tova se pishe , i te sa pravi moite diskove sa si s rubcheta veche

twin spark
25-11-2003, 11:31
Проверих си качеството на спирачната течност с един "химикал". Тестера е точно като химикалка, която се потапя в течността и свети в различни цветове. За проба е добре да се вземе течност от спирачните апарати, а не от казанчето.
Разумно е спирачната течност да се подменя редовно, за да не клеясват буталата на спирачни апарати и съединителя.

търтей
16-03-2004, 15:32
a koia e lampata za nakladkite?
ima li ia na vsi4ki 155-ci?

Dexer
16-03-2004, 20:56
i moita 155 ca ima jelezni spirachki - napravo se chudja kak mogat da pishat za slabi spirachki, kato nemska kola ot toja klas i na godinite na nashite alfi spira "kato tramvai" kakto prochetoh po-nagore.
I moite diskove sa s rubove, no kato gi svaljah (zadnite) gi truknah na strug i sega e ok.
Chudja se zashto mi svirjat nakladkite ot vreme na vreme, kato ima dosta i otpred i otzad. Az ne znaeh za datchik, koito pokazva dali sa iznoseni, tova e super. Na tabloto li svetva lampa?

Dexer
16-03-2004, 21:00
twinspark, pishesh che ima meki itvurdi nakladki...
dvata vida oboznachavat li se po razlichen nachin, kak da gi razpoznaja?
Ti koi mislish che sa po-dobri za 155?

alfamilano
17-03-2004, 13:31
Небързайте с накладките,вчера си купих феродо много хубаво с молбиден за половин час ми станаха нови само трябва сега малко да се напаснат с диска и всичко е 6+=15лв!

търтей
17-03-2004, 14:15
a ot de se snabdi?
i 15 lv ednata ili 4etirite?

alfamilano
18-03-2004, 10:30
4=15lv-Пловдив!

търтей
18-03-2004, 10:50
e sa plovdiv neplovdiv - u sf (deto ne e san francisco) pak triabva da se tolkova 8)
10x

alf
18-03-2004, 12:34
i Chudja se zashto mi svirjat nakladkite ot vreme na vreme, kato ima dosta i otpred i otzad. Az ne znaeh za datchik, koito pokazva dali sa iznoseni, tova e super. Na tabloto li svetva lampa?
свиренето на накладките не означава че има проблем или че са се износили или че са калпави, с времето ще изчезне после пак може да се появи но не значи непременно че имаш проблем. А за лампата има два варианта - или е тази която светва като дръпнеш ръчната (кръгче с удивителна) или е жълта пак с кръгче и две пунктирани скоби отстрани. Но може и да нямаш датчик - това зависи от нивото на изпълнение - виж в книжката (ако имаш такава де) ;)

Dexer
18-03-2004, 20:40
10x alf, shte se postaraja da procheta v knijkata, vupreki che e na nemski.
Tova za ferodo vmesto celi nakladki si e dobra idea, no njakoi da kaje naistina za Sofia ot kude da si kupime hubavo ferodo, a kovaneto e lesna rabota, pravjat go na mnogo mesta.

08-06-2004, 18:27
15 лв за феродо ми се виждат много. Задните накладки струват 20 кинта за моята поне(жулиета). Преднишните ми бяха лукас. Уж маркови. Оказаха се пълен шит. Около 25000 км. Или е в тях проблема или нещо механизмите отзаде не са ми добре ..