PDA

View Full Version : Дискусия за авторски права при ползване на печатни материали



pr_00f
20-07-2005, 09:38
По повода за авторски права ето какво намерих в един торент сайт в коментарите за това ЦД

#9128 от silver2 (Потребител) написано на 2005-06-28 22:12:32 GMT- ЕИИИИИИИИИИИИИ крадец убил съм се от работа за да създам това си-ди ако сега беше пред мен щях да ти извия врата.


#9171 от mihaylof (Потребител) написано на 2005-06-28 23:51:23 GMT- Баси гадното така иначе колко струва?
За последно променен от mihaylof на 2005-06-29 00:27:04 GMT


и така нататък.

Не знам вие как сте, но когато използвам западаен софтуер без авторски права някак си не ми пука че крада, обаче щом става дума за български - По добре без него отколкото да ползвам краден.
Е такива ми ти неща ми се въртят из глвата. А иначе предполагам не е никакъв проблем ако толкова много искаме да сложим статии от това ЦД да пишем един e-mail на авторите и да ги помолим да ни разрешат да пуснем техни материали със изричното уговорка, че ще бъде упоменато от къде са материалите.
==========================================
==========================================
==========================================


Тъй като темата беше разделена смятам за уместно да спомена кое е това ЦД, а именно :

"Всички статии от вестник "Авто пазар" от 1997 г. до днес може да прочетете в компютърния диск "Какъв автомобил?".
Попълнете формуляра по-долу и дискът ще Ви бъде доставен до 5 дни от куриерска служба.
Цената 54 лв. ( с вкл. ДДС ) се заплаща при получаване на продукта. "

Незнам колко тези статии си струва да се четат, но все пак който иска нека си чете нямам нищо напротив :yes:

valjo
20-07-2005, 10:01
По повода за авторски права ето какво намерих в един торент сайт в коментарите за това ЦД
...
А иначе предполагам не е никакъв проблем ако толкова много искаме да сложим статии от това ЦД да пишем един e-mail на авторите и да ги помолим да ни разрешат да пуснем техни материали със изричното уговорка, че ще бъде упоменато от къде са материалите.
ами цялата работа на мен ми е ясна, НО
тия статии изобщо не съм сигурен, че искаме да ги качим 1:1
компетентността на автора им е най меко казано под съмнение
следователно, това е доста некачествен продукт
много спорен въпрос е, дали си струва изобщо да се занимаваме

и пак повтарям, това тук е ФОРУМ, където може да си поствам какъвто текст + снимки си искам!
не е сложено на сайта ни примерно, или отпечатано ....

BatVas
20-07-2005, 10:13
Aбе не съм сигурен кой е автора на това ЦД. :? Може и тук в БГ да е събирано и превеждано , но статиите за Алфите бяха почти същите като едни който четох на руски език, не знам за превода трябва ли да искаме разрешение от преводача. Ако качваме целия диск - ДА-това все пак е някакъв авторски труд събирането на едно СД и превода, ама за няколко статии - НЕ съм убеден!!!
П.С А, дори и да ги сложим в форума-ще посочим автора и това е. Да не би някой да си помисли че алфист е писал това :wink:

madeinbg
20-07-2005, 10:32
Защо ми се струва, че е същата работа като да качиш една мп3-ойка от някой албум...

valjo
20-07-2005, 10:34
Защо ми се струва, че е същата работа като да качиш една мп3-ойка от някой албум...
по-скоро е като да препишеш 2-3 страници от някоя книга
и то с редакция :)

търтей
20-07-2005, 10:36
по-скоро е като да препишеш 2-3 страници от някоя книга
и то с редакция :)


то и това е забранено
ама ако се притеснявате аз ще ги хостна а във форума само линк

valjo
20-07-2005, 10:40
по-скоро е като да препишеш 2-3 страници от някоя книга
и то с редакция :)


то и това е забранено
ама ако се притеснявате аз ще ги хостна а във форума само линк

всичко си зависи от конкретния случай, на това ЦД няма описани Copyright(r)
пак повтарям това е ФОРУМ, то иначе и материалите от италиаспийд и от carsfromitaly.com са предмет на авторско право
във ФОРУМа се дискутира прочетен материал и се използват цитати
аз винаги съм цитирал примерно carsfromitaly.com....

търтей
20-07-2005, 10:40
ма и да дискутираме и да не дискутираме има си закон
:drums:

въпросът е дали да си затворим очите или не
е в случая аз мисля че не е проблем

- защото тези статии до скоро бяха със свободен достъп - аре да доказват че не сме ги взели тогава;)

KGB
20-07-2005, 12:33
Айде да не се занимаваме с глупости :evil:


то поне да имаше нещо интересно в тези статий а тоооо...

Bobo
20-07-2005, 14:33
Айде да не се занимаваме с глупости :evil:


то поне да имаше нещо интересно в тези статий а тоооо...

Абсолютно съгласен с Петко! Поне да си струваше а то е боклук :!:

Venci
20-07-2005, 17:27
Нищо не става от тия :puke: статии. От години си купувам Автопазар и не знам една хубава статия да има за модел на Алфа :mf_Flush: .