PDA

View Full Version : 145 1,9jtd - ново попълнение



gorbi
20-05-2008, 07:46
От много време съм им хвърлил поглед на Алфите.... но все не стигах до Алфа. Сега си търсих кола с добър външен вид и сравнително малко години за добри пари, за да си я ползвам като служебна, да и сложа малко надписи. Избрах си 145 защото е с 2 врати, компкатна и има по стъклата място за реклама... Сигурно ще съм с единствената Алфа с надписи ....:)
Пазарувах вчера от Горубляне. Имаше доста 145-ци, но все дали своето на света и излязли в заслужена пенсия..... Тая която си харесах беше доста по-скъпа (5850 на табела, значи около 5500 ги смятах).... Но нямаше и нищо общо с тези които гледах преди това. 2000 г., перфектен салон, с изключение на малка вдлъбнатина в калника - без драскотина по купето. Пепелника - чист, никога не е пушено. Тапицерията - здрава. Педалите - гумата седи като нова, Волана - излъскан на мястото където обикновено седят ръцете, но според мен не е оригинален - някаква шита кожа..... Без драскотини по пластмасовите капачки по вратите и по пода. Въобще - грабна ме веднага. Покарахме я - няма шумове, няма хл;опане отдолу, стегната.... Единстената забележка - като запали притриса силно, като загасва - също. След малко пазарлък паднахме на 5400 и си тръгнах за Варна с нея. По пътя мърка приятно, не усеща климатроника като се включи. Пъргава.... даже много пъргава за дизел... Аз досега съм карал дизел само на джипката (Нисан Патрол), но е ясно че няма как да има сравнение между двигателите. Разхода извънградско с постоянна скорост около 90-100 и включен климатроник - към 7.00/100 . Не знам дали е много или малко.... Забелязах че на включен климатик температурата се доближава много до 90 C и седи там, а при изключен - седи доста по-надолу. Освен това тази сутрин забелязах че много бавно загрява. За сега толкова. Ще и направя малко снимки, и без това ще ми трябват за да мислим с дизайнера как да я облепим да стане хубава, че с тоя сив металик....... Поздрави за чудесния форум.

tokata_pz_flex
20-05-2008, 08:03
Честито , и със здраве да си я караш ;)

trustworthy
20-05-2008, 08:05
Честито, колега!
7/100 е адски много са тази кола, за извънградско и тези скорости. Нормално е дае около 5/100, даже може и леко под 5 да се падне :) След като не ти държи температура и харчи толкова, 100% си за смяна на термостат. Нормалното положение на стрелката е една залепена на 90 градуса, но една идея по-долу.
Иначе за притрисането при палене/гасене не се притеснявай! Нормално е ;)
Заповядай на някоя от Варненските сбирки, да я видим ;)

gorbi
20-05-2008, 20:43
Първи ден из Варна - първи впечатления......
Това чудо върви много... :shock: Или аз не съм карал скоро пъргави коли или наистина това много бяга...... :lol:
Много ниска.... Обира всичко по-високо, от легнал полисман до нисък бордюр.....

Първи проблеми: Задната се вкарва трудно. Не чак трудно, но твърдо, доста твърдо и шумно за моя вкус.....
При отпускане на газта нещо щрака... Както си карам, ако отнема от газта и се чува някъде отпред едно тъпо щракване неприятно. Дали мога да покарам така или си е за бокса направо ?

Термостат BEHR намерих за 150 лева и някакъв измислен италиански за 115 лева. Според мен това са доста надути цени. Тук във форума някъде четох за термостати на BEHR за по 60-70 лева.
Някакви съвети къде във Варна мога да пазаря нормални части на нормални цени?? Или някой добър човек да помогне с адрес и телефон на нормален софийски магазин, откъдето могат да ми пращат чаркулаци.

Колата кефи. Убий ме, ако разбера защо толкоз ми хареса..... От ИталЯнките съм карал Ланча Дедра 1.6 mi, която докато не попадна на български майстори беше желязна.... И я продадох че нямаше климатик.... Но това отдавна. Последно време само немци и японци, като личната ми кола е 124 купе. Но това мъничкото, след като ме разтовари с някой лев за профилактика мисля ще върши чудесна работа...

КОлкото за сбирките във Варна - разбира се, за сбирки и снимки винаги готов... Само дето днес нямах време да направя фотосесия на колата, но ще се постарая ако не утре вдругиден непременно да се отчета....

trustworthy
20-05-2008, 20:50
...Термостат BEHR намерих за 150 лева и някакъв измислен италиански за 115 лева. Според мен това са доста надути цени. Тук във форума някъде четох за термостати на BEHR за по 60-70 лева. ...

Не си мисли, че с 60-70 лв ще се разминеш :( Проверявал съм. За нашите двигатели термостатите са около 120 лв ;) Били с датчика комплект или нещо подобно, но цените са такива :?

StarChild
20-05-2008, 21:03
Айде честито и всичко най най....дано само не се рзочароваш от разходите по косумативите инaк колата е пушка! Все пак е АЛФА :wink:

Cuore Sportivo.... :bravo:

gorbi
20-05-2008, 21:05
ахам.... ами ще си го поръчвам тогава този който намерих.....

И за щракането отпред при отпускане на газта, ако има някой идея, ще съм мн благодарен да сподели, да не се шашкам или обратното - да пускам стотинки в касичката за ремонт на нещо важно.....

abart_
20-05-2008, 21:10
ахам.... ами ще си го поръчвам тогава този който намерих.....

И за щракането отпред при отпускане на газта, ако има някой идея, ще съм мн благодарен да сподели, да не се шашкам или обратното - да пускам стотинки в касичката за ремонт на нещо важно.....
колега мисля че това може да се появи при по-големи луфтове в Диференциала-така като го описваш!

Pebles
20-05-2008, 21:45
Честито колега.....И не се притеснявай с трудното включване на задната....И при мен е така-мисля че не сме им свикнали.....

LeoVin4i
20-05-2008, 22:11
Каретата щракат, като им дойде времето(аз наскоро сменях едно) ама може и нещо друго да е. Докарай я колата на някоя от сбирките, колегите са много услужливи и ще те посъветват какво да направиш. :th_up:

DiabL0
21-05-2008, 01:00
докарай я..... за съвети пари невзимаме ;)

пък и да видим, дали има причина да върви толкова, или просто си попаднал на читав двигател :)

Успех!
Тая неделя на паркинга на Психарията(терапията) :lol:

gorbi
21-05-2008, 22:05
2 ден - вече сме в бокса...... Както си карах изхърка и спрЕ...... Включвам на скорост, отпускам съединителя и започва да стърже, пък не тръгва. Гася, изключвам, включвам всичко е ОК. Паля, натискам съединителя, включвам на всички скорости - ОК, отпускам съединителя - пак започва да хърка и не тръгва. Това е, пристигнахме. Звъня на жената да идва с голфа да ме прибира....... Моля който е от Варна да помага с информация къде да купувам чаркулаци, че вече ми е спешно.
На първо време - масло за двигателя, за скоростната кутия и диференциала. Ремъци, ролки, филтри. Термостат. И ... надявам се каре.... Дано не е нещо по едро.....

Имам и един фундаментален въпрос. Къде седи този болт, който се навива в бронята за да се закачи буксирното въже. Че го търсих 15 минути и не можах да го открия. Или италианеца си го е оставил за спомен, или все пак са се постарали да го скрият много добре.....

dido76bg
21-05-2008, 23:23
Ами ако не го намираш, явно някой си го е прибрал... Виж там, където ти е резервната гума и другите неща, които си вървят с колата...
А за консумативите - дум нямам... Как не отиде да ти ги сменят веднага... Тест, компютър... Все пак не ти е първа кола, пък и не е толкова дуракоустойчива, като старите голфчета, опелчена и ауди 80 /колегите да не се засягат... извинявам се/....
Дано не е голям проблема... Звънни на колегите от Варна за съвет, както и казаха няколко поста нагоре...
Успех

blabla
22-05-2008, 10:55
2 ден - вече сме в бокса...... Както си карах изхърка и спрЕ...... Включвам на скорост, отпускам съединителя и започва да стърже, пък не тръгва. Гася, изключвам, включвам всичко е ОК. Паля, натискам съединителя, включвам на всички скорости - ОК, отпускам съединителя - пак започва да хърка и не тръгва. Това е, пристигнахме. Звъня на жената да идва с голфа да ме прибира....... Моля който е от Варна да помага с информация къде да купувам чаркулаци, че вече ми е спешно.
На първо време - масло за двигателя, за скоростната кутия и диференциала. Ремъци, ролки, филтри. Термостат. И ... надявам се каре.... Дано не е нещо по едро.....

Имам и един фундаментален въпрос. Къде седи този болт, който се навива в бронята за да се закачи буксирното въже. Че го търсих 15 минути и не можах да го открия. Или италианеца си го е оставил за спомен, или все пак са се постарали да го скрият много добре.....

Може би ти се е счупил притискателния диск на съединителя, за тая кола незнам колко струва...
А гледам по-горе беше писал, че волана не ти е оригинален, напроитив точно такъв е с шита кожа с червени конци, истински е и моя е много запазен, просто си е хубава кожата.
Успех с проблема!

DerMeister
22-05-2008, 12:20
Имам и един фундаментален въпрос. Къде седи този болт, който се навива в бронята за да се закачи буксирното въже. Че го търсих 15 минути и не можах да го открия. Или италианеца си го е оставил за спомен, или все пак са се постарали да го скрият много добре.....
Отзад при резервната гума трябва да е. Аз като спуках гума и го видях при крика, но гледах тъпо и не вденах какво е. Даже след като препсувах всичкото италианци, задето крика се вдига с ключа за болтовете и не може да направи цял оборот и си вдигах колата 10 минути, почнах да се чуда да не би тва нещо да е някаква оферта за крика. :lol: Ама после си огледах предната броня и се сетих за какво е.

trustworthy
22-05-2008, 14:58
Кажи какво са открили майсторите, след като са свалили кутията! Предполагам, това са направили :roll:

КОмплект за съединителя струва около 350 лв, ако не се лъжа. Редно е да е Valeo, защото алтернативите не са приемливи варианти. За конкретен магазин не бих могъл да те насоча, може колегата Камен666 да е по-полезен в това отношение. :roll:
БТВ имаш л.с. ;)

joro_alfata
24-05-2008, 09:38
Честито колега със здраве да си я караш и много безаварийни километри.
Дано да не е кофти проблема ти :)

gaidata
24-05-2008, 19:57
Честито колега със здраве да си я караш и много безаварийни километри.
:) хехе малко закъсня с безаварийните километри :lol:
иначе като я оправи и аз му пожелавам да не сменя нищо повече

gorbi
24-05-2008, 21:33
другата седмица трябва да излезе от бокса да я пробвам до Софето пак....

За сега мастъра каза че е съединителя... Но ме плаши там с разни маховици и едни цифри...... Като падне скоростната кутия щяло да се рабере... Цената ли си вдига или наистина има киндер сюрприз там някоя част над хилядо лева..... :shock:
И някакъв съвет за масло за този двигател...? (пише че е на 100 к км., ама само един Господ Бог знае как са я наредили горублянските феи)

trustworthy
24-05-2008, 22:51
Маховикът е 800-900 лв някъде :? по-скъпа част в този район на двигателният отсек няма :)

маслото е селения ТД 10W40 или WR 5W40.

gorbi
24-05-2008, 23:02
вай... значи има киндер сюрприз заврян там..... сега ще стискам палци до понеделник и ще ходя утре на врачка за да ми лее куршум авансово ако мастера почне седмицата с ... 'такова, маховика ти се е попреебал......"

А всъщност някой ако не го мързи може да сподели от какво се чупи тоя маховик и защо талянците са го навряли там......


Иииии забравих - откъде във Варна мога да си намеря масло Селения ?

trustworthy
25-05-2008, 10:29
...А всъщност някой ако не го мързи може да сподели от какво се чупи тоя маховик и защо талянците са го навряли там......


Иииии забравих - откъде във Варна мога да си намеря масло Селения ?

Маховикът не се чупи току-така ;), и не италианците, а конструкторите на двигатели с вътрешно горене са го навряли там, щото все пак трябва да е на коляновия вал ;) Все си мисля, че имаш счупен съединител само. Счупеният маховик има специфични симптоми.
Така и така ще сваляте кутията, мога ли да те помоля да направиш снимки на този маховик? Благодаря ти предварително ;)
БТВ днес в 17:30 има среща на феновете на паркинга на терапията. Заповядай, ако имаш възможност, макар и без автомобилчето в момента.
За маслото може да пуснеш л.с. на колегата pininfarina той ще те упъти ;)

gorbi
25-05-2008, 13:27
Разбрах, маховика не се чупи току-така... Не знам за снимка - понеделник е такъв ден за мен, че ми е невъзможно да отида до сервиза и да снимам, ще кажа на мастера ако има с какво - да го щракне. За тази неделя не знам дали ще мога да дойда, но за другата може да надникна с Алфата вече.... ;) Благодаря за отзивчивостта... ;)

trustworthy
25-05-2008, 15:17
...Благодаря за отзивчивостта... ;)

Моля ;) Нали една религия поповярваме 8)

Иначе за комплекта съединител, потърси из форума коя марка се препоръчва ;)

gorbi
27-05-2008, 11:48
Валео-то което е било при мен му се се замазали шлиците (иначе феродото не е мръднало..:)) / с оригинални щампи на Валео/... До тук значи с Валео. Слагаме оригинално на Фиат. Лошото е че маховикът е посинял и има луфт голям.... Започвам да търся маховик..... Има и добра новина - колата отдолу е като излязла от завода - няма драскотини, остъргано, ръжда няма грам никъде. Течове на масло или някаква друга течност - също. Слагаме всичко оригинално, скъпо масло и тиха музика на MP3..... Само някой ако може да удари едно рамо да намеря маховик под 900 кинта..... :) Опа, грешка.... Цената която ми обявиха в 2150 лв. Предполагам има позлатяване някакво по тия маховици. Та така, търси се
маховик за 1,9jtd може и втора употреба....

gorbi
27-05-2008, 15:13
последна информация - намерих си маховик втора употреба, мн добър за добри пари и четвъртък живот и здраве излизам от бокса.... Останаха консумативите... Сега ще почета за маслата какви трябва да са за скоростната кутия и двигателя. За скоростната кутия ми казаха 75w40....

LeoVin4i
27-05-2008, 15:54
Бряф то вярно много нютонметри имат тез ЖеТеДеТа ама чак да чупят съединители и маховици не очаквах :D

trustworthy
27-05-2008, 16:54
... Слагаме оригинално на Фиат. ..

Не знам какъв е този оригинален от фиат, но съм чувал, че 1.9 ЖТД при фиат брава/браво, който принципно е идентичен с двигателите на 145/6 жтд, не ползва същия съединител. Това съм го чел във фиат форума

gorbi
27-05-2008, 18:03
съединителят и маховика по каталог стават от ланча капа някой си модел и марея някой си модел..... А на Ванео-то което свалихме има също щампа че е за Фиат.... След дълго умуване, изомувахме че шлиците са се омазали от луфта на маховика.....

trustworthy
27-05-2008, 18:17
Ако не ме лъже паметта ,точно Валео си се препоръчва за смяна.

БТВ, @gorbi, имаш л.с. ;)

Pinky
27-05-2008, 20:39
последна информация - намерих си маховик втора употреба, мн добър за добри пари и четвъртък живот и здраве излизам от бокса.... Останаха консумативите... Сега ще почета за маслата какви трябва да са за скоростната кутия и двигателя. За скоростната кутия ми казаха 75w40....

не съм запознат с дизелите, но тая стойност ми изглежда нелогична. По-скоро ще е 75w90. Провери го пак, да не стане грешка.

gorbi
28-05-2008, 07:51
да бе, глупости пиша - 75w90 е......

gorbi
29-05-2008, 21:27
Алфата излезе от бокса. Равносметката - ремъци, ролки, съединител, маховик, масла, филтри, термостат, тампон на двигателя, труд по майстори - 1900 лв. общо. Това очаква всеки който си купи каквато и да е стара кола, така че - бива. Сега скоростите се включват с два пръста, задната и тя. И не тресе при палене и гаснене. Излекувахме повечето проблеми. Всъщност засега всички, ма да не казвам голяма дума, че да не се развали пак нещо... :) Заредих до горе с нафталин и утре ще я изпъна до Софето да видя как е вървежа и разхода. Малко вози като мерседес със спукани четири гуми, но все пак е дребосъчест автомобил за града..... Маслото за двигателя сложих 5W40 оригинално BMW, да видим как ще е....

миро
29-05-2008, 22:04
Браво, много безаварийни километри занапред и със здраве да си я караш. :)
Само маслото нещо не ми допада, всички казват, че за тази кола трябва да е Selenia WR. :wink:

gorbi
29-05-2008, 22:23
ами това е много хубаво синтетично масло, което сложих.... а WR-a пак е 5W40.....

DiabL0
30-05-2008, 00:21
Алфата излезе от бокса. Равносметката - ремъци, ролки, съединител, маховик, масла, филтри, термостат, тампон на двигателя, труд по майстори - 1900 лв. общо. Това очаква всеки който си купи каквато и да е стара кола, така че - бива. Сега скоростите се включват с два пръста, задната и тя. И не тресе при палене и гаснене. Излекувахме повечето проблеми. Всъщност засега всички, ма да не казвам голяма дума, че да не се развали пак нещо... :) Заредих до горе с нафталин и утре ще я изпъна до Софето да видя как е вървежа и разхода. Малко вози като мерседес със спукани четири гуми, но все пак е дребосъчест автомобил за града..... Маслото за двигателя сложих 5W40 оригинално BMW, да видим как ще е....

Всичко много яко..... ама тва масло, как можа да нахакаш БМВ ....

ии, можеш да опишеш ремонтите с цените тук, зада е нагледно за останалите който се интересуват... ;)
http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... 1&start=60 (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=2521&start=60)

trustworthy
31-05-2008, 10:04
Селения WR си е пак полусинтетика :idea: Ако маслото за БМВ е пълна синтетика, не виждам какъв може да е проблемът. Едва ли ще си загуби свойствата по-бързо от италианското ;)

gorbi
04-06-2008, 17:22
Вече 1500 км. с Алфата. Какво да кажа - чудесен автомобил. Среден разход 80%извънградско на 20% градско и климатик 5.7л/100 км. В момента скоростите влизат само с бутване с един пръст и щракат мекичко. Стрелката на температурата кове 90C и не мърда нито по светофари на климатик, нито на място в жегата. КЛиматроника работи на 6. Малко ми е неудобна седалката както и да я наместя, че съм 1.90, но все пак това е малък автомобил, няма как..... Много добри фарове и халогени. Чудесно управление - воланът е точно както ми харесва. Това с впечатленията. От тук нататък ще са оплакванията, ако ги има..... :) Може да ключите темата.... ;)

Peti0
30-06-2008, 11:08
Тъи като тъка заговорихте за покупки.. Щте искам вашето конпетентно мнение за моята кола ..поради факта ,че ми е първа алфа.145 1.6 TS 1997 Купих си я преди 4 дни от Пловдив ..за 4600.. След като се прибрах ,се посаветвах с един колега които разбира от коли .. и се оказа че по нея има много малко работи за баране ..масло/В.филтер/ремака/1-та Свещт..Молбата ми е : накратко да казете когато за 1-ви път си взехте алфа.. какво беше състоянието и , какво имаше за пипане по нея .. и какви са били парите които сте платили за автомобила.. Искам да направя едно сравнение .. Защото оште като зърнах колата и ме ГПАБНА :)... Благодаря предварително

georgyg
30-06-2008, 11:34
Честито Peti0 - със здраве да си я караш.
За цени и ремонти чети тази тема
http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=2521 и прочети малко раздела за 145/146. Ще намериш доста полезна информация.

Peti0
30-06-2008, 11:49
Благодаря.. Прощтаваите ако вапросите са банални за вас ..От 24 часа съм час от този форум .. и ощте ми е малко трудно ..всяко насочване към някоя тема която ще ми помогне ми е от полза.. БЛАГОДАРЯ :)