PDA

View Full Version : Връзка м/у окт.ч. на бензина и компресията



Z:)m
27-10-2005, 10:59
Въпросът ми е следния:
При условие, че караме доста старички автомобили и компресията на двигателите ни вече не е 10:1 а по-скоро 8:1, какъв ще е ефекта от ползването на бензин с по-голямо октаново число - примерно OMV100?!
Съмненията ми за това са продиктувани от теорията, че възпламеняването на бензин с по-високо октаново число става при по-високо налягане. При това положение, няма ли да се получи обратния ефект?! А пък и с въпросния бензин OMV100 ми се получи по-висок разход, а очаквах обратното... :evil:
Къде според вас е обърката?!

alf
27-10-2005, 11:05
в бензиностанцията

Venci
27-10-2005, 11:10
По принцип зависимостта е между степента на сгъстяване и октановото число на бензина! Вече от степента на сгъстяване може да се изчисли колко трябва да ти е компресията, и обратното. Иначе колкото по-голяма степен на сгъстяване има един двг толкова по-високооктанов трябва да е бензина, с който се кара, за да не се самозапалва преди момента на подаване на искрата.

Z:)m
27-10-2005, 11:19
По принцип зависимостта е между степента на сгъстяване и октановото число на бензина! Вече от степента на сгъстяване може да се изчисли колко трябва да ти е компресията, и обратното. Иначе колкото по-голяма степен на сгъстяване има един двг толкова по-високооктанов трябва да е бензина, с който се кара, за да не се самозапалва преди момента на подаване на искрата.

Точно заради тези факти ви питам, с тези наши сдухани ДВГ'та има ли смисъл да им сипваме 100?!

Venci
27-10-2005, 12:46
Ами на теб колко ти е компресията? Толкова ли ти е издухан мотора? Ако, чак толкова е паднала по-добре си направи един ремонт на мотора. Мен, ако питаш в конкретния случай просто си сипал кофти бензин. В България нито бензините са с обявеното октаново число, нито ти сипват толкова колкото плащаш. Не дей да задълбаваш толкова. Може да отидеш и на диагностика.

aav
27-10-2005, 12:55
Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.

bass
27-10-2005, 13:02
На мен със супер 100 разходът ми пада осезателно, както вече съм споделял. Обаче има и друг момент, споменат от Алф - бензионостанцията! При последното зареждане момчето на колонката (OMV Мусагеница) ме предупреди, че има оплаквания от последната партида Супер 100 и ми препоръча да сипя за момента 95.

MONI
27-10-2005, 13:05
Еееее е и ОМВ ли почнаха със селските номера да ги е..... аз последно сипах на ОМВ100 на тунела на Люлин и ис беше добре

bass
27-10-2005, 13:11
Ами поне имаха доблестта да ме предупредят за издънката :wink:
Не знам дали е заслуга на веригата или неочакван приятелски акт от страна на младежа, но в резултат не съм си развалил мнението за тях...
(и тука приключвам с офтопика за бензионостанцията)

Z:)m
27-10-2005, 16:14
Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.

А къде се намира въпросния сензор и как мога да проверя дали функционира правилно?

aav
27-10-2005, 17:39
...
по-схеми можеш да видиш точно къде се намира, но по-важно е какво точно прави. По принцип 1,7 са орязани, но все пак погледни какво точно пише в тех.док. Може да е фиксирано 93-95 октана, а може и да не е. Мисля,че по-скоро е първото.

stelt
27-10-2005, 20:15
Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия.

75 2.0 turbo
27-10-2005, 20:18
Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия. ма колко са се оплели не е истина :shock: а колкото до алфите ви слагаите им 95 тои им стига на тез бабки 8)

V_G_Z
27-10-2005, 23:41
ТС-а няма проблеми с бензина по принцип с читави свещи може да се кара и 92 :lol: ... ТС е по нечувствителен от другите двг на октановото число обаче стария ТС 8в... 16 клапановите са малко ташак в това отношение :lol: бтв има разлика и бензиностанциите .. аз карам само ЛУК :)

Z:)m
28-10-2005, 09:16
Олелеее, тая тема много много сте я объркали . Просто проблема е , че не се усеща разликата между степен на сгъстяване и компресия.

Ами хайде осветлете ни малко де... Нали точно затова поствам това мнение тук, за да потърся мнението на по-информираните "колеги"...
Thanks in advance!!!

Dodo 155
28-10-2005, 11:39
ТС-а няма проблеми с бензина по принцип с читави свещи може да се кара и 92 :lol: ... ТС е по нечувствителен от другите двг на октановото число обаче стария ТС 8в... 16 клапановите са малко ташак в това отношение :lol: бтв има разлика и бензиностанциите .. аз карам само ЛУК :)
Тук съм много съгласен с теб :wink:
Аз и 92 съм слагал и не намирам разлика във вървенето, даже бих казал че по-добре пали с него, колкото и глупаво да звучи :roll:

Mury
30-10-2005, 19:11
Аз пък мога да ви кажа че моята кола харчи по- малко с 95 от Дунев отколкото със Супер 100 на ОМВ :wink: :wink: затова го редувам

ALFA33S16V
31-10-2005, 06:43
Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.

Че датчик за детонациите има, спор няма. Но я ми покажи на електрическата схема на Bosh-Motronic ML4.1 какъвто е твоят инжекцион, къде е този датчик???

alf
31-10-2005, 09:31
Ако си направил засичането при еднакви условия и с по-високо октонов бензин имаш по-голям разход - отговора е в аванса. Например Астрите имат един джъмпер който се сменя, ако решиш да промениш октана на бензина. При твойта алфа всичко е атоматично има един сензор който следи за детонации и той подсказва колко да е аванса.

Че датчик за детонациите има, спор няма. Но я ми покажи на електрическата схема на Bosh-Motronic ML4.1 какъвто е твоят инжекцион, къде е този датчик???
2 от 3те коли в подписа са с карбуратор а 3тата е с мотроник м1.7