PDA

View Full Version : примирените християни



търтей
20-01-2009, 14:57
Темата произлиза от тази за дарвин и произхода на видовете


идеята че християните се примиряват с всяка една съдба и подлагат и другата буза идва от недосатъчно четене ;)

чели сте лука, ама сте пропуснали матей


всъщност става въпрос да се изправиш срещу злото като равен

Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
Мат 5:39

с обратната страна на ръката са удрят кучета и роби,
равните не
плесницата по дясната страна е обратна

търтей
20-01-2009, 15:41
от миналата неделя май :)
къде ги изрови тия турци бе?

Бобби
20-01-2009, 15:53
от миналата неделя май :)
къде ги изрови тия турци бе?
...аз от юни:)....
..срещу нас на строежа е бъкано!!!
...вчера чаках 45 минути в магазина... докато ония ми ти българин успее що годе на разбираем език с жестове да каже на продавчката какво желае
...ама това е извън темата...

търтей
20-01-2009, 15:56
за съжаление не са виновни те а образователната система която им позволява някак си да излязат от училище без да знаят български ...
ма то и българчетата са много зле вече ...
но пък владеят чужди езици
уж ...

Бобби
20-01-2009, 15:58
Айде по темата...
Как смяташ тия двамата примирени христяни ли са?

търтей
20-01-2009, 16:00
..
ич биля не са
ама нали могат да се изтъпянат отпред, да парадират и да събират червени точки

Бобби
20-01-2009, 16:06
Те не са премирени, а са примерни:)
....е затуй са им тия точки
Пчела..куца ми граматиката..ама нещо в заглавието за какво иде на реч?
примерни?
примирени?
...или премирени?

търтей
20-01-2009, 16:16
абе примирени трябва да е, ама не мога да го оправя за сега
:oops:
довечера живот и здраве

Бобби
20-01-2009, 16:19
абе примирени трябва да е, ама не мога да го оправя за сега
:oops:
довечера живот и здраве
...не се коси, аз целият бъкам от грешки и ето, веднъж да хванем една:)

Бобби
20-01-2009, 16:22
..айде сега по темата, че само двамата пасем тук:)

galinves71
20-01-2009, 17:01
...аз от юни:)....
..срещу нас на строежа е бъкано!!!
...вчера чаках 45 минути в магазина... докато ония ми ти българин успее що годе на разбираем език с жестове да каже на продавчката какво желае
...ама това е извън темата...
чи то щом софия вече взехте трудно да ги разбирате кво да кажем ние тук дет почти ни надчислиха?

Бобби
20-01-2009, 17:06
чи то щом софия вече взехте трудно да ги разбирате кво да кажем ние тук дет почти ни надчислиха?
....дай да не развляме темата!!!
Бог високо, царя сече дърва защото му върнаха гората, а народа пиян:drunk:

fred
20-01-2009, 20:01
Съгласен съм, че много от вижданията идват от недостатъчно четене или от просто натрапени лъжи.
В тая насока препоръчвам три книги /сигурно сте ги чели, ако който не ги е да ги прочете :)/, две на Никос Казандзакис и една на Стайнбек.
- Последното изкушение на Христос
- Зорба гъркът

-На изток от рая

За първата автора е отлъчен от църквата и когато умира е погребан извън гробище, тоест в неостветено и темно място.
Може да се обсъдят на чаша вино, бутилка и прочее :razz: Но ноистина това са доста сериозни расъждения по темата

pa4ito
21-01-2009, 12:07
...всъщност става въпрос да се изправиш срещу злото като равен

Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
Мат 5:39

с обратната страна на ръката са удрят кучета и роби,
равните не
плесницата по дясната страна е обратна

Съгласих с тебе, но ми се струва, че повечето хора го тълкуват като знак за примирение. Всеки си вика "баси, некъв ме удря, аз ша си траем??" и въобще не обръща внимание, как го удрят и символиката в това. :-)

А снимката със Станишев и Петков е направо култува... При все, че партията им по презумция е атеистична. :rotfl:

dimo
21-01-2009, 12:33
Съгласих с тебе, но ми се струва, че повечето хора го тълкуват като знак за примирение. Всеки си вика "баси, некъв ме удря, аз ша си траем??" и въобще не обръща внимание, как го удрят и символиката в това. :-)

А снимката със Станишев и Петков е направо култува... При все, че партията им по презумция е атеистична. :rotfl:

лицемерието им няма край

търтей
21-01-2009, 12:43
Съгласих с тебе, но ми се струва, че повечето хора го тълкуват като знак за примирение. Всеки си вика "баси, некъв ме удря, аз ша си траем??" и въобще не обръща внимание, как го удрят и символиката в това. :-)


е оно се пак трева и да се мисли
първосигналните реакции са за приматите


38. Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".
39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
40. И на тоя, който поиска да се съди с тебе и да ти вземе ризата, дай му и горната дреха.
41. И който те принуди да вървиш с него една миля, върви с него две.
42. Томува, който ти проси, давай, и не се отвръщай от оногова, който ти иска назаем.
43. Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".
44. Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,
45. за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.
46. Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?
47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?
48. И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец.


Мат 5:38-48

демек трябва вътрешно извисяване, труд и старание

търтей
21-01-2009, 12:46
а за другарите комунисти в църквите:

5. И кога се молиш, не бъди като лицемерците, които обичат да се спират по синагоги и по кръстопътища да се молят, за да се покажат пред човеците. Истина ви казвам, те вече получават своята награда.
6. А ти, кога се молиш, влез в скришната си стая и, като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.

Мат 6:5-6


то си ги пише тези неща черно на бяло, ма трябва да се чете :)

pa4ito
21-01-2009, 13:03
...39. Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата...

Тук изниква резонния въпрос, ко праим ако тоя дет те удря е левичар? ;-)

търтей
21-01-2009, 13:05
Тук изниква резонния въпрос, ко праим ако тоя дет те удря е левичар? ;-)

е сещаш се, че леваците едно, че са малко и второ нещата все пак не трябва да се приемат абсолютно буквално

Бобби
21-01-2009, 19:09
Пчелата е завършил семинарията......или много е чел:idea2:

fred
21-01-2009, 19:17
Има и нещо друго, притчата, конкретната реплика и прочее, трябва да се разглеждат не абсолютно буквално и в дълбочина, така да се каже:screwy:
Особено тогава, притчата е била начин да се внуши идеята на този,който я разказва.
Репликата, като ти ударят едната буза, подложи си и другата, цялата теза показана и в другите послания е и желание за обръщане и промяна на човека.
Чували сте, че трябва да отвърнете, така както сте пострадали или сте били засегнат, а сега ви казвам, не отвръщайте на злото със зло.Това е идеята на тези думи-това не е само начин на действие, а изисква промяна в човешката природа, съзнателна и трудно осъществима.
В крайна сметка е по добре да влезеш в царството небесно, даже поруган и отхвърлен от човешкото общество, но по важно е да запазиш едно по-висша проява на човешкия дух /и това го имаше по натък, -ако око ти те съблазни извади го, ако ръката ти....отрежия, по добре е да влезеш с едно око или ръка в царството небесн, цитирам го по смисъл/
Та в заключени, по смисъла на темата, християните се примиряват с това, че в свят, в който действа насилие, подлост, лицемерие и так дале, начина да се бориш е като не отвръщаш на всичко това, като го прилагаш в дейстивята си.

търтей
21-01-2009, 23:49
естествено
насилието винаги ражда насилие и то по-силно - като сееш вятър жънеш бури

демек трябва да се отнасяме с останали като искаме те с нас и всчико щшще е ток и жица
доколкото това е възможно


ПП ако държите на точния цитат

Понеже те сееха вятър, буря ще пожънат; жито на корен той не ще има, зърното няма да даде брашно, ако пък и даде, чужди ще го погълнат.
осия 8:7

pa4ito
22-01-2009, 00:13
Да, във всички религии основната теза е, че трябва да се стрмиш да си извисен духом, за сметка на материалното. Интересното е, че Запада като цяло изповядва материалистична философия, докато основната му религия набляга на духовно извисяване, което пък е присъщо за философията на Изтока и будизма. Т.е. религиите се основават на един принцип, макар че по същността си са много различни.

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 02:05
Другото което много обичам да питам определени личности освен това кой е писал библето, е Бог ли е Исус, или е син Божи.....
Пада голяма веселба, щото ако се вкара елементарна логика и мое да защитаваш и двете тези......

pa4ito
22-01-2009, 09:44
Другото което много обичам да питам определени личности освен това кой е писал библето, е Бог ли е Исус, или е син Божи.....
Пада голяма веселба, щото ако се вкара елементарна логика и мое да защитаваш и двете тези......
набързо... - и двете, заради триединството(отец, син, дух)...

търтей
22-01-2009, 10:27
ех ферарист
трябва да почетеш още :)
Той всъщност е Богочовек

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 10:54
Чел съм книжки бре - но обичам да спора просто......

fred
22-01-2009, 11:50
Другото което много обичам да питам определени личности освен това кой е писал библето, е Бог ли е Исус, или е син Божи.....
Пада голяма веселба, щото ако се вкара елементарна логика и мое да защитаваш и двете тези......
Значи, библията е писана от хора, които са вдъхновени от бога или повлияни пряко от него, това твърдението.Тоест тя е човешко творение, но с божествено вдъхновение.
Всъщност това което казваш ти е триединството-Бог отец, Божи син и Божи дух.Но Бог не е човек, така че това че има няколко проявления не е чудно.

Давамти един елементарен пример, който на Карал Сейгън. Ние живеем в триизмерен свят, твърди се че времето е четвъртото измерение, но това в случая не е важно. Ако живееш в триизмерен свят, ябълката е такава, каквато я виждаме, а ако живеем в двуизмерен, то тя я просто един плосък кръг, който само мени диаметъра си, а се престави как ще обясниш на двуизмерния, как изглежда триизмерна ябълак.
А да си мислим, че ние знаем всичко и света около е точно това, което НИЕ възприемаме е елемантарно, както би казла Холмс:razz::choice:

pa4ito
22-01-2009, 11:53
Чел съм книжки бре - но обичам да спора просто......
по-интересно е защо бог, след като навсякъде е представян като милосърден, е унищожил целите Гомор и Содом. Аре възрастните добре, ами малките деца и новородените? И те ли са били покварени?

fred
22-01-2009, 11:54
естествено
насилието винаги ражда насилие и то по-силно - като сееш вятър жънеш бури

демек трябва да се отнасяме с останали като искаме те с нас и всчико щшще е ток и жица
доколкото това е възможно


ПП ако държите на точния цитат

Понеже те сееха вятър, буря ще пожънат; жито на корен той не ще има, зърното няма да даде брашно, ако пък и даде, чужди ще го погълнат.
осия 8:7
Мда, те няма да се променят, но така ще запазим нещо по различно, е не е лесно това.А наистина който сее вятър, често жъне бури в крайна сметка

fred
22-01-2009, 12:07
по-интересно е защо бог, след като навсякъде е представян като милосърден, е унищожил целите Гомор и Содом. Аре възрастните добре, ами малките деца и новородените? И те ли са били покварени?

Ако има задгробен живот, то какъв е смисъла да живееш 1-5-500 години?!
Всъщност след това Бог прави потопа и се спасява Ной със семейството си и прочее, но Бог казва, че повече няма да прави така един вид.
Всъщност винаги може да се пита и да се отговаря, въпроса е защо се пита:) Иначе има много книги писани по въпроса през вековете, а питания винаги ще има

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 12:31
по-интересно е защо бог, след като навсякъде е представян като милосърден, е унищожил целите Гомор и Содом. Аре възрастните добре, ами малките деца и новородените? И те ли са били покварени?
Изключително интересен въпрос....

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 12:37
Значи, библията е писана от хора, които са вдъхновени от бога или повлияни пряко от него, това твърдението.Тоест тя е човешко творение, но с божествено вдъхновение.
Да, творена от ора, ама човек е грешен.....и когато нещо толкова превъзнасяно като библията е систематизирано от много хора, то не може да има смисъла който трябва да има......църквата едно време е държала в подчинение народа по същия начин както сега се държи голяма част от населението на света в едно задкулистно подчинение.....сега с насяването на постоянен страх, съмнение и дезинформация, тогава методите сигурно са били други, но религията е била основно оръжие.....използвано от тия дето са систематизирали библията през вековете......цитира ми се евангелие от незнам си кой, цитат от тоя и оня, но тоя дето ми го цитира го е прочел в нещо което е претърпяло доста редакции за стотици години, а понякога една сричка може коренно да промени смисъла на дадена притча да речем......
Абе кой е написал 10-те божи заповеди??????

Pinky
22-01-2009, 14:10
Мойсей, под диктовка от Него.

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 14:12
А тоя Мойсей в кой от двата завета е по намесен?

bager
22-01-2009, 14:12
Не са били 10 а 15 :razz:.
http://vbox7.com/play:c82197a5

Коки
22-01-2009, 14:33
А тоя Мойсей в кой от двата завета е по намесен?

У вехтия.

Коки
22-01-2009, 14:35
по-интересно е защо бог, след като навсякъде е представян като милосърден, е унищожил целите Гомор и Содом. Аре възрастните добре, ами малките деца и новородените? И те ли са били покварени?

Кви новородени бре? Деца се раждат от нормален секс, а не от содомия и педерастия.

Коки
22-01-2009, 14:39
....цитира ми се евангелие от незнам си кой, цитат от тоя и оня, но тоя дето ми го цитира го е прочел в нещо което е претърпяло доста редакции за стотици години, а понякога една сричка може коренно да промени смисъла на дадена притча да речем......
Абе кой е написал 10-те божи заповеди??????

Ами то затва треа се чете, както каза Търтея, а не да слушаш некой да ти цитира. Когато сам си четеш, сам си интерпретираш.

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 14:47
У вехтия.
А как се съвместяват Око за око, зъб за зъб с обичай ближния си......

Ами то затва треа се чете, както каза Търтея, а не да слушаш некой да ти цитира. Когато сам си четеш, сам си интерпретираш.
Понякога задавам въпроси по малко по особен начин, пък и не винаги е нужно на пипнеш огъня за да разбереш че пари?

търтей
22-01-2009, 14:52
А как се съвместяват Око за око, зъб за зъб с обичай ближния си......


дай на да не профанизираме нещата
не задавай въпроси като за деца 5 клас

хората се развиват, съответно и изискванията към тях се променят

е виж пост 16 в тази тема - има много хубав цитат по твоя въпрос за окото, зъбите и бузата

търтей
22-01-2009, 14:54
как още ли никой не се е сетил да пита от кого се страхува каин като го изгонват в земята нод?

Коки
22-01-2009, 15:15
А как се съвместяват Око за око, зъб за зъб с обичай ближния си.....

Първото е обективен принцип - треа да има възмездие. Второто е препоръка към субекта как да живее пълноценно.

ФЕРАРИСТ
22-01-2009, 15:29
Първото е обективен принцип - треа да има възмездие.
Така добре, ама това подлежи на субективно тълкуване според случая.....
както и да е, аз излизам от темата....

fred
22-01-2009, 16:02
Да, творена от ора, ама човек е грешен.....и когато нещо толкова превъзнасяно като библията е систематизирано от много хора, то не може да има смисъла който трябва да има......църквата едно време е държала в подчинение народа по същия начин както сега се държи голяма част от населението на света в едно задкулистно подчинение.....сега с насяването на постоянен страх, съмнение и дезинформация, тогава методите сигурно са били други, но религията е била основно оръжие.....използвано от тия дето са систематизирали библията през вековете......цитира ми се евангелие от незнам си кой, цитат от тоя и оня, но тоя дето ми го цитира го е прочел в нещо което е претърпяло доста редакции за стотици години, а понякога една сричка може коренно да промени смисъла на дадена притча да речем......
Абе кой е написал 10-те божи заповеди??????

Историята отсява временните явления.Така например и 500 години робство не са променили библията.Да не говорим че най старите преводи са от староевреийски.Има много стари екземпляри и в крайна сметка, това е прието като официално.Вярно е че много неща може да се променят и от една сричка, но това, което четем в момента е може е над две хиляди години./най вероятно и повече, но не съм се интересувал, даже ми се върти една цифра 4000 ама не твърдя/
Сега ако си чел, този, Новия завет, евангелията са приети 4 и то около 300 и не знам коя си година.Тогава не е имало църква в тоя вид, за който говориш, както е била прес по късното средновековие.От тази дата не са променяни на йота.
А и в крайна сметка Библията не следва да се чете като дявола евангилието.Тоест може да се мисли, тълкува и прочее.Аз не ти твърдя че всичко трябва да се приема безропотно, затова по нагоре дадох примери с няколко художествени книги.

Кой е написал 10 заповеди е ясне, Мойсей:) ОК, ти с коя не си съгласен примерно,т ова е по важно.Тоест мислиш че са повече?Ами в крайна сметка това са заповедите, въпроса е дали човек ги спазва или не, те също не са сменяни още преди да я има и Велика България примерно, не е малко

morfius
22-01-2009, 16:36
Не бъркайте вяра и религия, двете неща са мнооого различни :)
Та до колкото религията е властови инструмент, тя определено проповядва и е проповядвала примирение.
Това което учи на истини обикновено е вярата.

Susscrofa
23-01-2009, 10:01
Не бъркайте вяра и религия, двете неща са мнооого различни :)
Та до колкото религията е властови инструмент, тя определено проповядва и е проповядвала примирение.
Това което учи на истини обикновено е вярата.

Вярата е свързана фундаментално с конкретна религия.
Аз вярвам в естествения отбор и борбата за оцеляване. Имам "нещо", в което вярвам.
Нали трябва да има "нещо", в което да вярваме.
Не мисля, че религия и вяра са коренно различни неща.
Любов е чувстото, но то се изпитва към "нещо".
Религията казва, показва и учи в какво да вярваме.
Православното християнство не е било в такава степен властови инструмент, както католицизма. Православието очаква човек сам да достигне до храма сам да узрее и да усети нуждата от вярата. Никой не ходи да ти чука на вратата и де те подканя за нещо както е при католицизма и редица други религии.

fred
23-01-2009, 13:44
Вярата е свързана фундаментално с конкретна религия.
Аз вярвам в естествения отбор и борбата за оцеляване. Имам "нещо", в което вярвам.
Нали трябва да има "нещо", в което да вярваме.
Не мисля, че религия и вяра са коренно различни неща.
Любов е чувстото, но то се изпитва към "нещо".
Религията казва, показва и учи в какво да вярваме.
Православното християнство не е било в такава степен властови инструмент, както католицизма. Православието очаква човек сам да достигне до храма сам да узрее и да усети нуждата от вярата. Никой не ходи да ти чука на вратата и де те подканя за нещо както е при католицизма и редица други религии.

Да, не е било-я колко богомили за изтрепали през 12-13 век в България само. А след това си имаме турско робство.
В Русия бая трепане е имало също.Всъщност православието е много по ограничено от католизма и затова няма такива проявления.
А да ми кажеш къде си видял католик да ти чука на вратата??????Аре глупости, ако говориш за мормони или някакви други там е така, ама те нямат нищо общо с католицизма.А в резултат на гржите на БКП, нашето православие е в напълно окаяно състояние, сигурно по времето на Сюлейман великолепни е било в по добро душевно здраве :wow:

търтей
23-01-2009, 13:46
православни мисионери няма
дивото прасе е прав
това са оснонви разлики между православието и католицизма
също така стои и въпроса за цезаропапизма

fred
25-01-2009, 19:24
православни мисионери няма
дивото прасе е прав
това са оснонви разлики между православието и католицизма
също така стои и въпроса за цезаропапизма
Може би не в класическия им вид.Просто православието няма влиянието и територията на католицизма.Мисионерите са предимно в новите земи и тертории/за цезаропапизма не знам, но като видиш покойния генерал Алексей и полковник Маским, може би намязват на цезаропаписти, да не говорим, че убийства на свещенници от свещенници сред православните според мен е по голямо, през последните 50 тина години/
Разлики има разбира се, но в крайна сметка разликата е обословена не само от теологични теории а и в значителна степен от икономическото развитие.Когато се завладява Новия свят, цар Петър строи кораби и се бие с шведите, а у нас църква няма, гърците тоже дремят, то и те са били под робство..

Stoyan Georgiev
25-01-2009, 20:28
при нас става така , че не е християнството това, което ни обединява когато го приемаме, а по-скоро (даже не по-скоро ами си е буквално така) е ползвано като инструмент за получване на давност от останалата част от света... та не са го приели толкова при-сърце ...

аз така си го обяснявам

при католизма църквата просто е имала и все още има огромно влияние ... все пак е имала статут на държава едва ли не, та "РЕЛИГИЯТА" е била един вид закон и инструмент за подчинавяне...

един вид - ако не правиш така, си не бого-угоден, следователно отиваш на кладата. църквата решава кой е бого-угоден , следователно > подчинявай се на църквата и религията.

при нас пък църквата е по-скоро насадена, та от там и съсредоточаване върху самата вяра и т.н.

old alfist
25-01-2009, 21:10
Може би не в класическия им вид.Просто православието няма влиянието и територията на католицизма.Мисионерите са предимно в новите земи и тертории/за цезаропапизма не знам, но като видиш покойния генерал Алексей и полковник Маским, може би намязват на цезаропаписти, да не говорим, че убийства на свещенници от свещенници сред православните според мен е по голямо, през последните 50 тина години/
Разлики има разбира се, но в крайна сметка разликата е обословена не само от теологични теории а и в значителна степен от икономическото развитие.Когато се завладява Новия свят, цар Петър строи кораби и се бие с шведите, а у нас църква няма, гърците тоже дремят, то и те са били под робство..

Но в чии ръце се запалва Свещенният огън на Велика събота ?

fred
26-01-2009, 22:49
Но в чии ръце се запалва Свещенният огън на Велика събота ?

В ръцете на православната, така е, но моето мнение е, че християнските църкви са католическа, православна, арменска е да не пропусна някоя, няма значение реда това са, трудно може дас е обединят, но често различията са различни пътища..


при нас става така , че не е християнството това, което ни обединява когато го приемаме, а по-скоро (даже не по-скоро ами си е буквално така) е ползвано като инструмент за получване на давност от останалата част от света... та не са го приели толкова при-сърце ...

....
при католизма църквата просто е имала и все още има огромно влияние ... все пак е имала статут на държава едва ли не, та "РЕЛИГИЯТА" е била един вид закон и инструмент за подчинавяне...

един вид - ако не правиш така, си не бого-угоден, следователно отиваш на кладата. църквата решава кой е бого-угоден , следователно > подчинявай се на църквата и религията.

при нас пък църквата е по-скоро насадена, та от там и съсредоточаване върху самата вяра и т.н.

Така е, като цяло, съгласен съм, в средните векове из Европа църквата е била и държавата, един от стълбовете на държавата.АЗ не оправдавам това, нито пък смятам, че църквата винаги е права, независимо каква е тя, но липсата и би довела до много по лоши прояви на човешката алчност, простотия и насилие.Даже сега има секти, които крадат буквално милиони от наивните, убиват членовете си и т.н.Ако я нямаше църквата, християнската, а и други религии, от типа на азиатските, то нещата биха били още по лоши.Но нашта, православната също е била доста силна-доказателство е поведението на най висши духовници по време на Втората световна война, които се опълчват открито на искането за екстрадиране на евреите.Софийски митрополия отказва да освети знамената, в подброности сега не мога да цитирам, има ги из нета, но впоследствие единия от тези свещенници, висши става Патриарх, а след него идва другаря Максим, комунисти правят всичко възможно да обезличат БПЦ.
Та различните църкви, както казвам и по горе са различни търсения на бога, лошото е че нашата в момента е в търсене на паричните облаги и постове основно, но дето е текло, пак ще тече... трябва да сме философски настроени

mordohy
27-01-2009, 00:43
Прасчо заби един много добър пирон в задниците на клира,с определението в какво и защо вярваме,но с последното не съм съгласен.Православната църква е била единствения опонент на католическата църква,Все пак тя има 400 години по-голяма история от нас и дори и сега,знае какво прави.В съвременния свят , основен проблем се явяват не разкола и теченията,тоест ересите в църквата,а магьосничеството.Проблема с който се е сблъскала средновековната църква.Инквизицията не се е родила от нищото или по каприза на някой садист.Цели области на Испания и Франция са се обезлюдявали от тая напаст.Старите езически култове.У нас е било нещо подобно.Тогава идват и богомилите.Лошото е.че църквата,вместо да се обедини с тях е подела люта борба с богомилството и са запламтели кладите.Мита за човеколюбивата православна църква,никак не се връзва с фактите.Съшата тая църква , в лицето на изрода патриарх Ефтимий,кой знае защо въздигнат в култ,изличават или по-точно изгарят цялата стара прабългарска книжнина и сега само от писанията на нашите врагове черпим сведения за род и родина.Всички глупости за "паметта на племето"и прочие са просто погазване на историческите факти.Да имали сме писменост и нашата православна църква ги е изгорила.Тя е изгорила и много достойни мъже и жени,само защото са приели,че Бог е навсякъде(както казва евангелието от Тома).Библията е най-лошия холивудски сценарий.ЗА това и католическата църква първа откри своите училиша за свещеници,които да се борят с магии и демони.Втори бяха настоятелите и мюфтията на Синята джамия в Цариград.Трети бяха група от свещеници на остров Крит,които бяха наясно със старите мистерии на острова и последиците от тях.Интересното е.че всички те,става въпрос за свещенниците,потдържат жива връзка и изобщо не се притесняват от верски различия.Всеки е специализиран в определена област и не се притеснява да препоръча другия.Тези,които знам са четирима католици,двама лютерани,трима православни,единия българин,двама ходжи от Синята джамия,един млад ходжа в Бурса и един достолепен ходжа от помашките села в Гърция,срещу Златограт-мой приятел.От него знам за останалите и за тая програма на църквите в световен мащаб.Колкото и налудничаво да ви изглежда,проблема е много сериозен.Имаше и по гръцката телевизия сеанси с обладани от демони хора.гледката не е приятна и за хора със слаби нерви.Психиката и проблемите и са някъде над умствените ни способности

SoHm
28-01-2009, 13:28
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

Крайно време е да направят Църквата акционерно дружество.