PDA

View Full Version : Теория на счупения прозорец



morfius
23-01-2009, 16:12
Теория на счупения прозорец (http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=410&aid=9777)

Извадка...
"
По онова време криминолозите Джеймс Уилсън и Джордж Келинг вече са създали своята "Теория на счупения прозорец". Зад нея стоят многобройни и сложни експерименти, но самата тя се свежда до съвсем прости изводи. Ако счупеният прозорец не се смени бързо, сградата я чакат лоши неща - ще счупят и други прозорци, ще я окрадат, ще я замърсят, след това и улицата, и квартала. Счупеният прозорец дава сигнал, че безредието е позволено. Не само това - счупеният прозорец поощрява безредието, подканва го. Уилсън и Келинг се занимават с дребните неща. Някои биха казали - с дребнавите. Те пишат: "Ако един квартал не може да попречи на просяците да безпокоят минувачите, вероятността да бъде извикана полицията при кражба също е по-малка." И още: "Престъпността е последица от общото безредие." Все неща, които нямат нищо общо с инфраструктурата, която трябва да бъде подобрена от новия директор на метрото.
"

Вашите коментари?

Stoyan Georgiev
23-01-2009, 16:17
много обичам аналогиите, и ми харесва тази теория :)

търтей
23-01-2009, 16:25
Според мен тази теория, която звучи доста смислено, може да се свърже с едно мое подозрение, че в затворена общност, в която всички се познават престъпленията са непознат феномен.

ПП нещо подобно на тази теория на счупения прозорец беше развито от Азимов в един от романите за последните на Империята (трябва да проверя кое кое предхожда, че ми стана интересно)

morfius
23-01-2009, 16:27
Според мен тази теория, която звучи доста смислено, може да се свърже с едно мое подозрение, че в затворена общност, в която всички се познават престъпленията са непознат феномен.

И твоята звучи смислено, но да те питам ... да си пребивавал на село? :waving:

търтей
23-01-2009, 16:28
И твоята звучи смислено, но да те питам ... да си пребивавал на село? :waving:

не съвсем
защо?

morfius
23-01-2009, 16:32
Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.

Ако се сетиш за кой роман иде реч казвай, че не се сещам за подобен и може да не съм го чел.

Stoyan Georgiev
23-01-2009, 16:35
ПП нещо подобно на тази теория на счупения прозорец беше развито от Азимов в един от романите за последните на Империята (трябва да проверя кое кое предхожда, че ми стана интересно)

Фондация и Империя , но не съм сигурен дали беше тази... мисля , че ставаше въпрос за тази, в която Империята окупира и постепенно завладява фондацията.

търтей
23-01-2009, 16:35
Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.

Ако се сетиш за кой роман иде реч казвай, че не се сещам за подобен и може да не съм го чел.

Ще проверя в библиотеката и ще ти кажа кой беше на Азимов

Иначе май си прав за престъпленията - ама то е въпрос на тълкувание - е вземи Гераците - "готиният" взе всичката земя, но с цената на какво - и действията му определено не бяха представени като престъпление.
герак - сокол - граблива птица - ми то й е в природата да взима всичко.

Ама не знам, трябва да помисля още.

търтей
23-01-2009, 16:41
Трябва да е Прелюдия към фондацията
ако е тя - излиза 1988
или е Битката за Фондацията/Forward the Foundation
1993


ПП

Битката за фондацията е

ето един пасаж


— Погледни там, Стетин — обърна се към него Селдън, когато в една ранна вечер двамата се разхождаха из жилищните сектори на Трантор близо до Стрилингския университет. Старецът посочи пръснатите по пътя отпадъци, изхвърлени от минаващите коли или пуснати от невнимателни пешеходци. — Някога въобще не можеше да се види разхвърлян боклук. Полицаите бяха бдителни, а сервизните групи към общините осигуряваха денонощна поддръжка на всички обществени места. Но което е най-важно, на никого дори не му минаваше мисълта да пусне така боклук. Трантор беше нашият дом и ние се гордеехме с него. А сега — Селдън тъжно и с примирение поклати глава и въздъхна — това е… Професорът рязко спря.

— Ей, младежо! — извика той на един мърляв на вид човек, разминал се преди секунди с тях в обратната посока. Непознатият дъвчете нещо, което току-що бе мушнал в устата си и чиято опаковка бе хвърлил на земята, без дори да погледне натам.

— Вдигни онова и го сложи където трябва — смъмри го Хари, когато младежът мрачно го погледна.

— Ти го вдигни — озъби се момчето, обърна се и отпраши.

pa4ito
23-01-2009, 18:27
Статията е супер яка и нагледно дава отговор защо положението на България е такова - всеки гледа да "мине метър" за всякакви неща. Ама един умен човек е рекъл, че количествените натрупвания водят до качествени изменения и това важи не само в икономиката. Та затова и тука се наслаждаваме на качественото изменение в отрицателна посока, следствие на количествено натрупване на "минаване метър".

nhg
23-01-2009, 18:36
колеги, всичко което казвате е вярно, ама забравяме най-важното: в БГ нищо не е като на другите места, винаги има 'пречупване' на мирогледа през някаква собствена призма
иначе логиката е желязна и може да накара доста средноинтелигентни 'непрогледнали' да се замислят...

fred
23-01-2009, 22:08
Теорията е добра, наистина, има и един филм за времената на 70 години в НЮ Йорк, с Чарлз Бронсън, не му помня името, имам го от 24 часа, това като допълнение.
Но наистина теорията е вярна и смятам, че у нас по подобен начин, макар и не с тази теория Ст Стамболов е приел закона за борба с престъпниците, след което в България до 1944 няма такъв бандитизъм, какъвто има сега.
Вярно е че и след 1944 също не е имало бандитизъм, но това е защото червените бандити изместиха всички други, както е станало и в Италия, по времето на Мусолини, фашисти имзместват другите бандити и мафията се преселва в САЩ.
Въпроса е кой ще оправи прозореца у нас:paddle::depressed::wow:

nhg
24-01-2009, 14:10
.....Въпроса е кой ще оправи прозореца у нас:paddle::depressed::wow:


споко
дойдоха другарите, ше оправят държавицата...

digitalundgrd
24-01-2009, 23:03
Теорията е добра, наистина, има и един филм за времената на 70 години в НЮ Йорк, с Чарлз Бронсън, не му помня името, имам го от 24 часа, това като допълнение.

Да не би да е там където избива наркоманите и слага капани по прозорците на пенсионерите от квартала ? :firstprize: Имам го на касета от поне 12 години :) :bowdown:

Derry
25-01-2009, 20:51
Защото в малките села си познават и съдържанието на червата, но пак има престъпления, кражби, побоища, рушене, убийства.

Престъпленията в селата без цигани са силно ограничени, разбира се навсякаде си има и черни овце. Посред нощ на село няма какво да ти се случи, може да си щъкаш напред-назад и няма кого да срещнеш, камо ли нещо да ти направи. Автомобила на село въобще не го заключвам и си стои с ключовете на таблото и все още не съм изпищял.

Derry
25-01-2009, 20:53
Въпроса е кой ще оправи прозореца у нас:paddle::depressed::wow:

Колега прозорците звучи по-точно.

Stoyan Georgiev
25-01-2009, 20:56
проблема е , че всеки чака майстора а прозорец се оправя лесно - трябва ти стъкло и маджун, евеентуално 3-4 пирона...

ама ние сме така, да не се набутаме, дай друг да го оправи, па ние ще помогнем...

pa4ito
26-01-2009, 10:52
...дай друг да го оправи, па ние ще помогнем...
Даже в повечето случаи седим отстрани и "вещо" даваме акъл... Преди време гледах една снимка в инета - бай Иван копа в един изкоп, а около него 10-тина седят и гледат и на всеки имаше по някаква табелка - шеф на еди какво си, шеф на еди що си ... :-)

morfius
26-01-2009, 15:21
И още по темата:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=590696

търтей
26-01-2009, 15:25
Абе, освен оня тиквеник Карбовски и от Капитал ли четат новия ни раздел?
Пу, да му се не види! :)

morfius
26-01-2009, 15:27
То, че се чете... чете се, но идеята на поста ми беше в експерименталните примери 8-)

А да и тази реплика :

Несъмнено Кийс Кайзер е прав - лошите дела имат лоши последствия. Според него е по-добре дадено правило да липсва, отколкото никой да не се съобразява с него. Второто, както видяхме, води до нарушение на друго правило и после пак, и пак... Нещо, което до болка познаваме в България.

търтей
26-01-2009, 15:32
Това с боклука е на практика 1:1 с Азимов.

Демек май май теорията си е направо социлогически закон.

morfius
26-01-2009, 15:50
Психоисторически, ако ще е по Азимов :lol:

търтей
26-01-2009, 15:52
Психоисторически, ако ще е по Азимов :lol:

туше :clap2:

Бобби
26-01-2009, 15:56
проблема е , че всеки чака майстора а прозорец се оправя лесно - трябва ти стъкло и маджун, евеентуално 3-4 пирона...

ама ние сме така, да не се набутаме, дай друг да го оправи, па ние ще помогнем...
Дограма му е майката...ако още маджунираме, няма да ни стигнат и следващите 20 -години!!!
...а майстори колкото си щеш..преди бяха 40 сега са 240...ако се сещаш за кои майстори ти говоря....
..ей за тия маскари:)

Stoyan Georgiev
26-01-2009, 18:29
Дограма му е майката...ако още маджунираме, няма да ни стигнат и следващите 20 -години!!!
...а майстори колкото си щеш..преди бяха 40 сега са 240...ако се сещаш за кой майстори ти говоря....
..ей за тия маскари:)

образно казано...