PDA

View Full Version : Планова икономика с/у свободен пазар



търтей
02-02-2009, 16:12
О
На фона на сегашната криза, която разби на пух и прах безумната теория, за саморегулиращият се пазар това, което говориш е въздух под налягане.

Ама моля ти се, не хвърляй гръмки фрази без покритие.

Криза, произлязла от страна с планова икономика и за която мога да ти посоча виновните поименно и са по-малко пръстите на едната ми ръка, нищо подобно не доказва.


Темата произлиза от тук:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30051

Susscrofa
02-02-2009, 16:17
Ама моля ти се, не хвърляй гръмки фрази без покритие.

Криза, произлязла от страна с планова икономика и за която мога да ти посоча виновните поименно и са по-малко пръстите на едната ми ръка, нищо подобно не доказва.

Приемам забележката. И все пак кризата е налице и то тръгна от най яркия застъпник на свободния пазар САЩ, защото ако те не са свободен пазар, то къде е той, в западна Европа ли? Не мисля така.........

търтей
02-02-2009, 16:20
САЩ са държавно регулирана планова икономика, а като какви се пропагандират е отделна тема.

ПП и тая криза всъщност показва, че в планова иономчика са достътчни трима кретена на ключомви позиции, за да оакат всичко
и май доказва, че няма алтернатива на свободния пазар

Susscrofa
02-02-2009, 16:35
САЩ са държавно регулирана планова икономика, а като какви се пропагандират е отделна тема.

ПП и тая криза всъщност показва, че в планова иономчика са достътчни трима кретена на ключомви позиции, за да оакат всичко
и май доказва, че няма алтернатива на свободния пазар

Това означава, че моделът "Напълно свободен пазар", не е съществувал никога и никъде, как тогава знаем, дали той е безгрешен. Теоритично много неща са така, но практиката винаги е нещо различно.:bounce8:

sudnika
02-02-2009, 16:39
Това означава, че моделът "Напълно свободен пазар", не е съществувал никога и никъде, как тогава знаем, дали той е безгрешен. Теоритично много неща са така, но практиката винаги е нещо различно.:bounce8:

По същата логика има и извънземни сред нас - не сме сигурни, че е така, но на теория всичко е възможно и понеже няма как на практика да проверим 6+ милярда обитатели на планетата?

ДА има свободен пазар, не се регулират цените от държавата, както е в България, а се регулират от борсата. Да има планове на САЩ, нарича се маркоикономическа рамка, но никой от правителството не отива в Майкрософт, например, и да им каже колко ще струва пакет Windows Vista Buisness.

fred
02-02-2009, 16:50
Абсолютно нищо няма в абсолютно чист вид, тоест няма сто процента свободен пазар никъде няма, естествено че един пазар може да се регулира в някакви рамки, да се дават общи насоки и прочее.Щом имаш правила, примерно, стоката да отговаря на Х условия, то значи това е някакво ограничение.Но както отбелязва колегата, едно е да се регулира нещо си по пазарен и немонополен принцип, като имаш съответните законови процедури, друго е както у нас това да го няма в развит вид.

Old Fox
02-02-2009, 20:07
Само това дето е сега е мноо далеч от "криза" и нищо не е разбивала. Саморегулиращият се пазар работи и сега, ама трябва да се прави разлика между саморегулация и чиста пазарна икономика. Нищо де па мое да си коментираме.:flowers:

Kuku
02-02-2009, 20:11
Нали се рабрахме вече, че криза няма?!
Има "Система с домати" ;)

old alfist
02-02-2009, 20:21
Само това дето е сега е мноо далеч от "криза" и нищо не е разбивала. Саморегулиращият се пазар работи и сега, ама трябва да се прави разлика между саморегулация и чиста пазарна икономика. Нищо де па мое да си коментираме.:flowers:

Може би "чиста пазарна икономика" = "съвършенна конкуренция", или аз не разбрах. Ако пък е така, какво е "саморегулация" ?

Ако може, обясни каква е разликата между саморегулацията и чистата пазарна икономика ?

Susscrofa
03-02-2009, 08:58
Свободен пазар..................Конкуренция.............
И се споменава Майкрософт хахахахахахахаха, наистина става забавно.
Имах един приятел, който продаваше дънки, имаше сергийки в два базара. Бяхме заедно в казармата и веднъж си поговорихме и той ми каза: бате ние се събираме в началото на годината и горе долу се разбираме колко да струва чифт дънки...........Да, това са дребни търговци, но аз си мисля, че при едрите е по лесно.
Възможно ли е да съществува свободен пазар в една икономика учавстваща в световния "глобалния пазар", а в друга участваща пак там НЕ. Събира се ОПЕК и няколко "умника" решават колко да бъде цената на петрола.
ООН, събират се повечко умници и подписват споразумение в Киото за емисиите от въглероден диоксид и смазват развиващите се икономики, защото те не са подготвени за подобно нещо, за разлика от развитите.
Идва макдоналтс в България, който спокооойно може да си позволи да работи 10 години на загуба (това е така имам си източници), и държи цени и качество с което смазва конкуренцията, идва МЕТРО, ТЕХНОМАРКЕТИ и бля бля бля и по същата схема смачква конкуренцията.
Много глупости наприказвах, но ми обяснете, защо италианската полиция кара, италиански автомобили, това свободен избор ли е, независим от нищо друго освен съотношението "цена качество".
Свободния пазар е химера, също като комунизма.
Звучи добре, като идея, но е невъзможна.........Уви и двете се използват ловко, за да живеят добре определена група хора.

КРИЗА ИМА И ТЯ Е ГОЛЯМА, НО БЪЛГАРИЯ Е В ПОСТОЯННА КРИЗА И ЗАТОВА НЕ Я УСЕТИХМЕ ТОЛКОВА ОСТРО.

fred
03-02-2009, 09:02
E ама факт е, че Бил Гейтс тръгва от обикновена фирма и става № 1, а не защото е наследник на огромна империя или е син на активен борец или просто ченге от ДС или КГБ.Просто наложи на пазара своя продукт, в крайна сметка обаче компанията отнесе бая солени глоби от различни комисии за конкуренция. Това е разликата.
Колкото за другите компании, Кока Кола,Мак доналдс и прочее, абе това са съвсем различни заведения и фирми, които нямат нищо общо с традицията на всяка страна за храненени и съответно не могат да бъдат конкуренция на една кръчма и т.н., просто това е пазар.
Техномаркет е българска фирма, а иначе преди 1989 нямаше нищо, нито маркети, нито метро, нямаше какво да се яде общо взето, ама си имахме планова икономика и социализъмЬ,А свободния пазар не е химера, защото много наши фирми работят и навън, изнасят продукция, откриват клонове и т.н.Пазара е отворен реално, естествено е че по големите и стара вериги ще имат водещи позиции.
В крайна сметка винаги има едни хора които живеят много добре, ама въпроса е как живеят тия по средата, там разликата е огромна

digitalundgrd
03-02-2009, 09:06
КРИЗА ИМА И ТЯ Е ГОЛЯМА, НО БЪЛГАРИЯ Е В ПОСТОЯННА КРИЗА И ЗАТОВА НЕ Я УСЕТИХМЕ ТОЛКОВА ОСТРО.

Абсолютно съм съгласен! То по-зле от "НАЙ-ЗЛЕ" има ли? :chair:

Бобби
03-02-2009, 09:15
Нали се рабрахме вече, че криза няма?!
Има "Система с домати" ;)
Я ми обясни тая "Система с домати".....:new_Eyecrazy:
Тая система май, е у Швейцария...досега нито една банка не е фалирала там...камо ли да изпита затруднение:rtfm:

old alfist
03-02-2009, 09:40
Абсолютно съм съгласен! То по-зле от "НАЙ-ЗЛЕ" има ли? :chair:

Защо говорите в минало време. Ефектите от нея не са се усетили в пълна степен у нас. Шоуто предстои !!!

digitalundgrd
03-02-2009, 09:45
Да, ама това ще ни е 3-та криза от 90-та година насам...Така, че ние сме си свикнали....за разлика от "белите страни"..., които ако им изгасят тока и водата за повече от 1 час ще има смъртни случаи, толкова изнежени са...

sudnika
03-02-2009, 10:03
Да, ама това ще ни е 3-та криза от 90-та година насам...Така, че ние сме си свикнали....за разлика от "белите страни"..., които ако им изгасят тока и водата за повече от 1 час ще има смъртни случаи, толкова изнежени са...

suscrofa - разбери нещо елементарно, Защо гледаш западните държави, че и САЩ, като при тях не е имало 50 години тоталитарно разграбване?! Защо сравняваш България със страни, в които ако оставиш граждани няколко дни без вода и ток, както става тук, ще има обезщетения + ефективни присъди. Какво надничаш в паницата на големите? Да ние сме прост нарофд с още по-тъпи управляващи! Какво ти пречи Макдоналдс? Да работели са на загуба, и бТВ работеше на загуба, и Глобул работеше на загуба, и ОМВ работеше на загуба, ВСЕКИ НОВ БИЗНЕС ЗАПОЧВА НА ЗАГУБА!!!! Че то и в Китай има Макдоналдс - там да не би оризопроизводителите да са скочили срещу тях? Какво говориш за ОПЕК - като шепа хора държат петролните залежи, шепа хора ще определят цената. Какъв монопол те гони? Ти ако искаш да си продадеш колата за 5000лв например, значи ли, че всички трябва да я продават на тази цена или ще се съобразиш с някой зад океана, който смята, че колата ти струва 2 бона и не трябва да я продаваш за повече? Ще я продадеш за колкото ти си искаш, разбира се! Ти бъркаш понятията! Кажи какво предлагаш вместо да говориш глупости! Италия карали италиянски коли полицаите! Е И КАКВО ОТ ТОВА! Във франция карат ПЕЖО и РЕНО, в Германия имат и опели и бмв-та и мерцедеси и фолквагени! В България карат ОПЕЛ, защото НЯМАМЕ НАШИ КОЛИ, НЕ трябва и да имаме, защото подобна фирма е обречена, щяхме да имаме, но комунистите преебаха нещата. Да не говорим и че част от астрите на ченгетата са подарък от ЕС, други са купени. Аз не разбирам ти за какво се бориш?!

Old Fox
03-02-2009, 10:09
КРИЗА ИМА И ТЯ Е ГОЛЯМА, НО БЪЛГАРИЯ Е В ПОСТОЯННА КРИЗА И ЗАТОВА НЕ Я УСЕТИХМЕ ТОЛКОВА ОСТРО.
Няма смисъл да викаш, не е никак красиво нито колегиално.
Наистина некои работи не са ти ясни.
1) Макрософт. Едно от проявленията на свободния пазар е монополът(по точно е дефект даже). Така че, тук нямаме противоречие - нищо забавно.
2) Квотите за вредни емисии идват "дюшеш" точно на развиващите се икономики. Незапълнените квоти могат и се продават.
3) Кого точно е смазал Макдоналдс?
4) Полицейски автомобили, военна техника и др. подобни не се подчиняват 100% на пазарни принципи. Защо ще се сетиш сам. И като говорим за цена-качество как мислиш дали офертата за жандармерията няма да е била мааалко по-различна от тая в салоните на Алфа ромео?

Susscrofa
03-02-2009, 10:23
E ама факт е, че Бил Гейтс тръгва от обикновена фирма и става № 1, а не защото е наследник на огромна империя или е син на активен борец или просто ченге от ДС или КГБ.Просто наложи на пазара своя продукт, в крайна сметка обаче компанията отнесе бая солени глоби от различни комисии за конкуренция. Това е разликата.
Колкото за другите компании, Кока Кола,Мак доналдс и прочее, абе това са съвсем различни заведения и фирми, които нямат нищо общо с традицията на всяка страна за храненени и съответно не могат да бъдат конкуренция на една кръчма и т.н., просто това е пазар.
Техномаркет е българска фирма, а иначе преди 1989 нямаше нищо, нито маркети, нито метро, нямаше какво да се яде общо взето, ама си имахме планова икономика и социализъмЬ,А свободния пазар не е химера, защото много наши фирми работят и навън, изнасят продукция, откриват клонове и т.н.Пазара е отворен реално, естествено е че по големите и стара вериги ще имат водещи позиции.
В крайна сметка винаги има едни хора които живеят много добре, ама въпроса е как живеят тия по средата, там разликата е огромна

СВОБОДЕН ПАЗАР НЯМА НИКЪДЕ И НИКОГА НЕ ГО Е ИМАЛО.
И отговорът е при пазара на нефт и газ. Там няма свободен пазар, значи няма никъде, защото от там идва всичко. Това исках да обясня и с предният си пост.

Susscrofa
03-02-2009, 10:29
suscrofa - разбери нещо елементарно, Защо гледаш западните държави, че и САЩ, като при тях не е имало 50 години тоталитарно разграбване?! Защо сравняваш България със страни, в които ако оставиш граждани няколко дни без вода и ток, както става тук, ще има обезщетения + ефективни присъди. Какво надничаш в паницата на големите? Да ние сме прост нарофд с още по-тъпи управляващи! Какво ти пречи Макдоналдс? Да работели са на загуба, и бТВ работеше на загуба, и Глобул работеше на загуба, и ОМВ работеше на загуба, ВСЕКИ НОВ БИЗНЕС ЗАПОЧВА НА ЗАГУБА!!!! Че то и в Китай има Макдоналдс - там да не би оризопроизводителите да са скочили срещу тях? Какво говориш за ОПЕК - като шепа хора държат петролните залежи, шепа хора ще определят цената. Какъв монопол те гони? Ти ако искаш да си продадеш колата за 5000лв например, значи ли, че всички трябва да я продават на тази цена или ще се съобразиш с някой зад океана, който смята, че колата ти струва 2 бона и не трябва да я продаваш за повече? Ще я продадеш за колкото ти си искаш, разбира се! Ти бъркаш понятията! Кажи какво предлагаш вместо да говориш глупости! Италия карали италиянски коли полицаите! Е И КАКВО ОТ ТОВА! Във франция карат ПЕЖО и РЕНО, в Германия имат и опели и бмв-та и мерцедеси и фолквагени! В България карат ОПЕЛ, защото НЯМАМЕ НАШИ КОЛИ, НЕ трябва и да имаме, защото подобна фирма е обречена, щяхме да имаме, но комунистите преебаха нещата. Да не говорим и че част от астрите на ченгетата са подарък от ЕС, други са купени. Аз не разбирам ти за какво се бориш?!

Не говоря глупости, обяснявам защо понятието "свободен пазар" не съществува, но като гледам ти си съгласен с мен, така че няма какво да спорим. Колега малко по спокойно, не се боря за нищо.
За разлика от теб не се боря за "Силна България":meeting:

Susscrofa
03-02-2009, 10:36
Няма смисъл да викаш, не е никак красиво нито колегиално.
Наистина некои работи не са ти ясни.
1) Макрософт. Едно от проявленията на свободния пазар е монополът(по точно е дефект даже). Така че, тук нямаме противоречие - нищо забавно.
2) Квотите за вредни емисии идват "дюшеш" точно на развиващите се икономики. Незапълнените квоти могат и се продават.
3) Кого точно е смазал Макдоналдс?
4) Полицейски автомобили, военна техника и др. подобни не се подчиняват 100% на пазарни принципи. Защо ще се сетиш сам. И като говорим за цена-качество как мислиш дали офертата за жандармерията няма да е била мааалко по-различна от тая в салоните на Алфа ромео?

Къде видя да викам? Просто наблягам на нещо. Н-Е-кои работи са ми неясни да, например защо отклонявате темата, а тя е: "съществува ли нещото свободен пазар". Аз давам примери, които казват ясно "Не, не съществува". Незнам защо не можем да дискутираме без да има "политически каламбур".
Макдоналдс смачка на един приятел (сладкарничката продаваше банички там също):Tease:.
А за квотите, виджам, че не са ти силна страна. За сведение България се налага да купува вече емисии от страни от третия свят, ти прецени дали ние сме развита страна.

търтей
03-02-2009, 10:40
За сведение България се налага да купува вече емисии от страни от третия свят, ти прецени дали ние сме развита страна.


Ох, поне да знаеше кои са развиващите се страни щеше да е гот спорът, ама на.

Old Fox
03-02-2009, 10:57
Писането с големи букви е викане. Ако искаш да наблегнеш си има болд. Това го има и в правилата на форума, нали.:-)
Примерите които си дал са неправилни и до един са грешни. Не го приемай лично просто е така. Отговарям ти на примерите и ти обяснявам къде грешиш. Научи се да приемаш факта и че и ти грешиш понякога.
А и темата е "планова икономика с/у свободен пазар"

Susscrofa
03-02-2009, 11:20
Ох, поне да знаеше кои са развиващите се страни щеше да е гот спорът, ама на.

Аз никъде не съм казал кои са развити и кои развиващи. Има там някаква табличка от ООН ама не ми е много реална. Инак добре знам не се притеснявай.
С писане по едно безмислено изречениЙЦЕ, не водим дискусия, няма факти от ваша страна, г-н Неберемедов. жалка история и тук хахахахахаххахаха:go:

Susscrofa
03-02-2009, 11:27
Писането с големи букви е викане. Ако искаш да наблегнеш си има болд. Това го има и в правилата на форума, нали.:-)
Примерите които си дал са неправилни и до един са грешни. Не го приемай лично просто е така. Отговарям ти на примерите и ти обяснявам къде грешиш. Научи се да приемаш факта и че и ти грешиш понякога.
А и темата е "планова икономика с/у свободен пазар"

Твоето мнение не е ФАКТ. Ти нямаш мнение, аз не го виждам.:meeting:

Old Fox
03-02-2009, 11:45
Ох ще се престраша да попитам.
Кое е мое мнение и кое не е факт? За правилата ли не е факт или тия работи дето съм ти ги изредил по-горе? Ако е второто не са мое мнение. Икономически постулати, които би трябвало да са разбираеми и за гимназист. Да го обясня ли още веднъж, по елементарно или няма смисъл?

Susscrofa
03-02-2009, 11:57
Няма смисъл да викаш, не е никак красиво нито колегиално.
Наистина некои работи не са ти ясни.
1) Макрософт. Едно от проявленията на свободния пазар е монополът(по точно е дефект даже). Така че, тук нямаме противоречие - нищо забавно.
2) Квотите за вредни емисии идват "дюшеш" точно на развиващите се икономики. Незапълнените квоти могат и се продават.
3) Кого точно е смазал Макдоналдс?
4) Полицейски автомобили, военна техника и др. подобни не се подчиняват 100% на пазарни принципи. Защо ще се сетиш сам. И като говорим за цена-качество как мислиш дали офертата за жандармерията няма да е била мааалко по-различна от тая в салоните на Алфа ромео?

Това, което казваш потвърждава, моята теза, че свободен пазар няма, това е темата или съм се объркал.
Това ли са постулатите???????????
Аз ти давам конкретен пример с нашата страна, че трябва да купуваме емисии, ти ми говориш за дюшеш????????
какъв свободен пазар когато някой купува марка кола, защото така стимулира собствената си икономика.

Old Fox
03-02-2009, 12:13
Бъркаш.
Така и не рабрах как емисиите пречат на совободния пазар. Подозирам, че и ти не разбираш:-)
За последен път пиша(и въобще в тая тема за последно) -в публичната сфера(вкл и полицейски автомобили) не се прилагат пазарни принципи.
Въпреки това пак има пазарна логика. Колите не се купуват с цел да се стимулира производителя, купуват се защото са нужни, другото е вторичен ефект. За закупуването се обявява търг. Бати нечестната работа, а?

Susscrofa
03-02-2009, 12:39
Бъркаш.
Така и не рабрах как емисиите пречат на совободния пазар. Подозирам, че и ти не разбираш:-)
За последен път пиша(и въобще в тая тема за последно) -в публичната сфера(вкл и полицейски автомобили) не се прилагат пазарни принципи.
Въпреки това пак има пазарна логика. Колите не се купуват с цел да се стимулира производителя, купуват се защото са нужни, другото е вторичен ефект. За закупуването се обявява търг. Бати нечестната работа, а?

Аз не съм казал, че емисиите пречат, а че това е инструмент за регулирането ръста на "определени икономики".
Затварянето на блоковете в АЕЦ Козлодуй беше регулация на развитието на нашата икономика..........елементарно.
Нашата икономика може да поддържа добър стандарт на 5 млн души, така е записано в един план, който и досега се изпълнява. И всички виждаме доста добре се изпълнява. Или с други думи, вместо да имаме реален растеж, за да БВП се повиши на глава от населението, ще се намали населението, така без да конкурираме някой друг ще ни се "повдигне стандарта".
Закона за обществените поръчки при военните не важи, а там са едни от най големите сделки в цял свят....и това за бога свободен пазар ли е?
ВСИЧКО Е ПЛАНУВАНО, нищо не е случайно в глобалната икономика.

Stoyan Georgiev
03-02-2009, 12:50
ВСИЧКО Е ПЛАНУВАНО, нищо не е случайно в глобалната икономика.

за това съм абсолютно съгласен !

търтей
03-02-2009, 13:04
за това съм абсолютно съгласен !

е тва е щото глобалната е планова а не свободна

ма за това никой не спори, или?

Susscrofa
03-02-2009, 13:09
е тва е щото глобалната е планова а не свободна

ма за това никой не спори, или?

Търтей наистина незнам как да ти го обясня.
Една национална икономика не може да не планува, ако глобалната такава е планувана.
И сега да вметна, че аз не съм против свободният пазар, просто твърдя, че той е точно толкова неосъществим, колкото и комунизмът в идеалния му вариант.
Но злоупотребата с него, може да нанесе доста големи вреди, за разлика от вариант с превес на плановата икономика.

Stoyan Georgiev
03-02-2009, 13:09
е тва е щото глобалната е планова а не свободна

ма за това никой не спори, или?

ами щом глобалната е планова, то надолу всичко следва да е в голяма или малка степен контролирано...

извод...

няма 100% свободна икономика

тъй като свободата е малко абстрактно понятие, ако не е 100% свободна, значи не е свободна въобще


=> няма свободна икономика въобще

търтей
03-02-2009, 13:10
да
в момента няма
хората градят социализъм

но не съм съгласен за невъможността да има свободна икономика

Susscrofa
03-02-2009, 13:19
да
в момента няма
хората градят социализъм

но не съм съгласен за невъможността да има свободна икономика

И аз мечтая за 100 % планова икономика. Общество без социално разслоение, ЛЕБ за всички ама нестанааааааа.
Та така и с твоя свободен пазар.:meeting:

Old Fox
03-02-2009, 13:20
Aма айде да правим разлика между икономика където се планира и планова икономика.
А иначе ако хората са нашите презокеански приятели то там творят нещо по страшно и от социализъм.

Susscrofa
03-02-2009, 13:28
Aма айде да правим разлика между икономика където се планира и планова икономика.
А иначе ако хората са нашите презокеански приятели то там творят нещо по страшно и от социализъм.

Хайде да направим разлика между, свинята и прасето.

Kuku
03-02-2009, 13:30
Само на мен ли ми се струва, че спорите за едно и също нещо :?

sudnika
03-02-2009, 13:35
Върнете петилетките!:whip:

soscrofa само не засягай темата за АЕЦ"Козлодуй" ,моля те. Аз съм от там, наште работят от 25 години там. Има шепа хора извън Козлодуй, които знаят, защо затвориха блоковете, как, кой източваше и продължава да източва централата и т.н.

Grozdan
03-02-2009, 13:37
Едва ли някой от нас иска да се върне социализма и неговата планова икономика. Но както гледам коментарите нагоре и от това, което уча в момента е сигурно, че не може да съществува съвършен свободен пазар с перфектна конкуренция.
Тук идва и ролята на Държавата да "регулира" обектите намиращи се на свободния пазар, а не да планира тяхната дейност.
Държавата трябва да се намесва винаги когато на един пазар има монопол или олигопол, както и картелни образования, за да се избегнат спекулативни цени.
При нас случая е точно обратния-Държавата закриля точно тези-спекулантите, монополистите и прекупвачите, които ни товарят с огромни цени, а те от своя страна трупат огромни печалби.
Пример: GSM операторите ни, Булгартабак(с изкупните цени на тютюна), картелите произвеждащи слъчогледово олио, както и взички прекупвачи на всичко!
Според мен ролята на държавата е не да планира, а да регулира(в двете има огромна разлика)

Susscrofa
03-02-2009, 13:44
Върнете петилетките!:whip:

soscrofa само не засягай темата за АЕЦ"Козлодуй" ,моля те. Аз съм от там, наште работят от 25 години там. Има шепа хора извън Козлодуй, които знаят, защо затвориха блоковете, как, кой източваше и продължава да източва централата и т.н.

Това е друга тема, но аз знам защо затвориха блоковете и вече го казах. Регулация на "национална икономика" от ЕС - Римския сенат.
Колкото и да са източвали, аз знам с каква печалба работеха тези два блока.
Регулацията е един вид плануване.
Пешо е по як от Гошо, ако му бие един шамар Че го утепа, обаче Ицко е шеф и на двамата и казва, Че вържем едната ръка на Пешо, за да е честно (ама не знаел, че Пешо е левичар).
Е това не е свободно.

Susscrofa
03-02-2009, 13:47
Едва ли някой от нас иска да се върне социализма и неговата планова икономика. Но както гледам коментарите нагоре и от това, което уча в момента е сигурно, че не може да съществува съвършен свободен пазар с перфектна конкуренция.
Тук идва и ролята на Държавата да "регулира" обектите намиращи се на свободния пазар, а не да планира тяхната дейност.
Държавата трябва да се намесва винаги когато на един пазар има монопол или олигопол, както и картелни образования, за да се избегнат спекулативни цени.
При нас случая е точно обратния-Държавата закриля точно тези-спекулантите, монополистите и прекупвачите, които ни товарят с огромни цени, а те от своя страна трупат огромни печалби.
Пример: GSM операторите ни, Булгартабак(с изкупните цени на тютюна), картелите произвеждащи слъчогледово олио, както и взички прекупвачи на всичко!
Според мен ролята на държавата е не да планира, а да регулира(в двете има огромна разлика)

В България никога не е имало социализъм, имаше тоталитаризъм. Социализъм има във финландия.
Именно свободния пазар е причина да възникват монополи, олигополи и други СОПОЛИ.

old alfist
03-02-2009, 14:06
Едва ли някой от нас иска да се върне социализма и неговата планова икономика. Но както гледам коментарите нагоре и от това, което уча в момента е сигурно, че не може да съществува съвършен свободен пазар с перфектна конкуренция.
Тук идва и ролята на Държавата да "регулира" обектите намиращи се на свободния пазар, а не да планира тяхната дейност.
Държавата трябва да се намесва винаги когато на един пазар има монопол или олигопол, както и картелни образования, за да се избегнат спекулативни цени.
При нас случая е точно обратния-Държавата закриля точно тези-спекулантите, монополистите и прекупвачите, които ни товарят с огромни цени, а те от своя страна трупат огромни печалби.
Пример: GSM операторите ни, Булгартабак(с изкупните цени на тютюна), картелите произвеждащи слъчогледово олио, както и взички прекупвачи на всичко!
Според мен ролята на държавата е не да планира, а да регулира(в двете има огромна разлика)

Ето, кой е учил от учебника по "Макроикономика" на Кристалина Георгиева.

Grozdan
03-02-2009, 15:09
Ето, кой е учил от учебника по "Макроикономика" на Кристалина Георгиева.

На Лилия Йотова.

nikolaaaay
03-02-2009, 15:30
да
в момента няма
хората градят социализъм

но не съм съгласен за невъможността да има свободна икономика
Що спорите за глупости. Идеален пазар и идеални условия има само в икономическата теория. Напрактика не може да има такова нещо. Това го пише в учебниците по икономика за първи курс. Колко и защо трябва държава да се намесва е спорен въпрос, но не може и да не участва в регулирането на пазара. Това е все едно футболен мач без съдия. Той може и да скапе мача, ако сбърка, ма без него пак не върви.

търтей
03-02-2009, 15:39
Що спорите за глупости. Идеален пазар и идеални условия има само в икономическата теория. Напрактика не може да има такова нещо. Това го пише в учебниците по икономика за първи курс. Колко и защо трябва държава да се намесва е спорен въпрос, но не може и да не участва в регулирането на пазара. Това е все едно футболен мач без съдия. Той може и да скапе мача, ако сбърка, ма без него пак не върви.

не баш
либертарианството говори ли ти нещо?

Old Fox
03-02-2009, 17:11
либертарианството...
Ъ келеши. Мани ги теа. :-) Тяхното по ми мяза на утопия.

koolio
03-02-2009, 17:24
Моето мнение е, че държавата трябва да се намесва само в здравеопазването и образованието.

Old Fox
03-02-2009, 17:29
A вътрешна и външна сигурност, правосъдие?

koolio
03-02-2009, 18:26
Е за тях поне не е имало мераци да се приватизират, затова не ги споменавам.:fish:

Susscrofa
04-02-2009, 08:40
Колкото повече държава толкова по добре.
Колкото по големи данъци за бизнеса, толкова по добре.
Колкото по тежък режим за регистрация и контрол върху произхода на средствата, толкова по добре.
Ако имаше преобладаващ брой хора различни от обикновения "човек, консуматор, прасе, чревоугодник" всичко ще бъде наред.
Всичко е свързано с моралните ценности на отделния индивид. Мечтая си за държава, която създава и възпитава силни индивиди и личности. Държава способна да създава нация а не лигава нация, която си мисли, че може да създаде държава.

fred
04-02-2009, 08:57
Имаше такива държави Германия на Хитлер примерно, донякъде и СССР, но проблема е че прасетата се намърдаха най отглоре.
Според мен доказаната форма на управление е парламентарната демокрация, съчетана с добре работещи полиция, правова система и защита на частната собственост и личността, това е, другото е от лукавия :native:

Susscrofa
04-02-2009, 09:24
Имаше такива държави Германия на Хитлер примерно, донякъде и СССР, но проблема е че прасетата се намърдаха най отглоре.
Според мен доказаната форма на управление е парламентарната демокрация, съчетана с добре работещи полиция, правова система и защита на частната собственост и личността, това е, другото е от лукавия :native:

Твърдо СССР не са правили нещо подобно.
Хитлер опорочи идеята за фашизма. Той го изроди в някакъв негов си вариант. Ама това не е темата тук.
Няма система, всичко зависи от отделните индивиди и доколко тяхното самосъзнание е нещо стойностно и с ясна представа за това, което трябва да се направи. Системата сама по себе си не е важна. Това трябва да се разбере.
България е пример, при който, за да се защити и реституира нечия частна собственост се нарушиха и се нарушават правата на адски много граждани, селяни и т.н.

koolio
04-02-2009, 09:54
Колега suscrofa, човек с по-противоречиво мислене от твоето не съм срещал. Твоите убеждения са някакъв бъркоч от комунизъм, фашизъм и социалдемокрация. Е нема такова животно.

Susscrofa
04-02-2009, 10:08
Колега suscrofa, човек с по-противоречиво мислене от твоето не съм срещал. Твоите убеждения са някакъв бъркоч от комунизъм, фашизъм и социалдемокрация. Е нема такова животно.

За мен няма системи, няма универсални такива, както и няма универсална рецепта. Не мога да бъда противоречив, просто защото не попадам в нито едно от изброените от теб "убеждения". Това се опитвам и да обясня. Да се смята, че християнството е направило диваците в северна америка повече хора от нас "цивилизованите". Или насилственото налагане на "демокрация", "фашизъм" или "комунизъм" някъде просто, защото "така е редно", и защото някой смята, че това е "цивилизационния избор".
Истината е, че всеки народ, всяка популация от индивиди на дадена територия трябва сама да избира и сама да достигне до най - добрата социална система и структура за съществуване, а не да се налага някакъв модел, за да може някой друг да контролира и да получава влияние, респективно власт върху определени територии и народи.

fred
08-02-2009, 09:44
Трябва сама да избира, да, ама това не включва Русия и доста други държави.
Трябва да има свободен пазар, свобода на словото, печата, партийния живота и това е, а не преврати с чужди армии, концлагери, репресии и т.н както беше създаден СССР и впоследствие другите соц държави.
В нито една държава по света няма комунистическо, социалистическо общество, в което ние живяхме дошло по нормален път.