PDA

View Full Version : Евтаназията-"за" и "против"?



viki
18-02-2009, 16:05
Наскоро медиите много шумяха ,заради умъртвената с евтаназия италианка Елуана Енгларо, която била дълги години във вегетативна кома.Била е прехвърлена в клиника,която се съгласява да изключи поддържащите живота й системи...
Какво мислите вие по въпроса?

Аз съм "против",понеже не можем да направим нищо, за да доведем до съществувание едно човешко същество, по същия начин не можем и да отнемем живот.Това си е мое лично,вътрешно убеждение:)

малко инфо по въпроса (http://harta-bg.info/resources/papers/Euthanasia.pdf)

Susscrofa
18-02-2009, 16:21
Това е наистина парлив въпрос, дори и аз се страхувам да отговарям в прав ред.

Да, наистина ние не можем да създаваме живот.
Да ама не.......както казва П. Бочаров.
Инвитрото какво е.
Прекъсването на бременността, нима това не е прекъсване на живот.
Аз смятам, че всеки има право на достойно умиране.
Смятам, че както за донорството, така и тук, трябва да се разреши човек сам да избере, дори предварително, ако някога изпадне в подобна ситуация, какво да се прави.
На един следващ етап, негов близък да решава, отново може посочен от него.
И на трети етап, защо не и лекар.
Аз съм по скоро ЗА евтаназията.

Mury
18-02-2009, 16:25
Това е наистина парлив въпрос, дори и аз се страхувам да отговарям в прав ред.

Да, наистина ние не можем да създаваме живот.
Да ама не.......както казва П. Бочаров.
Инвитрото какво е.
Прекъсването на бременността, нима това не е прекъсване на живот.
Аз смятам, че всеки има право на достойно умиране.
Смятам, че както за донорството, така и тук, трябва да се разреши човек сам да избере, дори предварително, ако някога изпадне в подобна ситуация, какво да се прави.
На един следващ етап, негов близък да решава, отново може посочен от него.
И на трети етап, защо не и лекар.
Аз съм по скоро ЗА евтаназията.

Я,за първи път съм съгласен с теб,немога да повярвам:clown::clown:

DerMeister
18-02-2009, 16:32
В този случай за спиране на изкуствено поддържане на живота ли става въпрос, защото това май май не е евтаназия.

bager
18-02-2009, 16:33
Абсолютно за! Няма нищо достойно в един вегетиращ човешки организъм! Има повече достойнство в смъртта, отколкото в принудителното съществуване.

Mury
18-02-2009, 16:34
В този случай за спиране на изкуствено поддържане на живота ли става въпрос, защото това май май не е евтаназия.

Бе и аз така смятам,но в крайна сметка наистина е доста крайно да се взимат такива решения,незавсимо дали са съгласни роднините:saint::saint:

bouncer
18-02-2009, 16:34
Твърдо за! при случаи когато има констатирана мозъчна смърт или когато е явно че дори и да излезе от комата човека ще е с такива увреждания че не може да продължи живота си нормално трябва да може да ти се даде възможност да умреш достойно! безумно е да се поддържа една черупка за да се задоволят безумните надежди на близките!

Бобби
18-02-2009, 16:36
Много тъжно бе.....:-(
Всеки има право на избор!...лошото е че тогава няма как да разберат избора ти!

Susscrofa
18-02-2009, 16:36
В този случай за спиране на изкуствено поддържане на живота ли става въпрос, защото това май май не е евтаназия.

Много ги разбираш браво.
Става въпрос за Евтаназия.
Не става дума за отказ от реанимиране и тем подобни неща.
Еватаназията е евтаназия и означава евтаназия.

DerMeister
18-02-2009, 16:37
Евтаназия е, когато си болен, но жив и няма шанс да те спасят или изпитваш много силни болки, или не можеш да се движиш и живееш в мъки и т.н. отвратителни състояния. Тогава става въпрос за евтаназия до колкото съм запознат. Кома-та мисля, че се поддържа или спира по искане на близките.

Mury
18-02-2009, 16:38
Много ги разбираш браво.
Става въпрос за Евтаназия.
Не става дума за отказ от реанимиране и тем подобни неща.
Еватаназията е евтаназия и означава евтаназия.


Била е прехвърлена в клиника,която се съгласява да изключи поддържащите живота й системи...

Тва не съм много сигурен че значи евтаназия:lupe::lupe::lupe:Ма я кажи ти професоре:lupe:

DerMeister
18-02-2009, 16:39
Много ги разбираш браво.
Става въпрос за Евтаназия.
Не става дума за отказ от реанимиране и тем подобни неща.
Еватаназията е евтаназия и означава евтаназия.
Ти нещо пак ли на въпреки говориш или иронията е нетърсена?

Susscrofa
18-02-2009, 16:39
Евтаназия е, когато си болен, но жив и няма шанс да те спасят или изпитваш много силни болки, или не можеш да се движиш и живееш в мъки и т.н. отвратителни състояния. Тогава става въпрос за евтаназия до колкото съм запознат. Кома-та мисля, че се поддържа или спира по искане на близките.

Намери какво е будна кома в най общия и смисъл и ще разбереш.

DerMeister
18-02-2009, 16:40
Намери какво е будна кома в най общия и смисъл и ще разбереш.
Будна-та кома ми е ясно какво е. При нея вече може да се говори за евтаназия.

Susscrofa
18-02-2009, 16:42
Тва не съм много сигурен че значи евтаназия:lupe::lupe::lupe:Ма я кажи ти професоре:lupe:

Лекарите преценяват всеки конкретен случай.
Тук са решили по този начин, ако нЕмаш кинти ще ги изключат много по рано, "пазарна икономика" какво да се прави.

Kuku
18-02-2009, 16:44
Много ги разбираш браво.
Става въпрос за Евтаназия.
Не става дума за отказ от реанимиране и тем подобни неща.
Еватаназията е евтаназия и означава евтаназия.Абеее, ти от адвокат, зае поста министър-председател, а сега ще се окаже, че си и лекар под прикритие в Евро парламента :?

Дермайстер е прав - за каква евтаназия говорим, след като човека ВЕЧЕ е мъртъв?
Аз съм ЗА евтаназията, НО с ясни и точно доказани доводи за извършването ѝ, а не като преди години скандала в Канада с търговията на органи :?

Susscrofa
18-02-2009, 16:44
Тва не съм много сигурен че значи евтаназия:lupe::lupe::lupe:Ма я кажи ти професоре:lupe:

И още по темата, лекарите могат да те подпомогнат да умреш и когато ти спрат някое лекарство, не е задължително да е машина.

fred
18-02-2009, 16:46
Ами въпросната италианка според мен почина от естествена смърт, не съм много сигурен, но иначе съм против.
Навремето имаше един много хубав разказ/научна фантастика/ учен, който създава машина за евтаназия, макар не точно което ние имаме предвид и след това сам я унищожи, като загина.
Като цяло съм против, но винаги има и едно "но"......

Susscrofa
18-02-2009, 16:47
Абеее, ти от адвокат, зае поста министър-председател, а сега ще се окаже, че си и лекар под прикритие в Евро парламента :?

Дермайстер е прав - за каква евтаназия говорим, след като човека ВЕЧЕ е мъртъв?
Аз съм ЗА евтаназията, НО с ясни и точно доказани доводи за извършването ѝ, а не като преди години скандала в Канада с търговията на органи :?

Виждам, че си си взел лекарствата, казах ли ти , че помагат, не мен ми помагат много.
Има много апарати, незнам конкретния случай, какъв е.
обдишвана ли е, сърдечн заместител ли е имала, хемодиализа ли, де да знам.
А това с ясните доводи го заеби, човешкия живот на АРТИЯ нема как да се опише или управлява.

Susscrofa
18-02-2009, 16:51
Ами въпросната италианка според мен почина от естествена смърт, не съм много сигурен, но иначе съм против.
Навремето имаше един много хубав разказ/научна фантастика/ учен, който създава машина за евтаназия, макар не точно което ние имаме предвид и след това сам я унищожи, като загина.
Като цяло съм против, но винаги има и едно "но"......

Фред, това не е хубаво, трябва да имаш ясна позиция. Да или Не. Инак човечеството ще тъпче на едно място, бъди ДСБар до край, те са твърди в позициите си.:grin::grin::grin:

koolio
18-02-2009, 16:57
Много сериозна тема за автомобилен форум...
Аз категорично съм ЗА. Предполагам, че който е виждал близък човек в състояние на .... не искам да го описвам, всички се сещате за какво става дума, ще подкрепи тази позиция.

Kuku
18-02-2009, 17:01
Добе де, ама защо говорим само за кома, апарати и прочие?
Ето, аз карам мотоциклет, утре се трупясам некъде и оставам парализиран от раменете надолу - това живот ли е?!
Имам ясното съзнание, че не желая да живея така, обаче не мога да се самоубия, понеже съм обездвижен - какво правим?!
Нито декларация за отговорността мога да разпиша, нито нищо, а не ми се живее така и искам да умра :?

Susscrofa
18-02-2009, 17:04
Добе де, ама защо говорим само за кома, апарати и прочие?
Ето, аз карам мотоциклет, утре се трупясам некъде и оставам парализиран от раменете надолу - това живот ли е?!
Имам ясното съзнание, че не желая да живея така, обаче не мога да се самоубия, понеже съм обездвижен - какво правим?!
Нито декларация за отговорността мога да разпиша, нито нищо, а не ми се живее така и искам да умра :?

Това също влиза тук. Разбира се, че влиза.
Това дори е по жестоко, защото осъзнаваш какво се случва с теб.

Евтаназия (от старогръцки ευθανασία -ευ: eu, „добър“, „красив“, и θάνατος, thanatos, „смърт“) е актът, с който някой отнема живота на друг по негова изрична молба или поради необходимост от друг характер (от милост към човек, осакатен до невъзможност да живее адекватно; от липса на надежда за промяна при болни, поддържани живи, но в безсъзнание и във вегетиращо състояние и под.). Евтаназията е смърт, причинена за доброто на човека, комуто е причинена.

В повечето държави евтаназията е подсъдна.

fred
18-02-2009, 17:09
Фред, това не е хубаво, трябва да имаш ясна позиция. Да или Не. Инак човечеството ще тъпче на едно място, бъди ДСБар до край, те са твърди в позициите си.:grin::grin::grin:

За ДСБарството е ясно, но абсолютна истина няма :grin::saint:

pa4ito
18-02-2009, 22:15
В медицината термина се използва за безболезнена смърт, причинявана от лекар на безнадеждно болен по негово желание за спестяване на агонията или мъките, затова аз съм "ЗА"! Смятам, че е по-добре ужасен край, отколкото ужас без край...

ФЕРАРИСТ
19-02-2009, 07:10
В този случай за спиране на изкуствено поддържане на живота ли става въпрос, защото това май май не е евтаназия.
Мда, май се бъркат двете понятия....
Иначе по принцип аз съм категорично против всяка намеса в работите на природата.....гледам Анимал планет - там на всеки дето бачка в резерват или нещо от сорта му е мъчно като види лъвчо да си фаща крехка сърничка, и да си я апва блаженно, но не се меси в тяхната работа......

Susscrofa
19-02-2009, 08:55
Мда, май се бъркат двете понятия....
Иначе по принцип аз съм категорично против всяка намеса в работите на природата.....гледам Анимал планет - там на всеки дето бачка в резерват или нещо от сорта му е мъчно като види лъвчо да си фаща крехка сърничка, и да си я апва блаженно, но не се меси в тяхната работа......

Еми аз мисля, че никой нищо не бърка.
Не мисля, че евтаназията е намеса в природата.
"Това не са божи работи".
Вътревидовото общуване може да има много и най-различни аспекти, включително и изяждане и убиване на вече старите и слаби представители. Така, че примерът никак не е добър.
Лъвчо, сърничка незнам дали може да хване, но някоя антилопа или гну да.
В природата няма константи (закони) всичко се променя постоянно.
Откопирах доста пълно определение що е то евтаназия.
Разбира се, аз твърдя, че в много случаи и сега лекарите я прилагат, но просто е неофициално, и повярвайте ми адски е трудно да се разбере, че е помогнато на някой да приключи земния си път.

viki
19-02-2009, 10:16
Разбира се, аз твърдя, че в много случаи и сега лекарите я прилагат, но просто е неофициално, и повярвайте ми адски е трудно да се разбере, че е помогнато на някой да приключи земния си път.


С това съм напълно съгласна. Законно или не я има .Дано не се разболяваш сериозно ,и да не се лекуваш в България :(
Та тук животоспасяващи лекарства не се осигуряват или се крият. Ако не знаеш, за какво става въпрос, не използваш интернет, няма и да разбереш, че за болестта ти има лекарство,което в повечето случаи е много скъпо и не ти казват за него. Става ми зле,като си помисля, колко хора има , които умират, поради липсата на лекарства и информация...
В някои европейски страни евтаназията е разрешена,което значи,че може и у нас да се промени закона.Страшно ми става като се замисля -как ще се контролира ?!?

koolio
19-02-2009, 12:07
Страшно ми става като се замисля -как ще се контролира ?!?
Мда, това си е сериозен проблем.

Слав
19-02-2009, 13:47
Аз съм категорично против.

Не отнемаш нещо, което не можеш да върнеш.Точка!

ФЕРАРИСТ
19-02-2009, 16:06
В природата няма константи (закони) всичко се променя постоянно.

Променя се постоянно, но по строго определени закони.....
2003 дядо хвана инсулт и два дена беше в кома, на 91 години - никви шансове......семейния съвет реши да не се влива нищо и така - какво пее евтаназията в случая.......изобщо дайте ми случай където трябва да се определи нуждата от нея, при положение че обекта не може да реши сам......

Susscrofa
19-02-2009, 16:10
Променя се постоянно, но по строго определени закони.....
2003 дядо хвана инсулт и два дена беше в кома, на 91 години - никви шансове......семейния съвет реши да не се влива нищо и така - какво пее евтаназията в случая.......изобщо дайте ми случай където трябва да се определи нуждата от нея, при положение че обекта не може да реши сам......

Не се променя по строго определени закони.........., но това е друга тема.
Еми трудно е да се вземе решение, аз не съм казал, че е лесно. Човекът, който ще го вземе ще си го носи до края на дните си.
Напълно те разбирам, но животът не е лесен, понякога трябва да се вземат много трудни решения.:tequilla:

nhg
20-02-2009, 00:32
да се вкл. и аз:
евтаназията е хуманно действие, аз съм абсолютноза
друг е въпросът с контролирането на самото действие... ако някакви други хора/група/комисия или както там го наречете взема решение вместо пострадалия... намирисва на инквизиция (май доста вешици са изгорени за доброто на човечеството през средновековието)
казано по друг начин: знам, че е нещо като утопия да се прилага правилно, но съм за!

156
20-02-2009, 14:00
Твърдо за! при случаи когато има констатирана мозъчна смърт или когато е явно че дори и да излезе от комата човека ще е с такива увреждания че не може да продължи живота си нормално трябва да може да ти се даде възможност да умреш достойно! безумно е да се поддържа една черупка за да се задоволят безумните надежди на близките!

:thumbup:

BTW, зщо не направите анкетка ?

viki
21-02-2009, 11:16
изобщо дайте ми случай където трябва да се определи нуждата от нея, при положение че обекта не може да реши сам......
например при раково болни,в крайна фаза на заболяването,с метастази навсякъде вкл. и в мозъка ).Не пожелавам на никого, да вижда за какво става въпрос.Също така не смятам,че някое живо същество заслужава подобни мъкиhttp://place.forumotion.com/users/84/14/08/smiles/592397.gif

SoHm
21-02-2009, 14:00
Против!
Хората са лоши и ще има злоупотреби.

ФЕРАРИСТ
22-02-2009, 07:40
например при раково болни,в крайна фаза на заболяването,с метастази навсякъде вкл. и в мозъка ).Не пожелавам на никого, да вижда за какво става въпрос.Също така не смятам,че някое живо същество заслужава подобни мъкиhttp://place.forumotion.com/users/84/14/08/smiles/592397.gif
В тоя случай лицето способно ли е да взима само решения?

Pinky
22-02-2009, 08:31
Не може, естествено. Но се вижда от преди това на къде са тръгнали нещата.

fred
23-02-2009, 12:11
Животът може лесно да бъде прекратен.Ясно е, че в такива случаи, за каквито говорим състоянието на човека е обявено за "безнадеждно".
На специално за комите, има случаи на хора, които се събуждат, никой не зкае как и кога.Да не говорим, че знаем ли какво става в този момент с безсмъртната човешка душа??Тоест, ако човек има душа и тя "живее" и след тялото, то кой от хората знае какво се случва с нея.Това звучи абстрактно, но е един от стълбовете не религията.Това е едния аспект.
Другия-ами да вземем прословутия случай с Мануела, тази която пострада при катастрофата на Максим.
Е хубаво де, тя не е в кома, ама е в едно състояние....
Е защо тогава се събират пари, а не се евтанизира??Ами защото можело да се оправи-е това важи и за комите.И при двата случая нещата са недоказуеми и бъдещето само може да покаже изхода, може оптимистичния вариант да е 1/1000 и повече, е кои сме ние да избираме този изход.
Така че, ако се каже да-това поражда много проблеми, както чисто морални, така и матерялни-интереси на наследници /ами иската да си вземат наследството примерно/ и т.н.Да не говорим пък ако органите може да ползват.Кой ще гарантира, че няма да има лекари, готови да обяват че Х е неизлечимо състояние.
С тези доводи, а и много други, които може да се намерят, ако се замислим, в крайна сметка съм против.Въпреки че може да има и обратнии доводи и случаи.

mordohy
27-02-2009, 00:06
За тези в кома съм върло против.За останалите е ясно.Всеки,който е имал безнадежно болен човек е наясно с въпроса.Нека човека поне си умре с достойнство.Няма нужда,когато се разкъсва от болки и вече нищо човешко не е останало в него,да се продължават мъките му.Темата е много гадна.Който знае не говори,а който не знае говори!

Transvaal Premier
02-03-2009, 15:09
Темата е изключително спорна и "за" и "против", въпрос на законово устройство е, защото предполага поле за множество злоупотреби, особено в държави, където и без друго законите са изградени върху стара рамка и съответно не функционират добре...

Sheltem
12-03-2009, 11:19
Твърдо против!

Като християнин, не мога да приема отнемането на човешки живот за нещо нормално! Никой човек няма право да се бърка в божийте дела, поради простата причина, че никой от нас не може да знае истинската причина поради, която този човек е в това състояние. Божията логика, почти никога не може да бъде разбрана от хората... ние я разбираме доста по-късно, когато са ни ясни всички факти...
Никога не трябва да забравяме, че Бог е безгрешен.

Ако оставим настрана религиозният поглед над нещата и погледнем от чисто законовата страна.
Представяте ли си какви злоупотреби ще започнат веднага да се извършват след като бъде разрешена...

Crusader
12-03-2009, 18:40
За твоят бог - не знам, ама моят греши и то доста често, примери колкото щеш....
...обаче ако си мислиш че ще позволя да завърша земния си път, като безмозъчно, лигавещо се мекотело, потънало в собствените си нечистотии - грешиш!
Няма за пикая през катетър и да ми текат неконтролируемо лигите, докъто се моля някой да ме избави от мъките а околните да гледат безучастно щото "такъв е закона"
Майната му у на светския и на божия закон в тоя случай...скоро загубих близък роднина...по описания начин...3 инсулта, през няколко дни, до последния си съзнателен дъх човекът се молеше да го избавим от мъките...и това от изключително силен по дух човек, но явно болката пречупва всекиго, бог ми е свидетел /твоят или моят - не знам/ че исках да помогна и нямаше начин....и лекарите и всички ние роднините гледахме и нямаше какво да направим....не се сещам къде беше твоят бог тогава...

По темата - твърдо ЗА!

Transvaal Premier
12-03-2009, 21:16
Аз за себе си споделям на един приятел тезата...,че кат му доди времето да се надяваме,че ше имаме сили да се фраснем в някоя скала далеч от цивилизацията със самолетите си, е това е по-добрия вариянт, отколкото да си в тежест някому и недай боже да не осъзнаваш какво се случва с теб...

Susscrofa
13-03-2009, 08:34
За твоят бог - не знам, ама моят греши и то доста често, примери колкото щеш....
...обаче ако си мислиш че ще позволя да завърша земния си път, като безмозъчно, лигавещо се мекотело, потънало в собствените си нечистотии - грешиш!
Няма за пикая през катетър и да ми текат неконтролируемо лигите, докъто се моля някой да ме избави от мъките а околните да гледат безучастно щото "такъв е закона"
Майната му у на светския и на божия закон в тоя случай...скоро загубих близък роднина...по описания начин...3 инсулта, през няколко дни, до последния си съзнателен дъх човекът се молеше да го избавим от мъките...и това от изключително силен по дух човек, но явно болката пречупва всекиго, бог ми е свидетел /твоят или моят - не знам/ че исках да помогна и нямаше начин....и лекарите и всички ние роднините гледахме и нямаше какво да направим....не се сещам къде беше твоят бог тогава...

По темата - твърдо ЗА!

Харесвам много милитаристичното звучене в твоите постове. Сподели поне, кой е твоят бог и как разбираш, че той греши, за тази цел трябва да си нещо повече от него. Предишният пост беше добре написан. Съгласен съм с това, че ако има господ то ние няма как да търсим логика в неговите решения. Ние не можем да бъдем по мислещи и по съвършени от своят създател.
Аз писах доста по тази тема и си казах отношението към евтаназията.
Обаче се замислям, дали дори и тези терзания, тези мъки, не са част, и не са нещо, което трябва да изживеем по време на нашият земен път. Човек се ражда, живее и умира и винаги има трудности, Защо трябва да търсим винаги "лесният път", било то за живота та дори и за "умирането".
Дали човек има право да разполага със собственият си живот до такава степен. Нека не забравяме, че самоубийството е един от най-тежките грехове.
Незнам, твърде малко разбирам от тези неща :help::help::help:

fred
13-03-2009, 09:33
Мда, колкото хора, толкова богове, а бог е един, пътищата към нещо са много, а най широките водят към ада :furious::mrgreen::innocent:

Mind_Control
14-03-2009, 15:45
Наскоро медиите много шумяха ,заради умъртвената с евтаназия италианка Елуана Енгларо, която била дълги години във вегетативна кома.Била е прехвърлена в клиника,която се съгласява да изключи поддържащите живота й системи...
Какво мислите вие по въпроса?

Аз съм "против",понеже не можем да направим нищо, за да доведем до съществувание едно човешко същество, по същия начин не можем и да отнемем живот.Това си е мое лично,вътрешно убеждение:)

малко инфо по въпроса (http://harta-bg.info/resources/papers/Euthanasia.pdf)

Аз съм за и ще използвам твоята обосновка! А именно, щом Господ или там, силата, която ни управлява е решила, че от тоя човек няма да става повече пълноценен човек, кои сме ние, за да се мъчиме да го спасим? Изключват всички системи и ако оцелее- жив и здрав, ако не оцелее, така му е било писано...

fred
14-03-2009, 17:51
А кой знае, дали има значение или не да преминем до края пътя си или не?
И второ за втори път давам този пример-а сега ако някой от родителите на постравалата М.Горсова реши да спре грижите за нея и тя почине, как ще се реагира??Едни казват че ще се оправи, други не
В крайна сметка кой ли пък гарантира, че от такива случаи има 1-2% които пък се оправят, както е имало и случаи на обявени за починали хора, които след това изведнъж се "съживяват"
И кои ще са тези, които ще казват кой е безнадеждно болен и кой не, абе ако беше така просто..

Transvaal Premier
14-03-2009, 20:09
А кой знае, дали има значение или не да преминем до края пътя си или не?
И второ за втори път давам този пример-а сега ако някой от родителите на постравалата М.Горсова реши да спре грижите за нея и тя почине, как ще се реагира??Едни казват че ще се оправи, други не
В крайна сметка кой ли пък гарантира, че от такива случаи има 1-2% които пък се оправят, както е имало и случаи на обявени за починали хора, които след това изведнъж се "съживяват"
И кои ще са тези, които ще казват кой е безнадеждно болен и кой не, абе ако беше така просто..
Колега, извини ме, но мисля,че примера е некоректен, защото М. Горсова все пак има шанс да се оправи. Моля да ме извинят колегите, че ще дам гаден пример, но иначе няма как да обясня какво имам предвид, а темата е наистина сериозна... По-точен пример е някой на преклонна възраст, например с рак на дробовете /тук ако има доктори във форума ще ме разберат какво имам предвид/ от това оправия няма и е изключително мъчително, та тези хора са в съзнание и сами могат да вземат решение за себе си..., но някой да взема решение вместо друг, това според мен е недопустимо.

fred
15-03-2009, 17:44
Дано се оправи, желея и го от все сърце.
то на чужд гръб примери лесно се дават, направих го защото и това е част от разискванията и като се погледне на конкретен случаи нещата придобиват по реален вид.
Естествено че има най различни случаи, трудно е да се прецени, а наистина пък и друг да взима решение е още по непрвилно.Затова, като цяло съм против, наистина понякога оправдавам и това..

Transvaal Premier
15-03-2009, 19:02
Дано се оправи, желея и го от все сърце.
то на чужд гръб примери лесно се дават, направих го защото и това е част от разискванията и като се погледне на конкретен случаи нещата придобиват по реален вид.
Естествено че има най различни случаи, трудно е да се прецени, а наистина пък и друг да взима решение е още по непрвилно.Затова, като цяло съм против, наистина понякога оправдавам и това..

На мене мисълта ми е главно от юридическа гледна точка, че е нередно някой др. да взема решения, защото адски много злоупотреби ще възникнат имам предвид за нашата страна като го казвам това. Тук не е изяснен и въпроса с донорството и мисля,че най-много злоупотреби ще да има заради него...В държавите, в които евтанацията е разрешена нещата са доста затегнати и контролирани...психолози, доктори и т.н., докато за нашите условия това е нещо, което ако се допусне да се извършва, ще стане страшно просто...

fred
15-03-2009, 19:14
Съгласен съм и с това, аз също го споменах в по-предни постове по тая тема, а освен юридическите и моралните, може да има и подбуди за злоупетреби с органи и т.н.

Transvaal Premier
15-03-2009, 19:20
Съгласен съм и с това, аз също го споменах в по-предни постове по тая тема, а освен юридическите и моралните, може да има и подбуди за злоупетреби с органи и т.н.
Така де като казах юридически имах предвид за в България конкретно точно ще настанат проблеми с органите за трансплантация...абе изобщо тая тема е гадна...

fred
15-03-2009, 19:29
мда, така е и не може да има еднозначен отговор

Transvaal Premier
15-03-2009, 19:30
мда, така е и не може да има еднозначен отговор
Напълно съм съгласна с теб тук...