PDA

View Full Version : Правопис



galinves71
18-05-2009, 21:49
Темата произлиза то тази за Гойко и партията майка.

Много ви е интересно поради что не се уважава родния ни език и се пише кой как свари пет за четири.
Изобщо, ширещата се неграмотност ме хвърля в отчаяние ...



хора,колеги от форума,модератори,искам да се извиня на всички които са ме разбрали по грешно и са ми направили забележка.аз съм човек който обича да говори и да помага на когото и да било с каквото и да било както и аз съм се допитвал,и всяка 1на забележка дори и в 1 форум значи много за мен.с главна или малка буква,запетая или препинателен знак в такива моменти са без значение важно е смисъла.а до толкова кой ще е герб или бсп..........нека по-добрия спечели.


Смисълът в едно лошо и понякога неграмотно написано творение, обаче, се губи и е трудносмилаем от останалите участници. Прочее, правописът показва освен културата на пишещия, но и уважения към родния ни език.

galinves71
18-05-2009, 22:12
хора,колеги от форума,модератори,искам да се извиня на всички които са ме разбрали по грешно и са ми направили забележка.аз съм човек който обича да говори и да помага на когото и да било с каквото и да било както и аз съм се допитвал,и всяка 1на забележка дори и в 1 форум значи много за мен.с главна или малка буква,запетая или препинателен знак в такива моменти са без значение важно е смисъла.а до толкова кой ще е герб или бсп..........нека по-добрия спечели.


Смисълът в едно лошо и понякога неграмотно написано творение, обаче, се губи и е трудносмилаем от останалите участници. Прочее, правописът показва освен културата на пишещия, но и уважения към родния ни език.
в случая кое е правилно прочее или прочие?

old alfist
18-05-2009, 22:27
Смисълът в едно лошо и понякога неграмотно написано творение, обаче, се губи и е трудносмилаем от останалите участници. Прочее, правописът показва освен културата на пишещия, но и уважения към родния ни език.
Не се ли отклоняваме от темата ? Иначе съм съгласен с Търтея.

galinves71
18-05-2009, 22:44
лошо е да използваш името на друг и данните му за каквото и да било.

Old Fox
18-05-2009, 22:44
хора,колеги от форума,модератори,искам да се извиня на всички които са ме разбрали по грешно и са ми направили забележка.аз съм човек който обича да говори и да помага на когото и да било с каквото и да било както и аз съм се допитвал,и всяка 1на забележка дори и в 1 форум значи много за мен.с главна или малка буква,запетая или препинателен знак в такива моменти са без значение важно е смисъла.а до толкова кой ще е герб или бсп..........нека по-добрия спечели.

Смисълът в едно лошо и понякога неграмотно написано творение, обаче, се губи и е трудносмилаем от останалите участници. Прочее, правописът показва освен културата на пишещия, но и уважения към родния ни език.
Ох пак ще спамя. Колега, да напишеш България с малка буква е едно, но после да твърдиш, че това не е толкова важно е направо безочливо.

в случая кое е правилно прочее или прочие?
И в това заядливо изреченийце ти липсват главна буква и двуеточие.

galinves71
18-05-2009, 23:06
Ох пак ще спамя. Колега, да напишеш България с малка буква е едно, но после да твърдиш, че това не е толкова важно е направо безочливо.

И в това заядливо изреченийце ти липсват главна буква и двуеточие.

а тез главни букви не разбрахте ле че ги няма в моя речник ве?главна буква използувам само за нещо което трябва да е с главна буква а те се броят на 22те ми пръста.

и там под името на темата си сложете вашите щот не си спомням да съм я пускал.:sleep:

Kuku
18-05-2009, 23:22
Добре де, в твойто училище главната буква само за важни неща ли я използвахте? :idea:

Old Fox
18-05-2009, 23:33
България не е ли важно нещо?

old alfist
18-05-2009, 23:49
Тук стана голяма бъркотия. Колежката Ранобудниче отдавна пусна такава тема :
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30772&highlight=%EF%FA%F0%E2%E8+%F1%F2%FA%EF%EA%E8

koolio
19-05-2009, 13:51
Аз честно казано не разбирам какво има да се обсъжда. Начинът е прост - отговорните лица във форума, т.е. модераторите, при наличие на неграмотен пост от даден потребител първо поправят и правят добронамерена забележка, после предупреждават и ако няма резултат- лишават неграмотния субект от възможността да тормози останалите потребители. На който не му изнася - на палатка!

Silvester9
19-05-2009, 13:54
Аз честно казано не разбирам какво има да се обсъжда. Начинът е прост - отговорните лица във форума, т.е. модераторите, при наличие на неграмотен пост от даден потребител първо поправят и правят добронамерена забележка, после предупреждават и ако няма резултат- лишават неграмотния субект от възможността да тормози останалите потребители. На който не му изнася - на палатка!
То ако е така половината няма да пишат тук...

PEPI-2ALFA
19-05-2009, 14:18
То ако е така половината няма да пишат тук...
Ако искат

spe4elist
19-05-2009, 14:47
Аз честно казано не разбирам какво има да се обсъжда. Начинът е прост - отговорните лица във форума, т.е. модераторите, при наличие на неграмотен пост от даден потребител първо поправят и правят добронамерена забележка, после предупреждават и ако няма резултат- лишават неграмотния субект от възможността да тормози останалите потребители. На който не му изнася - на палатка!

Абсолютно подкрепям! Освен това искам да допълня - в не една и две теми се допуска недобър тон, квалификации и обиди. Мисля, че модераторския екип е прекалено толерантен и либерален към езика и тона на юзърите.
Ако не се вземат мерки, скоро тук ще заприлича на гето...

Old Fox
19-05-2009, 16:07
Колеги ако смятате, че даден пост не отговаря на правилата или просто не му е мястото там може да го репортнете(има си бутонче за тази цел) -задължително ще му бъде обърнато внимание.

А, че във форума има изблици на неграмотност, простащина и гетовщина мисля е ясно на всички.

PEPI-2ALFA
19-05-2009, 16:17
... може да го репортнете(има си бутонче за тази цел) -задължително ще му бъде обърнато внимание.
Аз от известно време не го виждам.
Знам, че не му е тук мястото, но не открих темата, в която за проба натиснах бутончето.

търтей
19-05-2009, 17:56
Мога да Ви предложа, за проба, всички мнения с повече от една правописна грешка в този раздел да заминавам безвъзвратно в небитието?

spe4elist
19-05-2009, 18:03
Мога да Ви предложа, за проба, всички мнения с повече от една правописна грешка в този раздел да заминавам безвъзвратно в небитието?

Хи хи, знаеш ли тогава каква тишина ще настъпи в този форум?!?

Сори за офф-а

търтей
19-05-2009, 20:20
Хи хи, знаеш ли тогава каква тишина ще настъпи в този форум?!?

Сори за офф-а

Абе, имам предположения. Но можем да пробваме в този раздел. Така или иначе не е от най-оспамените.

Mapтo
19-05-2009, 20:31
Мога да Ви предложа, за проба, всички мнения с повече от една правописна грешка в този раздел да заминавам безвъзвратно в небитието?

Или да се вгради Автокоректор, та по време на писане на даден пост,
да се включва и да показва(маркира) допуснати грешки ;)

търтей
19-05-2009, 20:44
Или да се вгради Автокоректор, та по време на писане на даден пост,
да се включва и да показва(маркира) допуснати грешки ;)

Файърфокс има такава опция вградена :Lkingsmiley:

galinves71
19-05-2009, 21:38
тук супер тинейджерска матурка се спретна.

Mirela
19-05-2009, 21:40
мисля, че матурите са леко по-различни :)

galinves71
19-05-2009, 21:42
мисля, че матурите са леко по-различни :)

и по-смислени нали?

fade
19-05-2009, 21:42
Файърфокс има такава опция вградена :Lkingsmiley:
Ъъъ... мисля, че не е вградена... добавка е, и трябва да има инсталиран Аspell!
Хубавото е, че когато има инсталиран резидентен Aspell проверката върви с добавки (Add-on, Plug in) и в много други програми даже и в IE ;)
Аз работя с него вече много години и съм много доволен, алгоритъмът му е много бърз и в контекстно меню може да се избират много думи! Много е полезно, когато се пише на чужди езици. Друга "хубавня" е лесното превключване от един на друг език, пак само от контекстното меню.
Абее... изобщо...
:plane:

spe4elist
19-05-2009, 21:58
мисля, че матурите са леко по-различни :)

Да, да ... Те са друга бира ...

Mirela
19-05-2009, 22:03
и по-смислени нали?


надали са по-смислени...мисля, че са доста тъпо направени

galinves71
19-05-2009, 22:09
надали са по-смислени...мисля, че са доста тъпо направени
всичко което се прави в бг в момента е тъпо,колкото и да звучи примамливо.ни матури ни студентски изпити.
сегашните висшисти по нищо не могат да се сравнят на предишните (от преди 20г)макар само софийският да беше признат в европа.

spe4elist
19-05-2009, 22:18
Вие тука хубаво си приказвате, ама наистина трябва да се вземат мерки за този форум. И докато не започнат да се налагат наказания - работата няма да се оправи.

ФЕРАРИСТ
19-05-2009, 22:58
Предполагам разбирате че голям масов форум няма как да си позволи да налага назакания за това че някой бърка как се пише онова дето втвърдява предното окачване.......това е абсурд, къде къде по цивилизовани западни форуми гледам че пишат както им кефне, абсурдни съкращения, и прочее......изобщо къде е проблема в цялата тая работа аз не мога да разбера, секи да пише както си иска, дали се излага или не си е негова работа, който не го кефи тва да го игнорира, и изобщо неща от сорта......аз тука съм на лафче, правилата изискват само писането дае на кирилица, за мен разлика между това тук, и седяне на сбирка на маса пак на лафче няма......там секи си говори разговорно, защо да е проблем ако и тук е така......И в крайна сметка какво - някой прави по 2 грешки на два реда постинг - много важно - това не го прави по малък пич, или по голяма шматка отколкото е.....ако е готин и точен, нямам нищо против да пише грешно всяка дума......

164 td
19-05-2009, 23:02
:bravo:

galinves71
20-05-2009, 07:41
Предполагам разбирате че голям масов форум няма как да си позволи да налага назакания за това че някой бърка как се пише онова дето втвърдява предното окачване.......това е абсурд, къде къде по цивилизовани западни форуми гледам че пишат както им кефне, абсурдни съкращения, и прочее......изобщо къде е проблема в цялата тая работа аз не мога да разбера, секи да пише както си иска, дали се излага или не си е негова работа, който не го кефи тва да го игнорира, и изобщо неща от сорта......аз тука съм на лафче, правилата изискват само писането дае на кирилица, за мен разлика между това тук, и седяне на сбирка на маса пак на лафче няма......там секи си говори разговорно, защо да е проблем ако и тук е така......И в крайна сметка какво - някой прави по 2 грешки на два реда постинг - много важно - това не го прави по малък пич, или по голяма шматка отколкото е.....ако е готин и точен, нямам нищо против да пише грешно всяка дума......
а,точно тва се мъча да им обясня ама.....сигурен съм че в 1 лайвдиспут можем да се поборичкаме ама що да е тъй.ама нали знаеш,бг черта,вижте ма кой съм аз мога да прая забележки и пр.ай че уж се отказах ама виждам хубави хора са писали и за това.

Old Fox
20-05-2009, 09:02
....изобщо къде е проблема в цялата тая работа аз не мога да разбера, секи да пише както си иска, дали се излага или не си е негова работа, който не го кефи тва да го игнорира, и изобщо неща от сорта......аз тука съм на лафче, правилата изискват само писането дае на кирилица, за мен разлика между това тук, и седяне на сбирка на маса пак на лафче нямa......

Правилата изискват и да е на български, а много от пишещите ползват кирилица, обаче са твърде далеч от българския. Пише се четливо от уважение към другите, за да им е лесно да четат.
Пример от твоето мнение - многоточието не е унуверсален знак заместващ всички други!
Тук не е маса, за хубаво или за лошо, малко или много този форум е лицето на алфа общността в България и докато има правила и модератори това лице няма да е образец за неграмотност и простащина!
На когото не му изнася да.... има много маси свободни.

bager
20-05-2009, 09:53
В този раздел, имащ претенциите да е сериозен, трябва да се ограничат до минимум неграмотните постове. Не трябва да се "хващаме за запетаята", но неща като главна буква, точка в край на изречение, ъ/а, а/е, е/и и т.н. не трябва да се допускат. Ако искаш да кажеш нещо и да искаш да те вземат на сериозно, ще трябва да се постараеш. Това е моето мнение.

търтей
20-05-2009, 10:11
Така, събирам още малко отзиви и почвам да трия неграмотните постове. В този и само в този раздел.

MrX
20-05-2009, 10:16
Така, събирам още малко отзиви и почвам да трия неграмотните постове. В този и само в този раздел.

А защо само в този?!?

търтей
20-05-2009, 10:16
А защо само в този?!?

За пример ;)

slav40
20-05-2009, 10:24
Не може всеки да е отличник по Български език и Литература! Форума е за първоначална помощ и получаване на необходимата информация за даден проблем или въпрос! Единствено може да се претендира за правопис в този раздел или тема,но не и да се ограничи достъпа на дадени хора,защото повечето, които разбират от двигатели и съответните проблеми около тях, помагат с каквото могат и не са учители(на по 300лв заплата),но той(разбиращия) гледа,чете и осмисля проблема,без да се напряга да мисли за запетайки и грешно написани букви и насочва питащия в посоката нужна за решаването на проблема,докато повечето(не всички),които не разбираме много много от двигатели,като не можем да дадем обективно решение на дадения проблем се "хващаме" за препинателните знаци и грешно написаните думи,а именно пълнейки форума със СПАМ(пиша ние, за да не се обиди някой).


Това е поредната спамерска тема,която по НИКАКЪВ начин не помага за решението на въпросите свързани около нашите "любими". Нито пък раздела е свързан с ремонти,сервизиране,технически въпроси и отговори! Така,че всеки грешно пишещ в този раздел може да бъде подложен на коментари,нападки и недоволствие,но НЕ и в останалата част от форума. Мисля,че не е тук мястото да се покажете, колко сте интелигентни,комплексирани и т.н.
Тук(форума, а не раздела) е мястото за взаимопомощ дори и с цената на грешно написана буква,а на който не му харесва да хваща гората!

wallbanger
20-05-2009, 10:28
И в крайна сметка какво - някой прави по 2 грешки на два реда постинг - много важно - това не го прави по малък пич, или по голяма шматка отколкото е.....ако е готин и точен, нямам нищо против да пише грешно всяка дума......
Не знам ... Колкото и голям пич/ка да е някой/я , след като ми напише нещо от рода на "уфтсъ" (овца) , малко или много си променям мнението към по-лошо . На никой няма да му се счупи "Shift"-а , ако от време на време го натисне за да сложи поне една главна буква .

търтей
20-05-2009, 10:34
Славчо, дали обърна внимание за кой раздел става въпрос?
Щото тайничко си мисля, че не си.

Old Fox
20-05-2009, 10:35
Никой не говори за литературен български или за изказ ала Достоевски. Всеки нормален човек със завършен 8ми клас, обаче следва да може да пише коректно и разбираемо.
Мнение написано като бълвоч не помага никому, колкото и точни и вярни неща да има в него.

slav40
20-05-2009, 10:38
Не знам ... Колкото и голям пич/ка да е някой/я , след като ми напише нещо от рода на "уфтсъ" (овца) , малко или много си променям мнението към по-лошо . На никой няма да му се счупи "Shift"-а , ако от време на време го натисне за да сложи поне една главна буква .

Някои се дразнят от странно написани думи и се радват на грамотност и "четливост".Други се радват и забавляват на странни и забавно написани думи, и им е досадна изрядността и подредеността на изречението. Ние не определяме кое мнение и начин на писане трябва да бъде универсално,това не е държавен вестник или местна медия ,за да е всичко грамотно и изрядно. Повечето влизат тук(включително и аз), защото им е приятен форума и има интересна и нужна информация!

old alfist
20-05-2009, 10:38
Опасявам се, че този раздел може да се превърне в секта. Следващата крачка е - цензура на мисленето.

wallbanger
20-05-2009, 10:38
Не може всеки да е отличник по Български език и Литература! Форума е за първоначална помощ и получаване на необходимата информация за даден проблем или въпрос! Единствено може да се претендира за правопис в този раздел или тема,но не и да се ограничи достъпа на дадени хора,защото повечето, които разбират от двигатели и съответните проблеми около тях, помагат с каквото могат и не са учители(на по 300лв заплата),но той(разбиращия) гледа,чете и осмисля проблема,без да се напряга да мисли за запетайки и грешно написани букви и насочва питащия в посоката нужна за решаването на проблема,докато повечето(не всички),които не разбираме много много от двигатели,като не можем да дадем обективно решение на дадения проблем се "хващаме" за препинателните знаци и грешно написаните думи,а именно пълнейки форума със СПАМ(пиша ние, за да не се обиди някой).


Това е поредната спамерска тема,която по НИКАКЪВ начин не помага за решението на въпросите свързани около нашите "любими". Нито пък раздела е свързан с ремонти,сервизиране,технически въпроси и отговори! Така,че всеки грешно пишещ в този раздел може да бъде подложен на коментари,нападки и недоволствие,но НЕ и в останалата част от форума. Мисля,че не е тук мястото да се покажете, колко сте интелигентни,комплексирани и т.н.
Тук(форума, а не раздела) е мястото за взаимопомощ дори и с цената на грешно написана буква,а на който не му харесва да хваща гората!
Не става въпрос кой колко е интелигентен,кой с по-добър правопис . Просто има хора , за които едва ли е някакъв проблем да пишат малко по-правилно , но не го правят по една или друга причина . На никому няма да навреди малко уважение към родния ни език . А на всички , които не са отличници по литература , а по някои по-практични предмети – :big_bow_down: и благодарим за всичката досегашна и бъдеща помощ :respect:

MrX
20-05-2009, 10:39
Въпроса не е, кой е отличник и кой двойкар. Цялата работа е комплексна и се изхожда от това, че българският народ е мега неграмотен и постоянно си търси извинения с фрази като "не е нужно да сме учители", "това е авто форум, не форум за литератори" и тем подобни. Неприятно ми е, че все повече и повече запада езика ни заради точно тези неграмотници, става дума за култура не за доказване или избиване на комплекси. Кажете ми какво уважение се предполага да имам към човек незапознат с най-простите граматични правила и неспособен да напише дори името си без правописна грешка. Да не говорим, че в днешно време допускането на грешки при писането в браузърите води до оцветеност близка до коледно дръФче, което е в минус за нежелаещите дори да се поправят при показаната им грешка!
Амин:priest:

nhg
20-05-2009, 10:42
Никой не говори за литературен български или за изказ ала Достоевски. Всеки нормален човек със завършен 8ми клас, обаче следва да може да пише коректно и разбираемо.
Мнение написано като бълвоч не помага никому, колкото и точни и вярни неща да има в него.

Колега, който пише 'бълвоч' едва ли ще го напълни с точни и верни неща...
Аз съм ЗА ограничението за неграмотно написаните постове, но може би само за сериозните раздели; едва ли е необходима такава мярка в спамерските теми/раздели

VFTI
20-05-2009, 10:49
От всичко, което се бърка в правописа НАН-МНОГО мразя писането с МАЛКИ БУКВИ. За мен е недопостимо началото на едно изречение да започва с МАЛКИ букви. Това просто ми вади очите многоооо брутално'... Като малък сънувах как Паисии Хилендарски беше написал "История славянобългарска" с малки букви...

Уважавам всички колеги и знам че всички сте много добронамерени, приятни и т.н. хора, но за мен е недопостимо да се правят чак толкова ОЧЕПРОБОЖДАЩИ(нова дума) грешки...

търтей
20-05-2009, 10:52
Опасявам се, че този раздел може да се превърне в секта. Следващата крачка е - цензура на мисленето.

Еха, цензура в мисленето. Това дори партията майка не можа да го постигне. Хайде по-реално да гледаме на нещата, моля.

nhg
20-05-2009, 10:52
Опасявам се, че този раздел може да се превърне в секта. Следващата крачка е - цензура на мисленето.

Добре де, какъв е проблема, ако на някой не му харесва - просто да не чете радела! Аз например чета редовно (и пиша в тях) два-три раздела, други само преглеждам отвреме навреме, а има и такива, които не съм отварял; казано по друг начин: всеки да чете/пише там, където му е интересно, но да ИМА избор!
Сега се сещам за разни писания в 'тунинг и рацинг' (сигурно има и на други места)... нямам думи просто! Ако ще е такъв целия форум защо изобщо да има раздели?

slav40
20-05-2009, 10:54
Славчо, дали обърна внимание за кой раздел става въпрос?
Щото тайничко си мисля, че не си.

Тайничкото ти мислене е грешно ..... и да се засрамиш ,защото ти използваш думи като "уфтсъ" :waving:
Просто пиша за форума като цяло


...... Тук(форума, а не раздела) е мястото за взаимопомощ дори и с цената на грешно написана буква,а на който не му харесва да хваща гората!

pr_00f
20-05-2009, 11:03
Ами то си е дефинирано много ясно като възможност за модераторите.

Оставено мнение на kirilitsa или с демонстрация на неуважение към езика = 2 точки. Пет такива награди и потребителя си почива за 3 дни.

Друг е въпроса че все още си затваряме очите.
Но и това ще се промени. Като не става с блага дума.

MrX
20-05-2009, 11:18
Седя си аз тук и се чудя на разни постове, един говори за цензура на мислене, друг " на който не му харесва....", а май за грамотност си говорехме. Защо се опитвате да ме убедите, че неграмотността не е проблем? Защо си намирате оправдания? Защо държите да няма български език?

old alfist
20-05-2009, 11:27
Седя си аз тук и се чудя на разни постове, един говори за цензура на мислене, друг " на който не му харесва....", а май за грамотност си говорехме. Защо се опитвате да ме убедите, че неграмотността не е проблем? Защо си намирате оправдания? Защо държите да няма български език?
Aз лично, още в пост 3 изразих мнението си по въпроса. В поста с "мисленето" използвах хипербола, с която искам да кажа да не се отива към крайности.

spe4elist
20-05-2009, 12:34
Ами то си е дефинирано много ясно като възможност за модераторите.

Оставено мнение на kirilitsa или с демонстрация на неуважение към езика = 2 точки. Пет такива награди и потребителя си почива за 3 дни.

Друг е въпроса че все още си затваряме очите.
Но и това ще се промени. Като не става с блага дума.

Ще се присъединя към това. И ако може, граматически-брутално изглеждащите постове, освен намесата на модератора, да се оставят за присмех на видно място. Тогава, барем, някои може и да се засрамят. И да се понапънат малко...

търтей
20-05-2009, 14:01
Така.
От този момент, в този, раздел неграмотните постове ще бъдат редактирани, или при фрапантни случаи направо трити, а авторите им ще си отнасят предвиденото нарушение.

spe4elist
20-05-2009, 14:09
Така.
От този момент, в този, раздел неграмотните постове ще бъдат редактирани, или при фрапантни случаи направо трити, а авторите им ще си отнасят предвиденото нарушение.

:thumbup: