PDA

View Full Version : Неграмотността - защо се разраства



търтей
20-05-2009, 14:14
Не мога да проумея защо неграмотността едва ли не се издига в култ.
Писането по идиотски начин, без елементарно спазване на каквито и да било норми, е едва ли не мода...
Защо аджеба се питам?
Толкова ли не обичаме родния ни език и страна?
Няма да цитирам Паисий, ама май сме отново в същото положение, че ни е срам от нещо.

bager
20-05-2009, 15:19
...
Толкова ли не обичаме родния ни език и страна?
Няма да цитирам Паисий, ама май сме отново в същото положение, че ни е срам от нещо.

Задаваш отговори, май!
И не мисля, че е мода, просто толкова си могат. Това си личи най-много като започнат да се стараят, нема такъв смех!
Всъщност съм убеден, че защитниците на "свободното писане" просто не могат да пишат правилно, разбирай- грамотно. И носят "от девет кладенеца вода" за да се оправдаят.

morfius
20-05-2009, 15:25
Защо ли... защото е поредния начин за помпане на самочувствие чрез погазване на обществени норми което може да мине безнаказано.
Масово става мисленето - къф е тоа, че ши ми кае как че пишем... язе ке сум кУуЛ и нема се дам.
И покрай това мислене се губи и малкото знание за това как се пише правилно.
А от там нататък следват кладенците, чак от там нататък.

diapper
20-05-2009, 15:26
Не знам какво става,но тука във форума има хора които не знаят ,че вместо да се пише ШТ хората са измислили Щ,другото което ме дразни е,че се пише В при положение,че следващата дума започва с В или Ф,друг пример "аз сАм Алфист" ,и още много като тези,за които не ми се занимава да пиша


Плаша се .... :priest: , не може в 21-ви век и при положение,че вече сме "Европейци"
да се пише се едно си е на село в кочината и говори на свинята

PEPI-2ALFA
20-05-2009, 15:28
...И не мисля, че е мода, просто толкова си могат. Това си личи най-много като започнат да се стараят, нема такъв смех!...
:thumbup:
П.П. Не пиша с думи, за да не съм първия с изтрит пост в раздела.:grandpa:

bager
20-05-2009, 15:29
Защо ли... защото е поредния начин за помпане на самочувствие чрез погазване на обществени норми което може да мине безнаказано.
Масово става мисленето - къф е тоа, че ши ми кае как че пишем... язе ке сум кУуЛ и нема се дам.
И покрай това мислене се губи и малкото знание за това как се пише правилно.
А от там нататък следват кладенците, чак от там нататък.

Точно обратното е според мен! Модата и кУУл-а са "кладенец", поговори с някой учител, ще разбереш.

Old Fox
20-05-2009, 15:35
Щото мое, е за т'ва.
Един човек като е наредил 30 лазарника без да проумее защо трябва да се пише грамотно, определено няма да го проумее и от форума.

Здобих, Зглобявам, кЪпак, тЪбло, ве4е, :wallbash:

wallbanger
20-05-2009, 15:36
Защо ли... защото е поредния начин за помпане на самочувствие чрез погазване на обществени норми което може да мине безнаказано.
Масово става мисленето - къф е тоа, че ши ми кае как че пишем... язе ке сум кУуЛ и нема се дам.
И покрай това мислене се губи и малкото знание за това как се пише правилно.
А от там нататък следват кладенците, чак от там нататък.
Мда ... , а лошото е че наистина си е масово това явление,особено сред подрастващите. Много от тях , наистина грамотни , само и само да са на една вълна с другите , просто започват да се държат , пишат и т.н. като останалите , за да не са по-различни . Нормалното говорене и писане май не са на мода в наши дни :priest:.

marian
20-05-2009, 15:40
И гадното използване на 4 и 6 в мн.от думите.

Blade
20-05-2009, 15:48
Защото сме проста нация, е за тва!

tuxgt
20-05-2009, 16:17
Мат'ряла е лош...

Юздите отдавна са изпуснати според мен. 100% ограмотяване на народа няма да има никога. Виж поне малко да се вдигне стандарта можеби има шанс..., но за тези които тепърва ще се раждат.

Ай ся

fade
20-05-2009, 16:29
"Нашата младеж обича разкоша, тя е глупаво възпитана, надсмива се над началството и съвсем не уважава възрастните. Нашите днешни деца станаха тирани, те не стават, когато в стаята влезе възрастен човек, влизат в пререкание с родителите си. Направо казано, те са много лоши."
- Сократ (470-399 г.пр.н.е)

и още един:


"Загубих всякаква надежда относно бъдещето на нашата страна, ако днешната младеж утре поеме в свой ръце управлението, тъй като тази е непоносима, невъзможна, просто ужасна."
- Хезиод (720 г.пр.н.е.)

Нещо като крайъгълен камък преди да продължите нататък с коментарите по темата колеги. :flirt:

А моето лично мнение по темата "Защо неграмотността се разраства" е:
Такава е реалността и тя не се нуждае от приказки, а от действия за да се промени! Няма какво да се коментира! От близо 3 години следя форума и мнението ми за повечето модератори е, че са достатъчно ерудирани и грамотни хора, има си и правила. Няма какво да се коментира, а "изпълнителната власт" просто да заработи и да следи за правилата. Ако това стане в един форум после във втори, трети... може пък и в държавата след време да се случи! Подобна тема имаше миналата година и във форума на Citroen така, че нищо ново под слънцето. Предполагам, че в този форум има и други участници които са регистрирани и в други автомобилни форуми, много добре знаят какви железни и безкомпромисни правила и мерки има в тях. Няма да коментирам и какъв е тона в "презрените" VW и AUDI (всъщност аз много уважавам и двете марки)
Успех!

Fear
20-05-2009, 16:33
Все още се намират хора, които пишат правилно. :)
Другите обаче са много и настъпват с обезпокоителни темпове, а спасение няма. :torch:

Лично за мен, това което ме притеснява е, че все повече и повече подминавам с безразличие, когато срещна нещо написано неграмотно. Уморих се да обръщам внимание и да се опитвам да променя света - не става и това е.
Вече нямам и желание да се занимавам, дори и да се подигравам на такива индивиди, защото ползата е нулева. :goodnight:

Ще се опитвам до последно да пиша правилно, пък света нека върви на майната си, не ми пука вече. :wallbash:

didod
20-05-2009, 16:50
То правописа или липсата на такъв е май най-видимата форма на неграмотността, която се шири. Останалата част е още по-страшна.

А Защо се разраства? Ще опитам да обясня с един пример - опитвам се понякога да дам малко информация за нещо на моя племенник. И той просто отговаря: 'Не ми казвай, не искам да знам'. Това предполагам важи и за други деца.

code
20-05-2009, 17:32
Хах точно Търтей каква тема пуснал!:punk:
ето малко бисери от Търтего :-)

"ут сладус ли лепнити бря?
фуу
нема съ дуближавъм дан зълепнъ"

"аа
имутиката с фцата рулира"

и други подобни .. хех

Kuker
20-05-2009, 17:53
Първият пост. http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=34787


"КОЛЕГИ зравеите.Никои можели да ми каже кои датчик управлиава електрониа смукач.И другото по жажно нещо е защо като ми дигме температурата на 93 градоса колата буквално се бобарква.Мени обороти губи мосхност не варви как триабва."

robygas
20-05-2009, 17:55
На Търтея нищо му няма! Аз също влизам във тона на съфорумниците или ги иронизирам /в повечето случаи без да ме разберат/,но общата неграмотност идва от училището и обществото ,така ,че не можем да обвиняваме никой. Единствено Модераторите могат да реагират овреме във Форума. И пак - не можеш да санкционираш или наказваш всеки който не пише правилно.Вярно ,че е мъка да се чете,но уличният език е почти официален.

trustworthy
20-05-2009, 18:05
Хах точно Търтей каква тема пуснал!:punk:
ето малко бисери от Търтего :-)

"ут сладус ли лепнити бря?
фуу
нема съ дуближавъм дан зълепнъ"

"аа
имутиката с фцата рулира"

и други подобни .. хех

Основната разлика м/у Търтея и тези, които визира темата, е, че той е в състояние да пише правилно, когато поиска. За останалите това не е възможно, дори и с отворен учебник по българска граматика пред него :)

dimo
20-05-2009, 18:06
Българите като цяло никога не са били кой знае колко грамотни, по-лошото е че нивото на общата ни култура е крайно ниско.В същото време в геометрична прогресия расте бруталната простотия, защо ли?
Ами защото я търпим . Търпим до дупка например
500 гробство,после: 45 г социализъм безЗаконие,корупция, неграмотност, простотия, унижения, подигравки, икономически кризи, брутално лихварство и още куп неща... Търпелив народ сме...

old alfist
20-05-2009, 18:49
За мен една от основните причини за неграмотността е, че не се четат книги.
Четенето на книги развива комплексни качества. От една страна се развива въображението, от друга придобиване на знание за богатството на езика и не на последно място усъвършенстване на фотографската памет, която притежава всеки и помага при съмнение за правописа на думите.
Друг момент е обучението. Граматиката е сухарска наука, но поднесена по подходящ начин може да бъде интерестна, но все по-трудно се намират такива преподаватели.
Телевизията и компютрите са изкушение за всеки, защото поднасят на готово и смляно цялата информация и притъпяват необходимостта за придобиване на знания по друг начин. Затова са и лесно средство за манипулация.
И може би, най-важната причина - осъзнаване на необходимостта от познанието на езикът и в частност правописа.

Не съм си правил синтактичен и морфологичен анализ на изказването, за което моля да бъда извинен.

wallbanger
20-05-2009, 19:22
Преди години след матури и кандидат-студентски кампании се появяваха "бисери" от работите по български език и литература . А вече никой не публикува такива - просто станаха прекалено много , може да се каже , че ежедневно ни засипват ...
Оправията е там някъде ... евентуално в бъдещето .

galinves71
20-05-2009, 19:50
там в предната заключена тема нещо е споменато за наказания и триене.ам то тогава няма да останат посетители ве :punk:а и друго,там за малки и големи буквички.можеш 100 главни букви да нашляпаш и толкова още глупусти да си надраскал.

wallbanger
20-05-2009, 19:57
там в предната заключена тема нещо е споменато за наказания и триене.ам то тогава няма да останат посетители ве :punk:а и друго,там за малки и големи буквички.можеш 100 главни букви да нашляпаш и толкова още глупусти да си надраскал.
А теб не мога да те разбера , честно . Защо държиш да парадираш с ... не знам как да го нарека това . Не знам какво ти пречи да натиснеш "Shift"-a за да сложиш главна буква , а в същия момент слагаш запетайки . Интересно ми е защо ? Не си от хората , които не знаят къде се слага запетайката , а нарочно пишеш "равно" ...

galinves71
20-05-2009, 20:08
А теб не мога да те разбера , честно . Защо държиш да парадираш с ... не знам как да го нарека това . Не знам какво ти пречи да натиснеш "Shift"-a за да сложиш главна буква , а в същия момент слагаш запетайки . Интересно ми е защо ? Не си от хората , които не знаят къде се слага запетайката , а нарочно пишеш "равно" ...

батка,всичко ми е писнало вече не разбираш ли?мога всики там дето ми правят забележки за щяло и не щяло да ги накъсам от терминология и правописоговор но не искам.по-горе беше споменато от 1 колега че търтея прави забележки а в своите постове ги допуска самият той.нека се огледаме 1во и тогава.готин народ сме но сме кучета,не обръщаме внимание на което трябва а точно обратното.ще ми гледат ква буква слагам,неща,ако искат нито 1 пост да не ми публикува,не извършвам престъпление.2 пъти съм се явявал на тест за интелигентност и 3 пъти на психо тест,издържани без проблем така че.ай че пак се увличам.много съм труден за разбиране но който ме е разбрал и те са много винаги са разчитали на мен и моите качества и способности,но това е друга тема.

търтей
20-05-2009, 20:31
Дали правим разлика между диалект, езикови заигравки и неграмотност?
Май някои колеги не.

spe4elist
20-05-2009, 20:54
батка,всичко ми е писнало вече не разбираш ли?мога всики там дето ми правят забележки за щяло и не щяло да ги накъсам от терминология и правописоговор но не искам.по-горе беше споменато от 1 колега че търтея прави забележки а в своите постове ги допуска самият той.нека се огледаме 1во и тогава.готин народ сме но сме кучета,не обръщаме внимание на което трябва а точно обратното.ще ми гледат ква буква слагам,неща,ако искат нито 1 пост да не ми публикува,не извършвам престъпление.2 пъти съм се явявал на тест за интелигентност и 3 пъти на психо тест,издържани без проблем така че.ай че пак се увличам.много съм труден за разбиране но който ме е разбрал и те са много винаги са разчитали на мен и моите качества и способности,но това е друга тема.
Е добре, писнало ти било, ама докато ти прочета 8-те равни реда, не мога да те разбера къде започваш и къде свършваш. Колкото и да имам доброто желание.
Пък айде да не си мерим тестовете, че ще стане като в една тема от "Тунинг и рацинг"...
Малко старание и желание се иска. Щом аз мога, значи и ти можеш, нали? Или греша?

Mirela
20-05-2009, 21:00
Искате ли да пусна матурата по БЕЛ и да видим кой колко знае ахахаха http://www.foxes2.be/k/girl_haha.gif

Fear
20-05-2009, 21:05
Ами дай да видим, на мен ми е интересно.
Аз смея да твърдя, че пиша по-правилно от 99.99% от завършилите тази година гимназисти. ;)

wallbanger
20-05-2009, 21:07
Ами дай да видим, на мен ми е интересно.
Аз смея да твърдя, че пиша по-правилно от 99.99% от завършилите тази година гимназисти. ;)
Тоя 0,01% за първите трима на олимпиадата ли ги остави :D

Fear
20-05-2009, 21:10
E, идеални хора няма, въпреки че аз съм много близо до съвършенството! :Tease:

Old Fox
20-05-2009, 21:15
Чета темата и си чета 1вия пост в нея. Е няма какво повече да добавя.
@Търтей, защо се тормозиш? Няма как да проумеш човек, който няма 3 клас завършен.
Да пишеш четливо е най-малкото коректно спрямо останалите потребители, ако не си коректен няма как да очакваш и другите да са коректни спрямо теб?
Това дали искат или не искат да пишат правилно няма значение. Или пишат правилно или трупат точки за бан, поне в купува/продава гарантирам, че ще е така.

spe4elist
20-05-2009, 21:16
Искате ли да пусна матурата по БЕЛ и да видим кой колко знае ахахаха http://www.foxes2.be/k/girl_haha.gif
Млада ми колежке,
проблема не е в решаването на даден тест и резултатите от него.
Същността на проблема е, че няма желание за решаването му. Естествено, говоря по принцип.

пп Това, същото, можеше и да изглежда така:
"млада ми колежке проблема не е в решаването на даден тест и резултатите от него.същноста на проблема е че няма желание за решаването му.естествено говоря по принцип"

Mirela
20-05-2009, 21:17
Ами дай да видим, на мен ми е интересно.
Аз смея да твърдя, че пиша по-правилно от 99.99% от завършилите тази година гимназисти. ;)

Ето я матурата, след това ще кажа, колко изкарах на тази матура. :)

Fear
20-05-2009, 23:01
Ето я матурата, след това ще кажа, колко изкарах на тази матура. :)
Прегледах я. :)
След въпрос N14 обаче стана тегаво, защо произведенията определено не ги помня вече. :blush:
Mоят бал беше преди 13 години. :tooth:

Oбаче откровено си признавам, че това например

"Как са свързани първият и вторият абзац на текста?"
А) чрез показателно местоимение
Б) чрез притежателно местоимение
В) чрез лично местоимение
Г) чрез лексикално повторение
ме затруднява. :)

Така или иначе, в тази тема говорим за правилно и грамотно писане, което има малко общо с теорията. Ако ми дадеш изречение и ме питаш, коя дума каква част на речта е, ще видя голям зор, просто защото не си спомням тези неща вече, одъртях. :crazy:

Но можем да направим друго - тук във форума имам над 500 мнения, ако искаш ги прегледай, като за всяка намерена грешка, ще те черпя по бира, deal? :cheers:

П.П.
Горното предложение да се смята невалидно за дърти пияници, които ще тръгнат да ми търсят грешките! :hehehm:

П.П.П.
Извинявам се за лиричното отклонение, ама напоследък пак ставам чувствителен, когато някой подлага под съмнение интелекта ми. :D

code
21-05-2009, 09:49
Дали правим разлика между диалект, езикови заигравки и неграмотност?
Май някои колеги не.
Правим я много добре ти недей да ходиш там :gayfight:

hollyman_R
21-05-2009, 10:21
Здравейте колеги единомишленици,

Случайно открих темата и не мога да повярвам, че в подобен автофорум има хора, които милят за чистия и истински български език.

Не си спомням кой колега по-горе беше казал, че основната причина за този т.н. модерен "език" е НЕЧЕТЕНЕТО на книги в миналото и настоящето. За съжаление няма друго обяснение:((( Всички оправдания като "ми сички така пишат" и т.н. са просто от незнание как НАИСТИНА трябва да се пише. Мързелът е по-малката причина. Другото, разбира се, също е верно - дори хора с професионално отношение към езика, умишлено слизат на нивото на неграмотното мнозинство с цел установяване на по-лесен контакт вероятно... Вече се срамувам от себе си, че и аз съм го правил понякога:(((

С поздрав, колеги и не спирайте да пишете по темата!

П.П. Дано някой от модераторите се трогне от важноста й и я сложи на лично място като ВАЖНА.

Mind_Control
21-05-2009, 10:21
В началото бяха чатовете и заченъците на форуми- в най- ранните им версии, до колкото си спомням, нямахме особен избор освен да пишеме на латиница. След това вече си стана прието в интернет пространството да си се пише на латиница. Чашата преля в един момент и не се четяха вече писанията и започна да се пише на кирилица, но навика е голямо нещо и хората свикнали да не си дават много зор да пишат правилно продължиха да си пишат по същия неангажиращ начин, но вече на кирилица. Аз самият усещам, че след толкова години незамисляне над това как пиша, съм започнал да правя доста грешки, защото просто съм забравил някои от тънките моменти на граматиката.

dimo
21-05-2009, 11:17
Не е фатално да имаш и правописни грешки
понякога (освен ако броят им е твърде вискок и относително постоянен).По-дразнещо е просташкото отношение и лиготията на пишещите особенно в по сериозните раздели .Разбира се има и раздели където не е толкова фрапиращо,все пак смятам че не бива да се толерира простащина, вулгарност, нецензурност или пък агресия .

spe4elist
21-05-2009, 13:31
Съгласен съм с Вас:


В началото бяха чатовете и заченъците на форуми- в най- ранните им версии, до колкото си спомням, нямахме особен избор освен да пишеме на латиница. След това вече си стана прието в интернет пространството да си се пише на латиница. Чашата преля в един момент и не се четяха вече писанията и започна да се пише на кирилица, но навика е голямо нещо и хората свикнали да не си дават много зор да пишат правилно продължиха да си пишат по същия неангажиращ начин, но вече на кирилица. Аз самият усещам, че след толкова години незамисляне над това как пиша, съм започнал да правя доста грешки, защото просто съм забравил някои от тънките моменти на граматиката.

Тъй както бяха свикнали да пишат на латиница, тъй сега ще свикнат (ако трябва и да се научат), да пишат на кирилица. Прекаленото толериране е довело до това състояние. Трябва да има дисциплина.



Не е фатално да имаш и правописни грешки
понякога (освен ако броят им е твърде вискок и относително постоянен).По-дразнещо е просташкото отношение и лиготията на пишещите особенно в по сериозните раздели .Разбира се има и раздели където не е толкова фрапиращо,все пак смятам че не бива да се толерира простащина, вулгарност, нецензурност или пък агресия .

Още едно потвърждение, че трябва да се вземат мерки – ако трябва и диктатура във форума.

pr_00f
21-05-2009, 13:33
Каква диктатура , какви 5 лева.
Има правила - трябва да се спазват.
На който не му изнася - проблема си е изцяло за негова сметка.

hollyman_R
21-05-2009, 13:42
Аз пък предлагам, колеги, всички ние, които имаме положително отношение към разискваната тема и НЕ НИ Е СРАМ ОТ ТОВА, да се идентифицираме в подписите си с някаква абревиатура /на български език, естествено/ от рода на ГПА /Грамотно Пишещ Алфист/ или нещо подобно. Стига, разбира се, да стигнем до някакъв консенсус. И да демонстрираме не само правопис и правоговор, но и както каза колегата по-горе, толерантност, способност да се изслушваме и уважаваме чуждите мнения. Не да скачаме и обиждаме на компетентност /визирам един многоуважаван и "култов" едва ли не майстор от Сф./ всеки, който си е позволил да посъветва колега колкото му позволяват скромните познания...

Вашето мнение, колеги?

С поздрави!

spe4elist
21-05-2009, 13:44
Каква диктатура , какви 5 лева.
Има правила - трябва да се спазват.
На който не му изнася - проблема си е изцяло за негова сметка.

Именно, демокрацията е стриктно спазване на правила. Всеки юзър, като се е регистрирал тук, е потвърдил, че е съгласен с Правилата на форума. Ако не ги спазва доброволно, ще ги спазва доброзорно...

MrX
21-05-2009, 15:33
Именно, демокрацията е стриктно спазване на правила. Всеки юзър, като се е регистрирал тук, е потвърдил, че е съгласен с Правилата на форума. Ако не ги спазва доброволно, ще ги спазва доброзорно...

Има и още един вариант, ще ги спазва на друго място( форум):jason2:

spe4elist
21-05-2009, 15:36
Има и още един вариант, ще ги спазва на друго място( форум):jason2:

Да. А пък другото място нас не ни интересува...

galinves71
21-05-2009, 20:03
я си пуснете тв вижте родните депутати кви ги плещят и ще си кажете че аз съм цар.:wein::wein::wein::wein::wein::wein:от мен за всички дори и за тези които ме мислят за профан.най-доброто ми качество е, че не познавам злобата и да се сърдя ми е много чуждо.говоря,пиша и ми минава.човек ако не отразява противника или този който не го харесва,то всичко губи своят ефект.

old alfist
21-05-2009, 20:27
я си пуснете тв вижте родните депутати кви ги плещят и ще си кажете че аз съм цар.:wein::wein::wein::wein::wein::wein:от мен за всички дори и за тези които ме мислят за профан.най-доброто ми качество е, че не познавам злобата и да се сърдя ми е много чуждо.говоря,пиша и ми минава.човек ако не отразява противника или този който не го харесва,то всичко губи своят ефект.
Колега, разбери, че никой няма нищо лично против теб. Просто е мъчително да се чете всичко, което си написал. Главната буква е от голямо значение, колкото и да си мислиш ,че не е така - човешкото око и зрителна памет е възприела този формат.
Съвсем приятелски ти го казвам това.

galinves71
21-05-2009, 20:39
Колега, разбери, че никой няма нищо лично против теб. Просто е мъчително да се чете всичко, което си написал. Главната буква е от голямо значение, колкото и да си мислиш ,че не е така - човешкото око и зрителна памет е възприела този формат.
Съвсем приятелски ти го казвам това.

абе колега скъпи,ти като не ми виждаш главните букви,то поне запетайките и точките нали виждаш.точно след точката ми свършва мисълта и съответнопо някога и самото изречение.аз снощи и днеска цял ден бях във точно вашия трудно разбираем диалектически край,(софия,пловдив,пазарджик и дори плевен)и пак нищо не намерих не разбрано.горд съм че 1 субект пренадлежащ на 1 от краищата на страната с най-книжовноговорящ народ,се разбра дори и със възрастни хора, на къде се намира целта която търсихме.

spe4elist
21-05-2009, 20:47
абе колега скъпи,ти като не ми виждаш главните букви,то поне запетайките и точките нали виждаш.точно след точката ми свършва мисълта и съответнопо някога и самото изречение.аз снощи и днеска цял ден бях във точно вашия трудно разбираем диалектически край,(софия,пловдив,пазарджик и дори плевен)и пак нищо не намерих не разбрано.горд съм че 1 субект пренадлежащ на 1 от краищата на страната с най-книжовноговорящ народ,се разбра дори и със възрастни хора, на къде се намира целта която търсихме.

Абе, скъпи колега,
колко човека трябва да ти се помолим. Ами направи някакво усилие, компромис ако трябва...
Покажи желание ...

Нищо лично, разбира се ...

galinves71
21-05-2009, 21:02
Абе, скъпи колега,
колко човека трябва да ти се помолим. Ами направи някакво усилие, компромис ако трябва...
Покажи желание ...

Нищо лично, разбира се ...

Вече го показах в друга тема.А,и тук станало ве.:idea2:

spe4elist
21-05-2009, 21:10
Вече го показах в друга тема.А,и тук станало ве.:idea2:

Показвай ни го всеки път :comphits:

pr_00f
21-05-2009, 23:17
:clapping:

Браво :)

mordohy
22-05-2009, 04:48
Чета и се чувствам горд!Някой го каза,че не е очаквал от тоя форум тема за чистотата на езика ни.подценил ни е.Тука имаме хора,които могат да говорят и като простаци-мордохай,могат и да говорят като селяни- търтей,могат да говорят и изтънчено като фаде,могат да са и ентусиазирани деца като...,но всички ние милееме за родния език.можеме да сме всякакви,но не забравяме,че сме българи и..конската опашка.Тя е нашата философия.Кой разбрал- добре.кой не разбрал-ще се разбира с МрХ.Каза го,по-горе много точно

pa4ito
22-05-2009, 10:24
Подкрепям с две ръце идеята за писане на граматически правилен български език. Всеки прави грешки(дори и аз :D ), всеки се лигави от време на време(понякога и аз :D ), но като цяло трябва да се спазват езиковите правила и норми. Най-малкото по този начин запазваме нашия език от израждане. Също така много се дразня като видя българска реклама, в която прасват някоя чуждица. Например преди време един от мобилните оператори ни примамваше, че ако закупим сим карта с еди-какъв си план ще получа Т-Шърт. Ей, направо избеснях тогава и ми идеше да ги взривя :furious::starwars::paddle: :jason2:
То бива простотия, бива, ама чак пък толкова. Първо рекламната агенция, после тъпънарите от мобилния оператор. И всичките си мислят, че са измислили едва ли не най-великото послание към потребителя. Та последния като го чуе да се затърчи със всички сили към скапания офис и да си вземе с две шепи сим-ове и да получи жадуваната фланелка с лого, или там каквото и да е, на нея. Но за младото поколение, това е "връхтъ на сладоледа" и зяпат с широко отворени очи и уста. Ама толкова широко отворени усти, че две мухи спокойно могат да влезат. Съгласен съм, че всеки език се развива и "поема" чуждици, ама тия действат много грубо с "рогите напред".
Затова аз във всички форуми и комуникационни програми(ай-си-кю, скайп, и-мейл) се опитвам да пиша на български. И забелязвам, че дори и в началото някой да ми пише на шльокавица, като види че му пиша на кирилица и той минава на нея. На което много се кефя. :)
За да не стане така, че след 10-15 години комуникацията помежду ни да се извършва на някаква англо-изкелифелщина пародия на българския език!

nhg
22-05-2009, 11:17
абе колега скъпи,ти като не ми виждаш главните букви,то поне запетайките и точките нали виждаш.точно след точката ми свършва мисълта и съответнопо някога и самото изречение.аз снощи и днеска цял ден бях във точно вашия трудно разбираем диалектически край,(софия,пловдив,пазарджик и дори плевен)и пак нищо не намерих не разбрано.горд съм че 1 субект пренадлежащ на 1 от краищата на страната с най-книжовноговорящ народ,се разбра дори и със възрастни хора, на къде се намира целта която търсихме.

Колега, и аз мразя да пиша главни букви (справка: досегашните ми постове), но от два-три дни се поправих... заради колегите.
Все пак трябва на всички да ни е приятно тук!

gelepz
22-05-2009, 11:22
Защо нараства неграмотността, ми то не само тя нараства, то от 90 набор насам все едно са се изродили децата и да не ме разберете погрешно, нямам нищо против никой.:comphits::comphits::comphits::comphits::com phits:

търтей
22-05-2009, 11:26
Защо нараства неграмотността, ми то не само тя нараства, то от 90 набор насам все едно са се изродили децата и да не ме разберете погрешно, нямам нищо против никой.:comphits::comphits::comphits::comphits::com phits:

Нещо поне аз не те разбрах какво се опитваш да кажеш.

galinves71
22-05-2009, 11:36
Нещо поне аз не те разбрах какво се опитваш да кажеш.

Хем има главни букви и препинателни знаци.

Fear
22-05-2009, 11:41
Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло.

:crazy: :tooth:


Това, освен че е спам, всъщност не е и вярно, защото всичко зависи от начина по който са разменени местата на буквите. Например, особено важно е, първата и последната бУква да са си на мястото. Освен това този пример - в малко по-научния си вариант, се използва за изследване на начина на четене, фотографската памет и възприемането на текста, което е доста далече от идеята за правилно писане.

ПП Благодарности на най-хубавата колежка за зоркото око корекцията.

galinves71
22-05-2009, 11:48
Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло.

:crazy: :tooth:
АПЦИЛЮТНО друже.Аз 1во ти прочетох поста и после забелязах че си менкал местата на буквите.Ако можеш да четеш бързо не се забелязва.:clapping::clapping::clapping:

fred
22-05-2009, 11:55
Нараства, защото нараства и простотията повсеместно.Писането изисква правила и навици, които се създават в училище най вече, а явно и там няма кой да ги създаде.Освен това заслуги има и пресата, ТВ, и какво ли не,

galinves71
22-05-2009, 11:57
Нараства, защото нараства и простотията повсеместно.Писането изисква правила и навици, които се създават в училище най вече, а явно и там няма кой да ги създаде.Освен това заслуги има и пресата, ТВ, и какво ли не,

То и там са хора бе колега.И те от нашите среди излизат.

spe4elist
22-05-2009, 12:09
То и там са хора бе колега.И те от нашите среди излизат.

Тъй, тъй...
Ако отворим скобичка за учителите, материалната база и държавната политика в сферата на образованието, сещате ли се къде ще стигнем?

DerMeister
22-05-2009, 12:23
Защо нараства неграмотността, ми то не само тя нараства, то от 90 набор насам все едно са се изродили децата и да не ме разберете погрешно, нямам нищо против никой.:comphits::comphits::comphits::comphits::com phits:
Те децата от 90 набор нагоре са се изродили, защото родителите им са диви простаци от гората. Училището не е виновно, с гамен на глава не се излиза, все едно на някой не му е ясно каква е анархия там. Не може да правиш забележка на някой 15-16 годишен и той да те псува и да ти пита кой си ти бе. Децата са копие на родителите си...

galinves71
22-05-2009, 12:29
Те децата от 90 набор нагоре са се изродили, защото родителите им са диви простаци от гората. Училището не е виновно, с гамен на глава не се излиза, все едно на някой не му е ясно каква е анархия там. Не може да правиш забележка на някой 15-16 годишен и той да те псува и да ти пита кой си ти бе. Децата са копие на родителите си...
Също и да влизаш дринкен в час и прашките ти да се виждат над панталона или полата.За учителите става реч.

Fear
22-05-2009, 12:32
Нараства, защото нараства и простотията повсеместно.Писането изисква правила и навици, които се създават в училище най вече, а явно и там няма кой да ги създаде.Освен това заслуги има и пресата, ТВ, и какво ли не,
Съгласен съм.
Но писането изисква преди всичко четене, някой вече го спомена това. И става въпрос за четене на книги, а не форуми/блогове и други Интернет простотии, 'щото там всеки пише както си иска. То затова и съществува тази конкретна тема. :tooth:
Ако някой си мисли, че мога да му посоча и определя различните части на речта, много се лъже. Теорията ми куца, почти нищо не помня от училище. Без проблем разграничавам само съществителните от глаголите, но това не ми пречи да пиша горе-долу грамотно. :crazy:

Те децата от 90 набор нагоре са се изродили, защото родителите им са диви простаци от гората. Училището не е виновно, с гамен на глава не се излиза, все едно на някой не му е ясно каква е анархия там. Не може да правиш забележка на някой 15-16 годишен и той да те псува и да ти пита кой си ти бе. Децата са копие на родителите си...
Това също е много вярно, за съжаление. :no:

ФЕРАРИСТ
22-05-2009, 12:33
Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло.
Обичам мнения и гледни точки който са различни от общоприетите норми, независимо дали са общоприето правилни или не - това дава храна за пипето и логиката......
Иначе за мнението - машинално като почнах да го чета първо си рекох "Тоя ся нарочно пише сяка дума с грешки", после обърнах внимание че местата на буквите са разменени......иначе с мен е така, прочетох текста без ядове, и със същата скорост.....Не съм особенно сигурен, но в първи курс даскалицата по БГ ми даде някакъв объркан тескт да чета и беше нещо от сорта.....тест на незнамси кого или какво беше.....засичаха ни колко бързо можем да четем произволен текст, и понеже в представите на Цилка Христова аз бях мързелив, и незаинтересуван ученик, тя остана гръмната как така изведнъж покрих някакви олимпииски едва ли не норми за бързо четене и възприемане на прочетеното.......тя и хабер си нямаше че като малък под зоркия поглед на мама и тате когато те си мислеха че любимото им синче учи щом държи разтворен учебник, няма как вътре да има книжка с хойкането на капитан Кук да речем......и трябваше да чета бързо щото не върви да уча по 4-5-6 часа - става съмнително.....
Бравос.....мноо готино упражнение....

DerMeister
22-05-2009, 12:33
Също и да влизаш дринкен в час и прашките ти да се виждат над панталона или полата.За учителите става реч.
Има и такива, но това са единици. Аз за цялото ми учене в 3 училища и университет не съм срещнал нито един учител, отговарящ на това описание или такъв, който не се опитва да възпитава и преподава. Общо взето обществото си измива ръцете с учителите, за своята простотия. Естествено и те имат вина, но тя не е главният проблем.

milenamr
22-05-2009, 12:46
Моето лично мнение е, че неграмотността е факт, който бележи високи темпове на развитие.А една от причините затова е, че на неграмотниците по никакъв начин не им е вградена необходимост от това да бъдат грамотни.Е тогава защо им е да стават такива?Няма потребност, няма смисъл, няма и зор.

А отделно глобалната причина за неграмотността(пак според личното ми мнение) е породена от нечии други потребности,според които е изгодно преобладаващата част от населението да е слабо грамотна(във всякакъв смисъл).Мисля да не коментирам повече за второто, че да не нагазя в други мътни води.

Но така или иначе неграмотността е факт, който е 100 % наличен и перспективен.

Единственият шанс(според мен) да се създаде възможност този въпрос да бъде разрешен, е неграмотността да бъде осъзната и наложена като проблем, вследствие от което да бъде осъзната и необходимостта от решаването му.А това е грижа на обществото, тоест въпроса с грамотността би следвало да се наложи като обществена необходимост.Не са виновни само родителите и учителите, както много често се спряга, ако те имат вина, то вината им е частична и следствена, но проблема е глобален и затова и причината за възникването му е глобална.

На този етап неграмотността не е никакъв проблем за притежателите и, при което няма причини и мотиви за разрешаването на въпросния казус :)
Няма какво да се лъжем ;)
И на мен като не ми се налага да знам японски, нямам никакви намерения да го уча, и хич не ме е срам ,че не го знам :crazy:..

DerMeister
22-05-2009, 12:50
А една от причините затова е, че на неграмотниците по никакъв начин не им е вградена необходимост от това да бъдат грамотни.
Това е основното според мен. Замисляли ли сте се и наблюдавали ли сте с интерес хората около вас. Да си прост и да правиш простотии се е превърнало в нещо като мерило за нещо яко и приоритетно. Колкото си по-тъп и колкото мисълта ти е в пиенето, яденето и яките коли, толкова повече се котираш. Съотвенто за какво му е на някой да е възпитан и грамотен като в средата, в която живее се котират мутрите и далавераджиите. :pokey: Голяма боза...

ФЕРАРИСТ
22-05-2009, 12:51
А отделно глобалната причина за неграмотността(пак според личното ми мнение) е породена от нечии други потребности,според които е изгодно преобладаващата част от населението да е слабо грамотна(във всякакъв смисъл).

По лесно се управляват и манипулират.......да речем.....като за начало......едно приятелче има синче 5 клас, сега второто ще почва първи - заможни орица, собствен бизнес с нещо което изисква и да ти сече пипето....че ми вика, Абе аз като ги гледам на какво и как ги учат имам големи колебания дали изобщо да го пращам на училище освен да се научи да чете и да пише.....пък на другото мога и аз да го науча......

DerMeister
22-05-2009, 12:54
По лесно се управляват и манипулират.......да речем.....като за начало......едно приятелче има синче 5 клас, сега второто ще почва първи - заможни орица, собствен бизнес с нещо което изисква и да ти сече пипето....че ми вика, Абе аз като ги гледам на какво и как ги учат имам големи колебания дали изобщо да го пращам на училище освен да се научи да чете и да пише.....пък на другото мога и аз да го науча......
Това не е баш правилно мислене според мен. В училище е важно да те научат, да си част от обществото и от дадена група, като спазваш дисциплина и зачиташ другите. Също така там се научаваш да общуваш с хората и че не си единствен и най-важен на света, ако ще тати да е папата. Вече като знания какво ще ти влезе в главата е отделен въпрос.

Old Fox
22-05-2009, 13:02
И на кво ги учат?
И ти на кво ше го нуачиш?

ФЕРАРИСТ
22-05-2009, 13:13
И ти на кво ше го нуачиш?
Преразказвам......преразказвам......

В училище е важно да те научат, да си част от обществото и от дадена група, като спазваш дисциплина и зачиташ другите. Също така там се научаваш да общуваш с хората и че не си единствен и най-важен на света, ако ще тати да е папата.
Чесно казано ЛИЧНО АЗ, бих предпочел в училище, мойте деца един ден да ги учат само на това какво е земя, теорема, космос, химия и прочее, а на това какво е общество, околна среда, дисциплина, и прочее житейщини, много държа да не го научава в училище, а в семейството си.....но сега това си е въпрос на гледна точка....

galinves71
22-05-2009, 13:18
И на кво ги учат?
И ти на кво ше го нуачиш?Айдеее,до тук беше се поуспокоило но вече.................?

DerMeister
22-05-2009, 13:34
И на кво ги учат?
И ти на кво ше го нуачиш?
Не разбирам точно какво ме питаш? Може би не съм се изразил правилно, но например в университет, никой не те учи на нищо общо взето, само ти се дават насоки и примери, а ти се принуждаваш да търсиш, да намираш, да решаваш, да се конкурираш и да преценяваш. В училище е нещо подобно на по-ниско ниво и е добре да го преживееш. Това в един перфектен свят естествено, какво точно се случва и какви тъпотии може да те обременят е отделна тема.

Old Fox
22-05-2009, 14:03
Не разбирам точно какво ме питаш? [quote]
Питах ферариста;-)

[quote=Ферарист]дисциплина,
Това и жтейските работи не се учат в училище? Това родителите са длъжни да ги научат.

bobi_j_i
22-05-2009, 15:41
Хвърлих един поглед на матурата и малко се изненадах. Моят син е седми клас и сега ще кандидатства. Тестовете, които решават, са същите. Разликата е само в това, че те накрая ще направят трансформиращ преразказ на напълно непознат текст. Какво ли ще учат по български от седми до дванайсти клас. Май нищо-и ще забравят всичко.

nhg
22-05-2009, 21:38
Хвърлих един поглед на матурата и малко се изненадах. Моят син е седми клас и сега ще кандидатства. Тестовете, които решават, са същите. Разликата е само в това, че те накрая ще направят трансформиращ преразказ на напълно непознат текст. Какво ли ще учат по български от седми до дванайсти клас. Май нищо-и ще забравят всичко.

Колега, аз лично учих предмета 'Бълг. език' последно в 8 клас; после имахме само 2 часа седмично (ако не се лъжа) 'Литература' - все си мисля, че не е до забравяне, да не говорим колко познати имам, които НЕ МОГАТ да пишат правилно (напр. употребата на 'й' - дори тук Търтея беше пуснал една тема), а са учили 'Бълг. език' поне 4-5 години повече от мен, дори във ВУЗ-овете...
За "днешната младеж', или родените след 1990 (както пишеше в една друга тема) изобщо не искам да коментирам, трябва отделна тема... (нищо против тях, даже напротив)

old alfist
22-05-2009, 22:53
Това, освен че е спам, всъщност не е и вярно, защото всичко зависи от начина по който са разменени местата на буквите. Например, особено важно е, първата и последната беква да са си на мястото. Освен това този пример - в малко по-научния си вариант, се използва за изследване на начина на четене, фотографската памет и възприемането на текста, което е доста далече от идеята за правилно писане.

Съжалявам, че цитирам служебен текст, но се обръщам към Търтея като към колега, а не като модератор.
Fear също е съобразил първата и последната буква да съвпадат.
Също смятам, че правилното писане не е доста далече от възприемането на текста - именно правописът способства за лесното възприемане, а от там и разбиране същността на написаното.

Fear
22-05-2009, 23:52
Въпросният текст изобщо не съм го писал аз.
Това за първата и последната буква си го пише в него обаче, както и това, че точно това е най-важното. Ако някой го е възприел като идея за правилно писане, единственото, което ми идва наум е, че въпросният човек няма чувство за хумор. Постнах текста тук с идеята малко да се позабавляваме а и да се позамислим. ;)

От другите ми мнения в темата (пък и не само в тази), мисля че достатъчно ясно се вижда каква е позицията ми относно неграмотността. :)

А ако не е достатъчно ясно, ето малко по-силни думи:
Драйфа ми се от неграмотно написани мнения! Когато видя някой да говори за батериЙ, конфигурациЙ, спецификациЙ и други римски пълководци, ми се обръщат червата.
Мога да дам и много други примери, но ще ми прилошее и затова не смятам да го правя. :p
За мен е важно, че все пак има хора, които уважават езика си, а и тези, които четат написаното от тях.

От мен толкова, лека нощ. :sleep:

търтей
23-05-2009, 10:20
Съжалявам, че цитирам служебен текст, но се обръщам към Търтея като към колега, а не като модератор.
Fear също е съобразил първата и последната буква да съвпадат.
Също смятам, че правилното писане не е доста далече от възприемането на текста - именно правописът способства за лесното възприемане, а от там и разбиране същността на написаното.

И да и не.
Правил съм лично такива изследвания и всъщност текстовете, които могат да се четат така написани, са доста малко и то на доста малко езици. Четенето и респективно възприятието на даден текст, обаче, не са толкова директно свързани с правописа.

benji_gb
23-05-2009, 22:25
Колеги, видях в по-предни постове, че става дума за поколението след 1990 г. и мога с чиста съвест да кажа, че болшинството от тях не могат да общуват нормално и интелигентно. За което можем само да съжаляваме. Имам жив пример вкъщи- имам сестра '95 набор. Понякога неволно засичам нейни разговори с връстници и направо се хващам за главата от ужас. Сигурно 70% от използваните думи са чуждици или на някакъв неразбираем за мен език.

За родителите, учителите и тяхната намеса в езиковата култура на един подрастващ индивид. Това на практика е "Мисията невъзможна" според мен, поради простата причина, че много малко родители вече обръщат внимание на децата си (да комуникират с тях), а на учителите вече има е дошло до гуша да се занимават с "кретенчета" !
Аз самият не съм учил Български език от 8-ми клас, но се старая да пиша доколкото е възможно правилно! :crazy:

п.п. Моля, да не ми се сърдят хората след '89 набор :)

bass
26-05-2009, 14:25
Малко статистика... (http://dnevnik.bg/bulgaria/2009/05/26/724952_nad_50_dvoiki_na_predvaritelniia_izpit_po_l iteratura_v/)

fred
26-05-2009, 16:56
То и там са хора бе колега.И те от нашите среди излизат.

E така е, ама в крайна сметка всеки трябва да отговаря и за себе си пък, а както отбелязва и Миленамр, то просто на много места не се търси грамотност.

galinves71
12-06-2009, 21:46
Ей, оставихме модераторчетата без надница.

piqnica
13-06-2009, 00:56
Да се включа и аз...
Виждал съм подпис на документ - "САМО ЛЕВСКИ" (без кавичките) ! И то човек на години, а не някой млад.

Fear
13-06-2009, 10:59
Поне беше ли грамотно написано, защото е по-добре все пак отколкото да са три кръстчета - "+ + +" или "Х Х Х". :tooth: