PDA

View Full Version : АЕЦ - що е то и има ли ползи от него



Iltcho
04-07-2009, 14:41
Темата произлиза от тук:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=36593





Даже аз съм за да се спре аец, да се резне нои и прочее безумни организации дето само ми ядат парите.



Пеше, само един въпрос свързан с горното а той е : Как аджеба АЕЦ "Козлодуй" ти яде парите бе миличък?
Плащаш за гориво или?
МИ аз бачкам там. Тока, който произвеждаме нек ни го плаща на 78 ЕВРО. Тока, който се произвежда от т.наречените възобновяеми източници е на 120 евро. АЕЦ ти осигурява 35 % от електроенергията за вътрешна консумация за година. Извържа близо 5 000 работници за да живеят дорбе. Имам колеги, които са от 34 години в централата - нищо им няма.

Аз плащам данъци, осигуровки и т.н. булшитс по 210 лева на месец от заплатата си. И мога да ти кажа, че си заслужавам всяка стотинка, защото не съм почивал 3 седмици - много бачкане имаше.

И тук искам да вметна, че гамафона на порталите на Електропроизводство 1 и Електропроизводство 2 е в пъти по-нисък от този на ОРЛОВ МОСТ пред АЯР (Агенция за Ядрено регулиране).

МОЛБА - Не намесвайте АЕЦ във всички политически вражди и т.н бе де*а мамка му!

fred
04-07-2009, 15:01
Пеше, само един въпрос свързан с горното а той е : Как аджеба АЕЦ "Козлодуй" ти яде парите бе миличък?
Плащаш за гориво или?
МИ аз бачкам там. Тока, който произвеждаме нек ни го плаща на 78 ЕВРО. Тока, който се произвежда от т.наречените възобновяеми източници е на 120 евро. АЕЦ ти осигурява 35 % от електроенергията за вътрешна консумация за година. Извържа близо 5 000 работници за да живеят дорбе. Имам колеги, които са от 34 години в централата - нищо им няма.

Аз плащам данъци, осигуровки и т.н. булшитс по 210 лева на месец от заплатата си. И мога да ти кажа, че си заслужавам всяка стотинка, защото не съм почивал 3 седмици - много бачкане имаше.

И тук искам да вметна, че гамафона на порталите на Електропроизводство 1 и Електропроизводство 2 е в пъти по-нисък от този на ОРЛОВ МОСТ пред АЯР (Агенция за Ядрено регулиране).

МОЛБА - Не намесвайте АЕЦ във всички политически вражди и т.н бе де*а мамка му!

Цената на вложените средства и на тези за подръжка, води до ниска норма на печлба!А кажи, като се пенявиш тука, колко е издръжката на АЕЦ, освен заплати, експлотация, и т.н.-следните допълнителни разходи:
Цена на горивото, цена за която отработеното гориво се съхранява и преработва, цената на затварянето на блоковете, защото те на са вечни и т.н.
Понеже и ти /както и аз/надали можеш да отговореиш на тези въпроси, се замисли, защо държави, които имат национален доход, в пъти повече от нашия мижав доход, нямат АЕЦ и защо цената на тока в Гърция е колкото у нас, да не е и по ниска, след като го купуват??/а доходите им са мноого по големи/И защо АЕЦ Белене се изграджа с държавна гарнция,като толкова се печели, защо няма наплив от мераклии да изградят това съоражение?Намериха се само едни руснаци..
Дреме ми за АЕЦ-а на кеца, това са локуми за овцете, докато определени лица забогатяват на тия лакардии.
Писал съм го и в друга тема-целия ни приход от износ на ел енергия е по малък, май около три пъти, от този в туризма, ако развием туризма, ще печелим още повече, както са гърците например.Нашият туризъм е първобитен и изостанал.Гърците печелят от чиста природа, добра инфраструктура и добра реклама 20 пъти повече, отколкото миризливитени производства, барабар и атомните.
За тия милиарди които отидоха за АЕЦ ове и подобни простотии плащаме с ниския си стандарт и корумпираната ни изостанала държава изградена по съветски модел, ей това е.А ако си Р.ОВч./понеже той е милионер от подобни дейности/ ще те разбера, ама иначе не.

Iltcho
04-07-2009, 15:33
Първо колега, бих искал да те помоля за учтива форма на общуване - не си ял и пил с мен на една маса, за да ми казваш, че се "пенява" и да употребяваш разни епитети! Аз помолих да не се набърква централата навсякъде. Ти си тоя, който атакува и ме напада нали?

За сумите от ел. енергията - ами мисля, че знам доста по въпроса, за модернизации, за изплатени предсрочно дългове, за програми за отработеното гориво и т.н., но не му е тук мястото да се дискутира такова нещо. Отработеното Русия си го взема. Съхранява се в ХОГ, но само докато мине технологичен период за охлаждане на касетите.

Друг е въпроса защо се вземат заеми. Преди доста години, когато е строена центрата и е започнала работа, доста средства са заделени за извеждането от експлоатация на блоковете. А кой е злоупотребил с тях ?
За опазнавето на околната среда - имам снимки, на които е показано колко флора и фауна се развива около АЕЦ-а. Лично с очите си тая пролет видях в гората до централата сърни, диви прасета, фазани, от дърветата - магнолии и т.н. редки видове. Знаеш ли защо са в изобилие там - защото е национален стратегически обект и не се разрешава безразборен отстрел и сеч!

А за туризма - съгласен съм, но никой не го развива. Преди години моя бивш шеф грък ми каза следното "Вие имате едно огромно богатство, но сте ПРЕСТЪПНО ЛОШИ СТОПАНИ". А за да се развива туризма ще ти трябва ток нали? Щот няма да дойдат на почивка ако няма телевизор, хладилник или лампи.

п.п. Можем и да си лаем тука и за си издереме очите, но никой няма да ни чуе. За това утре идете и ГЛАСУВАЙТЕ!

КАшите одавна са забъркани. Дано следващите ги оправят. Само, че няма да стане с раздържавяването на енергийните гиганти.

fred
04-07-2009, 16:59
Ок и аз съм се разпенявил, съжелявам, то в спора се ражда боя най вече:).
С две думи - след като знаем в какво общество живеем и се видяха и в най дребни неща, какта корупция има, точно в АЕЦ се въртят страхотни далавери.Не съм против аец въобще, но под лозунгите-да спасим АЕЦ и прочее, като имам предвид че и Ковачки се включи прозират главно и единствено лапачаски интереси, това искам да кажа.Нека са развива АЕЦ но не с пари от нас, като общество, а да се привличат инвеститори, това ми е идеята.Иначе и в момента се изнася тока и в момента това, което изнасяме, не винаги можем да изнесем-тоест май горе долу това е капацитета, сиреч имаме и ресурс за отгоре.АКо се поразвие и някои друг алтернативен източник на ел ениргия, ако /което е неизбежно/се преконструира остарялото ни прозиводство, основен консуматор на ток а от там и на скъпа продукция, много неща биха се променили към по добро допълнително, вместо да даваме пари за прескъпи технологии.

търтей
04-07-2009, 17:41
Илчо, две неща.
Не ми викай Пешо. Мразя.
И второ - ма много буквално приемаш нещата.

И въпреки това - какво пречи АЕЦ - руска технология=руско гориво=сфера на влияние. Простичко е. Никак не искам енергийните ни мощности да са зависими от Русия. Щото показаха как могат да спрат кранчето. А в момента сме 100% зависими от тях. Те това ми пречи АЕЦ.
Иначе да - чисто е, дори много по-чисто от ТЕЦ. Докато не гръмне.

ПП - ако има интерес темата за АЕЦ и енергийните ресурси ще я отделя.

nhg
04-07-2009, 21:44
....
ПП - ако има интерес темата за АЕЦ и енергийните ресурси ще я отделя.

Мисля, че може да стане интересна дискусия....
Аз ще започна с нещо интересно (според мен): преди година-две (когато беше модно да се инсталират слънчеви панели), с един познат четохме и изчислявахме, че ако на площта на АЕЦ Козлодуй се инсталират слънчеви панели (с не най-високото КПД, имало различни...) евентуалната получена енергия за година би била около 5 пъти повече, отколкото произвежданата сега... Дори и да сме направили грешка от некомпетентност, разликата беше много фрапираща!
Както и да е, тази ситуация ми напомня за масовото разпространение на VHS видеокасети навремето, вместо по-добрата технология Beta max.
@Iltcho: колега, много са ми интересни разни подробности от организацията в АЕЦ-а (например това, че наоколо се 'отглеждат' флора и фауна като в резерват...); ще се радвам да споделиш и други неща.

Iltcho
04-07-2009, 21:48
Илчо, две неща.
Не ми викай Пешо. Мразя.
И второ - ма много буквално приемаш нещата.

И въпреки това - какво пречи АЕЦ - руска технология=руско гориво=сфера на влияние. Простичко е. Никак не искам енергийните ни мощности да са зависими от Русия. Щото показаха как могат да спрат кранчето. А в момента сме 100% зависими от тях. Те това ми пречи АЕЦ.
Иначе да - чисто е, дори много по-чисто от ТЕЦ. Докато не гръмне.

ПП - ако има интерес темата за АЕЦ и енергийните ресурси ще я отделя.

Първо - извинявам се за "Пешо" - незнаех. За другото - прав си! Съгласен съм. Няма смисъл поне според мен да делиш темата. Не сме ние хората, които да решим какво да се прави.

@ nhg - обещавам, че следващия път когато има ден на отворени врати, ще пусна тема. Някои неща мога да споделя, други - не.
Питай, ако просто прескоча въпроса - не мога да говоря. Все пак си пазя хляба.

fred
04-07-2009, 23:03
Туй с хляба е вярно, като го пренесеш в политиката става ясно защо БКП/БСП не го пуска повече от половин век, а ние останахме само с кокалО,докато те ни обясняват какво трябвало за хляба ни...

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:04
И въпреки това - какво пречи АЕЦ - руска технология=руско гориво=сфера на влияние. Простичко е. Никак не искам енергийните ни мощности да са зависими от Русия. Щото показаха как могат да спрат кранчето. А в момента сме 100% зависими от тях. Те това ми пречи АЕЦ.
Иначе да - чисто е, дори много по-чисто от ТЕЦ. Докато не гръмне.

ПП - ако има интерес темата за АЕЦ и енергийните ресурси ще я отделя.
Че ние от къде взимаме петрол???? - Зависими сме......от къде взимаме заеми - зависими сме.....нямаме ресурси да се справяме сами......винаги ще сме зависими....аеца дава евтин ток - това е достатъчно - можело да гръмне - ми може......

търтей
04-07-2009, 23:05
Още нещо за АЕЦ-а,
за мен също така е много по-важно парите ми да отиват за инвестиране в нови "зелени" технологии за производство на енергия, вместо в атомна централа, еле пък такава с руска технология и гориво.

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:11
Още нещо за АЕЦ-а,
за мен също така е много по-важно парите ми да отиват за инвестиране в нови "зелени" технологии за производство на енергия, вместо в атомна централа, еле пък такава с руска технология и гориво.
Абсолютно, но ако петрола изчезне като основен източник много орица ще изгубят влияние, затова всички тия други източници умишлено не се разработват, малко се знае да речем че геотермалната енергия на земята може да задоволи токовото потребление на целия свят, и е възобновяем източник, Слънцето също дава повече от колкото се предполага, дори и тъпите приливи могат да се ползват - но умишлено се налага петрола - щото не е в такова количество, и това го прави ценен......

търтей
04-07-2009, 23:17
Петролът няма да изчезне
той си се образува постоянно. Само дето ще става по-скъп.

Така или иначе обаче това не е критерии.

Значи парите за една АЕЦ могат да се изразходят за много други неща, които могат да позволят на страната да не се притеснява от цената на тока.

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:19
Петролът няма да изчезне
той си се образува постоянно. Само дето ще става по-скъп.
Не говоря да изчезне като природен ресурс, а като основен ресурс за консумация.....

old alfist
04-07-2009, 23:30
Най-добре е да си се развиват всички технологии за производство на ел.енергия, но винаги се намесват изкуствено различни лобита. Една държава с всякакви източници за производство би изглеждала прекалено независима, а това не се допуска от Чичко Паричко.

търтей
04-07-2009, 23:31
Оставете я световната конспирация на мира. Само и единствено от нас зависи какво ще се строи (или няма да се строи) в България.

deadairplane
04-07-2009, 23:32
Малиии, каква темичка имало тука!

И така, имам някакви лични наблюдения върху организацията, структурата и тн. на един АЕЦ, и подкрепям Илчо, фактите които представя са напълно вярни.
От друга страна уравнението на @търтея е също много вярно. Добре би било да се потърси някакъв компромис. Като например АЕЦ плюс това на снимката. От друга страна спекулациите с това дали ще гръмне или няма, както и световната криза (големите инвеститори определено я усещат за разлика от нас), плашат големите инвеститори, а малките са прекалено малки за такова нещо.

При това положение, е повече от ясно, че като потребители на форум нищо не можем да променим. Може разбира се да гласуваме утре, с надеждата да не си останем само с вятъра, и това да не става с цената от уравнението на @търтея.

ПС. @nhg моля те провери си изчисленията пак, да не би да си пропуснал някъде, няколко нули.

Иначе наистина, тука би се получила добра дискусия, ако успокоите малко топката. :mrgreen:

Speeder
04-07-2009, 23:34
...., еле пък такава с руска технология и гориво.

Аз да вметна, Areva и Siemens са подизпълнители, така, че няма да е изградена само от руснаци и само с тяхни технологии. :no:

Пък това с гърменето на АЕЦа е смешно в моите очи.
Технологията на бъдещият АЕЦ Белене се различава доста от тази на Чернобил.
И все пак има достатъчен брой пасивни защити.

old alfist
04-07-2009, 23:35
Оставете я световната конспирация на мира. Само и единствено от нас зависи какво ще се строи (или няма да се строи) в България.
Световната конспирация е една теория, но да не би да си мислиш, че България е независима.

търтей
04-07-2009, 23:41
Световната конспирация е една теория, но да не би да си мислиш, че България е независима.

Не е, за съжаление и не може да бъде.

Но пак казвам - какво ще се строи или не зависи само и единствено от нас, гражданите на България.

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:41
Ако цялото това нещо дето се нарича с термина "Световна конспирация", беше поднесено под друго название, и под една друга форма на масовия потребител, влиянието му щеше да е пагубно за тия дето са главните герой - но няма как, щото те са тия дето държат инструмента за поднасяне - медиите.
Добре де, да питам Търтея - петрола възобновява ли се с темповете с който се ползва.....

търтей
04-07-2009, 23:44
Добре де, да питам Търтея - петрола възобновява ли се с темповете с който се ползва.....

Не знам.
Но така или иначе няма значение - просто идва време да се откажем от петролните продукти за сметка на възобновяеми източници на енергия.

Тъкмо ще почнем да си преработваме боклуците - което за София (а и не само) е просто крайно наложително.

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:44
Но пак казвам - какво ще се строи или не зависи само и единствено от нас, гражданите на България.
Мда, но е непосилно за гражданите на България да платят дълга си към чуждите финансови институции, който поставили държавата в положение да задлъжнялост, могат да командват както им кефне, ние сме фалирала държава, аз съм далече от мисълта че пенсиите и осигуровките ги определя милото правителство дето утре ще го гласува народа, а просто тия мърсоли отвън.....

ФЕРАРИСТ
04-07-2009, 23:45
Не знам.
Но така или иначе няма значение - просто идва време да се откажем от петролните продукти за сметка на възобновяеми източници на енергия.

Трудно ще свикна без бензин, но нямам нищо против - ак аз бях световен господар, от утре ставаш пешеходец, поне докато си купиш електромобилче.....

търтей
04-07-2009, 23:53
Трудно ще свикна без бензин, но нямам нищо против - ак аз бях световен господар, от утре ставаш пешеходец, поне докато си купиш електромобилче.....

Е, хайде да не преиграваме - двигателите с вътрешно горене не се нуждаят от петролни продукти.

ФЕРАРИСТ
05-07-2009, 00:04
Е, да бе, бъзикам се - и спиртче става......

Iltcho
05-07-2009, 14:04
Флора около централата :

п.п. Още на www.kznpp.org

@търтей : Последните оборудвания по ценрлата са на Siemens, Areva, Westinghoue и т.н.

Ето подробности около модернизацията:

Още от началото на 90-те години датира и идеята за много по-мащабна модернизация на блоковете, която е реализирана чрез разработената Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ “Козлодуй”.
Проектът за модернизация на пети и шести блок на българската атомна централа е първата и, засега единствена в света, програма, чрез която се прилага пълният обем от предписания за подобрения към 1000-мегаватови блокове от типа ВВЕР.
Осигурявайки прозрачност на целия процес на изпълнение на Програмата и отчитайки експертното мнение на най-добрите специалисти в ядрената енергетика, АЕЦ “Козлодуй” постига гаранция за международна приемливост на безопасната експлоатация на блоковете. Програмата обхваща 212 отделни мерки и има за цел внедряването на широкомащабни подобрения в проекта на 1000-мегаватовите блокове на АЕЦ "Козлодуй". Финализирана е успешно в края на 2007 г. Финансирането на проекта е осигурено със собствени средства по инвестиционната програма на АЕЦ "Козлодуй"и чрез кредитиране от различни международни финансови и банкови институции (Евратом, Росексимбанк, Ситибанк).

Международни проверки
Програмата е проверявана през 1995 г. и два пъти през 2000 г. от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за пълнота и адекватност на определените мерки. Проектът е подложена на независима оценка през 1997 г. и от Риск Аудит – организация, обединяваща специалисти от помощни институти на регулиращите органи на Франция и Германия (IPSN и GRS Int).
Проведената през 2000 г. експертна мисия на МААЕ констатира, че “няма нито една проблемна област на безопасността, в която да не е започнал процес на изпълнение, да не са частично или изцяло изпълнени мероприятията, насочени към разрешаването на съответните проблеми на безопасността в съответствие с ръководния документ на МААЕ”.

търтей
05-07-2009, 14:22
@търтей : Последните оборудвания по ценрлата са на Siemens, Areva, Westinghoue и т.н.

А горивото идва от? ;)

nikolaaaay
05-07-2009, 15:03
Добре де, да питам Търтея - петрола възобновява ли се с темповете с който се ползва.....
Естествено, че петролът не се възнобява с темповете, с които се използва. Това, което се е образувало за 100к години се употребява за 1 месец примерно. То, всъщност нищо не се възобновява, щото сме почнали да го помпим преди 150 години, т.е. ше почне да се възобновява след 99 850 години некъде. При дървения матриал например е друго, там ресурсите се възнобвяват далеееч по-бързо, за десетки години.

BLUE1
05-07-2009, 15:21
Това за оборудването на АЕЦа много ме зарадва. Все едно да оборудваш 50 годишен москвич с въздушни възглавници, маркови гуми и т.н и да твърдиш, че това е нормален автомобил.

Iltcho
05-07-2009, 15:32
А горивото идва от? ;)



Ей ама си драка :notworthy::cheers: Тук вече ме биеш - спор няма. Ама к`фо да се направи като другите държави искат майка си и баща си за гориво и баш баш не желаят да продават?

@BLUE1 - Нещо не си разбрал. Не става дума вообще за такъв ъпргрейд. Почети какво е "Скрубер", намери в нет-а инфо как се модернизира и какво значи планов годишен ремонт и презарядка на реактор - ще ти даде отговор на много въпроси. Няма нищо общо с ъпгрейда, който ти си мислиш. А ако прочетеш малко, ще се увериш, че реактори тип ВВЕР, които работят с вода под налягане са едни от най-надеждните и безопасни в света.
Прегледай само колко централи по света има с реактори от този тип и те са руски.

fade
05-07-2009, 16:09
Понеже виждам тука една битка която е силно неравностойна, реших да се вкл. към по малобройната страна.
Искам само да насоча мислите на защитниците на "зелените" технологии в определена посока. Имат ли представа какво е к-вото CO2 отделящо се за производството на един слънчев панел? К-вото ел. енергия изхабено за същия и дали в жизненият си цикъл той успява да я върне обратно? Има писано много по нета... търсете, четете! По същият начин между другото стои въпроса и с ветро-генераторите, но ... има тема "пропаганда". Повечето хора са типични нейни жертви и то само заради некомпетентността си в дадена област.
Мразя да ме правят на ИДИОТ, напарфюмирани, лицемерни "келеши" в бели ризи работещи на климатик сложен на 18* през лятото, а през зимата на 28* и на които като спреш климатика, са им виновни я комунистите, я капиталистите, я... някой друг!
:choice:

fred
05-07-2009, 18:32
Ако има прозрачни процедури, ако това не е поредното източване на държавни пари от червените феодали, ако има частни инвеститори и ако това се прави с модерна технология /което изключва руската/аз бих бил за, в противен случай това е са вятърните мелници в главити на наивниците.Защото при нас това се свежда единствено до забогатяване на споменатите по горе и със съмнителни ползи за държавата.
Зелените ги видяхме на власт в Германия-нищо, което се и очаква от такива партии.Спазването на законите, увеличаване на защитените с натура площи, спиране изсичането на горите и преструктуриране на енегроемките промишлени производства-това е реалната борба с глобалното затопляне, другото са празни приказки.Тук АЕЦ има един плюс, ако се приложи, това което писах в началото.

RAT
14-07-2009, 10:29
Хубава тема. Поздравления за добрата дискусия колеги.
Ще започна със следното нещо кратко и ясно, като човек, който разбира от енергийни източници.
Няма по-ниска по абсолютна себестойност електроенергия от тази произвеждана в АЕЦ. При това със всичките му разходи и "салтанати", та ако щете и изтичащи средства по нелегален начин. Повтарям, това е най-евтината електроенергия и така е в цял свят.
Следват ТЕЦ-овете, ВЕЦ-овете и най-скъпо излизат групата "зелени" (ветрогенератори, слънчевите панели, геотермалната и т.н.), тук спадат донякъде и вече споменатите ВЕЦ-ове.
Относно вредата за околната среда. Отново АЕЦ води по почти всички показатели: генериран твърд отпадък, замърсяване на водите, вреда върху биоценозите, замърсяване на почвите и т.н., НО при нормална експлоатация. Тук идва големият недостатък, а именно при аварийна ситуация щетите са ужасяващи, при това за векове напред.
Тук много колеги са смесили доста икономика, геополитическо влияние и вреда за околната среда. Атомната енергетика се развива добре именно заради ниската себестойност на произвежданата електроенергия, което в един свободен пазар е добре дошло. Големи печалби са това.
Гърците имали ток на цената на нашият еми да те доста от нас купуват и най-вече от АЕЦ "Козлодуй".
Искам да дам кратък пример: За една година един ТЕЦ, средно голям, генерира 2 млрд. тона отпадък един АЕЦ генерира около 2 тона (разбира се доста по гаден отпадък).
Липсата на ядрени реактори в богати държави не е свързана с икономически причини, а по скоро с глезотия и чиста проба каприз, който могат да си го позволят, те са богати. Това дори не са големи геополитически играчи. Не ми се дава бройката на реакторите в страните от Г-8, може сами да проверите за какво става дума.

morfius
14-07-2009, 10:34
Както сме го подкарали ползата е съмнителна, но при други условия може да има много голяма полза.
Само се замислете ако се реализира с технология даваща възможност за ползване на гориво от 2 независими източника какъв залог за енергийна независимост е, икономическата файда отделно.

ФЕРАРИСТ
14-07-2009, 10:39
Искам да дам кратък пример: За една година един ТЕЦ, средно голям, генерира 2 млрд. тона отпадък един АЕЦ генерира около 2 тона (разбира се доста по гаден отпадък).
Но много по лесно може да се изолират 2 тона, от 2 милиарда такива......


Липсата на ядрени реактори в богати държави не е свързана с икономически причини, а по скоро с глезотия и чиста проба каприз, който могат да си го позволят, те са богати. Това дори не са големи геополитически играчи. Не ми се дава бройката на реакторите в страните от Г-8, може сами да проверите за какво става дума.
Можеш да я дадеш, любопитно ми е да видим Франция да речем колко има.....

ФЕРАРИСТ
14-07-2009, 10:46
Всъщност не ми отне много време
Франсетата имат 59 реактора, Япония 53, Корея 20, Русия 30 и няколко, САЩ, о изненада - над 100.......

Пепи
14-07-2009, 11:14
Пък това с гърменето на АЕЦа е смешно в моите очи.
Технологията на бъдещият АЕЦ Белене се различава доста от тази на Чернобил.
И все пак има достатъчен брой пасивни защити.

Не ,че нещо ама името "Чернобил" не е спрегнато както трябва.
Това което се е случило е в Чернобил ...
АЕЦ Ленин не е "Гръмнал" заради грешка , или заради това ,че е бил на 1000 години (реално най-стария реактор май по време на случката е бил на 8-9 години) а проблема е дошъл от последния 4-ти реактор (вече на 4 години експоатация) и е аварирал заради проведено обучение , при което не са предвидили някои фактори и последствия.

Все едно.

От АЕЦ-а .. има си полза , лично аз съм много ЗА! България да си има АЕЦ Козлодуй .. в пълната му сила , че и АЕЦ Белене да стане готов.
Просто , според мен е доста по-добре даже да "изнасяме с кофи" ток за другите държави , от колкото да зависим от другите (примерно както зависехме от Русия за газта , и зимата маса хора седяха на студено)

Доста по-добре е да се плащат и по-малки сметки все пак.

Чух (не си правих труда да чета много постове нагоре) че Бойко искал да прави някои от АЕЦ-ите там .. Частен .. направо искаше да го купува там , и да изкарва пари от него.

Според мен на народа му е все едно на кой ще е , ако им върши работа.
Който може да си впрегне парите , да ги вложи в нещо и да печели - жив и здрав.
Много хора бяха против това , че някой ще изкарва пари САМ , а не държавата .. еми , ако са били по-умни са щяли да си ги изкарват те , не той ..

търтей
14-07-2009, 11:26
Просто , според мен е доста по-добре даже да "изнасяме с кофи" ток за другите държави , от колкото да зависим от другите (примерно както зависехме от Русия за газта , и зимата маса хора седяха на студено)


Я си помисли пак дали не даваш грешен пример. Много грешен при това.

Mind_Control
14-07-2009, 11:29
Петролът няма да изчезне
той си се образува постоянно. Само дето ще става по-скъп.

Така или иначе обаче това не е критерии.

Значи парите за една АЕЦ могат да се изразходят за много други неща, които могат да позволят на страната да не се притеснява от цената на тока.

Това не е точно така. Понеже съм смятал възвращаемостта от слънчеви колектори мога да те уверя, че при сегашната цена на тока от конвенционални източници, ако няма субсидия за изкупуване на тази електроенергия от възобновяеми по 70 и кусур ст. без ДДС ще ти се изплатят за има няма 35-40 години, а животът им е 25-30 години. Тая работа със слънчевите колектори е много хубава, но за сега при цените и алтернативите излиза мнооооого скъпо. Вятърните генератори са по- конкурентни, но в България има доста малко на брой подходящи места за поставянето им и те се позаеха вече. А няма да ти казвам какви загуби са ако не уцелиш правилното място за ветрогенератора.

И като казваш парите ти да отидат за друг източник на енергия- ОК, възможно е, но мощносттите, които ще бъдат изградени за тия пари, ще бъдат много по- малки отколкото ако се изгради АЕЦ за тия пари.

Да не забравяме, че консумацията на ел. енергия расте с доста сериозни темпове, защото ако до преди 5 години почти никой нямаше климатик, то сега всеки 2-ри има. Плазмени дисплеи, компютри, ел. джунджуриики всичко това го нямаше преди 5 години в такива размери, като сега.

търтей
14-07-2009, 11:56
И като казваш парите ти да отидат за друг източник на енергия- ОК, възможно е, но мощносттите, които ще бъдат изградени за тия пари, ще бъдат много по- малки отколкото ако се изгради АЕЦ за тия пари.

Това е колкото вярно, толкова и грешно. Защото суровините за производство на ток са практически безплатни и безотпадни.
АЕЦ не е така.
АЕЦ, осевн това, ни връзва за русия, а тя както всички видяхме при газовата криза не е надежден или още по-малко, коректен търговски партньор.

ФЕРАРИСТ
14-07-2009, 12:18
Това което се е случило е в Чернобил ...
АЕЦ Ленин не е "Гръмнал" заради грешка , или заради това ,че е бил на 1000 години (реално най-стария реактор май по време на случката е бил на 8-9 години) а проблема е дошъл от последния 4-ти реактор (вече на 4 години експоатация) и е аварирал заради проведено обучение , при което не са предвидили някои фактори и последствия.

Хм - по някаква случайност кулите в Юесей паднаха ден след провеждано учение на НОРАД(тъпата им система за въздушна отбрана), което е симулирало отвличане на самолети от лица наричани терористи......по някаква абсолютно съща случайност в англичанското метро същите тия терористи от пещерите заложили бомбички ден след провеждано от анг служби учение, което също случайно е било в същите метро станции......
Чесно казано щом Запада ни "натисна" да затворим тоя блок, значи си струва да се борим с двете ръце за него.....

RAT
14-07-2009, 13:12
Както сме го подкарали ползата е съмнителна, но при други условия може да има много голяма полза.
Само се замислете ако се реализира с технология даваща възможност за ползване на гориво от 2 независими източника какъв залог за енергийна независимост е, икономическата файда отделно.

Колега morfius, ползата никак не е съмнителна, тя може да се види във всеки икономически разчет на една енергийна компания. Пак ще се повторя АЕЦ не може да бъде губещ, това е имагинерно понятие.
Достатъчно е да се отчете факта, че Русия е готова да плати цялата Белене, защото те знаят със сигурност, че тези пари бързо ще се върнат.
Напълно съм съгласен относно енергийната независимост, но това не е темата сега. Цяла Европа е енергийно зависима от Русия, но и Русия е зависима от тази "зависимост". Руската икономика ще рухне за седмици, ако спре да получава средствата си от "зависима Европа" (пресен пример е случая с Украйна. Тогава руснаците бяха полудяли, защото знаят какво ги очаква). Това е като симбиозата в природата или друго яче казано - взаимна изгода без която нито едните нито другите не биха могли да съществуват.

Mind_Control
14-07-2009, 15:22
Това е колкото вярно, толкова и грешно. Защото суровините за производство на ток са практически безплатни и безотпадни.
АЕЦ не е така.
АЕЦ, осевн това, ни връзва за русия, а тя както всички видяхме при газовата криза не е надежден или още по-малко, коректен търговски партньор.

RAT го е обяснил малко по горе- това е симбиоза, защото Русия сама по себе си не може да съществува, а и икономическия интерес е над политическия, така че няма как да ни спрат кранчето за енергиини ресурси.
Освен това ние самите не можем да си произведем нито вятърни турбини, нито фотоволтаици, така че пак сме зависими от някого. Като цяло и аз съм за идеята енергията ни да идва от алтернативни източници, но тогава сметките не излизат- пазарна икономика просто. В един момент може би ще се обърнат нещата, но ще мине още време до тогава.

На първо време Бойко да направи най- после тоя завод за преработка на отпадъци, че ако не го направи предлагам да сваляме правителството :)

nikolaaaay
14-07-2009, 15:28
Аз съм твърдо против това ние или "народа" като цяло да решава дали има полза или не от ядрената енергетика, както и в частност - да се произнася за случая с АЕЦ "Козлодуй". За да се прецени правилно, има ли файда или няма, трябва страшно много информация, опит, техническа грамотност, ако може така да се каже и разни подобни неща, които обикновениея потребител на карб форума ги няма. Няма ги и средностат. българин, затова съм твърдо против всякакви референдуми по подобни въпроси.
За цената на ядрената електроенергия е ясно, че е ниска, но дали в нея се включват разходите за строеж и оборудване на реакторите?! Дали се включват разходите за съхранение и преработка на отработеното гориво и за извеждането на реакторите от експлоатация?! За последното май не е ясно дори колко ще струва и колко време ще трае, а да не говорим да се смята реално цената на произведения през тези 30-тина години ток. Да не се повтарям, ама ми изглежда безсмислено в автомобилен форум да се водят такива дискусии :grandpa:

dimo
14-07-2009, 16:05
......
Чесно казано щом Запада ни "натисна" да затворим тоя блок, значи си струва да се борим с двете ръце за него.....

Запада ни натискаше само и единствено за реакторите от чернобилски тип.

търтей
14-07-2009, 17:01
Симбиозата е хубаво нещо. Обаче, ако сте залягали над учебниците по биология ще знаете, че много рядко е 50/50.

fade
14-07-2009, 17:07
Запада ни натискаше само и единствено за реакторите от чернобилски тип.

Има си съвсем прозаична причина точно за тия реактори да ни натискат, но тя определено не е свързана с аварията, а с това което излиза от реактора като отработил продукт! ;) Разбира се съвсем нормално е Запада да я размахва като плашило за "м'триала" и като аргумент за спирането им. К'во да ги правиш... езуити! :evilsmiley:
Същата е причината поради която Руснаците не искат отработилото гориво от другите реактори!

търтей
14-07-2009, 17:13
Не става за бомби, а ;)

fade
14-07-2009, 17:42
Симбиозата е хубаво нещо. Обаче, ако сте залягали над учебниците по биология ще знаете, че много рядко е 50/50.
Вярно, че не сме залягали над учебниците по биология... обаче сме залягали над учебниците по логика (не че има такива де). ;)
Ако не е 50/50 единият вид ще изчезне, автоматично след това и другият!
Може би, ако не е 50/50 се нарича по скоро паразитизъм! ;)
Ся въпроса дето произхожда от горното съждение е:
Кой е паразита?
Чекам логически аргументирани отговори, щото от биология не разбирам, само от логика и диалектически материализъм!

търтей
14-07-2009, 18:00
Ако не е 50/50 единият вид ще изчезне, автоматично след това и другият!
Може би, ако не е 50/50 се нарича по скоро паразитизъм!

Мне - паразитът вреди на организма гостоприемник.

Иначе ако много държиш, ще ти изровя примери на симбиоза, дето не е 50/50.

ПП И за да не копирам уикито:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%B0

fade
14-07-2009, 18:16
Да бе... и аз ходих да го прочета... нещо се шляя тука още след работа... прав си... паразита е подвид на симбиозата
Личи си че не съм залягал над биологията :)
Отрий го тоя чат-флут по-горе!

Стана време за :cheers:

ФЕРАРИСТ
14-07-2009, 23:30
Баси кви сте учени и начетени тука,ще си слагам възела вече като шпрехя с вас.....или поне папионка.......

fred
15-07-2009, 08:17
Колега morfius, ползата никак не е съмнителна, тя може да се види във всеки икономически разчет на една енергийна компания. Пак ще се повторя АЕЦ не може да бъде губещ, това е имагинерно понятие.
Достатъчно е да се отчете факта, че Русия е готова да плати цялата Белене, защото те знаят със сигурност, че тези пари бързо ще се върнат...
Кой те излъга, че Русия е готова да го построи??По сегашния проект, обвит в тайна естествено и неяснотии, все пак се се разбира, че България трябвя да гарантирано ДЪРЖАВНО заемите от руските банки.Тоест ние си плащаме и поемаме всякакви рискове, а ползата е за Русия.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/04/21/708141_sds_poiska_debat_za_finansiraneto_na_aec_be lene/

Според мъдрия ББ, требе да се строи, ама без държавни гарниции, което само по себе си не е лошо, ама какво ще стане ще видим
ето и линк
http://www.dnevnik.bg/pazari/companii/2009/07/13/754484_aec_belene_shte_se_stroi_no_bez_durjavni_ga rancii/?ref=rss

RAT
15-07-2009, 08:54
Биологията не е точна наука, и аз я харесвам именно поради тази причина.
Сравнения 50/50 нямат място в тази наука, но няма да се отклоняваме от темата.
Но щом тук има хора разбиращи от биология или по точно екология, аз бих определил взаимоотношенията между Русия и Европа като мутуализъм при това облигатен мутуализъм. Тук имаме взаимоизгодна връзка, но тя е задължителна, най-често без нея двата организма не могат да съществуват. Само да вметна че това пак е симбиоза. Искам да добавя, че има най различни класификации на междувидовите взаимоотношения.

търтей
15-07-2009, 09:22
аз бих определил взаимоотношенията между Русия и Европа като мутуализъм при това облигатен мутуализъм.

Точно с това определение няма как да се съглася. Русия се държи като паразит, и в по-добри времена като хищник.

fade
15-07-2009, 09:56
Точно с това определение няма как да се съглася. Русия се държи като паразит, и в по-добри времена като хищник.
По скоро обратно в повечето време като хищник и понякога като мършояд ;)
Интересно е какво мислиш за Соединённых Щати Америки?
Нима и те не се държат по същият начин? Има си много много дълбоки цивилизационни и културни причини и те са на повече от 2000 години. А нашите приказки тука са си просто едно безсмислено клатене напред назад на потока електроните в проводниците! Безсмислено е обсъждането им ако питаш мен, по добре да се опитаме да извлечем максимална полза от борбата между хищниците, макар, че напоследък "лъва" (т.е.САЩ) се опитва май да изтреби популацията в която ловува, като убива просто за удоволствие, а не за да се нахрани. Така щем не щем ще се наложи да внимаваме и за "хиените" (т.е. Русия), които се навъртат около пръснатите навсякъде трупове. ;)

fred
29-07-2009, 14:12
Съгласен съм, с една разлика, тези, които бяха през последните 50 -60 със САЩ си останаха на ниво, а ние, които бяхме с Русия през същите тези години изостанахме и то немалко.
Сами полза от Русия не можем да извлечем, можем, ако сме единни /целия ЕС да поставя условия на Русия/, а в противен случай вземането и даването с нея е винаги в полза на руснаците.

SFINKS
11-08-2009, 17:14
аз съм за АЕЦ Белене , само че да го плати Путин :flirt:
България да участва най-много с земята под реакторите а не както иска русначето да спечели 5-6 пъти, първо заем с лихва да ни дадял, второ да контролира цялото изграждане и да ни продаде цялото оборудване, и после и горивото да ни продава , аре марш в Сибир с тия номера.

whorunit
11-08-2009, 18:34
Тези руски пияндета са много изпаднали индивиди мислят си че като продават малко "пръдня" (метан) на европа и са фанали господ за шлифера въпрос на време е да се спрат източниците на енергия които отделят прекалено много CO 2 защото парника вече взе да се засилва и ще се опечем на бавен огън ако не намерим начин да намалим отделянето на въглероден диоксид :)

georgyg
27-10-2009, 16:02
ЕК предложи още 300 млн. евро за АЕЦ „Козлодуй“
27 октомври 2009 / News.dir.bg
Европейската комисия официално предложи да бъдат отпуснати на България още 300 милиона евро като компенсации за закриването на четирите малки реактора на АЕЦ „Козлодуй“, предаде БНР.
Парите са за периода 2010-2013 г., като по този начин условията за България се изравняват с тези за Литва и Словакия, които също закриха ядрени реактори и получиха за това финансова подкрепа от Евросъюза до 2013 година.
В разпространеното по този повод съобщение на Еврокомисията нейният председател Жозе Мануел Барозу заяви: „Тази инвестиция в една по-безопасна и по-устойчиво развита българска енергийна мрежа изразява желанието ни България да се интегрира напълно в общия европейски енергиен пазар. Смятам, че това е важна проява на европейска солидарност и на нашата решимост да третираме еднакво всички държави-членки."
Говорителят на Европейската комисия по въпросите на енергетиката Феран Тараделас подчерта, че отпускането на парите ще зависи от Европейския парламент и Европейския съвет, и че все още не е ясно откъде ще дойдат те.
"Щастлива съм, че председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу изпълни своето обещание към премиера Борисов и днес трябва да се поздравим за допълнителните средства за затварянето на АЕЦ „Козлодуй” в рамките на следващите три години", заяви в Люксембург външният министър Румяна Желева, цитирана от „Фокус”.
„В Европейския съвет не очаквам препятствия, тъй като работим отдавна, от срещата между премиера Борисов и председателя на Европейската комисия Барозу на 10 септември. Оттогава не сме спирали да търсим лоби за България, защото знаем каква е процедурата. Не е толкова лесно, както се говореше преди една година, че ще имаме една допълнителна компенсация. Радвам се, че в момента имаме подкрепата на Германия и Франция, като за Италия също смятам, че ще ни подкрепи”, коментира министър Румяна Желева.

Crusader
05-03-2010, 18:40
Я да разровим лайната у тая тема, ся ко ша кажете кат братушките дават парите, оборудването и изграждането и на нас пак не ни пасва...май истината е че кабинета е не знае какво майната си иска...

Old Fox
05-03-2010, 20:37
Кабинета не иска обвързване с Русия.
А освен това е калпав.

Crusader
06-03-2010, 01:27
Що с кво руснаците са по-лоши да кажем от немците...нима парите им са по-лоши от европейските?

Speeder
06-03-2010, 01:30
Русия иска да си построи АЕЦ в Европа и да си продава реакторите в Европа, според мен :)
Не ми се вярва Европа да плати за руски реактори, въпреки , че и веропейски компании са намесени в проекта.

alfamicin
06-03-2010, 01:36
Я да разровим лайната у тая тема, ся ко ша кажете кат братушките дават парите, оборудването и изграждането и на нас пак не ни пасва...май истината е че кабинета е не знае какво майната си иска...
Явно трудно могат да "чоплят"от тях!



Що с кво руснаците са по-лоши да кажем от немците...нима парите им са по-лоши от европейските?
Парите са си пари!
Даже на руснаците парите,по-вероятно е да са тяхни,от колкото на немците,взети на заем от банка!

Crusader
06-03-2010, 01:40
Че кой иска пари от Европа, те искат сами да си я построят, то ние искаме пари от Европа и то пак по поръчение на поредния ФерхУйген или там някой си пореден еврокомисар....верно гърчолята ше излезат прави - нация от гъзоблизци

Pastora
06-03-2010, 01:50
По принцип енергопотреблението в пъти се очаква да се повиши и винаги ще има полза от АЕЦ, въпроса е кой ще има полза. То САЩ се чудят как да строят постоянно всякакви АЕЦ, понеже бъдещето е там, друг източник засега с такива мащаби не е познат.

nikolaaaay
06-03-2010, 11:29
Що с кво руснаците са по-лоши да кажем от немците...нима парите им са по-лоши от европейските?
Не са по-лоши, ама цялата ни енергетика ще стане под техен контрол, вкл. Нефтохим-а, доставките на газ, доставките на гориво за Козлодуй и преработката на отработеното гориво и сега и АЕЦ Белене. Кво ше стане при една политическа криза с Русия. Не сега, а тогава ше трябва да станем гъзоблизци, не мислиш ли. АЕЦ хубаво, ама не под руски контрол.

П.С. До колкото си спомням точно Иван Костов продаде Нефтохим на руснаците. Извадиха най-много пари - взеха го. Сега обаче ако вземат и Белене, въпреки че дават пари, ще ни г зят когато си поискат.

dimo
06-03-2010, 11:47
Че кой иска пари от Европа, те искат сами да си я построят, то ние искаме пари от Европа и то пак по поръчение на поредния ФерхУйген или там някой си пореден еврокомисар....верно гърчолята ше излезат прави - нация от гъзоблизци

Да нация от гъзоблизци сме лижем руските гъзове от 1944 година насам ..

morfius
06-03-2010, 11:56
Уф като чета масово бъркате икономиката с политиката, а в отношенията с държави като Русия двете трябва да са ясно разрграничени.
А пълното ни обвързване чрез енергийна зависимост с Русия си е чиста геополитика, грам икономика няма тука.

DiStefano
06-03-2010, 12:00
ндам .. и аз не моа да разбера кво се набъркват/е/ с Русия .. даже и да няма АЕЦ ... един ПАВЕЦ като Чаира например и предостатъчен ... най-малкото всяка нощ излишъка от произведената ЕЕ се изразходва по-малоумен начин ..

Crusader
06-03-2010, 17:07
Тя зависимостта ни от Европа е за паредпочитане а, че кво могат да предложат срещу руския нефт, газ и уран....един гол х...й, и много гръмки приказки...и едни каплави стандарти дето и самите те не покриват...
Някой да е виждал /ама на живо, не по тв. семейна фурна в Италия или ферма-мандра в Австрия/ дори днес са на светлинни години назад от стандартите които имахме през комунизма...
...ПВЕЦ - помпо-акумулираща водно електрическа централа - тая работа не може да функционира без налична голяма и излишна на моменти мощност, тоест когато потреблението падне а мощността на АЕЦ не може да се намалава току така /все пак не котлон/ излишната мощност се ползва за изпомпване на вода в горния басейн, обратно при свръх потребление водата от горния басей се пуска през турбините, които са в паралел с мрежата...та така
Обаче в парламента е пълно с НЕ инженери и хора които нямат хабер решават бъдещето на Блгария...

fade
06-03-2010, 18:26
Уф като чета масово бъркате икономиката с политиката, а в отношенията с държави като Русия двете трябва да са ясно разрграничени.
А пълното ни обвързване чрез енергийна зависимост с Русия си е чиста геополитика, грам икономика няма тука.

Нещо доста объркан е станал този пост колега... не можах да разбера сега ... вързана ли е геополитиката с икономиката или обратното...
Моето лично мнение е че няма икономика без политика, пък била тя и гео ;)
Специално пък руснаците са типичен пример за обвързване на политиката геото и икономиката! Изобщо в съвременният свят с глобален пазар тия неща си вървят ръка за ръка... жалко е обаче, че сме малка държава и не сме в състояние да правим нито самостоятелна икономика нито пък политика... да не говорим за гео-нещо си...! :tooth:

nikolaaaay
06-03-2010, 18:33
...един гол х...й, и много гръмки приказки...и едни каплави стандарти дето и самите те не покриват...

Един гол хуй + няколко милиарда годишно безвъзмездно, плюс достъп до пазар 50 пъти по-голям от руския + модел за държавно управление далеч по-добър от източно-европейския ни вариант. Руснаците срещу това ни продават нефт, газ и уран които така или иначе ги дават на всеки, който плати.
Мандра в Австрия не съм виждал, виждал съм в Германия, но това не е по темата АЕЦ. Може да го разкажеш в чат раздела, не тук.

koolio
06-03-2010, 18:41
Един гол хуй + няколко милиарда годишно безвъзмездно,

Ама ти сериозно ли вярваш, че има безвъзмезден обяд?

fade
06-03-2010, 18:42
Един гол хуй + няколко милиарда годишно безвъзмездно, плюс достъп до пазар 50 пъти по-голям от руския + модел за държавно управление далеч по-добър от източно-европейския ни вариант. ....
50 пъти по голям пазар със 100 пъти по големи изисквания към стоките, и задръстен с какви ли не... много, ама много по добри стоки и услуги от нашите! ;)

Crusader
06-03-2010, 19:38
Де ги безплатните милиарди? Не говори общо приказки, ако имаш статистика покажи, иначе дрънкаш глупости!
Де го пазара? Имаш ли представа какво ни е външнотърговското салдо?
Модела на държавното управлени да си наврат, там дето слънце не грее, докъто не дадат 2 милиарда за АЕЦ, гледам модела за държавно управление си иска милиардите, дето ги дължим, че даже и ни отряза от арабските ни длъжници...
Дават братушките, ма знайш ли кви са цените за "свои" и "чужие" примерно на газа и имаш ли представа ква свирка ще врътне Европа на Русия ако спре кранчето

И лично към николайчо, ай да не ми даваш налкон на некои работи, както и да ми казваш де и какво да пиша, понял?

nikolaaaay
06-03-2010, 20:30
Де ги безплатните милиарди? Не говори общо приказки, ако имаш статистика покажи, иначе дрънкаш глупости!
Де го пазара? Имаш ли представа какво ни е външнотърговското салдо?

Какво общо има външно-търговското ни салдо с темата не знам, ма от 23 046,3 млн. лева износ за 2009г. за ЕС са изнесени 14 828,2 млн. или над 64% от целия ни износ. А салдото ни е отрицателно, щото икономиката ни е толкова конкурентна, колкото съветската.
А те парите от ЕС ги има и щяха да са повече, ако СерГей не беше сложил за шеф на фонд пътища баткото на собственика на фирмата с най-много държавни поръчки. Странно защо когато премиер беше супер-корумпирания Костов, ЕС не бяха спрели нито цент и никой не каза, че "корупцията в България е по високите етажи на властта". Дали са тъпи да си дават парите на вятъра?
Сега не ми се търси колко по коя програма е финансирането на ЕС. Има нет, който иска - ще намери. Факт е, че без това финансиране ще видим магистрали, мостове, метро и .... знаете кога.

Crusader
06-03-2010, 22:43
Четеш какво пише в Гугъл....no comment

Що само 64 %?
А що не е конкурентна - нали сме у евросъюза и 20 години се дърпаме от Русия?
Сергей е помияр, но другото са тъпи оправдания и от страна на сегашните управляващи и от страна евросъюза, за това как да ни отреже, па и ако 200 милиона оправяха работата...., ние българите сме бедни за много, не за малко!
Да си дават парите?!? Чии пари дават тия бе, колко ни е вноската годишно и чии пари разпределят тия, или пак на Бойко номерата "Аз и давам..."даваш...
Вас софиянци много Ви боли за метро-то Ви, а на нас ни е през /познай къде/ ми при нас улици не останаха а Вие плачете за метро-то си и ще прецакате цялата страна само и само да сте ОК, а бе събудете се София не България...
...А ние АЕЦ-а ще го постром, и то не щото ББ иска, а щото евросъюза не иска да си "мени капите" с Русия

Може би съм малко рязък, ма ми писна от глупости...
Ай със здраве!

mordohy
06-03-2010, 23:22
Що се косите!И що дрънкате глупости!Какво ни бърка задлъжнялостта на държавата.Това си е нейна работа.Пълнят ни ушите с глупости,та да им повярваме.Да сме съпричастни!
А истината ,братя е, че това си е неоколониализъм.Дават ни заеми,за да ги връщаме с лихвите.И да нямаме нужда, пак трябва да взимаме заеми!Защо утрепаха Чаушеско!?
Важното е да плащаме лихвите!
То никога не можем да ги плащаме напълно,но и колкото и да плащаме ще е достатъчно!
Е те това не знаеме,ама виж гърците го знаят и със задължения от 400 милиарда,пак живеят по-добре от нас.Просто отказват да живеят като животни!

dimo
07-03-2010, 00:04
Четеш какво пише в Гугъл....no comment


Посочи ни някоя руско-съветска,китайска или севернокорейска търсачка че да не
ползваме гугъл ,яхо и др империалистически творения!
не съвсем сериозно добре е човек да има повече източници на информация .

nikolaaaay
07-03-2010, 00:30
Дават ни заеми,за да ги връщаме с лихвите.И да нямаме нужда, пак трябва да взимаме заеми!
Кой ни дава заеми, че не разбрах?

---------- Post added at 00:30 ---------- Previous post was at 00:28 ----------


Четеш какво пише в Гугъл....no comment

Що само 64 %?

Ми щот светът е голям.

koolio
07-03-2010, 08:53
Ама ти сериозно ли вярваш, че има безвъзмезден обяд?

Не ми отговори на въпроса.

Mind_Control
07-03-2010, 11:22
Вас софиянци много Ви боли за метро-то Ви, а на нас ни е през /познай къде/ ми при нас улици не останаха а Вие плачете за метро-то си и ще прецакате цялата страна само и само да сте ОК, а бе събудете се София не България...
...А ние АЕЦ-а ще го постром, и то не щото ББ иска, а щото евросъюза не иска да си "мени капите" с Русия

Може би съм малко рязък, ма ми писна от глупости...
Ай със здраве!

Не си прав тука, защото ако си бяхме само софиянците в София изобщо нямаше да имаме нужда от метро. Ако знаеш какво беше движението в София преди 10 години щеше да ти стане ясно. Метрото се прави заради придошлите от провинцията. Именно затова и не беше довършено толкова години, защото до скоро просто нямаше нужда от него.

nikolaaaay
07-03-2010, 11:42
Не ми отговори на въпроса.
Естествено, че има. Стига вече с тия клишета от времето на социализма. Тук обаче става дума по-скоро за взаимно изгодно партньорство, което е 100 пъти по-изгодно за нас, отколкото за тях.

koolio
07-03-2010, 12:14
Естествено, че има. Стига вече с тия клишета от времето на социализма. Тук обаче става дума по-скоро за взаимно изгодно партньорство, което е 100 пъти по-изгодно за нас, отколкото за тях.

Клиширано от врмето на социализма разсъждаваш ти, пич. Няма и никога не е имало голям брат, който да ни помага безвъзмездно. В ЕС сме защото е взаимноизгодно и за съюза, и за нас. Ама не е 100 пъти разликата. ЕС има интерес повече европейски страни да членуват, за да развива по-голям пазар и да има къде да се инвестират пари. И, естествено, да приближава границите си до Русия. За нас ползите са очевдини - получаваме едни пари, които ЕС има интерес да бъдат усвоени така, че да станем държава с относително добър стандарт, да има добри условия за инвестиции и да не изнасяме само престъпност. Естествено, поставят ни условия, каквито са изгодни за тях, а някои - в ущърб за нас, като например затварянето на АЕЦ. Тези условия или поне някои от тях могат да бъдат избегнати ако дипломацията ни е добре подготвена И ЗАЩИТАВА НАЦИОНАЛНИЯ ИНТЕРЕС. Само че такава дипломация у нас няма. Дипломатическата и политическата класа са унищожени преди около 65години. По тази причина са останали само гъзоблизците, които знаят само да викат ""отгоре така ни казват, или сме с тях или против тях". За съжаление голяма част от избирателите им пригласят, и ти включително.

търтей
07-03-2010, 12:17
Стига бе. Теорията че АЕЦ ни трябва е много спорна.

koolio
07-03-2010, 12:21
Стига бе. Теорията че АЕЦ ни трябва е много спорна.

Ми дай да спорим тогава. Досега никой не ми е дал някакви убедителни аргументи, че е много лошо нещо да си произвеждаш ел енергия и да продаваш, а не да купуваш.

търтей
07-03-2010, 12:33
Ми дай да спорим тогава. Досега никой не ми е дал някакви убедителни аргументи, че е много лошо нещо да си произвеждаш ел енергия и да продаваш, а не да купуваш.

Това теоретично не е лошо. Лошото е, че производството е свързано само с един източник на суровина, който както видяхме съвсем скоро в случая с Украйна, не е коректен партньор.
Лошото е, че в момента се опитват с МОИТЕ пари да затвърдят икономическото влияние на русия върху България.
Те това.
Да не говорим, че ние реки имаме достатъчно, вец, павец и прочее е чисти и красиви дори (язовирите към тях) източници на ел енергия.
Не сме построили май и един завод за когенерация и преработка на битови отпадъци, които ни заливат.

Crusader
07-03-2010, 15:17
Украйна си го получи /а и ние с тях/ щото не плащат, а искат преференциални цени /тоест не искат да са "чужие"/
А кат гледам французите не щат да се занимават с нас /поради преплитане на интереси с Русия - даже и те не искат да се пречкат в руската сфера на влияние/
ТВОИТЕ пари нямата нищо общо с Русия - хората иската сами да строят, дават пари, ноу хау, оборудване и др. а на наши фирми дават 35% от подизпълнението - 10 000 работни места за 10 години...
Реките ни не стават, единствената която има потенциал е Дунав, но Румънците не искат ВЕЦ / за сведение първоначалния проект в Белене е бил за Българо-Румънски ВЕЦ с 2 турбини по 220 мегавата, тъй наречения Хидровъзел, Румънците се отказват поради факта че трябва да си повдигнат дигите по цялото си дунавско краибрежие/
Дребните ВЕЦ по няколко мегавата, цената им я знаем и цената на ел. енергията от тях я знаем...икономически са неоправдани...
А вятърните централи са си вятър работа от всякъде...една кула за срока си на експлоатация не може да покрие само разходите по създаването си
За ПВЕЦ си трябва и АЕЦ - пак греда!

...Търтея е труден опонет, та сега гледайте - ще стане интересно...

JORDI
07-03-2010, 17:23
Приказките за ВЕЦ са кьорфишеци! Защото японците от Тушиба ни дадоха страхотни технологии за минивец като Павец-Чаира,щот имаме реки,ама като няма вода в тях и не може да се генерира достатъчно енергия! Така че, АЕЦ ни е единствената алтернатива за голия ни задник/с извинение/!

търтей
07-03-2010, 19:54
...Търтея е труден опонет, та сега гледайте - ще стане интересно...

Начи веднага ти казвам защо парите са мои.

русия защо иска да финансира аец ще го остава на страни. Надали е защото имаме сини очи.
Приемаме, че вече има аец построен. А горивото идва от къде - само и единствено ссср. Нали така? Е, какво им пречи да вдигат цените колкото си искат след като няма избор от къде да купуваме суровините.
А какво друго влияние получават чрез аец пак е ясно.

ПП Отговарям късно, че цял ден се правя на автомонтьор

dimo
07-03-2010, 22:15
АЕЦ е бизнес ,трябва да се мисли за него като за бизнес и да се сключи най-добрата за България сделка в дългосрочен план ... а не да се действа на всяка цена или по лошо - в полза на чужди интереси както е с руснаците в случая.

Crusader
07-03-2010, 22:44
Първо на търтея:
А сега кво им пречи на русите да ни кажат "давайте двойно за касетите с гориво за Козлодуй?" и да не би ако я построи някой друг да вземе да ни подарява горивото, даже западните фирми дерат двойно повече...ама тоя момент лекинко се пропуска...
...Чии интереси защитаваше мишока Гъмизов...а другата мишка Мартин Димитров ?!?

А сега сме цъфнали и вързали, след като сме ляво мъдо на ЕС...кат стигнем нивото от 89-та тогаз ще говорим, ся сме държава от третия свят...

Еврика: АЕЦ е бизнес и кой направи най доброто /икономически издържано/ предложение ?!? Ха ми то и единственото, щот Тошиба си имат вече централа в Черна Вода и даже след 2 години ще пуснат още 2 блока...бизнес колеги, ако и сегашното правителство го осъзнае...

koolio
08-03-2010, 00:19
Първо на търтея:
А сега кво им пречи на русите да ни кажат "давайте двойно за касетите с гориво за Козлодуй?" и да не би ако я построи някой друг да вземе да ни подарява горивото, даже западните фирми дерат двойно повече...ама тоя момент лекинко се пропуска...
...Чии интереси защитаваше мишока Гъмизов...а другата мишка Мартин Димитров ?!?

А сега сме цъфнали и вързали, след като сме ляво мъдо на ЕС...кат стигнем нивото от 89-та тогаз ще говорим, ся сме държава от третия свят...

Еврика: АЕЦ е бизнес и кой направи най доброто /икономически издържано/ предложение ?!? Ха ми то и единственото, щот Тошиба си имат вече централа в Черна Вода и даже след 2 години ще пуснат още 2 блока...бизнес колеги, ако и сегашното правителство го осъзнае...
За всичко друго съм съгласен, само тва с нивото от 89-та ... А по-добре да не го стигаме никога! :priest:

---------- Post added at 22:19 ---------- Previous post was at 22:18 ----------


А сега сме цъфнали и вързали, след като сме ляво мъдо на ЕС.

Далеч не споделям масовия телешки възторг от факта, че сме членове на ЕС, ама досега никой от противниците на членството не ми е обяснил каква е алтернативата.

fred
08-03-2010, 10:08
Аз лично чакам да постигнем нивото си от 1939, актуалзирано спрямо настоящия момент.
А руска АЕЦ финансирана от държавата ни е акт на престъпление.Не знам къде другаде Русия е построила АЕЦ след 1989 г..Такова начинание евентуално може да се осъществи без никаква държавна финансова обвързаност и с яки договори за обслужване, износ на отпадъци и прочее и най-добре без да се използва руска технология.
Отедлно, тоя ток на кой ще го продаваме не знем, след като и в момента имамеш излишък на ток у нас.Тази теднеция ще се засилва в бъдеще по редица причини.

Stoyan Georgiev
08-03-2010, 10:35
Отедлно, тоя ток на кой ще го продаваме не знем, след като и в момента имамеш излишък на ток у нас.Тази теднеция ще се засилва в бъдеще по редица причини.

не и когато почнат да спират работата на всичките електроцентрали ползващи въглища, нафта и газ.

Crusader
08-03-2010, 11:15
Ахам, кат почнем да плащаме за парникови газове, ше видим тогаз "кон боб яде ли?"

nikolaaaay
08-03-2010, 13:38
Ахам, кат почнем да плащаме за парникови газове, ше видим тогаз "кон боб яде ли?"
Ма нали е ясно, че АЕЦ е хубаво нещо. Уж по-еко от ТЕЦ и по-ефективно то ВЕЦ.
Въпросът е дали е добре всички козове да се държат от един играч. Добре, е само ако тоя играч си ти, иначе могат да те гъзят колкото си искат. Руснаците, като инвестират в тоя АЕЦ, ще доставят гориво за него, ще отработват старото гориво, ще доставят суровини (нефт и газ) за ТЕЦ и ще ги преработват, демек всички козове ще са в тях. За какво ни е такъв сценарий. Щото ако те строят АЕЦ, ама можехме да внасяме газ от другаде или имахме рафинерия под наш контрол, нямаше как да ни изнудват лесно, ма сега ще могат и доколкото ги знаем - ще го направят.
Плюс това не е задължително да имаш АЕЦ, за да ти е по-евтин тока. След като вече има АЕЦ в Румъния, може да се купува оттам (не че в момента има нужда).

Mind_Control
08-03-2010, 13:48
Никой обаче не казва, ако горивото не идва от Русия от къде ще идва и на каква цена.

Айде направете една проста сравнителна таблица с по една колонка за всеки доставчик на ядрено гориво за актуалните цени и тогава да говориме пак.

Предполагам никой няма да може да направи тази сравнителна таблица :)

Crusader
08-03-2010, 14:30
Плюс това не е задължително да имаш АЕЦ, за да ти е по-евтин тока. След като вече има АЕЦ в Румъния, може да се купува оттам (не че в момента има нужда).

No comment.... тогава руснаците няма да спрат горивото, румънците ще дръпнат шалтера и ще искат...лееее Вие колеги честно или не сте добре или Ви плащат за да говорите подобни глупости...

...Айде някакви по смислени доводи, не ми пробутвайте глупости...

търтей
08-03-2010, 14:53
Ох стига сте гледали само в една посока бе. Не сме в училище.
Газът идва от русия, петролът и той оттам. Е ако и ядреното ни гориво е от там - еми пичови, ние сме обречени на вечна икономическа и политическа зависмисот. Толко е просто.
Затва по-добре скъп ток, нежели задунайская гулерния, ега им го тургне конь.

А ся гледайте внимателно що гоце иска да маха хер флик. Не щото е пълен дебил (което за съжаление е факт), а щото е против руска аец в белене.

fred
08-03-2010, 14:54
не и когато почнат да спират работата на всичките електроцентрали ползващи въглища, нафта и газ.

Е това няма да стане скоро поне, тоест в близките 100 години.Иначе аз лично нямам нищо против АЕЦ, но не по този начин, нашенския

Mind_Control
08-03-2010, 15:00
Ох стига сте гледали само в една посока бе. Не сме в училище.
Газът идва от русия, петролът и той оттам. Е ако и ядреното ни гориво е от там - еми пичови, ние сме обречени на вечна икономическа и политическа зависмисот. Толко е просто.
Затва по-добре скъп ток, нежели задунайская гулерния, ега им го тургне конь.

А ся гледайте внимателно що гоце иска да маха хер флик. Не щото е пълен дебил (което за съжаление е факт), а щото е против руска аец в белене.

Е хубаво де- що да не взимаме евтино от Русия? Можем и от ОПЕК да почваме да внасяме нефт, но мислиш ли, че бензина ще е по-ефтин тогава :)

Или развиваме теоритичната възможност, ако някога решат да кажат- няма пък да ви продаваме?

Ако е така, по добре да си направим план Б за в кризисни ситуации, отколкото сега да купуваме скъпо.

morfius
08-03-2010, 15:07
Май някои хора не схващат, че ползите си идат със задълженията/вредите, полезния АЕЦ всъщност се явява база на която могат да ни налагат задължения или причиняват вреди тия на които дължим съсипията си.
Я се замислете кои са пророците на тоталната обвързаност... и какви са последствията за нацията от действията на родителите и роднините им по времето на кризата в Чернобил!
Докато тоя АЕЦ в тоя му вид ми го пробутват наследниците на ония дето проведоха ядрен геноцид над собствения си народ - НЕ ГО ИСКАМ!

Crusader
08-03-2010, 15:27
РБМК - 1000 ?!?
ВВЕР - 1000 ?!?


Пак глупости, ай нещо състоятелно, че вече не е интересно?
Съсипията си я дължим на управляващите ни през послените 20 години!
А за ползите и вредите, що не се разберет с Флиг и лобито на Тошиба, за съжаление някои хора не могат да го разберат

dimo
08-03-2010, 15:46
РБМК - 1000 ?!?
ВВЕР - 1000 ?!?


Пак глупости, ай нещо състоятелно, че вече не е интересно?
Съсипията си я дължим на управляващите ни през послените 20 години!
А за ползите и вредите, що не се разберет с Флиг и лобито на Тошиба, за съжаление някои хора не могат да го разберат

А последните 20 години управляват кои?!? тези които ни съсипваха през предпоследните 45години .

Като чуя за руска ядрена енергетика първото нещо което ми идва на ум е Чернобил http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D 1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1 %8F
Аз не искам такова бъдеще за децата си а вие за вашите деца ?

morfius
08-03-2010, 15:55
РБМК - 1000 ?!?
ВВЕР - 1000 ?!?


Пак глупости, ай нещо състоятелно, че вече не е интересно?
Съсипията си я дължим на управляващите ни през послените 20 години!
А за ползите и вредите, що не се разберет с Флиг и лобито на Тошиба, за съжаление някои хора не могат да го разберат

Ако това е до мен... нищичко не си разбрал... за съжаление.
Не говоря за безопасността на самите реактори, а за това кой е радетеля ... наследниците на ония дето скриха истината у нас и се гощаваха с йод и вносни храни докато ние марширувахме и се тровихме.
И вместо да са подсъдни за геноцид... сега ще ми надяват нов съветски хомот... НЕ БЛАГОДАРЯ!

dimo
08-03-2010, 16:28
Ако това е до мен... нищичко не си разбрал... за съжаление.
Не говоря за безопасността на самите реактори, а за това кой е радетеля ... наследниците на ония дето скриха истината у нас и се гощаваха с йод и вносни храни докато ние марширувахме и се тровихме.
И вместо да са подсъдни за геноцид... сега ще ми надяват нов съветски хомот... НЕ БЛАГОДАРЯ!

Подкрепям 100 % и искам да допълня че не само скриваха истината докато за себе си вземаха мерки ами и бълваха дезинформация до последно и заглушаваха емисиите на Български език на радио "Свободна европа" и "БиБиСи" Изкараха децата и брмените нищо не подозиращи на манифестации под радиоктивния майски дъжд Едно простичко предупреждение трябваше- кои храни да се ядът и кои да не се ядът - щеше да намали в пъти вредните последствия но неби .
Няма нито един осъден от виновните и днес тези същите и наследниците им ми обясняват как видите ли няма нищо по добро за вас от Руските реактори ... НЕ БЛАГОДАРЯ!

fred
08-03-2010, 17:09
EE, а преди каква сила бяхме, каква икономика имахме, това Швейцария, Англия, Франция,САЩ...всички ни бяха в краката.Па едно изобилие по магазините, всичко без пари, опашки нямаше за нищо и всеки караше каквто си иска, осебено ако беше член на Политбюро на БКП.
А БКП явно са внедрени от световния империализъм,защото те ни съспиват от 70 години.И то напълно успешно, идеята с АЕЦа в Белене също е тяхна.

Crusader
08-03-2010, 18:32
Нито един икономически аргумент, вашата работа е като на ББ и кабинета му - много приказки, ефект - никакъв...

А АЕЦ ще има и той ще бъде изграден от Росатом и Атомстройекспорт...

fred
08-03-2010, 18:56
Аргументите са ни съсипана икономика, построена на базата на стари съветски технологии и на идологическо развитие, произвеждаща боклуци до 1989 и поради тези причини натрупала огромни вътрешни и външни задължения.Защото всичките тогавашни "успехи" се дължат единствено на задължението, да си изкупуваме боклуците взаимно, ама това върви до време.Всяка една държава от бившия соц лагер бе изостанала от нормалните икономики, което е видно и днес.
По времето на соца всичко беше разграбено, включително и пенсионните фондове.По ирония на съдбата, Жан издаде закон с който отдели пенсионното осигуряване, от общата бюджетна бездънна яма, което пък БКП направи след 1944 /ликвидира пенсионната система/.Всички огромни предприятия трупаха загуби, задължения към доставчици, пенсионно осигуряване, енергийни дружества и тн.Държавата ги пълнеше като разсъхнати каци, вледствие на което също се натрупаха задължения, около 15 милиарда лева вътрешен дълга, 12 млд долара външен.Единствената валута идваше от реекспорт на съветски нефт, далаверите с оръжие и наркотици.
По такива причини се разпадна и СССР и СИВ и т.н, след 1989 оставените без всякакъв надзор крадци от БКП доликвидираха, каквото има у нас и в чужбина и започнаха да точат ежегодно икономиката, като слагаха свои фирми на входа на цялата ни кретаща държавна икономика, докато Костов не спря това лешядство.Е поради тая причина го мразят, да им спре кранчето, гад мръсна :)
А атомна в Белене ще има, ако някой даде пари за нея, слава богу, няма да е България, като държава.За това мога да се обзаложа и бъдещето ще го покаже.Даже и Татяна Дончева го проумя.

Crusader
08-03-2010, 19:36
...поживем — увидим....

dimo
08-03-2010, 19:52
Нито един икономически аргумент, вашата работа е като на ББ и кабинета му - много приказки, ефект - никакъв...
...


А какъв е ефекта от твоите прикзки изобщо какво приказваш обоснови се вместо непрекъснато да опонираш
и да отговаряш с недомлъвки, защото това не е дискусия а спам , който ще се превърне както обикновено в заяждане .
Изложи своите икономически и политически аргументи а после си ги отстоявай никой няма да ти наложи на сила разбиранията си комунизма свърши .

dimo
08-03-2010, 23:58
А АЕЦ ще има и той ще бъде изграден от Росатом и Атомстройекспорт...

Дори така да е нека това стане на приципа на конкуренцията и свободния пазар - ако имат най-изгодна оферта в краткосрочен и дългосрочен план - ОК, ако ли пък не -До Свидания!

morfius
09-03-2010, 00:03
Нито един икономически аргумент, вашата работа е като на ББ и кабинета му - много приказки, ефект - никакъв...

А АЕЦ ще има и той ще бъде изграден от Росатом и Атомстройекспорт...

Я ми кажи какъв беше икономическия аргумент над геноцида дето ни го дръпнаха бащиците на радетелите на АЕЦ Белене... пък тогава ме сравнявай с ББ!

Явно си от ония дето още жалят, че не сме станали задунайска губерня... или емнайстата республика.
Жалко...

old alfist
09-03-2010, 00:28
Ел.енергията си е една стока с малка еластичност на търсенето, което носи стабилни печалби, стига добре да са прецизирани консумацията в бъдеще и работата на конкуренцията в региона.

От друга страна е гл.изпълнител - възможности, опит, контакти с подизпълнители и моментно финансово състояние.

Ако някой наистина има изгода да се печели от ел.енергия би направил всичко възможно по най-бързият начин да стане това, съобразено с горепосочените условия.

Явно всеки, който в момента управлява не мисли стратегически, защото няма да му носи дивиденти в рамките на мандата му.

Единствената му изтода е да се построи нещо етапно, което ще му донесе ползи, задоволяващи неговите потребности, докато е на власт.

fred
09-03-2010, 16:33
От цялата работа печели строителят, както и този който в бъдеще може да извлича пари, чрез редица процедури, ремонти, подръжки, отпдъци и прочее /ясно е кой/.
Ако тоя АЕЦ струва, както напоследък се говори 10 милиарда евро и като от износа на ток се печели 100-200 милиона на година, айде 300 да ги сложим, какво излиза? Да сложим и тия разноски, плюс и разноските за затваряне на блока, когато му дойде времето...За това никой даже и не говори, но това са изискванията за себейстойност и рентабилност на АЕЦ.
Та по тая причина малко държави строят АЕЦ, защото е едно доста скъпо удоволствие и често нерентабилно.Ако някой плати целия масраф нямам нищо против.
Ако беше толкова изгодно всички щяха да си правят реактори, а то само Румъния излъгаха с един и това е.
А тези 10 милиарда ако не инвестират в екология, туризъм, пътища, инфраструктура и прочее, ще донесат повече и по бързо пари. За сведение приходите от туризъм и сега са над 1 милиард лева.

Stoyan Georgiev
09-03-2010, 16:38
За сведение приходите от туризъм и сега са над 1 милиард лева.

малии, а аз се чудя защо са толкова изгладнели, пък то като се пръснат по стотицитите агенции/хотели и сие и остават някакви дребни печалби :)

търтей
09-03-2010, 16:40
А тези 10 милиарда ако не инвестират в екология, туризъм, пътища, инфраструктура и прочее, ще донесат повече и по бързо пари. За сведение приходите от туризъм и сега са над 1 милиард лева.

Е да, ама туризмът и магистралите не те загробват с русия, ми точно обратното :smoke:

morfius
09-03-2010, 16:44
От цялата работа печели строителят, както и този който в бъдеще може да извлича пари, чрез редица процедури, ремонти, подръжки, отпдъци и прочее /ясно е кой/.
Ако тоя АЕЦ струва, както напоследък се говори 10 милиарда евро и като от износа на ток се печели 100-200 милиона на година, айде 300 да ги сложим, какво излиза? Да сложим и тия разноски, плюс и разноските за затваряне на блока, когато му дойде времето...За това никой даже и не говори, но това са изискванията за себейстойност и рентабилност на АЕЦ.
Та по тая причина малко държави строят АЕЦ, защото е едно доста скъпо удоволствие и често нерентабилно.Ако някой плати целия масраф нямам нищо против.
Ако беше толкова изгодно всички щяха да си правят реактори, а то само Румъния излъгаха с един и това е.
А тези 10 милиарда ако не инвестират в екология, туризъм, пътища, инфраструктура и прочее, ще донесат повече и по бързо пари. За сведение приходите от туризъм и сега са над 1 милиард лева.

А тук стана интересно... винаги съм се чудел защо няма нито един икономически аргумент в медиите когато се заговори за/против АЕЦ Белене.
Та за 10 млрд. вече е ясно... това което не е, е колко ще поскъпне още до края си тоя проект (все пак има по веригите и лапачи).
Другото неясно е колко ще са реалните пари които ще прави тоя АЕЦ - не само от износ но и за вътрешния пазар, както и колко ще трябва евентуално да плащаме за внос ако го нямаме на година.
Третото неясно е колко ще струва горивото и последващото обработване на отработеното такова, както и останалите разходи по поддръжка, ремонти и сертификации на година.
Четвъртото неясно е колко и какви раб. места ще предостави проекта и самия АЕЦ след това (че имаме лош опит с магистрала Люлин).

Та защо по-дяволите тия неща никой не ги обяснява... а?

koolio
09-03-2010, 16:46
Е да, ама туризмът и магистралите не те загробват с русия, ми точно обратното :smoke:

Е ай сиктир с тая Русия вече, досега що не се направиха магистралите, що няма стратегия за развитие на туризма?

Иначе и в туризма пак ще сме зависими от Русия щото най-вече техни туристи ще идват тук, ама тва е отделен въпрос.:tank:

Crusader
09-03-2010, 19:42
Журналистите за глупаци и ги мързи да четат икономическата обосновка, за тва няма икономически аргументи
Днес съм в добро настроение и не ми се занимава с глупости, ама утрееее ...

fred
09-03-2010, 20:31
А тук стана интересно... винаги съм се чудел защо няма нито един икономически аргумент в медиите когато се заговори за/против АЕЦ Белене.
Та за 10 млрд. вече е ясно... това което не е, е колко ще поскъпне още до края си тоя проект (все пак има по веригите и лапачи).
Другото неясно е колко ще са реалните пари които ще прави тоя АЕЦ - не само от износ но и за вътрешния пазар, както и колко ще трябва евентуално да плащаме за внос ако го нямаме на година.
Третото неясно е колко ще струва горивото и последващото обработване на отработеното такова, както и останалите разходи по поддръжка, ремонти и сертификации на година.
Четвъртото неясно е колко и какви раб. места ще предостави проекта и самия АЕЦ след това (че имаме лош опит с магистрала Люлин).

Та защо по-дяволите тия неща никой не ги обяснява... а?

Това е обвито в тайна, така е, чакаме стенограми от Гоце :) А не го обясняват, защото предимно интереса се диктува от Москва, а БСП и производните му от тройната коалиция се интересуваха само от комисионните, които ще получат.
Иначе в сериозната преса има коментари, колкото щеш и анализи, визирам като сериозна преса Капитал и Дневник, Пари, Сега, Банкер и т.нв.


Е ай сиктир с тая Русия вече, досега що не се направиха магистралите, що няма стратегия за развитие на туризма?

Иначе и в туризма пак ще сме зависими от Русия щото най-вече техни туристи ще идват тук, ама тва е отделен въпрос.:tank:

Хем няма пари, а ако има, идеята е как да се откраднат, строителството е на последно място.Справка-автомагистрала Люлин и Тракия
Иначе, днес четох, в две кърджалийски села с 380 души общо има пречиствателна станция на цена 700 000 лв.


Журналистите за глупаци и ги мързи да четат икономическата обосновка, за тва няма икономически аргументи
Днес съм в добро настроение и не ми се занимава с глупости, ама утрееее ...
Ето да се подготвиш за утре :)

Ето статии по въпроса за Белене

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=1129&sectionid=5&id=00004

http://www.pari.bg/a/2010/03/02/AEC_Belene_ostava_na_krs?readcomment=1

http://sg.stroitelstvo.info/show.php?storyid=794633

http://dnesplus.bg/Analysis.aspx?d=312624

koolio
09-03-2010, 21:45
Ауу, Фред, Капитал НЯКОГА БЕШЕ сериозна преса ...:pain:

Stoyan Georgiev
09-03-2010, 22:54
Ауу, Фред, Капитал НЯКОГА БЕШЕ сериозна преса ...:pain:

вярно напоследак забелязвам доста нисък стил и хвърчащи твърдения...

fred
09-03-2010, 22:55
Ауу, Фред, Капитал НЯКОГА БЕШЕ сериозна преса ...:pain:

E ядва се и сега, то винаги имаш едно наум с тия преси:depressed:

Crusader
09-03-2010, 23:17
Вашата работа с тия 10 милиарда прилича на оня виц за теорията и практиката...
На теория имате 10 милиарда за инфраструктура, пътища и туризъм...на практика обаче имате един гол....

...На практика обаче братушките имат едни 2 милиарда сега и още 2 след 4 години и то съвесм реални и всичко което искат е земята на която да строят....и колеги договора с Росатом е за 3,97 милиарда евро, които те сами ще си осигурят, обаче Биби искал контролния пакет, обаче и той на практика има един гол гъз /често уважаван от еврочиновниците/...да не пропуснем някой, а да и хер Флиг е в уравнението, той па не дава парите, които никой не му иска...

...и резултата е: ние на теория имаме разрешение от ЕС да строим /не че ни е нужно/, имаме и външно финансиране, имаме изпълнител,техническо задание, проект и.....и тук се намесва практиката, хер Флиг и Биби имат собствени интереси, единия в Козлодуй, другия в Тошиба...и имаме една банда глупаци които незнаят що, но подкрпят Биби и Флиг-чо, обаче тия двамцата в последно време се държат като лумпени, та гледам, че вече и феновете им взеха да не вярват....

От друга страна имаме и комунистите, те пък от алчност и мързел, 4 години мотат проекта, обаче парламентарните комисийките вземаха парите, да мъдруват,и докъто се мъдреха RWE хвана пътя, което не беше голяма загуба, щото те досега не са донесли една сламка...

...единственото хубаво е че решението е взето на друго ниво и проекта ще го бъде, макар и с клизма...

morfius
09-03-2010, 23:25
Вашата работа с клизма...

Я да ме светнеш какви са +/- на тая АЕЦ според теб... че толкова и се радваш?

Crusader
09-03-2010, 23:29
Ето да се подготвиш за утре :)

[[/url]


Тази информация е за Вас /масовите читатели/ колега, ние си имаме собствени източници, а ако не знаете половината журналисти у Бг. са платени а другата половина са на служба...тъй че пишат или за каквото им се плати или каквото им заповядат...

....и справка за това какво ще се случи в по горния ми пост...а BTW хер Флиг ще си оди...скоро...

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:26 ----------


Я да ме светнеш какви са +/- на тая АЕЦ според теб... че толкова и се радваш?

Пак изпусна важното от поста ми, не ми се налага да давам +/-, решението е взето, важното беше кое ?!?


...Ами какви интереси мат Биби и Флиг-чо, а това е за домашно!

morfius
10-03-2010, 00:17
Пак изпусна важното от поста ми, не ми се налага да давам +/-, решението е взето, важното беше кое ?!?


Взето от кого и къде... единственото логично обяснение е, че е взето в Москва, което ме навежда на мисълта, че си оставаме задунайска губерня и не 1 а 10 АЕЦ а да построят, все ще дълбаем дъното ... и то най-вече моралното.

Mind_Control
10-03-2010, 10:23
Тази информация е за Вас /масовите читатели/ колега, ние си имаме собствени източници, а ако не знаете половината журналисти у Бг. са платени а другата половина са на служба...тъй че пишат или за каквото им се плати или каквото им заповядат...

....и справка за това какво ще се случи в по горния ми пост...а BTW хер Флиг ще си оди...скоро...

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:26 ----------



Пак изпусна важното от поста ми, не ми се налага да давам +/-, решението е взето, важното беше кое ?!?


...Ами какви интереси мат Биби и Флиг-чо, а това е за домашно!

Извинявай, не те познавам лично, обаче някак си ми се струва, че точно на теб никой няма да ти каже какво е решението и дали е взето :) Още повече, че докато не се пусне първия реактор нищо не е сигурно.

И за да не останеш с грешно впечатление- аз лично искам да имаме втори АЕЦ, без значение Тошиба или Русия. Никога не е излишна енергията, а който пита какво сме щели да правиме произвеждания ток от АЕЦ, мога само да се чудя къде и в кой век живее.

dimo
10-03-2010, 12:57
Тази информация е за Вас /масовите читатели/ колега, ние си имаме собствени източници

А вие сте ? ...надявам се не говориш за себе си в множестено число ...

---------- Post added at 12:57 ---------- Previous post was at 12:53 ----------


А тук стана интересно... винаги съм се чудел защо няма нито един икономически аргумент в медиите когато се заговори за/против АЕЦ Белене.
Та за 10 млрд. вече е ясно... това което не е, е колко ще поскъпне още до края си тоя проект (все пак има по веригите и лапачи).
Другото неясно е колко ще са реалните пари които ще прави тоя АЕЦ - не само от износ но и за вътрешния пазар, както и колко ще трябва евентуално да плащаме за внос ако го нямаме на година.
Третото неясно е колко ще струва горивото и последващото обработване на отработеното такова, както и останалите разходи по поддръжка, ремонти и сертификации на година.
Четвъртото неясно е колко и какви раб. места ще предостави проекта и самия АЕЦ след това (че имаме лош опит с магистрала Люлин).

Та защо по-дяволите тия неща никой не ги обяснява... а?

към сметката трябва да се прибавят и парите за закриването след излизане от експлоатация които никак не са малко.Да не забравяме че дори и след като е затворена една атомна централа се нужда е от разходи .

old alfist
10-03-2010, 14:48
И за да не останеш с грешно впечатление- аз лично искам да имаме втори АЕЦ, без значение Тошиба или Русия. Никога не е излишна енергията, а който пита какво сме щели да правиме произвеждания ток от АЕЦ, мога само да се чудя къде и в кой век живее.

Колега, да си чувал нещо за рентабилност - що е то и има ли почва у нас. Тъй, че кой какво му се иска е едно, а реализацията на такъв мащабен проект е друго.

Mind_Control
10-03-2010, 16:54
Колега, да си чувал нещо за рентабилност - що е то и има ли почва у нас. Тъй, че кой какво му се иска е едно, а реализацията на такъв мащабен проект е друго.

Със сигурност е много по рентабилно от фотоволтайчни панели или вятърни генератори. Доказала се по своята рентабилност технология. Да не говориме, че цената на енергията неизменно ще расте.


Сега тука има един друг момент- новия тип реактори Токамак. Но кога ще са годни за масова употреба никой не може да каже.

Колкото по бързо изградим АЕЦа толкова по- рентабилен ще бъде.

fred
10-03-2010, 20:01
Тази информация е за Вас /масовите читатели/ колега, ние си имаме собствени източници, а ако не знаете половината журналисти у Бг. са платени а другата половина са на служба...тъй че пишат или за каквото им се плати или каквото им заповядат...


Повечето журналисти наистина са платени, но като се има предвид, че са свързани с ДС и БСП е ясно кой плащаДотатъчно е да се видят кои са главни редактори и хора на водещи позиции в болшинството от медиите.Но това така или иначе е друга тема.
Затова вместо да се чудим, трябва такива проекти да бъдат публикувани и обсъждани, за да може да се прецени ползата и вредата, а когато тия неща се разискват и засекретяват от Гоце, Кобурга, Доган и СерГей е ясно, защо са засекретени.

Crusader
10-03-2010, 20:37
Със сигурност е много по рентабилно от фотоволтайчни панели или вятърни генератори. Доказала се по своята рентабилност технология. Да не говориме, че цената на енергията неизменно ще расте.


Сега тука има един друг момент- новия тип реактори Токамак. Но кога ще са годни за масова употреба никой не може да каже.

Колкото по бързо изградим АЕЦа толкова по- рентабилен ще бъде.


По предния ти пост ще го пропусна...
ТОКАМАК е експериментална установка за термоядрен синтез, не ми се обяснява какво е, пише гу във Уики-то, но все още няма а и няма да има скоро работещ реактор на базата на термоядрен синтез...
Истината е че ВВЕР, в момента е върха на безопасността в ректоростроенето, макар по правило този тип да са сравнително по-маломощни спрямо РБМК, но те имат съществено предимство, могат да се презареждат без спиране на реактора, обаче който е виждал вектор тип CANDU, знае че ВВЕР и CANDU, са идентични, с разлика в типа гориво който се ползва, в единия случай касети обогатен уран, в другия случай урана е необогатен...
Проблема при рекаторите CANDU е че в първи контур циркулира тежка вода...за разлика от ВВЕР, където е вода, познайте каква е разликата при пробив в първи контур под наляне и при температура около 300 градуса...
Статистиката сочи че, едни от най безопасните реактори са ВВЕР...толкоз със лекцията, писнами да обяснявам, просто света е пълен с идоти...
Колеги, не забравяйте какво сте написали, само след 2 години, ще имаме възможност да направим рекапитулация на станалото...

Димка, бате нали знаеш оня лаф за мненията и задниците...

Old Fox
10-03-2010, 21:07
Истината е че ВВЕР, в момента е върха на безопасността в ректоростроенето, макар по правило този тип да са сравнително по-маломощни спрямо РБМК, но те имат съществено предимство, могат да се презареждат без спиране на реактора,

Не че съм спец обаче не беше ли обратното? ВВЕР трябва да се спре за да се презареди?
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%92%D0%AD%D0%A0

morfius
10-03-2010, 21:51
Статистиката сочи че, едни от най безопасните реактори са ВВЕР...толкоз със лекцията, писнами да обяснявам, просто света е пълен с идоти...


Чудесна обосновка, чудесно отношение към съфорумците, направо пример за мислене в стил ЦК на БКП.

търтей
10-03-2010, 21:56
толкоз със лекцията, писнами да обяснявам, просто света е пълен с идоти...


Надявам се, че това обръщение не е насочено към колегите във форума, щото иначе лошо.

Old Fox
10-03-2010, 21:57
Чудесна обосновка, чудесно отношение към съфорумците, направо пример за мислене в стил ЦК на БКП.
Е, точно това дето си го цитирал си е вярно.

morfius
10-03-2010, 22:00
То по принцип много неща са верни... но от 3 страници сигурно дискусията не е до колко са сигурни технически реакторите, а до колко са сигурни ментално и психически политическите радетели на АЕЦ... и до колко икономически обосновано е да изстържат от и без това остриганите под 0 номер кожи още едни 10 млрд. в момент в който вдигат всякакви такси, опитват номера с двойно осигуряване, вдигат здравни осигуровки... само и само да има пари (било в бюджета, било в нечии джобове).

Crusader
10-03-2010, 22:23
Надявам се, че това обръщение не е насочено към колегите във форума, щото иначе лошо.


Не "пуаша от лихвата" и да, насочено е и към някои съфорумци...

...обаче не забравяте онова за кучето и кервана...


А и няма кво да плачат някои, като са били овце, се намерило и кой да ги стриже, и много Ви се искат 10 милиарда...ама на практика имате Биби

morfius
10-03-2010, 23:08
Не "пуаша от лихвата" и да, насочено е и към някои съфорумци...

...обаче не забравяте онова за кучето и кервана...


А и няма кво да плачат някои, като са били овце, се намерило и кой да ги стриже, и много Ви се искат 10 милиарда...ама на практика имате Биби

Е СерГейЧо и Доган Ефенди по-добър избор ли бяха?
Май сам се уплете в желанието си да докажеш колко сме глупави като не се навеждаме с вазелина пред каскета и цървуля и кукловодите им в Москва.

Да си чувал, че покрай сухото гори и мокрото?

dimo
11-03-2010, 00:23
Crusader
Колеги, не забравяйте какво сте написали, само след 2 години, ще имаме възможност да направим рекапитулация на станалото...

Димка, бате нали знаеш оня лаф за мненията и задниците...
Владко батковото Стана ми интересно какво ще се случи след две години ?
Да не кацат извънземни в свищов (това последното е шега не се спичай)
Все пак ще чуем ли твоето мнение и обосновката му в един кратък и стегнат вид, че до тук само разводняваш,а на мен все пак ми е интересно да го чуя - една гледна точка в повче .

Mind_Control
11-03-2010, 12:03
Не "пуаша от лихвата" и да, насочено е и към някои съфорумци...

...обаче не забравяте онова за кучето и кервана...


А и няма кво да плачат някои, като са били овце, се намерило и кой да ги стриже, и много Ви се искат 10 милиарда...ама на практика имате Биби

Незнам защо говориш така, все едно само твоя подпис се чака, за да започне строежа на АЕЦ-а. Това се решава на такова ниво до което едва ли имаш достъп. Предполагам заради работата ти се подучул нещо от тук от там, но това изобщо не е меродавно.

dimo
11-03-2010, 12:36
Незнам защо говориш така, все едно само твоя подпис се чака, за да започне строежа на АЕЦ-а. Това се решава на такова ниво до което едва ли имаш достъп. Предполагам заради работата ти се подучул нещо от тук от там, но това изобщо не е меродавно.

То у нас всеки нещо все е подучул все от "сигурен" източник.
който също го знае от сигурен "източник" за мен лично нищо не е сигурно докато живот и здраве не стане факт .

Crusader
11-03-2010, 16:32
Те подписите вече са били сложени където трябва, ама Биби /даже не и Биби, щото той винаги е потвърждавал строителството, понеже знае каква е ситуацията, а по скоро хер Флиг/ Ви дава теми да се поупражнявате на тема " ако..."
Може би щото е по добре за него да има само Козлодуй, и мноооого отработено ядрено гориво,що ли ?!? Тва също е за домашно на форумните спецове....

dimo
11-03-2010, 16:55
Те подписите вече са били сложени където трябва, ама Биби /даже не и Биби, щото той винаги е потвърждавал строителството, понеже знае каква е ситуацията, а по скоро хер Флиг/ Ви дава теми да се поупражнявате на тема " ако..."
Може би щото е по добре за него да има само Козлодуй, и мноооого отработено ядрено гориво,що ли ?!? Тва също е за домашно на форумните спецове....

Аз все още се надявам(макар че вече откровено губя интерес към темата) да кажеш нещо смислено .:Lkingsmiley:

Crusader
11-03-2010, 20:06
Омръзна ми...търсете си смисъла сами, следващия път когато пиша в темата, ще за да постна снимки от изграждането...

търтей
11-03-2010, 20:07
Омръзна ми...търсете си смисъла сами, следващия път когато пиша в темата, ще за да постна снимки от изграждането...

Сори, ама до сега нищо конкретно не си казал. Разделът за чат и празни приказки е другаде. И не се прави на обиден. Щото нещата са точно на обратно. Благодаря.

dimo
12-03-2010, 00:16
Омръзна ми...търсете си смисъла сами, следващия път когато пиша в темата, ще за да постна снимки от изграждането...

Тук повечето хора твърдят че не са против изграждането изобщо, а против изграждането на неизгодна цена от неизгодни инвеститори при заробващи условия това обаче изглежда само ти не разбра .
Най-интересно ми е че след като беше позатихнала темата защо реши да я "разбуташ" след като нямаш какво да кажеш или допълниш или просто ти се спами . Изключвам дебелашките подмятания и "намеци" .
Не можа да кажеш нищо съществено и нищо смислено в полза на твърдението че новото предложението на руснаците е най-добро и най желателно.
.....
Kакво ще пишем ние по форумите едвали има значение за някого, освен за самите нас тук и сега. интернет Форумът е уникално място на което се събират хора с различни интереси ,професии ,жизнен стандарт и от различни точки на страната.Хора които в реалния живот може никога да не се срещнат а дори и да се срещнат дори небиха говорили един с друг .Всеки има възможност да сподели с другите какво мисли дори да води разговори каквито в ежедневието си няма ского да води да се уважаваме и да не изпадаме в крайности .

fred
12-03-2010, 20:54
Така е Димо.

Crusader
15-03-2010, 19:14
Утре по обед, развитие по темата....

Mind_Control
16-03-2010, 09:33
Утре по обед, развитие по темата....

Да.. щели да ходят да оглеждат площадката. И ББ каза, че щяло да е голяма загуба, ако сега се спре строежът.

търтей
16-03-2010, 09:35
И ББ каза, че щяло да е голяма загуба, ако сега се спре строежът.

Мндаа, само дето биби като каже колко е часът, аз си поглеждам часовника ...

dimo
17-04-2010, 00:53
Утре по обед, развитие по темата....
33утрета и 33 обяда изминаха какво стана с обещаното развитие ?

Mind_Control
18-04-2010, 17:36
33утрета и 33 обяда изминаха какво стана с обещаното развитие ?

:D колегата чака секретния доклад да кацне на бюрото му, за да обяви развитието... Защото той нали всичко знае преди всички, но тоя път не биде...

Crusader
18-04-2010, 21:40
Гледам пак нямате представа какво става, ма така е като получавате инфо само от Гугъл, а секретния доклад не е толкоз секретен и е анекс продължаващ договора на Атомстройекспорт за още 6 месеца и то от преди седмица...що ли не спират да работят, кат няма пари...наистина що ли!

Ми то нали има само гьол....
http://www.dnes.bg/crime/2010/04/14/prokuraturata-pogva-cankov-kamyk-aec-belene-i-nek.89359 -
реакторен фундамент и турбинна зала
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=164111&srcpos=5
пристанище
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=447661
реакторен фундамент
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/04/14/886895_prokuraturata_ne_otkri_prestuplenie_pri_uve lichavaneto/
административен корпус...
....


...ми айде като набирате инфо само от Гугъл, ми четете внимателно, не дрънкайте глупости!

dimo
18-04-2010, 23:49
Гледам пак нямате представа какво става, ма така е като получавате инфо само от Гугъл, а секретния доклад не е толкоз секретен и е анекс продължаващ договора на Атомстройекспорт за още 6 месеца и то от преди седмица...що ли не спират да работят, кат няма пари...наистина що ли!

Ми то нали има само гьол....
http://www.dnes.bg/crime/2010/04/14/prokuraturata-pogva-cankov-kamyk-aec-belene-i-nek.89359 -
реакторен фундамент и турбинна зала
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=164111&srcpos=5
пристанище
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=447661
реакторен фундамент
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/04/14/886895_prokuraturata_ne_otkri_prestuplenie_pri_uve lichavaneto/
административен корпус...
....


...ми айде като набирате инфо само от Гугъл, ми четете внимателно, не дрънкайте глупости!

Колега ,данеби да намекваш че злоупотреби там не е имало няма и няма да има ?

търтей
19-04-2010, 00:00
Колега ,данеби да намекваш че злоупотреби там не е имало няма и няма да има ?

Злоупотреби? В България? При участие на руска компания?

Ти нещо? :tequilla:

dimo
19-04-2010, 00:05
Злоупотреби? В България? При участие на руска компания?

Ти нещо? :tequilla:

вярно бе, забравх че партията и тя е там което напълно изключва вероятноста от злоупотреби май наистина ми доиде много :tequilla::BBQ:предавам се :surrender:

Crusader
19-04-2010, 10:48
Е не съм казал че не е имало злоупотреби /то май само правосъдието така мисли/ ,но май и Вас Ви хвана Бойковщина-та, ей тва параноята е страшна работа или не е параноята, ми май е димка, димка която да скрие колко е некадърно правителството, а мишлета-та да си играят на ченгета и да се следят един друг, кой плаща или не плаща данъци, пък Дянков си е в борда на фонда за ликвидиране на ядрените отпадъци от Козлодуй, а Биби и Цецка са пипнали изпълнението на куп обществени поръчки...
...и целия цирк със АЕЦ - Белене е щото Биби и сие няма да вземат от баницата /щото други вече са взели/ и сега я мъдрят да прекроят договорите че да има пак комисионни...
А иначе Вие си говорете, не пречите на никого, то каквото има да стане - ще стане!
А партията я няма вече, лигльовците които управляват АЕЦ Белене в момента са плод на Бибищината, /да кажем че с повечето от тях сме търкали училищните чинове заедно, а и после в университета пак/, та знам за какви хора иде реч.

Mind_Control
19-04-2010, 15:55
/да кажем че с повечето от тях сме търкали училищните чинове заедно, а и после в университета пак/, та знам за какви хора иде реч.

Значи е време да направите среща на класа и покрай това и ти да вземеш парче от баницата.. :)

Crusader
19-04-2010, 16:32
Може и да съм взел вече...

Що мислиш че имам толкос зор за АЕЦ! Тва в кръга на шегата!
Истината е че вярвам че тая страна има нужда от икономика - произвеждаща, незвисимо дали е АЕЦ, фабрика за клечки за зъби или нещо друго...важното е да се произвежда, да се изнася и да влизат пари в Бг. и докъто това не бъде осъзнато от всички - работата няма да стане. А полицейщината дето я пробутват сегашните управляващи няма да ни доведе на добър край!
Колега, ти каквкво произведено в българия изделие си купи в последния месец?

Mind_Control
19-04-2010, 20:08
Може и да съм взел вече...

Що мислиш че имам толкос зор за АЕЦ! Тва в кръга на шегата!
Истината е че вярвам че тая страна има нужда от икономика - произвеждаща, незвисимо дали е АЕЦ, фабрика за клечки за зъби или нещо друго...важното е да се произвежда, да се изнася и да влизат пари в Бг. и докъто това не бъде осъзнато от всички - работата няма да стане. А полицейщината дето я пробутват сегашните управляващи няма да ни доведе на добър край!
Колега, ти каквкво произведено в българия изделие си купи в последния месец?

Освен хранителни стоки, вода и ток не се сещам нещо българско да съм си купувал. Което е жалко наистина. Това е ясно, че трябва производство, но АЕЦ няма да ни оправи. Аз също съм ЗА да го има. Дори бих подкрепил 3-ти АЕЦ, та ако ще да е до блока ми, защото това е най- чистата енергия за момента. Бих се раздвал да станем най- силната енергийна държава и дори да взимаме горивото от Русия- не мисля, че те ще го продават по- скъпо от останалите или, че това ще ни направи зависими.

Но така или иначе, всеки се бута в сферата на услугите (ама тия дето не носят нищо)- магазини, ресторанти, кафенета, молове, кина, сервизи и т.н. Няма вливане на свежи пари от вън, а само си ги въртиме вътре и изнасяме навън кеш. Докато е така няма да има просперитет.

old alfist
19-04-2010, 22:16
Истината е че вярвам че тая страна има нужда от икономика - произвеждаща, незвисимо дали е АЕЦ, фабрика за клечки за зъби или нещо друго...важното е да се произвежда, да се изнася и да влизат пари в Бг. и докъто това не бъде осъзнато от всички - работата няма да стане.

Колега, ти каквкво произведено в българия изделие си купи в последния месец?

Ще те допълня с това, че икономиката трябва да бъде структурирана в определени отрасли, характерни за нашата националност, география и др.

Необходимо е създаване на търговски марки на стоки известни извън страната, които да бъдат конкурентноспособни.

И пак опираме до липсата на стратегия, приемственост и постоянство, които трябва да бъдат следвани от правителствата, независимо от коя партия са, а няма единно мнение у всички и в това отношение.

търтей
13-06-2010, 11:28
И шо стана са? Замразяваме ;)

Mind_Control
14-06-2010, 23:05
И шо стана са? Замразяваме ;)

Така се получава накрая.. Трябваше бай Тошо да остане още 2-3 години на власт поне да довърши магистралите и АЕЦ-а :D

dimo
15-06-2010, 00:31
Така се получава накрая.. Трябваше бай Тошо да остане още 2-3 години на власт поне да довърши магистралите и АЕЦ-а :D

това последното е абсолютно несириозно ,безпочвено и несъстоятелно твърдение .
Истината е че по времето на въпросния господин -другаря бай тошо започва строежа първата автомагистрала в България.НО! Строителството започва през 1975 г. и десет години по-късно влиза в експлоатация първият участък на магистралата на участъка София – Пловдив има няма 120-130 км от табела до табела

cyberhill
15-06-2010, 08:34
И шо стана са? Замразяваме ;)

Защото не иска да я дава на Руснаците...
Чака французите да му построят АЕЦ за тяхна сметка - хахахаха

Mind_Control
15-06-2010, 11:30
това последното е абсолютно несириозно ,безпочвено и несъстоятелно твърдение .
Истината е че по времето на въпросния господин -другаря бай тошо започва строежа първата автомагистрала в България.НО! Строителството започва през 1975 г. и десет години по-късно влиза в експлоатация първият участък на магистралата на участъка София – Пловдив има няма 120-130 км от табела до табела


Това означава по 12 км на година. Я сега сметни за следващите вече 20 години колко са построили :D като имаш предвид, че техниката е на светлинни години от тази преди 30 години.

Иначе ми е ясно, че и да беше останал на власт нямаше да видиме нищо по- добро. Просто се шегувах :)

pavlin
16-06-2010, 03:40
От цялата работа печели строителят, както и този който в бъдеще може да извлича пари, чрез редица процедури, ремонти, подръжки, отпдъци и прочее /ясно е кой/.
Ако тоя АЕЦ струва, както напоследък се говори 10 милиарда евро и като от износа на ток се печели 100-200 милиона на година, айде 300 да ги сложим, какво излиза? Да сложим и тия разноски, плюс и разноските за затваряне на блока, когато му дойде времето...За това никой даже и не говори, но това са изискванията за себейстойност и рентабилност на АЕЦ.
Та по тая причина малко държави строят АЕЦ, защото е едно доста скъпо удоволствие и често нерентабилно.Ако някой плати целия масраф нямам нищо против.
Ако беше толкова изгодно всички щяха да си правят реактори, а то само Румъния излъгаха с един и това е.
А тези 10 милиарда ако не инвестират в екология, туризъм, пътища, инфраструктура и прочее, ще донесат повече и по бързо пари. За сведение приходите от туризъм и сега са над 1 милиард лева.

Ако това е истината, значи няма никаква полза от този проект.
Между другото най-чистата енергия се получава от водните електроцентрали.

fred
16-06-2010, 09:02
Ако това е истината, значи няма никаква полза от този проект.
Между другото най-чистата енергия се получава от водните електроцентрали.

Полза принципно има, но не и по този начин.Цялата организация на АЕЦ Белене е полукриминална, обслужва руските интереси и български фирми на определенисреди, свързани с БСП.
А иначе водните централи да-у нас има доста, но са по малки, има още един два проекта, които биха добре дошли, ако се сторят по нормален начин.Без далавери имам предвид.
Но има и нещо, което не се казва-у нас икономиката все още е доста по енергоемка, от тази в ЕС, сега като фалира тая соц простотия Кремиковци, може и да сме мръднали, но мисълта ми е, че ток има предостатъчно, вкл. и за износ.С една разумна енергийна стратегия и без много средства би могло да имаме добър отрасъл на електропроизводство, естествено и АЕЦ а има място в нея.

Crusader
22-06-2010, 22:00
Гледам мишоците пак църкат....аре да спрете с тъпотийте, че вече не е интересно. На единия схемата му криминална, другия пък смята едни милиони дето ги няма...Преди време Ви обясних че тия решения се вземат по на изток...Биби / и левия му тестис Трайков/ кат го привикат и му поприказват и почва да приказва "правилно" а колко по-правилно ще приказва зимъска кат стане студено а кранчето на газа е у руснаците, а западните му "комисари" нямат и хабер да докарат газ от другаде, щот е лесно да дръкнаш глупости а трудно да докараш 60-70 милиона куб. м. газ на месец
http://novinitepro.bg/bulgaria/traikov-povtarya-aets-belene-ne-e-zamrazen.html

fred
22-06-2010, 22:17
Най-големите мишоци от БКП наистина се разцъркаха, воглаве с плъха ловец и другите червени съсели, а по малките повтарят по форумите, като папагали това.Видяха, че сиренето няма да го лапнат тоя път, а и трябва да си защитават тлъстите комисионни от Москве. Правилно си подчертал, че решенията за това как да действа БКП/БСП се взимат там.
Показателен е факта, че даже и на руският слагач Лукашенко му писна от кремльовскките номера.На руската мечка и дай водка, сельдока и един шут в гъза - да стои по далече от оградата.

Crusader
22-06-2010, 23:08
На зима ще си платите гяволука ! Пък ти църкай - не ми пречиш!

fred
23-06-2010, 09:06
Църкането, мишкуването, нощните пленуми, далаверите, арестите по времето но соцЪ, предаването на българските интереси са запазени прийоми на твоите хора, с гея и ловеца начело.Ако ти се чувсташ мишка, проблемът си е твой, но не прави квалификации, понеже гледам никой не те квалифицира какво си.
На зима няма нищо да стане, а каквото и да стане, както казва Мартин Димитров е точно заради "изгодните" договори подписани червенугите, воглаве с Р.Овч. и съсела премиер.
След няколко години, като има алтернативни трасета съвсем ще го закършат ушанките, съответно и нашенските им товаришЧи каскетаджии, в момента вече с пура в ръка и ланец на шията.

ПП а тия руснаци да вземат и да си платят дълга към България, който няколко червени правителства редуцират в тяхна полза.

Mind_Control
23-06-2010, 11:53
На зима ще си платите гяволука ! Пък ти църкай - не ми пречиш!

В нас имам дебела изолация и дебели юргани :) без отопление е 15 градуса навсякъде. Незнам защо ни плашиш с тая зима!? Като няма отопление, ще ходиме на ски, само сняг да има :)

morfius
23-06-2010, 13:38
На зима ще си платите гяволука ! Пък ти църкай - не ми пречиш!

Ай аман от соц. пропаганда баце ... плашенето на гарги не е довод, колкото и да е често ползвано у нас от червените ботуши.

bouncer
23-06-2010, 14:11
В нас имам дебела изолация и дебели юргани :) без отопление е 15 градуса навсякъде. Незнам защо ни плашиш с тая зима!? Като няма отопление, ще ходиме на ски, само сняг да има :)

Само дето цялата българска икономика се крепи на газовите доставки. Стъкларска, металургична, химическа и всякаква друга индустрия загиват в рамките на 2 седмици без газ. Отделно няма парно освен в жилищата в училища, болници и административни сгради. И понеже по закон ако няма парно не се работи щото няма условия за труд цялата държава е блокирана. Айде върнете се миналата година като спя газта и прочетете какво се случи. НЕ защитавам нито едната нито другата теза. Цитирам факти. Няма газ - няма икономика и индустрия. Това значи, че няма бизнес. От тук следва съкращения и увеличаване на безработицата. Фалити на малки и средни предприятия, намаляване на БВП и икономическия ръст ако кризата с доставките се задълбочи. Та, пичове, ако ни врътнат кранчето сме довиждане отвсякъде.

Mind_Control
23-06-2010, 14:51
Само дето цялата българска икономика се крепи на газовите доставки. Стъкларска, металургична, химическа и всякаква друга индустрия загиват в рамките на 2 седмици без газ. Отделно няма парно освен в жилищата в училища, болници и административни сгради. И понеже по закон ако няма парно не се работи щото няма условия за труд цялата държава е блокирана. Айде върнете се миналата година като спя газта и прочетете какво се случи. НЕ защитавам нито едната нито другата теза. Цитирам факти. Няма газ - няма икономика и индустрия. Това значи, че няма бизнес. От тук следва съкращения и увеличаване на безработицата. Фалити на малки и средни предприятия, намаляване на БВП и икономическия ръст ако кризата с доставките се задълбочи. Та, пичове, ако ни врътнат кранчето сме довиждане отвсякъде.

Така е.. за това си абсолютно прав. Разбира се, че без газ сме за никъде. Ама и на Русия като от ЕС спрат да й купуват горивата и те ще го духат. Така, че не всявайте излишна паника. Криза няма да има.

fred
23-06-2010, 16:12
Отделно подчертах, че при изграждане на алтернативни трасета и газ от други източници, тази зависимост намалява. Липсата на нов руски АЕЦ също води до това.Затова от Белене Русия губи първо
- милиарди евро, които надали някои би и дал.
- второ влиянието си върху България.
Руска АЕЦ построена след присъединяването ни към ЕС е допълнително изгодно за Русия.
Та нека има АЕЦ, ама като е толкова печеливша да я платят частни инвеститори, а не нашата държава.Инвеститори обаче липсват, поради ред причини, но главната е, че тоя ток няма какво да се прави.

Коки
23-06-2010, 18:24
...Инвеститори обаче липсват, поради ред причини, но главната е, че тоя ток няма какво да се прави.

Токът не само че има какво да се прави, но и без него ще го закъсаме яко: след няколко години Козлодуй отива в миналото, така че ще останем без достатъчно производство.

Относно въпроса защо няма инвеститори, не съм много навътре и не знам, но имам известни предположения: основното е, че такъв вид проекти са доста сложни и интересът на инвеститорите зависи изключително много от поставените от държавата условия. Допускам, че държавата не поставя нормални пазарни условия.

Такъв беше случая с Булгартабак, за който големите играчи в бранша нееднократно са заявявали интереса си, но поставените условия при всичките N на брой процедури бяха тъпи, антипазарни и в крайна сметка отблъскващи за инвеститорите.

И ако някой не е разбрал накъде бия, смятам, че проблемът че Русия има интереси (евала, всеки трябва да си гледа интереса), а в това, че някой тук се старае да угоди на тези интереси, вместо на националните такива.

morfius
23-06-2010, 18:37
а в това, че някой тук се старае да угоди на тези интереси, вместо на националните такива.

Е нали за това е цялата тази тема, за интересите тук, за тия дето трябва да ги защитават и за обществото или по-скоро липсата му.

Коки
23-06-2010, 18:42
Е нали за това е цялата тази тема, за интересите тук, за тия дето трябва да ги защитават и за обществото или по-скоро липсата му.

Така де, но не е само това. Първата част също е важна - като затворят и последните 2 реактора на Козлодуй, кво праим? Трябваше Белене да е готов до спирането на Козлодуй, за да не се налага да внасяме ток на дебели цени.

morfius
23-06-2010, 18:44
И това е част от горното, дали и до колко имаме интерес от Белене, ползите ли са по-големи или загубите и т.н..

fred
23-06-2010, 18:48
Токът не само че има какво да се прави, но и без него ще го закъсаме яко: след няколко години Козлодуй отива в миналото, така че ще останем без достатъчно производство.

Относно въпроса защо няма инвеститори, не съм много навътре и не знам, но имам известни предположения: основното е, че такъв вид проекти са доста сложни и интересът на инвеститорите зависи изключително много от поставените от държавата условия. Допускам, че държавата не поставя нормални пазарни условия.

Такъв беше случая с Булгартабак, за който големите играчи в бранша нееднократно са заявявали интереса си, но поставените условия при всичките N на брой процедури бяха тъпи, антипазарни и в крайна сметка отблъскващи за инвеститорите.

И ако някой не е разбрал накъде бия, смятам, че проблемът че Русия има интереси (евала, всеки трябва да си гледа интереса), а в това, че някой тук се старае да угоди на тези интереси, вместо на националните такива.

В момента ние ползваме около 60-65 от мощностите си.Заедно с износа.Тенденциите в района са към намаляване на ползването по ред причини.Затова, ако се прави нещо, което струва 20-30 милиарда лева, а може и повече, отделно подръжка и т.н. явно това е неизгодно.Това не е мое заключение, а на специалисти, независими от интересите на Русия и силното лоби у нас, като едит от тях е бивш шеф на Козлодуй.Затова казах и го, че по различни причини се отеглиха всички едри инвеститори и от досесегашното Белене.Да не говорим, че по големи и сериозни почти нямаше.Та нямам нищо против АЕЦ като цяло, но нека да се инвестира от частни сериозни компании и да се избере добър вариант.Но няма сериозен интерес, това е истината, а защо-ами няма полза, това е истината, възможно е и като си отбелязъл ти да са поставени и разни улокви-условия.Само Русия се съгласи обаче да отпусна някой друг милиард ЗАЕМ, забележи.Малко и назаем, а други няма......
Но не и да набутваме вътре държавни пари, които и без това не стигат за нищо.
И преди съм писал-приходите от туризам, в тоя му вид, надвишават 3-4 пъти приходите от износа на ток.С 20 милиарда инвестиции в инфрастурктура, арфеология и история и т.т ще печелим много повече от това да произвеждаме ток.

Така де, но не е само това. Първата част също е важна - като затворят и последните 2 реактора на Козлодуй, кво праим? Трябваше Белене да е готов до спирането на Козлодуй, за да не се налага да внасяме ток на дебели цени.

Ако си преструктуриме висоемкото производство на родната ни икономика и се наблегне на алтернативни източници, въобще няма да имам нужда от нови мощности.Да не говорим, че разходите по АЕЦ включват и тези по затварянето, съхранение на отпадъци и т.н, което не се отчита поне доскоро в цената на тока от АЕЦа. Погледни пак в по старите постове на темата има някои линкове и подобни писания.Пак казвам, енергийнто лоби у нас е много силно и налага всякакви страхови и митове, които лесно се предават на обикновения човек.Не съм някакакъв голям спец в енергетиката, но я се замисли защо цената на тока в държави, които внасят основно ток е много близка до нашата, а уж сме енергиен център и т.н.

Crusader
23-06-2010, 21:20
Инвеститор има:
http://www.comfort.bg/bg/новини/view/5052.html

Обаче една тъпа путка каза че не щем руски пари, щяла да търси европейски, пък те като европейския газ - никакъв го няма.
Гледам вземат някои акъл от Мъ. Дъ. тоя на вързано куче хляб не може да даде, а кат зафъфли по телевизията говорейки за икономика направо се изприщвам, всите светии на икономическите теории не могат се сети, за какво иде реч в изказването на Мартинчо.
Тука се вихрят пък едни енергийни експерти, дрънкат за енергийна ефективност, ВЕИ и тям подобни глупости, а прогнозите казват в следващите 50 години - 40 нови централи, бе щом и скандинавците се сещат за какво иде реч.
Ма Вие слушкайте Мартинчо, той си взема комисионната от Тошиба и вместо да бъде съден за това ....
...а бе то колелото се върти днес е от долу утре от горе, след няколко годинки герб никой няма да ги помни а АЕЦ ще си има...независимо от мишките!

fred
23-06-2010, 22:29
Р.Овч., Гоце, СерГей, социалната труженичка др.Масларова, заедно с Кобурга и Доган ще бъдат духовните гуру на строежа, ще дадат допълнителни конкретни насоки, естествено срещу допълнителни скромни комисионни, всичко само и само в името на човека и за благото на човека...., а тия дето мислят наабарот да бъдат изселени в Белене, за да не вредят на пътя към енергийното благоденстви и комунизъмъ. И най-добре е да се затворят границите и да се въведе тотална цензура патамучто американците и тошиба /а и други на зпада от Трън/ вредят на тези гениални :sheep: мисли.
А и сериозните големи инвеститори, явно не разбират нищо от икономика и енергетика, и не са направили опашка за този Клондайк на енергетиката....

Коки
24-06-2010, 10:16
Инвеститор има:
http://www.comfort.bg/bg/новини/view/5052.html

"Мерси" шъ кажа аз на такъв инвеститор. Или както май Драган Цанков беше казал на руския посланик: "Не щем ви ни меда, ни жилото!".

Mind_Control
24-06-2010, 11:06
Инвеститор има:
http://www.comfort.bg/bg/новини/view/5052.html

Обаче една тъпа путка каза че не щем руски пари, щяла да търси европейски, пък те като европейския газ - никакъв го няма.
Гледам вземат някои акъл от Мъ. Дъ. тоя на вързано куче хляб не може да даде, а кат зафъфли по телевизията говорейки за икономика направо се изприщвам, всите светии на икономическите теории не могат се сети, за какво иде реч в изказването на Мартинчо.
Тука се вихрят пък едни енергийни експерти, дрънкат за енергийна ефективност, ВЕИ и тям подобни глупости, а прогнозите казват в следващите 50 години - 40 нови централи, бе щом и скандинавците се сещат за какво иде реч.
Ма Вие слушкайте Мартинчо, той си взема комисионната от Тошиба и вместо да бъде съден за това ....
...а бе то колелото се върти днес е от долу утре от горе, след няколко годинки герб никой няма да ги помни а АЕЦ ще си има...независимо от мишките!

Аз пък казвам, че няма да има АЕЦ след няколко години. Искаш ли да сложиме по някой лев, за да не сме голословни, че до 5 години нищо няма да се е променило, освен да изхарчат още малко пари за разчистване на площадките.

morfius
24-06-2010, 14:30
Инвеститор има:
http://www.comfort.bg/bg/новини/view/5052.html

Обаче една тъпа путка каза че не щем руски пари, щяла да търси европейски, пък те като европейския газ - никакъв го няма.
Гледам вземат някои акъл от Мъ. Дъ. тоя на вързано куче хляб не може да даде, а кат зафъфли по телевизията говорейки за икономика направо се изприщвам, всите светии на икономическите теории не могат се сети, за какво иде реч в изказването на Мартинчо.
Тука се вихрят пък едни енергийни експерти, дрънкат за енергийна ефективност, ВЕИ и тям подобни глупости, а прогнозите казват в следващите 50 години - 40 нови централи, бе щом и скандинавците се сещат за какво иде реч.
Ма Вие слушкайте Мартинчо, той си взема комисионната от Тошиба и вместо да бъде съден за това ....
...а бе то колелото се върти днес е от долу утре от горе, след няколко годинки герб никой няма да ги помни а АЕЦ ще си има...независимо от мишките!

Ей ма много ви бърка на цялото руско-червено войноство Костов и остатъка от СДС в здравето... чак кеф ми става като чета :spiteful:

А Москва да има 80% от проекта, почва да звучи като да си направят военна база у нас, мерси НЕ!

koolio
24-06-2010, 22:11
А на мен пък са ми смешни тукашните отчаяни русофоби (без въобще да имам каквито и да е пристрастия към руската мечка). Начи по-добре да нямаме АЕЦ, да ни гъзят със скъп ток вместо ние да изнасяме, но да не е руски АЕЦ.
Няма спор, че е много по-добре АЕЦ да бъде направен от западноевропейски (но не американски) инвеститор, ама къде го? Кой да го привлече?

old alfist
24-06-2010, 22:32
Аз пък казвам, че няма да има АЕЦ след няколко години. Искаш ли да сложиме по някой лев, за да не сме голословни, че до 5 години нищо няма да се е променило, освен да изхарчат още малко пари за разчистване на площадките.
То е ясно, че скоро АЕЦ няма да има - просто отвреме навреме се харчат едни пари за да може да се открадне част от тях.

nikolaaaay
24-06-2010, 23:12
Така де, но не е само това. Първата част също е важна - като затворят и последните 2 реактора на Козлодуй, кво праим? Трябваше Белене да е готов до спирането на Козлодуй, за да не се налага да внасяме ток на дебели цени.
Е, колко ще са дебели тия цени? Защо си мислиш, че ако сами произвеждаме тока, ще ние по-евтин?! Както виждаме, на пазара има какви ли не вносни стоки и много от тях са по-евтини от българските. Колегата фред вече каза, че потреблението се свива и следователно цената на тока няма как да е висока, щото никой няма да го търси. Аз понеже ходя тук там в някои заводи и все по-рядко виждам да се отопляват с калорифери по 10 Кв и нагоре, както беше преди. Битовите ел уреди също са далеч по-икономични отпреди.
По тази логика, че нашето производство си е най-рентабилно работи и Кремиковци толкова години и какъв е резултата - само мръсен въздух и огромни дългове.
Ако трябва да инвестираме милиарди (назаем, щото ги нямаме), то по-добре да ги инвестираме в нещо смислено и рентабилно.

Crusader
25-06-2010, 20:52
Аууу плъховете се разцъркаха...нима настъпих толкова много опашки и то само с една крачка....


И да видим най последно...
http://www.dnes.bg/politika/2010/06/25/nai-predposledno-ne-zamraziavame-aec-belene.93397

Коки
25-06-2010, 22:39
Е, колко ще са дебели тия цени? Защо си мислиш, че ако сами произвеждаме тока, ще ние по-евтин?!...

1. Защото в цяла Европа насърчават разните му там зелени енергии, чийто дял в общото производство на ток се увеличава, а точно техния ток е по-скъп, въпреки субсидиите. Така че с нарастването на дела на зеления ток, всичкият ток поскъпва;

2. Защото и нас ни натискат да правим зелен ток и делът му ще се увеличава, особено след затварянето на АЕЦа, така че и нашия ток ще поскъпне;

3. Защото няма много страни с по-евтин ток от нашия.

Сравнението с останалите стоки не е много коректно, защото токът върви по определени мрежи, които трябва да са съвместими и свързани, така че не можеш да си купиш ток откъдето си поискаш.

Pastora
25-06-2010, 22:45
1. Защото в цяла Европа насърчават разните му там зелени енергии, чийто дял в общото производство на ток се увеличава, а точно техния ток е по-скъп, въпреки субсидиите. Така че с нарастването на дела на зеления ток, всичкият ток поскъпва;

2. Защото и нас ни натискат да правим зелен ток и делът му ще се увеличава, особено след затварянето на АЕЦа, така че и нашия ток ще поскъпне;

3. Защото няма много страни с по-евтин ток от нашия.

Сравнението с останалите стоки не е много коректно, защото токът върви по определени мрежи, които трябва да са съвместими и свързани, така че не можеш да си купиш ток откъдето си поискаш.

Има една статистика за АЕЦ( много чиста енерия - аз съм съгласен) в САЩ и прогнозата за потреблението в бъдеше, както и темповете на строителство на същите. Дори има промивка с филм в тази насока :)):cheers:

Коки
25-06-2010, 22:51
...И да видим най последно...
http://www.dnes.bg/politika/2010/06/25/nai-predposledno-ne-zamraziavame-aec-belene.93397

"Чакаме инвеститор" звучи добре, ама проблемът е, че има 100 начина да направиш процедурата така, че да отблъснеш мераклиите и само един да я направиш така, че да ги привлечеш. Аз лично не очаквам правителство да "уцели" правилния начин, но ще се радвам да ме опровергаят.

И защо, аджеба, за пореден път се редят някакви пасианси на тъмно, а не се огласи: "такава и такава е стратегията, такава и такава е процедурата, всички заинтересовани са поканени"?

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:47 ----------


...много чиста енерия - аз съм съгласен...

Ами чиста е, разбира се, и евтина. Единственият проблем е в сложността на всичките му там защити, транспорт, съхранение, изхвърляне на отпадъци. Сложно е, но не е невъзможно.

търтей
25-06-2010, 22:51
И защо, аджеба, за пореден път се редят някакви пасианси на тъмно, а не се огласи: "такава и такава е стратегията, такава и такава е процедурата, всички заинтересовани са поканени"?

Е защо задаваш отговори? :devil:

Коки
25-06-2010, 22:52
Е защо задаваш отговори? :devil:

Защото друго не можем да правим. Нищо не помага, безсилни сме, глас в пустиня. Можем само да си кажем мнението.

Mind_Control
26-06-2010, 01:28
Аууу плъховете се разцъркаха...нима настъпих толкова много опашки и то само с една крачка....


И да видим най последно...
http://www.dnes.bg/politika/2010/06/25/nai-predposledno-ne-zamraziavame-aec-belene.93397

А ти котко, хвани кажи нещо смислено като си толкова навътре в нещата :D Ти да не закусваш с Путин та знаеш какво са му говорили на Бойко.

Слагаме ли някакви пари, че след 5 години няма да има работещ АЕЦ Беляне?

old alfist
26-06-2010, 01:50
Слагаме ли някакви пари, че след 5 години няма да има работещ АЕЦ Беляне?
Недей така, недей да печелиш от колеги - на всеки е ясно, че едва ли ще да стане в близките 10г., а за 5г. изобщо абсурд.

Crusader
26-06-2010, 10:41
Не ми допадат комарджийските страсти, аз моите пари не ги залагам а ги инвестирам, и вече см го сторил.
Ако не знаеш как се пише името на града ми - направи си справка, не демонстрирай неграмотност!
Смислено, искаш смислено, не ми е интересно да пиша дълги постове и да обяснявам ползите от ядрената енергия, на хора които не искат да разберат!
Накратко след 5 години Биби ще има едва 30-тина процента от следващия парламент и няма да имат думата американските му душеприказчици, междувременно зависимостта на Европа от Руските ресурси ще се увеличила с 20-25%, Биби ще напъне за Бургас - Вльора, щот му е през кура за екологичните проблеми на Бургас, но му пука а парите на американските компании. Между другото България ще изведе от експлоатация 2000 Мвт. а ще ги заменим с едва под 1000 Мвт. и то най вече от ТЕЦ /на който ще се плащат емисийте/ едваб 50-60 Мвт от ВЕИ, които са безумно скъпи - имай в предвид че нито една "перка" до сега в света още не се е изплатила и 100-200 Мвт. от ВЕЦ, които пък зависят от природните промени, На балканите все още има а след кризата ще има още повече големи промишлени предприятия, които не могат да бъдат захранени от малки енергопроизводни мощности, а Румъния ще има вече 4 реактора по 1000 Мвт. в Черна вода и ще ни внесе електренергия а Гъмизов, Мартинчо и другите подлоги на Тошиба ще са прибрали паричките и няма да им пука за цената на електроенергията, обаче целокупния български народ ще си плаща кат поп или ще мръзне зимата, а тука във форума пак ще има темички за управляващите какви са били боклуци или за социалното напрежение и такива глупости.....
Това е един възможен сценарий, и аз се надявам да не се случи...сега смислено ли ти е?
А кой с кого си пие кафето /водката, уискито/ времето ще покаже!

Mind_Control
26-06-2010, 13:00
Не ми допадат комарджийските страсти, аз моите пари не ги залагам а ги инвестирам, и вече см го сторил.
Ако не знаеш как се пише името на града ми - направи си справка, не демонстрирай неграмотност!
Смислено, искаш смислено, не ми е интересно да пиша дълги постове и да обяснявам ползите от ядрената енергия, на хора които не искат да разберат!
Накратко след 5 години Биби ще има едва 30-тина процента от следващия парламент и няма да имат думата американските му душеприказчици, междувременно зависимостта на Европа от Руските ресурси ще се увеличила с 20-25%, Биби ще напъне за Бургас - Вльора, щот му е през кура за екологичните проблеми на Бургас, но му пука а парите на американските компании. Между другото България ще изведе от експлоатация 2000 Мвт. а ще ги заменим с едва под 1000 Мвт. и то най вече от ТЕЦ /на който ще се плащат емисийте/ едваб 50-60 Мвт от ВЕИ, които са безумно скъпи - имай в предвид че нито една "перка" до сега в света още не се е изплатила и 100-200 Мвт. от ВЕЦ, които пък зависят от природните промени, На балканите все още има а след кризата ще има още повече големи промишлени предприятия, които не могат да бъдат захранени от малки енергопроизводни мощности, а Румъния ще има вече 4 реактора по 1000 Мвт. в Черна вода и ще ни внесе електренергия а Гъмизов, Мартинчо и другите подлоги на Тошиба ще са прибрали паричките и няма да им пука за цената на електроенергията, обаче целокупния български народ ще си плаща кат поп или ще мръзне зимата, а тука във форума пак ще има темички за управляващите какви са били боклуци или за социалното напрежение и такива глупости.....
Това е един възможен сценарий, и аз се надявам да не се случи...сега смислено ли ти е?
А кой с кого си пие кафето /водката, уискито/ времето ще покаже!

С две думи и ти не вярваш, че ще имаме нов АЕЦ, но ти се иска- това е мнението ти синтезирано в едно изречение.

Crusader
26-06-2010, 19:11
Не си разбрал, това ще стане ако не се случи АЕЦ Белене...
Ако не вярвах мислиш ли че щях да инвестирам 6 цифрена сума ?!?
Ай със здраве на форума, не ми се пише повече в темата, времето ще покаже кой е бил прав!

JORDI
26-06-2010, 20:31
Аз залагам, че Белене ще бъде построена и ще е полезна с евтината енергия за бъдните поколения! Всичко останало по темата е бля...бля!!!:grandpa:

fred
27-06-2010, 19:25
Га работеха всички реактори на АЕЦ , през 1985 и патом 1991-2 някъде имаше режим на тока у нас .Даже и да бъде построена тая комунистическа безмислица, което пък аз залагам, че няма да стане, в цяла Европа както и сега, ние ще си купуваме най скъпия ток спрямо доходите.Който е финансирал червената енергийна мафия ще пие една дунавска вода.
А отделно и комунизма щеше да е построен, па даже и без пари щеше да е всичко....та блякането при хора с набити в главите постулати от близкото минало, е характерната им черта.Само блякане и нищо реално.Както и невъзприемчивостта да научат нещо различно и малко да им мръдне бозата в главите.
Та аз искам да си имаме портокали, а па вие си имайте социализЪмЪ, както се казва в един стар и хубав виц.

monimsl
02-11-2010, 15:30
Аз залагам, че Белене ще бъде построена и ще е полезна с евтината енергия за бъдните поколения! Всичко останало по темата е бля...бля!!!:grandpa:

А аз пък не съм се и съмнявал че ще бъде построена в следващите 5 години.

Mind_Control
02-11-2010, 16:34
Не си разбрал, това ще стане ако не се случи АЕЦ Белене...
Ако не вярвах мислиш ли че щях да инвестирам 6 цифрена сума ?!?
Ай със здраве на форума, не ми се пише повече в темата, времето ще покаже кой е бил прав!

Май, май, тая 6 цифрена сума по- добре да я беше инвестирал във фотоволтайчни панели :)

morfius
02-11-2010, 21:55
Май, май, тая 6 цифрена сума по- добре да я беше инвестирал във фотоволтайчни панели :)

Тия панели са такава измама... но стадото не иска да мисли.
И икономически и екологично погледнато шума около тях е просто лобиране и дране.

Mind_Control
03-11-2010, 11:01
Тия панели са такава измама... но стадото не иска да мисли.
И икономически и екологично погледнато шума около тях е просто лобиране и дране.

Не са измама. Можеш да печелиш съвсем реални пари с тях стига да имаш подходящите контакти в електродружеството, за да ти изкупуват енергията (въпреки, че са длъжни, но в общия случай те мотаят). Тука въобще не коментирам дали са ефективни, дали са екологични или нещо в тази връзка.

morfius
03-11-2010, 18:16
A как ще коментираш факта, че се предвиждат и дори на места са приети мерки - изкупната цена на МВч от панел да е по-висока от МВч добит с други източници?
Демек едни хора да продадат едни панели, ама да ги платят обикновените хорица, тях няма да им е за първи път да ги стрижат.
И не става реч само за у нас...

fred
03-11-2010, 21:23
Аз затова си викам, че цялата истерия около тая прословута екология се свежда до пари.Като цяло екологичната енергия е доста по скъпа от традиционната.

morfius
03-11-2010, 21:31
То лошото е, че почти всички народи имаме поговорка в стил - каквото и да ти говорят... знай, че става дума за пари.
Но кълвем на очевадни глупости... докато смислени и от екологична и от икономическа гледна точка неща се отбягват, за да не развалят нечии печалби.

Mind_Control
04-11-2010, 11:24
A как ще коментираш факта, че се предвиждат и дори на места са приети мерки - изкупната цена на МВч от панел да е по-висока от МВч добит с други източници?
Демек едни хора да продадат едни панели, ама да ги платят обикновените хорица, тях няма да им е за първи път да ги стрижат.
И не става реч само за у нас...

Няма какво да го коментирам- факт е че изкупуват 1 kwh на цена 90 и няколко стотинки с ДДС. Именно поради тази причина може да направиш дебела пачка от тези панели. А ако си погледнеш сметката за ток, ще установиш, че плащаш допълнително за "фонд зелена енергия"

morfius
04-11-2010, 11:52
Това имах предвид... фонд - да натъпчем нечии гуши.
На фона на безумните замърсявания от камиони рейсове и автомобили без никакви еко норми и ГТП, работещи напук на ЕС норми ТЕЦ ове (имаше даже наскоро случка... отебал шефа напълно предписанията и като го натиснаха - прати работниците да му пазят пачката) и все по-масово връщане към твърди горива за отопление, ще се правим на еколози с панели и перки, ама пак да е одрано стадото.

Iltcho
04-11-2010, 12:58
Има си съвсем прозаична причина точно за тия реактори да ни натискат, но тя определено не е свързана с аварията, а с това което излиза от реактора като отработил продукт! ;) Разбира се съвсем нормално е Запада да я размахва като плашило за "м'триала" и като аргумент за спирането им. К'во да ги правиш... езуити! :evilsmiley:
Същата е причината поради която Руснаците не искат отработилото гориво от другите реактори!

Незнам защо бях подхванал пак тази тема.
Четях я и опааааааа - ето това е основното заблуждение на Българина - 1-2-3-4 блок - реактори от "Чернобилски тип".

Подскочих като ужилен. Нима всички хора в тая държава повярваха на неграмотното изказване на Миглена КУНЕВА???

Ужас! Може би... незнам. Неграмотността не е оправдание на глупави и неточни мисли.

Първо искам да отбележа, че реакторите бяха спряни точно, когато България си върна дълга към Русия за построяването на 1-2-3-4 блок. Нищо, че на 3 и 4 блок им е направена модернизация по последен писък на модата и в Полша, Чехия, Унгария и забележете Франция има все още работещи реактори от типа ВВЕР-440 модернизиран. А, а ето и нещото, което бъркат всички. Именно за въпросното "ВВЕР" става дума. Какво значи :

Водо-воден енергиен реактор

ЧЕрнобилския тип искам дебело да подчертая е реактор от типа РБМК (или казано Реактор болшои мошности каналной) Реактор с голяма канална мощност.

Първо трябва да отбележа, че АЕЦ с този тип реактори не е правен никъде другаде, освен на територията на бившия СССР.
РБМК реактора е с едноконтурна система, в която водата (тежка вода с графитни частици) върти турбината, посредством генератора и от там иде тока.
Т.е. на където и да се обърнеш контаминирано (замърсено радиоактивно) оборудване.
В ЛИтва доскоро работеше централа от този тип и се казва АЕЦ "Игналина). РБМК реактора с повишаване на температурата, се получава по-голямо количество суха пара и се повишава още по-голяма мощност при генератора.
РБМК няма "оболочка" или още наречена хермо-зона, която служи при случай на авария да остане всичко там.

Докато при ВВЕР-а нещата вообще не стоят по този начин.

1-во имаме двуконтурна система. РЕактора грее вода, която от своя страна отива в един от 4-те главни циркулационни помпи при ВВЕР 1000 (5 и 6 блок) или 5-те главни циркулационни помпи при ВВЕР 440 (1-2-3-4 блок). От там тя без да контактува физически с другата вода от 2-ри контур я загрява в парогенератора минавайки през едни много малки тръбички. Водата от 2-ри контур излиза от парогенератора с температура 280-320 градуса и завърта онази голяма турбина (при старите блокове 1-2-3-4 са 2 турбини), която от своя страна завърта генератора и превръща механичната топлинна енергия в електрическа.

Идеята тук, на цялото ми обяснение е, че при повишаване на температурата в активната зона на ВВЕР се намалява вакуума в кондензаторите, кото води до отпускане на още вода от компенсатора на обема и погасяване на реакцията. При загуба на вакуум блока губи мощност и буквално гасне.

Първите РБМК "Чернобилски" тип реактори използват за забавител на реакцията графит, докато нашите ползват вода.

4-ти блок на АЕЦ "ЧернобилЧ е бил с хиляди конструктивни проблеми, които са избегнати при пуска на централата с цел по-ранно пускане и по-високи премии.

В Замунда има няколко филма. Моля ви, прегредайте ги, а аз скоро от личния си компютър ще ви пусна 2, които сме правили ние - от АЕЦ за нашата централа.

1-2-3-4 блок не са "Чернобилски тип". Единствената им разлика с ВВЕР - 1000 е, че нямат такава съвършена "оболочка" (3-4 имат струйно вихров кондензатор монтиран от французите, но това не ги спря да настояват за спирането им).

Проектната мощност и на 4-те блока е още по 10 и 12 години за 1 и 2-ри, и 18-22 години за 3 и 4

fred
04-11-2010, 19:51
За сигурността е ясно, проблеми няма.От Чернобил обаче се роди едно изискване-реакторът да бъде под бетонен купол, та ако гръмне по най различни и невероятни причини, пораженията да бъдат снижени.
А проблемът с рускията АЕЦ в Белене е икономическото обвръзване, неясния засекретен договор, подръжката и т.н.Просто това е далавера на гърба на народа.Нямам нищо против нито атомната технология, нито против руското участие, но по прозрачни, пазарани и изгодни и за нас принципи, както и участие на частни инвеститори, а не държавни гаранции.

sa6o_roman
07-11-2010, 16:02
Дай боже две работещи атомни електроцентрали в България, но не просто заради идеята, а изградени правилно, при изгодни условия. За съжаление запада ни прецака с АЕЦ Козлодуй, да не вземем да се прецакаме сами и с АЕЦ Белене.

Но не се притеснявайте, проектът за АЕЦ Бушер е започнал през 1975 г., бил е спрян, наскоро беше продължен и скоро ще заработи. Така че трябва да чакаме удобен момент за проекта АЕЦ Белене.

Има бъдеще в слънчевите панели, даже и настояще има. Всяко семейно хотелче в Гърция има такива панели, гърците не се минават попринцип. Само че панелите са си частни, за лично ползване. Ако си садиш домати в градината никой не те закача, ама ако искаш да ги продаваш с кашони държавата ти налага данъци, изисквания, пречки.

Мисля си, че е добре парите за АЕЦ Белене да са от държавата, когато централата заработи да работи за държавата, а не за частния инвеститор. Това обаче е нереалистично май.

morfius
07-11-2010, 16:07
Имат панели за ток или за вода?
Колко % са слънчевите дни там и тук?
На частния си имот всеки може да прави каквото си реши... включително да инвестира в енергийна независимост.

sa6o_roman
07-11-2010, 16:21
Повечето са за вода. Което не е зле, защото бойлера вкъщи си похарчва доволно ток.
Това че там свети повече и по силно, не значи че тука има арктическа зима. Просто изгодата ще е по-малко.



На частния си имот всеки може да прави каквото си реши... включително да инвестира в енергийна независимост.

Като се замисля и това не е съвсем така, едно растение канабис да открият у вас - иди им обясни, че е за лично ползване. Издават се закони и за това какво можеш и какво не можеш да правиш в собствената си къща. :goodnight:

morfius
07-11-2010, 16:25
Панелите за вода имат доста по високо КПД от фотоволтаниците дето ги споменават по-горе.
И у нас половината хотели имат такива... и са много доволни от това.
Но ако те накарат да платиш 20% отгоре цена за легло щото ти топлят вода от слънцето дали ще ти хареса?

Канабиса... що ли в някои щати референдуми за това дето го споменаваш правиха :)

sa6o_roman
07-11-2010, 16:47
Ако ме накарат отивам в друг хотел, както много хора, докато не се сетят, че не е добре да карат хората така.

За канабиса, що ли, що ли? :)

Иначе растението е естествен заместител на петрола. Ще се изненадате от написаното за Хенри Форд тука.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hemp

Има си доста приложения, може да се отглежда почти навсякъде, само че не дава ток...

pavlin
07-11-2010, 18:04
Легализирането на канабиса, би имало чисто бюджетен ефект.

morfius
07-11-2010, 18:29
Ефекта е много по-голям от чисто бюджетния.
Конопа и памука... канабиса и химията... марихуаната и фармацията.
Нещата са по-сложни от колкото изглеждат на пръв поглед.

Furious 155
11-12-2010, 16:07
А защо ни е необходима 2-ра атомна централа?
Не може ли просто на площадката на АЕЦ Козлодуй да се построят още 1,2 или 3 блока от нов тип? Там има разработена инфраструктура за това и няма нужда да се прави наново, както ще е АЕЦ Белене! Цената ще е в пъти по-ниска!

fred
11-12-2010, 16:14
Ами може, ама целта не е да е по евтина, а много по скъпа, имам предвид силното ядрено лоби у нас, с много силни връзки във властта на старата номенклатура,а конците са на изток, при сторителите и в Кремъл нейде

morfius
11-12-2010, 16:59
Да, това е един основателен въпрос, защо не се тръгне към преустрояване на 1, 2, 3 и 4 блок на Козлодуй, с нови реактори и нови системи за сигурност.
Но освен целта да се одере неколкократно стадото и да се бетонира руската власт у нас ... ми се струва, че имаше и обективни причини - реактори се консервират за дълго време преди да може да се прави нещо с тях.

fred
23-12-2010, 19:16
Е сигурно има различни процедури, които изискват време.
Но основния въпрос е друг-пазара на ток у нас, след рухването на неефективната ти и високоенергоемка промишленост ще намалява.В района също няма да има ръст на потреблението.Турция стори АЕЦ.
За 10-12 милиарда лева на оптимистичната цена на Белене, без всякакви други допълнителни разходи и всякакти други, които ще има във времето, ние можем да направим прекрасна инфраструктура и да се доразвие туризма и да се субсидират определени селскостопански дейности-това ще има огромен икономически ефект за населението.
В момента от износ на ток се печели около 300 милиона евро, а от туризъм около 2 милиарда.
В добавка на това, ще кажа, че тия 2 милиарда са приблизително половината от реалния приход..какво да говорим повече