PDA

View Full Version : леви десни



голямата риба
11-07-2009, 23:11
да вървим на пред:)

провокиран от темата за новите управници ми е интересно как точно определяте дясна и лява политика

особенно като се използват определения като крайно десни

понеже това което съм учил по разни предмети като политология
десните са ориентирани към бизнеса и малко се ангажират със социални придобивки

докато при лявата политика се набляга на сициланите придобивки за сметка на бизнеса

при положение, че нито левите упражняват лява политика, нито десните дясна ми е чудно какво очаквате от сбърканите ни политици

също така ми е много чудно, че не видях едно мнение за това, че можем да накажем политиците дори като гласуваме, просто е нужно да се пусне невалидна бюлетина

Ей, нещо главни букви, точки, запетайки?

pa4ito
11-07-2009, 23:54
това което аз очаквам, е следното:
крадейки(няма политик дето не го прави) да обръщат повечко внимание на проекта, от който крадват в съотношение максимум 80% за проекта, 20% за "мен".
Защото сега за някои неща се стигаше до - 100% за "мен" и това е!

Old Fox
12-07-2009, 13:20
понеже това което съм учил по разни предмети като политология
десните са ориентирани към бизнеса и малко се ангажират със социални придобивки

докато при лявата политика се набляга на сициланите придобивки за сметка на бизнеса



Това не е точно, по-скоро е определение на журналистическо ниво.
Социални придобивки има и при двете и двете стимулират бизнеса. Най- общо дясната идея е близка до класическата икономическа теория за невидимата ръка, саморегулация и минимална намеса на държавата, минимално преразпределение на доходи осъществявано от държавата - т.е. ниски данъци и малки държавни разходи.
Лявата идея е обратното големи държавни разходи финансирани разбира се с по-големи данъци= по-голямо разпределение на доходи. Считат че участието на държавата осигурява по-голяма справедливост и соц. равенство.

fred
13-07-2009, 22:13
Ами като цяло, десните създават закони, които дават условия за развитие на свободната инициатива и ограничават държавната намеса в икономическите отношения, а левите, наблягат на подпомагането с добавки, помощи и т.н, като цяло поставят държавата в центъра на социалната политика.Много ясно, че това е условно и общо.
Но,у нас, ляво е всичкото, което съществува, дясно е само синята коалиция, колкото и условно да е това.

голямата риба
14-07-2009, 16:22
добре де
как тогава вярвате на политици, които дори не могат да заявят къде в пространството се намират

Бобби
02-08-2009, 14:53
Леви...десни!!!...ами това си е живо маршируване в политиката!
Парад...братле!