PDA

View Full Version : Tipo 1.6 i.e. - Проблем с оборотите при празен ход и студен



BBorisoff
04-10-2004, 14:36
Здравейте !
Притежавам Фиат Типо 1.6 i.e., 1990 г., ECU (електронен блок) BOSCH-Nо: 0 280 000 713, инжекционна система Bosch Mono-Jetronic А 2.2.
Проблем: през неравномерни интервали от време при първоначално запалване и студен двигател падат оборотите на празен ход на около 600 об/мин, при нормално 1000-1200. Економайзера показва повишена консумация, двигателя вибрира осезаемо повече и ако не подавам газ - загасва. Когато достигне нормална работна температура всичко е перфектно. За временно решаване на проблема - махам отрицателната клема на акумулатора, подавам контакт за около 8-10 секунди, връщам клемата и временно всичко е нормално, оборотите се възстановяват. Температурният датчик на двигателя е подменен.
Моля Ви, помогнете ми ! Всяка информация ще е от полза !
Благодаря предварително !

Kostadin
04-10-2004, 14:41
не съм много сигурен,че 1000-1200 оборота са нормални твърде много ми се виждат по скоро около 800 оборота са нормални за типото.

04-10-2004, 15:31
Как е дебита на помпата и налягането на горивото?

BBorisoff
04-10-2004, 16:06
>не съм много сигурен,че 1000-1200 оборота са нормални
>твърде много ми се виждат
>по скоро около 800 оборота са нормални за типото.

10x бързия отговор :) Имам предвид 1000 об/мин при СТУДЕН двигател, 800 об/мин поддържа при 90 градуса ...

BBorisoff
04-10-2004, 16:08
>Как е дебита на помпата и налягането на горивото?

Дебита на помпата и налягането на горивото са в рамките на техническите параметри, проверено в сервиз. Днес проверихме и работата на ламбда-сондата - и там всичко е ОК ...
Благодаря все пак :))

street_vagabont
04-10-2004, 20:49
Трябва да се изчистят грешките от компютъра на инжекциона. Но ! :cry: Но внимавай в кой сервиз ще отидеш. Нормалните обороти на свободен ход са, 870-930 .

BBorisoff
06-10-2004, 13:46
>Трябва да се изчистят грешките от компютъра на инжекциона.
>Но ! Но внимавай в кой сервиз ще отидеш.

ОК, благодаря, но в такъв случай имам още 2 въпроса:
1. Като сваля клемата на акумулатора и подам контакт не изчиствам ли натрупаните грешки в електронния блок (ECU) ?
2. Препоръчайте ми сервиз, в който ще ми свършат качествено работата

Никой друг ли не се е сблъскавал с подобен проблем !?

:) Thanks в аванс :)

WhitePower
06-10-2004, 14:54
vish na mojata alfa e taka :
shashka se ECU to i pochva da si prai kakvoto si iska s oborotite ,
kluche 10 maham klemata pusha edna zakacham i e kato novorodena

i da ne zabravja pri purvoto zapalvane ne podavash gas s pedala zashtoto na tipoto zapomnjal polozenieto na pedala i go priemal za nulevo
( na moi kolega taka mu se sluchi na tipo 1.4 mono )

mariobg
08-10-2004, 17:47
vish na mojata alfa e taka :
shashka se ECU to i pochva da si prai kakvoto si iska s oborotite ,
kluche 10 maham klemata pusha edna zakacham i e kato novorodena

i da ne zabravja pri purvoto zapalvane ne podavash gas s pedala zashtoto na tipoto zapomnjal polozenieto na pedala i go priemal za nulevo
( na moi kolega taka mu se sluchi na tipo 1.4 mono )

Абе прав си като изказване, само дето ключетое 8. И при мен на Дедрата всичко се оправя. :-)

BBorisoff
11-10-2004, 10:14
vish na mojata alfa e taka :
shashka se ECU to i pochva da si prai kakvoto si iska s oborotite ,
kluche 10 maham klemata pusha edna zakacham i e kato novorodena

i da ne zabravja pri purvoto zapalvane ne podavash gas s pedala zashtoto na tipoto zapomnjal polozenieto na pedala i go priemal za nulevo
( na moi kolega taka mu se sluchi na tipo 1.4 mono )


Абе прав си като изказване, само дето ключетое 8. И при мен на Дедрата всичко се оправя. :-)


ОК, Това с ключето е ясно, при мен е 8 :)
Въпросът е: Каква е причината, за да се достигне до тази ситуация ?
Вероятно някой(и) от датчиците подава невярна информация и се натрупва грешка, която предизвиква падането на оборотите :(
С моето Типо минах през няколко стенда, но липсва софтуер за Bosch MoniJetronic A2.2, който да изчете натрупаната грешка и да локализираме проблема/мите.
Проблема се окзва че го има не само при Типо-то :(

WhitePower или mariobg, имате ли някакви идеи, от къде идва проблема ?

Поздрави

hf hpe
18-10-2004, 13:16
техника за четене грешките на електорен блок като твоят има във Вантотрей и Аутоиталия

и аз си мисля че проблема ти е в някой датчик но гледам че си описал че са проверени почти всички датчици
остава само да провериш данните на ТПС-а и датчика за температурата на подтъпващият въздух

иначе от изпълнителните компоненти единствениото за което се сещам е степмоторче

но поради изчезването на проблема при рестартиране на ЕКУ-то си мисля че проблема е в датчик

WhitePower
18-10-2004, 17:05
техника за четене грешките на електорен блок като твоят има във Вантотрей и Аутоиталия

и аз си мисля че проблема ти е в някой датчик но гледам че си описал че са проверени почти всички датчици
остава само да провериш данните на ТПС-а и датчика за температурата на подтъпващият въздух

иначе от изпълнителните компоненти единствениото за което се сещам е степмоторче

но поради изчезването на проблема при рестартиране на ЕКУ-то си мисля че проблема е в датчик


eiii znaesh li na mene ne mi nameriha nikakuv problem
obache kato otkachih datchika za postupvashtija vuzduh i nishto ne otchete nito greshka nito svetna lampata na ECU to nishto nito v varveneto
ja dai edin savet ???

18-10-2004, 19:17
Не казваш какъв е бил кода, но ако е въздушния датчик работата е ясна. Просто няма връзка с него а не е самия датчик. За това и няма разлика като го откачиш.

DodoSport
22-10-2004, 16:50
наи-вероятно да имаш проблем с моторчето за празния ход,а може и буксата да не прави добър контакт

24-10-2004, 13:10
наи-вероятно да имаш проблем с моторчето за празния ход,а може и буксата да не прави добър контакт

Моторчето на празният ход го разглабяхме, за да го проверим. Състоянието е перфектно, дори не се нуждаеше от почистване. Колкото до куплунзите - всеки един куплунг по капака е свалян и почистен с контактен спрей.
Така че, проблема е на друго място.
Проверявах данните ТПС-то, сравнявах ги с тези, посочени в AutoData и там има големи разминавания. Сравнявах го и с данните на един Пасат - двете ТПС-та показват еднакви стойности, но коренно различни от тези в AutoData-та ...

26-10-2004, 11:33
същата грижа със същия мотор само моното по спомен не съм сигурен беше френско
за две години се убедих че електрониката по тая кола е страшно пиклива но пък си ми харесва и не ща да се разделям с нея.
нестабилни обороти на празен ход има понякога само сутрин студена и от време на време на кръстовище докато чакам - падат 6-700 качват се до 2000. със сигурност е калпав датчик или лоша връзка защото и на гас го прави а там ECU няма много думата..пича в аутоиталия след теста ми каза че имам напълно изправен автомобил и съм съгласен с него донакъде.просто не го прави всеки ден.
преди година сменях ламбда защото в студ уливаше с бензин а в жега гаснеше.кара няколко месеца и сега куплунга е разкачен! пак има едно зачудване като премина на 2-ра а да тръгне а да се задави и не работи ствсем както трябва ноооо ще карам докато не даде фира дразнителя :) убедих се че няма начин да се разбере до тогава какво е.това лято сменях магнитния датчик на маховика защото на 2300-2500 оборота се чуваше една лека експлозия и гаснеше - не ме питай как съм се прибирал 50 км на 5-та с около 60км/ч =)
и като за финал ще ти препоръчам ако ти липсват пластмаски и подкалници и въобще всичко което ти пази от мокрене да го възстановиш. сумати лайна идват от това.

BBorisoff
27-10-2004, 18:26
THANKS, ludqsal=) :)))
Прочетох внимателно мнението ти, прав си ... и аз съм убеден , че италианците (не само фиат, и не само типо-тата) имат този проблем с оборотите ... Електрониката създава много грижи, но интересното е, че инжекциона е немски (Bosch) ... Вероятно проблема е в окабеляването ... или в датчиците, които подават инфо на ЕКУ-то ...
Колкото до защитните пластмаси - всичко си е по местата, но анонса е полезен за всички, защото съм бил свидетел как "майсторите" премахват всякакви пластмаси, които им пречат да свършат нещо по автомобила и след това не ги връщат ...
Само едно уточнение: при мен проблема (поне до сега) е САМО при ПЪРВОНАЧАЛНО ПАЛЕНЕ и при СТУДЕН двигател. Достигне ли нормална температура (около 90 градуса при мен) - двигателя утихва, въбрациите изчезват, и типо-то започва да работи като часовник :)))
Не съм се отказал да търся проблема, ако някои от сервизите успее да го локализира - ще пиша ...
Поздрави

virusalfa
27-10-2004, 18:59
Ne se kosi prijatel,ne e povod za gordost injekziona da ti e Bosch-edin 4ark nemski da ima-toj se preebva :wink:

WhitePower
28-10-2004, 10:27
kakto kazvha edno spisanie Alko alfata beshe napravena s Magnet & Marelly a ne s Bosch shteshe da e istinska kola !!

Alexius
28-10-2004, 23:31
Мисля че ако отидеш във вантотрейд за една диагностика ще разбереш какъв е проблема - май че струваше 30 кинта
Кажи после от какво се е получавало.

01-11-2004, 09:43
точно в моторчето е грижата вече съм сигурен :wink:
значи паля вчера рано сутринта на бензин за да се наредя пръв да и "изпишат" веждите и на момента качи 2000об, докато отворя капака и стигна до куплунга на моторчето паднаха на около 700 ( не съм мноо добър по слух ама е там някъде) в момента в който го натиснах заработи на около 1200. пак го размърдах и паднаха веднага и пак натиснах силно щепсела към контакта и заработи. туй то :) при ърва възможност ще има разглобяване и дано не го "предобря"
10х на Capoeira за готината документация :)

DodoSport
01-11-2004, 13:47
наи-често е от моторчето за празния ход и от синия датчик които дава информация за темп.на мотора.Наи-доброто решение е да си сложиш карбуратор защото ще започне и да върви яко???

BBorisoff
02-11-2004, 09:21
наи-често е от моторчето за празния ход и от синия датчик които дава информация за темп.на мотора.Наи-доброто решение е да си сложиш карбуратор защото ще започне и да върви яко???

Здравейте !
Моторчето вече го разглабях - в перфектно състояние е ...
Колкото до синия датчик - подмених и него ... 2 пъти ... Оригиналният беше на BOSCH, след това сложих на EPS ... Сега съм с трети, отново на BOSCH ... Но при замерване с мултицет данните се различават, от тези, посочени в AutoData-та с близо 1 кОм ... Ако може да се вярва на AutoData-та реално синият датчик подава данни, че двигателят е по-топъл ... Но и трите датчика имат идентично стойности, така че вариантите са 2: или ми продават ментета, или има неточност в AutoData-та ...
Поздрави

Alexius
07-11-2004, 23:35
Проблема при мен се реши по следния начин:

Свалих моторчето за празния ход и обилно го напръсках с WD40. Буквално плуваше цялото в спрея.

Бих ти препоръчал да направиш същото, по зле няма да стане, въпреки че е чисто може да не се движи добре, ако не си решил проблема още пробвай и пиши какво е станало.

08-11-2004, 00:51
Електрониката при италиянците не е по-лоша от на другите коли. Проблемите най-често са от окабеляването.

08-11-2004, 00:58
Ne se kosi prijatel,ne e povod za gordost injekziona da ti e Bosch-edin 4ark nemski da ima-toj se preebva :wink:

Аз съм с GM и нещата не са по-различни :wink:

BBorisoff
08-11-2004, 15:02
Проблема при мен се реши по следния начин:

Свалих моторчето за празния ход и обилно го напръсках с WD40. Буквално плуваше цялото в спрея.

Бих ти препоръчал да направиш същото, по зле няма да стане, въпреки че е чисто може да не се движи добре, ако не си решил проблема още пробвай и пиши какво е станало.

Благодаря за съвета :)) Вероятно аз съм пропуснал да напиша, че след като свалих моторчето, го почистихме и смазахме. Така, че при мен не е от него :((( Ако все пак там е проблема - какво променям, като махна клемата на акумулатора и нулирам ЕКУ-то ?

Предполагам, че е някой от датчиците, но във сервиз Фиат - В. Търново не откриха нищо, а не ми остава време да дойда до София, за да чуя и мението на специалистите от ВантоТрейд ...
Възможно е да има проблем или с датчик, или с кабел до датчик, тъй като лятото правих основен ремонт. Възможно е при демонтаж-монтаж на двигател и скоростна кутия да е закъсан някой проводник ...

Като локализирам проблема - ще пиша ...

Поздрави :))

BBorisoff
08-11-2004, 15:04
Проблема при мен се реши по следния начин:

Свалих моторчето за празния ход и обилно го напръсках с WD40. Буквално плуваше цялото в спрея.

Бих ти препоръчал да направиш същото, по зле няма да стане, въпреки че е чисто може да не се движи добре, ако не си решил проблема още пробвай и пиши какво е станало.

Благодаря за съвета :)) Вероятно аз съм пропуснал да напиша, че след като свалих моторчето, го почистихме и смазахме. Така, че при мен не е от него :((( Ако все пак там е проблема - какво променям, като махна клемата на акумулатора и нулирам ЕКУ-то ?

Предполагам, че е някой от датчиците, но във сервиз Фиат - В. Търново не откриха нищо, а не ми остава време да дойда до София, за да чуя и мението на специалистите от ВантоТрейд ...
Възможно е да има проблем или с датчик, или с кабел до датчик, тъй като лятото правих основен ремонт. Възможно е при демонтаж-монтаж на двигател и скоростна кутия да е закъсан някой проводник ...

Като локализирам проблема - ще пиша ...

Поздрави :))

WhitePower
08-11-2004, 15:43
e chovek i az taka 2 meseca visjah v vanto trade i nakraja se okaza edno kabelche na sveshta , nishto che imam 8 sveshti 8 kabela i 4 bobini
samo edno ot tjah mi praeshe ebati mizeriite
nestabilna na prazen hod gubene na moshtnost v malkite oboroti ,
i t.n.t.
proveri si tova koeto ne ti sledni ECU to , a imenno distributorrna kapachka ( ako imash zashtoto az njamam ) sveshti kabeli

BBorisoff
08-11-2004, 20:44
proveri si tova koeto ne ti sledni ECU to , a imenno distributorrna kapachka ( ako imash zashtoto az njamam ) sveshti kabeli

Благодаря за съветите :)) Ще проверя. Сега , като чета препоръките ти, се сещам, че преди време в Плевен ми замерваха кабелите на свещите. Според мнението на плевенчани - кабела на 4-ти целиндър бил за смяна. Препоръчаха кабел от спираловиден кантал, а не силиконови, но така и не намерих тогава. След това дойде основния ремонт с всички проблеми около организацията му и съм забравил за тази констатация ... Ще проверя , благодаря още веднъж :)

Поздрави :))

09-11-2004, 08:49
Приятели проверете си хубаво всички връзки между ECU-то и двигателя. Аз имах лоша връзка межу Хол датчика и комутатора. Губил съм искра. Сега нещата са далеч по-добри.

DodoSport
03-12-2004, 18:06
Синеок готов ли си за старт?

BBorisoff
11-01-2005, 15:46
Здравейте !
Отдавна не съм поствал нищо по темата, но ето че след доста време открих нещо интересно.
Преди първоначално запалване на ДВГ-то, при подаване на контакт след около секунда се чува звук като от превключване на реле. Следва завъртане на ключа в крайно положение и завъртане на стратера. Така, ако въпросното реле сработи и се чуе превключването - всичко е ОК и оборотите са нормални.
Ако обаче този звук не се чуе ... лошо ... оборотите са около 600, двигателя тресе, икономайзера се откланя в дясно :((
Следва рестарт на ЕКУ-то. В момента на подаване на контакт (при изключена минус клема на акумулатора) се чува същият звук - на превключване на реле. Връщам клемата и временно всичко е ОК ...
Под предният капак, в централната част, до Дигиплекс-а има черно пластмасово капаче, а под него - две релета.
Въпросът ми е: възможно ли е някое от тези релета да залепва и за трупа грешка в ЕКУ-то ? Или някое друго реле ? Имате ли идея за предназначението на посочените релета и дали те или друго(и) реле(та) участват пряко в процеса на палене ?
Благодаря предварително !
Поздрави !

alf
11-01-2005, 15:59
колега незнам при типото как е но ми е правило впечатление на ибиза 1,4-фолксвагенов мотор при подаване на контакт се чува звук подобен на тоя дето го описваш. някой ми обясни че това било бенз.помпа. възможно е да е от нея

Mury
11-01-2005, 17:36
То4но така това реле е наи вероятно релето не помпата но то не мисля 4е може да прави проблем на празен ход помпата или подава бензин или не среден вариант има но тои е намален дебит но тои се усеща на скорост и при високо натоварване

hf hpe
11-01-2005, 19:23
...
едното реле захранва цялата система на ЕКУ-то при подаване на контакт
другото е за бензиновата помпа
ако едно от двете не ти работи изобщо няма да пали автомобила

BBorisoff
25-04-2005, 19:48
Здравейте !
Ето и последната информация от мен по проблема с оборотите:
След като проверих или смених повечето от датчиците оборотите се меняха през 6-8 паления на колата.
Последното, което направих и реши проблема бе регулировка на TPS-сензора. Вече месец и половина не съм свалял клемата на акумулатора, за да нулирам ЕКУ-то ... Не съм 100% сигурен, че е решен проблема, но си мисля, че изчаках достатъчно дълго ...
Изчетох доста информация, търсих в нета, правих справка в АутоДата-та, поствах във форумите ... много противоречиви изказвания се чуха, вкл. и "ТПС-потенциометъра не се регулира" ...
При моят фиат (типо 1.6 i.e, с Бош моноинжекцион версия А2.2) потенциометъра се регулира ! Закрепен е с 4 винтчета, разхлабват се и се движи около остта си. Регулирах го по показания на икономайзера - при студен двигател да показва в централната част (ако направим аналогия с ръчен стрелкови часовник - 12 часа) ... Реално завъртях потенциометъра с не повече от 1мм !!! И това е ... Притегнах винчетата и забравих за проблема ...
Времето ще покаже дали съм прав и дали съм решил 100% проблема.
Поствам това инфо, заради многото проблеми с оборотите. Дано съм полезен поне на някои от Вас :))

BBorisoff
02-08-2005, 16:24
Здравейте !
Ето и продължението на проблема с оборотите:
След още ходене по "майстори" и сервизи констатирахме следното: когато се натрупа грепката е ЕКУ-то, последното се ошашква и СПИРА ДА ПОДАВА НАПРЕЖЕНИЕ НА СТЕП-МОТОРЧЕТО ! В резултат - няма кой да регулира празния ход. След нулиране на ЕКУ-то - напрежението към моторчето се възстановява.
Това е инфо-то към момента. Като намеря решение - ще пиша.

Поздрави

BBorisoff
07-10-2005, 09:12
Здравейте !
Ето и края на дългото ходене по "майстори" и сервизи: след скока на бензина монтирах газова уредба на Типо-то. При монтажа ми прекъснаха захранването на ЕКУ-то, т.е. след всяко гасене на двигателя, ЕКУ-то се нулира :((
Не е добър вариант, исках да "изчистя" проблема и да отстраня причината, но ... вече липсва каквато и да е диагностика на ЕКУ-то ...

Поздрави !