PDA

View Full Version : Въпрос относно откраднат/изгубен регистрационен талон



Max
11-09-2009, 09:23
Здравейте,

на мой близък, инвалид са откраднали големия контролен талон на колата, малкият е наличен. Автомобилът не е каран от началото на годината изобщо, респективно не е правена застраховка гражданска отговорност, оказа се че и техническият преглед е изтекъл преди месец.
Питането ми е дали някой знае какво е необходимо да се направи сега в КАТ, за да се издаде нов талон. Предполагам са необходими гражданската и талон за валиден ГТП, а дали може да се мине на преглед без големия талон на колата, аз нося моя винаги като минавам.

DarkKnight
11-09-2009, 09:32
Здравейте,

на мой близък, инвалид са откраднали големия контролен талон на колата, малкият е наличен. Автомобилът не е каран от началото на годината изобщо, респективно не е правена застраховка гражданска отговорност, оказа се че и техническият преглед е изтекъл преди месец.
Питането ми е дали някой знае какво е необходимо да се направи сега в КАТ, за да се издаде нов талон. Предполагам са необходими гражданската и талон за валиден ГТП, а дали може да се мине на преглед без големия талон на колата, аз нося моя винаги като минавам.

Това с което мога да ти помогна е че знам че в кат можеш да си направиш ГТП и най-добре да отидеш и да попиташ на място.
Ако ти кажат да се отиде с колата - един рапаттрак и си там ;)

EDIT: в София за рапатрак от далечните квартали до КАТ са около 40-50лв

Pepo
11-09-2009, 09:38
По правило трябва да уведомиш за кражбата на големия талон в РПУ и чак тогава в КАТ за издаване на нов. ГТП може да минеш и без да го носиш (на някои места все още го правят, макар да не е законно).
Големият талон е документ, с който доказваш собственост и не е добре да бъде ''откраднат''

georgyg
11-09-2009, 09:47
По правило трябва да уведомиш за кражбата на големият талон в РПУ и чак тогава в КАТ за издаване на нов. ГТП може да минеш и без да носиш големия талон (на някои места все още го правят, макар да не е законно).
Големият талон е документ, с който доказваш собственост и не е добре да бъде ''откраднат''

1. ГТП - не може да се мине в КАТ - всъщност може но за НОВ ВНОС.
2. Големия талон е хубаво нещо, но доказва собственост само, ако името на талони и името на личната карта съвпадат и колата не е семейна собственост, т.е. не може да се продаде законно.
3. За ГТП може да се мине и с малкия талон, но трябва номер на двигател, а него го пише на големия и на КАСКО-то ако има такова.
Ако е за София мога да ти дам сервиз за ГТП и ще мине с малкия талон, но на л.с.
4. Трябва да провериш дали не можа да се извади нов талон без колата да ходи в КАТ, защото е възможно, но не знам дали при загуба е валидно, защото ако е така просто отива и си вади нов талон на негово име. Въпроса е дали няма да го накарат да си смени номерата, защото преди време имаше такава идея, но не знал дали се реализира. Намери телефон в КАТ и се обадете и ги питайте, те най-добре знаят.

vassil.tzanev
11-09-2009, 10:20
при загуба на талон (независимо кой) винаги се вадят отново и двата - и малкия и големия. не се налага смяна на регистрационните номера. ГТП може (и трябва, независимо дали е изтекъл или не) да се мине и с копие на големия талон. но преди КАТ, трябва да се мине през МВР за протоколо за откраднати (изгубени) документи, защото го изискват в КАТ. автомобила не ходи до до КАТ, т.е. може и без колата.

Max
11-09-2009, 10:43
Благодаря на всички за отговорите!

nhg
11-09-2009, 11:56
Колега, мисля че не е голям проблем;
Аз загубих един голям талон (на друго име) и после като прехвърлях колата в КАТ просто писах някакво листче, че талона го няма; за ГТП няма никакъв проблем, аз преди месец минавах само с малкия
При всички случаи обаче е добре да си извадиш нови!

nikomiho
09-04-2012, 16:32
може някой да ми каже къде мога да мина ГТП без големия талон?

мерси предварително

nicks1
09-04-2012, 18:50
Вече никъде. Всичко се сканира.