PDA

View Full Version : Елипси 6х9 за 156 - какви?



rossenvn
24-09-2009, 22:11
Насочил съм се към няколко модела до 100 лв. Ще се захранват от CD. Няма да има усилвател.
http://aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=17&style_id=41&substyle_id=246

http://aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=4&style_id=66&substyle_id=732

http://aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=4&style_id=66&substyle_id=731

http://aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=15&style_id=40&substyle_id=233

Има и един Pioneer, но той отива на 120 лв. Сякаш най - много ме тегли към алпина - 3 лентовия. Моля, ако някой ги е слушал да ми помогне! Благодаря!

Не си само ти :( Вече трябва да са оправени. Извинявам се на всички, които са се опитали да ги отворят ;)

Kamen666
25-09-2009, 10:47
само аз ли немога да отворя линковете?

Sergey_gigov
25-09-2009, 14:16
ако питаш мене - най добрите говорители от тези ,които си постнал са 'херца' имат най добра чуствителност а и най добрия звук
привържаник съм на марката алпайн ,но специално ''Е'' тайп не е говорителя и не само по мое мнение -списание Авто звук ги оплюват много повече от мен

rossenvn
25-09-2009, 17:22
Mожеш ли да ми дадеш линк към това списание? Много ми се иска да попрочета.

raiders
25-09-2009, 20:26
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30349

Виж моята тема, иначе аз съм с Herts ECX 690 160лв., с усилвател, ще падне кората, високите са малко в повече, но това е лично за мен минуса само, чувал съм по-малките Hertz DCX 690 който искаш и ти, щом е без усилвател това са елипсите, но помисли за варианта със...

Sergey_gigov
26-09-2009, 13:19
http://avtozvuk.com/rubriki/test.htm

---------- Post added at 10:19 ---------- Previous post was at 10:12 ----------

http://avtozvuk.com/az/2007/09/044-alpine.html

http://avtozvuk.com/az/2006/09/070-091-herz.htm

rossenvn
26-09-2009, 22:44
Благодаря и на двама ви! Засега няма да слагам усилвател. Не ми се харчат повече пари. Затова и не търся по висок клас говорители. Алпин-а го харесах заради това, че е по-маломощен :) - CD-то ще може да го натовари, а и му дават 30 Hz. Вярно, че това сигурно е само реклама, но затова питам дали има хора които са го чували. Ще попрочета от списанието на колегата и дано се ориентирам. Някъде четох за инфинити, но пак май ще трябва да скачам с повече пари, а и по-трудно се намират.

rossenvn
27-09-2009, 21:55
Одисеята ми почти приключи. Днес взех Херца. И след няколко часа борба вече е на кората :) Почти съм доволен. Всичко щеше да е "цветя и рози", ноо.... Първо - при поставянето на елипсите успях да пробия кората с винтовете :chair: :chair: Кой да помисли, че от задната страна няма достатъчно разстояние и се показаха отгоре. Лошото е, че има и още. Ужасен резонанс. Цялата кора вибрира отвратително и разваля удоволствието от звука. Отгоре съм с оригиналните декоративни решетки. Явно не са хванати както трябва за кората, защото освен, че подскачат при всеки удар на баса, произвеждат и отвратителен звук. Същото важи и за самата кора. Цялата подскача, чак като я понатисна колкото мога с ръце малко се поукротява. Под кората и елипсите съответно си сложих дебелото "килимче" и долната кора. Не знам дали нещо ще се промени ако ги разкарам или поне килимчето, а на кората изрежа отвор, така че магнитите да не опират в нея. Явно ще требва да мисля как да укрепя кората, че да не вибрира. Ако някой е решил този проблем - да казва :calc:
Забравих да добавя и един плюс - вече не се чуват резониращите кори на вратите - тия двете елипси зглушават всичко :-)
Иначе си свирят доста прилично. Даже се наложи да усиля предната линия, защото иначе се чуват само елипсите. Само едното голо CD е напълно достатъчно да направи Ад вътре в купето ;) Не знам колко време ще изкара само, защото на него са вързани 2 пищялки и 2 баса на предните врати, 2 баса на задните и 2-те елипси.

Sergey_gigov
28-09-2009, 10:32
в каква кола е това че май никъде не видях да си написал модела дай някоя снимка - ще измислиме нещо
иначе за резонансите се ползва изолация ,на която не е много приятан цената

rossenvn
28-09-2009, 19:01
Колата е Алфа 156. То вярно, че заглавието, както съм го написал не е много ясно - дали ми трябват елипси за Алфа 156 или за 156 лв :) За задната кора става въпрос - предполагам, че трябва да я укрепвам, но си мислех дали няма някой, който вече да го е правил и да сподели.

Sergey_gigov
29-09-2009, 11:15
значи стана ми ясно ,че си дупчил горната кора (талашитената ), а от долу (ламаринената ) - ряза лия и нея ?

rossenvn
29-09-2009, 17:53
Явно трябва да направя няколко снимки :) Няма талашитена кора, а и ламаринена. Има: най-горната, която е в купето, покрита с плат /дебела е около 4 мм/, на нея са хванати пласмасовите гнезда за елипсите. Следва някаква вата, тя просто е подпъхната между корите. Посредата има една метална гредичка /от седалкита към долната част на задното стъкло/ - широка около 30 см, на която е монтирана лампата за багажника и под всико това е тънката черна кора. Няма нищо което да е достатъчно твърдо и тежко, че да не вибрира.

nblagoev
29-09-2009, 23:40
Аз на моята си сложих една талашитена кора под оригиналната.
На оригиналната кора плата на решетките вибрира отвратително и оттам идва гадния звук.
Не ми се занимаваше с лепене на плата за пластмасата и затова едно приятелче ми направи втора кора, която сложих над гредичката, а между гредичката и кората, която ми направиха, сложих ватата.
Сега е екстра!

rossenvn
30-09-2009, 09:21
Това решение определено ми допада. Ще опитам първо нещо по-просто и ако пак не стане тогава. Щърво мисля да залепя декоративните решетки за самата кора, че те са най гадни. Искам и друго да те попитам. Долната кора, черната, която се захваща с пласмасовите винтове, нея рязал ли си я. Имам предвид за някакви отвори за да не опират магнитите в нея, а и за да се ползва целия багажник като туба. Ще има ли разлика в звука - да се подобри де?

Sergey_gigov
30-09-2009, 12:41
Това решение определено ми допада. Ще опитам първо нещо по-просто и ако пак не стане тогава. Щърво мисля да залепя декоративните решетки за самата кора, че те са най гадни. Искам и друго да те попитам. Долната кора, черната, която се захваща с пласмасовите винтове, нея рязал ли си я. Имам предвид за някакви отвори за да не опират магнитите в нея, а и за да се ползва целия багажник като туба. Ще има ли разлика в звука - да се подобри де?
определено ще има коренна разлика - на тези говорители им трябват повече от 200 литра за да засвирят ,а вибрациите ти идват точно заради това че магнитите не са в багажника ,обема на говорителите е обема между 2-те кори ,което не е много хубаво

nblagoev
30-09-2009, 13:47
Това решение определено ми допада. Ще опитам първо нещо по-просто и ако пак не стане тогава. Щърво мисля да залепя декоративните решетки за самата кора, че те са най гадни. Искам и друго да те попитам. Долната кора, черната, която се захваща с пласмасовите винтове, нея рязал ли си я. Имам предвид за някакви отвори за да не опират магнитите в нея, а и за да се ползва целия багажник като туба. Ще има ли разлика в звука - да се подобри де?

Черната кора най-отдолу я махнах.
Не ми се занимаваше да я режа.
Без нея е по-добре.

AlfaMan
04-10-2009, 00:23
По-добре си изрежи един дървен плот и на него слагай говорителите, защото фабричното захващане е много мизерно и паянтово и като усилиш започва да дрънчи.

rossenvn
04-10-2009, 08:42
За съжление и аз се убедих в това. Но ще отнеме време. На мен също не ми се занимава да лепя плата на решетките, а определено това е на гадното. Интересно при тези, които фабрично си имат дали пак е така. Гледах дали крачетата на кората /с които е захваната за ламарината под стъклото/ са добре захванати и дали оттам вибрира. Подложих им гума вместо фабричните кръгчета дунапрен, но не се промени много. Иначе изрязах черната кора за да не опира в мгнитите, но освен, че я съсипах, друго не постигнх :) Няма разлика в звука.

saint78
08-10-2009, 19:56
аз на моята като ги слагах пък,нарочно оставих и ватата и черната кора като я захванах с пласмасовите копчета и по този начин опира в магнитите и ги укрепва допълнително.вибрации от говорителите нямам,но при мен разликата е там,че имам буфер а на основните говорители на вратите и елипсите съм спрял баса като цяло и се получава адски добре като звук.отделно баса прикрива и доста други 6умове,като скърцане на корите и т.н.

rossenvn
09-10-2009, 10:56
Определено това решение ми харесва :), но все още не ми се давт пари за усилвател и буфер, че почнаха да се обаждат неща за ремонт. Интересно как си решил проблема с вибрацията на плата на пластмасовите решетки на елипсите?

saint78
10-10-2009, 17:06
Не ми се е налагало да го решавам този проблем,защото плата ми е залепен и не мърда изобщо.а и както казах с бас бокса никакъв шум или вибрация може да ме притесни.дори и вариатора си не чувам как трака отвратително.като останат парички след ремонта,действай колега и няма да има грижи.

Djalev
12-10-2009, 16:20
Искам да попитам по-запознатите дали ще станат тези говорители на предните ми врати ? http://www.aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=17&style_id=41&substyle_id=293

wwweb
12-10-2009, 19:31
Искам да попитам по-запознатите дали ще станат тези говорители на предните ми врати ? http://www.aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=17&style_id=41&substyle_id=293Не! Изпробвано :)

Обаче, мога да ти гарантирам, че тези стават:

http://www.sony.bg/product/ics-f-series-speakers/xs-f1735

:)

Друго решение е някое от тези моделчета на Pioneer:

http://www.pioneer.eu/eur/products/car_accessories/Alfa_Romeo/156/09_1997/speakers.html

Djalev
12-10-2009, 20:17
Влади ти със сонито ли си ?
Добре ли свирят...

saint78
12-10-2009, 22:17
Не! Изпробвано :)

Обаче, мога да ти гарантирам, че тези стават:

http://www.sony.bg/product/ics-f-series-speakers/xs-f1735

:)

Друго решение е някое от тези моделчета на Pioneer:

http://www.pioneer.eu/eur/products/car_accessories/Alfa_Romeo/156/09_1997/speakers.html
Не съм съгласен с теб колега,понеже съм с такива точно и на четирите врати.високите са им на доволно ниво.допълват идеално пищялките на предните врати.

wwweb
12-10-2009, 22:24
Влади ти със сонито ли си ?
Добре ли свирят...Мда, и в 4-те врати... Доволен съм, но с Hertz-а не могат да се сравняват. Липсва им и едно 6x9" отзад. Мисля си обаче, че по-силен бас, какъвто е при Hertz-a, сериозно ще раздрънчи вратите.

Ориентирай се към някаква компонентна система на Pioneer. Пищялките лягат точно. Поне така разправя Ники (oem).

@saint78

Би ли споделил как ги напъха вътре, защото лично съм пробвал и изобщо, ама изобщо не могат да влязат. Пластамсовите легла, за които се захващат, имат по-малък отвор, отколкото е магнита на Hertz-а. Вероятно си ги махнал (счупил) или колата ти е пипана преди това?

saint78
12-10-2009, 22:51
[QUOTE=wwweb;574067]Мда, и в 4-те врати... Доволен съм, но с Hertz-а не могат да се сравняват. Липсва им и едно 6x9" отзад. Мисля си обаче, че по-силен бас, какъвто е при Hertz-a, сериозно ще раздрънчи вратите.

Ориентирай се към някаква компонентна система на Pioneer. Пищялките лягат точно. Поне така разправя Ники (oem).

@saint78

Би ли споделил как ги напъха вътре, защото лично съм пробвал и изобщо, ама изобщо не могат да влязат. Пластамсовите легла, за които се захващат, имат по-малък отвор, отколкото е магнита на Hertz-а. Вероятно си ги махнал (счупил) или колата ти е пипана преди това?[/QUOTE
Разбира се,че ще споделя.ами купих говорителите,свалих оригиналните и без никакъв проблем си влязоха херцовете.единствен проблем беше едната видия,че се завива малко под наклон заради размера,че е половинка по малък.това е.не знам дали е преправяна или не,но аз нищо не съм пипал по нея.а с елипсите отзад наистина звука се променя драстично и започва да звучи малко като сараунд с касата.моите елипси са Бошман за 60лв.и съм предоволен от тях

Sergey_gigov
17-10-2009, 12:36
Искам да попитам по-запознатите дали ще станат тези говорители на предните ми врати ? http://www.aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=17&style_id=41&substyle_id=293


стават

AlfaMan
17-10-2009, 20:03
На задните ми врати са такива, а отпред съм с ей такива http://www.aval-bg.com/catalog/display_model.php?category_id=1&product_id=17&style_id=41&substyle_id=289. Незнам дали ми е пипано нещо, но така я взех колата. Hertz са малко прехвалени говорители, но все пак вадят приличен звук и свирят по-добре от оригиналните, ама има къде, къде по-добре свирещи говорители от тях и далеч не по-скъпи. Отзад бях с елипси на Hertz - ECX690 и си мислех, че имам приличнo свирещи елипси, докато не чух едни два пъти по-евтини claroin-и (за около 80лв), които направо скъсаха главата на herz-a откъм бас.

adrian07
02-12-2009, 15:19
здр колега аз съм е с тия http://avitel-bg.com/for_the_mobile/speakers/6x9__speakers/ts-a6904i/ и съм много доволен....ще исползвам твойта тема да попитам,преди някой колега каза че е правил басс боксове на самите елипси....ако някой е правил кутии на елипсите да каже има ли разлика щото нещо такова съм замислил да направя...та да знам има ли смисъл:screwy:

dragonaz
05-12-2009, 17:59
Определено това решение ми харесва :), но все още не ми се давт пари за усилвател и буфер, че почнаха да се обаждат неща за ремонт. Интересно как си решил проблема с вибрацията на плата на пластмасовите решетки на елипсите?

Да попитам и аз , тъй като и аз имам Алфа 158, 1.8 1999г., доколкото виждам от темата става дума за поставяне на Елипси на задната кора, до багажника в купето на колата.

Та колега, ако взема аз да си сложа 2 елипси, като теб,
тъй като никога не съм се занимавал, се чудя има ли изкарани кабели (фабрично) до багажника за монтиране на елипсите в кората предвидени ли са "легла" или сам трябва да си го органзиирам :).

rossenvn
05-12-2009, 20:12
Първо погледни зад подглавниците на задните седалки. Ако има отделни капаци, покрити с тънък плат, най-вероятно имаш и кабели. Но все пак преди да купуваш трябва да провериш. Няма от какво да се плашиш. Отваряш багажника. Поглеждаш черната кора отдолу - има няколко пластмасови болта, които само се завъртат и излизат и още 2 които трябва да се изтеглят внимателно - не се притеснявай, нищо няма да им стане ако ги понапънеш. После махаш ватата и гледаш. При мен си имаше пуснати кабели, старателно навити и защипани с едни пластмасови щипки :drunk: Има си и гнезда за елипсите. Ако и при теб е така връзвай смело. Има няколко проблема. За да не се разочароваш. Като монтираш елипсите внимавай за дължината на винтовете, които са към багажника. Там разстоянието е по-малко и лесно можеш да пробиеш кората - аз така направих. Бях ги навил всичките без да гледам и като видях черните стърчащи върхове направо ми идеше да се пребия сам. Другия проблем са вибрацийте. Ако при теб има пласмасови капаци на елипсите, покрити с един тънък плат - това е възможно най-дразнещото нещо. Аз ги махнах-приличат на чорапчета, ама си е занимавка докато ги свалиш. Но пък с тях си е чисто мъчение ако увеличиш малко и песента е с повечко бас. Като казах бас, това ще ти е другия проблем. Вибрацията на кората. Аз я уплътнявах с монтажна пяна, но направих грешка, че не я пръснях на място, а рязах парчета и ги подпъхвах. Малко помага, но не може да реши всичко. Самата кора е тънка и вибрира, колкото и да я укрепваш, а и самите пластмасови гнезда на елипсите не издържат на по силен звук и се гънат. А от там странични звуци - абе гадост. Решение е само отделна кора от талашит или нещо друго твърдо. Моите елипси не са много тежки, но явно кората толкова си може. Успех! Ако мога да помогна с нещо друго - питай. Забравих! При мен има говорители и в четирите врати - 2 пищялки и 2 мидбаса в предните и 2 мидбаса в задните и елипсите на кората. Плейъра ми е 4х50 JVC, но определено му идва в повече. При увеличаване над средата започва едно дразнещо пукане от пищялките и от елипсите. Даже в един аудио форум и име на този ефект му дадоха. Понеже не ми се занимаваше с усилватели откачих мидбасите на задните врати и реших проблема - сега в колата не може да се стои като е усилено, но се губи "съраунд" ефекта. Преди беше по трудно да прецениш откъде идва звука - всичко се събира около теб. Сега е по-лесно да се разграничи предната и задната линия.

rossenvn
04-04-2011, 23:32
Малко развитие по темата и допълнителни проблеми. Плейъра отдавна е сменен с Pioneer 4000UB. Елипсите ги мъчих с какви ли не начини да ги спра да вибрират и да дрънкат. Изхарчих 2 спрея с монтажна пяна като почти напълних изцяло под кората, но ставаше все по-зле. Поне имаше бас. Вярно звука като цяло беше доста замазан, но увеличено на 1/3 си успяваше да ми прави масаж на гърба:punk: Но все пак мазния звък и най-вече тропането дразнеше. След съвет от Sergey_gigov да махна пяната. Речено-сторено;-) След като отстраних пяната и свалих елипсите видях, че средната част на говорителите се е отделила. Тя се навива на винт - според мен доста некадърно направено за уж "качествен" производител. Това също беше отсртанено и вече го нямаше потропването. Реших, че щатните пласмасови гнезда за говорителите са доста слаби и ги отсраних и тях. Купих няколко метра алуминиева шина и направих стойки. От мдф направих фланци. Монтирах ги на металната кора - между задните седалки и багажника. Получи се това:
70157 70158
Говорителите са почти на стандартното си място на около 7-8 мм под горната кора.
70159 70160 70161
Сега горната кора няма допир с елипсите. Те по никакъв начин не я деформмират и не я карат да вибрира, колкото и да е усилено. Единственото лошо е, че изчезна баса. Няма налягане. Трябва да усилвам двойно и тройно повече от преди, но не е същото. Същевременно звука стана в пъти по чист. Дори като сваля долната, черната кора, става още по-добре. Става дума за това:

70162 70163
Имам няколко въпроса. Дали ако използвам битумна лента да затворя междината между фланеца и горната кора ще накарам звука да не остава в багажника и да се повиши налягането вътре в купето? И втория въпрос е относно долната кора. Дали да я махна напълно - сега има изрязани отвори точно под магнитите на говорителите или да затворя тези отвори и за я облепя с битум, или да направя кори от някаква плоскост - един вид да направя затворен обем? Целта ми е да постигна пак силата на ниските, която я имаше преди да махна пяната - настроиките на плейъра са съвсем същите. Дали пък пяната, понеже изпълваше пространството около елипсите, не спомагаше за ниските? Дали има нужда от вата? Приемам всякакви идеи. Засега усилвател и каса не се предвиждат. Багажника си ми трябва. Ако става въпрос за събуфер, може би нещо малко, което да се събере под жабката. Засега е само бегла идея. Но да не се отплесвам от целта, а тя е да накарам елипсите пак да имат бас:drool:

Sergey_gigov
06-04-2011, 11:07
така ,като гледам снимките тея говорители няма да свирнат никога .
повече от половината мембрана е скрита под горната кора , все едно си ги сложил зад стена тея говорители и се мъчиш да ги чуеш.
Решението е едно - изрязва се още малко кората ,изрязва се и още един преходник с достатъчна дебелина ,че да стигне от долната (метална) кора до горната (мека )кора и говорителя се монтира най отгоре ,върху меката кора . тези говорители имат хубави решетки и няма да загрози общата картина много , но пък за сметка на това ,звука ще стане добре единственно тогава .

rossenvn
06-04-2011, 18:32
значи ще се реже:punk:

pesho_kj
11-01-2012, 23:38
Имам и аз един въпрос, днес поразгледах задната кора...капаци нямам, кората е плътна по цялата дължина, като махнах долната черна кора, видях фабрично изведените кабели с букси но никъде не видях гнезда за елипси. Това само при мен ли е така или има и други 156-ци в подобно положение?