PDA

View Full Version : Субуфер Alfa 147



mboge
06-11-2009, 14:52
Дайте идея какъв е материала използван за гръб и за взимане на мярка , не мисля че е монтажна пяна

http://www.merisiohifiauto.it/index.php?page=realizzazioni&subpage=ALFA_147_GTA.htm
http://www.merisiohifiauto.it/photo/147%20GTA_004.JPG
http://www.merisiohifiauto.it/photo/147%20GTA_002.JPG

KGB
07-11-2009, 12:11
Ето и още нещо, ако не си го видял.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=3908

mboge
07-11-2009, 12:49
видях го , но линкът не работи

П.С Качих файла ако му трябва на някои
П.С 2 Благодарение на tonov ;)

mboge
14-11-2009, 15:33
Така , реших да редактирам темата и да вкарам малко повeче инфо в нея , защото само снимките явно не са достатъчни.

Първото нещо , което трябва да направим е да хванем формата на гърба на буфера , от което до голяма степен зависи и крайният резултат и външен вид на буфера. За целта аз използвах фолио за печене (колкото по-дебело намерите толкова по-добре) , широко хартиено тиксо и ремонтен комплект Novol Plus 710 (Комплекта се състои от полиестерна смола, втвърдител и стъкломат 0.25м2.
Образуваният от него пластик притежава голяма механична здравина и е предназначен за запълване на значителни загуби на материал (например - при корозия), за укрепване и фиксиране на метални, а също така и на пласмасови повърхности. Може да се използва върху: желязо; алуминий; двукомпонентни акрилни основи; дървени повърхности; полиестерни ламинати.
Да не се използва върху реактивен грунд, еднокомпонентни акрилни и нитроцелулозни продукти.
След втвърдяване маже да с шлифова и
покрива с всеки един от присъстващите на пазара полиестерни китове до получаването на необходимата гладка повърхност. ) Това са характеристиките на комлекта.

Както се вижда от снимките първо се работи с фолиото , като се стремим да добием максимално добре формите и същевременно да се получи достатъчен като дебелина слой фолио , за да подобрим здравината и с цел да не омажем всичко в багажника започваме да лепим с хартиеното тиксо като притискаме плътно навсякъде за да не останат кухини след това. Идва ред и на нанасянето на смолата , тук трябва да се работи бързо след като забърката втвърдителя със смолата нанасяте слой върху тиксото , после стъкломат и така процедурата се повтаря докато не прецените , че имате достатъчно твърда кора за да извадите от багажника. Аз израсходвах 3 комплекта 710 , и отделно стъкломат и смола със втвърдител на същата фирма , но в по големи разфасовки (съветвам ви да сторите това още в началото).

Предупреждавам ви , че смолата не е никак приятна на мирис и не е препоръчително да се вдишва затова си вземете маска.

За по бързото стягане на формата аз използвах сешоар и след като това стана внимателно я извадих от багажника....

mboge
15-11-2009, 14:43
...след като достатъчно пъти повторих процедурата със смолата и стъкломата , дойде време за рамката оформяща предната част на буфера . За изработката на рамката използвах дървени летви около 4х2 см. (такива имах по ръка) , но мисля че се получи добре.Закрепих рамката със хартиено тиксо към получената за гръб форма и пак процедурата стъкломат-смола.

Не жалете материал !!!!

mboge
15-11-2009, 16:41
Вече имах достатъчхо масивна и здрава форма за да я пробвам в колата.

Идва ред и на другите участници в проекта

Body 950 и Body 930

Последователноста е 950 - 930 и така докато свърши материала.

sa6o_roman
16-11-2009, 20:01
Много добра работа, колега! Какъв говорител ще използваш? Отливката ми се вижда малко плитка, за това питам.

mboge
16-11-2009, 22:09
Оставете го да изсъхне добре , ако всичко е наред трябва да имате перфектно уплатнено корито , на което най-лесно е да измерите обема , като го напълните с вода!!

Ако прокапе някъде , маркирайте си местата на течовете и след като изсъхне започва работата с кита и шкурката , докато не получим гладка форма без ненужни ръбове и неравности.

За лицевата страна на буфера използвах MDF 2см. като предварително го изкроих и пробих дупката за говорителя (тук е хубаво да пробиете и дупка за фазоинвертора , а не като мен след това:) )

Да спомена , че преди монтиране на лицето е и момента да се прекара и кабел за говорителя , като се замаже хубаво за да не дрънчи след това.

Преди окончателното поставяне на лицето аз налепих тънък дунапрен (белите хора слагат Dynamat).

Ако е дошъл моментът за лицето , първо слагаме достатъчно силикон и започваме монтирането със винтовете за дърво , аз слагах през около 6-7 см. , след като силикона стегне , ако има някъде показал се такъв го отстраняваме и замазваме отново с кит фугата м/у задната част и лицето , после шкурене и имаме почти готова кутия.

tonov
16-11-2009, 22:50
Обемът няма ли да дойде леко малък за тая 12-ка?

Dodo 155
16-11-2009, 22:55
Обемът няма ли да дойде леко малък за тая 12-ка?
И аз така мисля :online2long:
В подобен обем свири от 6 до 8 ...

mboge
16-11-2009, 23:03
моята кутия е почти двоино по голяма от тази на колегата от словакия , около 30 литра ще излезе (тия дни ще я пълня) , а и в момента се чудя дали да има басрефлектор

Dodo 155
17-11-2009, 09:09
моята кутия е почти двоино по голяма от тази на колегата от словакия , около 30 литра ще излезе (тия дни ще я пълня) , а и в момента се чудя дали да има басрефлектор
Сложи й басрефлектор.
На снимките ми се струва малка, но щом си я мерил, ОК :)

mboge
23-11-2009, 22:31
За мен тази част от изработката беше най-приятна (тапицирането)

Мокетът , който използвах купих от Домко , като дебелината му и цветът са максимално близко до този в багажника.

Тук няма какво да обяснявам кроене му е майката и да има достатъчно бира :)

Използвах моментно лепило на Henkel.

Bobo
24-11-2009, 13:12
Евала ти правя за ентусиазма според мен кутията е достатъчна. Само му намери подходяща решетка че в багажника е опасно :)

mboge
24-11-2009, 16:32
Сложихме басрефлектора и ето как стои в колата

Kamen666
24-11-2009, 17:51
Идеално е станало,поздравления от мен
Правя темата важна

Dodo 155
24-11-2009, 19:52
Сложихме басрефлектора и ето как стои в колата
Браво, колега :thumbup:
Станало е заводски :grin:
Евала за труда!

ЗМЕЯ!
25-11-2009, 08:33
Ашшкосум колега и 3 пъти машалллла :notworthy:
Мисля и аз да минавам по твоите стъпки,но къде мислиш да закрепиш усилвателя?

mboge
25-11-2009, 10:32
Ашшкосум колега и 3 пъти машалллла :notworthy:
Мисля и аз да минавам по твоите стъпки,но къде мислиш да закрепиш усилвателя?

Ето тук ще бъде

KGB
25-11-2009, 11:44
Браво...ето най-накрая и работещ линк;

http://kgb.clubalfaromeo.com/gotcha/147%20Subwoofer%20Guide.pdf

Sergey_gigov
25-11-2009, 17:39
колега браво за ентусиазма добре се е получило - красиво е
можеш ли да дадеш малко данни за кутията - колко се поучи дебелината на стената - колко е литража или поне приблизително
не че правя забележка -просто ми се струва че и фазичката е много малка (ако говорителя е 12-ка )

mboge
25-11-2009, 20:45
колега браво за ентусиазма добре се е получило - красиво е
можеш ли да дадеш малко данни за кутията - колко се поучи дебелината на стената - колко е литража или поне приблизително
не че правя забележка -просто ми се струва че и фазичката е много малка (ако говорителя е 12-ка )

Дебелината на стените от смола и разните му там китове и асвалтови пасти да е около половин сантиметър , но е дотатъчно твърда , отпред е 2 см. MDF , обема е приблизително 30 литра , фазоинвертора е 8 см. , не съм специалист и не твърдя че е перфекна откъм ефективност , за мен беше важно да е естетически издържана и уникална :) а и не свири лошо да ти кажа не е като без нея

П.С Някой беше написал ''Кеф цена няма" това беше водещото при мен за парите , които дадох по изработката можех да си взема всякаква кутия , но ...

Sergey_gigov
30-11-2009, 10:57
относно касата - стига да няма резонанс самата смола не е никакъв проблем -важно е предния панел дае неподвижен -изглежда наистина добре а за 12-ка наистина е малко фазоинверторчето - ако ти се занимава сложи му едно Ф 10 см с дължина около 20 25 см и ше усетиш разликата

bokota
15-02-2010, 23:02
БРАВО!

ЗМЕЯ!
18-02-2010, 21:24
Колега за изпълнение получаваш "6" !

Нооо какъв е крайния ефект и заслужава ли си наистина или целия труд е = на най-обикновен прост монтаж на 2 елипси на кората?! :big_whoops:

mboge
18-02-2010, 21:43
Лично мен резултата ме утройва напълно , тествахме го когато го поставих с друго CD , защото фабричното няма AUX , от няколко дни вече и аз не съм с оригиналното и при първото затопляне на времето ще бъде окончателно подвързан (не искам да претупам момента с окабеляването) , що се отнася до резултата от положеният труд както вече казах аз съм доволен и определено не се срамувам от него :)

ShoxXx
31-12-2011, 16:20
В темата отдавна не е писано, но е доста полезна. Започнах и аз с моето начинание - музика в Alfa Romeo GT. Пространството лично според мен е по-голямо от това в 147. Работата върви малко по-бавно имайки предвид, че нямам гараж и е средата на зимата, но със старание всичко се получава.
След като положих фолиото за говене, сложих върху сериозно количество хартиен скоч. И без да нанасям смолата и фибростъклото, само по фолио и хартиен скоч, вече се усещаше твърдост, но не е за предпочитане да се вади в този вид. Хубаво е да се нанесе поне един слой фибростъкло.

Начина на работа с фибростъклото е специфична, но като цяло е добре да си намерите един пластмасов съд, сравнително голям и да сипете в него епоксидна смола и втвърдител в правилното съотношение. Аз винаги слагам малко повече втвърдител, за да нямам притеснение дали е точно съотношението. Хубаво е да имате ръкавици и да потопите фибостъклото в съда със смола. То трябва да попие, за да стане лесно нанасянето му. При студена температура смолата се втвърдява за около 12-15 минути и не е желателно да сипвате цялата смола наведнъж, защото тръгне ли да стяга няма какво да се направи. За сега съм сложил част от смолата и фибростъклото, но ще сложа снимка чак като го направя цялото. За сега качвам само снимка на облепената кухина в лявата част на багажника на GT-то.

ShoxXx
02-01-2012, 15:56
Мисля, че вече съм свършил на 75-80% работата с нанасянето на смола и първи слой фибростъкло върху отливката. Сега го чакам да изсъхне добре 1-2 дни, че е студено и сега съхне по-бавно.

Ако имате съмнения, че не сте сложили достатъчно втвърдител и не стяга добре смолата, може да потопите четката в малко втвърдител и да разнесете равномерно върху отливката.

Ето и нови снимки:

georgievd
03-01-2012, 17:16
Аз предлагам да прекръстим темата на най-красив басбокс.


...от което до голяма степен зависи и крайният резултат и външен вид на буфера...


Има една програмка басбокс, не е като в на Алпин лабораториите, ама върши работа.
Поне споделяйте по колко литра ги правите кутиите ;-)

optimeon
25-03-2018, 23:44
Ще е полезно да знаем