PDA

View Full Version : Малко помощ за връзване на плеър



SwappeR
08-11-2009, 02:48
Здравейте колеги,
Та проблемът е следния - купих си 2ра ръка плеърче, Alpine X001, сега ми предстои да го връзвам в колата. Погледнах набързо ето тук за това какво идва от конекторите на 156 фейслифт - http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/hardware-development/21610d1131605251-schematics-pin-outs-diagrams-blaupunkt3.jpg.
После погледнах и информацията в ръководството на плеъра. Всички връзки си съответстват (само dimmer контрола трябва да вържа ръчно, не е болка за умиране), но тук идва едно голямо НО...
Кабелите на плеърчето са преправени от предишпния собственик. По-точно е направено следното - кабел А7 (А7 на картинката, която дадох), който идва от колата, е отрязан и НЕ отива към плеъра. Тоя кабел не е за захранване на плеъра, а само показва кога колата е на контакт. Кабелът за перманентно захранване от колата (А4 на картинката) е свързан за перманентното захранване на плеъра, но също и към извода за контакта на колата (това което по-рано е идвало от А7).
От тук си вадя две заключения:
1) От страна на плеъра все едни колата е винаги на контакт.
2) Линията за постоянно захранване е разделена от консумиращата верига на плеъра (жълт кабел към А4) от един бушон 10А. Предполагам няма проблеми, че същата верига (след преправяне от предишния собственик) не е разделена от информационната линия за това дали колата е на контакт (А7), тъй като плеъра не черпи мощност по тази верига. А тя се пада само информационна (Тук очаквам да потвърдите, че е така и не е нужен бушон към А7)?

Защо предния собственик е вързал линиите така, че все едно колата постоянно е на контакт? Предполагам, че RMS-а на плеъра е по-нисък когато колата не е на контакт и затова са вързали кабелите така, за да имат пълната мощност дори при угасен автомобил?
По-вещите да помагат, защото си правя заключения на база обща култура по електротехника и догадки :)

myato
08-11-2009, 09:24
Преправката не променя нищо откъм консумация и няма нужда от предпазител на сигналната линия.Този на силовата остава общ.Човекът си го е направил да работи и когато не е на контакт.Аз и моя така съм го направил.

Kamen666
08-11-2009, 09:57
Абсолютно вярно.
Моя също е по този начин,колкото до димера,специално на мене не ми допада когато е включен.
Колега,казваш че колата е вътрешен фейслифт,погледни дали ти стои буксата C2 (трябва да е малка и зелена)
Ако я имаш изведена,прочети в упътването на плеъра,дали има: Steering Remote Ready,и ще ти кажа как да си закачиш бутоните на волана.

SwappeR
08-11-2009, 10:09
Странно. Предното ми плеърче, JVC, на предната кола - Алфа 156 1.6 от 98-ма, работеше и когато колата не е на контакт. Но от друга страна там самият предишен собственик може да е направил същите подобрения, само че в буксата на колата.

Относно плеъра и remote-а - има 3 кабела за дистанционно:
Adaptive steering remote control in1, Adaptive steering remote control in2, Steering wheel remote control G.OUT.

Kamen666
08-11-2009, 12:51
Ами идеаллно :)
Хората дават по 140-180 лв за модули,за да им работят бутоните от волана :)
А твоето ще стане без пари,ако почерпиш :)

SwappeR
08-11-2009, 23:23
Ами идеаллно :)
Хората дават по 140-180 лв за модули,за да им работят бутоните от волана :)
А твоето ще стане без пари,ако почерпиш :)

Проблеми няма, ще :)

hsr
23-01-2010, 13:33
Здравейте имам едно въпросче към разбирачите и да не пускам нова тема...
Слагахме усилвател и туба на една алфа, но се получава така, че когато "прекъсвача"(незнам дали така се казва става въпрос за втория плюс за включване и изключване на усилвателя от ЦД) е свързан към ел.антената, при увеличаване лампичката на усилвателя премигва, а ако се се свърже към друг плюс не премигва.
Всичко си работи и разлика в звука няма, но това премигване ме притеснява.
Моля за мнения по въпроса!

Kamen666
23-01-2010, 15:28
Здравейте имам едно въпросче към разбирачите и да не пускам нова тема...
Слагахме усилвател и туба на една алфа, но се получава така, че когато "прекъсвача"(незнам дали така се казва става въпрос за втория плюс за включване и изключване на усилвателя от ЦД) е свързан към ел.антената, при увеличаване лампичката на усилвателя премигва, а ако се се свърже към друг плюс не премигва.
Всичко си работи и разлика в звука няма, но това премигване ме притеснява.
Моля за мнения по въпроса!

По-принцип много зависи от модела на ЦД-то и на усилвателя.
т.нар. оттеб "прекъсвач" е управлението на усилвателя (да може да се включва заедно с ЦД-то и съответно да се изключва с него) - не трябва да е на постоянен плюс.
Почти на всички модели ЦД-та,кабела към който се вързва управлението е син+бяло (или ел.антена или remote трябва да пише)
Най добре кажи модел на ЦД

hsr
23-01-2010, 16:53
По-принцип много зависи от модела на ЦД-то и на усилвателя.
т.нар. оттеб "прекъсвач" е управлението на усилвателя (да може да се включва заедно с ЦД-то и съответно да се изключва с него) - не трябва да е на постоянен плюс.
Почти на всички модели ЦД-та,кабела към който се вързва управлението е син+бяло (или ел.антена или remote трябва да пише)
Най добре кажи модел на ЦД

Е да де аз знам, че е точно за включване и изключване на усилвателя и точно затова съм го вързал там, просто незнам как точно се казва. По-принцип като си слагам на мен предпочитам да го вържа за постоянен плюс и слагам едно копче/прекъсвач и от там си ключвам/изключвам усилвателя когато си искам.
ЦД-то е Sony CDX-GT434U http://www.electron.bg/product_info.php?cPath=21_142_27&products_id=16780
кабела е син и пише "power antenna (aerlal) control"

b_angelov
23-01-2010, 22:50
От този прикачен PDF виждам, че кабела е както и при моето SONY - a именно Бало+Синьо - "AMP REM"

hsr
24-01-2010, 12:05
От този прикачен PDF виждам, че кабела е както и при моето SONY - a именно Бало+Синьо - "AMP REM"

Да то си пише по-надолу в PDF-a, но кой да чете :bangin: Дори и на самия кабел си го пише.
Сега ходих до човека и се оказа, че съм се объркал-усилвателя е свързан точно към този кабел (синьо+бяло), но въпреки това премигването го има.
Пропуснах да кажа, че вчера пробвах и моя усилвател, но не примигваше.
Сега като се замислих, човека каза, че акомулатора му бил доста слаб, възможно ли е да е от това?
Понеже неговия усилвател е по-силен от моя и има по-голяма консумация и тока му идва малко ?

b_angelov
24-01-2010, 12:12
Напълно възможно, особено при изключен двигател.

Като работи двигателя проблема има ли го?

Ако да - Колко вата е усилвателя? Мислил ли си за кондензатор?

hsr
24-01-2010, 12:33
Напълно възможно, особено при изключен двигател.

Като работи двигателя проблема има ли го?

Ако да - Колко вата е усилвателя? Мислил ли си за кондензатор?

Ами не си спомням, но май не го пробвахме при запален двигател :roll:
Музиката не е на моята кола и сега ме е яд, че като ходих до човека не се сетих да пробваме на запален двигател, а чак като се прибрах вкъщи се сетих :brickwall:
Това му е тубата http://auto.market.dir.bg/xoffer.php?xoffer=09007366&cat=2799&shop_id=18

а усилвателя май е този http://auto.market.dir.bg/xoffer.php?xoffer=09053154&cat=2799&shop_id=18

Kamen666
24-01-2010, 14:52
А коя точно лампичка на усилвателя премигва ?
Тази зелената която е за Power ли ?
Ако е тя,причините може да са много.....
Принципно,може да е тънък плюсов кабел,преди имах един АМП на който през цялото време му премигваше лампичката в режим на работа,тоест модела му беше такъв.
Но знам че не е хубаво управлението да е вързано на постоянен плюс....ако не те мързи най-добре си го вържи на твоята към син-белия кабел.

b_angelov
24-01-2010, 15:16
Усилвателя си е бая мощен наистина. Какво сечение на захранващите проводници използвахте? Както каза Камен - вероятно е проблема да идва заради тънки захранващи кабели. В случая мисля, че поне 10 кв.мм. са необходими. Не съм сигурен, дали не е необходимо и по-голямо сечение дори.

hsr
24-01-2010, 17:03
А коя точно лампичка на усилвателя премигва ?
Тази зелената която е за Power ли ?
Ако е тя,причините може да са много.....
Принципно,може да е тънък плюсов кабел,преди имах един АМП на който през цялото време му премигваше лампичката в режим на работа,тоест модела му беше такъв.
Но знам че не е хубаво управлението да е вързано на постоянен плюс....ако не те мързи най-добре си го вържи на твоята към син-белия кабел.

Да точно тази зелената, то тоя усилвател друга няма.
Не, че ме мързи, но на моята кола мисля да си го оставя така. Така предпочитам, а и години наред го ползвам точно по този начин и проблеми не съм имал.


Усилвателя си е бая мощен наистина. Какво сечение на захранващите проводници използвахте? Както каза Камен - вероятно е проблема да идва заради тънки захранващи кабели. В случая мисля, че поне 10 кв.мм. са необходими. Не съм сигурен, дали не е необходимо и по-голямо сечение дори.

Кабелите са някакъв комплект, като точно този за управлението наистина е много тънък.
Те и другите са под 10 кв., но според мен точно за тази конфигурация нама нужда от толкова дебели кабели.
По принцип бих се съгласил с вас, че е от тънък кабел или, че модела на усилвателя е такъв, но със същите кабели когато управлението се върже към друг плюс (примерно жълтия за паметта) лампичката не премигва.
По-вероятно ми изглежда да е от слабия акомулатор.
Обяснявам си го така: при жълтия кабел тока идва директно от колата, а синьо-белия от ЦД-то и тока там е малко по-слаб.

Kamen666
24-01-2010, 18:09
Да точно тази зелената, то тоя усилвател друга няма.
Не, че ме мързи, но на моята кола мисля да си го оставя така. Така предпочитам, а и години наред го ползвам точно по този начин и проблеми не съм имал.



Кабелите са някакъв комплект, като точно този за управлението наистина е много тънък.
Те и другите са под 10 кв., но според мен точно за тази конфигурация нама нужда от толкова дебели кабели.
По принцип бих се съгласил с вас, че е от тънък кабел или, че модела на усилвателя е такъв, но със същите кабели когато управлението се върже към друг плюс (примерно жълтия за паметта) лампичката не премигва.
По-вероятно ми изглежда да е от слабия акомулатор.
Обяснявам си го така: при жълтия кабел тока идва директно от колата, а синьо-белия от ЦД-то и тока там е малко по-слаб.

По-принцип синьо-белия подава само сигнал и не е нужно да е дебел,винаги при всички комплекти remote е тънък кабел.

plamen76
27-01-2010, 09:20
Здравейте,един въпрос и от мен:

Всички CD-та ли си губят настройките като се маха акумулатора или има решение.Моето е такова:http://www.lge.com/bg/televizor-audio-video/avtomobilni-hi-fi-sistem/LG-avtomobilni-cd-pleiar-LAC5900RN.jsp

bager
27-01-2010, 22:37
Здравейте,един въпрос и от мен:

Всички CD-та ли си губят настройките като се маха акумулатора или има решение.Моето е такова:http://www.lge.com/bg/televizor-audio-video/avtomobilni-hi-fi-sistem/LG-avtomobilni-cd-pleiar-LAC5900RN.jsp

Всички плеъри, които съм виждал губят настройки на звук, тон и дисплей при изключване на захранването.
Радиостанциите запазват по-дълго, но това зависи от модела.

Sergey_gigov
28-01-2010, 14:23
Да точно тази зелената, то тоя усилвател друга няма.
Не, че ме мързи, но на моята кола мисля да си го оставя така. Така предпочитам, а и години наред го ползвам точно по този начин и проблеми не съм имал.



Кабелите са някакъв комплект, като точно този за управлението наистина е много тънък.
Те и другите са под 10 кв., но според мен точно за тази конфигурация нама нужда от толкова дебели кабели.
По принцип бих се съгласил с вас, че е от тънък кабел или, че модела на усилвателя е такъв, но със същите кабели когато управлението се върже към друг плюс (примерно жълтия за паметта) лампичката не премигва.
По-вероятно ми изглежда да е от слабия акомулатор.
Обяснявам си го така: при жълтия кабел тока идва директно от колата, а синьо-белия от ЦД-то и тока там е малко по-слаб.

смятам че ще можете да се ориентирате - по ампеража на усилвателя - и дължината - колко трябва да е сечението на проводника

misho_
28-01-2010, 19:56
за проблема с губенето-има вариант за поставяне на батерия от 12в с един диод вързана към масата(черния кабел) и сигналния(жълтия).

dakata
17-02-2010, 17:39
Колега има няколко задължители положжения който трябва да спазиш при тая ситуация
1.Захранващия кабел задължително на клемата на акумулатора през 50А предпазител
2.Масата на стъпалото да е възможно най къса(макс.90см.)хващаш я някъде по купето с кабелна обувка като преди това задължително почистваш мястото до метал и я стягаш с як болт
3.Като гледам мощноста на стъпалото даже и 10 кв.мм кабел са малко
4.Як акумулатор
Внимавайте с касата да не я опържите че усилвателчето си е мощничко :jumping:
Дано съм ви бил полезен...