PDA

View Full Version : Какви джанти да избера?



SIS
08-10-2004, 18:37
Айде сега да обсъдим дали на мойта Alfa ще и отиват 15" джанти :)!!! Значи интересува ме дали първо мога да сложа 15" с нископрофилни гуми (185х50 например) и има ли някакви пречки (технически) за това. Някои се опитват да ме убедят, че ако мина на този вариант, много често ще ходя до гумаджийницата, защото съм щял да пукам джантите "на поразия". До сеага не съм имал кола с лети джанти и съм лаик в областта, та бих оценил високо всякакви мнения, особено полезните :))). Също така, ще е добре да споделите възгледи как тези джанти биха се отразили на колата (не на външния вид). Пък като сме подхванали темата, нека да се опитаме да стигнем и до някакъв извод за зимните гуми: по-тесни или по-широки.

valjo
08-10-2004, 19:37
ами моята 145ца е с 15" x6J лети джанти, летните гуми са 195/55
а зимните 185/60... проблеми с джантите съм нямал, нито с гумите
виж с ниското окачване, да :(

jorko
09-10-2004, 02:23
Айде сега да обсъдим дали на мойта Alfa ще и отиват 15" джанти :)!!! Значи интересува ме дали първо мога да сложа 15" с нископрофилни гуми (185х50 например) .
195/50/15 е по-добрия размер , защото е по -популярен и по-евтин и лесно се намира

Също така, ще е добре да споделите възгледи как тези джанти биха се отразили на колата (не на външния вид)..
много по-стабилна ще е със сигурност :wink:

KGB
09-10-2004, 05:09
За джантите, ми зависи как я караш колата...ако не я пазиш да минаваш леко по трамвайни линий, дупки, канали и т.н. Ще си ги правиш често. Това също така зависи и от това на каква марка джанти ще се спреш....има по меки джанти и доста по твърди.

За летните гуми слушай Жорко...

за зимните по добре 185....може и 175...

На какви джанти и гуми си се спрял....стари нови...

И помни от джантите може да спестиш някой лев....от гумите НЕ...не си прави експерименти с живота си...понякога 50см по къс спирачен път могат да се окажат решаващ фактор. По добре средно ниво НОви гуми от колкото "добри" стари.

SIS
11-10-2004, 10:54
Ми за гумите съм се спрял на 4 броя нови Debica - евтини са, пък ми казаха, че имали нещо общо с GoodYear (май собственост :)). Също мислех Kormoran - имал съм такива и бях доволен. Те пък май са собственост на Мichelen. Ако имате някакви идеи и предложения, казвайте докато ощте не съм се прее*ал и не съм си купил боклуци.
По повод на джантите - говорих с един майстор от Италсервиз и той ме нави да си купя 14" джанти като каза, че с 15" ще съм редовен клиент не само на гумаджиите, но и на него :) (бързо се скапвало окачването). Та за сега май се спрях на варианта: зимни 175х70 R14 и летни 195х60 R14. Очаквам мнения - зимата иде.... :)

Mitko Tenov
02-11-2004, 12:08
Na moita Alfa 145 kupihme 4isto novi djanti BSA181 136 leva ednata 14 cola mnogo dobar dizain.Mnogo dobre stoat 6toto sa s tunki spici

Kostadin
02-11-2004, 12:42
щом става въпрос за джанти и цолажи моито питане е следното:
оказва ли влияние на вървенето, возията и въобще на всичко джанта която е по-голям размер от заводската.
защото аз си мисля че не е добре ако колатата ти е заводски с 14" джанти ти да и слагаш 16"?вие колеги какво ще кажете по въпроса?

alf
02-11-2004, 13:14
разбира се, че има значение, като е по-голямо колелото, возията се подобрява, напречната стабилност също, вдига се разхода, максималната скорост, теоритично би трябвало да се увеличи за сметка на ускорението увеличава се и въртящия момент, който колелата предават на пътя (поне аз така си мисля) :wink:

SIS
02-11-2004, 16:53
alf, може и да си прав, но не мисля, че ще има ефект върху возията, ускорението или максималната скорост, слагането на по-големи джанти в комбинация с по-ниски гуми....Според мен ефекта ще бъде просто визуален (все пак външния диаметър на колелото се запазва). Един майстор от Италсервиз, обаче, почти ме разубеди и сега мисля да си купя 14" лети джанти. Каза ми, че освен честото късане на гуми и кривене/трошене на джанти, много често ще ходя при него за ремонт на окачването. Не знам дали е прав, но.....Освен това возенето ще стане по-твърдо (което мен не ме притеснява :D ). Все още се колебая по въпроса с размерите на джантите и май ще купя първите, които ми харесат на вид и на цена :wink: , без значение 14" или 15". Ако някои може да помогне със съвети и факти......

WhitePower
02-11-2004, 16:58
be gluposti
az shto njamam problem a sum s 205/50 15
i si e bomba kusane na gumi
tova pak nikoga ne sam go pravil a v kakvi trapove sam minaval

hf hpe
03-11-2004, 11:54
Моето мнения за летите джанти е че стават само за красота на автомобила, е освен ако не си купим такива които струват повече от ажтомобила ни и наистина имат предимства със своето ниско тегло и здравина.

Наиситна по голям диаметър на джантата с по-ниско профилна гума ще доведе до по голяма стабилност на автомобила, но и по-твърда возия. Аз нали съм с някакво активно окачване и като смених 15"-ките съм 16"-ки сега като окачването е на AUTO все едно е със старите джанти на SPORT, пък на SPORT не се живее.

Иначе няма техническа пречка да сложиш 15"-ки дори ако искаш можеш и 17"-ки да сложиш със съответните гуми. Но не виждам да си посочил модела на колата на която искаш да ги слагаш. Не съм сигурен но предполагам, че на по-малък мотор ще се отрази и по-чувствително на разхода, докато по-мощният мотор може и да не даде разлика.

Аз лично бих ти препоръчал да си сложиш 14"-ки и ще се обоснова защо.
1. Предписват ти се от производителя
2. По ефтини гуми. Ако сложиш 15"-ки най-оптималният размер от гледна точка на возия и щети по гумите и джантите е 195/55/15 който е рядко срещан и скъп. По-ефтин вариант е 195/50/15 но там ще се скъсаш от балони по гумите и щети по джантите. трети вариант е 185/55/15 който е още по рядък и скъп. И остава да сложиш 195/60/15 но тогава колата ти ще изглежда като трактор, а и няма да имаш по-добра стабилност

Та от тук нататък ти си решаваш

SIS
03-11-2004, 12:34
HF HPE благодаря много за отговора. Вече окончателно ме отказа от 15" :). Иначе в подписа съм написал каква е колата 145 1.6 боксер. Като сме започнали темата да попитам и още нещо - в книжката на колата има дадени два размера гуми 175х65R14 и 185h60Р14 като има и някакво уточнение, но италианския не ми е силен :roll: , та не разбрах за кво иде реч. Някой има ли идея?!

Kostadin
03-11-2004, 12:39
едните се препоръчват за зимата, а другите за лятото- аз така мисля :wink:

търтей
03-11-2004, 12:48
HF HPE благодаря много за отговора. Вече окончателно ме отказа от 15" :). Иначе в подписа съм написал каква е колата 145 1.6 боксер. Като сме започнали темата да попитам и още нещо - в книжката на колата има дадени два размера гуми 175х65R14 и 185h60Р14 като има и някакво уточнение, но италианския не ми е силен :roll: , та не разбрах за кво иде реч. Някой има ли идея?!
разликаята е в двигателя
ако искаш препиши какво пише - ще ти го преведа

WhitePower
03-11-2004, 13:02
tuka HF HPE e prav za cena vozija i vsichko
kakto sam az 195 60 15 mnogo visoka guma teshka po trudno uskorjava kolata no pak na dupkite e po dobre , no si ima gumi za ljatoto i gumi za zimata, taka che , lichno moe mnenie e ljata janta e leka i pazi poveche okachvaneto niskata guma e po stabilna v zavoi zashtoto ne se usukva
ta ljatoto s niskite gumi i golemite janto zimata s malkite janti i visokite gumi

hf hpe
03-11-2004, 15:21
HF HPE благодаря много за отговора. Вече окончателно ме отказа от 15" :). Иначе в подписа съм написал каква е колата 145 1.6 боксер. Като сме започнали темата да попитам и още нещо - в книжката на колата има дадени два размера гуми 175х65R14 и 185h60Р14 като има и някакво уточнение, но италианския не ми е силен :roll: , та не разбрах за кво иде реч. Някой има ли идея?!
не съм сигурен но предполагам че за 175/65/14 джантите са дадени 5 1/2 J 14 а за 185/60/14 са 6 J 14 и предполагам че за 185-ците има звездичка
в повечето случаи е така и по широките гуми са дадени ако колата е с лети джанти фабрично
ако има и звездичка означава че летите джанти са опция за този модел

hf hpe
03-11-2004, 15:25
... ljata janta e leka i pazi poveche okachvaneto ...
аз точно тук не съм съгласен, не мога да се обоснова но скоро мисля да си направя експеримент и да премеря на кантар една стоманена джанта и една лята, като моето мнение(субективно мерено на ръка) е че лятата е по тежка
като уточнявам че става на въпрос за стандартни лети джанти, не за някакви магнезиеви които струват едната колкото една лада с газова уредба

търтей
03-11-2004, 15:35
почти съм склонен да се хвана на бас че лятата е по-лека
но ще е интересно наистина ако премериш и имаме точни данни

hf hpe
03-11-2004, 16:15
ми имам джанти на склад в гаража та ако искате някой да намери кантар да сформираме една комисия и да направим експеримента

WhitePower
03-11-2004, 16:40
az sam v komisijata ;)) za da njama falshificirani rezultata
meril sam gi , tejat si vervai mi ( zelezarkite )
stava duma za 13 cola na 5 incha , a ljatite bjaha i ot nai dolnoprobnite
sled tova sam sravnjaval s reno i obiknovenni ladovi
na renoto bjaha s 1 kg po leki ( poslednoto za ljata s ljata)