PDA

View Full Version : Бутат баровски квартал край Бургас (дали вече се променят нещата)



pr_00f
30-11-2009, 20:35
На мен ми звучи малко като фантастика, да видим какво ще стане.


http://novini.dir.bg/2009/11/30/news5465604.html



Бутат баровски квартал край Бургас
BLITZ (http://www.blitz.bg/) - 30 Ноември 19:12
Близо 300 къщи, собственост на богати българи в местността Ченгене скеле край Бургас, ще бъдат съборени. Това решиха община Бургас и ДНСК. Градежите са незаконни – те не отговарят на никакви изиквания и нямат строителни разрешения.
Къщите в местността започнаха да никнат изненадващо през 2001 година. Там започнаха да строят бизнесмени, местни политици, адвокати, прокурори, представители на ъндърграунда. Всичко се правеше без разрешителни, без съгласуване с ВиК и енергото и без нотариални актове за земята.

Мястото е прекрасно - на брега на морето с изглед към целия залив. Бургас се намира на 12 километра на север. Има изградена пътна мрежа и комуникации. Земята е общинска собственост и от горския фонд и не подлежи на застояване по това време. Не е въведена нито в ПУП, нито в ОУП на града.

Постепенно на терена се изгражда цял нов незаконен квартал. Институциите мълчат и само обещават, че ще направят проверка. Според информации в града къщи там са си построили наркобосът Митьо Очите, неговият ковчежник Янко Поморийския, сикаджийският бос Стоил Славов, който по-късно беше убит, прочутият софийски подземен бос Златко Баретата, футболисти от “Нефтохимик”, много местни бизнесмени и юристи.

Някои по-предвидливи собственици успяха да се освободят от имотите си през 2005-2006 година, когато започнаха държавните и общинските проверки. Те тогава установиха ,че постройките са незаконни. Институциите обаче дълго време не преприемаха нищо. Главен заподозрян за бездействието бе тогавашният кмет Йоан Костадинов. Заговори се дори, че самият той си е направил къща там. Баровците продлъжиха да си живеят в именията край морето необезспокоявани още три години. Но сега вече ще останат на сухо. Според груби сметки в строежите са налети близо 40 милиона евро. Междувременно цените на вилите и къщите през тази година в селището паднаха драстично. До 2008 година там кв.метър се продаваше по 1500-1800 евро в зависимост от екстрите ,които е предлагал имотът. Сега къщите са непродаваеми. Брокери на недвижими имоти споделиха ,че собственици се опитват да продават по 500 евро на квадрат ,но желаещи да купуват няма.

Новият кмет Димитър Николов обяви ,че постройките ще бъдат съборени още в началото на 2009 г. В рибарското селище ще останат само къщите, които са на територията на каналите, заяви той. Те обаче трябва да бъдат съобразени с новия ПУП, който общината е изготвила за създаването на селищно образувание на това място. Всички постройки извън двата сега съществуващи канала, в посока към нефтеното пристанище и към "Ченгене скеле", ще бъдат съборени и няма никакъв вариант да бъдат запазени. Това е изискване в Закона за Черноморското крайбрежие. От сега съществуващите постройки извън каналите ще останат само 14 в посока Ченгене скеле, които през 1986г. са имали разрешение за строеж, но по-късно книжата им са отменени, тъй като не е променен статутът на Държавния горски фонд, в който са изградени.

Кметът каза още, че има решение територията около каналите да бъде отстъпена от държавата на общината за създаване на селищното образование, а тя ще издава право на строеж, но само на регистрираните рибари. "Тези, които ще имат право да имат къщи на каналите, ще бъдат само рибарите, които са регистрирани в ИАРА или поне са членове на рибарското сдружение", уточни кметът. На правоимащите ще се издава разрешение за строеж на площ от 150-200 квадратни метра, като къщите трябва да са на 30 квадратни метра. Височината им трябва да бъде до 5 метра или 2 етажа, като на първия етаж трябва да бъде лодко стоянката, а на втория - жилищно помещение.

Общината предвижда строеж на още един канал от вътрешната част на селището. Там също ще бъде разрешен строежът на малки къщи, съобразени с изискванията на ПУП-а. Общината ще изгради още канализация, аптека, магазин, а на по-късен етап и чрез кандидатстване по проекти - и хладилници за риба. В новото селище ще има 9 метрова главна улица, пешеходни алеи около каналите, трафопост и пречиствателно съоръжение. Така рибарите ще останат на своите стари места, но богаташите ще трябва да се изнесат.

Бургас, Петър Ангелов

Mapтo
30-11-2009, 20:41
Браво!!!
Една крачка напред(и то немалка)
Ама сред сганта от богаташи, все ще
има някои тарикати и хитреци,
нищо чудно те да се "превърнат" в рибари,
за да си запазят имотите :laughing1:

ФЕРАРИСТ
30-11-2009, 21:05
Ако стане мога и да повярвам.....

koolio
30-11-2009, 23:00
Или пък въпросните баровци не са се отчели където и колкото трябва ...

AR147
01-12-2009, 08:26
Или правят място за новото поколение :)

sen7
01-12-2009, 17:02
Принципно и аз си помислих, че ще станат "рибари" баровците, но пък има изискване за това как да изглежда къщата им, което е добре.Бе ще поживеем ще видим.Иначе не знам дали сте гледали филма на Генка Шикерова ли беше...........за Слънчев бряг.Има го по торентите. Бетонни градини http://zamunda.net/details.php?id=198661&hit=1 . Е те на това му се вика перачница на пари.

S_G_M
01-12-2009, 17:46
Бургаската управа се е постегнала , дано и столичната да последва примера и , че както една поговорка казва " рибата се вмерисва от главата"
мерси за корекцията

PEPI-2ALFA
02-12-2009, 14:36
...Иначе не знам дали сте гледали филма на Генка Шикерова ли беше..........

И седнали тая сутрин, господата Рагин и Шарлопов да обясняват, че медиите трябвяло да мълчат...

"Медиите трябва да си мълчат за презастрояването на Слънчев бряг и другите части на българското Черноморие, за да не вредят на туризма и имиджа на страната". Такава теза изказаха пред bTV Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и СПА.

Ето линк към сайта на БТВ
http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=146878

sen7
02-12-2009, 19:32
Ми принципно от тая глупост и държавата печели, защото от всички чуждестранни боклуци, защото там само такива ходят, печели и тя.....все нещо.Ама........бе аз лично не бих го бутнал целия, както би трябвало ама и в никакъв случай не бих го оставил така.И бих им сложил на ония едни такива изисквания и такси, че да им се види тъжно за всичките пари дето са изпрали там.Абе много алчност , какъвто е целокупния български народ, не води до нищо красиво.Отидете за един месец в Слънчев бряг , ако не вярвате :)

fred
02-12-2009, 23:20
Ние сме си в ЕВропа, и макар, че живяхме десетилетия в модела на азиатския комунизъм, който ни доведе до сегашния изроден /или първичен, както ви е удобно/ капитализъм, имам вярата, че ще достигнем нивото на средноевропейската държава.

търтей
02-12-2009, 23:27
Ние сме си в ЕВропа, и макар, че живяхме десетилетия в модела на азиатския комунизъм, който ни доведе до сегашния изроден /или първичен, както ви е удобно/ капитализъм, имам вярата, че ще достигнем нивото на средноевропейската държава.

Шъ. Ама първоначалното натрупване на капитала (нека цитираме К. Маркс) е бурен и тегав процес. И понеже за капак сме тъпи овце ще ни се ебе мамата междувременно.

Доко
08-12-2009, 12:04
Айде метнаха ги http://www.news.dnes.bg/stranata/2009/12/08/butat-4-palata-na-chengene-skele-krai-burgas.82091

viki
08-12-2009, 12:18
На мястото на премахнатото незаконно селище се предвижда да се създаде модерно рибарско селище с европейска визия. Този проект е залегнал и в концепцията за новия градоустройствен проект на Бургас.
Това мисля,казва достатъчноhttp://place.forumotion.com/users/2515/84/14/08/smiles/925815.gif

pr_00f
08-12-2009, 15:24
Аааа изпреварили сте ме :)

http://dnes.dir.bg/2009/12/08/news5511157.html


ЧУДО НЕВИЖДАНО !!!!

DerMeister
08-12-2009, 15:27
"На мястото на незаконното селище се предвижда да се създаде модерно рибарско селище с европейска визия."

И цялата тая гимнастика за какво е? Други да намажат и да хванат далверите както винаги. :devil:

Доко
08-12-2009, 19:53
Бреее работата е сериозна ,ето и видео http://www.dnes.bg/obshtestvo/2009/12/08/200-policai-ohraniavat-sybarianeto-na-nezakonna-kyshta.82157

ФЕРАРИСТ
08-12-2009, 23:35
"На мястото на незаконното селище се предвижда да се създаде модерно рибарско селище с европейска визия."

И цялата тая гимнастика за какво е? Други да намажат и да хванат далверите както винаги. :devil:
Еми естествено.......

pr_00f
09-12-2009, 10:57
Абе да си кажа честно от репортажа в днес.бг аз баровски къщи не видях.
Я колегите от Бургас да кажат каква е ситуацията в този квартал.

morfius
09-12-2009, 10:58
Работата взе да се изяснява, някои приближени до новата власт трябва да си направят курортче за богоизбрани.
А вие вервайте... :wallbash:

pr_00f
09-12-2009, 11:02
Цитат на ntodorov от Фиат форум


Служебни ангажименти ме направиха участник на вчерашната акция по събаряне на незаконните постройки в Рибарско селище Бургас. Останах с впечатлението, че акцията беше по-скоро показна. Беше съборена една дървена къщичка и три основи на незапочнати такива. Сред нас имаше стари рибари, които се дистанцираха от "грабителите" на територии и земи покрай морето. Тези хорица недоумяват как се е стигнало до там, че богаташи, които са виждали лодка само на снимка построиха палати ей така от заплюти територии на брега в един от най - хубавите заливи покрай Бургас...След вчерашната акция аз и много други останахме със съмнения и резерви, че тази акция е само демонстрация на действие, а истинските виновници ще си останат в незаконно построените палати.

ПС: На вчерашната акция имаше жандармерия, полицаи ( около 150 човека), журналисти и монополисти. Пътя беше затворен. Пиле не можеше да прелети. Жандармеристи с бойна екипировка и обучени кучета лъхаха респект, а срещу всички нас - една барака и един полусобственик, който беше изкаран от равновесие - ей така за асортимент на журналистите...За съжаление този ресурс от сила и народ трябваше да бъде насочена към незаконните огромните огради и лъскави райски палати зад тях...Дано времето ме опровергае.

didod
09-12-2009, 11:06
Ха, нищо ново под слънцето...

Доко
09-12-2009, 11:40
Абе да си кажа честно от репортажа в днес.бг аз баровски къщи не видях.
Я колегите от Бургас да кажат каква е ситуацията в този квартал.

Да не си помисли,че ще покажат скъпа къща по тв. Имам приятел който има къща там, ходил съм и да ти кажа рибар S-class, или BMW 7 няма как да купи, а там е пълно лятото със скъпи автомобили софийска регистрация и малки яхти. Много грозно е застроено ,без архитектурен и инфраструктурен план. 2000г един познат рибар ми продаваше бунгало, лодка и 2 декара на плажа в това селище за 2000лв, още нямаше палати. Не го купих защото нямаше нотариален акт за собственост. Там никой няма такъв, това си е заграбване на публична държавна собственост. А дали ще съборят скъпите къщи ? Няма!!! Ще съборят само рибарските бунгала и ще построят скъпи вили ,това е действителноста в България.

koolio
09-12-2009, 12:46
Някой ако е повярвал, че акцията ще бъде нещо различно, много ми пада в очите. Сериозно.

fred
09-12-2009, 13:50
Все нещо се попременя, но с баааавни темпове, така че това, че са бутнали две три колиби, на мястото на които ще се построят вили на видни богаташи е ясно.

AR147
09-12-2009, 14:17
Бутат колиби а не Палати
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2009/12/08/200-policai-ohraniavat-sybarianeto-na-nezakonna-kyshta.82157,play

ЕДИТ:Сега видях ,че е пускано,незная защо ми излезе само 1вата страница