PDA

View Full Version : И отново Бургас - нерегистрирани в данъчното коли.



pr_00f
01-12-2009, 14:19
Почва да става интересно :)
http://burgas.dir.bg/2009/12/01/news5468428.html


1524 бургазлии са укрили колите си
01 декември 2009 / News.dir.bg
1524 бургазлии са "пропуснали" да декларират колите си в общината и да платят данъци за тях.
Същото са сторили и 442 притежатели на недвижими имоти. Това съобщи зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев, предаде БГНЕС.

Неизрядните платци са били издирени благодарение на съдействието на КАТ и Националната агенция по приходите. Освен дължимите данъци сега те трябва да платят и глоба

marian
01-12-2009, 14:22
А какво ли е положението в Сф.:big_whoops:

ФЕРАРИСТ
01-12-2009, 14:22
Не бих се учудил ако просто плашат......

SPEEDY-SD
01-12-2009, 15:43
В София със сигурност е и по зле.Лично аз познавам цифра хора които не си плащат данъците и винаги ме бъзикат че аз го правя,ама на сега - и глоба ще трябва да платят освен данъците.


Извинявам се за грешките!

ФЕРАРИСТ
01-12-2009, 18:33
Един ще има да взима, друг да дава.....

koolio
01-12-2009, 22:10
Един ще има да взима, друг да дава.....

Ма сериозно ли мислиш, че тия, дето не си плащат данъците, са недосегаеми?!?

ФЕРАРИСТ
01-12-2009, 22:15
В тая държава, щеш не щеш плащаш данък по един или друг начин......аз плащам по друг.....
Иначе конкретно по мнението ти - винаги, във всяка държава, има начини да заобиколиш плащането на данъци, било то повече, било по малко.......всяка бяла държава прави доста за данъкоплатеца си, за да може той да има стимул, и морално удволетворение за да, и като си плати данъците......нашата държава не е така......и това не е вина на редовия данъкоплатец, от когото идват повечето приходи във всяка държава.....

fred
02-12-2009, 09:33
Почва да става интересно :)
http://burgas.dir.bg/2009/12/01/news5468428.html

В София трябва да са около 15 000 тогава:screwy:

pr_00f
02-12-2009, 09:40
Умножи х2 и добави една 0 пък сигурно ще се приближиш към точната бройка.

DerMeister
02-12-2009, 11:02
Е време беше да се сети държавата, че има да взима пари и трябва да съблюдава спазването на собствените си закони. Честно казано ме учудва, че някой си плаща данъка за МПС-то при положение, че никой не му дава зор за това, никой не му го иска и тоя данък е малко като данък въздух. Плащаш за некви добре утъпкани пътеки, по които хвърлят пясък и чакъл и ние им ги утъпкваме и правим на пътища като междувременно се избиваме по тях.

търтей
02-12-2009, 11:16
Плащайте бе. Нека ви стрижат. Га общината почне да носи съдебна и финансова отговорност за състоянието на пътищата и понесените от шофьорите физически и морални щети да заповядат да ми се обадят.

acko88
02-12-2009, 11:46
Аз също неплащам данък,причините са ясни.Аз от самото начало немога да свържа тези две неща,пътен данък+винетка= ями по 1 метър в идеалния център на столицата и магистрала на която се чуствам като на влакче на ужасите....

koolio
02-12-2009, 12:01
Плащайте бе. Нека ви стрижат. Га общината почне да носи съдебна и финансова отговорност за състоянието на пътищата и понесените от шофьорите физически и морални щети да заповядат да ми се обадят.

Ма чекай малко сега, за да търсиш отговорност не трябва ли първо да си си изпълнил задълженията? Се си мислим, че тая теза ти я защитаваше ;).
Щото аз като един селянин, тъпчещ софийската земя, си плащам данъците.

DerMeister
02-12-2009, 12:07
Или за да изискваш задължения, трябва да предложиш нещо в замяна? Май и двете са валидни. Проблемът е, че от бая време само си изискваме и отговорност нулева.

търтей
02-12-2009, 12:16
Ма чекай малко сега, за да търсиш отговорност не трябва ли първо да си си изпълнил задълженията? Се си мислим, че тая теза ти я защитаваше ;).
Щото аз като един селянин, тъпчещ софийската земя, си плащам данъците.

Хайде ти си правист. Обясни ми как ще осъдиш общината, като според ЗДвП например ти си виновен като влезеш в дупка, щото си карал с несъобразена скорост?

Но да допуснем, че ги осъдиш за дупката и ти платят нова джанта. Ами морални щети? Ми изгубено време? Нерви? Тия на ква база ще ми ги възстановят?

Пари има и сега. Проблемът е че се краде и то яко. Понеже системата явно с избори трудно ще се промени щото българина прост (много прост) и си избира пожарникари трябват некви други мерки.
Революции няма да правим та остава неплащането. Не получавам услуга от общината - не й плащам данъци.

koolio
02-12-2009, 14:32
Хайде ти си правист. Обясни ми как ще осъдиш общината, като според ЗДвП например ти си виновен като влезеш в дупка, щото си карал с несъобразена скорост?

Но да допуснем, че ги осъдиш за дупката и ти платят нова джанта. Ами морални щети? Ми изгубено време? Нерви? Тия на ква база ще ми ги възстановят?

Пари има и сега. Проблемът е че се краде и то яко. Понеже системата явно с избори трудно ще се промени щото българина прост (много прост) и си избира пожарникари трябват некви други мерки.
Революции няма да правим та остава неплащането. Не получавам услуга от общината - не й плащам данъци.
ЗОДОВ - Закон за отговорността на държавата и общините за вреди.
Това, че си карал с "несъобразена скорост" не отменя задълженията на общината и отговорността и, когато не ги изпълнява.
А какво правим, когато пожарникарят реши да понапълни бюджета от обикновените данъкоплатци като мене и тебе, даде разпореждания да се действа бързо, дойде съдебният изпълнител и ти вземе джипа, алфата, космича, чантата, шапката, гащите?

търтей
02-12-2009, 15:02
ЗОДОВ - Закон за отговорността на държавата и общините за вреди.
Това, че си карал с "несъобразена скорост" не отменя задълженията на общината и отговорността и, когато не ги изпълнява.
А какво правим, когато пожарникарят реши да понапълни бюджета от обикновените данъкоплатци като мене и тебе, даде разпореждания да се действа бързо, дойде съдебният изпълнител и ти вземе джипа, алфата, космича, чантата, шапката, гащите?

Ти да знаеш дело по този закон?
Ше ми ги земат ако са на мое име :pizza:
Кат съм беден като църковна мишка могат да ми вземат дедовия. Има и други начини нали ма аре да не навлизаме в детайли.

Виж, принципно данъците трябва да се плащат. Само дето у наше село всичко е с гъза нагоре. Аз плащам, ама нищо не получавам насреща. Е аман, мерси. Некси не е гот, нали?
Демек трябва да се направи нещо.

Mind_Control
02-12-2009, 15:24
Ти да знаеш дело по този закон?
Ше ми ги земат ако са на мое име :pizza:
Кат съм беден като църковна мишка могат да ми вземат дедовия. Има и други начини нали ма аре да не навлизаме в детайли.

Виж, принципно данъците трябва да се плащат. Само дето у наше село всичко е с гъза нагоре. Аз плащам, ама нищо не получавам насреща. Е аман, мерси. Некси не е гот, нали?
Демек трябва да се направи нещо.

Е хубаво де.. Ама тая кола е все на нечие име, така че ще я вземат и после пак ти няма да имаш кола.

koolio
02-12-2009, 15:40
Ти да знаеш дело по този закон?


Знам. Даже за спечелени. Даже съм получавал и изпълнителни листове по такива дела.8)

Stoyan Georgiev
02-12-2009, 15:41
чета тук иии..... куче влачи рейс ;)

Нещо не разбрах идеята на поста?

търтей
02-12-2009, 15:49
Знам. Даже за спечелени. Даже съм получавал и изпълнителни листове по такива дела.8)

Брей, имало надежда. :respect:

BatVas
03-12-2009, 15:08
Ako сте гледали в топ гиър където с някаква барака спукаха гума на дупка (необозначена- беше някъде около 30 на 30 см и доста плитка по нашите стандарти) и се обадиха пичовете в общината. Човекка най-учтиво обясни че ще заплатят щетата тъй като неравността по пътя или дупката има ръб по голям от 4 сантиметра - ако е по малко от 4 см не заплащат. Еххх мечти до нас има дупка с дълбочина поне 20 см и вечер като падна я нея направо ме заболява сърцето хем минавам с 5 км - няма да говоря за шахтата без капак в която пставихме два клона за да се вижда след като извозиха с репатрак няколко коли преди да я обозначим.

търтей
03-12-2009, 15:14
Ako сте гледали в топ гиър където с някаква барака спукаха гума на дупка (необозначена- беше някъде около 30 на 30 см и доста плитка по нашите стандарти) и се обадиха пичовете в общината. Човекка най-учтиво обясни че ще заплатят щетата тъй като неравността по пътя или дупката има ръб по голям от 4 сантиметра - ако е по малко от 4 см не заплащат. Еххх мечти до нас има дупка с дълбочина поне 20 см и вечер като падна я нея направо ме заболява сърцето хем минавам с 5 км - няма да говоря за шахтата без капак в която пставихме два клона за да се вижда след като извозиха с репатрак няколко коли преди да я обозначим.

Кви 4 см бе Васе, кви пет лева, къв кон на втория етаж. Та едно Цариградско ремонтира пожарникарчето и то стана на вълни е вълните са повече от 4 см ... Е кво правим, моля другарко?

Stoyan Georgiev
04-12-2009, 13:09
не подкрепям пожарникаря, не гласувах за него... но търтей, я ми кажи кои според теб са алтернативата ?

да, именно... няма ... когато няма алтернатива, почваш сам да правиш партия ли, какво ?

гласуваш за тези, които са били допуснати на избори...

а за куче влачи рейс, беше по повод схемите с данъците...

вие си бъдете изрядни, а пък може и да се оправим някога, ако обаче всички почнат да се скатават... как мислите, че ще стане работата ?


а за улиците - трагедията е, че има пари да се оправят почти всички гадории, а не се търси сметка... нека да наемат една чужда агенция, която да следи за корупция на дребно от типа "не не бяха 5 камионите с асфалт, бяха 3" и все нещо ще се подобри...

ФЕРАРИСТ
04-12-2009, 17:40
ако обаче всички почнат да се скатават... как мислите, че ще стане работата ?
Мислим че ще е най - добре сички да спрат да крадат и правят гуша.......е тогава вече ще стане работата....

Stoyan Georgiev
04-12-2009, 17:43
Мислим че ще е най - добре сички да спрат да крадат и правят гуша.......е тогава вече ще стане работата....

монетата няма само 1 страна ;)

morfius
04-12-2009, 18:00
монетата няма само 1 страна ;)

Ама на тая монета фераристката другата и страна не е скатаването, а обществения контрол... нашите монетки тука са фалшиви, за това и страната им изглежда друга.

digitalundgrd
05-12-2009, 14:04
Е сега съм пред дилемата да плащам ли тая година данък или не? За 1 година смених 2 пъти окачване...било поради "качествени" части, било поради готините ни пътища...Винетка също плащам, за да се друсам по хубавите ни магистрали. Чувството е, че все едно съм си сложил 5 виброколана на гъза...Какви са глобите, ако не си платя данъка. И въобще някой има ли представа колко е данъка за 120 коня кола в София? По едни калкулатори в нета ми дава 190лв!!??!?, а по друг калкулатор ми дава 140?!???! Миналата година си платих като поп 120лв мисля/!

citroen
05-12-2009, 21:22
Знам. Даже за спечелени. Даже съм получавал и изпълнителни листове по такива дела.8)
Точно с този закон държавата отново си връзва гащите. ЗОДОВ:



Чл. 5. (1) Ако увреждането е причинено поради изключителна вина на пострадалия, обезщетение не се дължи.
И отново стигаме до това, което каза колегата търтей, т.е според КАТ си виновен ти и по този член държавата не ти дължи обезщетение.

fred
05-12-2009, 23:26
Ako сте гледали в топ гиър където с някаква барака спукаха гума на дупка (необозначена- беше някъде около 30 на 30 см и доста плитка по нашите стандарти) и се обадиха пичовете в общината. Човекка най-учтиво обясни че ще заплатят щетата тъй като неравността по пътя или дупката има ръб по голям от 4 сантиметра - ако е по малко от 4 см не заплащат. Еххх мечти до нас има дупка с дълбочина поне 20 см и вечер като падна я нея направо ме заболява сърцето хем минавам с 5 км - няма да говоря за шахтата без капак в която пставихме два клона за да се вижда след като извозиха с репатрак няколко коли преди да я обозначим.
За това ще ни трябват още 50 години, за да достигнем нивото
Иначе не съм чувал за държава, където с радост да си плащат данъците, независимо дали имат или нямат дупки или каквото се сетите.Това е едно от задълженията на общестото-да организира събиране на задълженията, както и да изисква правата си...

AlfaMan
06-12-2009, 08:40
....т.е според КАТ си виновен ти и по този член държавата не ти дължи обезщетение.
Точно така е и именно затова милиционерите като дойдат при такъв инцидент пишат в констативните там протоколи, несъобразена скорост на водача на МПС. То и поради тази причина в правилника не махат този абсурден текст.

MUROMAN
06-12-2009, 12:32
Плащайте бе. Нека ви стрижат. Га общината почне да носи съдебна и финансова отговорност за състоянието на пътищата и понесените от шофьорите физически и морални щети да заповядат да ми се обадят.

Точно така.
Аз не плащам - да ме дирят.:paddle:

Jivko7777
06-12-2009, 13:19
Точно така.
Аз не плащам - да ме дирят.:paddle:

Добре де как така няма да плащаш, то нали се събира за изминалите години...само знам че на определени години ти пращата някаква глоба от 20 лв...но до кога рано или късно ще си го искат всичкия данък и тогава какво ще правим???

citroen
06-12-2009, 19:38
Точно така е и именно затова милиционерите като дойдат при такъв инцидент пишат в констативните там протоколи, несъобразена скорост на водача на МПС. То и поради тази причина в правилника не махат този абсурден текст.Ами да, точно така. Те възможните ситуации са както следва:

Управлявам автомобил Х по прекрасните софииски улици със скорост от 45 км/ч (т.е напълно позволена), изведнъж попадам на неравност, при която последствията са: скъсана пружина, изпаднал шарнир, изкривен калник, спукана гума, деформирана джанта и счупен тас... Оттук нататък всичко зависи от КАТ:

1. КАТ идва и се позовава на:


Чл. 167. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Собствениците
или администрацията, управляваща пътя, го поддържат в изправно състояние,
сигнализират незабавно препятствията по него и ги отстраняват във възможно най-
кратък срок.и


Чл. 170а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Лицата или администрацията,
управляващи пътя, са длъжни:
1. да поддържат в изправност пътя, пътните съоръжения и средствата за
организация и регулиране на движението;
2. да внедряват и поддържат технически средства и системи за регулиране и
управление на движението;
3. ежегодно да извършват оценка и да приемат мерки за ограничаване на
пътнотранспортните произшествия и намаляване на жертвите от тях, дължащи се на
техническото състояние на пътя.


Съответно КАТ предприема мерки срещу общината (акт), а по ЗОДОВ си искате обезщетение.

Но не знам защо се получава ситуация номер 2, при която шофьорът Х получава акт за несъобразена скорост, съответно по чл. 5 от ЗОДОВ държавата не му дължи обезщетение.

Поздрави!

ФЕРАРИСТ
06-12-2009, 22:44
Еха, как звучи само - "КАТ предприема мерки срещу общината"

търтей
06-12-2009, 22:48
Еха, как звучи само - "КАТ предприема мерки срещу общината"

Хъпсурт.
Демек а дано, ама надали.

me4o4ko
07-12-2009, 22:23
Наистина започнаха да изпращат "покани" за доброволно плащане на дължимите данъци!Получаваш я лично на вратата и в определен срок си длъжен да си платиш,в противен случай се завежда дело.
Ето един пример за мой познат,"поканен" да си плати за 6 години - Алфа 146 BOXER 1.6 103hp 1996г. - данък на година 186лв.Той плати 1020лв за шестте години.Всеки може да сметне колко са глобите+лихвите.
Рано или късно всеки ще си плати.Държавната машина не прощава на никого

търтей
07-12-2009, 22:25
Наистина започнаха да изпращат "покани" за доброволно плащане на дължимите данъци!Получаваш я лично на вратата и в определен срок си длъжен да си платиш,в противен случай се завежда дело.
Ето един пример за мой познат,"поканен" да си плати за 6 години - Алфа 146 BOXER 1.6 103hp 1996г. - данък на година 186лв.Той плати 1020лв за шестте години.Всеки може да сметне колко са глобите+лихвите.
Рано или късно всеки ще си плати.Държавната машина не прощава на никого

Или нещо шментиш, или си объркал цифрите, или е на яката далавера от 96 лв.

me4o4ko
07-12-2009, 22:35
Или нещо шментиш, или си объркал цифрите, или е на яката далавера от 96 лв.

Грешката е моя,не 1020лв,а 1200лв :Suicide:

търтей
07-12-2009, 22:38
Грешката е моя,не 1020лв,а 1200лв :Suicide:

Е, значи за 6 години е платил 84 лв глоби и лихви. Пак е на далавера, щото преди 6 години 186 лв бяха едни други пари.

me4o4ko
07-12-2009, 22:42
Не виждам никаква далавера да "изтупкаш" в данъчното 1200лв наведнъж!Мен лично би ме заболяло доста.

търтей
07-12-2009, 22:46
Абе относително е.

Освен това ми сте струва, че са му надвзели пари, защото давността не е повече от 5 години май, ама трябва да проверя как точно седят нещата конкретния случай.

me4o4ko
07-12-2009, 22:54
......защото давността не е повече от 5 години май

Какво имаш в предвид с давността?Това не важеше ли само за дминистративни актове и глоби?Нима ако не си плащал данъци на държавата 10г,то биха могли да ти изискват плащане само за 5г. ,понеже такъв е закона??Хм,странно.
Ако наистина можеш,би ли проверил! :prescription:

pr_00f
08-12-2009, 16:11
Бургас се очертава като номер едно за добри новини.

търтей
08-12-2009, 16:49
Какво имаш в предвид с давността?Това не важеше ли само за дминистративни актове и глоби?Нима ако не си плащал данъци на държавата 10г,то биха могли да ти изискват плащане само за 5г. ,понеже такъв е закона??Хм,странно.
Ако наистина можеш,би ли проверил! :prescription:

Чл. 109. (1) Не се образува производство за установяване на задължения за данъци по този кодекс, когато са изтекли 5 години от изтичането на годината, в която е подадена декларация или е следвало да бъде подадена декларация.

me4o4ko
08-12-2009, 17:41
Чл. 109. (1) Не се образува производство за установяване на задължения за данъци по този кодекс, когато са изтекли 5 години от изтичането на годината, в която е подадена декларация или е следвало да бъде подадена декларация.

Може би някой юрист или вещ би разтълкувал това изречение малко по-подробно и с пример,да речем.... :no:

търтей
08-12-2009, 17:44
Може би някой юрист или вещ би разтълкувал това изречение малко по-подробно и с пример,да речем.... :no:

Дължиш данък за 2005. От 2006 (щото 2005 трябва да изтече) нататък броиш 5 години и ако не те фанат до тогава тоя за 2005 не го дължиш вече.

ФЕРАРИСТ
08-12-2009, 23:34
Може би някой юрист или вещ би разтълкувал това изречение малко по-подробно и с пример,да речем.... :no:
Държавата ти е дала правото да се надлъгваш с нея.......ако не си доволен от нея и услугите който тя ти предлага.......

pr_00f
11-12-2009, 21:54
София :)

http://sofia.dir.bg/2009/12/11/news5533797.html


София няма да увеличава данъците догодина
11 декември 2009 / News.dir.bg
Столичната община е заложила с около 60 млн. лв. по-малко приходи от данъци през 2010 г. в сравнение с първоначалния бюджет за 2009 г.

Това става ясно от предложението на зам.-кмета Минко Герджиков за определяне на местните данъци за следващата година, публикувано на сайта на Столичния общински съвет. Според него приходите от данъци ще са 223.6 млн. лв., а за тази година бяха заложени близо 284.9 млн. лв.

Според проектобюджета не се предвижда увеличение на местните данъци за 2010 година, предаде БТА.

Общината предлага размера на данъка върху недвижимите имоти да не се увеличава догодина и да остане в размер на 1.875 на хиляда.
Изпълнението на този данък към края на ноември тази година е 57 191 173,34 лв., което е 84,85% спрямо плана. Прогнозираните приходи за 2010 г. от този вид данък са в размер на 70 206 500.00 лв., което е с 4.17% в повече от плана за догодина.
От общината очакват увеличението на събираемостта да бъде от събиране на стари задължения и малка част от въведени в експлоатация новопостроени имоти поради намалените темпове на строителство.

Столичната община предлага данъкът върху наследствата за 2010 г. също да не се променя и да остане 0.7% за наследствен дял над 250 000 лв. за братя и сестри и техните деца и 5% за наследствен дял над 250 000 лв. за лица извън горепосочените. Предполагаемият приход от данък върху наследствата за 2010 г. е 100 000 лв., при план за тази година - 250 000 лв. и изпълнение до 30 ноември - 4,6%.

Не се предлага и промяна в размера на данъка върху превозните средства. Изпълнението му към края на ноември е в размер на 58 639 319,59 лв. - 101,48% спрямо плана за 2009 г. Прогнозирани приходи за 2010 г. са в размер на 73 000 000,00 лв. Увеличението на прихода за следващата година се очаква да бъде от събиране на стари непогасени задължения и от новопридобити моторни превозни средства.

Предлага се данъкът за придобиване на имущества при дарение и по възмезден начин да не се променя през 2010 г. и да остане 2.5% върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна върху оценката на имуществото с по висока стойност. Планираните постъпления от този данък за догодина ще бъдат намалени до 76 000 000 лв., спрямо 155 200 000 за тази година, тъй като изпълнението им към 30 ноември е в размер на 56 950 581,65 лв. (36.69%)

Не се предлага и увеличение на размера на патентния данък за следващата година, тъй като тази година размерите му за 1 зона са максимални, а в останалите е с малки разлики в низходящ ред. Предполагаемите приходи за 2010 година са 4 500 000 лв., спрямо планирани за тази - 4 207 850 лв.

fred
06-01-2010, 15:58
Е това е добре, ама под непогасени, не знам дали се има предвид и въобще несъществуващи, защото такива са тия, който всъщност не са подали документи за регистриране на МПС в общината.Защото непогасени, са просто тия, които са вече начислени, ама неплатени.