PDA

View Full Version : Мндаа, идвайте още у родното ми село



търтей
08-12-2009, 23:26
http://dnevnik.bg/dnevnikplus/2009/12/08/827729_sofiia_e_nai-nezelenata_stolica_v_es
кефец


София е най-малко зеленият град в Европейския съюз. Това сочи класация на "Икономист интелиджънс юнит" и "Сименс", публикувана вчера. Според нея българската столица се нарежда на предпоследното 29-то място, като единствено по-зле се представя Киев (последна 30-та позиция), а Украйна дори не е кандидат-член на ЕС.

koolio
08-12-2009, 23:51
Ма нали се разбрахме когато някой почне да ми плаща данъците и сметките, тогава да ми казва къде да идвам :pokey:.

търтей
08-12-2009, 23:57
А не. Просто колкото повече хора са наблъскани тука, толкова по-кофти ще живеем. Пренаселеността не е готина.

koolio
09-12-2009, 00:32
А не. Просто колкото повече хора са наблъскани тука, толкова по-кофти ще живеем. Пренаселеността не е готина.

Ние това много добре го знаем и жокер не ни требе. Ама кажи алтернативата? Работа за 300 лева в родното място не се приема.

търтей
09-12-2009, 10:25
Че защо аз трябва да ти казвам каква е алтернативата? Ти малък ли си да се сетиш сам? НИкой никога не ти е обещавал, че ще е лесно.

morfius
09-12-2009, 10:27
И докато се джафкаме един друг... ония дето имат интерес да живеем зле се кефят яко, честито на печелившите :censored:

koolio
09-12-2009, 10:38
Че защо аз трябва да ти казвам каква е алтернативата? Ти малък ли си да се сетиш сам? НИкой никога не ти е обещавал, че ще е лесно.
Ма аз да съм се оплаквал от нещо и да съм казвал на някого къде да живее? София е пренаселена и гадна за живеене - факт. В София възможностите са несравнимо по-големи отколкото в други градове - е с някои изключения - факт.
Аз за алтернативата съм се сетил сам доста отдавна - живея в София, работя, плащам си данъците, пазя чисто, спзавам правилата и гледам да не преча на хората, които правят като мен, независимо дали са родени или не в София, дали живеят тук от една, пет, десет или двадесет години. Затова ме дразнят някакси разни подмятания.

---------- Post added at 08:38 ---------- Previous post was at 08:36 ----------


И докато се джафкаме един друг... ония дето имат интерес да живеем зле се кефят яко, честито на печелившите :censored:

Аз отдавна викам, че вместо да се делим на "кореняци" и "селяни" по-добре да искаме от тия, които се разпореждат с нашите данъци, да ги харчат в наш интерес. Ама никой не чува ... По-лесно е да си викаме "Махай ми се от моя град!" и "няма пък, ше си прая квот си искам!"

pr_00f
09-12-2009, 10:39
София е най-малко зеленият град в Европейския съюз. Това сочи класация на "Икономист интелиджънс юнит" и "Сименс", публикувана вчера.

Всички "селяни" дето са изсекли дръвчетата в китната преди столица - на сапун. :roll2:

viki
09-12-2009, 10:43
Всички "селяни" дето са изсекли дръвчетата в китната преди столица - на сапун. :roll2:
ненене,....към централна гара:roll2::roll2::roll2::roll2:
Пчелице,
на всеки се е случвало(или ще се случи) да бъде пришълец някъде....
Аз също не съм щастлива от факта,но...опитай се да се поставиш на мястото на отрещната страна.Дори да не успееш да я разбереш,приеми я.Аз така правя:)Разбира се ,това си лично мое виждане,никой не е длъжен да се съобразява с него:)

търтей
09-12-2009, 10:51
О, аз отдавна съм приел че цяла България ще се пресели в софето.

Но от това не следва, че ги разбирам. Щото нали 300 лв в родното мясо едно, че не е вярно и второ, че не е коректно, просто щото стандартът е друг и съответно покупателната способност на тия 300 лв е различна.

А като си добър професионалист, ти си добър и в Кривохуй, Дупнишко и в Лондон.

morfius
09-12-2009, 10:54
А като си добър професионалист, ти си добър и в Кривохуй, Дупнишко и в Лондон.

Само дето специалноста ти в Кривохуй е толкова полезна колкото астронавтиката да речем ... и какво правим :roll2:


Не е само до данъци ... до цялостна икономическа политика е - случайно да знаете защо всички големи фирми се бутат в София?

търтей
09-12-2009, 11:02
Само дето специалноста ти в Кривохуй е толкова полезна колкото астронавтиката да речем ... и какво правим :roll2:


Мислиш бе. То не се ходи в университет, просто щото трябва и вашия род да има поне един вишист, а щото ще имаш полза от това дето си го учил.

Ако нямаш идея как да се реализираш, да - кандидатства, приемат те нещо там, изкласяваш и идваш у софето (ако не си успял още като студент да се преместиш в мечтания алкохолен рай - щутгарт) щото имало работа за всички.

morfius
09-12-2009, 11:06
Мислиш бе. То не се ходи в университет, просто щото трябва и вашия род да има поне един вишист, а щото ще имаш полза от това дето си го учил.

Ако нямаш идея как да се реализираш, да - кандидатства, приемат те нещо там, изкласяваш и идваш у софето (ако не си успял още като студент да се преместиш в мечтания алкохолен рай - щутгарт) щото имало работа за всички.

Полза има, но не и в едно село да кажем?
Я ми обясни какво ще прави човек с години опит в поддържане на корпоративни мрежи и сървъри на село, ще гледа крави?
Или ще въведем феодалокомунизъм, квотата за ИТ в населено място е 0.05, останалото - оператори на биологични еденици?

Питах по-горе нещо... що всичкото работодател се е набутало в София бре?

търтей
09-12-2009, 11:08
Полза има, но не и в едно село да кажем?
Я ми обясни какво ще прави човек с години опит в поддържане на корпоративни мрежи и сървъри на село, ще гледа крави?

В 21 век дали ще работиш от офиса на околомръсното или от офиса в крувохуй е се тая




Питах по-горе нещо... що всичкото работодател се е набутало в София бре?

Цял съм слух?

pr_00f
09-12-2009, 11:21
Еми питат те , отговори.
Недей да слушаш само.

Кажи ми защо НР направиха супорт центъра си в София ( едно 2000 човека) а не в Троян например?
Защо не го направиха , на мен идеята да живея и работя в Троян ми допада доста повече от колкото да живея и работя в София.

търтей
09-12-2009, 11:24
Еми питат те , отговори.
Недей да слушаш само.

Кажи ми защо НР направиха супорт центъра си в София ( едно 2000 човека) а не в Троян например?
Защо не го направиха , на мен идеята да живея и работя в Троян ми допада доста повече от колкото да живея и работя в София.

Щото са тъпаци що :)

morfius
09-12-2009, 11:27
Е аз ако знаех целия отговор щях ли да питам?
Имам някои подозрения - Агенция Големи данъкоплатци - изискването е седалището да е в София, държавната администрация не се децентрализира... и сие остатъци от татово време.
Я иди си устрой инфраструктура в Кривохуй да те видя, сателита е чувствителен към време, уайрлеса трябва да облази терена, кабела (особенно стъкларията) златен ще ти стъпи... и сие.
Но ако говорим за останалите градове ... не разбирам защо 95% е наблъскано в София, а 10 или повече други населени места с възможности за инфраструктура и развитие са ограничени или се ограничават с 5%.

---------- Post added at 11:27 ---------- Previous post was at 11:24 ----------



Кажи ми защо НР направиха супорт центъра си в София ( едно 2000 човека) а не в Троян например?
Защо не го направиха , на мен идеята да живея и работя в Троян ми допада доста повече от колкото да живея и работя в София.

Е тоя въпрос и аз си го задавам, айде Троян не е удачен - далече е от оптичните пръстени дето се градят, но удобни места бол.
И това - щото са тъпаци, не е отговор... никой не е толкова тъп, че да плаща в десетки пъти по-високите цени за сградата в БПС от колкото тези в Ст. Загора да речем.

търтей
09-12-2009, 11:30
Щото тука има много евтина работна ръка, те затова е тука. Щото този център на просветата (евтините курви и алкохол) щутгарт е у софето. Щото в кривохуй трябва да си доведат работна ръка.
Щото никой не мисли за повече от две три години напред.

morfius
09-12-2009, 11:36
Няма областен град без купчини училища и поне 2 университета дето събират от цялата област същите като Ст. Град.
Няма областен град без изградена инфраструктура за поне 5 големи работодателя.
Няма областен град в който работната ръка не е по-евтина от София.
Нещо куца ... но какво?!

търтей
09-12-2009, 11:45
Нещо куца ... но какво?!

Куца това, че за много хора самият факт, че са се добрали до голямото село, е повод за гордост.

И вероятно още много други неща, ама и аз съм изчерпан то към идеи.
Знам как може да се реши този проблем, но не знам защо се е зародил. Или поне не ми е изцяло ясно.

morfius
09-12-2009, 11:48
Е да чуем решението?
Според мен трябва да си изясним, как и защо се е зародил... за да се намери решение.

cyberhill
09-12-2009, 11:49
За да лапат от Софийска Община! За това!
Кой им разреши да сторят като ненормални? Кой им дава какви ли не разрешителни? Кой се опитва по всячески начини да централизира всичко в София?!
След като си отговорите на тези въпроси, ще стане ясно защо "селяните" прииждат ;)
Нормалния човек от София, Пловдив , Враца , Плевен и т.н. знаете ли колко му е мечта да се мести по квартири и т.н. ?
Ако Правителствата не целяха да централизират всичко , за да има данъци , нови жилища на "супер" цени и т.н. , нямаше да пускате подобни теми.

dimo
09-12-2009, 11:49
Не тези които идват в някой град секат дърветата.И не те отговарят за зеленината ,нито за архетектурния градоустройствен план нито за ВиК нито за инфраструктурата.В повечето случаи тук са замесени само местни многознайковци.

morfius
09-12-2009, 11:53
Едва ли лапането на общината е главния мотив тук... лапа им се на всички общини.
Централизацията по татово време беше ясна, въпроса тук е защо няма децентрализация вече 20 години.

---------- Post added at 11:53 ---------- Previous post was at 11:51 ----------


Не тези които идват в някой град секат дърветата.И не те отговарят за зеленината ,нито за архетектурния градоустройствен план нито за ВиК нито за инфраструктурата.В повечето случаи тук са замесени само местни многознайковци.

Дърветата ги изсякоха да застроят... а строежите разчитат на купувачи, които в масата си са хора които не са имали имот в София преди падането на жителството.
Връзката е очевадна, нямаше всяка крива круша да е блок в който да се продават малоумни жилища на безумни цени, ако нямаше такова търсене.
А това, че държава и община спомагаха първоначалното натрупване на капитала... е една друга тема.

cyberhill
09-12-2009, 11:54
A кой не си е гледал работата? Аз ли ?
И искаш да кажеш, че по татово време е било централизирано така ли ?
Аз не мисля така...

bouncer
09-12-2009, 12:17
Пичове, има няколко основни неточности в изказаните до тук тези:
1. Няма нито едно голяма производствена мощност в София. Говоря за завод, фабрика и т.н. просто няма защото е скъпо. респективно производственито мощности са в провинцията - значи и там работа има.
2. София е столица на държавата, нужно ли е да обяснявам защо администрацията е съсредоточена в столицата? който не си е изяснил - тук е президента и министерския съвет. От тук следва че тук е и парламента, щото някакси ще е тъпо за всяка среща на изпълнителната власт да се ходи до Троян.
3. един системен адмиснистратор в Кривохуй ще си седна на гъза, ще създаде негова си фирмичка и ще почне да прекарва нетец до съседите, после до съседните села, после къде си иска. ЕС дават огромни събсидии за прекарване на широколентов интернет до селските райони и един системен администратор ще разбере че това е бъдещето на интернет провайдърите и ще се набута в този сегмент на пазара. капиш?
4. Всяко село и малък град без никаква инфраструктура и индустрия е също така прекрасен неразработен пазарен дял. Като не ти се занимва с интернет или не си системен администратор от Кривохуй винади можеш да се обърнеш към селското стопанство къде ако някой ми каже че няма пари просто не е истина как ще му се изсмея. ЕС и ЕК дават ужасно много субсидии и пари стига да знаеш как да си ги посикаш и какво искаш да правиш. ама друго си е в Софията да си тарикатче и след 6 месеца тука вече да псуваш другите на селянин!

pr_00f
09-12-2009, 12:29
3. И тъкмо си изградил бизнеса в с. Кривохуй с твоята малка фирмичка и ти идва на гости голям интернет доставчик с един голям и красив дъмпинг на цените и ти вземат целият разработен бизнес.
Тоя филм сме го гледали вече.

Old Fox
09-12-2009, 12:33
Пичове, има няколко основни неточности в изказаните до тук тези:
1. Няма нито едно голяма производствена мощност в София. Говоря за завод, фабрика и т.н. просто няма защото е скъпо. респективно производственито мощности са в провинцията - значи и там работа има.
!
Mощности в провинцията, но централите са в София. Респективно и данъците се плащат в София. Работа има за бачкатори и тук там некой инжинер. А мощностите са в провинцията именно защото там работна ръка е по-евтина.



4. Всяко село и малък град без никаква инфраструктура и индустрия е също така прекрасен неразработен пазарен дял. Като не ти се занимва с интернет или не си системен администратор от Кривохуй винади можеш да се обърнеш към селското стопанство къде ако някой ми каже че няма пари просто не е истина как ще му се изсмея. ЕС и ЕК дават ужасно много субсидии и пари стига да знаеш как да си ги посикаш и какво искаш да правиш. ама друго си е в Софията да си тарикатче и след 6 месеца тука вече да псуваш другите на селянин!
Търсите прекалено дълбоки причини. Всичко в природата се движи по линията на най-малко съпротивление. За чий да се трепя, да развивам пазарни дялове и т.н и т.н. като мога същия жизнен стандарт(точно стандарт имам предвид) да го постигна като постъпя на работа в София? Ми никъв(не че съм тръгнал да се местя в София де).
За ефтината работна ръка в София не мога много да се съглася.

bouncer
09-12-2009, 12:40
ами след като администрацията е тук е нармално и централите да са тук. искаш да кажеш че в един завод с 1000 човека персонал (примерно) работпт само бачкатори?!?! той се управлява сам нали? и също така мениджърите в тези заводи получават лоши пари ли? или също така ми твърдите че един предприемач в провинцията не изкарва пари ли? ако си опечеш нещата и си управяваш бизнеса като хората печелиш и то доста добре.

А относно идването на големия интернет провайдър в Кривохуй - ами като си си изградил вече инфрструктурата с европейски пари дали големият интернет провайдър ще си копе и слага техни кабеля или няма да ти плаща наем да ползва вече готовата инфраструктура? ъ?

koolio
09-12-2009, 12:44
Пичове, има няколко основни неточности в изказаните до тук тези:
1. Няма нито едно голяма производствена мощност в София. Говоря за завод, фабрика и т.н. просто няма защото е скъпо. респективно производственито мощности са в провинцията - значи и там работа има.
2. София е столица на държавата, нужно ли е да обяснявам защо администрацията е съсредоточена в столицата? който не си е изяснил - тук е президента и министерския съвет. От тук следва че тук е и парламента, щото някакси ще е тъпо за всяка среща на изпълнителната власт да се ходи до Троян.
3. един системен адмиснистратор в Кривохуй ще си седна на гъза, ще създаде негова си фирмичка и ще почне да прекарва нетец до съседите, после до съседните села, после къде си иска. ЕС дават огромни събсидии за прекарване на широколентов интернет до селските райони и един системен администратор ще разбере че това е бъдещето на интернет провайдърите и ще се набута в този сегмент на пазара. капиш?
4. Всяко село и малък град без никаква инфраструктура и индустрия е също така прекрасен неразработен пазарен дял. Като не ти се занимва с интернет или не си системен администратор от Кривохуй винади можеш да се обърнеш към селското стопанство къде ако някой ми каже че няма пари просто не е истина как ще му се изсмея. ЕС и ЕК дават ужасно много субсидии и пари стига да знаеш как да си ги посикаш и какво искаш да правиш. ама друго си е в Софията да си тарикатче и след 6 месеца тука вече да псуваш другите на селянин!

То на приказки много лесно.
Първо, що всички мислите, че бизнесът е само айти и селско стопанство. И че всички това са учили и това умеят.
Второ, що пропускате факта, че във всяка средна и малка местна община има едни спонсори на кмета и общинския съвет дето ако някой опита да развие печеливш бизнес ще дойдат при него и учтиво ще му кажат - я, мойто момче, се отстрани малко оттука, че да не ти се счупят случайно и двата крака или децата ти да ги блъсне някой при нещастен случай с неизвестен извършител.

търтей
09-12-2009, 12:50
във всяка средна и малка местна община има едни спонсори на кмета и общинския съвет

хаха
това същото го има и у наше село, сешшсе :hmm:

Old Fox
09-12-2009, 13:10
ами след като администрацията е тук е нармално и централите да са тук. искаш да кажеш че в един завод с 1000 човека персонал (примерно) работпт само бачкатори?!?! той се управлява сам нали? и също така мениджърите в тези заводи получават лоши пари ли? или също така ми твърдите че един предприемач в провинцията не изкарва пари ли? ако си опечеш нещата и си управяваш бизнеса като хората печелиш и то доста добре.

Нещо подобно:-)
От 1000 души има 3 топ мениджъри, 20 средно ниво и да речем още толко високо квалифициран технически персонал Демек стаха 43. От тия 43 само първите 3 вземат сравними със софийските заплати. Останалите са в графа горе долу добре. Всичко останали 957 - майка плаче.

bouncer
09-12-2009, 13:32
То на приказки много лесно.
Първо, що всички мислите, че бизнесът е само айти и селско стопанство. И че всички това са учили и това умеят.
Второ, що пропускате факта, че във всяка средна и малка местна община има едни спонсори на кмета и общинския съвет дето ако някой опита да развие печеливш бизнес ще дойдат при него и учтиво ще му кажат - я, мойто момче, се отстрани малко оттука, че да не ти се счупят случайно и двата крака или децата ти да ги блъсне някой при нещастен случай с неизвестен извършител.

ти лично опитал ли си или само си чувал че така става? корупция има навсякъде ама и манталитет от типа "аз нема да опитвам щото то нема да стране" също има. и после като некой опита и успее "тоя е мутра или престъпник или бачка за мутри и престъпници". Всъщност положението хич не е такова. най-големият зор ще са ти бумащината и бавната административна машина а всичко останало става доста лесно.

за другия колега - ами не съм съгласен. смеп да твърдя че съм дълбоко запозбат със структората на огромен завод в беден иначе район и мога да кажа че мениджърите на место взимат доста дорби пари и са много повече от 50 човека. да не говорим че самата компания е инвестирала доста в района за създаване на училища които да подготвят кадри, инфраструктура, социално отговорност...хората са доволни и бизнесча е доволен. значи все пак става а?

fred
09-12-2009, 13:34
В Атина и Солун живеят около 6-7 милиона души, а цяла Гърция я има, я няма 11 милиона.
Според мен не са виновни идещети.Ако не бяхме крадливо, страхливо и овчедушно племе нямаше да оставим да стигнем до това състояние, защото в другите соц държави /тия на запад от нас/нещата са по-добре.
И софиянци допуснахме да си осерем столицата, както и държавата, така че и затова сами сме си виновни.Не съм видял ежедневни протести от поне 50 хиляди души, които да се борят за правата си, за каквото и да е било.

Old Fox
09-12-2009, 13:42
Работата е там че и аз съм запознат, също дълбоко и не само за един завод.
Примерни за високи възнаграждения в беден район също мога да дам, но само един (но има намесени чисто политически интереси там)
Чисто икономически аз като работодател нямам изгода да давам възнаграждения много над средното за района, просто всички останали плащат малко. Получава се затворен кръг. И в тоя кръг по-амбициозните и мобилни хора познайте какво правят. Започват собствен бизнес с всичките му хамалогии? Пък и не всеки става за предприемач(а и не трябва да е така) и не всяка специалност става да започнеш бизнес с нея.

cyberhill
09-12-2009, 14:03
То не е лошо да е голяма София и т.н. , ако ще и 6.2милиона да стане, но тъй като се иска инфраструктура , организация и план за бъдещето , а в София - няма такъв, това е положението!
Метро не се прави ( според мен де ( не съм спец)) във вече готов град, а се съобразява в даден момент и за в бъдеще се изпълнява , без да затварят половин София.

Не съм и не искам да живея в София, но много често съм там и по на зле върви.
ТрЪНвай ще ми правели по цариградско?!?!? Знам ли...

didod
09-12-2009, 14:17
Разрастването е неизбежно, факт. Ако обаче имаше и план за това, щеше да е чудесно. И между другото всеки по-голям град в България е 'жертва' на този процес. Мащаба в София е друг.

Отивам да отсека още едно дърво от парка отсреща...

AR147
09-12-2009, 14:23
Искам да се върна на село,да има природа,да си гледам животинки и доматки.Ще изкарвам с 300 лева на месец и ще имам много свободно време.
Защо се бутаме в пустата София,тук печелим повече,ама харчим Тройно в Пари и Време.

Избрах професия ,която може да се работи само в София,но сега сериозно обмислям въпроса да се махнааааааааааааааааааааааа.

cyberhill
09-12-2009, 14:26
Разрастването е неизбежно, факт. Ако обаче имаше и план за това, щеше да е чудесно.

Ето това искам да кажа...
Трябва да се сърдим на правителство , община и т.н.
А не - "селянин" VS "столичанин"

bouncer
09-12-2009, 14:27
Търтея го каза малко по-рано - като кандидатстваш във ВУЗ мислиш какво ще учиш, а не просто драпаш за "вишо". Като професията ти може да се работи само в София (аз освен за ватман не се сещам друга професия дето да може само тук да се работи ама айде) а ти не си от София защо си решил да учиш това?!??

cyberhill
09-12-2009, 14:30
Ще учи и ще работи където си иска?!
Аз визи за "ВЕЛИКАТА" столица не знам да са необходими?!

kolev
09-12-2009, 14:31
колеги, айде стига с тия смешки. в класацията със столиците софия ще е и на тая позиция и по гъстота на населението. така че живеещите в софия въобще не са много на фона на останалите столици.
а и всеки софиянец може да живее в който си иска град добре и без съседите му да го гледат странно стига да си остави манталитета в софия.

didod
09-12-2009, 14:37
Да бе. Ще дебна аз какво може би ще има да се работи в Стара Загора след 10 години и ще си избера специалността. Стига, моля. Учил съм каквото ми се е сторило интересно. Идвам, защото това, което правя сега за 2000 лв., там ще го правя за 1000. И не ми обяснявайте колко било евтино в провинцията и как същия стандарт можело с по-малко пари да се постига.
Сега не работя в София, но живея тук. Плащам сметки тук, наем тук, наливам гориво тук, купувам си дрехи, храна и прочие пак тук. По кръчми ходя пак тук. Тези пари по един или друг начин си остават.

Old Fox
09-12-2009, 15:04
Като професията ти може да се работи само в София (аз освен за ватман не се сещам друга професия дето да може само тук да се работи ама айде) а ти не си от София защо си решил да учиш това?!??

E не така. Уча каквото искам. Тъпо е да си избирам професия на регионален принцип.

Stefo
09-12-2009, 15:30
Мда, уча, каквото си искам.
Работя, каквото си искам.
И освен това живея, където си искам.
Демокрация, ръъйш ли.

koolio
09-12-2009, 15:55
Търтея го каза малко по-рано - като кандидатстваш във ВУЗ мислиш какво ще учиш, а не просто драпаш за "вишо". Като професията ти може да се работи само в София (аз освен за ватман не се сещам друга професия дето да може само тук да се работи ама айде) а ти не си от София защо си решил да учиш това?!??

Извинявай, ма в коя година и в кой век живееш?!?

morfius
09-12-2009, 16:06
Браво, браво... продължавайте да доказвате, че си заслужаваме управлението :wallbash:

търтей
09-12-2009, 16:40
Браво, браво... продължавайте да доказвате, че си заслужаваме управлението :wallbash:

Естествено че си го заслужаваме.
Това също така е и отговор към оня колега дето питаше кой бил виновен. Еми той лично.

(Също така и аз и прочее)

ПП И естествено, че трябва да се мисли за реализация на знанията. Иначе от тях полза няма. МА мисленето е сложен и труден процес.

morfius
09-12-2009, 16:49
Реализация е едно, географското и обвързване друго.
Не, че и аз не съм родом от София, просто целия тоя спор е изместен и крив.

Бобби
09-12-2009, 17:05
В крайна сметка....каква е разликата м/у сотоличанин и софиянец:?:

търтей
09-12-2009, 17:06
Реализация е едно, географското и обвързване друго.
Не, че и аз не съм родом от София, просто целия тоя спор е изместен и крив.

Заеби. Наш колко познавам дето завършиха квото ги приеха просто е така да имат вишо и да не одат в казармата?

morfius
09-12-2009, 17:12
Има и такива, но те и с това завършеното и без него все толкова се реализират, независимо дали тук или другаде.
Просто темата е друга, защо след като е очевадно, че претъпкването тук води до мизерия, то продължава и се насърчава на всички нива, от семейно-психологическо, до държавническо и политическо.

bouncer
09-12-2009, 17:58
пичове,
ако внимателно ми прочетете постовете до сега ще ви стане ясно че никъде не се изказвам против това да не може всеки който си иска да жевее където си иска. Просто посочвам нещата, които според мен издишат в тезите на колегите.

Според мен когато искаш да учиш висше образование си избираш спечиалност, по която би искал да работиш след това или поне да ти помага. крайно против съм да се учи само защото трябва да се учи. Няма логика иначе аз да уча за корабен инженер с ясната идея че ще си живея в Пазарджик например.

търтей
09-12-2009, 18:01
Аз имам едни друг въпрос. Колко са тези митични професии дето само в София можеш да се реализираш с тях?

AR147
09-12-2009, 18:52
Аз ще ви кажа защо избрах прфесия ,която може да се работи само в София.Ами когато влизах във Вуз да уча информатика,Специалистите в тази област взимаха по 1000,2000 лева,а в моя град се взимаше средна заплата 200 примерно,в София средно 500,600 лева примерно.Сега тука в една Дюнерджииница взимат колкото програмист :D.СМЯХХХХХ
Та така пари,всичко е заради тях и заради тях се взимат и най-грешните решения.

koolio
09-12-2009, 19:21
Аз имам едни друг въпрос. Колко са тези митични професии дето само в София можеш да се реализираш с тях?

Нали правиш разлика между реализация и оцеляване? :bored:

търтей
09-12-2009, 19:24
Нали правиш разлика между реализация и оцеляване? :bored:

За оцеляването виШото не е плюс, а пречка.

Ма продължавам да не знам кои са тия професии

Sm0k
09-12-2009, 19:31
Аз ще ви кажа защо избрах прфесия ,която може да се работи само в София.Ами когато влизах във Вуз да уча информатика...



Ма продължавам да не знам кои са тия професии

Е човека каза. Аз съм в същия сектор и имам доста познати в него. И познавам само трима дето си работеха работата в провинцията - единия работеше за някви чужденци от вкъщи (ама приключи с тях), а на другите двама им фалираха провинциалните работодатели :) Факт е, че България не е силиконовата долина и не във всеки град можеш да си намериш добра работа в тоя софтуерния бизнес :)

търтей
09-12-2009, 19:34
Аре точно за софтуерния да не говорим, щото сте много далече от истината.

koolio
09-12-2009, 19:38
За оцеляването виШото не е плюс, а пречка.

Ма продължавам да не знам кои са тия професии

Виж ся, не говорим въобще за тия, дето са влязли само да учат виШо. Тях ще ги отсее пазарът.
Кво правим ако си качествен архитект, адвокат, икономист и в родното си място освен борба за оцеляване друго не можеш да постигнеш?

търтей
09-12-2009, 19:42
Виж ся, не говорим въобще за тия, дето са влязли само да учат виШо. Тях ще ги отсее пазарът.
Кво правим ако си качествен архитект, адвокат, икономист и в родното си място освен борба за оцеляване друго не можеш да постигнеш?

Пазарът не ги отсява обаче, щото ги е срам да се върнат на село и подбиват цените.
Качественият архитект е качествен архитект и в Кривохуй и в София. Това, че живееш в Кривохуй, никак не означава, че клиентите ти ще са само от там. И т.н.

Old Fox
09-12-2009, 19:44
Никъде не говорим че става само в София.
Говорим за професии дето някъде другаде се заплащат за ххх лева, а в София за хххх.

търтей
09-12-2009, 19:47
Никъде не говорим че става само в София.
Говорим за професии дето някъде другаде се заплащат за ххх лева, а в София за хххх.

В София ходенето до работа и обратно + обяд на работното място е около 350-400 лв.
Некси, нали, не е се тая?

koolio
09-12-2009, 20:14
В София ходенето до работа и обратно + обяд на работното място е около 350-400 лв.
Некси, нали, не е се тая?

Що си решил, че в другите градове транспорЪта и ранъта са без пари?!? :BBQ:

търтей
09-12-2009, 20:16
Що си решил, че в другите градове транспорЪта и ранъта са без пари?!? :BBQ:

Щото може би знам? :pokey:

AR147
09-12-2009, 20:21
Аре точно за софтуерния да не говорим, щото сте много далече от истината.
Говори ми за Софтуер.......

The_Game
09-12-2009, 20:53
че не е коректно, просто щото стандартът е друг и съответно покупателната способност на тия 300 лв е различна.


Чак пък друг стандарт....

Има цял свят на разположение, който където му е кеф там утива. Пренаселено му е утива в някоя вила и остава там да живее, на този пък му било скучно и зимал малко пари, еми като има възможност за по-добро според него, го прави.

Излишно е всичко това
:BBQ::BBQ::BBQ:

robygas
09-12-2009, 21:01
Мисля, че тук не става въпрос кой къде Утива, а за това ,че си беше добре като си имаше Жителство и ТКЗС-та.

Old Fox
09-12-2009, 21:08
Да не се повтаряме, но
Никой не отива в София щото е по-гадно там нали.
Па и навсякъде другаде като могат да се правят също толкова лесно същите пари и е чисто и не е населено и въобще, що няма преселение към малките градове откъм София?

търтей
09-12-2009, 21:10
Да не се повтаряме, но
Никой не отива в София щото е по-гадно там нали.
Па и навсякъде другаде като могат да се правят също толкова лесно същите пари и е чисто и не е населено и въобще, що няма преселение към малките градове откъм София?

Има, но е само на висококачествени специалисти и предприемачи. Познавам представителна извадка.
Тия дето имат вишо зарад тапията или искат като правят дюнери да взимат 2к на месец ходят само в София. Същите тия дивни селтици цапат и серат яко.

Old Fox
09-12-2009, 21:13
Засягаш друга моя любима тема.
За чий един дюнерджия взема 2 бона?

търтей
09-12-2009, 21:15
Засягаш друга моя любима тема.
За чий един дюнерджия взема 2 бона?

Щото тия с вишото трева да ядат. И понеже са гъзари у градо плащат много. Ама понеже са дебили, без извинение, от друга страна подбиват цената на собствения си труд.

Furious 155
09-12-2009, 21:17
защо пак се хванахте кой откъде е придошъл и кой тук го е посрещнал??? Нали ги гледам тия КОРЕНЯЦИТЕ около мен, как се мятат боклуци през балкона и фасове по улиците от колите... да сега ще кажете че тия, придошлите са ги научили! Мърша винаги има и ще има, проблема е че мършата е привлечена тук, заради така наречените лесни пари или там някакво бързо забогатяване! И да така е - ако крадеш и биеш лесно се става заможен - много хора - много стока.
Темата е за зеленост на Столицата!!! Зеленина няма достатъчно, защото от десетки години няма единен градоустройствен план на Столицата! Не може да се строи на парче и после да се мисли къде да сложат 20 саксии, за да отговаря строежа на изискаването и да вземе акт16!

търтей
09-12-2009, 21:21
защо пак се хванахте кой откъде е придошъл и кой тук го е посрещнал??? Нали ги гледам тия КОРЕНЯЦИТЕ около мен, как се мятат боклуци през балкона и фасове по улиците от колите... да сега ще кажете че тия, придошлите са ги научили! Мърша винаги има и ще има, проблема е че мършата е привлечена тук, заради така наречените лесни пари или там някакво бързо забогатяване! И да така е - ако крадеш и биеш лесно се става заможен - много хора - много стока.
Темата е за зеленост на Столицата!!! Зеленина няма достатъчно, защото от десетки години няма единен градоустройствен план на Столицата! Не може да се строи на парче и после да се мисли къде да сложат 20 саксии, за да отговаря строежа на изискаването и да вземе акт16!

Къде живееш в Сф?
Освен това не става въпрос за зеленина точно - прочети статията и критериите, по които се прави класирането.

Furious 155
09-12-2009, 22:05
"Индексът на зелените градове се базира на осем критерия - въглеродни емисии, транспорт, енергия, сгради, вода, боклуци, качество на въздуха и екополитики."
Няма значение къде живееш в София, повечето места отговарят точно на картинката ми.
Сгради, вода, боклуци - пряко зависими от точно за това което писах!
Извинявам се за неточността горе - не зеленост, а "зелен град" трябваше да употребя, в еко значението на определението зелен!

търтей
09-12-2009, 22:06
Няма значение къде живееш в София, повечето места отговарят точно на картинката ми.
Има, щото в некои квартали кореняци както им викаш нема.
В некои квартали паркове има. И т.н.

me4o4ko
10-12-2009, 08:22
Пичове,аз например не се натискам да идвам у Софето.
Седя си тука в провинцията,взимам по 15-20 бона на сезон от курорт,бачкам си за престижна фирма в софтуерният бизнес,взимам си перфектната заплата за този регион,изминавам всеки ден разстоянието до работа от 10км за 10минути,паркирам си свободно в центъра на града.....е какво??Лошо ли ми е??
А вие,"софиянци",що се пъните всяко лято по това "море",дето така му викате. :smile:
Стойте си там,нямаме нужда от вас,ние пак ще оцелеем някак си....щото все се правите,че сте съобразителни,толерантни и чисти,ама като дойдете на "море" все едно всички са ви длъжни с нещо,понеже сте столичани.Дръжте се така,както искате да се държат с вас.
На всички ВАС ви липсва едно,на нас "селяните" друго...еми трябва някак си да се се научим да живеем заедно...:hump:

Stefo
10-12-2009, 09:49
Абре пчелице, като няма Пипълс на село, кво прайм.
Имаче отдавна да съм "емигрирал" у Правохуй, ма той примерно на n+1 часа от Пипълсо, как така ще се лиша от твоето присъствие на живо :-D
А в Правохуй не уважават талянските боклуци и само голфъри се събират в местната кръчма, няма на кого да си кажеш болежката с прекъсващите чистачки или да се похвалиш, че пак лепиш картера примерно :)

bouncer
10-12-2009, 10:54
приятелю бургаски,

никой не казва че сме по-добри или по-умни от останалите. Казваме просто, че в този град става все по-трудно да се живее нормално заради пренаселението. Защото всяка година тук идват няколко хиляди студента и след пет години се връщат няколко десетки по родните си места. всичко останала стои тук.

На въпроса защо един дюнерджия взима 2000 лв ще отговоря веднага и категорично - защото изправен пред ужаса да напусне този иначе доста неприятен за живеене град почти всеки с виШо е готов да работи за половината от заплащането на конкурентите, за да остане...пък те мама и тате ще помагат щото дИтету е в СофЕата.

енд ъф стори.

morfius
10-12-2009, 11:16
Проблема колега е и в това, че половината от на конкурентите в абсолютна стойност е в пъти повече от средното в родното му място.
А повечето хора трудно смятат елементарната счетоводна сметка - приход-разход=печалба.
Ако не беше така, нямаше да плаче де що свари от кредити например.

gkalinov
10-12-2009, 12:36
Да накарат пишман чорбаджиите и парвенютата на село да развържат малко кесиите и ще разтоварят столицата.

търтей
10-12-2009, 12:39
Да накарат пишман чорбаджиите и парвенютата на село да развържат малко кесиите и ще разтоварят столицата.

Кой да ги накара? Щото комунизЪмА си отиде.

Derry
10-12-2009, 12:57
Като гледам по цял ден пишете у тоя форум не ми е ясно кога работите та да изкарате пари да си раззелените града. Скоро ходих до Софето и имах възможност да огледам пейзажа от високо, какво да ви кажа, пълна трагедия, кооперацийки и блокчета нацвъкани по възможно най-безразборен начин и това около центъра, мизерия, ми на село в един краварник ми се струва по-чисто и подредено. Докато си зяпах ми хрумна как горе-доло може да заприлича на нещо градчето ви, събаряте всичко в един квадрат да речем 500 х 500 метра, посредата си вдигате един хубав голям 30 етажен блок, в него навирате народа от съборените кооперацийки, около него дръвчета и трева, пожелание може и алей с пейки и подобен инвентар, след това се местите на следващич парцел и така. Тъкмо между големите парцели ще може да си направите наново широки шосета. Ще стане хем зелено, хем с външен вид, независимо дали се гледа отгоре или си шляпаш по тревицата. Айде успех :evil:.

P.S. После може да дойдете да оправите зеленината на село.

tipo1960
10-12-2009, 13:35
Я ,кво се получило,МАЧКАТА от София била по,по,по....от лъва на Кривохуй.-И аз искам да съм МАЧКА,казал лъва.

nightroller
10-12-2009, 14:28
Колеги и приятели, изетох цялата тема и мисля, че съм длъжен да пиша щото се чуствам донякъде отговорен за създаването и (всичко почна на чаша бира с Петър).

Според мен има няколко оксиморона относно дефиницията на понятието "Селянин" аз предлагам да го заместим с такова "Селяндур" защото селянина сам по себе си не носи качествата описани в продължение на темата ;)

Та значи Селяндура не е обвързан с мястото където е роден, където живее, работи, където се преместил и се доказва като Селяндур. Селяндура е вид сурогат, предмет на нашето време, за който са характерни - ниска душевност, подражателно поведение, липса на адекватна ценностна система, експлоататорски настроен към всичко около него, има изкривени представи за живота и голям комплекс за себедоказване...
Така обединени тези качества образуват индивид, дълбоко дистресиран от променящата се среда, измерващ собствената си идентичност с материалните си придобивки, агресивно настроен към всико около себе си и изключително невротизиран ... Проблема на София е в това, че тука този индивид се самосъздава априори - така си мисли, че ще оцелее по-добре.

Проблема на София е проблем и на други градове!!!

Създаването и сапоопределнето на Селяндура е симбиоза между това как средата формира Селяндура и това как Селяндура влияе на средата - омагьосан кръг който формира лицето на София

Такааа, какво да правим и как да избегнем опастността да бъдем въвлечени и себеразпознати като Селяндури?!
Предлагам да използваме едно много просто правило - "предай нататък" ако някой не ви засече на кръстовище и НЕ ви напсува - предайте нататък - не засичайте и не псувайте, ако в парка някой не се блъсне във вас ако в мола някоя кака не ви прегази, ако съседа не се напие и не извърли целия си боклук от балкона, ако не ви откраднат джантите с гумите, ако в магазина не ви прередят и мн. други - предайте нататък :):) така ще превърнем София в един много хубав и лесен за живеене град, където ако иска може да се премести цяла България :):) нямам нищо против ...

Дано да съм станал ясен и поне малко да предизвикам замисляне :)

п.п. Дойнов, ако искаш трий поста ;) мисля няма какво да ни попречи да отегчаваме до смърт сервитьорките в Пипълс с дълбокомислени теми ;):):D:D

pr_00f
10-12-2009, 15:05
Та значи Селяндура не е обвързан с мястото където е роден, където живее, работи, където се преместил и се доказва като Селяндур. Селяндура е вид сурогат, предмет на нашето време, за който са характерни - ниска душевност, подражателно поведение, липса на адекватна ценностна система, експлоататорски настроен към всичко около него, има изкривени представи за живота и голям комплекс за себедоказване...


Нещо да ти напомня за бае ти Ганьо ?
Май май не откриваме ние топлата вода :)

bager
10-12-2009, 15:16
Нещо да ти напомня за бае ти Ганьо ?
Май май не откриваме ние топлата вода :)

Ти сега недей да намесваш Алеко тук! Той е поредният селянин, роден в провинцията и дошъл да работи в София.

Както между впрочем и Иван Вазов, а и много други... знаете ги, няма да изброявам.

nightroller
10-12-2009, 15:25
тогавашния Бай Ганю (имам предвид не литературния герой) поне го е крепял здравият селски морал а сегашния Бай Ганю е страшен защото няма поведенчески регулативни механизми. София е място, където може да не видиш напсувания от тебе никога повече - анонимността на Селяндура е неговия най-голям авантаж според мен

---------- Post added at 13:25 ---------- Previous post was at 13:17 ----------


Ти сега недей да намесваш Алеко тук! Той е поредният селянин, роден в провинцията и дошъл да работи в София.

Както между впрочем и Иван Вазов, а и много други... знаете ги, няма да изброявам.

няма и нужда :) Иван Хаджийски дефинира два типа хора в БГ преди и след освобождението - селянин и еснаф :) Селяндура обаче е поведенчески модел, няма значение кой го носи - човек с три висши, мутра или човек дошъл от Горна Оряховица, Враца или недай си боже - Мездра ;):D

bager
10-12-2009, 15:41
тогавашния Бай Ганю (имам предвид не литературния герой) поне го е крепял здравият селски морал а сегашния Бай Ганю е страшен защото няма поведенчески регулативни механизми. София е място, където може да не видиш напсувания от тебе никога повече - анонимността на Селяндура е неговия най-голям авантаж според мен

---------- Post added at 13:25 ---------- Previous post was at 13:17 ----------



няма и нужда :) Иван Хаджийски дефинира два типа хора в БГ преди и след освобождението - селянин и еснаф :) Селяндура обаче е поведенчески модел, няма значение кой го носи - човек с три висши, мутра или човек дошъл от Горна Оряховица, Враца или недай си боже - Мездра ;):D

Добре де и тогава кои точно да не идваме в родното ви село и защо?

bouncer
10-12-2009, 15:53
Добре де и тогава кои точно да не идваме в родното ви село и защо?

не, пич, не си разбрал и откровенно се заяждаш. Спора е за това, че София се пренасели и че има живот и в малките градове (което бе подето след като някой каза че само тук може да се намери работа за норманли пари). Не спорим че ако не си от София не си човек. Не мисля че откровенното ти заяждане може да се нарече конструктивно и е уместно.

nightroller
10-12-2009, 16:02
Моля дано не съм засегнал някого ... аз лично нямам нищо против :) да идва в селото който иска :) аз не правя разлика между тва кой откъде идва :):) аз имам против гадния поведенчески модел, който селото заставя хората да използват ... той НЕ работи само унищожава и малко останалите условия за живот тука просто всеки човек нека се замисли как да бъде по-добър и да забелязва тези около себе си и тогава всичко ще е наред :) така мисля

---------- Post added at 14:02 ---------- Previous post was at 13:55 ----------


не, пич, не си разбрал и откровенно се заяждаш. Спора е за това, че София се пренасели и че има живот и в малките градове (което бе подето след като някой каза че само тук може да се намери работа за норманли пари). Не спорим че ако не си от София не си човек. Не мисля че откровенното ти заяждане може да се нарече конструктивно и е уместно.

Сигурен съм, че Багер не иска да се заяжда (познавам го и сме пили бира заедно) просто съм го провокирал с иронията дето писах за Мездра ... понеже познавам много хора оттам и знам че четът форума и ще ме разберат :) написах го като скрит майтап към тях ;)

pr_00f
10-12-2009, 16:14
Е добре де , отново за ИТ да отворим дума.
Къде в един малак град ще имаш възможност да поддържаш корпоративни мрежи с хиляди потребители и техника която една малка фирма може само да сънува ?
Как ще се измъкнеш от нивото админче на 15 или 100 потребителя, как ще се развиеш професионално ?
И не на последно място как ще си докараш едно 2-3 пъти по -голяма заплата, спрямо това което вземат мои приятели в малките градове.

п.с Един тъп фъпроз . Като казах НР - ами при нас процента на хората които са кореняци софиянци по грубата ми преценка не надвишава 15 %. Е добре де защо ? Защо не идват да работят кореняците на една сравнително добра заплата и на добри условия (+100 % спазване на закона от страна на работодателя, нещо което в Българските фирми не се среща често)?
Тъп ли е въпроса ? Или се сещате какъв е отговора.
Аз си го знам ама да Ви видя.

Speeder
10-12-2009, 16:21
Не свеждайте всичко до заплата, транспортни разходи и храна.

Дайте да видим дали има развитие в малките населени места в България или пак трябва да работим в големия областен град.
С ОГРОМНО удоволствие бих живял през цялото време в моето градче защото е доста по-зелено и обичам да ходя по павирани тротоари.
За момента обаче не мога да правя компромис с развитието си. ... това е ..

търтей
10-12-2009, 16:23
Кореняците са 250 000 - от тях жени + пенсионери + не ит, сложи произволен процент и пак 15% дава много добро ниво на заетост на кореняци.

pr_00f
10-12-2009, 16:26
Че жените не могат ли да работят в ИТ сферата ?

DerMeister
10-12-2009, 16:28
Могат, ама тепърва ще започват, та за конкретният момент е статистически коректно да ги махнем. Все едно мъже шивачки. Няма кво да ги смяташ, ако се чудиш ще има ли работна ръка в дадено село.

nightroller
10-12-2009, 16:38
Вижте сега специално за ИТ базираните работи може да се бачка дистанционно аз мога да работя дистанционно правил съм го и го правя и сега - няма никаква необходимост да стоя тука :) и не бих стоял и един ден ако:

1. имаше нормална пътна инфраструктура за да мога да стигна бързо от хубавата ми къща в дефилето около Своге до София или до Варна на среща без тва да ми коства риск за живота или цял ден мотаене из безобразните кръстовища ...

2. Нормална система на влаковете (ако имаше такава ич не ползвам автомобил)

само две неща и отивам далече сред природата да си копам градинката, да си дестилирам алкохол и да се радвам на спокойствието което ще ми осигури време за проучвания както и ще бъда мноого по-ефективен в работата си ... примерно :)

bager
10-12-2009, 16:39
не, пич, не си разбрал и откровенно се заяждаш. Спора е за това, че София се пренасели и че има живот и в малките градове (което бе подето след като някой каза че само тук може да се намери работа за норманли пари). Не спорим че ако не си от София не си човек. Не мисля че откровенното ти заяждане може да се нарече конструктивно и е уместно.

Прочети си мнението пак(може да обърнеш внимание и на правописа) и кажи, дали ти не се заяждаш откровено, пич?


Аз пак питам, кои са кореняците и кои пришълците?
Как и защо да забраниш на някой, да иска по-добър живот за себе си и за семейството си, обвързвайки го с местораждането му?
Можеш да избереш да живееш където и да е, стига да се съобразяваш с моралните и законови норми на конкретното място.

nightroller
10-12-2009, 16:46
Аз пак питам, кои са кореняците и кои пришълците?
Как и защо да забраниш на някой, да иска по-добър живот за себе си и за семейството си, обвързвайки го с местораждането му?
Можеш да избереш да живееш където и да е, стига да се съобразяваш с моралните и законови норми на конкретното място.

1. Всеки има право на щастие
2. Всеки има право на избор

Никой не може да забрани на никой освен на себе си какво може да прави ...
Проблема е, че няма морални и законови норми или ако има те са изкривени ...
И да не се отклони темата - липсват вътрешни морални регулатори

botsos
10-12-2009, 17:45
п.с Един тъп фъпроз . Като казах НР - ами при нас процента на хората които са кореняци софиянци по грубата ми преценка не надвишава 15 %. Е добре де защо ?

Профе, веднага ти отговарям - щот Пенчо от Цалапица е добър в работата си и е израстнал до висока позиция (заслужено). Идва софеанското гъзарче с опит и подходящо образование и иска х пари заплата. Обаче идва и Гацо от Цалапица и иска в пъти по-малко пари. Самозабравилият се Пенчо вече се мисли за велик и казва: Аз ще прееба газето дет иска много пари и се прави на много отворен, пък Гацо за няколко години ще се научи. И хоп - ето го отговора на въпроса ти. И преди да започнеш да спориш по тази теори (която не е само теория), нека ти кажа, че аз лично съм го изпитал това на гърба си.

П.С. Писна ми някой чуйпетловски селандур да върши работа в софето за пари, в пъто по-малко от реалните!!!!

Have a nice day!

morfius
10-12-2009, 18:09
Профе, веднага ти отговарям - щот Пенчо от Цалапица е добър в работата си и е израстнал до висока позиция (заслужено). Идва софеанското гъзарче с опит и подходящо образование и иска х пари заплата. Обаче идва и Гацо от Цалапица и иска в пъти по-малко пари. Самозабравилият се Пенчо вече се мисли за велик и казва: Аз ще прееба газето дет иска много пари и се прави на много отворен, пък Гацо за няколко години ще се научи.

То това работи още щото у нас масата фирми са като в стария виц (роднина... милиционер...) връзкар... работяга... учи се... връзкар... работяга... гъзолизец... гъзолизец... гъзолизец.
Иначе за тия години дето се учи Гацо ... загубите ще са им по-големи от спестеното от заплатата му.

botsos
10-12-2009, 18:12
То това работи още щото у нас масата фирми са като в стария виц (роднина... милиционер...) връзкар... работяга... учи се... връзкар... работяга... гъзолизец... гъзолизец... гъзолизец.
Иначе за тия години дето се учи Гацо ... загубите ще са им по-големи от спестеното от заплатата му.

:th_up:

VFTI
10-12-2009, 18:17
за другия колега - ами не съм съгласен. смеп да твърдя че съм дълбоко запозбат със структората на огромен завод в беден иначе район и мога да кажа че мениджърите на место взимат доста дорби пари и са много повече от 50 човека. да не говорим че самата компания е инвестирала доста в района за създаване на училища които да подготвят кадри, инфраструктура, социално отговорност...хората са доволни и бизнесча е доволен. значи все пак става а?



Брех...може ли да чуем къде се намира този завод и как се казва:shocking::shocking:

ФЕРАРИСТ
10-12-2009, 18:28
Бих се напънал малко по навик да изкарам държавата и системата виновни, ама в такива теми обичам само да чета мненията на ората.....

Бобби
10-12-2009, 18:30
Брех...може ли да чуем къде се намира този завод и как се казва:shocking::shocking:
В Севлиево, моето момче :wow:...но не съм сигурен, дали не се разпаднаха нещата с"Видима Идиал'

VFTI
10-12-2009, 18:47
В Севлиево, моето момче :wow:...но не съм сигурен, дали не се разпаднаха нещата с"Видима Идиал'

Абе и аз чакам отговор, защото ако е в Севлиево, явно аз съм нещо сбъркан, че незнам и 18г. съм живял така....Впрочем съм завършил "училището което подготвя кадри"...Ама така де явно аз нещо не съм в час:wow:

Бобби
10-12-2009, 18:54
Абе и аз чакам отговор, защото ако е в Севлиево, явно аз съм нещо сбъркан, че незнам и 18г. съм живял така....Впрочем съм завършил "училището което подготвя кадри"...Ама така де явно аз нещо не съм в час:wow:
А бе тук нали ти е по сладък живота...:wow:...не съжалявай..а и избора на каки по голям, особено тия дето идват от твоя край:)))

Доко
10-12-2009, 18:56
А вие софиянчета като се напъвате с Гацо Бацо за работно място и искате да го върнете на село, замисляли ли сте се на кого се напъвате ? Щото все си мисля ,че на Гацо Бацо батко му ви е шеф , или си мислите, че всичкото бизнесмен е столичанин ? :drinking: Аз колкото познати имам със солиден бизнес в София ,всички са от провинцията и ви дават няколко хиляди работни места и "дебели заплати". :shocking:

trustworthy
10-12-2009, 19:03
Аз предлагам първо да уточним колко време трябва да си живял (или предците ти) в един град, за да се наречеш 'кореняк' :upsidedwnsmiley:

Бобби
10-12-2009, 19:05
А вие софиянчета като се напъвате с Гацо Бацо за работно място и искате да го върнете на село, замисляли ли сте се на кого се напъвате ? Щото все си мисля ,че на Гацо Бацо батко му ви е шеф , или си мислите, че всичкото бизнесмен е столичанин ? :drinking: Аз колкото познати имам със солиден бизнес в София ,всички са от провинцията и ви дават няколко хиляди работни места и "дебели заплати". :shocking:
Ами какво чакаш...идвай насам с толкова приятели, ще си пръв столичанин, но не и кестен както ни викахте в казармата

Доко
10-12-2009, 19:07
Ами какво чакаш...идвай насам с толкова приятели, ще си пръв столичанин, но не и кестен както ни викахте в казармата

Ами аз избягах от там 95, не мерси :shocking: Тук ми е много добре. Съпругата ми също е кореняк софиянка и дума не ще да чуе за местене пак в София. А между другото почти всяка седмица идвам , като квартал ми е.

п.с. Лятото дъщеря ми я пращам в най-голямото село при баба и дядо в София.:wow:

Бобби
10-12-2009, 19:10
Аз предлагам първо да уточним колко време трябва да си живял (или предците ти) в един град, за да се наречеш 'кореняк' :upsidedwnsmiley:
Ами или мъжкото, или женското дърво да е израснало м/у Яна и Бояна....след това опрашването е голямо...разклонения колко щеш, но корена последен изсъхва!

---------- Post added at 17:10 ---------- Previous post was at 17:09 ----------


Ами аз избягах от там 95, не мерси :shocking: Тук ми е много добре. Съпругата ми също е кореняк софиянка и дума не ще да чуе за местене пак в София. А между другото почти всяка седмица идвам .
А...откъснал си ти едно цвете от тука:))...

Доко
10-12-2009, 19:22
А...откъснал си ти едно цвете от тука:))...

Мдаа, и да ти кажа честно се пробвахме като бяхме млади и глупави с моята съпруга две години да живеем в столицата, не мерси , нищо не може да замени спокойствието . А наистина в провинцията останаха само граждани. :waving:

Бобби
10-12-2009, 19:26
Всички сме граждани на тая страна....а селенията е там, където е най голямия жмел:drool:.....
Ами така е....както и на вас през лятото(ако не си в туристическият бизнес) не ви е толкова до туристи, така и на нас....но лошото е, че наште туристи остават не само за 3 месеца !!!

vikoalfa
11-12-2009, 02:45
Добре де,защо винаги в такива теми софиянците играят лошите.Никой не визира града от който идва селяндура(версачето),а вие шопа тва,шопа онова...той да ми дойде тука...смех,пълен смех.Май понятието селяндур е измислено от натурализиран селяндур(нов софиянец).
Аз предлагам кардинално да решиме проблема с озеленяването-бутаме всички Вузове и Студ. Град и ги правиме на паркове,даже съм му измислил име Шопски Парк.Построяваме нови модерни учебни заведения в Ямбол!А да видиме къде ще отидат новите адвокати и инДжинери с майка краварка,бащата багерист.Пак у София,хм и така не става.Пожарникаря ще ни оправи.
Тоя спор София срещу Провинция(така наречена) стана,като кокошката и яйцето.
Не се впрягайте толкова!


Даже ако някой ме пита къде искам да живея ще кажа Варна,Лом(хубав град,а останаха само мангали) и В.Търново.Ама така ако продължава сериозно ще се замисля върху преместването.

търтей
11-12-2009, 11:36
Малко полезни факти, за да не се говори на изуст.
София е един от най-старите градове в Европа.
Шопите са кореняци, ама на Самоков.

DerMeister
11-12-2009, 11:38
София освен, че е един от най-старите е и един от най-селските и грозните, няма абсолютно нищо, понеже до преди 100 години си е била село. Квото и да е, да си го кажем в очите. Не че останалите градове в БГ са различни, ама просто на фона на останалтие европейски столици....:sickness:

fred
11-12-2009, 11:46
Е аре сега, много си е красива София особено през 30 годни. Наричали са я и малкия Брюксел. интерес на истината и след това си е красива.
А Варна какъв град е била град е била преди 100 години?Или Търново, айде сега, голямата хубост....
А Атина пък какъв град е бил преди 100г?Никакъв...

Проблема не е от града а от малумното устройство на държавата след 1944 г., което и сега ни държи влага и досега, а и за в бъдеще.

DerMeister
11-12-2009, 11:47
Ееее, един да си признае, "евалла", "ашкосум", "машалла"....... :notworthy: :wow::cheers:
Е кво има за признаваме, всички виждаме. Лошото е, че в ПРИМЕРНО в Бургас пак си е същата работа, само едно море там смърди и цапа през лятото. Та квото си имаме, това ще трябва да си любим, тачим и милеем.

търтей
11-12-2009, 11:49
Пичови, дайте сериозно и по темата. Чат разделът е другаде. Благодаря.

pent
11-12-2009, 11:49
Е аре сега, много си е красива София особено през 30 годни.
Казва ли са и малкия Брюксел, че Варна какъв град е била град е била преди 100 години?А Атина пък какъв град е бил преди 100г?Никакъв...

Проблема не е от града а от малумното устройство на държавата след 1944 г., което и сега ни държи влага

ми че те и на Русе са казвали 'малката Виена', ама какво от това :)

за Атина си лекинко в грешка :)

в тоя ред на мисли, София си е супер! само да не минаваш през някой квартали :))))))

Доко
11-12-2009, 11:55
Е кво има за признаваме, всички виждаме. Лошото е, че в ПРИМЕРНО в Бургас пак си е същата работа, само едно море там смърди и цапа през лятото. Та квото си имаме, това ще трябва да си любим, тачим и милеем.

Да де, прав си, но аз не мрънкам, и никой от провинцията не съм видял да мрънка, присъща черта за "столичани" . Аз не се сещам някой да е обещал столица само за столичани ,нали ? Демокрация. А и не Бургаския главен архитект взе парите да се подписва под всички строителни разрешителни в столицата. Селянина купувач на жилище не е виновен, че се блъска под терасата ти в новата кооперация ,построена в градинката на междублоковото пространство. Не търсете вина у "селянина" а у самите вас "столичани".

DerMeister
11-12-2009, 12:01
Да взема да си обобщя мисълта в контекста на темата.
Ако ще София да е най-скапаната столица за живеене, пак ще продължават да идват от провинцията, защото останалите градове в БГ са на същото дередже. Може някой да е малко по-зелен или чист, ама си има друг кусур като скапана инфраструктура, мега химически завод, яко цигани и т.н. и т.н. И естествено ... НЯМА РАБОТА, вие за разни IT-та и т.н. професии говорите, но това са много малка част от пришълците, всичко останало копа, бичи и кара. IT верно и на друго място може да станеш.

---------- Post added at 12:01 ---------- Previous post was at 11:59 ----------


Да де, прав си, но аз не мрънкам, и никой от провинцията не съм видял да мрънка, присъща черта за "столичани" .
Е що да не мрънкам като не мога да ходя с кола на работа, тъпча се в метрото и не мога да си паркирам пред блока, където преди се чудех дали напреки или надлъжно да спра.
Не ми е гот вече и си е за мрънкане. От провинцията не мрънкат, защото го няма тоя момент. Вервай ми и там ще се размрънкат, ако им дойде до главата.

Доко
11-12-2009, 12:18
Е що да не мрънкам като не мога да ходя с кола на работа, тъпча се в метрото и не мога да си паркирам пред блока, където преди се чудех дали напреки или надлъжно да спра.
Не ми е гот вече и си е за мрънкане. От провинцията не мрънкат, защото го няма тоя момент. Вервай ми и там ще се размрънкат, ако им дойде до главата.

Разбра ме погрешно. Не мрънкайте по форумите, иди пред кабинета на главния архитект, или на Бойко ако щеш, не ти е виновен селянина който запълва дупките от време на време по пътя и върши черната работа в столицата, а и "той" няма как да прочете това. Нормално е да се задръстите като града не се разширява, а се презастроява, и тук е така ,но в по-малки мащаби - поносимо е все още . :handshake:

търтей
11-12-2009, 12:20
Разбра ме погрешно. Не мрънкайте по форумите, иди пред кабинета на главния архитект, или на Бойко ако щеш, не ти е виновен селянина който запълва дупките от време на време по пътя и върши черната работа в столицата, а и "той" няма как да прочете това. Нормално е да се задръстите като града не се разширява, а се презастроява, и тук е така ,но в по-малки мащаби - поносимо е все още . :handshake:

Е на къде да се разширява, като заради шибаното кремиковци (този паметник на глупостта на социализъма) нормалната посока на разширена на София беше затворена. А и там все още почвата е отровена.
А селянинът е виновен, щото е тъп като манастирска гугутка и гласува за партията майка или оня гъз гойко.

DerMeister
11-12-2009, 12:21
Ама аз мрънкам, защото ми се мрънка, просто се оплаквам, няма с какъв довод да ида и да поискам да се сложи КПП на входа на София. Виж може да мрънкаме реално за задължителна регистрация, данъци, глоби за мръсотия и простотия, ама сме толкова далече от тия неща...
Като знам какъв невероятен отзвук имаха една, две жалби дето съм пускал и се изпълвам с амбиция. :wow:

Доко
11-12-2009, 12:40
Е на къде да се разширява, като заради шибаното кремиковци (този паметник на глупостта на социализъма) нормалната посока на разширена на София беше затворена. А и там все още почвата е отровена.
А селянинът е виновен, щото е тъп като манастирска гугутка и гласува за партията майка или оня гъз гойко.

Към Елин Пелин бре, хем ще имате извинение за хлеба и млекото :wow:
А за гласуването спор няма, тук можем само да мрънкаме .:cry:


Ама аз мрънкам, защото ми се мрънка, просто се оплаквам, няма с какъв довод да ида и да поискам да се сложи КПП на входа на София. Виж може да мрънкаме реално за задължителна регистрация, данъци, глоби за мръсотия и простотия, ама сме толкова далече от тия неща...
Като знам какъв невероятен отзвук имаха една, две жалби дето съм пускал и се изпълвам с амбиция. :wow:

А защо искаш КПП, искай събаряне на незаконните строежи, те "селяните" сами ще си тръгнат като им бутнат къщите,хем пак на градинки ще станат. Виж какво правят "гражданите" в рибарското селище в Бургас - бутат къщите на "селяните" :wow:.
Я виж съседите Гърци как "мрънкат" и взимай поука. А да не ти казвам у щатите как "мрънкат". :wow:

cyberhill
11-12-2009, 12:44
София си е достатъчно разширена.
Това че няма градоустройствен план е съвсем друга тема... ( Не че Пловдив има :( )
Просто те ви еб*ха м*й***а , а ТЕ са общината и политическите поръчки които изпълняват.
За това , не са виновни "селяните" , "гражданите" и "софиянците".
Но "столичани" много знаят да говорят, че им са виновни "селяните".
Аз ли Ви избирах кмета и другите боклуци ?
Познавам много кореняци софиянци и нямам нищо против хората които поради една или друга причина живеят с София, но да се говори така с/у всички, че били селяни... поражда само едно - омраза между "Софиянци" и "Провинциалисти"!
Нали сме Българи преди всичко ;) ????????

old alfist
11-12-2009, 12:46
На Търтея, като не му харесва в София да си продава апартаментите и да дойде да живее в Плевен - ще му намеря работа

търтей
11-12-2009, 12:48
На Търтея, като не му харесва в София да си продава апартаментите и да дойде да живее в Плевен - ще му намеря работа

Обещаваш ли?

Хаджи Пако ми е дядо :shocking:

Освен тва по-лесно е да ме запознаеш с щерката :wow:

old alfist
11-12-2009, 12:50
Обещаваш ли?

Хаджи Пако ми е дядо :shocking:

Освен тва по-лесно е да ме запознаеш с щерката :wow:
Колето ще те запознае с нея.

Sm0k
11-12-2009, 14:06
Д
Е що да не мрънкам като не мога да ходя с кола на работа, тъпча се в метрото и не мога да си паркирам пред блока, където преди се чудех дали напреки или надлъжно да спра.
Не ми е гот вече и си е за мрънкане. От провинцията не мрънкат, защото го няма тоя момент. Вервай ми и там ще се размрънкат, ако им дойде до главата.

Е точно това вярно е голям проблем. Във всички големи градове по света могат да се возят в метрото, само тук го имаме за нещо долнопробно и държим да си ходим с колите на работа. Да не си мислиш, че в Лондон ходят на работа с метрото, щото нямат 10 паунда в джоба да сипят бензин на колата :)

Иначе, Доко е съвсем прав. Нито главния архитект на Бургас се е подписвал на строителните разрешителни, нито кмета на Кривохуй.
Тоя процес който доведе до задъхването на столицата можеше много лесно да се предвиди преди години, да не говорим че е съвсем естествен и го има на много места по света. Само трябваше да се работи по инфраструктурата на града и да не се позволяват абсурдни строежи преди да е станало късно. Аз съм навит да ходя с метро в центъра. Само трябва преди това да го довършат, което вече можеше да бъде налице, ако не бяха краднали и не бяха се мотали в продължение на 20 години. И след като го довършат не е лошо по периферията на центъра да построят няколко обществени паркинга с по-голям капацитет, където да си оставя колата и да хвана влака. Само дето няма къде да ги построят, щото продадоха терените (по-точно ги замениха) за да барнат там кооперацийки и молчета. Като направят това съм навит, ако трябва и пропускателен режим за автомобили в центъра да има, няма и да си помисля да си вкарам колата там :) С паркирането по кварталите проблема е същия. В много квартали паркоместата можеха да се увеличат, щото не беше трудно да се сетиш преди години, че след като в България масово се внасят евтини стари бангии от Европа, хората ще си ги накупят и броя на колите които трябва да се паркират някъде нощем, рязко ще се увеличи. Да, ама в кварталите нови паркинги не се появиха, щото трябваше там да се барнат кооперациийки, тъговски комплескчета и т.н. С автомобилините пътища проблема пак е същия. Южната дъга на околовръстното беше тясна като кокоши гъз (и голяма част от нея все още е), ама някой беше побързал да продаде терените около нея за секви бензиностанции, магазини и други лайна без да мисли кво ше правим утре. И ако ми кажете за тия неща кой е виновен, браво :)

И накрая, по света има градове, в които голяма част от населението е придошло от цял свят, не само от "провинцията" и там някой не се оплаква, че гадните китайци, японци, мексиканци и африканци му пречат да паркира. Просто цялата тая тълпа има кой да и дърпа конците така, че да не се стига до проблеми като нашите :)

DerMeister
11-12-2009, 14:09
Навсякъде се оплакват вервай ми. И аз ходя с метро на работа, по-удобно ми е и пестя пари. Просто е много наблъскано, а като ми се наложи да ползвам колата е ад. Никъде, ама никъде не съм казал, че някой е длъжен да се съобрази с мен или някой няма право да си търси щастието в София. Просто се дразня и си мрънкам, то тва остана, поне докато не се изнеса малко отстрани.

Kuku
11-12-2009, 19:44
Аз предлагам първо да уточним колко време трябва да си живял (или предците ти) в един град, за да се наречеш 'кореняк' :upsidedwnsmiley:БИ ТРЯБВАЛО да са три поколения назад :roll:

Коки
15-12-2009, 02:19
Аз имам едни друг въпрос. Колко са тези митични професии дето само в София можеш да се реализираш с тях?

ВАТМАН !!! Да си виждал трамваи другаде в БГ?

ДЕПУТАТ !!! Офисите им са в Партийния дом.

nhg
15-12-2009, 19:01
Хм, бях се зарекъл да не вземам отношение по темата, ама ще кажа следното: Всеки народ си заслужава управниците (респективно софиянци си заслужават кмета - и предишния, и по-предишния...); даже премиер го направиха, сега и държавицата ше цъфне!
Така че "градоустройството" (нарочно го пиша в кавички) си е резултат от самите гласоподаватели... (не че у наше село е по-различно де, просто мащабите са други)

mirchetu
15-12-2009, 19:03
Обещаваш ли?

Хаджи Пако ми е дядо :shocking:

Освен тва по-лесно е да ме запознаеш с щерката :wow:

Колето ще те запознае с нея.

Еш, мен пък как ме намесихте? :tongue2: Аз съм щерката :handshake:
И всъщност съм си баш за тая тема де, защото и аз правя навалица в София. Виновни ли сме, че всички ВУЗ-ове са в този... иначе толкова :sickness: хубав град? :D
Силно се надявам като се изучим с моето момче, да освободим София от присъствието си и да се върнем в Плевен. :smartass: Нямало работа. Който търси, намира! ;)

търтей
15-12-2009, 19:06
Еш, мен пък как ме намесихте? :tongue2: Аз съм щерката :handshake:


Е на, да видиш как стават некои неща.
Приятно ми е :)

koolio
15-12-2009, 21:22
Еш, мен пък как ме намесихте? :tongue2: Аз съм щерката :handshake:
И всъщност съм си баш за тая тема де, защото и аз правя навалица в София. Виновни ли сме, че всички ВУЗ-ове са в този... иначе толкова :sickness: хубав град? :D
Силно се надявам като се изучим с моето момче, да освободим София от присъствието си и да се върнем в Плевен. :smartass: Нямало работа. Който търси, намира! ;)

А, те и мен ме намесиха с посреднически функции.:pimp:
Мира, ти може да се появиш в Пийпълс някой четвъртък, хем ти е наблизо.

pavlin
16-12-2009, 21:00
Господа софиянци,
Защо се страхувате от конкуренцията на т.н. селяни. Ами хората имат право да си ходят където искат и да се реализират където си искат, на това се казва свободен пазар и демокрация. Докато има търсене ще има и предлагане. Държавата може в определена степен да регулира този процес но не и да ограничава свободата на хората. Друг е въпросът че на 80% от т.н. софиянци татковците или дядовците им са от село и в това няма нищо лошо стига да са хора полезни на обществото. За мен софиянци са всички хора които живеят в този град защото иммено те са тези които плащат местните данъци и такси.

fred
16-12-2009, 21:54
Н.В. Мони 3, мадридския крадец е Н-то поколение благородник, иначе е с морал на циганин гробар от Малашевци,иначе най добра професия у нас е бивш член на СИК, съчетано с борец без образование

Коки
16-12-2009, 23:55
Аз предлагам първо да уточним колко време трябва да си живял (или предците ти) в един град, за да се наречеш 'кореняк' :upsidedwnsmiley:


БИ ТРЯБВАЛО да са три поколения назад :roll:

Чекай малко! 3 поколения значи "аз, родителите и бабите и дядовците", така ли? Е, да ама от 4 баби и дядовци, ако един е от другаде, ко праим? Ами ако е от град по-стар и от София същото ли е като от Кривохуй? Ами ако едната баба е от Кривохуй, а пък другата баба има благородно потекло, проследимо от 17-ти век насам?

Сигурен съм, че всеки от нас понякога като види някого на улицата, вика "тоя е ега ти селянина". Без да се е запознал с родословното му дърво. Затова дайте да оставим тия глупости кой кое поколение е не знам си какъв.

Kuku
17-12-2009, 00:30
Аз мисля, че се отнася за всички в родословното дърво, за три поколения назад, но не претендирам за достоверност!
Реално, във всяко едно поколение от родословното дърво може да има преселник, но дали това изкоренява родословното дърво - не знам :D

Коки
17-12-2009, 00:34
Аз мисля, че се отнася за всички в родословното дърво, за три поколения назад, но не претендирам за достоверност!
Реално, във всяко едно поколение от родословното дърво може да има преселник, но дали това изкоренява родословното дърво - не знам :D

Мисля, че много задълбаваш. Срещал съм възпитани хора в затънтени села. Срещал съм възпитани хора от село, дошли в София. Срещал съм невъзпитани хора родом от София. И обратното. Изобщо, срещал съм всякакви. Мисълта ми е, че това не е мерило кой какъв е.

Stoyan Georgiev
17-12-2009, 23:40
Че защо аз трябва да ти казвам каква е алтернативата? Ти малък ли си да се сетиш сам? НИкой никога не ти е обещавал, че ще е лесно.

той си е намерил алтернатива, това, че на някой не му оттърва... нека и той да си намери алтернатива ?!

фактът, че някой е роден в коньово или долни тръмбеж по някакъв начин го прави по-недостоен от теб да диша въздух от големите градове ли ?

и тея неща със стандартите ходи ги обяснявай на някой балама, незнам как реши, че в софия е най-скъпо

от село в софия и от село/софия в лондон е същия принцип, разстоянието е по-голямо

---------- Post added at 21:31 ---------- Previous post was at 21:27 ----------


Чекай малко! 3 поколения значи "аз, родителите и бабите и дядовците", така ли? Е, да ама от 4 баби и дядовци, ако един е от другаде, ко праим? Ами ако е от град по-стар и от София същото ли е като от Кривохуй? Ами ако едната баба е от Кривохуй, а пък другата баба има благородно потекло, проследимо от 17-ти век насам?

Сигурен съм, че всеки от нас понякога като види някого на улицата, вика "тоя е ега ти селянина". Без да се е запознал с родословното му дърво. Затова дайте да оставим тия глупости кой кое поколение е не знам си какъв.

за съжаление са малко хората, които използват разум и логика за неща различни от "какво ще ям довечера"

---------- Post added at 21:40 ---------- Previous post was at 21:31 ----------


Пичове,аз например не се натискам да идвам у Софето.
Седя си тука в провинцията,взимам по 15-20 бона на сезон от курорт,бачкам си за престижна фирма в софтуерният бизнес,взимам си перфектната заплата за този регион,изминавам всеки ден разстоянието до работа от 10км за 10минути,паркирам си свободно в центъра на града.....е какво??Лошо ли ми е??
А вие,"софиянци",що се пъните всяко лято по това "море",дето така му викате. :smile:
Стойте си там,нямаме нужда от вас,ние пак ще оцелеем някак си....щото все се правите,че сте съобразителни,толерантни и чисти,ама като дойдете на "море" все едно всички са ви длъжни с нещо,понеже сте столичани.Дръжте се така,както искате да се държат с вас.
На всички ВАС ви липсва едно,на нас "селяните" друго...еми трябва някак си да се се научим да живеем заедно...:hump:

а ти пък защо реши, че бургас е село ?

Kuku
17-12-2009, 23:40
Мисълта ми е, че това не е мерило кой какъв е.Никога не съм казвал, че месторождението е мерило за нещо.
Въпроса беше конкретно за кореняците и правото да се наричаш такъв ;)

Stoyan Georgiev
17-12-2009, 23:43
Пазарът не ги отсява обаче, щото ги е срам да се върнат на село и подбиват цените.
Качественият архитект е качествен архитект и в Кривохуй и в София. Това, че живееш в Кривохуй, никак не означава, че клиентите ти ще са само от там. И т.н.

а тук вече май се изказваш неподготвен

ако си мислиш, че архитекта от кривохуй, взима по-малко, а още повее защото е от кривохуй си в такава огромна заблуда, че май не си струва да си хаби времето човек да пише тук...

Derry
18-12-2009, 00:28
Тоя архитект ми е интересно какво ще прави на село, курници ли ще проектира какво?

Stoyan Georgiev
18-12-2009, 00:34
Тоя архитект ми е интересно какво ще прави на село, курници ли ще проектира какво?

да.

на село се строят само курници.

пие се само ракия.

жените са космати.

в големите градове се строят небостъргчи.

пие се само димпъл.

всички жени са манекенки.

общо признати факти.

Derry
18-12-2009, 07:54
Ще ме прощаваш ама специално за жените не съм съгласен, тук-там се намира хубавица дето не е космата:sheep:. Пие се ракия и вино, повечето собствено производство. Истината е, че хората отиват в големия град, не визирам само София, да си търсят работа и добър живот, работа намират, добър живот по-рядко. На село има малко работа за която да ти плащат и много работа която въобще не е платена.

търтей
18-12-2009, 12:08
а тук вече май се изказваш неподготвен

ако си мислиш, че архитекта от кривохуй, взима по-малко, а още повее защото е от кривохуй си в такава огромна заблуда, че май не си струва да си хаби времето човек да пише тук...

Пробвай за начало да слагаш главни букви, след това чети внимателно, помъчи се да разбереш написаното, пък после давай оценка дали съм прав. :eat:

Stoyan Georgiev
18-12-2009, 13:31
Пробвай за начало да слагаш главни букви, след това чети внимателно, помъчи се да разбереш написаното, пък после давай оценка дали съм прав. :eat:

по начин, по който си го написал се разбира точно това, на което съм отговорил.

ако си имал предвид нещо друго, бъди по-точен

или може би първото и второто изречение от пост-а ти нямат отношение едно към друго ?

търтей
18-12-2009, 13:39
Чети внимателно бе моето момче. Не всичко идва на готово и не всичко е написано в прав текст. Понапъни се малко. Няма да се повредиш.

Stoyan Georgiev
18-12-2009, 14:22
виж много добре те разбирам какво казваш, за това че не е нужно да работиш в софия , може дистанционно и т.н.

но преди това говориш за подбиване на цени

както ти казах, явно не си се изразил достатъчно ясно

а за готовото, благодаря че ме светна, досега бях в заблуда ;)

Коки
18-12-2009, 20:00
...Въпроса беше конкретно за кореняците и правото да се наричаш такъв ;)

Да, съгласен съм с теб. Ясно е, че 90% от наричащите себе си кореняци не са. Но все пак, нека не изпадаме в крайности при дефинирането на понятието ;)

---------- Post added at 19:45 ---------- Previous post was at 19:30 ----------


Господа софиянци,
Защо се страхувате от конкуренцията на т.н. селяни. Ами хората имат право да си ходят където искат и да се реализират където си искат, на това се казва свободен пазар и демокрация. Докато има търсене ще има и предлагане. Държавата може в определена степен да регулира този процес но не и да ограничава свободата на хората. Друг е въпросът че на 80% от т.н. софиянци татковците или дядовците им са от село и в това няма нищо лошо стига да са хора полезни на обществото...

Колега, съгласен съм твоята теза, но обръщението е малко некоректно, защото не всички софиянци са на противната позиция (например аз, както се вижда от постовете ми), а и не всички несофиянци подкрепят тази теза. Нека да не правим подобни обобщения и да не слагаме всички от едната или другата група под общ знаменател. Околовръстното шосе на София не е демаркационна линия!


За мен софиянци са всички хора които живеят в този град защото иммено те са тези които плащат местните данъци и такси.

Това не е съвсем така, защото огромен брой хора живеят в София без адресна регистрация и не плащат местни данъци и такси. По-скоро плащат останалите данъци, които отиват в държавния бюджет.

---------- Post added at 20:00 ---------- Previous post was at 19:45 ----------


В 21 век дали ще работиш от офиса на околомръсното или от офиса в крувохуй е се тая...

Се тая е друг път. Не всички работят в офиси със съвременни комуникации. Колко автомивки има в Кривохуй? А колко хора се издържат с миене на коли в София? Вече ти дадох примери и за още нЕкои професии, които могат само в София да се упражняват. Мога да продължавам с примерите, но тезата ми е ясна. Не можеш да пикаеш срещу вятъра. По същия начин, не можеш да вървиш срещу пазара. Експериментът от втората половина на 20-ти век го доказа категорично: рано или късно всичко се прекланя пред неумолимата сила на Негово величество Пазара. А да се ядосваш на това е все едно да се ядосваш на вятъра, че духа или на дъжда, че вали - полза никаква, негативите са си за теб.

търтей
18-12-2009, 20:03
Се тая е друг път. Не всички работят в офиси със съвременни комуникации. Колко автомивки има в Кривохуй? А колко хора се издържат с миене на коли в София?

Да ти го нарисувам ли или сам ще се сетиш, че мивките са тука щото колите са тука. Ако архитекта Х вместо в София работи в Кривохуй, както и инженера У и адвоката Й в Крувохуй ще има хляб и за автомивкаджия.

Коки
18-12-2009, 20:13
Да ти го нарисувам ли или сам ще се сетиш, че мивките са тука щото колите са тука. Ако архитекта Х вместо в София работи в Кривохуй, както и инженера У и адвоката Й в Крувохуй ще има хляб и за автомивкаджия.

Прочети продължението, което добавих и пак помисли какво да отговориш.

Жителите на Кривохуй не ползват услугите на архитект. Не ползват и адвокат. За това няма и мивкаджия.

търтей
18-12-2009, 20:22
Прочети продължението, което добавих и пак помисли какво да отговориш.

Жителите на Кривохуй не ползват услугите на архитект. Не ползват и адвокат. За това няма и мивкаджия.

Коки, аз с моите клиенти работя по телефона в 99% от времето и да ти кажа те работят с мен защото съм добър (или по няква си друга тяхна причина) и им е се тая дали съм в Кривохуй, в София или в Бангладеш.

Аз съм тука в голямото село просто щото още нямам пари да си купя къща.
Та ако живея в Кривохуй ще е щото е чисто и не е пренаселено, а не защото видите ли на местните им трябва пиар.

Коки
18-12-2009, 20:39
Коки, аз с моите клиенти работя по телефона в 99% от времето и да ти кажа те работят с мен защото съм добър (или по няква си друга тяхна причина) и им е се тая дали съм в Кривохуй, в София или в Бангладеш...

Въртим се в кръг. Дадох ти примери за професии, в които по телефона не се върши никаква работа. Да говорим първо за тях. След това, на второ място, да говорим, че с клиенти работиш по телефона не повече от 50% от времето. На трето място, да говорим, че освен с клиенти, работиш с доставчици и/или подизпълнители, които не са базирани в Кривохуй. И на четвърто място, за десерт, ми отговори на въпроса: като се преместиш в Кривохуй, как точно ще привлечеш нов клиент по телефона, без да те види очи в очи?


Аз съм тука в голямото село просто щото още нямам пари да си купя къща.
Та ако живея в Кривохуй ще е щото е чисто и не е пренаселено, а не защото видите ли на местните им трябва пиар.

Да не подхващаме темата с къщата, защото ще стане страшно. Тези спорове ги водя от години и съм бил и от едната и от другата страна на спора и проблемите са толкова много, че ще те заболи главата. И НЕ Е въпрос на пари - смятал съм го.

Просто тезата ти звучи добре на теория, но на практика е много далече от реалността.

търтей
18-12-2009, 20:43
Въртим се в кръг. Дадох ти примери за професии, в които по телефона не се върши никаква работа. Да говорим първо за тях. След това, на второ място, да говорим, че с клиенти работиш по телефона не повече от 50% от времето. На трето място, да говорим, че освен с клиенти, работиш с доставчици и/или подизпълнители, които не са базирани в Кривохуй. И на четвърто място, за десерт, ми отговори на въпроса: като се преместиш в Кривохуй, как точно ще привлечеш нов клиент по телефона, без да те види очи в очи?


За къщата го оставяме че е съвсем отделна тема.

Доставчиците и подизпълнителите и сега половината с които работя не са от София.
Освен това като съм в Кривохуй все още ще мога да си карам колата и да се добера до офиса на въпросния потенциален клиент и да си поговорим на живо.
Да ще пътувам повече време, но това вече е мой проблем, а на клиента му е през швепса.

Коки
18-12-2009, 20:50
...Да ще пътувам повече време, но това вече е мой проблем, а на клиента му е през швепса.

Да де, ама говорим за теб и за мен в момента, а не за клиента. Но твоят проблем става още по-голям, когато се наложи да пътуваш повече време и до най-близката поликлиника или болница (дай боже да не се налага). А когато се обзаведеш с една хубава пчелица и ти се родят малки търтейчета и пчелички, проблемът става огромен. Да не говорим пък като дойде време да тръгнат на училище. Вярно, че има училищни бусчета, ама до Кривохуй още не правят курсове.

търтей
18-12-2009, 20:52
Да де, ама говорим за теб и за мен в момента, а не за клиента. Но твоят проблем става още по-голям, когато се наложи да пътуваш повече време и до най-близката поликлиника или болница (дай боже да не се налага). А когато се обзаведеш с една хубава пчелица и ти се родят малки търтейчета и пчелички, проблемът става огромен. Да не говорим пък като дойде време да тръгнат на училище. Вярно, че има училищни бусчета, ама до Кривохуй още не правят курсове.

Така. Ситуацията сега е такава.
Само дето ако сме повече такива кретени дето живеят в Кривохуй и поликлиника ще има, и училище и даже може и кино да ни направят, представи си.
Точно по теорията на свободния пазар - щом има търсене ще се появи и предлагане.

Коки
18-12-2009, 20:59
Така. Ситуацията сега е такава.
Само дето ако сме повече такива кретени дето живеят в Кривохуй и поликлиника ще има, и училище и даже може и кино да ни направят, представи си.
Точно по теорията на свободния пазар - щом има търсене ще се появи и предлагане.

Само че няма как да се случи. Няма как да се създаде критична маса от жители и други необходими предпоставки.

търтей
18-12-2009, 21:01
Само че няма как да се случи. Няма как да се създаде критична маса от жители и други необходими предпоставки.

Има. Идеалният свободен пазар е утопия. За целта има държава с регулаторни възможности.
Само трябва министър с акъл повече от на кокошка. И дупе.

И примерно вместо за безумен референдум посред криза данъците да се похарчат за нещо полезно.

Коки
18-12-2009, 21:13
...Само трябва министър с акъл повече от на кокошка. И дупе...

Значи все пак няма начин, може само на теория :)


...данъците да се похарчат за нещо полезно.

Съвсем забихме в утопиите :):):)

търтей
18-12-2009, 21:18
Значи все пак няма начин, може само на теория :)



Съвсем забихме в утопиите :):):)

Е аз затва от маса време насам нон стоп приказвам, че е важно да се мисли като се гласува, ама селтика е тъпо нещо шгое.

Коки
18-12-2009, 22:15
Така. Ситуацията сега е такава.
Само дето ако сме повече такива кретени дето живеят в Кривохуй и поликлиника ще има, и училище и даже може и кино да ни направят, представи си.
Точно по теорията на свободния пазар - щом има търсене ще се появи и предлагане.


Само че няма как да се случи. Няма как да се създаде критична маса от жители и други необходими предпоставки.


...За целта има държава с регулаторни възможности...


...аз затва от маса време насам нон стоп приказвам, че е важно да се мисли като се гласува, ама селтика е тъпо нещо шгое.

Ясно е, че държавата ако реши, може от Кривохуй да направи приличен и добре развит град. От какъв зор обаче трябва да го направи? Защото София се е пренаселила? Глупости! Има множество градове по света, в пъти по-големи от наше село, но в тях се живее добре. Няколко европейски града с големината на София са в челото на ежегодната класация за най-добрите места за живеене в света. Можело, значи!

От твоята теория излиза, че като сме некадърни да си оправим кочината, отиваме да серем другаде и - готово. Нали като се съберат достатъчно "кретени" да се преселят в Кривохуй, там ще дойдат циганьорите да бачкат по строежите, щото треа да има апартаменти и/или къщи. Нали ще трябва да има и всякакви други професии като бакали, дюнерджии, гумаджии, мивкаджии, таксиджии, рейсаджии, камионджии и прочее, които се упражняват от хората, наричани от теб "селтици"? И понеже винаги част от тях ще са прасета, независимо от кой край произхождат, Кривохуй също ще се осере. Вместо един голям кенеф, ще имаш един голям и един малък. И накрая ще се питаш "абе всъщност защо ги ядохме тия лАйна?"

търтей
18-12-2009, 22:27
Ти вярваш ли, че София ще се оправи?
Щото аз не.
България е с ограничен брой хора - може да поеме два три големи града и нещата да се що годе в разумни граници при сегашното ниво на управляващи с пилешки мозък. Ама като половината страна се бута в едно село - еми не стаа братче.

Т.е. наше село до 1-1,5 млн се ядва - ама 3 + приходящи некси вече е ту мъч.
И понеже суте сме лакоми и в парламента само продажници - е просо ще цицат от два три големи града вместо от един.
Иначе да 2-3 мл (зависи от кой ги брои) жители е нищо за нормален град в нормална страна. Ама ние сме далече от нормалността. Тука две фирми има за чипове и си мерят пишките като пощкърлели, ние говорим 3 млн маймуни да живеят заедно.

ПП Селтичността не зависи от месторождението и образованието. Мое и дюнери да продаваш и да не си. Мое и три виШи да имаш и да си.

Max
18-12-2009, 22:27
Ясно е, че държавата ако реши, може от Кривохуй да направи приличен и добре развит град. От какъв зор обаче трябва да го направи? Защото София се е пренаселила? Глупости! Има множество градове по света, в пъти по-големи от наше село, но в тях се живее добре. Няколко европейски града с големината на София са в челото на ежегодната класация за най-добрите места за живеене в света. Можело, значи!

От твоята теория излиза, че като сме некадърни да си оправим кочината, отиваме да серем другаде и - готово. Нали като се съберат достатъчно "кретени" да се преселят в Кривохуй, там ще дойдат циганьорите да бачкат по строежите, щото треа да има апартаменти и/или къщи. Нали ще трябва да има и всякакви други професии като бакали, дюнерджии, гумаджии, мивкаджии, таксиджии, рейсаджии, камионджии и прочее, които се упражняват от хората, наричани от теб "селтици"? И понеже винаги част от тях ще са прасета, независимо от кой край произхождат, Кривохуй също ще се осере. Вместо един голям кенеф, ще имаш един голям и един малък. И накрая ще се питаш "абе всъщност защо ги ядохме тия лАйна?"

Коки, хем си прав, хем не съвсем. Това за което говориш в момента избива поразително към нашата действителност, но тя може и трябва да се промени.
Затова съм съгласен с Търтея - трябват хора с воля, акъл и дЪ, за да станат нещата както искаме. В случай че правилата се спазват от масата хора, както е в някои страни, по които въздишаме, тук също може да е чисто, подредено и без задръствания. Дали опира до манталитет, не знам... знам че щом някъде си на запад или на изток може, значи и тук може!

Коки
18-12-2009, 23:01
Ти вярваш ли, че София ще се оправи?
Щото аз не.

Къде съм казал такова нещо? Напротив, аз твърдя, че след като не можем да оправим едната барака, няма да можем да оправим и другата, а ти вярваш, че може със старите курви нов бардак да направим. Проблемът е в курвите, а не в бардака.


Ама като половината страна се бута в едно село - еми не стаа братче.

У Гречко става. Половината гърчоля живеят в Атина, а градът не е никак лош. Проблемът не е в естествения процес на миграция от цялата страна към столицата, проблемът е в циганията, която мнозинството от нас носят със себе си където и да отидат.


Т.е. наше село до 1-1,5 млн се ядва - ама 3 + приходящи некси вече е ту мъч.

Първо, цифрите не са точни. Второ, кое се ядва е доста субективно понятие.


Иначе да 2-3 мл (зависи от кой ги брои) жители е нищо за нормален град в нормална страна. Ама ние сме далече от нормалността...

Да, но затова трябва нещо, което "открива болката и атакува право в целта (Съдържа ибупрофен. Преди употреба прочетете упътването.)", а не да лекуваш симтпомите вместо болестта. А ако не можеш да лекуваш болестта, просто се примиряваш или ... теглиш една .. и си вдигаш чукалата.


Селтичността не зависи от месторождението и образованието. Мое и дюнери да продаваш и да не си. Мое и три виШи да имаш и да си.

Знам.

---------- Post added at 23:01 ---------- Previous post was at 22:56 ----------


...трябват хора с воля, акъл и дЪ, за да станат нещата както искаме. В случай че правилата се спазват от масата хора, както е в някои страни, по които въздишаме, тук също може да е чисто, подредено и без задръствания.

И това ако не е утопия ...


...знам че щом някъде си на запад или на изток може, значи и тук може!

Това казвам и аз - не е проблемът в мястото - тук или там, в София или в Кривохуй. Проблемът е в матряла. Ако всичките 2 млн. се вдигнем от София и отидем в някой хубав град, ще го осерем и него за нула време. Колко му е :)

Stefo
18-12-2009, 23:11
Вие двамата не сте ли се наприказали вчера наживо :)
Обърнахте го баш на чат тука :)
Пчелицо, приеми го, че каквото и да се прави естествената миграция е от малките населени места към по-големите, просто такава е тенденцията. За ограничаването трябват изкуствени мерки, които що пък да се правят - който не му харесва тръгва да търси спокойствие на сеУо.
И все пак човек е социално животно. Свиква на динамиката и после няма връщане назад. Големият град предлага повече гадни преживявания, но пък и в него се чувстваш повече жив.

търтей
18-12-2009, 23:20
Оня тиквеник вчера се покри и не дойде, както и ти впрочем. :Р

Мен миграцията не ми пречи.
Пречи това, че няма мисъл в мигрирането, пречи презасторяването с по 2 метра между блоковете и пълна липса на зеленина, пречи идиотската организация на движението, пречат тъпите селтици къде избиват комплекси у градо.

pavlin
19-12-2009, 19:13
Това не е съвсем така, защото огромен брой хора живеят в София без адресна регистрация и не плащат местни данъци и такси. По-скоро плащат останалите данъци, които отиват в държавния бюджет.




---------- Post added at 20:00 ---------- Previous post was at 19:45 ----------

Ако имаш в предвид студентите, те също плащат студентски такси които отиват в общината.





Оня тиквеник вчера се покри и не дойде, както и ти впрочем. :Р

Мен миграцията не ми пречи.
Пречи това, че няма мисъл в мигрирането, пречи презасторяването с по 2 метра между блоковете и пълна липса на зеленина, пречи идиотската организация на движението, пречат тъпите селтици къде избиват комплекси у градо.

Значи проблемът не е в тези които се преселват а в тези намазани чичковци на които всеки се кланя и които вместо да уредят начина на живот в града чрез въвеждане и спазването на определени закони създават още по-голям хаус като взимат подкупи за щяло и нещяло.
Така че тези които имат претенции да не обвиняват обикновените хора дошли да си искарат хляба или тези които са дошли да се образоват и развиват ами да мрънкат на общинската администация.

fred
19-12-2009, 19:32
А аз все си повтрям, че вината ни е обща, както каза другаря Лилов, на другарите депутати в комунистическия парламент -Всички вкупом съгрешихме и вкупом излишни станахме.
Та това е от Библията, нищо ново.
Е все пак не може да се отрече вината на провинцията, която е един от стожерите на БКП/БСП и допълнително допринесе за пропадането в пропастта..Или както съм си писал в подписа да вървим нагоре, по стълбата, която води надолу.То това е от един роман, ама друга песен, както обичам да казвам

pavlin
19-12-2009, 19:38
А аз все си повтрям, че вината ни е обща, както каза другаря Лилов, на другарите депутати в комунистическия парламент -Всички вкупом съгрешихме и вкупом излишни станахме.
Та това е от Библията, нищо ново.
Е все пак не може да се отрече вината на провинцията, която е един от стожерите на БКП/БСП и допълнително допринесе за пропадането в пропастта..Или както съм си писал в подписа да вървим нагоре, по стълбата, която води надолу.То това е от един роман, ама друга песен, както обичам да казвам

A знаеш ли колко от наследниците на хората от БКП/БСП се смятат за баш софиянци сега и плюят срещу т.н. селяни.

търтей
19-12-2009, 19:40
A знаеш ли колко от наследниците на хората от БКП/БСП се смятат за баш софиянци сега и плюят срещу т.н. селяни.

Колко?
И това какво общо има с темата? Която не е София срещу прованса, ако все още не си успял да разбереш ;

Доко
19-12-2009, 20:10
A знаеш ли колко от наследниците на хората от БКП/БСП се смятат за баш софиянци сега и плюят срещу т.н. селяни.


Колко?


99.9 % :respect::respect:

п.с. Сори за спама, но не се сдържах .:drinking:

mordohy
19-12-2009, 20:27
Няма да цитирам,ама си знаете за какво говоря!
Атина е колкото София,че и по-малка,като площ,но там има 3-4 пъти повече население.Пълен кенеф е и още преди 10-12 години се обикаляше часове за да паркираш.Омония съм я виждал(централния им площад) така осрана,както не са и гетата в София.Но това не е проблема.Там се живее значително по-добре,отколкото у наше Село!
Защо ли!?
Ами защото има ясни правила и хората се СТРЕМЯТ да ги спазват.Полицията пък помага,а не глобява за щяло и нещяло!
Хората пък не си режат дърветата и серат по асансьорите.
За дупките по пътищата и неуредиците сме си виновни ние,както и за безумното застрояване.Там хората ще се изправят срещу такова нещо и ще отстояват позициите си.
Питали са ме много пъти:като има проблем,защо не се обадите на кмета или полицията,господин Иво!
Ей тогава ми става гадно и ясно,че до като не измре всичко по-дърто от моето поколение и моето включително,няма да се оправим.Ние сме си роби на комунистическото възпитание и туй -то.
А за селянията по Столицата-какво да ви кажа!?
Ще цитирам един мой приятел грък!
Абе кой не стана майстор у наше село,отиде в Атина!
Кой се осра с нещо и нямаше сурат -пак така!

Derry
19-12-2009, 21:25
Търтей, какво работиш?

търтей
19-12-2009, 21:45
Търтей, какво работиш?

Ще ти кажа, не е тайна. Ма какво значение има?

Derry
19-12-2009, 22:10
Чисто любопитство, пък и да видя дали като за тебе има работа на село.

търтей
19-12-2009, 22:14
Чисто любопитство, пък и да видя дали като за тебе има работа на село.

Имам агенция за пиар и реклама. А относно работата аз съм го писал няколко мнения по-нагоре дали има като за мен.

pavlin
20-12-2009, 02:31
Колко?
И това какво общо има с темата? Която не е София срещу прованса, ако все още не си успял да разбереш ;



Aми много са и ти ми кажи каква беше целта на темата, която ти така провокативно започна. Все едно аз да отида в Бруклин и да кажа " Абе вие черните защо не си ходите в Африка" и после ако стане проблем и някой се засегне да му кажа "Ама аз нямам нищо против черните ти нещо не разбираш за какво става въпрос". Да ама не, ако си гледал "Умирай трудно" ще си наясно какво имам в предвид.

gkalinov
20-12-2009, 02:52
На село е най-добре човек да започне работа,като куче от охраната на която и да селска фирма.Става въпрос за животното,защото те са на по-голямо уважение от работниците.А и на въпроса:-Защо плащате толкова малко?,всеки пишман селски чорбаджия отговаря:-Kъде наоколо дават повече?.Имам чувството,че един х.. ги е правил и всичките са си плюли в устите.За това,който смята,че може повече и му стиска отпрашва към по-големия град.По-големия град предлага по-големи възможности във всяко отношение.Това е една от причините големите градове да са пренаселени.Това го казвам от личен опит,защото аз съм един от тези.А що се от- нася за поведнието на селтиците,това вече е друга и много обширна тема.Кои са и откъде са-също. А и съм виждал ;kореняци;,живели от поколения в града да са по-големи селтици в поведението си от селяните.

търтей
20-12-2009, 11:21
За младежа с негрите - ми пич, те не са дошли доброволно, ако си пропуснал тази част от историята.

JORDI
20-12-2009, 12:23
За младежа с негрите - ми пич, те не са дошли доброволно, ако си пропуснал тази част от историята.
Ми ти да не мислиш, че всичките селяни у вашето село са отишли доброволно! Принудени са не физически, а всеки се сеща каква е принудата - от чисто конюнгтурни съображения... Поради същите тези съображения и аборигените от селото пък не искат да ходят по градовете...ха...ха!:haha:

fred
20-12-2009, 12:31
Ами и колегата Морходахай, а и аз го споменах преди време в тая тема, същото е положението в Гърция, къдео народа живее основно в два града, но там има правила, които се спазват-е това трябва да стане и у нас.

pavlin
20-12-2009, 16:26
За младежа с негрите - ми пич, те не са дошли доброволно, ако си пропуснал тази част от историята.

Много от тях продължават да идват доброволно и негър е неприлична дума все пак.

old alfist
20-12-2009, 16:35
Aми много са и ти ми кажи каква беше целта на темата, която ти така провокативно започна. Все едно аз да отида в Бруклин и да кажа " Абе вие черните защо не си ходите в Африка" и после ако стане проблем и някой се засегне да му кажа "Ама аз нямам нищо против черните ти нещо не разбираш за какво става въпрос". Да ама не, ако си гледал "Умирай трудно" ще си наясно какво имам в предвид.

И на мен ми се струва, че има нещо извратено у Търтея - едни противоречия с неизяснена етимология.

Stoyan Georgiev
20-12-2009, 16:43
предвид се използва без предлози между другото


имам предвид еди-какво-си

pavlin
21-12-2009, 01:29
предвид се използва през предлози между другото


имам предвид еди-какво-си

Не виждам нищо нередно в изречението ми. Естествено че се използва с предлог. Обърнете се към Гугъл и ще се уверите.

Коки
21-12-2009, 10:41
предвид се използва през предлози между другото


имам предвид еди-какво-си

Не, казва се: "във на пред под над за със до предвид" ;)

---------- Post added at 10:38 ---------- Previous post was at 10:31 ----------


Не виждам нищо нередно в изречението ми. Естествено че се използва с предлог. Обърнете се към Гугъл и ще се уверите.

Гугъл дава най-масовият, а не най-верният отговор. Въпреки претенциите си, Гугъл все още е търсачка, а не Бог.

---------- Post added at 10:41 ---------- Previous post was at 10:38 ----------


Вие двамата не сте ли се наприказали вчера наживо :)
Обърнахте го баш на чат тука :)...


Оня тиквеник вчера се покри и не дойде, както и ти впрочем. :Р....

Много тежка програма - декември е така. Ама добре си початихме :)

търтей
08-01-2010, 23:25
Специално за Коки

Аз вярвах тогава, вярвам и сега, дори по-силно, че градът е анахронизъм, без който би било по-добре. Западането на града се забелязва даже повече сега, отколкото на времето, когато написах разказите. Днешният типичен град представлява блестяща търговска част, заобиколена от разрастващите се пръстени на гетата. Някога, когато съобщенията и пътуванията били бавни и примитивни, за съществуването на града е имало основание. Хората отначало се трупали в него за по-голяма сигурност, по-късно останали струпани там, за да водят търговия. Градът вече не бил отбранителна структура; в същност в повечето случаи било по-безопасно отвън, отколкото вътре в него. Със сегашните възможности за комуникация вече няма никаква нужда да живееш на същата улица с човека, с когото искаш да търгуваш. Днес можем да търгуваме с човек хиляди мили далеч така лесно, както и с човека надолу по улицата. Градът е надживял своята полза и предназначение, скъп е за поддържане и е душно място за живот. Повече няма никакъв смисъл от него.

Клифърд Саймък, писано е 1952

Stoyan Georgiev
09-01-2010, 03:06
велик фантаст между другото, но в полето няма театри, барове и билярдни зали ;)

old alfist - коки добре го каза. немога да разбера откога всички почнаха да се доверяват толкова много на всичко, което видят в Интернетът ... ;) (същия този, с който израснах и комуто именно аз би трябвало да вярвам сляпо)

old alfist
09-01-2010, 13:58
old alfist - коки добре го каза. немога да разбера откога всички почнаха да се доверяват толкова много на всичко, което видят в Интернетът ... ;) (същия този, с който израснах и комуто именно аз би трябвало да вярвам сляпо)
Кой е тоя Интернет и за какво се бори !

Ако намекваш за "впредвид" и "в предвид" - според мен изобщо не трябва да се използва "в".

Stoyan Georgiev
09-01-2010, 15:11
Кой е тоя Интернет и за какво се бори !

Ако намекваш за "впредвид" и "в предвид" - според мен изобщо не трябва да се използва "в".

Интернетът е вся и всьо

Предвид се използва без предлози и подобни. Чисто и просто "предвид"

а аз съм глупав и по някаква причина реших, че ти си писал за предвид, но се оказа, че е било павлин и моля да ме извиниш

Бобби
09-01-2010, 17:27
Днес станах свидетел на един разговор м/у едно старче зевзек и един селски бек....та старчето му каза:
"да вземеш да си ходиш на село, няма Фандъкова и на теб да ти рине лайната тук":)))

Коки
12-01-2010, 12:47
Само с 26 000 души е нараснала София за 5 години
Последна редакция: 12.01.2010, 12:31
Публикуване: 12.01.2010, 12:26
Автор: Money.bg

http://money.ibox.bg/news/id_1264789047

Само с 25 902 души се е увеличило населението на София за 5 години, показват данни от проучване на Националния статистически институт (НСИ) за периода 2004-2008 г. През 2004 г. в столицата са живели 1 221 157 души, а през 2008 г. - 1 247 059 души.

Данните бяха обявени на шестата поред заключителна кръгла маса „Числата на променящия се свят", организирана от НСИ по проект „Прозрачна и достъпна информация - прозрачна, достъпна и ефективна администрация", финансиран от оперативна програма „Административен капацитет".

Рекордьор по намаляло население за пет години е област София - със 7812 души. В областните градове от Югозападния регион Благоевград, Кюстендил и Перник живеят с над 25 000 души по-малко.

Председателят на НСИ Мариана Коцева коментира пред журналисти, че една от тенденциите, която се наблюдава не само в България, но и във всички страни, които извършиха прехода към пазарна икономика, е преместването на населението към големите градове и преди всичко - към столиците.

RPWWD
12-01-2010, 12:58
Увеличила се е само с толкова защото огромната част от гастарбайтерите от провинцията не са регистрирани адресно тук, а живеят от години в София. Познавам една тумба хора (14-15 души), които живеят в София от 15 години, но още са си с адресни регистрации по родните места , и само един от тях наскоро се регистрира в София защото трябваше да си оправя някакви фирмени бакии.

koolio
12-01-2010, 13:32
Ми да се регистрират и да си плащат данъците в София. Поне за това държавата може да измисли начин да ги накара.
П.С. Аз съм го свършил и без да ме кара някой, о то е въпрос и на съзнание донякъде. :afro:

Pinky
12-01-2010, 14:18
Аз като студент направих това, което сметнах за най-правилно тогава - отидох в общината и след малко спорове и перипетии се регистрирах за "временно местоживеене", за което взех бележка.
Някой ще познае ли колко разлика има цялата работа с това да не бях направил нищо?

Коки
12-01-2010, 14:25
...Познавам една тумба хора (14-15 души), които живеят в София от 15 години, но още са си с адресни регистрации по родните места ...

А пък аз познавам поне 50-60 такива. Тове беше просто илюстрация на "адекватността" на статистиката. Според мен, в София живеят поне 2 пъти повече хора - 2-2.5 млн.

търтей
12-01-2010, 14:47
А пък аз познавам поне 50-60 такива. Тове беше просто илюстрация на "адекватността" на статистиката. Според мен, в София живеят поне 2 пъти повече хора - 2-2.5 млн.

А според неофициалната статистика на кметството - 3, 3 и малко ... :sad2:

Коки
12-01-2010, 14:50
А според неофициалната статистика на кметството - 3, 3 и малко ... :sad2:

Е, тия дето идват сутрин и си тръгват вечер няма какво да ги броим.

търтей
12-01-2010, 14:52
Е, тия дето идват сутрин и си тръгват вечер няма какво да ги броим.

Естествено че има. Нали тука ядат, пърдат и серат.

Коки
12-01-2010, 15:11
Естествено че има. Нали тука ядат, пърдат и серат.

Ама не са жители. Атина ако я броиш с туристите, ще излезе 10 милиона сигурно. Или пък Венеция.

morfius
12-01-2010, 15:39
Регистрирани ... 1.5 милиона.
Нерегистрирани още един.
Приходящи още още толкова...
Още някой да се чуди защо тук вече не може да се живее?

Туристите не влизат в сметката, тук говорим за друго.

old alfist
12-01-2010, 15:56
А, бе всичко куцо, кьораво и сакато се е изсипало в София.

morfius
12-01-2010, 16:28
Проблема тук е дали и какво може да се направи за да се отсипе, а който остане - регистрация и данъци по правилата... инак фактите само в НСИ не ги знаят :pokey:

old alfist
12-01-2010, 16:40
Проблема тук е дали и какво може да се направи за да се отсипе, а който остане - регистрация и данъци по правилата... инак фактите само в НСИ не ги знаят :pokey:

Смятам, че една разумна данъчна и регионална политика до голяма степен би вкарала нещата в що-годе нормални граници, но затова трябва да се вдига "джангър" от живеещите в столицата и най-вече медиите.

Доко
12-01-2010, 17:12
Аз не мога да разбера к'во не сте доволни, нали всички тези приходящи "селтици" оставят някакви пари някъде из София, правят оборот по бензиностанции, магазини и т.н. , а тези пари са в оборот във вашия град и индиректно стигат до вас. Какво по-добре от това - въртат се некви пари .Другия вариант е да си останете само софиянци и да си връткате некви оборотни кинти, но ми се струва , че доста ще обеднеете .:no:

търтей
12-01-2010, 17:13
Другия вариант е да си останете само софиянци и да си връткате некви оборотни кинти, но ми се струва , че доста ще обеднеете .:no:

Нека ми е зле :devil:

Доко
12-01-2010, 17:15
Нека ми е зле :devil:

А бе така е, тук зимата зна'йш кв'о спокойствие. Но лятото си казва думата като почнете да ми идвате у "село" :big_money:.

morfius
12-01-2010, 17:27
Аз не мога да разбера к'во не сте доволни, нали всички тези приходящи "селтици" оставят някакви пари някъде из София, правят оборот по бензиностанции, магазини и т.н. , а тези пари са в оборот във вашия град и индиректно стигат до вас. Какво по-добре от това - въртат се некви пари .Другия вариант е да си останете само софиянци и да си връткате некви оборотни кинти, но ми се струва , че доста ще обеднеете .:no:

Я пак, че не чух добре?

То част от проблема е, че не ги оставят тука парите... освен за наеми де... кръчми най-много или в Илиянци.
Големия зор у Софето да сме - навити и на по-малки заплати - свиват пазара на труда тия номера.
Няма регистрация тук лицето, автомобила и т.н.
Колите регистрирани в Долно трътлевене - но трошат тук пътищата... участват в тукашните задръствания и заемат тукашните паркоместа.
Такса смет не се плаща.
И почва вече интересната част - планирането до колкото го има на ресурсите е сбъркано изначално... с 2 пъти повече хора от колкото са регистрираните.

koolio
12-01-2010, 18:26
Това за данъците и за таксата смет е абсолютно вярно и винаги съм бил на принципа, че където живееш там трябва да плащаш.

Но това за "подбиването на цената на труда" е най-голямата смешка, която може да се каже. Как мислите, кой може да си позволи да работи за по-малка заплата - дали "селянинът" дето трябва да дава по минимум 150-200 евро за квартира и още 50-100 за сметки или "местният" дето живее при мама и тате, в голяма част от случаите има още един имот, от който взема наем и ходи на работа за да не му е скучно?:pokey:

Доко
12-01-2010, 19:03
Я пак, че не чух добре?

То част от проблема е, че не ги оставят тука парите... освен за наеми де... кръчми най-много или в Илиянци.
Големия зор у Софето да сме - навити и на по-малки заплати - свиват пазара на труда тия номера.
Няма регистрация тук лицето, автомобила и т.н.
Колите регистрирани в Долно трътлевене - но трошат тук пътищата... участват в тукашните задръствания и заемат тукашните паркоместа.
Такса смет не се плаща.
И почва вече интересната част - планирането до колкото го има на ресурсите е сбъркано изначално... с 2 пъти повече хора от колкото са регистрираните.


Грешна ти е математиката ,ама не ми се спори :no:

morfius
13-01-2010, 10:49
Нито е смешна нито е грешна... примерите от живота потвърждават онова по-горе.
Но това е само симптоматиката, проблема е другаде и нито с подобни сметки нито с псувни по линия столица-провинция нещо ще се оправи.
Както вече казах - трябва да се мисли как да се променят нещата, а не как да напсуваме някого.

trustworthy
13-01-2010, 10:53
А бе така е, тук зимата зна'йш кв'о спокойствие. Но лятото си казва думата като почнете да ми идвате у "село" :big_money:.

Аз знам, аз знам... :)

goge_to
15-01-2010, 15:06
Наскоро четох някъде,че през седмицата достигате до 2 мил. и 800 хил. души,от 7,5 мил. България !!! София е с диаметър 30-35 км. Градове с подобен диаметър в Европа са с население около 1,2-1,5 мил. души / в Азия има и по-зле от вас/!!! Проста справка от България: Пловдив е с 12 км диаметър от двете си най-отдалечени точки и е с осем пъти по-малко население!!! За съжаление в България всичко се концентрира в един град от Освобождението насам. През 1943 год. Чърчил е казал по повод бомбардировките на София от съюзническата авиация: ако съсипем София ще унищожим цялата държава,защото в България всичко е концентрирано там!!! Та както казах проблема не е днешен и зависи от управниците ни, като преди всичко е свързан с правилното позициониране на големи наши и чужди фирми, на територията на цялата страна, а не на 90% в София!!!
Ако се задържи тенденцията за "заплати над 300 лв." само в София, то според мен зелените площи в столицата до няколко години съвсем ще изчезнат!!!
ПП НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,ЧЕ УПРАВНИЦИТЕ СИ ГИ ИЗБИРАМЕ НИЕ..... А НАЙ-ДОБРИЯ ПЪТ ЗА ВСЯКА АЛФА Е МАГИСТРАЛАТА!!!

morfius
15-01-2010, 15:09
Наскоро четох някъде,че през седмицата достигате до 2 мил. и 800 хил. души,от 7,5 мил. България !!! София е с диаметър 30-35 км. Градове с подобен диаметър в Европа са с население около 1,2-1,5 мил. души / в Азия има и по-зле от вас/!!! Проста справка от България: Пловдив е с 12 км диаметър от двете си най-отдалечени точки и е с осем пъти по-малко население!!! За съжаление в България всичко се концентрира в един град от Освобождението насам. През 1943 год. Чърчил е казал по повод бомбардировките на София от съюзническата авиация: ако съсипем София ще унищожим цялата държава,защото в България всичко е концентрирано там!!! Та както казах проблема не е днешен и зависи от управниците ни, като преди всичко е свързан с правилното позициониране на големи наши и чужди фирми, на територията на цялата страна, а не на 90% в София!!!
Ако се задържи тенденцията за "заплати над 300 лв." само в София, то според мен зелените площи в столицата до няколко години съвсем ще изчезнат!!!
ПП НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,ЧЕ УПРАВНИЦИТЕ СИ ГИ ИЗБИРАМЕ НИЕ..... А НАЙ-ДОБРИЯ ПЪТ ЗА ВСЯКА АЛФА Е МАГИСТРАЛАТА!!!

Колега, малко са ти неверни цифрите... сложи още половин милион отгоре.

goge_to
15-01-2010, 15:12
Още по-зле за цялата ни държава, защото нали знаеш какво става "когато Сърцето не работи добре"!

Коки
18-01-2010, 10:37
Още по-зле за цялата ни държава, защото нали знаеш какво става "когато Сърцето не работи добре"!

Става инфаркт. А как се предпазва/оправя инфаркта - дали се търси начин да се отпушат артериите, за да тече кръвта, или казват "абе тука е много тясно за това количество кръв, дай да го намалим малко"?

Mind_Control
18-01-2010, 17:32
Става инфаркт. А как се предпазва/оправя инфаркта - дали се търси начин да се отпушат артериите, за да тече кръвта, или казват "абе тука е много тясно за това количество кръв, дай да го намалим малко"?

Примерът ти не е съвсем точен :) С тоя случай говориме, че кръвта се е събрала в сърцето и тялото започва да умира. Та по тоя повод трябва да се разнесе кръвта по цялото тяло. А отпушването на артериите може да символизира законови мерки..

Pinky
20-01-2010, 09:50
ае такса смет не се ли плаща от собственика на апартамента? т.е. това не го броим за проблем.
За колите се съгласявам. Друг е въпроса дали като ти е регистрирана по реално местожителство и плащаш данъка. Което пък, от своя страна, според мен, има просто решение - данъка да е изцяло добавка към бензина, който плащаш на бензиностанцията. Така или иначе трошиш пътищата и тровиш въздуха според това колко караш.

bager
20-01-2010, 09:56
... Което пък, от своя страна, според мен, има просто решение - данъка да е изцяло добавка към бензина, който плащаш на бензиностанцията. Така или иначе трошиш пътищата и тровиш въздуха според това колко караш.

Така е в Германия например. Колкото повече караш - толкова повече плащаш! Елементарно е...уж! Да, но тогава държавата ще трябва да има наистина контрол върху горивата- качества, количество...а на този етап има много хора, които не искат това да стане!

Доко
20-01-2010, 10:14
. Което пък, от своя страна, според мен, има просто решение - данъка да е изцяло добавка към бензина, който плащаш на бензиностанцията. Така или иначе трошиш пътищата и тровиш въздуха според това колко караш.


Така е в Германия например. Колкото повече караш - толкова повече плащаш! Елементарно е...уж! Да, но тогава държавата ще трябва да има наистина контрол върху горивата- качества, количество...а на този етап има много хора, които не искат това да стане!

Данъка си го плащаме отдавна всички и в БГ, това е акциз върху горивата, друг е въпроса дали този акциз отива по предназначение, тоест да се потдържа пътната инфраструктура. :no::no::no:

fred
20-01-2010, 10:33
И аз съм на мнение данъка да става чрез бензина.Аз например карам около 5000-6000 хил км годишно, друг кара 30 хиляди. Е за какво данъка да ни е еднакъв, ама дали ще им уври главата на нашите министри и депутати за такаав идея е друга работа.

pr_00f
21-01-2010, 13:28
Аз пък си мислех че гледат основно това колко е мощна колата.
Как са успели да ги съвместят 2-те неща ?

търтей
21-01-2010, 14:23
Аз пък си мислех че гледат основно това колко е мощна колата.
Как са успели да ги съвместят 2-те неща ?

Е бива ли бе. Чети шгое. Мощността се умножава по индекс в зависимост от възрастта на колата.

fred
23-01-2010, 18:14
Преки непреки все са данъци. Това искам да ти кажа или ти мислиш че като не е пряк не е данък.
Освен това срещу данъците също получаваш услуга като безплатно обучение, евтин БДЖ транспорт, пожарна, полиция и т.н. Относно таксите прочети внимателно поста ми и ще разбереш защо съм ги намесил. Такса не българска дума а чуждица която сме взаимствали от някъде както например сега е модерно да се казва ПР вместо връзки с обществеността.

На теория е така, на практика в България не получаваме нищо от това.Получаваме руский палец, понеже 50 години все той ни беше у г.....

RPWWD
15-02-2010, 13:10
Криза или не, мисля че е едно добро начало - http://sofia.dir.bg/2010/02/15/news5879942.html

spe4elist
15-02-2010, 13:25
Мда, и като свърши кризата, всичкото гладно дюлгер ще хукне отново да превзема столицата...

Доко
15-02-2010, 13:38
Това не се случва само в София, даже си мисля, че тук по морето бяхме доста по-засегнати от дюлгерини, в предвид застрояването което се извършваше. От няколко месеца ми прави впечатление, че не изпитвам никаква трудност при паркирането в централната градска част.:whistle:

spe4elist
15-02-2010, 14:13
Това не се случва само в София, даже си мисля, че тук по морето бяхме доста по-засегнати от дюлгерини, в предвид застрояването което се извършваше. От няколко месеца ми прави впечатление, че не изпитвам никаква трудност при паркирането в централната градска част.:whistle:

Ами да, микрорайон Слънчев бряг е застроен вече ... :bored: Споко, сега ще ви трябват за разрушаването му и изравняване на терена ... :nuke:

Доко
15-02-2010, 16:24
Ами да, микрорайон Слънчев бряг е застроен вече ... :bored: Споко, сега ще ви трябват за разрушаването му и изравняване на терена ... :nuke:

В момента обявената леглова база в "микрорайон" Слънчев Бряг е над 250000, и така като се замисля почти достига Бургас по този показател, особенно ако се вземат в предвид и необявените легла в комплекса. Сами си правете сметката колко народ се е изсипал от вътрешноста на страната по време на строителната кампания. :???: Няма да споменавам по южното какво става, и всичкия този трафик минаваше през Бургас - лятото туристи и строители, зимата само строители, казано накрадко - гняс, кал и сволач с дупки и яко по плажните ивици бетон - грозна гледка. :no: Ако трябва да къртят всичко това, няма да изтрая и ще взема да се изнеса към София за следващата петилетка. :crazy:

Pepo
10-03-2010, 12:26
Поздрав са всички от провинцията (http://djgator.blog.bg/lichni-dnevnici/2010/03/09/18-sofiianci-niamat-stigane.507493)