PDA

View Full Version : Винетка за центъра - най-сетне



pinko
10-12-2009, 19:17
Май ще се нарича еко-такса - и няма да пускат автомобили с несофийска регистрация.

Ихааааа:bg::bg:

търтей
10-12-2009, 19:18
Май ще се нарича еко-такса - и няма да пускат автомобили с несофийска регистрация.

Ихааааа:bg::bg:

Е то половин Одесос е със СА регистрация бе :drinking:

pinko
10-12-2009, 19:22
Обмислят еко-такса за колите в София

10.12.2009 / 19:21

Има вариант да се ограничи напълно достъпът до центъра на автомобили, които не са регистрирани в София


Столичната община възнамерява да въведе такса и граничен режим за влизане в идеалния център на София. Това обяви заместник-кметът на града, който отговаря за транспорта Любомир Христов.

Какви ще бъдат пропускателните режими и одобряват ли софиянци подобни ограничителни мерки, които са популярни в европейските столици с развита инфраструктура. Репортаж на Богомил Грозев и оператора Валентин Василев.

Намерението за контролиран достъп до центъра на София все още е в работен вариант. От общината са категорични, че за да се въведе такова ограничение трябва да се създадат и адекватни алтернативи.

"Имайте предвид, че въвеждането на такъв тип ограничения задължително трябва да е съпровождано с предоставяне на алтернативни решения - осигуряване на добре работещ градски транспорт, освен това трябва да има и функциониращо околовръстно и буферни паркинги".

Засега не е ясно дали новата такса ще се нарича еко. Но има вариант допускането на автомобилите да става в зависимост от тяхната екологичност. Има вариант също и да се ограничи напълно достъпа до центъра на автомобили, които не са регистрирани в Столицата.

Повечето шофьори приемат идеята за въвеждане на еко-такса за достъп до централната градска част на столицата. Но според тях в София трябва да се подобри инфраструктурата и най-вече градския транспорт.

От следващата година Столична община възнамерява да раздели "Синята зона" на отделни райони, в които и таксата да бъде различна. Най-скъпо ще е в идеалния център.

ФЕРАРИСТ
10-12-2009, 19:35
Има вариант да се ограничи напълно достъпът до центъра на автомобили, които не са регистрирани в София
ТОва ако стане, аз ще се пробягам Цариградско по прашки(зима е все пак, чисто гол мое да настина).......
Баси докога ще се пробутва тъпата журналистическа практика да се пише какво можело да стане, предвиждало се, или пък било в плах проект....ако дори 5% от тия неща стават изобщо, също бих направил едно кросче....малко по облечен....:bg::bg::bg:

търтей
10-12-2009, 19:40
ТОва ако стане, аз ще се пробягам Цариградско по прашки(зима е все пак, чисто гол мое да настина).......
Баси докога ще се пробутва тъпата журналистическа практика да се пише какво можело да стане, предвиждало се, или пък било в плах проект....ако дори 5% от тия неща стават изобщо, също бих направил едно кросче....малко по облечен....:bg::bg::bg:

Е тва е измишльотината на новото правителство. Пуска много слухове и така печели:
- Хората се занимават с глупости и не обръщат толкова внимание на сериозните неща, които стават в действителност
- ако има твърде много мнения против - слухът си остава просто слух - пазят си стола. Което уж е добре, но всъщност, за да се проведе истинска реформа се налага да се предприемат непопулярни мерки.
- накрая от много писане по медиите току виж сме им запомнили имената, като на хора които не само говорят глупости ми евентуално са свършили нещо полезно

JORDI
10-12-2009, 19:43
Сега заради тази дискриминация остава всички общини да
забранят на софийския цъвул да минава през градовете!:bg:

търтей
10-12-2009, 19:44
Сега заради тази дискриминация остава всички общини да
забранят на софийския цъвул да минава през градовете!:bg:

Чул те Господ. Дано!

trustworthy
10-12-2009, 19:54
Е то половин Одесос е със СА регистрация бе :drinking:
Еййй, много си информиран, бее :paddle: От известно време лизинговите коли на някои марки ги издават с варненски номера

А към офертата на Jordi бих добавил оферта да се късат билетчета с равностойността на софийско-централните винетки на всички плажуващи по родното черноморие с шопски акцент :drinking:

pinko
10-12-2009, 20:06
А към офертата на Jordi бих добавил оферта да се късат билетчета с равностойността на софийско-централните винетки на всички плажуващи по родното черноморие с шопски акцент :drinking:

Споко, от 6 години съм обявил ТОТАЛЕН БОЙКОТ на т.н. черноморско (или може би трябва да се нарича бетонно) крайбрежие - дори и в командировки не ходя дотам, пращам колегите. Предпочитам да си харча парите другаде, в Гърция най-често, щото трябва да си пълен мазохист, за да искаш да почиваш хем на море, хем в комплекс като Люлин 6 (примерно).

И не само аз съм така - около 90% от моите роднини, приятели и познати отдавна са забравили пътя към Варна или Бургас.

trustworthy
10-12-2009, 20:25
Споко, от 6 години съм обявил ТОТАЛЕН БОЙКОТ на т.н. черноморско (или може би трябва да се нарича бетонно) крайбрежие - дори и в командировки не ходя дотам, пращам колегите. Предпочитам да си харча парите другаде, в Гърция най-често, щото трябва да си пълен мазохист, за да искаш да почиваш хем на море, хем в комплекс като Люлин 6 (примерно).

И не само аз съм така - около 90% от моите роднини, приятели и познати отдавна са забравили пътя към Варна или Бургас.

Именно затова с чиста съвест предложих билетчетата :) Знаем си стоката, която идва насам лятоска, знаем и какви кадри ни дърпат южните съседки ;)
Иначе ти препоръчвам все пак да отидеш на плаж в района на Шабла. по-точно - Шабленска тузла. Има едно Балкантуристко заведение, непокътнато през годините, и една дървена барака в двор на частен имот. Никога не съм предполагал, че ще се наложи да карам над 20 км, за да открия какво да езаведение за хранене, ако не броим хоремака в Шабла.:shocking:

mochko1
10-12-2009, 20:26
Не ,че имам намерение да идвам да газя софийските павета ,ама тая работа с регистрациите е пълна глупост :roll2:

fnt
10-12-2009, 20:36
Май ще се нарича еко-такса - и няма да пускат автомобили с несофийска регистрация.

Ихааааа:bg::bg:

Супер :drinking:

sen7
10-12-2009, 20:46
Предлагам хората дето пускат новини да пускат направени неща.Тоест не някакви теории, а да се вижда какво е свършено.Мисля, че така би било мн. по-правилно и ще е нещо много по-стойностно.Така поне потребителите в този форум ще могат да видят какво се върши в действителност, а не теориите на някой журналист.Факти му е майката, факти.

fred e тук знаеш , че нещата стават винаги на обратно и бавно.Първо се чудят от къде да намерят пари и после правят нещо, ако останат от парите.Ма ние сме си търпелив народ

fred
10-12-2009, 20:47
София е малък град /не говоря за жителите на Дуран Кулак, които го мислят за голям/ .Принципно подкрепям идеята в работните дни да има висока такса за преминаване през центъра в часовете от 8-18, отделно супер високи такси за паркиране в цялата така наречена синя зона.
Но всичко това трябва да се въведе, когато има идеално околовръстно шосе, много добре развит градски транспорт /в това число и метро мрежа/ и добра пътна инфраструктура.Иначе това е поредния номер за скубане на овцете.
Тия дни бях в Париж, не видях такси за коли, коио преминават в центъра, но всичко друго, което съм споменал го имаше.
Аман от комунистически простотии в тая държава, всико се свежда до картофената политика и дране на кожи от овчедушното стадо, наречено български народ.

svetozar_sosi
10-12-2009, 21:02
Страхотен виц!!!

Като се замисли човек има малко резон в думите на управляващите, но ако парите се инвестират в паркинги на няколко нива в центъра на града. За съжаление това няма да стане, защото свободни площи просто липсват!
Надявам се софиянци малко да се хванат в ръце, защото това го няма никъде. Днес или вчера чух, че в синя зона 1 час ще е 3 лв. Идеално...ще се чака по спирките 40 мин да дойде 204 и като дойде няма да може да се влезе от народ! :bg:

А колкото да не влизат коли с регистрация различна от тази на Сф град и област....:Topic-is-closed-bg: КУ -Ку руку...вафла чудна.......:)

Доко
10-12-2009, 21:05
Тия дни бях в Париж, не видях такси за коли, коио преминават в центъра, но всичко друго, което съм споменал го имаше.
Аман от комунистически простотии в тая държава, всико се свежда до картофената политика и дране на кожи от овчедушното стадо, наречено български народ.

Пробвай в Лондон център с кола, ще видиш що е комунизъм .

mochko1
10-12-2009, 23:38
Пробвай в Лондон център с кола, ще видиш що е комунизъм .

E скъпичко е влизането на центъра ,но за сметка на това има доста алтернативи за пътуване. Не ,че метрото не е претъпкано и няма задръствания ,просто няма място за сравнение.
Лондон го водят нещо като 8 милиона ,но е поне двойно :sickness:

thecleaner
11-12-2009, 00:25
Еййй, много си информиран, бее :paddle: От известно време лизинговите коли на някои марки ги издават с варненски номера

А към офертата на Jordi бих добавил оферта да се късат билетчета с равностойността на софийско-централните винетки на всички плажуващи по родното черноморие с шопски акцент :drinking:

То ако не ходят тия с шопски акцент на море, ще ходят на плаж само Иво Димов, Биг Ша и Елза Парини по прашки. :naughty: Иначе всичко дето не е софийско да паркира съответно на Богров, Църна Маца, Божурище и Владая предлагам аз. Особено се отнася за жителите на един близък до Княжево град.

vikoalfa
11-12-2009, 03:04
ТОва ако стане, аз ще се пробягам Цариградско по прашки(зима е все пак, чисто гол мое да настина).......
Баси докога ще се пробутва тъпата журналистическа практика да се пише какво можело да стане, предвиждало се, или пък било в плах проект....ако дори 5% от тия неща стават изобщо, също бих направил едно кросче....малко по облечен....:bg::bg::bg:

Запомни си думите...хаха:drinking:Българина(естествено вкл. и аз)разбира само от забрани и да му бъркат у Жоба.Трябва някой да умира,за да ми стъпи предната лява гума на алфата ми в центъра.Одобрявам напълно това,белким заприличаме на Лондон.

ФЕРАРИСТ
11-12-2009, 10:57
Запомни си думите...хаха:drinking:Българина(естествено вкл. и аз)разбира само от забрани и да му бъркат у Жоба.
Нито аз ще запомня кво съм обещал, нито ти, щото това е някакаъв абсурд дето няма как да стане, и просто не си струва да се помни даже.......

fiore
11-12-2009, 11:03
Има логика, за всички големи градове в центровете , колите с друга регистрация да имат нещо като винетка или такса. Все пак данъците на тези коли не се плащат в тези градове. Да не почваме с дребни сметки но застрахователните компании предлагат по ниски премии на коли в малки населени места, точно заради по слабия трафик там.

Доко
11-12-2009, 11:11
А бе докога журналистите ще пущат партенки и слухове, тва толкова прости журналисти няма. Ето и последната новина за столичани , цитат: "Да паркираш на пъпа на София ще стане лукс. "Синята зона" се разделя на три, като за час престой в идеалния център ще даваме три лева вместо един, както е сега, съобщава "Стандарт"."
А това е простотията , и пак цитат : "Драстичният скок е предложен на столичния парламент от шефа на паркингите Марчело Доковски..................Това може да стане, когато в кварталите се построят паркинги с охрана, коментира Доковски. "
Само простотии, то е ясно, че ще увеличават, но интригата у тая държава я вкарва "журналиста".:spam_laser:
Ето и источника: http://www.news.dnes.bg/sofia/2009/12/11/3-lv-na-chas-siniata-zona-stava-zlatna-v-sofiia.82314

ogi100
11-12-2009, 11:13
То ако не ходят тия с шопски акцент на море, ще ходят на плаж само Иво Димов, Биг Ша и Елза Парини по прашки. :naughty: Иначе всичко дето не е софийско да паркира съответно на Богров, Църна Маца, Божурище и Владая предлагам аз. Особено се отнася за жителите на един близък до Княжево град.
А аз предлагам всички кореняци Софянци да построят копие на китайската стена около града и никой без "чисто потекло" да не престъпва през портите! :torch:

morfius
11-12-2009, 11:14
Айдеее... пак драснаха фитила на поредното - разделяй и владей :drinking:
Тия с таратайките с/у тия с новите коли дето са ЕКО (колко са е друга тематика), тия от центъра с/у тия в крайните квартали, тия от София с/у тия от другите градове... и т.н.
Еко такси, сини зони, общински данъци, държавни, данъци, винетки, дранье и скубанье всекак... а да сте видяли един паркинг построен с парите от тая синя зона?
Да сте видяли оправен път с пари от данъци или винетки?
Да сте видяли правилно направен нов булевард дето да не е пълен с малоумни тапи?
Да сте видяли някъде правилно проектирани секции за ляв завой?

Някой иска да ви одере още веднъж... вие се радвате, без коментар :sickness:

pent
11-12-2009, 11:22
не че съм против да се облекчи трафика в центъра, но въвеждането на по-високи такси е най-лесно(но дали е най-правилно).. все пак 3лв не е кой знае каква промяна, ако ще се вдига да е директно на 8-10лв!

може би посоката е правилна, но трябва да се промени коренно концепцията за downtown!!! а това ще стане като се сменят хората които живеят там. или по-скоро вече да не живеят там :) и който остане да живее в централната част трябва да е 1000% наясно че ще му излезе през носа :) Примери мога да дам много от личен опит - в upper Манхатън наема на гараж и на 3 стаен апаратмент в супер модерна сграда с 2ма портиера е горе долу еднакъв :) И там кореняците не реват за паркомясто пред тях, но както стана ясно това е въпрос на манталитет!

Честито на пожарникара ако е поел по този път, но ме съмнява... не е толкова смел! за тая работя тебе топкис :)

morfius
11-12-2009, 11:27
не че съм против да се облекчи трафика в центъра, но въвеждането на по-високи такси е най-лесно(но дали е най-правилно).. все пак 3лв не е кой знае каква промяна, ако ще се вдига да е директно на 8-10лв!

може би посоката е правилна, но трябва да се промени коренно концепцията за downtown!!! а това ще стане като се сменят хората които живеят там. или по-скоро вече да не живеят там :) и който остане да живее в централната част трябва да е 1000% наясно че ще му излезе през носа :) Примери мога да дам много от личен опит - в upper Манхатън наема на гараж и на 3 стаен апаратмент в супер модерна сграда с 2ма портиера е горе долу еднакъв :) И там кореняците не реват за паркомясто пред тях, но както стана ясно това е въпрос на манталитет!

Честито на пожарникара ако е поел по този път, но ме съмнява... не е толкова смел! за тая работя тебе топкис :)

Нали разбираш, че тая работа с Манхатън не е станала с министерско постановление от днес за утре?
А да си чувал, че се плаща за стока или услуга, не за черните очички на връзкарче с пожарникарче?

pent
11-12-2009, 11:40
Нали разбираш, че тая работа с Манхатън не е станала с министерско постановление от днес за утре?
А да си чувал, че се плаща за стока или услуга, не за черните очички на връзкарче с пожарникарче?

:) аз доста съм чувал :) и продължавам да слушам :) просто изразих мнение кое как се прави по света :) доста се колебаех защото не искам да влизам в излишни спорове, а и не съм точният човек с който може да се спори :)))) аз в България хал хабер си нямам(а и не искам да знам) как стават нещата :)

Специално за голямата ябълка нещата наистина са станали доста кардинални :) но да не изместваме темата :)

santo_traficante
11-12-2009, 11:50
образователен филм:wow:

sen7
11-12-2009, 14:47
Айде пак се почна.Да се чуди човек журналистите как си изкарват хляба братче.
Предлагам на колегите всеки с над 1000 мнения да бъде баннат от форума.Айде пускайте нова тема и почвайте да се жалвате от модераторите.

thecleaner
11-12-2009, 14:59
А аз предлагам всички кореняци Софянци да построят копие на китайската стена около града и никой без "чисто потекло" да не престъпва през портите! :torch:

Подкрепям напълно, за по просто ще е добре на софиЕнци под прикритие, да се провеждат тестчета от рода, я кажи моето момче или момиче думичката ......... :cry:

ogi100
11-12-2009, 15:14
Подкрепям напълно, за по просто ще е добре на софиЕнци под прикритие, да се провеждат тестчета от рода, я кажи моето момче или момиче думичката ......... :cry:
Не, не, със стената ще бъде по-сигурно. Пусни една петиция, че държавата запада все повече и повече от толкова "узурпатори" с неизяснен произход и съмнително гражданство, които престъпват границата на столицата всеки ден или са я престъпили преди време за по-дълго. Все пак не е важно кой кой е и какво представлява, а от къде е ;) с 1000 ръце съм ЗА :Yeeeehaaa:

Blade
11-12-2009, 15:30
Бих казал, че важното е "къде си", не "откъде си" :BIGsmile: И все пак, в София с колата съм казал, че няма да отида ;)

Бобби
11-12-2009, 18:13
Бих казал, че важното е "къде си", не "откъде си" :BIGsmile: И все пак, в София с колата съм казал, че няма да отида ;)
Това ми звучи като: "Къде съм аз, къде си ти!":))
п.с. поредното разделяне на софиянци и не в поредната тема
СЕЛЕНИЯТА Е НАВСЕКЪДЕ....но трябва да се сблъскаш, за да го разбереш!