PDA

View Full Version : Следновогодишно - обичаме ли да ни следят?



Alfa User
01-01-2010, 14:43
Колеги, копирам тук текста, публикуван на сайта на ДарикНюз, с уважение към авторката Деа Манолова. Предполагам всеки от нас има за какво да се замисли, след като го прочете...


"1984" = 2010 - това е проблемът

Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.
Или си мислех, че правя разликата.
И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.
Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.
Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.
Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".
Но не е там работата.
Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.
Но не е там работата.
Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.
Но не е там проблемът.
Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.

Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.
Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.
Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.
Сега не се гордея с действителността.
Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.
Така разбирам свободата.
Да, точно така.

На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".
През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".
В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)
И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)
Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

Защото там пише:
„Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

Е в това всъщност е проблемът."

С други думи ... да ви е честита новата 2010, пък дано най-сетне българина се събуди, и започне да си отстоява правата !

ФЕРАРИСТ
01-01-2010, 18:38
Много хубаво четиво......

fred
01-01-2010, 21:42
мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга.
Е в това е проблема, че у нас всеки си е обул топлинките и е "над нещата", което идеално устройва престъпниците от всякакво ниво, включая безотговорността на всички нива, на най-високите нива в държавата и управлението.Те това е логиката на соца-вие не мислете, има кой да мисли вместо вас.
Честно казано на мен не ми дреме за ровенето в личното ми пространство, което се предвижда за престъпления, за които Наказателния кодекс дава над две години, ама това е друга тема и я има вече.

Alfa User
01-01-2010, 23:29
Точно ... насадения у мнозинството навик да приема нещата сякаш не ни касаят лично е причината да сме на това дередже сега.
Искрено се надявах този текст да ви накара да се замислите и да преоцените някои неща ... И страшно ще се радвам, ако има някакъв успех - макар и малък !

BLUE1
01-01-2010, 23:36
Евтина, зле написана статия. Силата и е в невежеството на четящите я.

търтей
02-01-2010, 00:12
Евтина, зле написана статия. Силата и е в невежеството на четящите я.

Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.

Kuku
02-01-2010, 00:27
Оххх.... и тук ли го пуснахте това.
Явно и тук ще си копирам мнението.....
Някой ако си мисли, че сега има свобода спокойно може да се самозапали ритуално пред Народното събрание.
Ако не си интересен, никой няма да те подслушва или да те следи. Ако пък си интересен - те и сега те слушат и следят ;)
Само разни заблудени журналя май още не са го разбрали и пишат комплексаро-малоумните си статии, колко да се намират на работа....


И другия път пак да гласувате за Бойко Борисов!!!

http://img38.imageshack.us/img38/760/generalisimoto.jpg

Alfa User
02-01-2010, 00:29
Оххх.... и тук ли го пуснахте това.
Явно и тук ще си копирам мнението.....
Някой ако си мисли, че сега има свобода спокойно може да се самозапали ритуално пред Народното събрание.
Ако не си интересен, никой няма да те подслушва или да те следи. Ако пък си интересен - те и сега те слушат и следят ;)
Само разни заблудени журналя май още не са го разбрали и пишат комплексаро-малоумните си статии, колко да се намират на работа....


И другия път пак да гласувате за Бойко Борисов!!!

http://img38.imageshack.us/img38/760/generalisimoto.jpg

:cheers:

balev64
02-01-2010, 00:46
Не я четох кой знае колко подробно,пък и за какво да я чета.Минаха много години,изпуснахме времето в което трябваше да се направи нещо,вятъра на промяната се оказа само един вятър "менте",сега вече е много късно за каквито и да е било "ревове".Мислете му момчета,като ви гледам предимно сте млади хора ,сигурно повечето са бунтари по природа пък и то на тази възраст кой ли се примирява с неправдата,но истината е че ние вече сме като едни зомбита живеещи в една зомби държава...Може и да си мислите че имате ясен път в живота и целите ви са ясни но в същност кой може да намери път в джунглата.Честита Нова Година! Живи и здрави да сте!
p.s.Кажете ми моля,според вас, в Бг има ли независима журналистика...?

Mirela
02-01-2010, 01:10
Да видим ако авторката на статията стане жертва на престъпление изисткващо подобни действия, как ще разсъждава..Пълни глупости...
А ако някой живее в заблудата,че разговорите не се записват жестоко се лъже..

milenamr
02-01-2010, 01:59
Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.

Точно това щях да кажа, търтея просто ми взе думите из под пръситите на клавиатурата :-P, че ако кажа "от устата" няма да е адекватно, понеже тук изразяването не е устно ;) :shocked:
И незнайно защо 20-тина часа преди да прочета тая статия написах едно стихотворение(все още на трезва глава, преди посрещането на 2010 :), та ако ми позволите да го споделя с вас с уточнение, че нямам претенции да съм направила дори подобие на шедьовър, просто ми дойде ей така отведнъж, може предновогодишни терзания и излияния.
Благодаря за вниманието, ето го и него :

Как ли да дишам
И как да живея
Като без въздух
Не го умея

А къде ли скрит и защо не достига
смачкан плазмодиен облак нагоре се вдига
ясно, пресован е милия безпощадно
скрит в безнадеждна пародия стадна

имам ли шанс аз все пак да живея
писано ли ми е на сред сметището да оцелея
Шансът е може би само един
Казва се БИРА, ако ли не ..просто Амин

Бирата дава ми сили свещенни
Да уловя в живота нещата нетленни
Да удавя в нея безбожната смрад
И да разпения и плисна световния ад

BLUE1
02-01-2010, 10:47
Ам че опровергай я. Иначе от думите ти полза няма.

Кое да опровергавам?! Статия, търсеща евтина новина, правеща повърхностни аналогии и играеща си с невежеството на масите. Поредният псевдо журналистически напън за казване на уж истини потъпкващи свободата на хората.

Derry
02-01-2010, 11:25
Ми да ме подлушват и следят като си нямат работа и без това вече зарязах бизнеса с наркотиците и отвличанията :devil:. Нямам нищо напротив тая работа със следенето и се надявам да е полезна, макар да не ми се вярва.

търтей
02-01-2010, 12:26
Кое да опровергавам?! Статия, търсеща евтина новина, правеща повърхностни аналогии и играеща си с невежеството на масите. Поредният псевдо журналистически напън за казване на уж истини потъпкващи свободата на хората.

Разбирам защо така говориш, но все пак, ако нещо не е вярно дай мнение, сподели кое как. Току виж сме научили нещо, един вид.
Щото твоите думи звучат като тотално промит мозък (то не е така, ма кво да ви обяснявам как е), а това е по-кофти от смотана журналистика.

old alfist
02-01-2010, 13:27
Мен лично изобщо не ми дреме, че ще ме подслушваг и следят - смятам, че не правя нещо нередно, за да се притеснявам от това.

koolio
02-01-2010, 13:37
Мен лично изобщо не ми дреме, че ще ме подслушваг и следят - смятам, че не правя нещо нередно, за да се притеснявам от това.

Ми абсолютно не е така. Всеки човек има слабости и грешки, както и лични разбирания и предпочитания които могат да бъдат раздухани и използвани с пълна сила срещу него ако в един момент стане неудобен за някого.

old alfist
02-01-2010, 13:42
Ми абсолютно не е така. Всеки човек има слабости и грешки, както и лични разбирания и предпочитания които могат да бъдат раздухани и използвани с пълна сила срещу него ако в един момент стане неудобен за някого.

Като станеш неудобен на някого винаги могат да ти намерят цаката, било то по законен или незаконен начин - тогава няма отърване.

koolio
02-01-2010, 13:56
Като станеш неудобен на някого винаги могат да ти намерят цаката, било то по законен или незаконен начин - тогава няма отърване.

Сигурно. Ма що трябва да им е по-лесно?:busted_cop:
Дай да си вградим тогава по един чип в гъза, та хептен да е ясна работата ...

milenamr
02-01-2010, 14:00
Мен лично изобщо не ми дреме, че ще ме подслушваг и следят - смятам, че не правя нещо нередно, за да се притеснявам от това.
Точно това е проблема, че напоследък доста се разминха понятията редно или нередно, добро или лошо.Няма ясно дефинирани критерии за това.
Така че-блажени са вярващите !:sheep:

П.П.Тълкованията на тези и други понятия се определят не от нашите разбирания и ценностна система, а от личните изгоди на шепа хора...

---------- Post added at 13:00 ---------- Previous post was at 13:00 ----------



Дай да си вградим тогава по един чип в гъза, та хептен да е ясна работата ...

Спокойно и това с чипа ще стане, само дето няма да е в гъзЪ...евентуално ;)

търтей
02-01-2010, 14:03
Бях го цитирал веднъж ама то не пречи да се повтаря често

They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Benjamin Franklin

old alfist
02-01-2010, 14:06
Точно това е проблема, че напоследък доста се разминха понятията редно или нередно, добро или лошо.Няма ясно дефинирани критерии за това.
Така че-блажени са вярващите !:sheep:

П.П.Тълкованията на тези и други понятия се определят не от нашите разбирания и ценностна система, а от личните изгоди на шепа хора...

---------- Post added at 13:00 ---------- Previous post was at 13:00 ----------



Спокойно и това с чипа ще стане, само дето няма да е в гъзЪ...евентуално ;)

Според мен, човек трябва да прави това, което той смята, че е редно, а пък кой как ще го тълкува и използва - не можеш да влезеш в главата на някой да му насадиш нещо.
Или кратко казано - Прави каквото трябва, пък да става каквото ще.

Mind_Control
02-01-2010, 14:58
Бях го цитирал веднъж ама то не пречи да се повтаря често

They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Benjamin Franklin

А защо мислиш, че той е бил прав?

alfa maniak
02-01-2010, 15:17
все пак мерси за пожеланието и за мн години

fade
02-01-2010, 15:31
Точно това е проблема, че напоследък доста се разминха понятията редно или нередно, добро или лошо.Няма ясно дефинирани критерии за това.
Така че-блажени са вярващите !:sheep:

П.П.Тълкованията на тези и други понятия се определят не от нашите разбирания и ценностна система, а от личните изгоди на шепа хора...

Тук е мястото да се пусне линк към филма Zeitgeist! ;)
Малко ми е смешна тази история с теории за конспирации, но пък и общо взето има някаква истина в това, че личната изгода на шепа хора движи цивилизацията напред. Сега, какво е напред вече е едно също доста относително понятие.
По някакви статистики които бях чел някъде или обсъждал с някого, около 2% са хората които създават прогресивните посоки за човечеството и определят пътя на така наречената цивилизация! Хайде сега да помислим каква деструктивна мощ биха могли да бъдат останалите 98% ако нямаше контрол. Защото знаем, че мощността е нищо без контрол! Според мен размиването на понятията добро и зло е също елемент от системата за контрол над хаоса та може и да е полезно. ;)


Спокойно и това с чипа ще стане, само дето няма да е в гъзЪ...евентуално ;)
Много жалко, че мястото няма да е в гъзЪ... так имаше по-голям шанс някой хора да си седят на него и да не праат глупости... не за друго ами щото щеше да е най лесният начин да не ги подслушват ;) Пък да не говорим ако има и обратна връзка с устройствата... лесно щяха да ги контролират да речем със слаби (или не толкова слаби) електрически импулси в ... Само дето трябва се направи филтър срещу смущения от някой естествени нужди джанъм.
Май се размечтах :gayfight:

търтей
02-01-2010, 15:34
Чип не трябва. Четете Обитаемият остров.

koolio
02-01-2010, 16:24
А защо мислиш, че той е бил прав?

Защото историята го е доказала многократно.

fade
02-01-2010, 16:50
Защото историята го е доказала многократно.

Надявам се че сте гледали по горе споменатия филм Zeitgeist... и като какъв е представен там единият от бащите на конституцията. ;)
Иначе да... фразата е красива. Надявам се да си я спомните следващият път когато няколко "свободни индивида с дебели вратове" извадят пищови да се стрелят в някое заведение.

търтей
02-01-2010, 16:57
Надявам се че сте гледали по горе споменатия филм Zeitgeist... и като какъв е представен там единият от бащите на конституцията. ;)
Иначе да... фразата е красива. Надявам се да си я спомните следващият път когато няколко "свободни индивида с дебели вратове" извадят пищови да се стрелят в някое заведение.

Ти друг филм гледал ли си изобщо?
И са бащи на нацията, а не на конституцията, ама нейсе.

milenamr
02-01-2010, 17:11
Надявам се че сте гледали по горе споменатия филм Zeitgeist... и като какъв е представен там единият от бащите на конституцията. ;)
Иначе да... фразата е красива. Надявам се да си я спомните следващият път когато няколко "свободни индивида с дебели вратове" извадят пищови да се стрелят в някое заведение.

Гледали сме го филма :)Ама той е сякъш бледа полюция всравнение с някои фактологии, написани по книгите
в тази сфера, като например :
Ран-Ът.. (http://www.bgsviat.narod.ru/)


А тези думи на "загрижения" за "благото" на нацията ни А.Дълес не ви ли приличат на нещо толкова реално, по реално даже от самата реалност, което стана 100% факт ;)
".Нужни са писания, осмиващи естествеността и почтеността като архаични отживелици. Простащината, наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинския страх сред хората, безсрамието, доносничеството и още много пороци заложени в човека трябва да се раздвижат. Така ще разклащаме поколение след поколение, ще предизвикваме ерозия и развращаване на младежта. .Ще създадем човек с консумативна психика на елементарен потребител. Всичко това ще извършим под девиза: ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ......".
Някой да е чувал за Движение за права и свободи :balloon: в нашата мила родна татковина ?

fade
02-01-2010, 17:14
Ти друг филм гледал ли си изобщо?
И са бащи на нацията, а не на конституцията, ама нейсе.
Ако погледнеш по горният ми пост ... явно не е прозирало достатъчно добре, леко ироничното ми отношение към филма. ;)
Може би ще те учуди, но съм гледал и други филми но ся ако ще си мерим филмите и книгите... айде няма нужда!

Ок... бащи на нацията съгласен съм!
Не съм се задълбочавал в американската история с подробности, защото в тази история според мен има доста срамни неща и то само за 200 години, така, че определено не ми е модел към който трябва да се сочи с невръстно детско пръстче ;)

търтей
02-01-2010, 17:23
Ако погледнеш по горният ми пост ... явно не е прозирало достатъчно добре, леко ироничното ми отношение към филма. ;)
Може би ще те учуди, но съм гледал и други филми но ся ако ще си мерим филмите и книгите... айде няма нужда!

Ок... бащи на нацията съгласен съм!
Не съм се задълбочавал в американската история с подробности, защото в тази история според мен има доста срамни неща и то само за 200 години, така, че определено не ми е модел към който трябва да се сочи с невръстно детско пръстче ;)

Всъщност точно конституцията им е доста добра. И не само. Но да не ги коментираме сега.Само дето като не си се задълбочавал, на ква база даваш оценки за срамност??

milenamr
02-01-2010, 17:39
И да допълня малко по темата-въпреки разчетливите планове и прогнози за "развитието" на нацията ни, съм убедена че макар и малкопроцентово нещата до някъде си зависят от нас.И ако може да се изкажа леко образно-доколкото виждам има доста почитатели на аналния секс(което е хубаво), но поне можем да си изберем да е с вазелин :),за да е още по-хубаво.:butt:
Така мисля аз ;):gayfight:

fade
02-01-2010, 17:40
Всъщност точно конституцията им е доста добра. И не само. Но да не ги коментираме сега.Само дето като не си се задълбочавал, на ква база даваш оценки за срамност??

Според теб не е ли достатъчно срамно, че са изтребили една не малка популация от хора за да се настанят на тяхно място. Ако това не е геноцид в най-чиста форма здраве му кажи. Такива хора нямат право да ме учат на демокрация хуманизъм и свободолюбие.
Наистина силно убедителни са ... като Алфонс Капоне с блага дума и пистолет в ръката (айде напоследък със самолетоносач).
Ако това не ти е достатъчно като аргумент няма какво повече да си кажем и не намирам за необходимо повече да хабя енергия за да спамя хубавата (или лоша) тема в зависимост от гледната точка. ;)


И да допълня малко по темата-въпреки разчетливите планове и прогнози за "развитието" на нацията ни, съм убедена че макар и малкопроцентово нещата до някъде си зависят от нас.И ако може да се изкажа леко образно-доколкото виждам има доста почитатели на аналния секс(което е хубаво), но поне можем да си изберем да е с вазелин :),за да е още по-хубаво.:butt:
Така мисля аз ;):gayfight:

Леко не съм съгласен с тази трактовка ;) Дали аналният секс е хубаво или лошо е само продукт на подсъзнателна химия в мозъка ни, виж ако използваме вазелин ще е по безболезнено ;) според мен такава е правилната дума... :tooth:

fred
02-01-2010, 18:49
Точно ... насадения у мнозинството навик да приема нещата сякаш не ни касаят лично е причината да сме на това дередже сега.
Искрено се надявах този текст да ви накара да се замислите и да преоцените някои неща ... И страшно ще се радвам, ако има някакъв успех - макар и малък !

Е аз съм оптимист, израстването на едно демократично общество, макар и трудно и бавно, в крайна сметка стъпка по стъпка ще ни доведът до нормалното гражданско общество, да не губим кураж :)

BLUE1
02-01-2010, 21:54
Искам да попитам конкретно "войните за свобода" във форума по какъв точно начин им се нарушават на ТЯХ лично правата и свободите като се улеснява достъпа на МВР до данни от мобилните оператори и интернет доставчиците -всъщност до преди по-малко от две години пак беше така, вие лично как сте били засегнати и как очаквате сега да бъдете засегнати??? Вярвате ли, че МВР има ресурса и възможността да следи сульо и пульо просто за кеф? Вярвате ли, че една операторка в МТел е с толкова висок морал, че да не даде за 50 лева резпечатка на телефона ви на ревнивият ви партньор или просто обичате да си чешите езиците ?

Mirela
02-01-2010, 22:15
Искам да попитам конкретно "войните за свобода" във форума по какъв точно начин им се нарушават на ТЯХ лично правата и свободите като се улеснява достъпа на МВР до данни от мобилните оператори и интернет доставчиците -всъщност до преди по-малко от две години пак беше така, вие лично как сте били засегнати и как очаквате сега да бъдете засегнати??? Вярвате ли, че МВР има ресурса и възможността да следи сульо и пульо просто за кеф? Вярвате ли, че една операторка в МТел е с толкова висок морал, че да не даде за 50 лева резпечатка на телефона ви на ревнивият ви партньор или просто обичате да си чешите езиците ?


Медиите насадиха у хората това, че едва ли не всеки гражданин е "оперативно интересен".На някой въобще стана ли му ясно защо искат да приемат този закон? Или просто толкова много посегнаха на свободата ни, че сън не ни лови.Просто търсенето на сензации и надпреварата между новинарите ражда такива простотии.
Колко години никой не водеше сметка на предплатените карти? В този ред на мисли, много корумпирани полицай ще си идат.

Absente_
02-01-2010, 23:07
това момиче , го тресе социалната депресия :mf_Flush:

AlfaMan
03-01-2010, 00:04
Искам да попитам конкретно "войните за свобода" във форума по какъв точно начин им се нарушават на ТЯХ лично правата и свободите като се улеснява достъпа на МВР до данни от мобилните оператори и интернет доставчиците -всъщност до преди по-малко от две години пак беше така, вие лично как сте били засегнати и как очаквате сега да бъдете засегнати??? Вярвате ли, че МВР има ресурса и възможността да следи сульо и пульо просто за кеф? Вярвате ли, че една операторка в МТел е с толкова висок морал, че да не даде за 50 лева резпечатка на телефона ви на ревнивият ви партньор или просто обичате да си чешите езиците ?
Ами в крайна сметка аз не искам да участвам в един голям Big Brother и си имам личен живот, който не искам да може да бъде достояние на някой друг. Това си е мое право. Факта, че всяко едно мое или твое действие може да бъде проследено е достатъчно обезпокоително и това на прост език се казва именно ограничаване на личната свобода. По тази логика и в близкото ни соц. минало не е имало никакво посегателство върху личната свобода, независимо че тогава например писмата получавани и изпращани към така наречения запад, подлежаха на контрол (отваряне и четене). Хайде да не се лъжем и да не си говорим глупостти, точно това как ще улесни МВР. Изведнъж ще секне престъпността, защото това е единственият проблем-пречката в борбата с нея? Нима и децата от 20 години насам не знаят емблематичните имена на подземния свят? Нима никой от нас не ги среща по улиците и заведенията? Е добре, колко от тях са в затвора? Май николко - затворите са ни претъпкани с кокошкари. Така, че никой не може да ме убеди, че това е разковничето на борбата на МВР с престъпността. Всъщност за да се реши проблема с престъпността трябва да има политическа воля, а тя липсва по разбираеми причини. Но пък зад това се крият други цели, защото ще улесни МВР в изпълнението на политически или икономически поръчки с цел създаване на компромати. Мисля не ни е къса паметта, колко скандали имаше по повод нерегламентирано използване на спец. разузнавателни средства. Те, тогава не се притесняваха особено, пък ако официално им се дадат правомощия, гледай каква свободия ще настъпи. При тази корупция, която тресе обществото ни отгоре до долу това е направо взривоопасно - все едно да сложиш в ръцете на един примат автомат Калашников. Така, че смятам че този проектозакон ще ни върне в мрачните години на соца, когато се слухтеше по кьошета и сбирки, кой какви вицове разправя и какви възгледи има.

koolio
03-01-2010, 00:29
Горният колега изрази това, което мен ме мързеше да напиша.

AlfaMan
03-01-2010, 01:17
Всъщност става дума за няколко много простички нещица в цялата работа около този законопроект и мисля всички ще се съгласят с тях. Ето ги тук в систематизиран вид в два документа:
http://www.aip-bg.org/pdf/stanoviste%20zes_05-11-2009.pdf

http://www.efb.bg/images/2/25/Poz-zes.pdf

BLUE1
03-01-2010, 01:49
Ако се прочете проекта за ЗЕС става ясно, че два от членовете 250А и 250Б в този си вид нарушават Конституцията, очевидно е обаче, че дискусия по въпроса се води както в Парламента така и извън него, но в крайна сметка крайният резултат все още не е на лице и лично моето мнение е, че закон тип "Големият брат" не само, че няма да бъде приет, но и няма възможност да мине. За това смятам, че трябва да се пише и говори конкретно, а не да се хвърлят журналистически клишета и да се вайкаме как щяли да преследват невинни хора . Въпроса е в законосъобразността, а не дали МВР трябва да има достъп до този вид информация.

търтей
03-01-2010, 02:25
Въпроса е в законосъобразността, а не дали МВР трябва да има достъп до този вид информация.

Глупости.
Силният репресивен апарат (разбирай мвр et cetera) води до по-ниска престъпност, но за сметка на свободата на гражданите. Ако тука някои са малки, или не са чели книжки, други едно не сме малки и второ сме чели достатъчно.
Та не, мерси - ни щъ меверето да може да ме следи, за да ме пазело. Яз си моем и сам да се пазим.

Да не говорим, че в сегашната ситуация, на службите далеч не им е първи приоритет моята сигурност, а интересите на разни от по-равните другари.

Е, аджеба, поради чий да ги улесняваме? :hmm:

Kuku
03-01-2010, 02:32
Е, а пък иначе много ги затрудняваш. ;)




Ами в крайна сметка аз не искам да участвам в един голям Big Brother и си имам личен живот, който не искам да може да бъде достояние на някой друг.Ти от къде знаеш, че сега не участваш?






.....все едно да сложиш в ръцете на един примат автомат Калашников......все едно да сложиш властта в ръцете на Бойко Борисов. :idea:

BLUE1
03-01-2010, 03:45
Глупости.
Силният репресивен апарат (разбирай мвр et cetera) води до по-ниска престъпност, но за сметка на свободата на гражданите. Ако тука някои са малки, или не са чели книжки, други едно не сме малки и второ сме чели достатъчно.
Та не, мерси - ни щъ меверето да може да ме следи, за да ме пазело. Яз си моем и сам да се пазим.

Да не говорим, че в сегашната ситуация, на службите далеч не им е първи приоритет моята сигурност, а интересите на разни от по-равните другари.

Е, аджеба, поради чий да ги улесняваме? :hmm:
Кой да улесняваме ?!?!?! Става ми много тъжно като чета подобни високопарни шаблончета...

arieca155
03-01-2010, 10:34
според мен на хората които им е нужна "свободата" на словото и свободата на бизнеса (законен или незаконен),отдавна са намерили начин,така че никой да не може да им се меси или да ги подслушва по какъвто и да е начин.имат си техника и хора и са достатъчно на "ти" с материята "каквото си казахме,да си остане между нас",пък и след едно набързо разглеждане на точно нашия форум ще им стане ясно че тук сме само "капацитети" работещи срещу националната сигурност.
ай дръжте се по -сериозно,няма да ви вкарат в Белене затова че сте нарекли Бойко Борисов маймуна и разни такива.
и последно,ако е нужно всичко това за което иде реч,за да се спрат "свидетелите на йехова",ислямизацията,наркотиците,търговията на оръжие,търговията с хора,отвличанията,тероризма ...!аз съм за.:sniper:

nikolaaaay
03-01-2010, 14:43
Мен лично изобщо не ми дреме, че ще ме подслушваг и следят - смятам, че не правя нещо нередно, за да се притеснявам от това.
Кой е казал, че трябва да правиш нещо нередно, за да те следят?! Напротив - предлага се да могат да те следят директно, без никакво съдебно разрешение или контрол от независима институция! Дори и да има някакво изискване за контрол на службата, която следи кореспонденцията, то винаги ще остане възможността да се злоупотреби с информацията. Демек, ако някой ще може да препрати мейлите с търговските ми партньори на конкурентна фирма или да чете смс-ите ми - АЗ СЪМ ПРОТИВ. Ебати полицейската държава ще стане. Комунистите преди са набирали хиляди доносници за тая цел, а сега искат да го направят по електронен път. Бойко се е побъркал ако си мисли, че ще прокара тва и ще остане на власт. Не вярвам да го приемат. По-скоро искат да кажат ето на какво сме готови, за да се преборим с престъпниците, ама то не може и затова сме с вързани ръце.

П.С. И да те питам, колега old alfist, ти с каква операционна система си, само легален софт ли ползваш? Филми, музика от нета не сваляш сигурно, п2п, торенти не ползваш най-вероятно?

koolio
03-01-2010, 16:37
Ще остане, ще остане Бойко на власт и ще повтори даже. Народът това иска и за това копнее - да е стадо и да го стрижат, само да му подхвърлят по малко храница.

Пак ще цитирам Николай Генчев - комунизмът Аспарух го е измислил.

old alfist
03-01-2010, 19:29
Кой е казал, че трябва да правиш нещо нередно, за да те следят?! Напротив - предлага се да могат да те следят директно, без никакво съдебно разрешение или контрол от независима институция! Дори и да има някакво изискване за контрол на службата, която следи кореспонденцията, то винаги ще остане възможността да се злоупотреби с информацията. Демек, ако някой ще може да препрати мейлите с търговските ми партньори на конкурентна фирма или да чете смс-ите ми - АЗ СЪМ ПРОТИВ. Ебати полицейската държава ще стане. Комунистите преди са набирали хиляди доносници за тая цел, а сега искат да го направят по електронен път. Бойко се е побъркал ако си мисли, че ще прокара тва и ще остане на власт. Не вярвам да го приемат. По-скоро искат да кажат ето на какво сме готови, за да се преборим с престъпниците, ама то не може и затова сме с вързани ръце.

П.С. И да те питам, колега old alfist, ти с каква операционна система си, само легален софт ли ползваш? Филми, музика от нета не сваляш сигурно, п2п, торенти не ползваш най-вероятно?

На работата използвам легален софтуер с платени авторски права.

В къщи нещата са съвсем други, но по никакъв начин не се облагодетелствам материално и никой нищо не може да ми каже.

Ако някой иска да злоупотреби с информацията около мен винаги може да го направи - разликата при новите условия е, че ще му струва повече пари, но тя ще отиде по-лесно при който трябва, от което ще се възползват моментно управляващите.

Derry
04-01-2010, 14:45
Не се косете толкова и в Америка ги следят усилено, я някои да си направи експеримента да напише няколко имеила на приятел как възнамерява да итрещи самолет и тоя някой да е в Америка и той да му отвърне и стой та гледай каква пушилка ще се вдигне.

bass
04-01-2010, 15:39
Нелоша публикацийка (http://dnevnik.bg/tehnologii/2010/01/04/837338_kak_da_se_zashtitim_ot_sledeneto_na_trafich ni_danni/) на популярен език с любопитно обобщение за смисъла от цялата дивотия.
Само не разбрах що беше нужна втора такава тема...

AlfaMan
04-01-2010, 16:56
Е, а пък иначе много ги затрудняваш. ;)

Ти от къде знаеш, че сега не участваш?

Аз може и да участвам (немога да знам), но ако за това няма съдебна заповед, то за сега се води незаконно и ако излезе наяве, тези които го провеждат подлежат на съдебно преследване. Но ако се приеме този проектозакон в сегашният му вариант, тогава подобна ситация няма да влиза под параграфа незаконна, просто събраните данни без съдебна заповед няма да се признават като доказателство в съда ;) Те това е "малката" разлика. Толкова малка, че находчивите хора могат да направят цяло състояние от нея. Днес отвличат близки на богати хора за пари, пък утре могат да търгуват събрана информация за тях. А как ти се вижда една подобна ситуация - Бизнесмена X е трън в очите на бизнесмена Y. Поради тази причина Y плаща щедро на съответните хора да му съберат малко "ценна" и компрометираща информация за X, след което той я използва, за да го отсрани от пътя си. Това не е сценарий от някакъв екшън филм, ами абсолютна реалност за всяко едно корумпирано общество.
Как изобщо може човек да си помисли да гласува такива правомощия на хора, на които официалните доходи едвам стигат само за физическото им оцеляване, и които за няколко "сребърника" ще преминат от другата страна на барикадата?

Kuku
04-01-2010, 19:02
Ъъъъъъъ....... ти сериозно ли?!?!?!?

Понякога се чудя, на кой свят живее тоя народ :?

bouncer
05-01-2010, 12:20
В Америчко - страната на неОГРАНИЧЕНИТЕ възможности от ужасно много време почти цялата комуникация се "слуша". Не си представяйте, че някой седи и слухти обаче. Има си софтуеър който търси и проверява цялата комуникация на свободните хамериканци за ключови фрази и думи. При това съвсем законно и необезпокоявано. След 9/11 беше приет един прекрасен закон за борба с тероризна, който дава права на американския полицай да те арестува, бие, ебе, коли, беси и каквото той си реши защото ПОДОЗИРА че си терорист.

old alfist
05-01-2010, 12:47
След 9/11 беше приет един прекрасен закон за борба с тероризна, който дава права на американския полицай да те арестува, бие, ебе, коли, беси и каквото той си реши защото ПОДОЗИРА че си терорист.

Законът е прекрасен, ама полицая да е от женски пол и да е разгонен.

Коки
05-01-2010, 17:53
Ще остане, ще остане Бойко на власт и ще повтори даже. Народът това иска и за това копнее - да е стадо и да го стрижат, само да му подхвърлят по малко храница...

+1

Интересно ми е какво биха казали по темата борците за свобода, ако бяха живи. Може би нещо от сорта:

Пием, пеем буйни песни
и зъбим се на тирана;
механите са нам тесни -
крещим: "Хайде на Балкана!"

Крещим, но щом изтрезнеем,
забравяме думи, клетви,
и немеем и се смеем
пред народни свети жертви!

А тиранинът върлува
и безчести край наш роден:
коли, беси, бие, псува
и глоби народ поробен!

О, налейте! Ще да пия!
На душа ми да олекне,
чувства трезви да убия,
ръка мъжка да омекне!

Ще да пия на пук врагу,
на пук и вам, патриоти,
аз вече нямам мило, драго,
а вий... вий сте идиоти!

търтей
05-01-2010, 18:03
Едно цитатче.

Това беше най-голямото и най-страшното откритие от всички, които бе направил на своя Обитаем остров.

Излъчването на кулите не беше предназначено за дегенератите. То действуваше върху нервната система на всяко човешко същество на тая планета. Физиологичният механизъм на това въздействие не беше известен, но същността му се свеждаше до това, че облъчваният мозък губеше способност за критически анализ на действителността. Мислещият човек се превръщаше в човек вярващ, при това вярващ фанатично, въпреки набиващата се в очите реалност. На човек, намиращ се в полето на това излъчване, можеше да бъде внушено с най-елементарни средства каквото и да е и той приемаше внушението като светла и единствена истина, беше готов да живее за нея, да страда за нея, да умира в нейно име.

А незабележимото, вездесъщо, всепроникващо поле присъствуваше винаги. Непрестанно го излъчваше огромна мрежа от кули, оплела цялата страна. Като гигантска прахосмукачка то изсмукваше от десетките милиони души най-малкото съмнение в думите и делата на Огненосните Творци. Огненосните Творци насочваха волята и енергията на милионите маси накъдето им скимнеше. Внушаваха на масите отвратителните идеи на насилието и агресията; можеха да заставят милионите да се избиват взаимно в името на каквото и да било: можеха, ако възникнеше у тях такъв каприз, да предизвикат масова епидемия от самоубийства… Можеха всичко.

А два пъти в денонощието — в десет сутринта и десет вечерта, гигантската прахосмукачка се включваше с пълна мощност. За половин час хората изобщо преставаха да бъдат хора. Всички подсъзнателни напрежения, натрупани поради несъответствието между внушение и реалност, се освобождаваха в пръстъпа на трескав ентусиазъм, във възторжения екстаз на раболепието. Тези лъчеви удари напълно подтискаха рефлексите и инстинктите и ги заменяха с чудовищния комплекс за преклонение и дълг пред Огненосните творци. В такова състояние облъчваният напълно губеше способността да разсъждава и действуваше като робот, получил заповед.

AlfaMan
06-01-2010, 16:56
В Америчко - страната на неОГРАНИЧЕНИТЕ възможности от ужасно много време почти цялата комуникация се "слуша". Не си представяйте, че някой седи и слухти обаче. Има си софтуеър който търси и проверява цялата комуникация на свободните хамериканци за ключови фрази и думи. При това съвсем законно и необезпокоявано. След 9/11 беше приет един прекрасен закон за борба с тероризна, който дава права на американския полицай да те арестува, бие, ебе, коли, беси и каквото той си реши защото ПОДОЗИРА че си терорист.
Е па xAмерика никога не е била за пример, тя отдавна се причислява към една от най-полицейските държави в света, особено пък след атентатите.

BatVas
07-01-2010, 13:27
Не знам някой написа ли преди мен известната фраза:

Ако жертваш свободата за сигурност, ще изгубиш и двете.
Може и да не цитирам точно ама смисъла е ясен

търтей
07-01-2010, 13:52
Не знам някой написа ли преди мен известната фраза:

Ако жертваш свободата за сигурност, ще изгубиш и двете.
Може и да не цитирам точно ама смисъла е ясен


Аз, тамън няколко пъти вече :)
Последният път даже е в същата тая тема


Бях го цитирал веднъж ама то не пречи да се повтаря често

They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Benjamin Franklin


Лошото е, не, трагичното е, че явно смисълът не е ясен...

old alfist
07-01-2010, 14:16
Лошото е, не, трагичното е, че явно смисълът не е ясен...
А, ми не е ясен защото и двете са субективни понятия - границите са различни при отделните индивиди.

Коки
07-01-2010, 14:44
А, ми не е ясен защото и двете са субективни понятия - границите са различни при отделните индивиди.

Напълно си прав. За някои свободата включва пикаене по градинките например.

Derry
07-01-2010, 15:12
Каква свобода, каква демокрация ви е подгонила и тая мания, че сега ви шпионират:duel:. Много ни се размиват понятията. Аз за да кажа, че живея в демокрация рабирам за всяко нещо да има референдум, всеки които го интересува ще отиде и ще си даде гласа. Сега няма демокрация, поне не за мен. Всичко си е както си е било преди, караш си живота и това е. Някой ще ми наднича в компютъра, какво ще намери - нищо. И тия приказки на чужди езици, че преведете ги де, сега може да знам как е хляб и сирене на енгилизки ама не съм чак толкова напреднал, че да разбера репликите на Бенджи.

Коки
07-01-2010, 20:16
...Някой ще ми наднича в компютъра, какво ще намери - нищо...

Ще ти намери чата с любовницата например ;) Или пък любовник :oops:

Майтапът - настрана. Каквото и да намери, последствията може да са не само неприятни, а може и да ти нанесат реални вреди като да те уволнят от работа или да ти съсипат бизнеса или брака и т.н.


...Каква свобода, каква демокрация ви е подгонила и тая мания, че сега ви шпионират:duel:. Много ни се размиват понятията....

Размиват ти се на тебе! Свобода е едно, демокрация - съвсем друго.


...Аз за да кажа, че живея в демокрация рабирам за всяко нещо да има референдум, всеки които го интересува ще отиде и ще си даде гласа. Сега няма демокрация, поне не за мен. Всичко си е както си е било преди, караш си живота и това е.....

Ей това е най-големият проблем при подобни спорове - субективното (не)разбиране на понятието "демокрация". Защо си мислиш, че демокрация означава да си в Рая? Демокрацията е форма на държавно управление и нищо повече. При това изобщо не е съвършена и сама по себе не може да оправи проблемите на хората. Демокрацията не е нито някакъв идеал, нито панацея - просто една от 6-те форми на управление, дефинирани от Аристотел. Животът е такъв, какъвто хората си го направят, независимо дали живеят в империя или в демокрация.

А това с референдумите е поредната сламка за удавници: и през ден да има референдум, нещата няма да станат по-добри заради това.