PDA

View Full Version : Какво означава означението HSD?



11-10-2004, 18:44
означението HSD на Пунто ? Баща ми скоро си купи такова и ми е странно, т.к. не бях виждал такова означение по този модел. Моторът е 1,2 мисля че е пълен инжекцион. И още нещо - от време на време му свети една червена лампичка с нарисуван инжектор на нея. Много ли е страшно ? Благодаря ви предварително за отговорите.

Alexius
12-10-2004, 19:36
след включване на контакт компютъра на колата разпознава чип-а в ключа след което изгасва лампата за чипа и после тази лампа за която говориш ти. Нормално е.

13-10-2004, 08:40
Това е така, но лампата си присветва понякога и в движение ?!?

13-10-2004, 09:40
Когато лампата светне в движение значи, че ECU-то е регистрирало грешка в някой от датчиците и е преминал в сервизен режим на инжекциона. Когато е в сервизен режим колата е спъната и/или харчи повече. Закарайте я на компютърна диагностика да се види какво куца в мотора. Там могат да прочетат и каква е грешката.

14-10-2004, 21:04
Привет момчета.Аз съм бащата на младежа дето е писъл за тоя дефект.Той се появява периодично и след като спра и изгася двигателя и отново го запаля лампата не свети.Тази лампа се намира в оборотомера и под нея има още четири.Някой казва че имам задръстен филтър за бензина и трябва да го сменя.Двигателя работи много добре нямам забележки по него само ми се струва че разхода на гориво в градски условия няма да падне под 8 литра.Ако някой кара такъв модел в градски условия нека сподели за разхода.
А за това дето пише HSD никой нищо не ми каза.Двигателя е пълен инжекцион 1.2 .

15-10-2004, 00:39
Наистина не знам какво значи HSD. А за проблема с лампата може само да се гадае. Хубаво е да се знае кода на грешката. Иначе ще си говорим като при кварталния майстор "смени филтрите и свещите и карай. ще се оправи сама"

коцев
15-10-2004, 21:16
степен на оборудване както е примерно SX, S, GT, SLX, HSD
Това прочетох по надоло в форума и най вероятно HSD това означава защото моето Пунто има всички екстри.
Форума е много хубаво нещо и нека си обменяме опит Това ще е от полза за всички ни а ще бъде и чудесно ако някой работи и в такъв фирмен сервиз и с познанията си ни напътства какво да правим за да избегнем по тежки последици.Успех на всички и безаварийно шофиране.

коцев
21-10-2004, 20:33
Здравейте момчета.По повод лампата която светва понякога вчера ходих на Плевен и там на компютъра констатираха че ландсондата която се намира на тръбите на аспуха прекъсва.Според тях не е нещо фатално мога и така да си карам само разхода на гориво щял да се покачи с около половин литър на 100км.А тази сонда била скъпа 100-150лв.Мога също да ви кажа че вече съм минал 800км. с 54л. бензин.От тия 800км. над 500км. са извънградско изминати.Или средно идва по 7л. на 100км.На мен ми се струват множко тъй като почти не карам с скорост повече от 80км/ч ( вече имам зад гърба си 37г. стаж като шофьор) а и в момента продължавам да карам УНО 1.3 дизел с което не минавам 5л. въпреки че го карам само в града.Затова очаквам някой който кара 1.2 инжексион да сподели откровено какъв разход има при него.Така по лесно ще се ориентирам да предприемам ли нещо или всичко това е нормално.С поздрав КОЦЕВ-Ловеч.

21-10-2004, 23:54
Аз карах известно време с умираща сонда. Колата е много "спъната" а разхода изобщо не се беше качил с литър, а с много повече. Покарай и си погледни свещите. Ако са черни от карбон значи колата е като ламя. Скъпичка е сондата, но е много важен компонент на инжекциона и не се лови на "може да караш и без нея".

21-10-2004, 23:56
С новата ми сонда при скорости до 90км/ч разхода ми не надхвърля 6л/100км, а колата ми е 1.6 моно инжекцион.

коцев
22-10-2004, 12:58
Благодаря колега за информацията.Ще купя тогава една сонда.

28-10-2004, 10:35
може и да не е сонда, мойта нова сонда стои за свидетел само.няколко месеца карах с нисък разход и после изведнъж пак почна да улива свещите и я изключих.и мойта е 1.6 моно.закарайте я на диагностика и дано намерят грижата

коцев
28-10-2004, 19:13
По нагоре написъх че съм ходил на ПЛЕВЕН на компютър и според тях ми прекъсва сондата.Но както казваш божа работа.А ти предприе ли нещо след като си я откачил намери ли друг дефект??

28-10-2004, 22:45
извинявам се, не съм прочел :)
предприех скоростно поставяне на газова =) бях го планувал за "по-натам" и с включено всичко по колата, на гас в аутоиталиа. беше преслушана колата и нищо не се намери.наистина като си тръгнах на омв сипах и се търкалях на бензин - нямаше грижи. като покарам на бензин няколко дни и пак се почва, та реших да чакам да даде фира нещото.
сега си сипвам 100 октана пържа я за кеф( не че реагира както преди) а на бачкане само на гас.

коцев
29-10-2004, 19:14
Днес се отбих в магазина на АУТОПЛЮС тук в Ловеч и ми казаха цена на сондата та ми изправиха косата.За сонда с четири извода 245лв а с два 192лв.Мойта е с четири кабела.Така че аз вече забравих че ще купувам сонда.Ще проверя и италианските колко струват но едва ли ще купя.За сега 7 литра на 100км ме задоволяват.Може би ако сменя свещите въздушния филтър да падне още повече разхода.

Alexius
29-10-2004, 20:21
говорих с един познат който имаше такъв проблем. при него се е получавало от бензиновия филтър, светкаше му чат пат лампата на инжекциона. сменил го е и се оправило.
направи го и ти, бензиновия филтър не е скъп, а и оказва влияние на разхода, както и въздушния.

29-10-2004, 21:25
Ами измерете я тази сонда. Защо да гадаем?

коцев
30-10-2004, 11:12
Нали това писах по нагоре че съм ходил на Плевен на компютър и се произнесоха че сондата прекъсва но изглежда и те не са много сигурни защото казаха да карам така.А за филтъра на бензина и други са ми казвали че ехубаво да го сменя и ще го сменя.

01-11-2004, 10:07
виж сега какво намерих из бумагите които бяха забравили да си приберат измамниците от горубляне
http://t1000.cjb.net/lambda/lambda.jpg
http://t1000.cjb.net/lambda/lambda1.jpg
аз я купих година и 3 месеца след тоя тест въртяли са километража щото я купих на 114хил =) и естествено очаквах 214 да е но важното е че както виждам са сменили и ламбдата дребнавите пичове. на куплунга и са 3 крачета, 2 за температурата май и една за газовете като масата е корпуса. те бяха сложили 4 извода BOSCH като старателно са махнали единя.
Твойта е 4 извода както прочетох, а аз купих такава с 3 за 114 лв с 20% отстъпка. четвъртия извод е маса и се чудя дали не можеш да вземеш 3 изводна и да не се набутваш 245лв.
ако съм в грешка поправете ме, довечера или утре ще кача и схемата и. по спомен беше термометър и променлив кондензатор 3 и 4 изводната а тази с два извода само променлив кондензатор.

DodoSport
01-11-2004, 13:55
сондата е 130лв. оригинална с 4 извода защо да я преработва?

коцев
01-11-2004, 20:18
Да 130лв не са 245лв.И защо е такава голяма разликата в парите ??Верно че понякога по евтиното излиза по скъпо.Първо ще сменя филтъра на горивото и тогава вече ще преценя за сондата.Благодаря за отговорите.

boian
15-11-2004, 22:18
Здравей!Баща ми има същата кола и HSD означава high safety drive-високо ниво на безопасност:ABS,airbag,усилващи греди във вратите,автоматично спиране на горивото при инцидент и др.Разхода му на бензин извън града е 4.5-5л/100км. между 90-110км/ч.Градско без да я гаси никъде е около 7.5-8.Колата наистина е пълен инжекцион 1.2.Относно ламбда-сондата,ако ще я караш само на газ няма голямо значение,но ако я караш на бензин трябва да я оправиш.Не само че ще вдигне разхода и то много/собствен опит с Типо 1.6-12/100 градско с мързелива сонда/,но ще ти зацапа свещите,ще ти олива цилиндрите с бензин,ще ти отмива маслото,ще ти даде отражение в/у катализатора и все повече и повече няма да върви,особено градско каране.Наистина е скъпа и трябва да е нова,на Типо-то беше 75лв.

коцев
16-11-2004, 09:42
Благодаря много за тази информация.Ще я сменя но няма да взема тогава БОШ защото 245лв са много .Ще си търся италианса че била около 90лв.Ще поддържаме връзка тогава за да си обменяме опит и информация.Още един път благодаря.КОЦЕВ.

20-11-2004, 11:02
нещо от сорта ВИСОКА степен на оборудване, т.е. с много екстри!

Alfoso
06-01-2005, 12:07
Аз да ви кажа,че по принцип това за сондата се явява проблем за повечето Фиатки...абсолютно същтата ситуация се случи и с нашето Типо(1.6 моно) и проблема беше по скоро козметичен...затова не е за голяма тревога...:)