PDA

View Full Version : Миялна машина - за и против + моля за съвет

detelazurno
11-01-2010, 21:04
Нуждая се от съвет. Майка ми се чуди дали да си вземе миялна машина, а аз съм с малко смесени чувства към тези машинарийки и не знам какво да я посъветвам. Живял съм с миялна и ми беше удобно, но тогава не ме интересуваше ни ток, ни вода, ни цената на препарата... Всъщност основната ми чуденка е големината тъй като мястото където може да се вмъкне е малко ограничено. Значи...има едни малки (малко по-големи от микровълнова), в които съдовете могат да се редят на 1 ред и такива които са по-големи и съдовете могат да се редят на 2 реда. Малките обикновено ги дават за по 4 до 6 комплекта. Но всъщност какво се има предвид с това? 6 комплекта чаши, чинии, смесено (3 комплекта чаши и 3 комплекта чинии)? Също така четох в user manual-а на един модел, който харесахме, че маркуча за източване на водата може да се намира на не повече от 75 см над дъното на миялната. Демек има вариант канала към който може да се върже миялната да е по-високо. Ясно, че разполагат с помпи за тая цел, но до колко са ефективни помпите при такава разлика във височините и реално ли звучат тезит 75 см?
За момента една от малките екземпляри е фаворит (както споменах вече мястото е ограничено), но дали има смисъл при положение, че разлика с големите в цените на практика няма или е съвсем символична? Дали да се метнем смело с двата крака към тази покупка или да видим какво още може да се изтиска от пространството и да се сложи една голяма?
Общо взето от "техническа" гледна точка това са ми чуденките. Всякакви други съвети за това какво още би могло да се иска от една такава машина, коя от функциите й би могла да се сметне за задължитена и коя за излишна екстра и все неща от този сорт са добре дошли!

cassillas
11-01-2010, 21:17
Абе хубаво нещо си е миялната, ама трябва да купуваш качествен препарат и да премахваш големите замърсявания като небрежно преди да я надумкаш до горе със съдове ги изплакнеш само под течаща вода. В противен случай няма да се измият като хората. И също като я заредиш е хубаво да я пуснеш без да чакаш лютеницата останала по чинията да спече яко, защото пак няма да може да се справи. И според мен е хубаво да има като програма "сушене" ама това значи повече ток.

Kamen666
11-01-2010, 21:44
Такаамм....всичко опира до марката на самата машина.
Малките (тип микровълна) ги отхвърлям веднага :)
Адски непрактични.
Имам миялна БОШ,от близо две години....е няма такъв кеф.Имам 4-ма познати които работят в сервизи за бяла техника,всичките твърдят,че БОШ е като мерцедеса на миялните.
Незнам колегата по-горе каква машина ползва,но това за лютеницата и т.н. при мен го няма.Нито плакненето на съдовете преди поставянето им в машината.
То като ще си ги плакнем преди това,за какво ни е аджаба тази миялна...
Истината е калгонит,малко по-скъп е от другите (сомат,медикси разни и т.н.) но си заслужава парите.
А и вече правят доста хубави промоции на Калгонит,за повече бройки и не е толкова скъпо,както преди.
Колкото до сушенето,незнам дали има миялна без такава функция.
И аз като теб се двуомях много в началото,но.... сега разбирам,че е нямало смисъл.
Всичките съдове стават като нови....да не говорим за чашите :)
Когато си избираш,гледай да има отложен старт.
Страшно е удобно с тази екстра.

soldier
11-01-2010, 21:46
При нас като ги измие и са почти сухи, защото накрая ги пръска обилно с вряла вода.
Чувал съм, че разходът на вода е по-малък, но задължително трябва да ги плакнеш преди това, иначе филтърът се задръства и е гадно да го чистиш.
Екстра си е, защото не ти отнема време, но ако си имате време за чинийте, нищо не пречи да си карате по старомодния начин.
Най-добре се усеща ползата след като си имал гости. Защото вместо 1 час да миеш съдове, за 10мин си готов и си лягаш, а миалната си ги мие :)

Sunny
11-01-2010, 21:53
:thumbup:
Gorenje за вграждане както каза Камен никакви проблеми дори и при добре засъхнала посуда .

То след поста на Камен не остана какво да се добави , качествени препарати му е цаката .

iee
11-01-2010, 22:05
Тези малките, доколкото знам повечето са без помпа и са на гравитационен принцип.
За това колко комплекта пише не им вярвай, щото няма как да събереш 12 комплекта примерно;)
И при нас нямаме проблеми със засъхналото.Машината направи около 2 години и до сега не сме имали проблеми със задръстен филтър.
Аз определено съм ЗА миялните машини:)

marian
11-01-2010, 22:07
Задължително е миялната машина да бъде с 2 перки!!!

iee
11-01-2010, 22:16

Имаш предвид и на долния и на горния ред ли?

ФЕРАРИСТ
11-01-2010, 22:43
Жената още с добро ме споменава......арно е......спестява и време, през което тя може да ми досажда повече.......

detelazurno
11-01-2010, 22:47
Тези малките, доколкото знам повечето са без помпа и са на гравитационен принцип.
За това колко комплекта пише не им вярвай, щото няма как да събереш 12 комплекта примерно;)
И при нас нямаме проблеми със засъхналото.Машината направи около 2 години и до сега не сме имали проблеми със задръстен филтър.
Аз определено съм ЗА миялните машини:)

A, за помпата ясно. За такива без въобще не гледам. Иначе има и малки миялни с помпи.

Тоест? Имаш предвид да бъде с две кошници като за всяка да има перка ли? Защото ако това имаш предвид аз миялна с 2 кошници и 1 перка не съм виждал.

koolio
11-01-2010, 23:11
За семейство с малки деца ок, но в противен случай колко толкова чинии се мият, че да си заслужава заетото място и разходите?

fred
11-01-2010, 23:15
Само добри отзиви мога да ти кажа за миялните.Много са добри AEG или БОШ,но майка ми има китайска Медея, малка, която работи безотказно три години.
Индезита ми изкара около 6 г и като му изгоря програматора го смених директно с БОШ, можеше да се оправи и за 150 лв, ама така решихме

Mind_Control
11-01-2010, 23:28
За мен миялната е излишна, освен ако не говориме за 4-5 членно семейство или повече. Първо, че я чакаш 2-3 часа да измие, второ, че я чакаш да се напълни. За пестенето- ами не пести, защото харчи и електроенергия и то не малко. Ако ми кажете колко вода използва за едно миене ще ви изчисля колко ел. енергия харчи. Добави и цента на препарата и става дебело :D Но не цената е основният недостатък де.. Много често се вмирисват миялните, освен всичко друго. То си е и до начин на експлоатация в крайна сметка.

svetozar_sosi
11-01-2010, 23:30
колега ще ти кажа моето мнение за миялните машини. На първо място искам да отбележа, че този уред има за цел да спести стоенето пред мивката и разхищението на водата.
Според мен трябва да се ориентираш към голяма машина (ако сте доста хора разбира се) Тези малките пак са хубави, но ако пускаш всеки ден чинии ти идва нарвно с това да ги миеш ти собственоръчно.
Моята миялна машина е 12 комплекта чинии и за 8 чаши. Равносметката е следната - Миялна се пуска на седмицата веднъж и плащам по-малко вода.
Относно марката....сега няма да съветвам, пазарът е пренаситен. Моята е Уърпул и съм доволен, Има 5 режима на работа. Най-бързият е около 40 мин.
Но за препаратът нещата са безкомпромисни. В началото се издъних като слагах само калгонит и затварях. Покритието на чашите падна. Трябва задължително и някаква сол ли беше, която се зарежда от др, място...приятелката ми купува не съм запознат в детайли.
Дано съм ти помогнал! Това е много хубав и мързелашки уред!

Sunny
12-01-2010, 00:01
Това е много хубав и мързелашки уред!

Е то и пералнята е мързелашки уред , но го приемаме като даденост а не като екстра ... :holiday2:

Трябва с каквото може да се облекчава домашната работа на половинките . Дори у дома се обмисля варианта при второ дете да се подмени пералнята с такава със сушилня .

detelazurno
12-01-2010, 00:04
За мен миялната е излишна, освен ако не говориме за 4-5 членно семейство или повече. Първо, че я чакаш 2-3 часа да измие, второ, че я чакаш да се напълни. За пестенето- ами не пести, защото харчи и електроенергия и то не малко. Ако ми кажете колко вода използва за едно миене ще ви изчисля колко ел. енергия харчи. Добави и цента на препарата и става дебело :D Но не цената е основният недостатък де.. Много често се вмирисват миялните, освен всичко друго. То си е и до начин на експлоатация в крайна сметка.

Нещата в това отношение са доста относителни. То затова съм със смесени чувства ;) Иначе консумацията си е обявена от производителя. Естествено винаги може да е манипулирана, но е някъде там. Освен това консумацията зависи и от това дали ще е вързана към топлата вода или към студената. Ако я вържеш към топлата ще грее по-малко, ако е към студената ще грее повече. Та от една страна е по-добре да е към топлата защото ще грее по-малко, демек по-малко ток, но пък топлата вода е по-скъпа. От друга страна е по-добре да е към студената, защото топлата хем е по-скъпа хем е по-мръсна, но пък това води до повече изхарчен ток. Та що годе има някакъв баланс.

.......
Но за препаратът нещата са безкомпромисни. В началото се издъних като слагах само калгонит и затварях. Покритието на чашите падна. Трябва задължително и някаква сол ли беше, която се зарежда от др, място...приятелката ми купува не съм запознат в детайли.
Дано съм ти помогнал! Това е много хубав и мързелашки уред!

Мммм....това със солта е така, но се слага в зависимост от твърдостта на водата. Съветвам те да направиш една справка по този въпрос, че както липсата й така и прекомерната й употреба си е тесла. Аз лично ще се занимая с определянето на твърдостта на водата в къщи ама първо да стигна до там :wink:

pr_00f
12-01-2010, 00:50
За 2г. ползване на съдомиялна машина в Сф, не съм сложил и грам сол.
Голяма благодат и е тази машинка.

marian
12-01-2010, 08:18
Имаш предвид и на долния и на горния ред ли?Да,точно това имам предвид.За цялостно измиване на всички съдове.

DarkKnight
12-01-2010, 09:30
И аз да се включа:
1. Има миялни с по 2 перки на ред (едната е обща за 2-та реда де ама...) моята е такава и искам да кажа, че и без плакнене (стига да не са седяли 1 ден приборите в нея без да се пуска) мие перфектно.
2. Солта би трябвало да се определя от миялната колко да използва, т.е. трябва да има винаги и няма понятие прекомерно (поне нашите са така)
3. Малка не си заслужава - леля ми имат такава и не им върши особена работа - когато са малко не пречи да си ги измиеш и на ръка, а като са много трябва да се пуска няколко пъти.

Несъмнено е голямо удобство, когато имаш гости или когато сте повече хора (ние понеже бяхме да бойлер ни беше и по евтино). За големите само ще кажа, чи някои имат функция само едната кошница да мие и така ако те мързи можеш с половината ресурси да измиеш съдовете.

old alfist
12-01-2010, 10:15
Имам 2бр. - в къщи малка, на вилата голяма, а по принцип съществуват и средни големини.

Малките машини са по-скъпи от големите, затова ако имаш място не се замисляй и взимай голяма - винаги се пълни, а може да си я пускате и полунапълнена. Оказва се, че по-голямата е по-практична, а в разхода почти няма разлика.

Разхода на вода е 15-20л. общо за едно цяло миене.
Гледай да има възможност за дозиране на трите препарата - миещ, сол и гланц. Също обърни внимание на покритието отвътре.

Изплакването предварително е препорачително, заради филтрите - ако не го правиш няма да ги измива перфекгно, а пък и с предварително оплакнати съдове машината не се вмирисва, ако не я пускате всеки ден.

Това дето го разправят, че е неудобство предварителното плакнене не ги слушай - когато ги миеш с гъбата не го ли правиш пак.

Взимай само хубави препарати - не се скъпи за това. Не е толкова скъпо, защото караш дълто време с тях.

Ако си вземеш машина ще има да се чудиш след време как сте мили на ръка всичките тези съдове - удобството е голямо.

Kamen666
12-01-2010, 10:24
Филтъра го чистя веднъж месечно....и цялата процедура трае 5 мин :)
А относно плакненето не съм съгласен,нищо не остава по съдовете без да ги плакнеш.
М/у другот моята има и още една програма.
Примерно днес сте хапвали 2-ма човека и за да не пускаш машината полупразна,има програмка за преплакване,която е 12 мин.
След това оставаш чиниите вътре и нямаш грижи.
Също така има много качествени ароматизатори за миялни.
А и досега никога не ми се е вмирисвала машината :)

BO
12-01-2010, 10:38
Миялната машина си е благодат.
Аз съм правил сметки и излиза по-евтино да използваш миялна машина, за да си миеш чиниите вместо на ръка да ги миеш. Освен това сметката съм я правил с таблетки на Калгонит, тези от рекламите "Диамантено съвършенство":yes: които са по-скъпи от по-евтините аналози.
А и за какво трябва да я чакаш не мога да разбера! Слагаш чиниите и там каквото имаш за миене, затваряш капака, натискаш копчето и отиваш да си лягаш или каквото искаш да правиш.
А и друго - препоръчва се за да не се вмирисва има препарати за дезинфекция или от този род. Слагаш примерно веднъж на 2-3 месеца (така е дадено според книжката за експлоатация) един цикъл само с това "чудо" и би трябвало ако имаш някакви миризми да изчезнат.

А бе все едно в тази тема да се обсъжда - да си купя ли пералня машина или да пера на ръка:pokey:

Коки
12-01-2010, 11:22
Нуждая се от съвет....има едни малки (малко по-големи от микровълнова), в които съдовете могат да се редят на 1 ред и такива които са по-големи и съдовете могат да се редят на 2 реда. Малките обикновено ги дават за по 4 до 6 комплекта...

Не се подлъгвай за малките. Освен техническите причини, които изтъкнаха колегите, най-важният проблем е, че не можеш да вкараш най-обикновена тава. Кел файда да ти мие чашите от вода, а загорялата тава да я миеш на ръка?!

mim
12-01-2010, 11:28
нашата миялна ни дойде съвсем изневиделица малко, като купувахме апртамента
стара е, има само копче за пускане, копче за отваряне и време
стар малък индезит
само двама сме, но я пълним, та понякога даже не ни стига и пускаме втора веднага, защото аз обичам да си готвя и да цапам посуда :)
а мъжът мие чиниите :) и с миялната разходът ни на вода е по-малък, колкото и да не се вярва на някой :)
преди вкарване само се избърсват боклуците от посудата, дори няма нужда винаги да се плакнат
миризма в миялната няма, препаратът убива всичко

не го мисли изобщо, взимай

Коки
12-01-2010, 11:31

Личи си, че нямаш миялна, затова не хвърляй неверни твърдения.

1. В къщи сме 2-ма, имаме голяма миялна и ни е много добре;
2. Нормалната програма е 40 мин., не знам какви часове ми говориш;
3. Ел. енергия харчи много по-малко от пералнята например, така че ако ще спестяваш, изхвърли пералнята, щото може да переш и на ръка;
4. Цената на препарата е около 7 лв/на месец - по-малко от кабелната телевизия и стационарния телефон, по който почти не говоря.
5. От 6 години не се вмирисала, а и не съм виждал вмирисана миялна при никого от моите роднини и познати. Ароматизаторите пък струват 5-6 лв и се ползват няколко месеца. Но и без ароматизатор няма вмирисване.

fiore
12-01-2010, 11:40
Твърдо За миялна машина. НО в никакъв случай малка. В къщи имаме голяма(45 см широка заради мястото). Перфектно работи. Ще опонирам малко на Камен относно препарата. Ползваме сомат и няма никакви проблеми в измиването . По скоро въпхросът е да избереш точно кой вид да вземеш. Ползвахме и отделни съставки( препарат, сол ) но определено "хапчетата" са по удобни. Разхода на вода ( направихме си труд да го засечем е 13 литра на цикъл. Както и камен каза- опцията само с преплакване е много удобна. Мие абсолютно всичко- дори и тенджери. Да не говорим за удобството при мазни съдове
С други думи- щом имаш къде да я сложиш- не се колебай

mim
12-01-2010, 12:34
ааа не мие всичко :)
не мие дървени неща, алуминий, много меки пластмаси

дървото се разкисва и набъбва, за малко да ми замине любимата дъска за рязане и изхвърлихме 1 дървена лъжица
някои метали - окипазихме на кафемашината това с дръжката за цедката
и меки пластмасови кутийки като от китайско за вкъщи :) или съхраняване на зеленчуци
горещата вода им вижда на тях сметката

но в сравнение с нещата които мие си е благодат

Mind_Control
12-01-2010, 12:53
Личи си, че нямаш миялна, затова не хвърляй неверни твърдения.

1. В къщи сме 2-ма, имаме голяма миялна и ни е много добре;
2. Нормалната програма е 40 мин., не знам какви часове ми говориш;
3. Ел. енергия харчи много по-малко от пералнята например, така че ако ще спестяваш, изхвърли пералнята, щото може да переш и на ръка;
4. Цената на препарата е около 7 лв/на месец - по-малко от кабелната телевизия и стационарния телефон, по който почти не говоря.
5. От 6 години не се вмирисала, а и не съм виждал вмирисана миялна при никого от моите роднини и познати. Ароматизаторите пък струват 5-6 лв и се ползват няколко месеца. Но и без ароматизатор няма вмирисване.

Прав си- нямам. Но именно заради това, че съм ползвал.
1. За двама продължавам да твърдя, че няма смисъл, защото или трябва всеки ден да я пуската на половина празна или да чакате да се напълни.
2. Чакайки я да се напълни, чиниите засъхват и с тая програма от 40 мин можеш само да мечтаеш за бляскава чистота.
3. Ел. енергията и препарата ги остави.. пренебрежим е разхода, но ако не ми вярваш, че ти докажа, че принципно с миялната излиза по- скъпо.
5. "Миле", миялна така мирише, че ме е гнус да ям от съдовете мити в нея, а е нова. Може грешката да е в поддръжката- незнам. Но при положение, че това е върха на технологиите, незнам другите как изкарват без почистване на филтъра.

mim
12-01-2010, 13:15
а колко посуда ползвате на ден, та да не може да се напълни

закуска: 2 чинии, 2 чаши, 2 вилици, 2 ножа + още 1 нож, + да речем кутийката от масло

обяд - нейде другаде

вечеря: 2 чинии, 1 купа за салата, 1 нож, 1 тенджера от вчерашното готвене, 2 чаши от вода/нещо друго, слагам да се готви за утре, щото като се приберем сме умрели от глад: 1 буркан от домати/чушки..., 1 нож, 1 черпак, 1 паница в която съм белила картофи да речем, 1 чиния в която си държа дървената лъжица докато готвя...
и това е минимумът
моята миялна се препълва за 1 ден и то само от 2ма

да изпържиш 2 яйца ей ти 1 мазен тиган, който пълни

Коки
12-01-2010, 13:24
1. За двама продължавам да твърдя, че няма смисъл, защото или трябва всеки ден да я пуската на половина празна или да чакате да се напълни.

А аз продължавам да твърдя, че за 2-ма е идеално. Като сготвиш една манджа и направиш една салата, миялната се е напълнила, щото освен чиниите, чашите и приборите, имаш и тенджери, купи и др.

2. Чакайки я да се напълни, чиниите засъхват и с тая програма от 40 мин можеш само да мечтаеш за бляскава чистота..

Има програми за изплакване, за да не ти засъхват съдовете. И, повярвай, за 6 години никога нищо не ми е засъхнало.

3. Ел. енергията и препарата ги остави.. пренебрежим е разхода, но ако не ми вярваш, че ти докажа, че принципно с миялната излиза по- скъпо..

То и с кола е по-скъпо от трамвая, ама ...

Айде да не ти разправям мои близки какви проблеми имат с екземи по ръцете от "хубави" препарати за миене на ръка! НЕкак си здравето го смЕтам да е по-скъпо.

5. "Миле", миялна така мирише, че ме е гнус да ям от съдовете мити в нея, а е нова. Може грешката да е в поддръжката- незнам. Но при положение, че това е върха на технологиите, незнам другите как изкарват без почистване на филтъра.

Бай Миле е върха на гъзарията, а не на технологиите. Плюс това не ги купуват много :) Аз ти казвам, че моята Аристонка 2003-та година не е миришела никога. А, повярвай ми, имам много чувствително обоняние.

---------- Post added at 12:24 ---------- Previous post was at 12:21 ----------

...За двама продължавам да твърдя, че няма смисъл...

Ето, слушай Жената:

а колко посуда ползвате на ден, та да не може да се напълни

закуска: 2 чинии, 2 чаши, 2 вилици, 2 ножа + още 1 нож, + да речем кутийката от масло

обяд - нейде другаде

вечеря: 2 чинии, 1 купа за салата, 1 нож, 1 тенджера от вчерашното готвене, 2 чаши от вода/нещо друго, слагам да се готви за утре, щото като се приберем сме умрели от глад: 1 буркан от домати/чушки..., 1 нож, 1 черпак, 1 паница в която съм белила картофи да речем, 1 чиния в която си държа дървената лъжица докато готвя...
и това е минимумът
моята миялна се препълва за 1 ден и то само от 2ма

да изпържиш 2 яйца ей ти 1 мазен тиган, който пълни

fiore
12-01-2010, 13:28
ааа не мие всичко :)
не мие дървени неща, алуминий, много меки пластмаси

дървото се разкисва и набъбва, за малко да ми замине любимата дъска за рязане и изхвърлихме 1 дървена лъжица
някои метали - окипазихме на кафемашината това с дръжката за цедката
и меки пластмасови кутийки като от китайско за вкъщи :) или съхраняване на зеленчуци
горещата вода им вижда на тях сметката

но в сравнение с нещата които мие си е благодат

сичко мием- и дъски и пластмаси и халумин. е, има пластмаси на които не им понася, както и ръчните порцелани не ги пущаме.

old alfist
12-01-2010, 19:26
Може би не е лошо да напомним за непрепоръчителното миене на съдове /тигани, тави и др./с по-специални покрития - обикновено е указано на самите тях.

На порцеланови чинии с блестящи кантове по ръба, ползващи се ежедневно, покритието се компрометира след известно време.

Mind_Control
13-01-2010, 11:04
А аз продължавам да твърдя, че за 2-ма е идеално. Като сготвиш една манджа и направиш една салата, миялната се е напълнила, щото освен чиниите, чашите и приборите, имаш и тенджери, купи и др.

Има програми за изплакване, за да не ти засъхват съдовете. И, повярвай, за 6 години никога нищо не ми е засъхнало.

То и с кола е по-скъпо от трамвая, ама ...

Айде да не ти разправям мои близки какви проблеми имат с екземи по ръцете от "хубави" препарати за миене на ръка! НЕкак си здравето го смЕтам да е по-скъпо.

Бай Миле е върха на гъзарията, а не на технологиите. Плюс това не ги купуват много :) Аз ти казвам, че моята Аристонка 2003-та година не е миришела никога. А, повярвай ми, имам много чувствително обоняние.

---------- Post added at 12:24 ---------- Previous post was at 12:21 ----------

Ето, слушай Жената:

ОК, съгласих се. :)

При всички положения е хубаво да я имаш миялната във вас, със сигурност няма да навреди.

fiore
13-01-2010, 11:47
ОК, съгласих се. :)

При всички положения е хубаво да я имаш миялната във вас, със сигурност няма да навреди.

Много вреди човече. Като я ползваш малко и настъпват трайни увреждания в мисленето. Започваш да си мислиш" Абе това сигурно и то може да се сложи в миялната" или като влезеш в магазина да задаваш въпроса" Това пуска ли се в миялна" Освен това Се лишаваш от хубавите овлажняващи процедури на кожата на ръцете с препарат за съдове(особенно когато ползваш такъв с балсам):))))

morfius
13-01-2010, 11:51
Много полезен уред е това миалната машина.
Моя съвет - голяма и за предпочитане от реномирана марка, с отложен старт и възможност за пускане с половин запълване.

bager
13-01-2010, 13:50
На твое място нямаше да се двоумя и щях да се обзаведа с една голяма съдомиялна, с функциите които morfius изброи.
Аз какви ли еквилибристики не правих и голяма съдомиялна не можах да вмъкна вкъщи. Затова и не си купих. А малка така и не си взех преди време, защото всеки казва че не вършели добра работа. Но скоро мисля да имплантирам една малка съдомиялна в кухнята- все някаква работа ще върши.

mim
13-01-2010, 16:35
всъщност какво е малка миялна
че моята е едноредова с приблизителни външни размери 60х45см и не мога да си представя по-малка
то сигурно защото не съм се заглеждала по магазините, след като няма да пазарувам
определено офисната двуредова е 2х по-голяма

bager
13-01-2010, 16:43
всъщност какво е малка миялна
че моята е едноредова с приблизителни външни размери 60х45см и не мога да си представя по-малка
то сигурно защото не съм се заглеждала по магазините, след като няма да пазарувам
определено офисната двуредова е 2х по-голяма

60х45х?

Малките са ВхШхД- 45х57(47)х48

Големите са 85х60х60, като има и малки вариации в широчината и дълбочината.

old alfist
13-01-2010, 16:54
60х45х?

Малките са ВхШхД- 45х57(47)х48

Големите са 85х60х60, като има и малки вариации в широчината и дълбочината.

Сори, но стандартите са 3бр.

85/60/60 - големи
85/45/60 - средни
45/60/50 - малки

mim
13-01-2010, 16:55
45/60/50 - малки

значи моята е от малките
е ми значи не е толкова малка, че да не върши работа, така че ако няма място за голяма - не е никак за подценяване

бтв - правоъгълна тава 50х30 влиза и то с други посуда, аз по-голяма и не мога да вкарам в печката си

bager
13-01-2010, 17:09
Стандартите може и да са това, но различните модели са с различни размери.
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09016247

http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09012403

http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09029020

Написах ги така за да се ориентира mim каква и е съдомиялната.

Коки
13-01-2010, 18:50
...бтв - правоъгълна тава 50х30 влиза и то с други посуда, аз по-голяма и не мога да вкарам в печката си

Стандартните печки са 60х60, така че вътре фурната идва около 50х50. Повечето печки се продават с оригинална квадратна тава, която влиза плътно във фурната - като рафт. Ей тая тава неможеш да я вкараш в малката.

Според мен, най-добре е да се вземе голяма миялна, дори за 2-ма човека не е излишна. Само в случай, че съвсем няма място, тогава минаваш на вариант малка.

mim
14-01-2010, 11:41
безспорно когато има възможност за голямата е по-добре, но и малката не е за подценяване

тази оригиналната тава я ползвам от дъжд на вятър

old alfist
14-01-2010, 11:54
Както писах по-напред и аз съм с малка в къщи.
Съдовете за готвене са със специални покрити и без това не трябва да се мият в машината, тъй че напълно ме удовлетворява - а пък и нямам много място в кухн.бокс.
Голямата ми е на вилата, където се събираме повече хора и има достатъчно място за машината. Там и готварските съдове са по-обикновени.
Тъй, че хората са направили всякакви - всеки си купува каквото му е най-удобно.

WhitePower
14-01-2010, 11:56
Моята съдомиялна е Miele.
Втора употреба , със 2 години гаранция ( като новите ) цена 300 лева
Мога да твърдя че всичко на тази фирма е професионално и нема нищо общо с нещата продавани във техномакрета или технополоса.
Мислех за малка , но като видях че една тенджара влиза във нея и нищо друго и се отказах
съдомиялната е ползвам вече 3 година и никви ядове
наливам и сол и гланц ( не всеки път но )

за хората дето им мирише, всички миялни меришат , за това си трябва поддръжка , има си препарати който се слагат и тя се самопочисва ( ти колата не я ли миеш ?)

Препоръчвам миялните със 3 перки и 3 тави щото са много по удобни и по добре се измиват вилиците и лъжиците

ние сме 6 човека във къщи пускам по 1-2 пъти на ден
( като във ресторант все едно )

Mind_Control
13-03-2012, 23:43
Дойде времето под натиска на жената да взимаме миялна. Така като гледам ще е среден размер 9-10 комплекта.

Какво ще кажете за тези предложения:
1. http://www.technomarket.bg/products/09095503/whirlpool-adp-750-ix
2. http://www.technomarket.bg/products/09070430/indesit-dsg-573
3. http://www.technomarket.bg/products/09106935/electrolux-esf-43005w
4. http://www.technomarket.bg/products/09081369/gorenje-gs-52110-bw

Струва ли си да дам още 200-250 лв отгоре за Бош?

nikolaaaay
14-03-2012, 00:16
Разликата м/у Индезит и Аристон е както между Фиат и Ланчия. Една и съща техника, но Аристон е с по-добро изпълнение.
Нашата е тази http://www.technomarket.bg/products/09070432/ariston-lsf-835x
1,5 год я ползваме и е супер.
Не виждам смисъл от Бош-а.

Кайо
14-03-2012, 00:50
Дойде времето под натиска на жената да взимаме миялна. Така като гледам ще е среден размер 9-10 комплекта.

За Бош ако даваш пари отгоре гледай какво производство е(само някой да не каже,че нямало разлика).....
Индезит и Аристон са едно и също нещо,просто Аристона е уж по-добро,аз имам подобен Индезит,малко по стар модел и съм доволен хем последните 2 години ползвам само таблетки от Лидъл.
Ако гледаш за Горенйе,гледай и фирмата майка Кьортинг.......
Ако искаш нещо наистина добро ориентирай се към Миеле.

mordohy
14-03-2012, 01:41
Не четох всичко, ама , колега, ако имаш някакви съмнения или скрупули, не купувай миялна машина и започвай сам да миеш чиниите.
Още на втория път ще почнеш да мислиш "правилно":Tease:

Susscrofa
14-03-2012, 06:59
Групата АЕГ, Електролукс и Зануси са най-добри от средния клас, те всичките са на АЕГ./поне аз така знам/
Подредил съм ги по-нивото на самите уреди.
АЕГ са най-високия клас разбира се.:)

Миеле е друга бира, но там го има и момента - плащам за лукс и имидж.

Аз лично ти препоръчвам електролукс, но да знаеш, че и едно зануси без никакви дисплейчета, лампички и т.н. ще ти върши страхотна работа. /около 450 лева са/
В София качеството на водата е срахотно и чиниите излизат кристално чисти и без никакви соли и тем подобни подобрители.:big_beer:

rusiq86
14-03-2012, 09:48
Ползвал съм над година Whirlpool, мн съм доволен. Една миялна не само, че ще измие петна и остатъци по вилици, чинии, но е антибактериално!!
Преди 6 месеца си купувах сушилня, и сбърках, че не си купух отново whirlpool. Страхотни уреди!

Susscrofa
14-03-2012, 09:55
Ползвал съм над година Whirlpool, мн съм доволен. Една миялна не само, че ще измие петна и остатъци по вилици, чинии, но е антибактериално!!
Преди 6 месеца си купувах сушилня, и сбърках, че не си купух отново whirlpool. Страхотни уреди!

E, ай стига пробутва тази Хамериканска техника:)
Имах пералня Уърпул и три пъти я ремонтират заради производствен дефект, накрая я продадох за части на един сервиз. Уникална грешка.
Беше и отвратително шумна.:picnic:

mim
14-03-2012, 11:35
за този бюджет можеш да си вземеш Тека, мейд ин Германия

ние сме доволни от нашата
много е тиха и икономична

viki
14-03-2012, 12:00

Е,браво че се реши !:):):)
Моята съдомиялна е Бош:)Изключително съм доволна,но нямам база за сравнение с други марки и не мога да кажа дали е по-добра :):):)
Купувала съм по-"кучи" марки уреди (например аспиратор Таурус,чиято турбина се счупи седмица след като му изтече гаранцията :evil:В сервиза разбира се нямат турбини(дори за гаранционни уреди ) и не се знае кога и дали изобщо ще има ):smackbum: Но съм купувала и скъпи неща,които също са "умирали":):):)
Моят съвет е да проучиш как седят нещата със сервизите,вносителите и изобщо поддръжката на уреда,за да не се наложи да купуваш нова машина :)
По принцип марката би трябвало да е гаранция за качество (независимо къде е произведен даден уред),но реалността е друга.За жалост :)
Чакаме да се похвалиш с покупката :):)

Stoyan Georgiev
14-03-2012, 12:57
BOSCH и няма да сбъркаш, дори една стара 7-8 годишна вършеше страхотнта работа и няма да ти казвам как успяваше да изчисти засъхнали или позагорели съдове, които на ръка трябва а ги търкаш по няколко минути единия :)

bouncer
14-03-2012, 13:01
Аз съм с миялна БОШ и съм страшно доволен - нисък разход на ток и вода, прилично безшумна, добре суши и миш прекрасно. Моята е 45 см не знам за колко комплекта маде ин Германия. Препоръчвам с две ръце, но пък е по-скъпичка - към 650 - 700 лв идва.

rusiq86
14-03-2012, 17:15
E, ай стига пробутва тази Хамериканска техника:)
Имах пералня Уърпул и три пъти я ремонтират заради производствен дефект, накрая я продадох за части на един сервиз. Уникална грешка.
Беше и отвратително шумна.:picnic:

Ако си попаднал на някое менте, не мога да помогна. Позлвал съм дълги години миялните, сушулините и пералните на тази марка и останах адски доволен. Вярно, че ги ползвах в САЩ.

Mind_Control
14-03-2012, 17:25
Аз съм с миялна БОШ и съм страшно доволен - нисък разход на ток и вода, прилично безшумна, добре суши и миш прекрасно. Моята е 45 см не знам за колко комплекта маде ин Германия. Препоръчвам с две ръце, но пък е по-скъпичка - към 650 - 700 лв идва.

Кой модел е това?

renyx
14-03-2012, 17:52
Електролукс и Зануси се обединяват и купуват Аег.Всичко е еднакво само дето се правят в различни заводи.Имаше едни малки съдомиялни Аег и Електролукс дошли от завода в Швеция , разликата беше в надписите и 100лв по-скъпа Аег.
Аристон и Индезит са на същото дередже , само дето Аристона е с по-хубав дизайн.
Боша се прави предимно в Турция , ако вътре в уреда на една лепенка с параметрите на уреда не пише маде ин германи 200% е производство Турция.
Миелето няма нищо общо с горе посочените уреди.Ако в една обикновена пералня болта е 1см в Миелето е 3см.Един техен уред му дават живот колкото на 5 горе посочените, затова и цените са им хубави.
Мидеа , Нео , Санг и др. подобни няма какво да казвам.Това са български фирми и уредите се правят в Китай.

Susscrofa
14-03-2012, 18:23
Електролукс и Зануси се обединяват и купуват Аег.Всичко е еднакво само дето се правят в различни заводи.Имаше едни малки съдомиялни Аег и Електролукс дошли от завода в Швеция , разликата беше в надписите и 100лв по-скъпа Аег.
Аристон и Индезит са на същото дередже , само дето Аристона е с по-хубав дизайн.
Боша се прави предимно в Турция , ако вътре в уреда на една лепенка с параметрите на уреда не пише маде ин германи 200% е производство Турция.
Миелето няма нищо общо с горе посочените уреди.Ако в една обикновена пералня болта е 1см в Миелето е 3см.Един техен уред му дават живот колкото на 5 горе посочените, затова и цените са им хубави.
Мидеа , Нео , Санг и др. подобни няма какво да казвам.Това са български фирми и уредите се правят в Китай.

Това опит за резюме ли беше?:)
Какво препоръчваш? Може би една готина батерия на vidima и бутилка Pur.:big_beer:

AEG все още са доста по-качествени от електролукс, а електролукс от зануси.
Обединяват различни класове уреди.
Не мога да сравнявам АЕГ със зануси.
А и това, че Бош се сглобява в Турция, какво променя.
Мидеа са доста надеждни уреди с доста добро съотношение цена качество. Имам такъв климатик над главата си и вече седем години не е мръднал.:)
Сигурно струва 450 лева. Дреме ми, че има мицу, което струва 1500 и ще изкара 9 години.:big_beer:

renyx
14-03-2012, 19:15
AEG все още са доста по-качествени от електролукс, а електролукс от зануси.

Това звучи ето така:Двг на моята Алфа е по-качествен от 2,4JTD на Ланча , а двг на Ланча е по-качествен от този на Фиат. :rotfl::rotfl::rotfl:

Коки
14-03-2012, 20:28
9 години ползвам миялна Аристон, нормалния размер (85х60х60) и е без грешка. До ден днешен работи като пушка, не е мръднала. Не съм викал техник, никога не се е налагало. Много мразя да мия чинии и затова я експлоатирам жестоко - последните 2-3 години я пускам почти всеки ден.

Баща ми имаше Индезит, пак този размер. Тази миялна се скапа след 15 години жестока експлоатация. Сметнете как се е отплатила тази машина:

при цена от 600 лв и 15 години експлоатация, удоволствието притежаваш миялна ти струва 40 лв годишно или 11 стотинки на ден!

Всъщност, при ежедневна употреба, използваната електроенергия също струва толкова (по сегашни цени), а препаратите ти излизат 3 пъти повече - около 120 лв на година. Използваната вода е 4-5 лв годишно.

Като цяло удоволствието да НЕ миеш чинии, тенджери и тави на ръка струва 17 лв на месец. При двучленно домакинство обикновено се налага пускане на миялната не повече от 3-4 пъти седмично, което прави около 10 лв на месец.

П.П. Имам печка и пералня Аристон, които също са без грешка, но са "само" на 3 години.

Stoyan Georgiev
14-03-2012, 21:08
да го сметнем още по-просто

1 час миене на чинии = 1 час, който можеш да прекараш в почивка или работа

1 работен час ако ти струва 20-30 лв ... няма какво повече да говорим :)

Коки
14-03-2012, 21:16
...1 час миене на чинии = 1 час, който можеш да прекараш в почивка или работа

1 работен час ако ти струва 20-30 лв ... няма какво повече да говорим :)

Точно затова казах, че се е "отплатила", защото реално ти плащаш тези 10-15 лв месечно, но това ти спестява поне един работен ден висене пред мивката, който също може да се оцени в пари, както ти предлагаш. Тази сметка показва, че с миялната си "на плюс", защото в днешно време никой не работи за 10 лв на ден, което отговаря на 200 лв месечна заплата (т.е. по-малко от минималната).

Susscrofa
14-03-2012, 21:54
Това звучи ето така:Двг на моята Алфа е по-качествен от 2,4JTD на Ланча , а двг на Ланча е по-качествен от този на Фиат. :rotfl::rotfl::rotfl:

Не, това звучи така, трета серия на БМВ е готина, но пета е доста по добра, а седма е ненадмината.
Шеста е убийствено добра, но е малко непрактична.

Кой ненормалник би продавал нещо скъпо, ако то наистина няма по висока стойност при една нормално функционираща пазарна икономика.
Тук не става дума за дизайнерски изцепки.

Повярвай ми, че доста от детайлите и чарколяците в АЕГ са доста по от тези в зануси.

Звучиш като ганьо, каращ шкода, с мисълта, че кара голф.
Да ама не.......:big_beer:

Кайо
14-03-2012, 22:03

Право е Прасето,една е фирмата производител,търговските марки са три,подредени по-клас и качество са точно АЕГ,Електолукс,Зануси........

Susscrofa
14-03-2012, 22:05
Чакай да ти дам по-ясен пример, че не знам дали така ще ме разбереш.:)

Рено - дачия
Опел - шевролет
Тойота - Лексус

:big_beer:

Малки разлики, но не без стойност.
Дано не съм написал някоя глупост, че тия коли ич не ги разбирам.

Коки
14-03-2012, 22:07

Не, това звучи така, трета серия на БМВ е готина, но пета е доста по добра, а седма е ненадмината.
Шеста е убийствено добра, но е малко непрактична.

Кой ненормалник би продавал нещо скъпо, ако то наистина няма по висока стойност при една нормално функционираща пазарна икономика.
Тук не става дума за дизайнерски изцепки.

Повярвай ми, че доста от детайлите и чарколяците в АЕГ са доста по от тези в зануси.

Звучиш като ганьо, каращ шкода, с мисълта, че кара голф.
Да ама не.......:big_beer:

Стига сте се джанкали за марки. Колата е сложен продукт и В него прекарваш част от живота си. От миялната се очаква само ДА МИЕ.

Дадох пример с марката Индезит, която е по-ниския клас на Мерлони. Да, не са еднакви, Аристонът е по-пипнат и има защо да е по-скъп, НО и двете мият еднакво и живеят еднакво дълго. Точно по тази причина, когато става въпрос за миялна според мен е напълно излишно да дават повече пари само заради етикета.

Susscrofa
14-03-2012, 22:11
Стига сте се джанкали за марки. Колата е сложен продукт и В него прекарваш част от живота си. От миялната се очаква само ДА МИЕ.

Дадох пример с марката Индезит, която е по-ниския клас на Мерлони. Да, не са еднакви, Аристонът е по-пипнат и има защо да е по-скъп, НО и двете мият еднакво и живеят еднакво дълго. Точно по тази причина, когато става въпрос за миялна според мен е напълно излишно да дават повече пари само заради етикета.

При АЕГ и зануси не е само етикета.
И недей да забравяш, че на запад и 5 децибела безшумност и един литър икономичност се заплащат скъпо.:)

Коки
14-03-2012, 22:54
Да се върнем на конкретния въпрос:

Колега, моето мнение е, че е излишно да даваш 200 лв отгоре за Бош, а относно вариантите, които разглеждаш мога да направя следните коментари:

Електролуксът хем е най-скъп, хем има само 4 програми (?!) и 3 температури. В далечната 2003 г. си купих миялна със 7 програми и 3 температури на същата цена!

Уърлпулът - за 620 лв да няма отложен старт??? Вярно, има 7 програми и 5 температури, но иначе е доста постен откъм екстри. Освен това събира по-малко съдове.

Гореньето е по-евтино, но е по-нисък енергиен клас от останалите (АВВ), има само 5 програми и 3 температури и няма много екстри. Освен това, най-високата температура на моята бабичка от 2003 г. е 70 градуса, а на това Горенье - 60. Освен това мисля, че събира по-малко съдове.

Индезитът е като че ли най-приемлив от 4-рите, защото освен 7-те програми, има избор между 6 температури (най-много от 4-те) и има програма за половин зареждане, което е много полезно в случай, че някой съд ти трябва, но още не си напълнил цялата миялна. Освен това:

Спрямо Електролукса, освен повечето екстри, има значително по-ниска консумация на вода, малко по-ниско ниво на шум и 6% по-ниска цена.

Спрямо Уърлпула, освен повечето екстри (вкл. отложения старт), има по-голям капацитет и е на същата цена.

Надявам се този анализ да ти помогне при избора, но все пак бих препоръчал да погледнеш и това:

http://www.technomarket.bg/products/09070433/ariston-lsf-835

Само виж колко и какви екстри предлага и то за цена по-ниска от Електролукса и само с 10 лв над Уърлпула и Индезита. Освен това има 8 програми и по-ниско ниво на шум от тях. Вероятно по тези причини от Техномаркет са я маркирали като "Top seller".

Ето още един "Top seller":

http://www.technomarket.bg/products/09070434/ariston-lsf-723

Това също предлага повече екстри от изброените, с изключение на това, че има само 3 опции за отложен старт - 3, 6 и 9 часа. Но според мен напълно си заслужава да дадеш 30 лв повече за горната, която има сума ти допълнителни неща.

---------- Post added at 21:54 ---------- Previous post was at 21:51 ----------

И недей да забравяш, че на запад и 5 децибела безшумност и един литър икономичност се заплащат скъпо.:)

Да, затова Електролуксът харчи с 3 л. вода отгоре и е с 2 децибела по-шумен от Индезита и 4 децибела по-шумен от Аристона.

lyuli
14-03-2012, 23:24
Аз ползвам от малките от години и съм много доволна. Монтирала съм я над 2 чекмеджета. Домакинството ми е малко и няма смисъл да взимам голяма, защото предпочитам да не я пълня в продължение на няколко дни, все пак така се развъждат бактерии, т.е. зависи майка ти колко чении цапа и т.н. Иначе за това колко побира - на мен ми е идеално, изобщо не се нуждая от големите. Сега ползвам Daewoo, но все още нямам много наблюдения. Предишната беше Мидеа - без проблеми 5-6 години и сега работи, но аз се преместих ;)))

Коки
14-03-2012, 23:43
...няма смисъл да взимам голяма, защото предпочитам да не я пълня в продължение на няколко дни, все пак така се развъждат бактерии, т.е. зависи майка ти колко чении цапа и т.н. Иначе за това колко побира - на мен ми е идеално, изобщо не се нуждая от големите...

Колежке, всеки си преценява - затова има големи и малки на пазара. Но това за пълненето няколко дни и бактериите просто не е вярно, защото:

1. Миялната не е само за чинии. Най-гадно се мият тенджери и тави. Може да живееш и сам, но веднъж да сготвиш в някаква тава, тя трябва да може да се побере в миялната. Веднъж да имаш гости и миялната не може да ти събере чиниите, чашите, купите за салата, тенджерите, ако си готвила и т.н., та ще трябва да пускаш 2 или 3 пъти. Големите миялни нямат този проблем;

2. Някои машини имат програма за изплакване. Тя служи именно за това: ако имаш малко съдове и не можеш да я напълниш, пускаш тази програма и миялната за 10 минути изплаква всичко така, че да няма остатъци от храна и т.н., които да засъхват и да завъждат бактерии. След това, като се напълни, си пускаш нормална програма и ги измиваш;

3. Съвременните миялни, вкл. някои от тези, които обсъждахме в предишните няколко поста, имат програма за "половин зареждане". На практика можеш да пуснеш машината и празна или само с 1 чиния вътре и няма нищо да й стане (за разлика от пералнята). Даже се препоръчва от време на време да се пуска празна, за да се измие отвътре. Та програмата за "половин зареждане" служи за това: ако си сложила по-малко съдове, пак да ги измиеш (защото примерно ти трябват или пък ще отсъстваш от къщи за повече време), но с по-малко разход на препарати, вода и електроенергия.

old alfist
14-03-2012, 23:48
Аз мога да дам мнение за нещо изпитано.
Родителите ми имат от 2г. като този Индезит, който виждаме - може и да е предния модел, но досега е перфектен и е с 5-годишна гаранция.

Mind_Control
15-03-2012, 01:16
Надявам се този анализ да ти помогне при избора, но все пак бих препоръчал да погледнеш и това:

http://www.technomarket.bg/products/09070433/ariston-lsf-835

Само виж колко и какви екстри предлага и то за цена по-ниска от Електролукса и само с 10 лв над Уърлпула и Индезита. Освен това има 8 програми и по-ниско ниво на шум от тях. Вероятно по тези причини от Техномаркет са я маркирали като "Top seller".

Този Аристон изглежда добро предложение.

Susscrofa
15-03-2012, 09:33
Да се върнем на конкретния въпрос:

Колега,Да, затова Електролуксът харчи с 3 л. вода отгоре и е с 2 децибела по-шумен от Индезита и 4 децибела по-шумен от Аристона.

Mоите уважения, но си пропуснал темата:)
Сравнявахме три марки обединени под една шапка, а именно: АЕГ, електролукс и зануси.

Електролукс е една класа над аристон и индезит.
Тези много програми за какво са ти?
Нищо не спомена за разход на електричество при сушенето. Повечето пишат на етикета разхода при миене.
Китайските например мият с клас А, а сушат с клас С и точно там е уловката и точно там е скрита разликата в стойността.
Твърдо не препоръчвам аристон и индезит.
Много дизайн, малко издръжливост и надеждност, защо ли ми звучи познато това, като собственик на Алфа:):biker:

---------- Post added at 06:33 ---------- Previous post was at 06:21 ----------

Колежке, всеки си преценява - затова има големи и малки на пазара. Но това за пълненето няколко дни и бактериите просто не е вярно, защото:

1. Миялната не е само за чинии. Най-гадно се мият разход на препарати, вода и електроенергия.

Е, има перални с електронни везни, които разходват вода според количеството пране в тях.
Ако не ти трябва голяма миялна, за какво трябва да я купуваш, защото ще ти потрябва веднъж в годината ли?
И как според теб протича "икономичния" начин на исушаване. Врялата струя уцелва самотната чиния разположена в средата. /не се заяждам, а ми е интересно/
И ако живея в София, за какво точно ми е екстрата индикатор за соли:)
Никога не съм купувал соли.

Препоръчвам на колегат едно зануси с пет програми, без никави излишни индикаторчета и дисплейчета и му обръщам внимание, да внимава с дълбочината на уредите, някои са по-дълбочки от други, а все са 45 см широки.
http://www.technomarket.bg/products/09078136/zanussi-zds-105

old alfist
15-03-2012, 11:29
И тук назрява логичния въпрос - заслужава ли си да се плати по-високата покупна цена, за сметка на по-малките разходи в бъдешето.След колко време ще се изплати разликата в цената, колко често ще се ползва, екстрите облекчават ли значително хората и др.

Mind_Control
15-03-2012, 12:10
За мен не са чак толкова важни екстрите. Примерно пералнята, като има 20-тина програми, аз от както я имаме ползвам точно 2 от тях :D
Важното е да има половин програма за миене. По пътя на логиката по скъпите модели би трябвало да са по издръжливи, та от тая гледна точка по скоро не бих взел най- евтиното.

morfius
15-03-2012, 12:53
За миалната има точно 3 важни неща
- разход - цена + разход на ток и вода
- екстри - половин "пране" (особено при големите) и икономична програма
- марка - има си марки които имат някакво качество.

От много чудене преди години взех един Бломбърг... не са от най-качествените, но разхода е нисък, имат половин пълнене и програми от 30 мин до 3 часа.
Недостатък - електрониката и смахна и изгори нагревателя... оправихме я и още работи... като цяло излезе на добра сметка дори с парите за ремонта.

Коки
15-03-2012, 16:50
И тук назрява логичния въпрос - заслужава ли си да се плати по-високата покупна цена, за сметка на по-малките разходи в бъдешето.След колко време ще се изплати разликата в цената, колко често ще се ползва, екстрите облекчават ли значително хората и др.

Някои от екстрите са системи за сигурност, които е по-добре да ги има. Въпросният Индезит на баща ми след 15 години вярна служба все пак се предаде. Да де, ама това се изразяваше в изливането на няколко кофи вода на пода в кухнята - добре че нашите си бяха в къщи и веднага реагираха. Ако това се случи докато те няма, може да причини разни поразии. Цитираният по-горе Аристон има система "WATER STOP" за предотвратяване на подобни случки.

bouncer
15-03-2012, 17:56
Аз съм с това
http://www.techno-mix.com/product/5690/bosch-spv-40-e-00-eu

Mind_Control
15-03-2012, 18:28
Аз съм с това
http://www.techno-mix.com/product/5690/bosch-spv-40-e-00-eu

Какъв размер е това. Иначе ми харесва :)

renyx
15-03-2012, 20:58
Този "WATER STOP" се намира на самия маркуч и трябва да го имат вече всички.Все пак аз бях точно на този сектор в Техномаркета една година (2004-2005) и преди време като ходих разбрах , че някои марки са изместили други по качество.

viki
15-03-2012, 21:30
Ето тази е моята

цък (http://www.pazaruvaj.com/sydomijalni-mashini-c3171/bosch/srv43t03eu-p40609559/opisanie.html#properties)

Mind_Control
15-03-2012, 23:31
http://siemens.expo2000.bg/index.php?route=product/product&path=62_80&product_id=319

Тази ми хареса.

Но последно се спрях на тази, която е реално 1 към 1 със Сименса http://bosch.expo2000.bg/index.php?route=product/product&path=50_64&product_id=779

Пък и ще я взема с отстъпка :)

Кайо
16-03-2012, 09:10
........oпса грешка :)

Mind_Control
07-05-2012, 16:13
Да се похваля, че преди 2-3 седмици се оборудвах с тази благина http://www.techno-mix.com/product/5698/bosch-sps-50-e-22-eu

Определено е доста по- лесно сега :)