PDA

View Full Version : Задочен акт



kompir
15-01-2010, 21:43
Задочен акт-сиществува ли такова понятие и възможно ли е да ми се напише акт ако аз не съм на мястото?

detelazurno
15-01-2010, 21:58
Ами....чувал съм следния случай. Отива един потърпевш да каже, че еди кой си, еди къде си го е ударил и избягал. Попитал го полицая дали е запомнил колата и регистрационният й номер, продиктувал там нещо въпросния потърпевш и именно това били и данните, които записали в протокола. На въпрос от страна на потърпевшия към караджията "Само това ли е? От къде сте сигурни, че не ви лъжа и че такъв автомобил с такава регистрация наистина съществува?", получил отговор "Мен това какво ме интересува? А и теб не битрябвало да те интересува. Нали си имаш протокол, тичай при застрахователите!" След такава процедура и акт би трябвало да се пише на избягалия ама малко мъглява работа да може да се напише така, въпреки, че и за това съм чувал, а за протокол вече ми се струва съвсем несериозно. Нали като отидеш при застрахователите с невалидни данни в него и ще го издухаш.

mim
18-01-2010, 10:43
след като другият те изтропа, кат пращат призовка, явяваш се, оглеждат те, решават дали е вярно, това което другият е казал и тогава пишат акт

но не знам какво става ако не се явиш

RPWWD
18-01-2010, 12:42
Навремето, като бях куриер, един колега беше подминал някакви кияци, щото вече имал акт и не искал да му пишат нов. Впоследствие в офиса дойде акт срещу "неизвестен нарушител", но човека отрече да е карал точно тази кола в този ден, и по този начин като никой не си призна за колата, катаджиите увехнаха и нищо не стана. Акт се пише на шофьора, а не на автомобила ;-)

ФЕРАРИСТ
18-01-2010, 16:56
Навремето, като бях куриер, един колега беше подминал някакви кияци,
Подминал предполагам значи че не им е спрял като са го спирали, така ли?

RPWWD
19-01-2010, 15:20
Подминал предполагам значи че не им е спрял като са го спирали, така ли?

Ъхъ, избягал им с мръсна газ ;-)

Kuku
19-01-2010, 15:25
Приеми, че не им се е занимавало просто и не си прави изводи занапред, за да не овисне някой друг ;)

RPWWD
19-01-2010, 16:00
Приеми, че не им се е занимавало просто и не си прави изводи занапред, за да не овисне някой друг ;)

Как да не им се е занимавало като бяха пратили акт с/у неизвестен нарушител? Иначе, наистина това става само със служебна кола, ако е лична няма начин да се отървеш ако са ти записали номера.

Kuku
19-01-2010, 16:06
Не им се е занимавало да започнат разследване и да си го отнесе шофера!

Z:)m
20-01-2010, 15:55
Как да не им се е занимавало като бяха пратили акт с/у неизвестен нарушител? Иначе, наистина това става само със служебна кола, ако е лична няма начин да се отървеш ако са ти записали номера.

В такъв случай, акта се издава на собственика на автомобила - в случая на фирмата. А когато решат да одрусат фирмата с някоя и др стотачка, дали няма да се разбере кой точно е шофирал в този ден и час автомобила?
Не знам наистина колко е вярно твоето твърдение, но за един от нашите служебни автомобили беше дошло писмо от КАТ - София (забележи, фирмата ни е със седалище гр.Кърджали), че автомобил с регистрационен номер К .... ..... АБ е засечен на еди коя си дата в еди колко си часа да преминава еди-кое си кръстовище на непозволен сигнал - има и снимков материал.
И в този случай пишеше, че ако не се уточни кой е управлявал автомобила, акта ще се издаде на фирмата (юридическото лице).

Kuker
21-01-2010, 23:45
На мен преди години, ми написаха акт, и ми взеха книжката.Обърнах се в едно дере на Боровец, естествено нямаше да стоя цяла нощ в гората и отидохме в една дискотека.На другата сутрин вече ми бяха извадили колата и я бяха подкарали с репатрака към Самоков.Освен хилядите нарушения /според тях/, писаха и "шофиране в нетрезво състояние" без да съм пил грам, и без да е установено това.Закона е такъв, напуснеш ли местопроизшествието се води че си кръкнал.Задочно могат да те връткат колкото си искат.

RPWWD
23-01-2010, 19:22
В такъв случай, акта се издава на собственика на автомобила - в случая на фирмата.

Нашите коли бяха на оперативен лизинг, т.е. собственик в случая беше СФА ;-)

ФЕРАРИСТ
23-01-2010, 21:47
На мен преди години, ми написаха акт, и ми взеха книжката.Обърнах се в едно дере на Боровец, естествено нямаше да стоя цяла нощ в гората и отидохме в една дискотека.На другата сутрин вече ми бяха извадили колата и я бяха подкарали с репатрака към Самоков.Освен хилядите нарушения /според тях/, писаха и "шофиране в нетрезво състояние" без да съм пил грам, и без да е установено това.Закона е такъв, напуснеш ли местопроизшествието се води че си кръкнал.Задочно могат да те връткат колкото си искат.
Че ти защо каза че ти си карал?

Kuker
24-01-2010, 10:02
Ако се бях направил на хитрец, и я бях обявил за открадната, сигурно още щеше да е в Самоков.:)А и кой да очаква, че шефа на КАТ-София ще реши така.
Понеже хората ни познаваха там, искаха да ни помогнат.Полицайте бяха принудени да ми напишат акт, защото сигнала е бил получен в предишната смяна.Акта беше измислен от тях, и беше написан в моя полза, но те нямат последната дума.
На мен идеята ми беше, на другия ден да си извадя колата, и тихомълком да се изнеса към София.Обаче бдителни граждани, вече ми бяха свалили акумулатора, бяха ми разбили багажника, и се бяха обадили на "куките".