PDA

View Full Version : Свободата - как я възприемаме



fred
30-01-2010, 22:40
Темата произлиза от тази за Костов.

Прав си, така е, ама туко ме напъне, но ще замълча най накрая :wierdo:Робът винаги се е страхувал да бъде свободен и да прави нещо сам.Като му свалят веригата продължава да служи на господаря си.

търтей
30-01-2010, 22:58
Прав си, така е, ама туко ме напъне, но ще замълча най накрая :wierdo:Робът винаги се е страхувал да бъде свободен и да прави нещо сам.Като му свалят веригата продължава да служи на господаря си.

Не точно. Робът иска свобода. Но той вижда свободата като път към собствени роби.

BLUE1
30-01-2010, 23:11
Търтей това което си написал твое мнение ли е или си го прочел някъде, вярваш ли, че е правило? Защото това което е написал Фред е истина и историята го е доказала, поне до голяма степен.

търтей
30-01-2010, 23:51
Търтей това което си написал твое мнение ли е или си го прочел някъде, вярваш ли, че е правило? Защото това което е написал Фред е истина и историята го е доказала, поне до голяма степен.

Просто няма как да искаш нещо, което не познаваш. Има ли роби разликата между тях и свободните господари е само в това кой кого притежава. Робът няма как да прозре идеята за тотална липса на робство. Това да искаш промяна в системата е сложно, рядко и практически невероятно.

Затова и избрахме биби - мужкарец, па и го докарва на тато на приказка и манталитет.

old alfist
30-01-2010, 23:56
Просто няма как да искаш нещо, което не познаваш. Има ли роби разликата между тях и свободните господари е само в това кой кого притежава. Робът няма как да прозре идеята за тотална липса на робство. Това да искаш промяна в системата е сложно, рядко и практически невероятно.

Затова и избрахме биби - мужкарец, па и го докарва на тато на приказка и манталитет.

E, да ама безграничната свобода води до слободия, от там до деградация и в крайна сметка - до кофите за боклук.

търтей
30-01-2010, 23:58
E, да ама безграничната свобода води до слободия, от там до деградация и в крайна сметка - до кофите за боклук.

Ха. Безгранични неща не съществуват. Дай по сериозно, моля. Чат разделът е другаде.

BLUE1
31-01-2010, 00:15
Търтей, чувството за свобода е вродено във всяко едно живо същество на планетата, даже и за роденото в робство. Отделен е въпросът дали всеки роден в робство може да преживее свободата. А пък съвсем друг въпрос е, имали абсолютна свобода. И точно тук колегата е прав, хора живели в "зоопарка на комунизма" до голяма степен са обречени да избират и преизбират все същите си господари и хора в които припознават силната ръка на грижовен бащица. Обаче тук отплеснахме яко темата....

търтей
31-01-2010, 00:24
Търтей, чувството за свобода е вродено във всяко едно живо същество на планетата, даже и за роденото в робство. Отделен е въпросът дали всеки роден в робство може да преживее свободата. А пък съвсем друг въпрос е, имали абсолютна свобода. И точно тук колегата е прав, хора живели в "зоопарка на комунизма" до голяма степен са обречени да избират и преизбират все същите си господари и хора в които припознават силната ръка на грижовен бащица. Обаче тук отплеснахме яко темата....

Утре вечер ще направя нова тема за свободата.

Така. Всеки се стреми към свобода. Тук съм съгласен. Въпросът е кой какво разбира под свобода.
Моята теза е:
- Робът разбира свободата като притежаване на роби.
- Възпитаникът на комунизма разбира свободата като възможност да си купи плазма като на биритчеда в щатско.

Няма да продължавам списъка - този стига за целите на нашата дискусия.

Същите тези два типа другари, обаче, нямат възможността да надскочат себе си, щото като е известно, битието определя съзнанието.
Те просто се стремят да влязат в модела на "свободния" - в нашия трагичен случай, това е човекът който си купува неща от Некерман. Щом биби (идеален пример - убеден съм че той ще влезе в учебниците) ти дава тази възможност да купуваш свободно и освен това има здравата ръка (като на партията майка) и е прост и с речник на обикновен селянин (човек от народа, като всички партийни другари, то по-равните) то той става идеалният избор на модерния българин.

търтей
31-01-2010, 00:38
Търтей, в общи линии говорим за едно и също нещо, само където ти говориш за по- рафинираното робство, това на духа , а аз говоря за общия смисъл на думата робство.

Ми то комунизма, е практически робовладелчески строй. Във всякакъв смисъл на думата.
Е изключвам класическата форма в древен Египет, където роби няма как да има, на там е намесена теокрацията и нещата са сложни.
То и затова толкова лесно се приема в русия, щото те до царя си освободител (като държа да подчертая, че прозвището му освободител няма нищо общо с България), живеят в родовообщинния строй. Даже по-зле, щото крепостничество е ад.

Свободата, изобщо, е като салама - няма как да нарежеш нещо, което не виждаш, както и няма как да проумееш свободата, без да си я видял.

BLUE1
31-01-2010, 00:47
Ми то комунизма, е практически робовладелчески строй. Във всякакъв смисъл на думата.
Е изключвам класическата форма в древен Египет, където роби няма как да има, на там е намесена теокрацията и нещата са сложни.
То и затова толкова лесно се приема в русия, щото те до царя си освободител (като държа да подчертая, че прозвището му освободител няма нищо общо с България), живеят в родовообщинния строй. Даже по-зле, щото крепостничество е ад.

Свободата, изобщо, е като салама - няма как да нарежеш нещо, което не виждаш, както и няма как да проумееш свободата, без да си я видял.

О, не. Комунизма е по-страшен с факта, че отнема даже и вярата и културната идентичност на хората. Робовладелеца в САЩ не са го интересували песните и танците на негрите му край огъня вечер в плантацията, не им е отнемал вярата в бог независимо кой е бил Той за тях. Иначе за другото съм съгласен, че когато робите са получили свобода все пак , голяма част от тях отново са се върнали при старите си господари защото са разбрали, че свободата е и лична отговорност и непрестанна борба.

fred
02-02-2010, 22:15
Вярно е, че робът си остава роб, както като личност, която действа /най често не действа/ в едно свободно общество, така и в стремежа си да се изяви...като робовладелец.Така в приказките, лошият цар се сменя с добър.Затова винаги ми е правило впечатление словото на Левски-Ако се борим за цар, то и сега си имаме султан...Робът не може да проумее, че не рабовлоделеца сам по себе си не е причина за това, той да бъде роб, а устройството на едно общество, позволяващо в него да има роби и собственици на хора.
А социализЪма за 50 г. унищожи и това, което и 500 годишното турско робство не можа да съвснем унищожи /е, може и да е малко пресилено, ама е факт/-българина е превърнат в едно консуматорче, без морал, без вяра и без желание да действа, като свободно човешко същество.Да гледа и да чака Михаля.
Все пак в наша защита, ще кажа, че това е резултата и в други соц общества.Ние не сме изключение.

Mind_Control
03-02-2010, 15:15
Свободата се диктува от окръжаващата среда. Колкото и да си с разчупено мислене не можеш да имаш различна свобода от тази на останалите ти съграждани. Може да си свободен духом, но не можеш да го изразиш с действия, когато обществото около теб е на друго мнение за границите на свободата. Разбира се ако се преместиш да живееш другаде, веднага ще откриеш различна свобода даваща ти излаз на море например, но лишавайки те от зимните курорти (това е метафора).

Търтей, от любопитство питам- колко време и къде извън БГ си живял?

търтей
03-02-2010, 15:17
Търтей, от любопитство питам- колко време и къде извън БГ си живял?
Много и на различни места. Що?

Mind_Control
03-02-2010, 16:21
Много и на различни места. Що?

Интересно ми е, за да разбера какво си видял и как го съпоставяш с живота в България. Все пак има голяма разлика да си живял някъде за няколко месеца поне и просто да си посетил дадено място, като турист, мисля че ще се съгласиш.

търтей
03-02-2010, 16:27
Интересно ми е, за да разбера какво си видял и как го съпоставяш с живота в България. Все пак има голяма разлика да си живял някъде за няколко месеца поне и просто да си посетил дадено място, като турист, мисля че ще се съгласиш.

Да. Живял съм на много места, учил съм навън, работил съм навън (нямам предвид студ бригада да мия чинии в уса). Не ми е останало време да ходя като турист май - хихи - животът пред мен :)

morfius
03-02-2010, 16:33
- Възпитаникът на комунизма разбира свободата като възможност да си купи плазма като на биритчеда в щатско.


Пропуснал си възможността за псувни и вицове по повод властимещюите ... за да е пълна картинката.

Иначе свободата какво да и разбираме, че не схващам тънкия момент на темата?

търтей
03-02-2010, 16:41
Пропуснал си възможността за псувни и вицове по повод властимещюите ... за да е пълна картинката.

Иначе свободата какво да и разбираме, че не схващам тънкия момент на темата?

Е имаше дворцови шутове - Ралин, Дилов и прочее.

Какво е свободата? Какво искаш от нея? За какво можеш да я използваш?

morfius
03-02-2010, 16:53
Имаше, но най-голямото оплакване от комунизъмо беше, че за един виц отиваш в панделата... чак тогава някой се сещаше за кола или тв.
А дворцовите шутове, те не стигаха за цял народ.

Свободата е преди всичко баланс на усещания и осъзнавания ... от нея не може да се иска, тя не дава нищо, само създава възможности ... можеш да я ползваш да реализираш тези от тях които желаеш, ако имаш "топки", акъл и късмет (понякога).

Stoyan Georgiev
03-02-2010, 16:58
свободата не дава и не създава нищо

свободата според мен е абстркатно обобщение на възможностите и наличието им, да правиш това, което искаш, тогава когато го искаш и там където го искаш

дали ще е изказване на мисли, дали ще е нещо глупаво и елементарно

това в най-чиста форма

а пък правото е там да регулира, да не нарушаваш свободата на останалите и те да не нарушават твоята

свпбода от типа - да си живееш, да притежаваш вещи и т.н.

анархията и абсолютната монархия май са най-близо до абсолютната свобода, но там просто този, който е съответно най-силен и най-отгоре в този със свободата

BLUE1
03-02-2010, 18:17
А замисляли сте се уважаеми колеги, имаме ли реален свободен избор? И ако смятате, че да-кой е той?

Mind_Control
03-02-2010, 18:42
Свободата, Санчо, е като салама, който ти така лекомислено режеш. Има си начало, има си и край, а по средата смляни лайна, който ти ги пробутват за салам (респективно свобода).

fred
03-02-2010, 21:49
Има разни определения за свободата, примерно:
Свободата е осъзната необходимост, казва Енгелс
Свободата брат е блюдото, което вчера си облизал, пък пеят Джендема, може и да съм го писал в друга тема това, тоя Джендем беше добра група до преди 1989 г.
Свободата е и на върха на копието, според Дон Кихот, може и в салама да е :)
Но както и да го въртим и сучим, свободата е хубаво нещо,макар и относително, като всяка философска категория.Най трудно е ние, тоест всеки от нас, отделния човек да се научи да бъде свободен, независимо от обкръжаващия го свят и после да го променя към по свободен, това е моята теза /всъщност не е моя, ами е по стара и от Христос/

ФЕРАРИСТ
03-02-2010, 22:07
Свобода, кратко и ясно, е да мога да правя каквото си искам......с уловката че не трябва да преча на останалите......

BLUE1
04-02-2010, 00:34
А какво стана със свободата на избора, има ли го...?

nhg
04-02-2010, 11:29
Свобода, кратко и ясно, е да мога да правя каквото си искам......с уловката че не трябва да преча на останалите......

Maй това е най-точно казано...

fred
04-02-2010, 11:42
Maй това е най-точно казано...

А този който пречи?Значи, свободното общество трябва да осигури и права, но и мерки за запазването им, най общо казано.

JORDI
04-02-2010, 12:44
Свобода, кратко и ясно, е да мога да правя каквото си искам......с уловката че не трябва да преча на останалите......

С допълнение, че трябва и да е законно! Защото много хора правят незаконни неща без да пречат на никого! Абе не сме за никаква свобода, защото всеки я свежда до собствения си егоизъм, лакомия и завист!;-)

old alfist
04-02-2010, 13:00
Не законите, а ценностите определят границите на свободата - законите са за тези, които им липсват.

Ценностната система на всеки един ограничава до къде стига тя и колко за продължи.

До голяма степен зависи и от средата, в която е живял всеки един човек.

И не на последно място характера на отделният индивид.

Коки
04-02-2010, 18:14
С допълнение, че трябва и да е законно! Защото много хора правят незаконни неща без да пречат на никого!...

Кое е това незаконно нещо, което не пречи на никого?

Именно Законът е този, който би трябвало да дефинира границата между твоята свобода и правата на другите.

търтей
04-02-2010, 18:22
Кое е това незаконно нещо, което не пречи на никого?

Именно Законът е този, който би трябвало да дефинира границата между твоята свобода и правата на другите.

Карането без колан, например, по никакъв начин не пречи на останалите.

Коки
04-02-2010, 18:44
Така де - философска е.
Въпросът е, дали законът помага или не. Мога да развия тезата, защо законите всъщност пречат...

Спийкинг философски, законът би трябвало да помага. Тезата защо пречат нЕма нужда да я развиваш, защото ще се отклоним от темата. А те пречат, защото не са това, което трябва да са, но тука пак отиваме в реалността, темата беше ...
Така де - философска е...

Хайде да се придържаме към абстрактните понятия, а не постоянно да прескачаме към тая реалност, която не ме кефи, за която има 100 други теми и с която не ми се занимава в момента ;)

Не го приемай като досадна критика, а като предварително дефиниране на понятията, което е задължително условие за ползотворна дискусия. Ако единият говори за закона, какъвто би трябвало да е, а другият - за закона, какъвто е, ще стане объркване.

Та, ако приемем, че говорим за закона, какъвто би трябвало да е, той е необходим и целта му е да помага. Как помага? Като гарантира права и свободи на членовете на дадено общество, така че
... да мога да правя каквото си искам......с уловката че не трябва да преча на останалите......

Коки
04-02-2010, 19:08
Добре, тогава да се върнем на темата:

Въпросът е кой какво разбира под свобода.
Моята теза е:
- Робът разбира свободата като притежаване на роби.
- Възпитаникът на комунизма разбира свободата като възможност да си купи плазма като на биритчеда в щатско...


...Същите тези два типа другари, обаче, нямат възможността да надскочат себе си, щото както е известно, битието определя съзнанието...

На мен пък това въобще не ми е "известно". Кой го беше казал? Не е Ницше, нали?

fred
06-02-2010, 17:53
Не законите, а ценностите определят границите на свободата - законите са за тези, които им липсват.

Ценностната система на всеки един ограничава до къде стига тя и колко за продължи.

До голяма степен зависи и от средата, в която е живял всеки един човек.

И не на последно място характера на отделният индивид.

А ако няма ценностна система, какво става, не можем да ги делим на такива с такава ценностна система и на други без съответната

old alfist
06-02-2010, 19:28
Всеки човек си има някаква ценностна система, затова усещането за свобода е различно при всеки.

fred
17-02-2010, 21:28
Мда, все пак има и принципи, които трябва да присъстват във всяко общество, да бъде определено, като демократично.

old alfist
17-02-2010, 21:37
Принципите са едно, законите друго, а свободата трето. Идеалният вариант е да съвпаднат всичките, но това е само един съкровен блян.

fred
23-02-2010, 20:29
Е в крайна сметка, свободата, както всичко друго е и философска категория, тосет чистата свобода е идеал, непостижим на Земята

търтей
23-02-2010, 20:39
Ти мани, като чета съседната тема и се ужасявам колко много хора държат да се възприемат като роби...

fred
23-02-2010, 20:41
Ти мани, като чета съседната тема и се ужасявам колко много хора държат да се възприемат като роби...

Направо ми взе думите от устата, същото си мислех и аз, докато пишех, че може и да е така, относно еничарите и прочее в другата тема :tequilla: