PDA

View Full Version : Законът - има ли полза от него?



Коки
04-02-2010, 18:25
Темата произлиза от тази за свободата.



Карането без колан, например, по никакъв начин не пречи на останалите.

Тебе те знам, че тва ще измислиш! Питах JORDI :)

Дай да не принизяваме темата до нашите реалности, все пак темата е с малко по-философски характер.

търтей
04-02-2010, 18:30
Тебе те знам, че тва ще измислиш! Питах JORDI :)

Дай да не принизяваме темата до нашите реалности, все пак темата е с малко по-философски характер.

Така де - философска е.
Въпросът е, дали законът помага или не. Мога да развия тезата, защо законите всъщност пречат, как количественото натрупване на закони за щяло и нещяло, води до противоречия, до лишени от смисъл закони, и респективно до неспазването на закона в рамките на закона.

Иначе казано, има доста по-добре измислени системи от демокрацията - да оборя Чърчил.

търтей
04-02-2010, 18:48
Та, ако приемем, че [...] закона, [...] е необходим и целта му е да помага.

Точно това не приемаме, обаче.

Чисто философски, закон не ти трябва.

Коки
04-02-2010, 18:49
...Чисто философски, закон не ти трябва.

Ей тая теза искам да видя как ше я развиеш ;)

търтей
04-02-2010, 19:00
Ей тая теза искам да видя как ше я развиеш ;)

Ще трябва да пуснем отделна тема, ако много държиш :)

Няма да ти цитирам Ноам Чомски, обаче, он се пак е комунист.

BLUE1
04-02-2010, 19:11
Карането без колан, например, по никакъв начин не пречи на останалите.


Напротив Търтей, пречи! Ако си размажеш образно казано главата в предното стъкло ще харчиш и парите от моята осигуровка за да те закърпят, ако те види моето дете ще му дадеш лош пример- ето така с неспазването на закона пречиш на останалите членове на обществото.

търтей
04-02-2010, 19:19
Напротив Търтей, пречи! Ако си размажеш образно казано главата в предното стъкло ще харчиш и парите от моята осигуровка за да те закърпят, ако те види моето дете ще му дадеш лош пример- ето така с неспазването на закона пречиш на останалите членове на обществото.

Не. Няма. Моята е достатъчно голяма. Освен това нали се предполага да пукясам без колан. Освен това защо примерът да е лош? Съгласяването с ненужно ограничаване на личната свобода е бърз пък към комунизЪма.

Ама това май ще го местим и него в темата за закона

ФЕРАРИСТ
04-02-2010, 19:25
Арна тема се заформи, ще позагрея малко, че определено се очаква развитие.....закони, нуждата от тях, и тяхното КПД е нещо по което мога да ръся мнения почти денонощно.......

BLUE1
04-02-2010, 19:28
Не. Няма. Моята е достатъчно голяма. Освен това нали се предполага да пукясам без колан. Освен това защо примерът да е лош? Съгласяването с ненужно ограничаване на личната свобода е бърз пък към комунизЪма.

Ама това май ще го местим и него в темата за закона

Ха ха приятел, ти по гръб не падаш, но добре ти пукясваш и аз съм потресен от обезобразеното ти тяло на асфалта, не е честно към другите. Или другият вариант- линейката която идва заради твоето "свободолюбие" лишава мен от помощ, а аз също плащам осигуровка и просто съм болен.

търтей
04-02-2010, 19:31
Честността не е философска категория. Животът не е честен, а и никой не е обещавал да бъде. Дори Дядо Боже.

BLUE1
04-02-2010, 19:43
Ставаше въпрос, че няма безсмислени забрани, поне в демократичните общества. И понеже никой не изказа мнение на въпроса ми за свободният избор аз ще изкажа своето мнение- няма свободен избор следователно няма свобода!

morfius
04-02-2010, 23:56
И философски и реално, всяко различаващо се от идеалното (а дефинирайте ми такова де 8)) общество има нужда от рамки в които да функционира.
Дали ще са закони, религиозни догми, жречески/вождови укази или нещо друго все там.
Проблема със законите като гледам е в това, че се превръщат от рамки за обществено ползване в такива за корпоративно ползване, което води до изменение както на целта така и на средствата.
Но факта, че някъде колят някого с нож, не отменя нуждата му на кухненската маса.

Коки
05-02-2010, 12:34
И философски и реално, всяко различаващо се от идеалното (а дефинирайте ми такова де 8)) общество има нужда от рамки в които да функционира...

Разбира се, че има нужда. Защото, както казах в предишната тема, те трябва да очертаят някаква граница между личната свобода и тази на останалите. И тази граница трябва да е еднаква за всички. Ако няма поставени обективни рамки, ще трябва да се разчита на субективните ценности на индивидите, а те са различни за всеки отделен индивид. Т.е. винаги ще се появи някой да каже "аз не преча на никого като музиката дъни на мах, защото на мен не ми пречи".

koolio
05-02-2010, 16:17
Разбира се, че има нужда. Защото, както казах в предишната тема, те трябва да очертаят някаква граница между личната свобода и тази на останалите. И тази граница трябва да е еднаква за всички. Ако няма поставени обективни рамки, ще трябва да се разчита на субективните ценности на индивидите, а те са различни за всеки отделен индивид. Т.е. винаги ще се появи някой да каже "аз не преча на никого като музиката дъни на мах, защото на мен не ми пречи".

След това мнение мисля, че темата може да приключи!

mordohy
05-02-2010, 23:17
Всеки закон и/или догма е ограничение по принцип!Закона е отказване от изконни права на индивида с цел добруването на стадото.
Пример!
Аз се отказвам(на мене ми е забранено) да убия комшията и да му взема жената.
Отказвам се от това да пребия някой и да му взема кокъла.
Да пърдиш на публично място е неприлично.
Всеки може да продължи списъка.
Закона ти забранява това,което не искаш да го правят на тебе.По това се отличаваме от животните!
Тука въпроса е :колко от законите излизат от рамката на 10-те божии заповеди,защото те са в основата на човешкия морал!?
Сещам се за две правила на древните българи.Те не плюели по земята и никога хвърляли боклуци в огъня!
Сега имаме "Зелени" ,екологични организации и преливаме от еко закони,но.....
Това се нарича :"дим и огледала".
От многобройните закони се замъглява основното.Това води до тяхното тълкуване-сиреч до извращаването им.
Всяка ценностна система обвие ли се в закон и тя се извращава.Последствията са необратими.Семеиството,отношенията мъж-жена;деца-родители и тн.
Не знам дали осъзнавате,че живеем в монетарно общество,което е антипод на морала,тоест на това заради което са и законите.Следователно сегашните закони са противоестествени.Точно за това е и масовото им неспазване.Спазват се безропотно само от тези с робска психика.Роба е съгласен на всичко стига да се храни вкусно и да е безотговорен.
За съжаление, законите сега са не за добруването на стадото,а за неговото угояване,стрижба и :guillotine:

old alfist
06-02-2010, 10:00
До голяма степен съм съгласен с колегата mordohy.

Законите трябва да ги има, но не могат да обхванат в пълнота отношенията в едно общество.

Колкото и да са съвършени винаги могат да се тълкуват двуяко и тук е мястото да се спомене морала на тези, които трябва да ги тълкуват.

Отделен въпрос е, че у нас много от тях не са изпипани и дават възможност са интерпретации.

ФЕРАРИСТ
06-02-2010, 21:49
Преди малко слушах тоя презерватив ББорисов, как за заливане с киселина или квото и да е там, трябвало да се дават 20-30 години, доживот, и прочее......
Само едни тъпи и кухи управляващи могат да правят такива закони, и най - вече да се справят с проблема като цяло.......
Малко съждения:
- вие хващате жена си в леглото с мъж(а защо не и с двама), пада ви пердето, и бастисвате част от уравнението с нещо тежко, евтино и държавно - дреме ли ви дали се дават 20-30 или доживот - не.......
- крадете кола - дреме ли ви дали наказанието е 2 или 12 години - не, или не чак толкова.....
- вие сте шефче на банда, да не би да ви дреме че имайки орг група за престъпл ви грозят 10- или 20 лета - никак даже........
Мога да изброявам примери до сред нощ, но на геройте в тях изобщо няма да им пука дали наказанието се е увеличило двойно или тройно.......какво им пука ли - те знаят че в сегашната система, и със сегашното прилагане на закона и куки дето цял ден чоплят пипе, вероятноста да им се размине, или най - вече да не ги хванат е много голяма......това е главния фактор който например държи престъпноста висока, а не тежеста на наказанията.......когато знаеш че ако краднеш нещо, могат да те заковат за 1-2 дена, много ще се замислиш преди да го направиш.......това трябва първо да се направи, после оня капут да земе да говори за увеличаване и намаляне......
Ще си почина малко и може и за данъци да си поговорим а????
:)

търтей
06-02-2010, 22:03
Преди малко слушах тоя презерватив ББорисов, -


биби е прост като манастирска гугутка
Ако поне малко беше учил нещо в тъпата си школа би прочел едно твърдение на Маркс. А те Маркс са учили.



Пускал съм го ама си е точно на място тук


And besides, there is history — there is such a thing as statistics — which prove with the most complete evidence that since Cain the world has neither been intimidated nor ameliorated by punishment.

New-York Daily Tribune, February 17-18 1853

fred
06-02-2010, 22:15
Относно закона-слушах по новините в САЩ сгащили един нащенец, бил се прострелял сам и после открили оръжия, разни нацистки литератури и прочее.Признал се и за изобразяване на графити със свастика.Може да получи до 18 години затвор.

търтей
06-02-2010, 22:22
Относно закона-слушах по новините в САЩ сгащили един нащенец, бил се прострелял сам и после открили оръжия, разни нацистки литератури и прочее.Признал се и за изобразяване на графити със свастика.Може да получи до 18 години затвор.

Тва по коя телевизия? Щото в ю ес оф ей тия неща не са забранени. Най-много да го глобят за цапане на обществени места. :crybaby:

ФЕРАРИСТ
06-02-2010, 23:18
Там секи щат различни закони......не им е леко....

Pinky
06-02-2010, 23:32
и нека не ги даваме за пример, поне не за добър

mordohy
07-02-2010, 01:46
Ама аз много отдавна ги обвинвам,че нашите педераси съзнателно изхвърлиха добрия стар тупан или даул и нашата народна музика стана просто неслушаема.не ми се говори повече,че ония модовете ще ме спраскат за:градил Илия килия"

Alfa_Eli
07-02-2010, 12:08
като начало няма кои да спазва закона защото наистина няма кой да те хване...но пък и законите нещо много куцат....не може на разни пияни дето газят хора да им се размине ..а на тея дето са паркирали неправилно да ги бръкнат поне с 50лв....нещо не са класифицирали нарушение-наказание...

nhg
07-02-2010, 14:18
Имаше нещо писано, че проблемите не са в законите, а в прилагането им... Така или иначе в това ниво на развитие на съвременното общество не може да се мине без закони - опитайте се да обясните на комшията от съседния блок, който пие "пищовче" карнобатска в 7ч. сутринта в кварталната дупка, наречена Магазин, защо не може да закара детето си донякъде с колата след това, ако няма закон, че ще остане без книжка например?!..
Малко тъп пример, ама съм сигурен, че ще се сетите за подобни 'изпълнители'

Доко
10-02-2010, 14:56
Имаше нещо писано, че проблемите не са в законите, а в прилагането им...

Ей тук е разковничето, естествено всички са наясно, че има нужда от закони, друг е въпроса как се прилагат и ползата тях .Примерно от това клипче (57 мин) ако имате желание да го изгледате цялото, ще придобиете бегла представа за "сговняната" ни съдебна система, която упорочава ползата от закони, дори и да има такива. Случаят Борилски се разследва от френската полиция, последната дума има БЪЛГАРСКИЯ СЪД: http://www.vbox7.com/play:e7b37d6e Много интересно и потресаващо материалче .