PDA

View Full Version : Превишена скорост...



Събев
05-02-2010, 18:16
Здравейте колеги!
Преди около 2-3 часа ме спряха с радар с превишена скорост 37км над допустимите 50! Въпроса ми е ще издавам ли книжката за месец или не???
Защото едни приятелчета ме убеждават че нямало да я давам, а били вдигнали само цифрата на глобите!
По-принцип ме интересува това, защото работата ми е като шофьор! А отделно и май ще го обжалвам, но засега още събирам информация! Някой, ако е запознат с последните промени в закона, май от тази година са ще съм много благодарен, ако помогне с нещо!

Kuku
05-02-2010, 18:20
Да, ще издаваш!

търтей
05-02-2010, 18:21
Даже май за 3 месеца ще е на трупчета

soldier
05-02-2010, 18:44
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=41123

Събев
05-02-2010, 22:39
Даже май за 3 месеца ще е на трупчета

Май ще е за 1 месец!
Фиксирана е глобата!
Ами ще излизам в отпуска май...

botsos
05-02-2010, 23:09
Нека ти кажа от опит:

1. Глоба от 150 кинта
2. Един (1) месец без книжка
3. Седем (7) контролни точки

П.С. След като се вземеш книжката, няма да превишаваш и с 5 км ограничението - вярваи ми! :)

Събев
06-02-2010, 00:47
Нека ти кажа от опит:

1. Глоба от 150 кинта
2. Един (1) месец без книжка
3. Седем (7) контролни точки

П.С. След като се вземеш книжката, няма да превишаваш и с 5 км ограничението - вярваи ми! :)

Aми сигурно, то е кофти да ти пишат акт на място където изобщо не е населено, но се води такова и е на 200метра от табелата за края на града! При положение че са скрити на място където нямаш видимост към тях дори и от 100метра.....

BLUE1
06-02-2010, 01:19
Aми сигурно, то е кофти да ти пишат акт на място където изобщо не е населено, но се води такова и е на 200метра от табелата за края на града! При положение че са скрити на място където нямаш видимост към тях дори и от 100метра.....
Айде пак дървени философии и оправдания, как пък все другите са виновни.

търтей
06-02-2010, 01:30
Айде пак дървени философии и оправдания, как пък все другите са виновни.

Не съм запознат с конкретния случай, но и ти не си.

Обаче имам нЕкои съображения:
- какъв процент от служителите на кат са просто корумпирани - т.е. пускат те срещу да речем 20 лв
- какъв процент от служителите на кат са много корумпирани и заработват на черно

Но това са бели кахъри. Важният въпрос е защо това се случва. Кой го позволява?


И друго. Защо законът е така направен щото да лови нарушители, а не да предпазва от нарушения?
Прост пример - ако има патрулка с пуснати буркани ПРЕДИ опасен завой ще намалиш. Ама ако е СЛЕД завоя (както е в момента) ще те засекат с превишена скорост.

Но хайде, законът, добър или лош трябва да се спазва. Основното, което ме интересува, е защо това високо ниво на корумпираност съществува?

alfamicin
06-02-2010, 01:48
Но това са бели кахъри. Важният въпрос е защо това се случва. Кой го позволява?


И друго. Защо законът е така направен щото да лови нарушители, а не да предпазва от нарушения?
Прост пример - ако има патрулка с пуснати буркани ПРЕДИ опасен завой ще намалиш. Ама ако е СЛЕД завоя (както е в момента) ще те засекат с превишена скорост.


Като цяло подкрепям мнението ти,но трябва ли пред всеки опасен завой да седи патрулка?
Да речем на прохода "Петрохан",ако трябва да слагаме патрулки на всеки опасен завой,колко коли на КАТ ще ни трябват?
Все пак в закона има знаци за опасни завои и за ограничение на скоростта.
И КАТ е контролен орган,не гражданска защита.

търтей
06-02-2010, 01:54
Като цяло подкрепям мнението ти,но трябва ли пред всеки опасен завой да седи патрулка?
Да речем на прохода "Петрохан",ако трябва да слагаме патрулки на всеки опасен завой,колко коли на КАТ ще ни трябват?
Все пак в закона има знаци за опасни завои и за ограничение на скоростта.
И КАТ е контролен орган,не гражданска защита.

Не на всеки.
Но всичките, които седят след завоя, могат да седят преди него.

Furious 155
06-02-2010, 02:07
Не на всеки.
Но всичките, които седят след завоя, могат да седят преди него.
мхм, ама не искат - имат си заложени норми за съставени документи за нарушения дневно, отделно може и да изкарат някой лев... пука им че някой точно преди завоя може да се метне в дерето... не за друго ами вероятно и не е добре означен завоя...

alfamicin
06-02-2010, 02:51
Не на всеки.
Но всичките, които седят след завоя, могат да седят преди него.
Така вече съм съгласен!

Въпреки всичко не е лошо да спазваме ограниченията!
Неприятно е,когато ни глобяват!Но май това е единствения,поне за сега,начин да спазваме закона!
Като ми взеха точки за колан,в последствие се научих да го слагам.Като ми писаха акт за превишена скорост,след това почнах да карам по-бавно!
Даваме за пример европейските "бели" държави,че там са по възпитани и повече спазват закона!Спазват го защото с години наред те са свикнали с този порядък,
нарушаваш-плащаш.И то "солено"!
Прост и пресен пример Гърция.
Виждал съм ги как караха преди 10-12 години,видях ги и сега след промените в закона им и въвеждането на огромни глоби!
Разликата е огромна!

JORDI
06-02-2010, 10:22
Все си задавам един въпрос...Защо полицията застава винаги на провокативни места и дори се "крият"! Аз смятам, че това е предпоставка за корупция! Щом се крият,значи са подкупни! Поне в 90% от случаите съм им пускал и съм се отървавал!8-)

146_JTD
06-02-2010, 10:30
Извадено от закона колега, но мисля че някой по-горе вече те е зарадвал.

Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: 1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 150 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;
5. за превишаване над 41 км/ч - с глоба 200 лв. и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 250 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство.
(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 50 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;
5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 150 лв. и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство.

Събев
06-02-2010, 10:35
Айде пак дървени философии и оправдания, как пък все другите са виновни.

Ми колега май не си много прав, защото на мен това нарушение ми е първото от незнам колко години насам! По-принцип си спазвам ограниченията навсякъде, карам си с колан и всичко нужно което е безопасно за движението! Защото това ми е работата и я работя в Европа,предимно белите държави! Мисля че съм с достатъчен опит да знам как стоят нещата в белите страни и че спазвам законите както там така и тук!
Просто точно това място което си бяха избрали е толкова стратегическо че няма как да е повече!
Реално погледнато ситуацията е следната:
Излизам от града, има права 2-3км и след това табелата за края на града, на 200-300м от табелата има лека чупка в пътя, не е опасен завой и след нея виждаш табелата със зачертания град! Нашите фуражки застанали в насрещното платно за да са изглежда по-добре скрити и радара насочен към мен и останалите колеги с коли на пътя! Т.е. завиваш на въпросната чупка и виждаш един полицай как бяга от другото платно и се надява да няма много движение там, защото ако неможе да пресече аз ще си подмина, няма да може да ме спре, но в случая беше чисто и ме спря точно след чупката! Докато ме описваха, радара не спря да пищи за коли за превишена скорост и какво се получи - опашка с чакащи за актове и доста минали м/у капките! Отделно няма и отбивка къде да спра (спрем), а директно на платното седят колите и замалко и да ми отнесат GTV-то, е сега ТИ ми кажи кой е направил повече нарушения, аз или полицайте! Аз иначе не споря, карах с тази скорост, но там ВСИЧКИ с години си карат така ЗАЩОТО вече са излезли извън града, само е останала една табела която да минат покрай нея и полицията се хваща за нея! Ти винаги ли караш до самите табели на населените места с 50км/ч и след като ги подминеш, тогава ускоряваш??? Или просто може и да си полицай и да защитаваш колегите, незнам! Но на въпроса ми какъв го държат там, колегите фуражки ми отговориха: Ми за половин час ще си изкараме нормата за днес и после на кафенце?!!!!

BLUE1
06-02-2010, 11:03
На изхода от гр. Брезово по посока Пловдив катаджиите правят същото гюме, ситуацията е абсолютно същата. Прав път практически извън населеното място, но табелата е по-нататък спряха ме веднъж с 18 км. превишение на скоростта, очевидно беше за да си изпросят някои лев защото радарите на КАТ Пловдив са с толеранс от 20 км. и едва след това записват показанията. Въпреки, че не им дадох рушвет и си продължих по пътя, стремя се винаги да спазвам ограниченията колкото и безсмислени да са те. Ако ме глобят ще си платя акта и ще си трая, а за рушветите и катаджиите мога само да кажа, че те са такива каквото е и обществото.

tanatos
06-02-2010, 12:04
Ако ме глобят ще си платя акта и ще си трая, а за рушветите и катаджиите мога само да кажа, че те са такива каквото е и обществото.

Тука ще се съглася напълно с теб, номеже да се говори непрекъснато колко копрумпирани са катаджиите. Такива са защото, така са свикнали повечето от тях.Има големи пичове, вършещи съвесто работата си.Уважавам катаджия който ме спре, покаже ми нарушението и започне да ми пише акта, без да се гъне като гато глист и да иска пари.Не съм давал рушвет на катаджия, няма и да дам.Плащам си актовете и не мрънкам.Аз съм от хората уважавщи полицайте тежащи на мястото си и знаещи защо са станали такива.

А колкото до колегата, просто да си плати и да почака...

Stefo
06-02-2010, 19:53
Ми за половин час ще си изкараме нормата за днес и после на кафенце?!!!!No comment просто, всичко ни е сбъркано на нас ...

nhg
08-02-2010, 00:17
Mдам, имам подобна случка на изхода от Русе - навсякъде ограничение 80, но на един участък (където уж имало нещо като отбивка) - 60; 20 км превишена скорост.... Ама се разбрахме.
Все пак всеки сам си преценява какво да прави и как да се държи на пътя! Най-неприятното за колегата е, че с това се храни.
П.С. Разгледай хубаво акта, често 'падат' поради неграмотно писане на съставителя...

AniKoci
12-02-2010, 22:29
Ако ли пък нарушението е извършено повторно за превишена скорст над 31 км/ч, наказанието става 3 месеца лишаване, 300лв и отнемане 13 контролни точки - чл.182 ал.4 от ЗДвП

Доко
12-02-2010, 23:39
Нека ти кажа от опит:

1. Глоба от 150 кинта
2. Един (1) месец без книжка
3. Седем (7) контролни точки

П.С. След като се вземеш книжката, няма да превишаваш и с 5 км ограничението - вярваи ми! :)

Мдаааа
:wow::wow::wow: На момчето което продадох предната си кола Алфа 156 2.0 му отнеха книжката за 7 месеца, в момента кара и е много доволен от разхода, свалил е до 10/100 в града :wow::wow::wow:

Събев
16-02-2010, 11:32
Mдам, имам подобна случка на изхода от Русе - навсякъде ограничение 80, но на един участък (където уж имало нещо като отбивка) - 60; 20 км превишена скорост.... Ама се разбрахме.
Все пак всеки сам си преценява какво да прави и как да се държи на пътя! Най-неприятното за колегата е, че с това се храни.
П.С. Разгледай хубаво акта, често 'падат' поради неграмотно писане на съставителя...

Aз сега това и чакам! Пък като го взема ще преценям какво да правя!

BillyBoy`
19-02-2010, 18:39
Здравейте колеги!
Преди около 2-3 часа ме спряха с радар с превишена скорост 37км над допустимите 50! Въпроса ми е ще издавам ли книжката за месец или не???
Защото едни приятелчета ме убеждават че нямало да я давам, а били вдигнали само цифрата на глобите!
По-принцип ме интересува това, защото работата ми е като шофьор! А отделно и май ще го обжалвам, но засега още събирам информация! Някой, ако е запознат с последните промени в закона, май от тази година са ще съм много благодарен, ако помогне с нещо!Аз преди година и половина имах същата издънка само че карах със 38км над допустимите 50,и да ти кажа честно ще те одрусат няма да ти се разминe от 5 до 10 точки 150 лева акт и един месец без книжка.Наказателното постановление обикновенно се бави,при мен се забави 4 месеца,ще си караш със акта.Ако са те заснели и със камера както беше във моя случай почти невъзможно е да се измъкнеш.Също така като отидеш да си плащаш акта ще трябва да си платиш и стари задължения ако имаш.Според мен не си струва да обжалваш защото времето нервите и парите който ще пръснеш според мен не си струва, но ти си знаеш най добре, иначе ако има някакви промени във закона добре ще бъде.

koolio
19-02-2010, 22:06
Аз преди година и половина имах същата издънка само че карах със 38км над допустимите 50,и да ти кажа честно ще те одрусат няма да ти се разминe от 5 до 10 точки 150 лева акт и един месец без книжка.Наказателното постановление обикновенно се бави,при мен се забави 4 месеца,ще си караш със акта.Ако са те заснели и със камера както беше във моя случай почти невъзможно е да се измъкнеш.Също така като отидеш да си плащаш акта ще трябва да си платиш и стари задължения ако имаш.Според мен не си струва да обжалваш защото времето нервите и парите който ще пръснеш според мен не си струва, но ти си знаеш най добре, иначе ако има някакви промени във закона добре ще бъде.
Отвсякъде им смисъл да се обжалва и съм писал в предни постове някои трикове. Ама не мисля да ги пиша пак.

Galeano
03-03-2010, 15:55
Не на всеки.
Но всичките, които седят след завоя, могат да седят преди него.

Българските полицай далеч не са единствените които се крият. Това си е световна практика.

търтей
03-03-2010, 16:13
Българските полицай далеч не са единствените които се крият. Това си е световна практика.

Първо не си прав :devil:
И второ - това, че е разпространена, не прави въпросната практика нито умна, нито полезна.

renyx
03-03-2010, 22:42
Ако направят както в Америка катаджиите ще станат доста примерни.Мен са ми писали акт за абсолютно същата случка.На излизане от Монтана га...те се бяха скрили на отсрещното платно с радар към мен , точно до табелата бяха спрели патрулката.
Колкото до белите държави - станали с примерни не защото са много съвестни граждани , а защото им е бъркано доста в джоба.Забелязали ли сте тирове и коли с чужда регистрация как карат у нас??? И най-важнот кой е виновен???

DJ Vladic
03-03-2010, 22:56
Aми сигурно, то е кофти да ти пишат акт на място където изобщо не е населено, но се води такова и е на 200метра от табелата за края на града! При положение че са скрити на място където нямаш видимост към тях дори и от 100метра.....

Meне на нищо ме направиха в тоя форум.. сега да видим и с тебе :) И аз бях почти така.. на края на някво село... палка.. Пък за колегата дето вече не превишава не мисля че някой може да кара винаги с ограничение!!

trouble
04-03-2010, 00:44
Аз не мога да разбера, защо все търсите полицаите за да намаляте и все се оплаквате, че са скрити..Вие само заради тях ли спазвате ограниченията? За да не си платите глобичката ли?

alfamicin
04-03-2010, 10:08
..... не мисля че някой може да кара винаги с ограничение!!

Не винаги,но може в повечето случаи,стига човек да иска!
Освен това,обикновено радарите ги настройват с +20 км/ч аванс,което мисля че е достатъчно,особено в населени места!

P.S. Когато гледаме някой по новините,че е карал като луд и смазал коли и пешеходци,цъкаме с език и се питаме къде е била полицията и защо не си е свършила работата!

MONI
04-03-2010, 11:47
Искам да попитам тъй като и аз имам един акт от септември миналата година за около 24 км/ч превишена скорост и до момента не съм ходил в КАТ да го оправя, какви ще са последствията от това???

renyx
04-03-2010, 16:47
Аз не мога да разбера, защо все търсите полицаите за да намаляте и все се оплаквате, че са скрити..Вие само заради тях ли спазвате ограниченията? За да не си платите глобичката ли?

А ние ли пак сме виновни за безобразното каране на чужденците у нас?

Събев
04-05-2010, 11:14
Малко по темата!
Книжката си остана в мен, акта ПАДНА в съда като незаконосъобразен! Имаше много пропуски в постановлението и разминавания с написания акт че чак и поправяно!

koolio
05-05-2010, 00:06
Малко по темата!
Книжката си остана в мен, акта ПАДНА в съда като незаконосъобразен! Имаше много пропуски в постановлението и разминавания с написания акт че чак и поправяно!

Ами честито! Това е правилният начин, а не бутането на рушвети на неграмотни малоумници!

vovata
06-05-2010, 08:58
Книжката си остана в мен, акта ПАДНА в съда като незаконосъобразен! Имаше много пропуски в постановлението и разминавания с написания акт че чак и поправяно!

Справедливоста възтържествува !
Виновен до доказване на противното !
От яд ,че неси ги нахранил са объркали всичко :big_whoops:

abart_
24-03-2011, 20:35
Малко повдигам стара тема,та скоро ме изненадаха със снимка с 83 км/ч при разрешени 50 ! снимката е направена на 08.01 2011 ,а талона ми го прибраха на 10.03.2011 и сега до 10.04 карам с акта.(срока му е 1 месец)
Та по новия ли закон да очаквам да ме глобят ,идеята ми е да не ми вземат книжката нещо? Защото новия предвижда само парична санкция,не отнемане на книжка....

И нещо друго: може ли да се провери дали предварително ми е излязло наказателното постановление? Понеже талона ми е в КАТ Русе,а аз за момента живея на 300 км от там,да не стане да се разкарвам и на 10.04 да ми кажат: Не е излязло ,ела след 20 дена:ranting:

CHILIEV
27-03-2011, 00:32
И нещо друго: може ли да се провери дали предварително ми е излязло наказателното постановление? Понеже талона ми е в КАТ Русе,а аз за момента живея на 300 км от там,да не стане да се разкарвам и на 10.04 да ми кажат: Не е излязло ,ела след 20 дена:ranting:

Да - тук (https://www.i-kat.org/).

Linkestis
27-03-2011, 10:07
Това е само ако е на отчет в София.Тоест досието му да е тук,както и книжката да е издадена от София.
Ако всичко му се води в Русе,то I-Kat не му върши работа :)

CHILIEV
28-03-2011, 18:12
И аз не се водя на отчет в София, но мърдата на гишето ми каза, че мога да си проверя за излязло НП по интернет.

abart_
28-03-2011, 18:33
Мдаа,всичко ми се води в Русе,по-лошото е обаче ,че не живея там в момента.
искаше ми се да проверя предварително за наказателното постановление (акта ми изтича на 10.04) ,а не да се разкарвам 600 км,и да ми кажат на гишето:ама не е излязло още :bad_evil:

Инъче се регистирах в сайтчето им и пратих запитване,да видим ще ми отговорят ли нещо.....

stelt
28-03-2011, 18:39
Прати някой познат на гишето, няма да откажат да ти дадат инфо и дори да презаверят акта. Сещам се тука едни познати си препращаха актовете с куриер :)

abart_
28-03-2011, 18:47
Аз акта с куриер си го получих,но си мислех че информация дават само лично

мерси за инфото ;)

Linkestis
29-03-2011, 16:52
И аз не се водя на отчет в София, но мърдата на гишето ми каза, че мога да си проверя за излязло НП по интернет.

Точно и за това си я нарекъл мърда :)

Георги Живков
07-04-2011, 22:27
Да използвам темата. На скоро полицаите са ме заснели с мобилна камера и то от цивилна кола. Пътят е извънградски. На снимката никъде няма знак за ограничение на 60км. Ако реша да обжалвам,как ще докажат в съда,че съм заснет в зона с ограничение на 60км.? http://komandos.snimka.bg/other/kat.583476.22978850.big

BillyBoy`
07-04-2011, 23:06
Щом са те заснели значи си във кюпа няма мърдане.Това че няма знак на снимките не значи че не си подминал някъде такъв и че не си във нарушение.Интересно ми е как са те заснели от цивилна кола?Интересно дали ако не си направил нарушение щяха да те снимат.

Георги Живков
07-04-2011, 23:29
Зад мене не е карала полицейска кола-сигурен съм. А иначе,не виждам какво им пречи да ме снимат и без да има ограничение на скороста. Просто си изпълняват норматива с глоби за месеца.

Доко
07-04-2011, 23:54
На снимката има GPS координати, лесно ще се докаже къде е снимано, и има ли ограничение на скорост. ;-)

Георги Живков
08-04-2011, 00:18
Ясно. Тия дни ще трябва да я платя, поне да хвана промоцията от 100лв на 70лв

Доко
08-04-2011, 00:34
В Google излиза м/у с. Краводер и с.Бели Извор, ако не бъркам нещо математиката... :gruebel:

abart_
15-04-2011, 02:02
Прати някой познат на гишето, няма да откажат да ти дадат инфо и дори да презаверят акта. Сещам се тука едни познати си препращаха актовете с куриер :)

така и направих...акта е при мен-презаверен (Спийди са мошенници,ама това е друга тема де)

Сега остава въпроса по новия или стария закон ще бъда глобен? защото нарушението е направено преди 01.02.11 а акта е писан след това.

и другото което ми направи впечатление е ,че в акта пише :"превишение с 30 км/ч над позволеното 50"...а не с 33 както разбрах ,че съм бил сниман