PDA

View Full Version : Олекотяване на маховик?



Ma7e4k0
07-02-2010, 22:53
Колега 146-цата ми е счупена и скоростите са вън, бях я заебал ама ми конфискуваха другата кола и сега идва неин ред...та понеже скоростите са вън мисля да олекотя маховика, даите съвет до колко кг максимално може да се олекоти при туин спарк.Благодаря предварително!

ФЕРАРИСТ
08-02-2010, 02:25
Килце.....

голямата риба
08-02-2010, 03:09
Килце..... и кълка

1912
08-02-2010, 11:49
на тъпата алфа 164 та
го олекотявах и аз тама някъде смъкнах над кило
въпроса е с балансирането малко по трудно се
намира къде да го балансираш

Ma7e4k0
08-02-2010, 13:54
на тъпата алфа 164 та
го олекотявах и аз тама някъде смъкнах над кило
въпроса е с балансирането малко по трудно се
намира къде да го балансираш

40 лв ми искат за баланс..я кажи имаше ли голям ефект след олекотяването или не се усещаше?

1912
08-02-2010, 14:03
ами аз бях направил няколко процедури
от които имаше ефект иначе само от маховик надали ще усетиш нещо обаче ако направиш:
портване на тиквата..сгъстяване ...олекотен маховик...
бодни един чип...сложи хубав интейк някъде да взима студено...едни хубави свещи и кабели..и една генерация от колекторите до края (аз бях на 63 с едно крайно гърне)
и ще усетиш разликата,,,
алфата с тези всичките процедури от високи 16 ки
а сфалих в 15 ките...

bokota
08-02-2010, 14:25
Мой прятел направо си смени маховика с олекотен такъв и нямаше потчти никаква разлика.Колегата е прав само от тази процедура голяма файда няма да имаш.

Ma7e4k0
08-02-2010, 14:28
Маховик, конус, генерация и се чудя колко евентуално да сваля от главата...колата е 1.4 тс, сега да не ми се смеете да кажете къде си тръгнал с тва 1.4 тс :wub:

ФЕРАРИСТ
08-02-2010, 15:03
40 лв ми искат за баланс..я кажи имаше ли голям ефект след олекотяването или не се усещаше?
Къде е тва за 40 лв бре - ще пиля и на 2.5 ама там не мога да си позволя да не балансирам, че ако се скапе нещо по желязото, жална ми майка.....
Иначе при двойката ефекта е че ниските стават много динамични.......

---------- Post added at 15:03 ---------- Previous post was at 15:02 ----------


Мой прятел направо си смени маховика с олекотен такъв и нямаше потчти никаква разлика.Колегата е прав само от тази процедура голяма файда няма да имаш.
На ква кола?

oem
08-02-2010, 15:05
Не губите ли мощност във високите така?

1912
08-02-2010, 15:27
помисли и над джантите щото и те се водат един вид
маховик ...
намери си някви лекички и ще разбереш за кво ти говоря...

миро
08-02-2010, 15:59
помисли и над джантите щото и те се водат един вид
маховик ...
намери си някви лекички и ще разбереш за кво ти говоря...

...примерно OZ ultraleggera, 16цоловите са по 6кг... На КуВето стандартните 15ки са по 8кг, а аз си взех 16ки от Лимитед, те пък са по 10кг всяка :lsabre:
В немския форум четох няколко коментара за маховиците и недоволни няма. :drinking: Сваляш 2кг, баланс и си в играта. :upsidedwnsmiley:

ФЕРАРИСТ
08-02-2010, 16:37
помисли и над джантите щото и те се водат един вид
маховик ...
намери си някви лекички и ще разбереш за кво ти говоря...
Безкрайно си прав......това не им харесвам на 17-18ките че мое да изглеждат добре, ама големи маховици мамка им.......

---------- Post added at 16:37 ---------- Previous post was at 16:36 ----------


Не губите ли мощност във високите така?
Каква е логиката да се губи мощност във високите?

t-1000
08-02-2010, 16:45
С по-лекия маховик ще омалява на байрите

BlueStorm
08-02-2010, 16:51
С по-лекия маховик ще омалява на байрите

То и с тежкия ще омалее, ама няколко секунди по-бавно!

ФЕРАРИСТ
08-02-2010, 20:14
С по-лекия маховик ще омалява на байрите
Просто си губи инерцията - малко газ и нещата са различни - може би затова се счита че разхода леко се вдига....

Ma7e4k0
08-02-2010, 22:58
Които се интересува къде балансират, да ми пише на лс :spam_laser:

Денис
11-02-2010, 13:03
Ето една статия (http://www.beemasport.com/performance-tuning/flywheel/) по въпроса :)

drigata
11-02-2010, 14:28
Просто си губи инерцията - малко газ и нещата са различни - може би затова се счита че разхода леко се вдига....

Разхода не се вдига ,а пада!

---------- Post added at 12:28 ---------- Previous post was at 12:23 ----------


Ето една статия (http://www.beemasport.com/performance-tuning/flywheel/) по въпроса :)

Тази статия е 50/50 верна/неверна,не се доверявайте на всичко писано в нета.

Принципно на други места занимаващи се с тунинг,казват ,че намаляването на теглото на маховика да не превишава 10-20%,след тази стойност,загубите нарастват.

Fear
11-02-2010, 14:55
Има всякакви благинки, стига да си на подходящото място - ето това например:Oлекотен маховик+съединител (http://www.autodeltashop.com/product_info.php?cPath=21_38&products_id=32) за приблизително хилядарка, стига да има кой да го донесе.
Само маховика е към 700лв. :)
Има и за GTV и се чудя, дали да не си заръчам такова нещо, така и така скоро ще дойде време да сменям съединител. :)
Струва ми се, че това е добър и сравнително евтин вариант за "сиромашки тунинг". :wow:

oem
11-02-2010, 15:02
Има всякакви благинки, стига да си на подходящото място - ето това например:Oлекотен маховик+съединител (http://www.autodeltashop.com/product_info.php?cPath=21_38&products_id=32) за приблизително хилядарка, стига да има кой да го донесе.
Само маховика е към 700лв. :)
Има и за GTV и се чудя, дали да не си заръчам такова нещо, така и така скоро ще дойде време да сменям съединител. :)
Струва ми се, че това е добър и сравнително евтин вариант за "сиромашки тунинг". :wow:

Това и аз от кога го гледам ако знаеш...

Ама ме е страх като тръгна на дълъг път, че ще се налага крака ми да седи постояно на педала на газта. Което ще увеличи и разхода на гориво. Ще умалява и на високите предавки сравнително по-бързо.

А и да беше колата на 5 години да и наливам. А тя дет се вика взела-дала... от друга страна пък скоро ще сменял съединител и се чудя и аз като теб.

Fear
11-02-2010, 15:21
Aз много-много не карам на дълго, така че това не ме притеснява.
А и не вярвам да чак такъв проблем, че да не може да качи Витиня да речем. :tooth:
По-скоро ще страда при наистина висока скорост, но пък аз съм примерен шофьор и дори и по магистралата рядко карам с повече от 140км/ч. :)

1912
11-02-2010, 15:45
ее чак толкова не умира колата
поне мойта не умираше с над кило олекотяване
сега ще вида типото там олекотяването е
доста повечее направо е плашещо...:joly:

drigata
11-02-2010, 16:55
На спринта карах много лек маховик,от оригиналния 7,1кг на 3,5кг и бях много доволен от към респонс и икономичност,НО има си и своите - ,а те са ,че максималната скорост падна и прекалено много въртеше гуми,тоест мотора се развива бързо за сметка на сцепление и макс скорост.

Fear
11-02-2010, 17:04
Сцеплението не ме притесява толкова - по-малко газ и така. Пък и GTV-то бая тежи. :)
А максималната много ли падна? Не, че гоня всеки ден из задръстванията максимална скорост, ама да питам. :tooth:

oem
11-02-2010, 17:04
На спринта карах много лек маховик,от оригиналния 7,1кг на 3,5кг и бях много доволен от към респонс и икономичност,НО има си и своите - ,а те са ,че максималната скорост падна и прекалено много въртеше гуми,тоест мотора се развива бързо за сметка на сцепление и макс скорост.

Тръгването на първа винаги ще е с въртене. И ще иска и газ. Не може и без газ да тръгнеш щото пък няма инерция мотора и без газ ще иска да гасне... абе... има си и предимства и недостатъци. Аз само със шайбата на вала дето сложих я усещам разликата и представям си ако още 2м 3 пъти по толкова разлика се получи с маховика. Аз ще хвърлям гуми всяка година. За ежедневна кола може би това не е много разумно. Прекалената динамика и агресивност ще ме изнервят ми се струва. Както беше и със спортния филтър със звука, и с гърнетата.. които отдавна разкарах. Всяка радост за 3 дни :) И се опасявам, че и с маховик ще се получи същото.

drigata
11-02-2010, 18:52
Тръгването на първа винаги ще е с въртене. И ще иска и газ. Не може и без газ да тръгнеш щото пък няма инерция мотора и без газ ще иска да гасне... абе... има си и предимства и недостатъци. Аз само със шайбата на вала дето сложих я усещам разликата и представям си ако още 2м 3 пъти по толкова разлика се получи с маховика. Аз ще хвърлям гуми всяка година. За ежедневна кола може би това не е много разумно. Прекалената динамика и агресивност ще ме изнервят ми се струва. Както беше и със спортния филтър със звука, и с гърнетата.. които отдавна разкарах. Всяка радост за 3 дни :) И се опасявам, че и с маховик ще се получи същото.


За тебе всички знаем!

ФЕРАРИСТ
11-02-2010, 18:53
Разхода не се вдига ,а пада!


Писах че "така се счита", аз лично нямам наблюдение да има разлика.....:flirt:

drigata
11-02-2010, 18:53
Сцеплението не ме притесява толкова - по-малко газ и така. Пък и GTV-то бая тежи. :)
А максималната много ли падна? Не, че гоня всеки ден из задръстванията максимална скорост, ама да питам. :tooth:

С около 20-30км/ч.

ФЕРАРИСТ
11-02-2010, 18:54
И ще иска и газ.
Мда, иска идея повече газ при тръгване.....

Събев
15-02-2010, 19:50
С около 20-30км/ч.

Не е чак толкова! Нали с теб бяхме с еднакви маховици! На нас проблема ни беше другаде...
Аз сега пак си карам със същия маховик и максималната скорост си ми е доста доволна!

ФЕРАРИСТ
15-02-2010, 20:28
Добре де, каква е логиката да пада максималната скорост......

Fear
15-02-2010, 20:40
Инерция. ;)
Тежкият маховик, веднъж завъртян, му трябва по-малко сила, за да се завърти още повече, именно заради голямата инерция. :)

mitaka_cs
16-02-2010, 12:16
Инерция. ;)
Тежкият маховик, веднъж завъртян, му трябва по-малко сила, за да се завърти още повече, именно заради голямата инерция. :)

Не съм съгласен.
Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?

Инерцията на тежкия маховик дава възможност даден двигател да работи "равно", а и въобще да работи на ниски обороти(750-950). Това му е основната функция.

Във Формула 1 съединител и маховик са с диаметър под 10 cm и затова празният ход е над 5000 об./мин. Там "равната" работа на двигателя се постига с 500 грама маховик, много цилиндри и много обороти.
Ясно е, че лекият маховик позволява по-бързо достигане на по-високи обороти и по-висока максимална скорост.

Това всичкото на практика се получава ако се олекотят и някои други компоненти освен маховика...например чарколяците предаващи въртенето на моховика към гумите:crazy:

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 12:31
Ще се оформи дебат, следя с интерес.....

drigata
16-02-2010, 12:42
Не съм съгласен.
Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?

Инерцията на тежкия маховик дава възможност даден двигател да работи "равно", а и въобще да работи на ниски обороти(750-950). Това му е основната функция.

Във Формула 1 съединител и маховик са с диаметър под 10 cm и затова празният ход е над 5000 об./мин. Там "равната" работа на двигателя се постига с 500 грама маховик, много цилиндри и много обороти.
Ясно е, че лекият маховик позволява по-бързо достигане на по-високи обороти и по-висока максимална скорост.

Това всичкото на практика се получава ако се олекотят и някои други компоненти освен маховика...например чарколяците предаващи въртенето на моховика към гумите:crazy:

И аз не съм съгласен изцяло с теб.

Най големите загуби по мотора са триенето и тежестите на възвратнопостапателните елементи,тоест бутала и биели,ако се олекотява там се постига по голям ефект .

А относно въртящите се тежести,мога да ти кажа следното,когато двигателя работи на празен ход му е нужна енергия само и единственно да върти агрегатите(масленна помпа,водна,алтернатор,маховик,колянов вал)
А от там колкото по малко загуби има за задвижването им толкова по малко енергия ще изисква за да ги върти!

А относно инерционните сили при един двигател,те се проявяват чак след 4000обр.

Що се онася до Ф1 ,нещо си се объркал.Празният им ход не е заради маховика.Там се слагат много леки конструктивни елементи ,не само маховика,а ако имаще възможност да се видят фазите на газоразпределението щеше да се разберат нещата много лесно.

Fear
16-02-2010, 12:44
Не съм съгласен.
Защо тогава не си сложим тежки джанти, за да му е по-лесно на двигателя да ги завърти още повече!?
Защото ще му е по-трудно първоначално да ги завърти, т.е., ще му е необходима повече мощност за по-дълъг период от време. ;)
Точно както и с по-тежкия маховик. :)

Мисли като за два пумпала - лек и тежък. Кой ще се върти по-дълго, след като и двата са завъртяни до определена скорост?
Разликата идва от това, че за да завъртиш по-тежкия пумпал до тази скорост, ще ти трябва повече енергия, отколкото да завъртиш по-лекия. За сметка на това, веднъж завъртяни, по-тежкият ще се върти по-дълго.
Закон за запазване на енергията, нищо сложно няма. :)

При автомобилите, по-лекият маховик ти ограничава максималната скорост, както и увеличава силата на "моторната спирачка". С лек маховик, в момента, в който пуснеш газта, колата забива нос, както става при мотоциклетите или F1, където маховиците са колкото да ги има, защото колкото са по-тежки, толкова по-голяма ще е инерцията, респективно постигането на високи обороти ще е по-трудно. :D

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 13:47
Мисли като за два пумпала - лек и тежък. Кой ще се върти по-дълго, след като и двата са завъртяни до определена скорост?
Разликата идва от това, че за да завъртиш по-тежкия пумпал до тази скорост, ще ти трябва повече енергия, отколкото да завъртиш по-лекия. За сметка на това, веднъж завъртяни, по-тежкият ще се върти по-дълго.
Закон за запазване на енергията, нищо сложно няма. :)

При автомобилите, по-лекият маховик ти ограничава максималната скорост, както и увеличава силата на "моторната спирачка". С лек маховик, в момента, в който пуснеш газта, колата забива нос, както става при мотоциклетите или F1, където маховиците са колкото да ги има, защото колкото са по-тежки, толкова по-голяма ще е инерцията, респективно постигането на високи обороти ще е по-трудно. :D
Значи пумпала е удачен пример, но непълен мисля - вярно е че по тежкия ще се върти по дълго, но тука не говорим за инерция, а за маса и тежест......маховик се пили за да се наема колата по лесно - тука маховика веднъж завъртян, му се добавя енергия за по голям момент, а не се ползва инерцията му......
Не виждам абсолютно никаква логика до 4к обм да се развърта по бързо, а след това да е нужно повече енергия за това.......ако той среща някакво съпротивление иди дойди, но то е едно и също и при лекия, и тежкия, разликата е само в масата.....

Fear
16-02-2010, 14:16
Значи пумпала е удачен пример, но непълен мисля - вярно е че по тежкия ще се върти по дълго, но тука не говорим за инерция, а за маса и тежест......маховик се пили за да се наема колата по лесно - тука маховика веднъж завъртян, му се добавя енергия за по голям момент, а не се ползва инерцията му......
Не виждам абсолютно никаква логика до 4к обм да се развърта по бързо, а след това да е нужно повече енергия за това.......ако той среща някакво съпротивление иди дойди, но то е едно и също и при лекия, и тежкия, разликата е само в масата.....
Значи, по принцип, идеята на маховика е да съхранява енергията, по-конкретно, той го прави, съхранявайки кинетична енергия (ротационна енергия). Т.е. по-тежкият маховик, завъртян до едни обороти, има по-голяма кинетична енергия от по-лек, завъртян до същите обороти.
Точно от това вече, идва и засилването на маховика по-нататък.
Лекият, има по-малко съхранена енергия, съответно, му трябва по-вече външна такава, за да се завърти по-бързо. При тежкият, имаш повече съхранена енергия и може да го засилиш още повече, прилагайки по-малко външна такава.

Уф, май не го обяснявам както трябва, ама ако има повече интерес, ще трябва да се пишат и формули, а признавам, че не ги знам - ще трябва да ровя в Нeт-а. :D

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 14:29
Лекият, има по-малко съхранена енергия, съответно, му трябва по-вече външна такава, за да се завърти по-бързо. При тежкият, имаш повече съхранена енергия и може да го засилиш още повече, прилагайки по-малко външна такава.
тази съхранена енергия е просто инерция, абсолютно съм несъгласен че завъртян веднъж тежък маховик сравнен с завъртян със същата скорост по лек такъв, ще има нужда от по малко "газ" в случая,за да се дозавърти от 4к на 7к да речем......

Пишем в Гоглето - Lightweight Flywheel - Pros and Cons
http://www.google.bg/search?q=Lightweight+Flywheel+-+Pros+and+Cons&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a
Не видях никъде като негатив да се споменава редуциране на макс скорост.......а това е може би най - важния който трябва да е на първо място ако съществува.....

Fear
16-02-2010, 14:42
Taking weight off of the flywheel means that the engine will be able to turn the gears faster at lower speeds than the stock flywheel and power will be applied faster, the key word here is АPPLIED. However it will not be able to keep that rate of application the higher the revs go. The power applied makes no difference as much as the rate at which it is applied.

Think of it like kicking a balloon versus kicking a basketball with the same appplied force. Kick the balloon and its initial acceleration will be faster than a basketball but it will not travel as far. Kick the basketball and it initial acceleration will not be as fast but it will be able to sustain that speed for longer. Bottom line is that you will have to kick the balloon more times to reach the same distance as the basketball.
Oт един от линковете в твоя линк. :)
Не мисля, че бих могъл да го обясня по-добре.
Има и обяснение с топка и балон, след като пумпалите не са достатъчни. :)

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 15:20
Ми това мога да си го обясня и преведа че от ниски към средни обороти въртящия момент нараства по бързо, отколкото от средни към високи, където същата амплитуда не се запазва "keep that rate of application".......но това не значи че крайния въртящ момент намаля или е възпрепятстван....ще пусна в Оунърчето едно питане, че още по интересно ми стана.....това с топката не виждам защо като пример ми го изтъкваш, то е пример за обратното......

Fear
16-02-2010, 15:38
Май не си го разбрал съвсем правилно. При ниски обороти, двигателя има сила да върти скоростната кутия, респ. колелата по-бързо и по-лесно при лек маховик. Затова и ускорението на ниски предавки е по-добро, когато посредством предавателните числа на ниските предавки, се пренася повече енергия към колелата/пътя. При увеличаване на оборотите и скоростта респективно, вече мощността не е достатъчна, защото двигателят трябва да преодолява всичко сам (сцепление, загуби, въздушно съпротивление и т.н.). Когато имаме тежък маховик, той вече с набраната от него инерция подпомага двигателя. :)
Това подпомагане липсва при лекия маховик.

Не съм достатъчно компетентен за съжаление, че да го обясня на разбираем език. :tooth:

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 17:07
Ще посъбера малко инфо, че и аз нещо ми се чини че не моем да се изразим качествено.....и спора зацикли.....

Когато имаме тежък маховик, той вече с набраната от него инерция подпомага двигателя.
Ей затва тука, мисля че не е така, инерцията е предполагам сила която може да задържи въртенето по дълго или по кратко време, но все пак говорим за момента в който двигателя отново трябва да завърти още повече маховика - тогава инерцията е без значение, защото процеса е възходящ, няма как да дойде момент в който липсата на тежест да се превърне в проблем и това да изиска допълнително усилие от двгто......
Спирам да споря на тоя етап, ще се въоръжа с инфо и тогава......

Fear
16-02-2010, 17:10
Ще посъбера малко инфо, че и аз нещо ми се чини че не моем да се изразим качествено.....
И аз съм така, нЕма да се пУашиш... :crazy:

Ще я разгадаем тази мистерия с маховика, само дето ми се струва, че компетентите лица във форума ни гледат острани и ни се радват на сеира. :tooth:

drigata
16-02-2010, 17:29
Сега,и двамата сте прави ,но имате малки пропуски,ще ви се обясни.

За мен лично най правилният пример е с два кондензатора(принципно и маховика е кондензатор на енергия) та на въпроса:

Взимаме един кондензатор 100мф и един 10мф,на двата кондензатора се прилага 10волта за 1 секунда и се наблюдава следното явление:
100мф се разрежда "примерно за 1сек
10мф се разрежда за 0,5сек

От тук извода е ,че по малкия капацитет задържа за по кратко енергията.

Опит 2 :Същите два кондензатора им се подава 10 волта и се наблюдава времето за което се зареждат и то е :

100мф=1 сек
10мф=0,5сек

Извода е ,че по малкия капацитет му трябва по малко време за зареждане(при двигатели с вътрешно горене се нарича РЕСПОНС)


И от тук вадим генералният извод за нас:

По големият маховик има по голяма енергия която се прилага за по дълго време за сметка на времето което се зарежда.

По лекият маховик има по малка енергия която не стига за всички режими на двигателя,тоест,двигателя подобрява динамиката си на ниски и средни обороти,а на високи обороти малкият маховик няма събрана енергия която да отдаде и това води до - за мотора,защото мотора трябва да отдели енергия за да го доразвърти,което при по големият маховик е по обратният метод.

Лоши ниски добри средни и много добри високи,за това трябва да не се прекалява с олекотяването.

ФЕРАРИСТ
16-02-2010, 18:04
Само дето ми се струва, че компетентите лица във форума ни гледат острани и ни се радват на сеира. :tooth:
Голямо важно, и те са нямали късмета да се родят научени......

drigata
16-02-2010, 19:11
Аз дали мога да приложа един паралел към цялата тази ситуация която обяснявате...

Откакто сложих ск. кутия от 1.8 (по-къси скорости)колата ми върви по-добре в ниски и средни обороти и върви по-слабо във високите..Определено имам загуба на едни 500об... колата просто се мъчи...

Предполагам, че причината е същата както при олекотяването на маховика, макар да не зная устройството на ск. кутия и диференциала :):)

Мъка,мъка,много е лошо като не знаеш дори елементарния принцип на двигател с вътрешно горене.

Моля ти се другият път се пообразовай,че иначе само цапаш!

digitalundgrd
04-12-2010, 17:12
За валовете чипа и лекия маховик съм съгласен другото са Даниелови ИЗМИШЛЬОТИНИ (Dagi) Но ако си мислите че лекия маховик е в + на тая кола ... заблудата е голяма за това като си сложи нормален маховик пак трябва да има стартове :respect: Сега поне сме хванали горе долу как вървят QVто и Нексията

(Стига до тогава да нямам бан във вашия форум, че тук с малко нормални хора може да се говори другото е от ПРОФЕСОР НА ГОРЕ )

Колега защо смяташ, че маховика не е в + ?

tokata_pz_flex
04-12-2010, 17:21
До колкото знам аз ако е прекалено лек пада значително максималната скорост .

xixoxaxo
04-12-2010, 17:21
Колега защо смяташ, че маховика не е в + ?

Защото колега много добре знам как вървеше тази кола преди да се олекоти и след. Ако го сложа на вектрата ми (която е 1300кг) със сигурност ще има ефект но на Корейската реплика на ОПЕЛ няма пък ти ме разбираи както искаш

Speedball
04-12-2010, 17:22
Колега защо смяташ, че маховика не е в + ?
Защото е прекалено лек.

ПС: С писането си тук не целя да се заяждам с никой, но се дразня когато ес пишат неверни неща.

tokata_pz_flex
04-12-2010, 17:31
До колкото съм чел ... маховика има за цел да създава инерция ( инерционен момент ) съответно играе ролята на демпфер . При 4 цилиндрови мотори и силно олекотен маховик се получава добро развъртане в ниски и средни обороти и загуба във високите . Ако не се лъжа дори в опел форума го четох ! :)

VFTI
04-12-2010, 17:44
До колкото съм чел ... маховика има за цел да създава инерция ( инерционен момент ) съответно играе ролята на демпфер . При 4 цилиндрови мотори и силно олекотен маховик се получава добро развъртане в ниски и средни обороти и загуба във високите . Ако не се лъжа дори в опел форума го четох ! :)
Това важи само за прекаленото олекотяване....

Иначе едно мнение на Аутоделта по въпроса с маховика...Цитата е взет от тема в нашия форум:
Alfa 147 2.0 16v Lightweight Flywheel & Clutch Kit £483.00


Faster gearchange with improved pickup, your 2.0 TS will behave and react better then ever. Improved pickup below 3500rpm. The Autodelta lightweight flywheel lowers the moment of inertia characteristics of the engine which means it reduces the amount of horsepower needed to turn the flywheel providing more horsepower to the wheels. That means better throttle response, better acceleration, faster throughout. Makes the car feel 100kg lighter and will improve 0-60mph (0-96km/h) acceleration by upto 0.5 seconds. Kit includes new clutch.

Тааа ако имаше негативен ефект нямаше да се продават... Който иска да пише "light flywheel " и да рови из нета :)

Speedball
04-12-2010, 17:57
За летящ старт според мен лекият маховик е -
За старт от място е + ако има добро сцепление.

За всяко кола и всеки двигател малко или много е различно. Дори на C20XE по тегло има два вида маховици, два вида бутала, два вида колянови валове и тн. - това също е от значение.

ARABINA
04-12-2010, 18:08
Да но този на нексията е по-лек отколкото трябва. Демек е предобрен, ако карам по завои ще е добре, но когато на 3-та трябва поне малко инерция, стокови кадети ме снимат. И моля стига коментари по мой адрес. Стартове не отказвам, претенции никога не съм имал, че колата ми върви.

ФЕРАРИСТ
05-12-2010, 15:32
За летящ старт според мен лекият маховик е -
По лекия маховик никога не е минус, еле пък на летящ като шанса да завъртиш гуми е по малък.......ся някой ще каже че на байр било кофти - кофти е ако го качваш без да променяш газта която подаваш, по тежкия маховик ще задържи оборотите една идея по високи......но ако две еднакви коли с разлика в маховиците се юрнат на сичката газ по байра, по тежкия е абсурд да спечели......

Satanism
05-12-2010, 15:39
минус е само надолу по инерция :D :D :D

Speedball
05-12-2010, 15:42
Маховикът в движение се явява като нещо което съхранява мощност и когато е набрал инерция помага за по лесното повишаване на обороти. От друга страна пък лекият маховик позволява по лекото повишаване на обороти за двигателя.
Гледал съм графики на дино с лек маховик на някъкво бмв - там имаше повишаване на мощността на колелата при по-ниските предавки, което спада все повече на по-високите. Също се наблюдава и лек спад на въртящия момент (с по-лекия маховик).

ФЕРАРИСТ
05-12-2010, 16:32
Маховикът в движение се явява като нещо което съхранява мощност и когато е набрал инерция помага за по лесното повишаване на обороти.
По скоро обратното - съхранява инерция, когато е набрал или достигнал някаква мощност......мощноста сама по себе си няма как да се съхрани.....говорим за натиснат педал до дупка, и достигане на предела - по лекия маховик винаги я достига първи, графиката дето си гледал я остави, това е проста физика......

Speedball
05-12-2010, 16:49
По скоро обратното - съхранява инерция, когато е набрал или достигнал някаква мощност......мощноста сама по себе си няма как да се съхрани.....говорим за натиснат педал до дупка, и достигане на предела - по лекия маховик винаги я достига първи, графиката дето си гледал я остави, това е проста физика......
Съгласен съм че по бързо се достигат обороти. А за графиката не го разбрах.

oem
05-12-2010, 17:45
Маховика има и още функции, а една от тях е да поддържа стабилна работата на коляномотовилковата група. Обикновено е сметнат така, че да устоява на резките промени на скороста на въртене, като придава нужната инерция за плавно преминаване през точките на възвратнопостъпателните движения. Когато се олекоти прекалено много той не може да си върши работата достатъчно добре и не успокоява достатъчно тези движения. Ако го няма този маховик ще сменяме биелни лагери доста често.

The_Game
05-12-2010, 22:22
По скоро обратното - съхранява инерция, когато е набрал или достигнал някаква мощност......мощноста сама по себе си няма как да се съхрани.....говорим за натиснат педал до дупка, и достигане на предела - по лекия маховик винаги я достига първи, графиката дето си гледал я остави, това е проста физика......

Хубаво айде в ниските и средните всички казвате, че е в + (освен за оборотите на празен ход)

Ама защо във високите да пречи лекия маховик ?

Нали за да ускориш мотора от 4к до 8к оборота маховика отново се явява "тежест" която постоянно забавя това ускорение. ("Тежкия маховик има повече енергия " Това е така ама за да го засилиш още повече ти трябва повече енергия нали ?? от колкото ако трябва да до засилваш лек маховик (Той има по малко кинетична енергия но пък е по лек и му трябва по малко за да се ускори )Вече към 7500об където въображаемия ни мотор има рязък спад във въртящия момент точно около тези 7500 тежкия маховик ще даде малък +.

Примерно ако двигателя ускорява оборотите си с 1000обр за 1/5 от секундата и това е така от 4000 до 7500оборота където вече ускорението за следващите 1000 оборота не е 1/5 ами цяла секунда то точно в този момент ще компенсира с инерцията си. Добре ама това е така без товар.

Ох незнам страшно интересно ми стана и на мен.
И ако наистина олекотения маховик има негативно влияние във високите обороти искам да разбера защо?


Това с пумпалите няма нищо общо.
Сравнението с пумпалите доказва че ако два мотора са развъртяни до 6000 оборота и им спрем горивото и единия има лек маховик а другия тежък, то този с лекия маховик ще спре да се върти по-бързо от колкото другия?


Да ама при ускорение това не ни касае освен при превключването на по-висока предавка когато хвърляме съединителя и мотора превърта гумите за секунда.

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 08:03
Хубаво айде в ниските и средните всички казвате, че е в + (освен за оборотите на празен ход)

Ама защо във високите да пречи лекия маховик ?

Идеално балансиран маховик защо да пречи във високите?????
Ф1 да не мислиш че имат маховик и проблеми с високите....

The_Game
06-12-2010, 12:27
Идеално балансиран маховик защо да пречи във високите?????
Ф1 да не мислиш че имат маховик и проблеми с високите....
Именно и аз това имам в предвид.
Само където не си ме разбрал исках да кажа че не разбирам защо във високите е по-добре да е по-тежък маховика, спремо по-лекия "който пречи"-

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 15:17
Е защо пък да е добре тежък маховик при високите????

Fear
06-12-2010, 15:22
Е защо пък да е добре тежък маховик при високите????
Защото вече веднъж завъртян, за да да завърти още малко тежкият маховик ще е нужно по-малко енергия, тъй като той си я пази заради високите инерционни сили.
И на мен не ми звучи логично, ама май това е обяснението. :)

xixoxaxo
06-12-2010, 15:28
Аз си ги представям нещата така :
Тежка кола + по лек маховик = + (във високите обороти)
Лека кола +по лек маховик = - (във високите обороти)

(физиката със сигурност не ми е от силните страни ....)

Но със сигурност по тежката кола има по голяма интерция на висока скорост въпреки въздужното съпротивление от колкото по лека кола => си мисля че при по тежката от самата интерция на колата +по лек маховик нещата стават по приятни отколкото при по леката . От тук идва обаче въпроса коя кола е ТЕЖКА и коя ЛЕКА, а на коя колко да се отреже маховика за да бъде постигнат перфектният "баланс" .... :X :X нека някои компетентен да изрази мнение

Mind_Control
06-12-2010, 15:43
За да се обяснят тези сложни взаймодействия човек трябва да навлезе надълбоко в механиката, а там са едни формули, едни интеграли, диференциални уравнения, едни чудесии. А понякога нюансите толкова зависят от конкретната ситуация, че според мен еднозначно не може да се отговори, а трябва да се правят сметки за всяка кола и маховик по отделно.

ne0
06-12-2010, 16:45
не исках да се намесвам при батките у тая тема... ама да споделя че на състезателните машини се гони да е колкото се може по-малък на диаметър съединителя респективно и маховика, както и на тегло. В моторспорта рядко се срещат съединители много над 185 мм примерно, където е разрешено са многодискови и прочие...

изхождайки от работните режими на тези мотори и липсата на нужда от празен ход..... извода всеки си го вади.....

малко олд скул, една снимка която направих в Италия

62116

Fear
06-12-2010, 16:58
Е това е ясно, то във F1 имат ли маховици изобщо?! :tooth:
Като знам, с каква скорост се развъртат, ако имат маховици, сигурно са колкото една голяма ракия на тегло. :wow:

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 17:01
Защото вече веднъж завъртян, за да да завърти още малко тежкият маховик ще е нужно по-малко енергия, тъй като той си я пази заради високите инерционни сили.
И на мен не ми звучи логично, ама май това е обяснението. :)
Празен ход 800обм - завъртаме го уж бързо и леко до 3500......после до 7 му е трудно да се развърта......защо да не му е трудно от 800 до 3500, ами от 4 нагоре - никаква логика......тва значи че от 7 до 10к обм би трябвало да е невъзможно да се вдигнат обороти....ми турбините с каква скорост се въртят?????......тия техните перки би трябвало след 10к да са аут, още повече че и въздух въртят......
Физиката е една и съща и от 800 до 3500, и от 4 нагоре.....
Нено каза основния принцип при състезателните коли - щом при тях е така, значи ултимативния принцип е такъв......говорим за чиста мощност и еластичност на двг......не говорим за екстри и празен ход....

oem
06-12-2010, 17:03
Идеално балансиран маховик защо да пречи във високите?????
Ф1 да не мислиш че имат маховик и проблеми с високите....

Бате в Ф1 имат маховици! Но там работят на друг принцип. Някои използват електрически системи КЕРС, други механични такива под формата на високо оборотни маховици. Също и моторите имах по-няколко леки маховика един след друг между съединителите които са 5, 6 на брой до колкото съм чел.

Само, че там маховиците не седят постояно зацепени. Те са под управление на пилота. Обикновено има маховици на задните колела които се въртят доста бързо и действат при ускорение, веднъж развъртяни помагат отново при следващата предавка.

Представи си твоя маховик да е зацепен към мотора само когато подаваш газ. Веднъж го развърташ, идва момента да смениш предавка, електро магнит отцепва маховика и той продължава да се върти бързо, след смяната на предавка и подаване отново на газ това въртящо се чудо си представи да зацепи изведнъж :)

Е, само че не е добра идея такъв вид маховик да стои между вала и кутията. За това и в Ф1 стои на задните колела. И там всеки един от тях тежеше по около 40 кг. до колкото помня :)

ne0
06-12-2010, 17:04
и изхождайки още по-правилно и отдалече, колите за които говорите са направeни да са идиотоиздържливи и лесни за каране, целта е била коренно различна, не че не могат или не знаят, просто целта на едното и другото нямат общо!!!!!!!!

ОЕМ:

http://www.sciencemuseum.org.uk/images/object_images/535x535/E2008.190.2.jpg

http://www.three2tango.com/wp-content/gallery/automobile//kers_flywheel.jpg

и един нормален Ф1 маховик

http://www.ttvracing.com/hartf1flywheel.jpg

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 17:10
Бате в Ф1 имат маховици! Но там работят на друг принцип.
E да - но говорим за маховик като при кола......самия принцип на който бачкат, не трябва да се смесва с предназначението на маховика, дето е в уличната кола......там трябва да се предаде движение, в колите да се съхрани инерция......ся че в Ф1 турили за 1 година керс, дето бачка с маховик е друг въпрос.....

VFTI
06-12-2010, 17:11
Хм...странно...значи приемаме че леките маховици, не влияят във високи обороти...Това го приемам...особенно когато говорим за малки олекотявания с по около 1кг. на 9кг. маховик...

А защо на автомобилите с лек маховик(пак говоря за тия с малкото олекотяване), им е трудно достигането на максимална скорост, и колата ускорява примерно от 200-220км. значително по-бавно от преди...Аз от това си вадя изводи, че моята кола не върви във високите обороти, но може и да не съм прав и колата ми просто да си има проблем, защото след 6 буквално спира...


Или както някой друг каза тука ще играят неща като: аеродинамика, тегло на автомобила, двигател обем,к.с., размери на съединители и маховика и е различно за всеки автомобил?!?!

И ако е различно за всеки автомобил кое е вярното решение за нашите алфи :)

WhitePower
06-12-2010, 17:59
я да питам а на пунтото ако си олекотя маховика кво ще се случи

oem
06-12-2010, 18:24
E да - но говорим за маховик като при кола......самия принцип на който бачкат, не трябва да се смесва с предназначението на маховика, дето е в уличната кола......там трябва да се предаде движение, в колите да се съхрани инерция......ся че в Ф1 турили за 1 година керс, дето бачка с маховик е друг въпрос.....

Значи то няма много значение принципа. От значение е предназначението - да запазва възпроизведената кинетична енергия и да я освобождава/придава когато е необходимо.

При двигателите на рали автомобилите е по-различно. Там Тежкия маховик е в тежест поради бързото преминаване през различните режими на двигателя. Там и скоростите са други, много по добре подредени специално за целта и тежък маховик не е добра идея поради това, че в едно състезание било на писта или пресечен терен/планинско много по-необходимо е рязкото и бързо ускорение при излизане от завои и преминаване от един режим в друг светкавично бързо. Тежкия маховик има предимство на дългите прави, когато има такива.

Тука имам познати с една бегачка и те примерно имат 4 комплекта маховици. За различните терени ги сменят. Имат и едно което си е точно фланец (не е никакъв маховик щото тежи 1 кг и е алуминиев) и него го ползват в гористи местности на планинско с много завои. А примерно на писта Велико Търново слагат 3,5 кг.-вия маховик.

Така, че зависи какво се иска от колата.

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 18:32
Finally, you see some frankly unbelievable comments on car forums about lightened flywheels such as "they might make the car faster on the flat but it'll be slower up hills because that's where inertia helps you." Yeah right, heavy things go up hills so much better than light ones. That must be why all those trucks I overtake on the motorway come flying back past me up the next rise and then I overtake them again on the way down. A lightened flywheel has exactly the same effect as making the car lighter - no more no less. It will make the car faster everywhere - up hills, down hills, round my lady's chamber.
Цитат от тука - http://www.pumaracing.co.uk/FLYWHEEL.htm

ne0
06-12-2010, 18:45
To show the sort of numbers that a real car might have, I did some calculations based on a car with average gear ratios and tyre sizes - the table below shows the number of Kg of mass that would have to be removed from the chassis to equate to 1 Kg removed from the O/D of the flywheel at a radius of 5 inches.

GEAR MASS KG
1 39
2 12
3 6
4 4
5 3

So in first and second gear this is a pretty important effect - I built an engine recently and managed to remove nearly 3 Kg from the outside of the standard flywheel - so that would be equivalent to lightening the car by over 100 Kg in 1st gear - not to be sneezed at in terms of acceleration from rest. With special steel or aluminium flywheels even more "moment of inertia" can be saved. The recent trend in racing engines to using very small and light paddle clutches and flywheels is therefore more effective
in terms of the overall performance of the vehicle than it might first appear. Copyright David Baker and Puma Race Engines

Мисля темата е за заключване

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 19:03
Тука имам познати с една бегачка и те примерно имат 4 комплекта маховици. За различните терени ги сменят. Имат и едно което си е точно фланец (не е никакъв маховик щото тежи 1 кг и е алуминиев) и него го ползват в гористи местности на планинско с много завои. А примерно на писта Велико Търново слагат 3,5 кг.-вия маховик.

Така, че зависи какво се иска от колата.
Правилно правят - engine драйвабилити и страйтлайн спийд са различни неща все пак.....

oem
06-12-2010, 20:08
Да, но са срещали проблеми с лагерите долу на вала. Много бързо ги хвърля с фланеца. Демек хората с ежедневки да се замислят малко. Сега друг въпроса, че онова върви през цялото време на 9000 об. че и на горе. Много сериозни стават ударите върху лагерите.

ФЕРАРИСТ
06-12-2010, 20:33
Ми сичко е компромис, идеално щастие няма.....

Ilko Ivanov
06-12-2010, 21:28
я да питам а на пунтото ако си олекотя маховика кво ще се случи
Да ти кажа аз, от личен опит...
Моето си беше почти стоково и като му свалих 2,4кг. от маховика не можеше да тръгва с нормални гуми. 1-ва и 2-ра си минаваха в пилене на гуми. На летящ беше перфектно. С високите скорости не съм имал проблем (доколкото може да се кара Пунто с повече от 150 по нормален междуградски път) иначе си вдигаше 200+км/ч.

WhitePower
07-12-2010, 09:42
Да ти кажа аз, от личен опит...
Моето си беше почти стоково и като му свалих 2,4кг. от маховика не можеше да тръгва с нормални гуми. 1-ва и 2-ра си минаваха в пилене на гуми. На летящ беше перфектно. С високите скорости не съм имал проблем (доколкото може да се кара Пунто с повече от 150 по нормален междуградски път) иначе си вдигаше 200+км/ч.

аз в момента съм така , това значи че няма да променя нищо щото единсвено ускорението ми е на 3 предавка и 4 та

eskaliburg
27-01-2011, 13:34
всичко добре , но така и не се разбра къде може да се олекоти и балансира във софия ??

digitalundgrd
27-01-2011, 13:49
В БАН....Но, когато ходихме преди нова година ни казаха, че нямало да работят до януари, защото нямало пари...Нали новото правителство им намалило бюджета итн итн...Тоест отиди провери, ако работят пиши в темата, че и аз искам да олекотявам ;)

Васил Петров
27-01-2011, 15:50
Работят с пълна сила! Проверено е. :headbang:

Fear
27-01-2011, 16:01
Някакви информативни цени, били те и приблизителни? :)

Ma7e4k0
27-01-2011, 17:48
Не знам за вас но Аз се отказах от олекотяването на маховик....само маховик няма почти никакъв ефект...а и е важно къде как и с колко се олекотява и балансира защото преди време стана един фал и един маховик се счупи на едно бмв...добре че изхвърча в асвалта не в нечии крака.....

bilgiiski
27-01-2011, 18:18
Не знам за вас но Аз се отказах от олекотяването на маховик....само маховик няма почти никакъв ефект...а и е важно къде как и с колко се олекотява и балансира защото преди време стана един фал и един маховик се счупи на едно бмв...добре че изхвърча в асвалта не в нечии крака.....
Това за баланса е вярно, но пък това че няма ефект не е.
Сега в България надали някъде ги балансирват, което също е проблем.

Васил Петров
27-01-2011, 18:21
Там където ние си ги правим ги балансират!! Хората се занимават с това от доста време.

eskaliburg
27-01-2011, 22:50
Там където ние си ги правим ги балансират!! Хората се занимават с това от доста време.


колега би ли споделил къде е това място може и на лични ?

thecleaner
27-01-2011, 23:08
колега би ли споделил къде е това място може и на лични ?

Не си олекотявайте маховика опасно е и във високите колата губи.

Ma7e4k0
27-01-2011, 23:29
Това за баланса е вярно, но пък това че няма ефект не е.
Сега в България надали някъде ги балансирват, което също е проблем.

Не е готин ефекта колата да ти умира в високите.....ако ще е гарга да е рошава, като се олекотява и к.вал да се олекоти и да се балансират заедно. Като ще се прави да е като хората .......

mitaka_cs
28-01-2011, 00:04
Много е важно какъв двигател ще се избере за модифициране.
Боксерите, макар и стандартно с по-малък оборотен диапазон от TS, се развъртат(достигат дадени обороти) по-бързо от много редови двигатели.
Стандартен колянов вал на 1.7 боксер на Алфа е почти 2 пъти по-лек от к. вал на 1.6 8v двувалка на ФИАТ/Ланча.

digitalundgrd
28-01-2011, 00:06
Колянов вал на 2.0 16в ТС е около 15кг, а маховика 9кг

mitaka_cs
28-01-2011, 01:19
При боксерите от 1.2 до 1.7, с малки разлики помежду им,
вал 10-11+ кг;
маховик около 8 кг.

Bobo
28-01-2011, 11:42
Колянов вал на 2.0 16в ТС е около 15кг, а маховика 9кг

15кг е на новия мотор на стария е 18 :Topic-is-closed-bg:

ФЕРАРИСТ
28-01-2011, 20:17
Това че балансират маховици значи ли че могат и колянови валци да балансират - и ако ДА, значи ли че могат и двете накуп??????
Щото ако е така, да мятам два вала с флекса :) оттук оттам, и на баланс, че тва 2.5 има излижно тежък вал деба......аз да му махна 5 кила, да е балансиран като ората, пък нека да видим ще умра ли във високите.......високите умират ако не е балансират - тогава съм съгласен......
Но пък чесно казано аз докато не видя на живо че имат техника за баланс на тия неща, някак си не мога да им повярвам....

stelt
28-01-2011, 21:28
Преди години сме балансирали олекотени маховици във Варна. Сега не помня точно къде, май в заводите в които сглобяваха роувъри някви. Задължително маховика се балансираше със коляновия вал. Според мен - ефект само от балансиране на маховика няма.

Bobo
28-01-2011, 21:35
Аз пък ги утежнявам маховика ми + вала + съединителя тежи точно - 36,4кг:waving: Не се оплаквам и не мисля че някой ТС ще се развърти по бързо от мен :whistle:

ФЕРАРИСТ
28-01-2011, 21:59
Аз пък ги утежнявам маховика ми + вала + съединителя тежи точно - 36,4кг:waving: Не се оплаквам и не мисля че някой ТС ще се развърти по бързо от мен :whistle:
А ако можеше би ли ги направил по леки......при положение че са перфектно балансирани......

Bobo
28-01-2011, 21:59
А ако можеше би ли ги направил по леки......при положение че са перфектно балансирани......

НЕ! Иначе мога ;)

ФЕРАРИСТ
28-01-2011, 22:00
Оки, секи си знае......аз на кола дето ще юркам моментално и бих махнал излишния твар, пак в рамките на нормалното де, на един вал от 18 кила, доволно могат да се резнат 5 оки.......ся на кола за пикник не върви някак си, но принципно......

Bobo
28-01-2011, 22:06
Оки, секи си знае......аз на кола дето ще юркам моментално и бих махнал излишния твар, пак в рамките на нормалното де, на един вал от 18 кила, доволно могат да се резнат 5 оки.......ся на кола за пикник не върви някак си, но принципно......

Виж сега говори ми във физика и математика не в кухни и пикници ?

morfius
28-01-2011, 22:09
Е каква математика гоните... кг. маховик / коне/върт. мом. ли?

ICI
28-01-2011, 22:43
Има голяма разлика в изкараната мощност при много олекотен мотор спрямо стандартен ;)
И няма умирания никъде в диапазона.
Валове, маховици и притискатели се баланасират в Бургас, тук в Русе в Университета се гласят да пуснат електронна машина също, но не съм ходил още.
Последователността на баланса е първо само коляновия вал, после само маховика, после вала с маховика и на него притискателя, като се балансира самия притискател ако излезе че има нужда.
принципно и заводски балансиран вал се оказва че има нужда да се пипне леко за да стане перфектно балансиран.
При олекотяването на вал трябва да се работи много точно на струг и фреза и да се олекотява еднакво навсякъде по тежестите, защото в противен случай има голяма вероятност да се наложи да се доорязва вала тук таме на място при баланс машината, понеже няма как да се добалансира.

digitalundgrd
28-01-2011, 22:45
Има голяма разлика в изкараната мощност при много олекотен мотор спрямо стандартен ;)
И няма умирания никъде в диапазона.


Разликата на горе или на долу е спрямо стандартния мотор без олекотен вал и маховик ?

ФЕРАРИСТ
28-01-2011, 23:26
Има голяма разлика в изкараната мощност при много олекотен мотор спрямо стандартен ;)
И няма умирания никъде в диапазона.

Тва е кратко и ясно - никога една задвижвана тежест в дадена посока не е предимство пред друга по малка такава......

t-1000
28-01-2011, 23:29
За мен основната концепция е следната: големите маси се уравновесяват по-трудно особенно в високи обороти,така че ако не претендираме двигателя ни да работи на 9000 оборота а се придържаме към стандартните 7000 няма да има голям ефект от олекотяване и само да вмъкна нещо като ребусче знае ли някои колко цилиндъра трябва да е един двигател за да е напълно уравновесен без да има маховик

ФЕРАРИСТ
28-01-2011, 23:37
Finally, you see some frankly unbelievable comments on car forums about lightened flywheels such as "they might make the car faster on the flat but it'll be slower up hills because that's where inertia helps you." Yeah right, heavy things go up hills so much better than light ones. That must be why all those trucks I overtake on the motorway come flying back past me up the next rise and then I overtake them again on the way down. A lightened flywheel has exactly the same effect as making the car lighter - no more no less. It will make the car faster everywhere - up hills, down hills, round my lady's chamber.
Also lightening the flywheel does NOT give the engine any more horsepower just like removing a sack of cement from the boot doesn't either. It simply leaves more of the horsepower available to accelerate the car because less is wasted in accelerating the flywheel.

http://pumaracing.co.uk/FLYWHEEL.htm

---------- Post added at 23:37 ---------- Previous post was at 23:34 ----------


За мен основната концепция е следната: големите маси се уравновесяват по-трудно особенно в високи обороти
Щом могат да се уравновесят 12 цилиндрови карантии при 18000 оборота, не е връх на технологиите да уравновесиш нормално 4 или 6 цилиндрови при 7-8к обм......

Първите 4 абзаца са доста интересни.......
http://pumaracing.co.uk/flywheelbalance.htm

t-1000
28-01-2011, 23:42
Щом могат да се уравновесят 12 цилиндрови карантии при 18000 оборота, не е връх на технологиите да уравновесиш нормално 4 или 6 цилиндрови при 7-8к обм......
12 цилиндрови карантии ама от титан,титании,митании и дура незнам си какво а пък нашите карантии от звезден метал направо незнам

rossenvn
29-01-2011, 00:02
12 цилиндрови карантии ама от титан,титании,митании и дура незнам си какво а пък нашите карантии от звезден метал направо незнам

Материала не е чак толкова важен, колкото точността, с която са изработени детайлите. Модерните сплави позволяват да се намали теглото, като се запази здравината и дори да се увеличи. А 12 цилиндровия двигател си е роден по-добре балансиран от 4 цилиндровия, още от чертожната дъска. Аз съм виждал на живо 112 цилиндров и там няма балансиращи валове;-)

ICI
29-01-2011, 01:37
Разликата на горе или на долу е спрямо стандартния мотор без олекотен вал и маховик ?
Изкарват се повече коне от олекотеният мотор.
Просто налягането в цилиндъра развърта по-лесно леките бутала, биели и колянов вал а това означава повече свършена работа за единица време, тоест повече коне.
Представи си примерно един колянов вал с маса примерно 1 тон, просто ще е толкова инертен че едвам ще се ускорява с дадена сила, докато вал 10кг ще се развърти мигновено и основната част от силата ще отиде на гумите за да задвижи самата кола ;)
Вече при статични режими когато няма ускорение а само поддържане на скорост, ги няма тия инерционни загуби, тогава е въпрос на предназначение.

digitalundgrd
29-01-2011, 01:43
Ясно ;) Аз мисля, че темата за маховика се изясни тотално с последния пост :)

Abar7h
29-01-2011, 15:32
Изкарват се повече коне от олекотеният мотор.
Просто налягането в цилиндъра развърта по-лесно леките бутала, биели и колянов вал а това означава повече свършена работа за единица време, тоест повече коне.
Представи си примерно един колянов вал с маса примерно 1 тон, просто ще е толкова инертен че едвам ще се ускорява с дадена сила, докато вал 10кг ще се развърти мигновено и основната част от силата ще отиде на гумите за да задвижи самата кола ;)
Вече при статични режими когато няма ускорение а само поддържане на скорост, ги няма тия инерционни загуби, тогава е въпрос на предназначение.
Как бих дал едно-две-три плюсчета за тоя пост, ама...
Обобщението е - печелиш в една посока, губиш в друга...

Bobo
30-01-2011, 10:45
Извода е олекотявайте наред - нищо друго не е важно освен колко ви тежи коляновия вал, даже не е важно че се върти и че има маса на въртене в края и в средата, освен това не е важно че са го балансирали фабрично с тежести ;) Сигурно и силите на усукване не са важни, освен това при топъл мотор и приложени в/у вала някви нютони на натиск даже и урязан ще се развърти без да има странични ефекти:idea: Олекотяват се железа които се смята че са достатъчно здрави и са далеч по резервирани откъм обороти ;) Аз смятам че на моя колянов вал и без да го усера аз му е достатъчен зора и затва не го пипам - смятам че фабричния вал който се върти до 7200 оборота и едвам вади 130-140кс. и 170нм - аз го въртя на над 7500 оборота и вадя 400кс. сили от него, следователно хич не ми е работа да го барат чичоманчовци като Ици примерно ;)

digitalundgrd
30-01-2011, 11:17
Аз лично не бих си рязал от коляновия вал, особено на кола ежедневка...Все още се чудя за маховика, че като се знам какъв съм карък, сигурно няма да ми е добре балансиран маховика и недай си Боже да влезе в купето :)

От недостатъчно прецизен баланс на маховика, след олекотяване, оказва ли негативно влияние върху лагерите (основни/биелни)?

Ilko Ivanov
30-01-2011, 11:33
Оказва естествено.
Моите наблюдения по този повод са в/у един ладов мотор, който имах преди доста години...
Бях орязал маховика доволно (около 3кг.) без баланс и последния основен лагер за
1000км. направо изпадна в картера...

Abar7h
30-01-2011, 13:07
А не става ли на TS16V-тата да се сложи по-лек заводски маховик от друга кола? Някое 8V или фиатов мотор?? По този начин няма да има балансиране, олекотяване и съответните рискове от неправилно извършване на тези операции! При BMW примерно има един милион варианта за смяна с по-лек от друг мотор...

digitalundgrd
30-01-2011, 13:26
Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш се

Abar7h
30-01-2011, 13:47
Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш сеБе не съм дълбоко убеден, ма както и да е, сега тва не е на дневен ред при мене :D

Fear
30-01-2011, 13:53
Ами аз до колкото разбрах се балансират маховик + вал заедно...Следователно при друга кола маховика ще е балансиран, но с нейния си вал и от там...сещаш се
Гледам, че в Autodelta продават олекотени маховици (http://www.autodeltashop.com/product_info.php?cPath=30_84&products_id=347), но никъде не пише нищо за балансиране на колянов вал.
Според мен, тъй като той си е балансиран от завода, при олекотяване на маховика или купуване на готов олекотен такъв, не е необходимо да се прави каквото и да било с вала.
Ама нека спецовете да кажат де, това са си само мои предположения. :)

digitalundgrd
30-01-2011, 13:58
Бе не съм дълбоко убеден, ма както и да е, сега тва не е на дневен ред при мене :D


Мдам ;) Все пак до сега не си правил мотор, а аз имам 2 зад гърба хахахах Не ми се прави 3-ти и за това много внимателно "опипвам почвата".

ne0
30-01-2011, 14:36
Гледам, че в Autodelta продават олекотени маховици (http://www.autodeltashop.com/product_info.php?cPath=30_84&products_id=347), но никъде не пише нищо за балансиране на колянов вал.
Според мен, тъй като той си е балансиран от завода, при олекотяване на маховика или купуване на готов олекотен такъв, не е необходимо да се прави каквото и да било с вала.
Ама нека спецовете да кажат де, това са си само мои предположения. :)

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=54891

Тука съм снимал предпоследната доставка.... балансират се само маховици... Готино е също защото можеш да си поръчаш за шестаците цял маховик... има и други гъдели зависи какво се иска... Работят без баланс на вала...

Смея да твърдя че са доста по-леки от аутоделта.

ICI
30-01-2011, 23:15
Аз смятам че на моя колянов вал и без да го усера аз му е достатъчен зора и затва не го пипам - смятам че фабричния вал който се върти до 7200 оборота и едвам вади 130-140кс. и 170нм - аз го въртя на над 7500 оборота и вадя 400кс. сили от него, следователно хич не ми е работа да го барат чичоманчовци като Ици примерно ;)

Чичомачовци :roll2: ти пък какво се засегна, не ми стана ясно?
То и аз не съм си олекотявал вала, сега пък не ми е ясно ще ме критикуваш ли за това .
Олекотяването на противотежестите няма връзка с това колко е въртящият момент на мотора, противотежестите се ползват за да се намалят огъващите моменти между рамената на вала от самите инерционни моменти на шийките на вала и масата на биелите и буталата.
нали се сещаш, че като сложиш по-леки биели с по 200+ грама и по-леки бутала с по пак 200 грама че това противоуравновесяване се получава пък точно наобратно, така че ... неолекотен с рейсинг карантии или олекотен без/със все е тая ако толкова си се притеснил за вала си.
Между другото вала е последното нещо в мотора, което ще се скъса ако ще и 1000 коня да са, говоря за кованите валове само.

Bobo
01-02-2011, 11:41
Чичомачовци :roll2: ти пък какво се засегна, не ми стана ясно?
То и аз не съм си олекотявал вала, сега пък не ми е ясно ще ме критикуваш ли за това .
Олекотяването на противотежестите няма връзка с това колко е въртящият момент на мотора, противотежестите се ползват за да се намалят огъващите моменти между рамената на вала от самите инерционни моменти на шийките на вала и масата на биелите и буталата.
нали се сещаш, че като сложиш по-леки биели с по 200+ грама и по-леки бутала с по пак 200 грама че това противоуравновесяване се получава пък точно наобратно, така че ... неолекотен с рейсинг карантии или олекотен без/със все е тая ако толкова си се притеснил за вала си.
Между другото вала е последното нещо в мотора, което ще се скъса ако ще и 1000 коня да са, говоря за кованите валове само.

Не съм се засегнал бре ;) Просто така си пиша :grin: Ма вие голям келепир изкарахте от тия олекотявания - бих си купил кован вал и готов лек маховик, ма не бих го олекотявал тва е ;) А за късането на вала е най-малкия проблем по-скоро другите износвания от усукването ме притесняват ;)

ICI
01-02-2011, 23:21
Не съм се засегнал бре ;) Просто така си пиша :grin: Ма вие голям келепир изкарахте от тия олекотявания - бих си купил кован вал и готов лек маховик, ма не бих го олекотявал тва е ;) А за късането на вала е най-малкия проблем по-скоро другите износвания от усукването ме притесняват ;)

Да ти кажа, има келепир в олекотяването и на вал и на слагането на леки биели и бутала.
При нас олекотяването откъм биели и бутала е осъществено с рейсингови такива - това е налице.
Остава маховика ,примерно най-добрият вариант стоманен 4 кг за двудисков съединител 200мм което променя също осезаемо нещата.
Примерно Фиат/Ланчиа вала е половин комплект противотежести и е около 14 кг, но пък имахме тука едно Типо с мотор като моя атмосферен, на което му олекотиха вала и стана 11кг мисля, та разликата беше забележителна във ускорение, макар че няма никакви измерени времена за доказателство.

hunter1989
18-05-2011, 01:25
Здравейте колеги . Искам да попитам, дали е разумно и безопасно , да се отнеме от теглото на маховика. Става въпрос за алфа 146 1.9 тд . Мераклия съм да направя тази процедура , но не знам дали ще има ефект и дали няма да направя някоя поразия по мотора . Благодаря

vaklinator
18-05-2011, 01:46
Знаеш ли, кой елемент от КММ/колано-мотовилковия механизъм/ извежда буталото от ГМТ респ. ДМТ /горна-долна мъртва точка/. Тогава ще разбереш дали е правилно да олекотяваш маовика.

Jivko7777
18-05-2011, 01:54
по принцип може, но при дизела не е желателно :hump:

vaklinator
18-05-2011, 01:58
Не казвам, че не е възможно.
Просто без маховика идин ДВГ няма да се върти. Което значи, че олекотяването му намалява инерционния момент на механизма

BlueStorm
18-05-2011, 09:48
Знаеш ли, кой елемент от КММ/колано-мотовилковия механизъм/ извежда буталото от ГМТ респ. ДМТ /горна-долна мъртва точка/. Тогава ще разбереш дали е правилно да олекотяваш маовика.

Само една забележка - "елемента" който отвежда буталото в Долна мъртва точка е съвсем различен...

... нарича се "работен ход"!

stelt
18-05-2011, 10:17
Каква е целта ти ?
Ако се надяваш колата да започне да върви повече - откажи се.

vaklinator
18-05-2011, 10:58
Само една забележка - "елемента" който отвежда буталото в Долна мъртва точка е съвсем различен...

... нарича се "работен ход"!

Ама прави разлика от "извежда" и "отвежда" МОЛЯ!

MUROMAN
18-05-2011, 11:50
Здравейте колеги . Искам да попитам, дали е разумно и безопасно , да се отнеме от теглото на маховика. Става въпрос за алфа 146 1.9 тд . Мераклия съм да направя тази процедура , но не знам дали ще има ефект и дали няма да направя някоя поразия по мотора . Благодаря

Не се занимавай с глупости.:upsidedwnsmiley:

ФЕРАРИСТ
18-05-2011, 12:03
При дизела е малко кофти тва, виж на бенз е добре.....

---------- Post added at 12:03 ---------- Previous post was at 11:57 ----------



Просто без маховика идин ДВГ няма да се върти. Което значи, че олекотяването му намалява инерционния момент на механизма
Стига бе......искаш да кажеш че кола с стоков 10 кг маховик ще се наема по бързо от кола с 2 кила маховик.....при положение че оставим празния ход настрана......
При положение че тва се прави за повече еластичност на двгто, за какво му е инерция тогава.......
Ти как ще изкачиш на бегом 50 метра байр по лесно - ако си засилен с 20 кмч и имаш 30 кила тежести, или си само по потник.....

PEPI-2ALFA
18-05-2011, 12:05
Та като дойдохте и до бензина, ето темата, да не се повтаря едно и също :respect:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=44269

vaklinator
18-05-2011, 12:46
При дизела е малко кофти тва, виж на бенз е добре.....

---------- Post added at 12:03 ---------- Previous post was at 11:57 ----------


Стига бе......искаш да кажеш че кола с стоков 10 кг маховик ще се наема по бързо от кола с 2 кила маховик.....при положение че оставим празния ход настрана......
При положение че тва се прави за повече еластичност на двгто, за какво му е инерция тогава.......
Ти как ще изкачиш на бегом 50 метра байр по лесно - ако си засилен с 20 кмч и имаш 30 кила тежести, или си само по потник.....

И потника ще ми е вповече с твоите сравнения.
Значи 10кила маховик е големия зор на 140 коня мотор?
То тогава на мен 60кила човек и брадата ще ми тежи на баира:)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA

drigata
18-05-2011, 13:37
И потника ще ми е вповече с твоите сравнения.
Значи 10кила маховик е големия зор на 140 коня мотор?
То тогава на мен 60кила човек и брадата ще ми тежи на баира:)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA

Говориш пълни глупости!!!!!!!!!!!!

acko88
18-05-2011, 13:42
Говориш пълни глупости!!!!!!!!!!!!

Значи ти подкрепяш мнението че кола с примерно стандартен маховик 10кг,и се олекоти маховика до 2кг тегло ще се наема по-бързо както е описано по-горе?

п.п Неспоря просто си питам.

V_A_N_K_A_T_A
18-05-2011, 13:56
Значи ти подкрепяш мнението че кола с примерно стандартен маховик 10кг,и се олекоти маховика до 2кг тегло ще се наема по-бързо както е описано по-горе?

п.п Неспоря просто си питам.

Като усещане,много по-бързо ще се развърта.Това което се губи е въртящ момент,заради по-голямата инерция на по-тежкия маховик.Затова ще има ускорение,но нагоре ще става мудно и ще се загуби от максималната скорост.
Друг е въпроса има ли смисъл при турбо дизел...

Abar7h
18-05-2011, 15:23
Само една забележка - "елемента" който отвежда буталото в Долна мъртва точка е съвсем различен...

... нарича се "работен ход"!Човеееек....ако за теб работния ход е елемент от ДВГ положението е мнооого сериозно :respect:

ФЕРАРИСТ
18-05-2011, 17:13
Значи ти подкрепяш мнението че кола с примерно стандартен маховик 10кг,и се олекоти маховика до 2кг тегло ще се наема по-бързо както е описано по-горе?

п.п Неспоря просто си питам.
Абсолютно......

Finally, you see some frankly unbelievable comments on car forums about lightened flywheels such as "they might make the car faster on the flat but it'll be slower up hills because that's where inertia helps you." Yeah right, heavy things go up hills so much better than light ones. That must be why all those trucks I overtake on the motorway come flying back past me up the next rise and then I overtake them again on the way down. A lightened flywheel has exactly the same effect as making the car lighter - no more no less. It will make the car faster everywhere - up hills, down hills, round my lady's chamber.
http://pumaracing.co.uk/FLYWHEEL.htm
Даже са го и сметнали.....

acko88
18-05-2011, 18:42
Добре компетентните се изказаха,записвам си час за другата седмица да ми пуснат една стружка на маховика,ще го направя 1 кило,ама се чудя де*а тая турбина дали ще я развъртя някога.... :shocking:

digitalundgrd
18-05-2011, 21:40
До колкото съм слушал от хора, които според мен са доста на ТИ с тунинга - на турбо колите им трябват дори по-тежки маховици...За атмосферките, обаче и аз съм на мнението, че лекия маховик е ПЛЮС...Нагледни доказателства и примери бол (дори и от форума) ;) ...

ne0
18-05-2011, 22:01
До колкото съм слушал от хора, които според мен са доста на ТИ с тунинга - на турбо колите им трябват дори по-тежки маховици...За атмосферките, обаче и аз съм на мнението, че лекия маховик е ПЛЮС...Нагледни доказателства и примери бол (дори и от форума) ;) ...

Я посочи един от тия на ТИ, та барем обясни как става така, че е по-добре да ти е мега тежък маховика при състезателните коли

digitalundgrd
18-05-2011, 22:01
ТУРБО колите, не атмосферните ;)

Посочвам ти еднин от Серес - Синьото купе турбо говореше момчето, че ще слага по-тежък маховик от стоковия ;)

vaklinator
18-05-2011, 22:03
Добре компетентните се изказаха,записвам си час за другата седмица да ми пуснат една стружка на маховика,ще го направя 1 кило,ама се чудя де*а тая турбина дали ще я развъртя някога.... :shocking:

Ще ми развъртиш ***, само като ти се включи вентилатора на радиатора и мотора ти ще изгасне /на празен ход/. Дано нямаш и климатик
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA

ne0
18-05-2011, 22:07
ТУРБО колите, не атмосферните ;)

Посочвам ти еднин от Серес - Синьото купе турбо говореше момчето, че ще слага по-тежък маховик от стоковия ;)

а ти как мислиш ?

digitalundgrd
18-05-2011, 22:10
Аз съм написал как мисля аз...

За атмосферка, олекотения маховик е ПЛЮС.

За турбо колите, според мен олекотяването на маховика не е ПЛЮС

ne0
18-05-2011, 22:23
Аз съм написал как мисля аз...

За атмосферка, олекотения маховик е ПЛЮС.

За турбо колите, според мен олекотяването на маховика не е ПЛЮС

Много е обширна темата, но накратко почти няма разлика дали е колата е с принудително пълнене или атмосферно. Винаги по-лекото е по-добре за вървежа.


п.с. Антилаг системите промениха всичко ;)

ФЕРАРИСТ
18-05-2011, 22:33
Баси хора, то е елементарно бе.....кво турбо, какъв лаг, свалих от купето 8и половина кила маховик, сложих 4 кг, тоя дето ще дойде и ще ми каже че колата сега се наема и развърта по бавно, мога да му кажа че ?+"%=:/_№№_/:=%"+?.......
Карате колело - на една и съща скорост - по равното - изведнъж някой ви слага 10 кила диск на задвижваното колело.......я да го видя тоя кой ще е дето ще ми каже че по леко ще му стане......
Като се включела перка и вент, щяла да изгасне.....може да се появи леко колебание в оборотите за 1-2 сек, но чак пък да изгасне, тва и 100 грама да му е маховика никога няма да изгасне....

digitalundgrd
18-05-2011, 22:40
Ники, на 2-ката като и сложи олекотен маховик по-осезаема разлика ли имаше, от колкото като сложи лек маховик на Турбото или ефекта беше еднакъв?

Моята логика е по-скоро такава:

Карам си колелото и ми слагат 10кг диск, ок ще го усетя, но много по-негативно ще го усети 5 годишно детенце, ако трябва то да кара колелото... И така, ако след това се махне тежеста - на 5-годишното ще му е така да се каже доста по-кеф да върти по-лекото вече колело, от колкото на мен щото имам повече сила от него....

Мисля, че в примера който дадох се разбира кой е турбо колата и кой атмосферката ;)

ФЕРАРИСТ
18-05-2011, 22:51
И двете бяха 2литрови, и двете коли имаха сходни стокови маховици, и сходни като кила афтърмаркет - към 4 - 4.3 беше на двойката мисля и двете с алуминиева шайба предварително......при атмосферката се усети повече, категорично, при турбото малко по малко, но все пак беше нещо което се усети, ако при атмосферката ефекта беше 5 от 10 да речем, при турбото беше 3 от 10, ако трябва да съм по детайлен.....


Мисля, че в примера който дадох се разбира кой е турбо колата и кой атмосферката ;-)
Мда, така е, но принципа е важен, а той е един и същ и при двете.......

acko88
19-05-2011, 00:17
Защото в темата се говори за турбо кола,нищо че е турбо дизел.... По-лек махових,по-малко натоварване на мотора,по-малко изгорели газове който да завъртят оня ми ти сешоар,мързи ме да пиша повече пия от 14:00 днеска и ми дреме дали някой ще зацепи нещо,ама от 10 кила маховик сложите 2 кила на турбо дизел мноооооооооооооо шще вървииииииии :clap2:

Furious 155
19-05-2011, 00:19
В смисъла на темата и аз мога да добавя, че човека със синьото интеграле на Серес, февруари месец, каза че маховика му е 1.5кг повече от оригиналния! :upsidedwnsmiley:

vaklinator
19-05-2011, 01:01
В смисъла на темата и аз мога да добавя, че човека със синьото интеграле на Серес, февруари месец, каза че маховика му е 1.5кг повече от оригиналния! :upsidedwnsmiley:

Което ще рече, че производителите, по-скоро проектантите на ДВГ-то не са проектирали елемент, който да е преоразмерен с 2 килограма, само защото на производителите им се дават пари за щяло и нещяло.

Май по твоите думи се се престарали?!?!
П.П. Аз съм на същото мнение, че са спестили жабарите мръсни................

ICI
19-05-2011, 01:30
В смисъла на темата и аз мога да добавя, че човека със синьото интеграле на Серес, февруари месец, каза че маховика му е 1.5кг повече от оригиналния! :upsidedwnsmiley:

по-скоро на гръка му е куцал английският ;)
точно за интеграле може да се стигне и до 3кг маховик като за рейс макс изпълнение, и то в комбинация със 180мм двудисков съединител, който пък от своя страна има още по-малък инерчен момент от стандартният комплект съединител, така че цялата тая комбинация се равнява на може би като все едно да се кара с изцяло липсващ стоков маховик, само по стоков съединител ;)

r.punto
19-05-2011, 07:07
От лек маховик,съединител ,притискател има полза но както са писа вече от смяна със маркови,спортни такива-това е наи доброто олекотяване на тези елементи.
Максималната скорост намалява леко но при турбо бензин няма да се усети много но при не турбо повече.Зависи и какво още е правено по колата освен маховик.Само от лек маховик няма полза много да се усети

1912
19-05-2011, 08:00
и на 164 ката и на тъпото съм с олекотени маховици
на алфата забелязах 0.3 стотни времето надоло..
вчера прутеглих и съединителя на типото притискател и керамичен плюс лагер 6 кила..

r.punto
19-05-2011, 08:10
Само маховика ли е сменян-останалото е заводско

Furious 155
19-05-2011, 10:14
по-скоро на гръка му е куцал английският ;)
точно за интеграле може да се стигне и до 3кг маховик като за рейс макс изпълнение, и то в комбинация със 180мм двудисков съединител, който пък от своя страна има още по-малък инерчен момент от стандартният комплект съединител, така че цялата тая комбинация се равнява на може би като все едно да се кара с изцяло липсващ стоков маховик, само по стоков съединител ;)
Не, той точно това каза - по-тежък маховик. Колата била около 400 коня, като сега я разработвали и се целели в 600. Затова и маховика бил по-тежък. Това каза...

BlueStorm
19-05-2011, 10:33
Човеееек....ако за теб работния ход е елемент от ДВГ положението е мнооого сериозно :respect:

Учете български! Само това мога да кажа.
За какво според теб са сложени кавичките на "елемент" ???

Ако беше прочел и поста на колегата, на който отговарям щеше да резбереш защо съм използвал и конкретната дума!

... това е!

drigata
19-05-2011, 10:48
Аз щото съм прос....... си сложих по тежък маховик,и оня грък английският му беше перфе,ама вие не сте разбрали защо аджеба слага по тежък маховик.

Събев
19-05-2011, 10:57
Аз щото съм прос....... си сложих по тежък маховик,и оня грък английският му беше перфе,ама вие не сте разбрали защо аджеба слага по тежък маховик.

Всяка кола си е индивидуална!
На мен какво ще ми препоръчаш по тежък маховик ли???????

drigata
19-05-2011, 11:27
Всяка кола си е индивидуална!
На мен какво ще ми препоръчаш по тежък маховик ли???????

Тука става на въпрос за турбо автомобили,атмосферките са ясни........

morfius
19-05-2011, 11:38
Добре де, а като говорим за печки, олекотяването няма ли да натовари повече демпфера или да повиши вибрациите?

vladev
19-05-2011, 11:40
Здравейте колеги . Искам да попитам, дали е разумно и безопасно , да се отнеме от теглото на маховика. Става въпрос за алфа 146 1.9 тд . Мераклия съм да направя тази процедура , но не знам дали ще има ефект и дали няма да направя някоя поразия по мотора . Благодаря

На дизел - дано са ти добре закрепени пломбите в устата. :)

Bobo
19-05-2011, 12:59
Аз щото съм прос....... си сложих по тежък маховик,и оня грък английският му беше перфе,ама вие не сте разбрали защо аджеба слага по тежък маховик.

И ти сигурно ти куца английския искаш да кажеш по-лек хахахахах :roll2: Остай хората да олекотяват много е добре - ние простите ше утежняваме ;)

r.punto
19-05-2011, 13:12
Каране с метални гащи и ботуши-така се говореше преди време за остъргините маховици

ICI
19-05-2011, 22:49
И ти сигурно ти куца английския искаш да кажеш по-лек хахахахах :roll2: Остай хората да олекотяват много е добре - ние простите ше утежняваме ;)

явно някаква нова топла вода е открита :flirt:
аз пък се чудя защо навсякъде се борят да намалят инерчния момент, а и факт е че дори и на дино могат да се измери значително качване на коне, отделно времеизмерването също го потвърждава ;)
Сещам се за едни 4-5 дискови карбонови съединители дето се слагат на Формула 1 примерно, а и на турбо коли от по 600 коня на гуми и нагоре ;) та тия съединители са с около 140мм диаметър, инерчният им момент е буквално никакъв, да не говорим че маховика им е като зъбен венец само, с няколко лъча към съединителя, та и той е към 2 килца само и цялата тая комбинация просто има нищожна инерция.
Сега някой ако държи на комфортно и плавно ускорение, може да си утежнява маховика, за друго не знам :whistle:

vaklinator
19-05-2011, 22:52
явно някаква нова топла вода е открита :flirt:
аз пък се чудя защо навсякъде се борят да намалят инерчния момент, а и факт е че дори и на дино могат да се измери значително качване на коне, отделно времеизмерването също го потвърждава ;)
Сещам се за едни 4-5 дискови карбонови съединители дето се слагат на Формула 1 примерно, а и на турбо коли от по 600 коня на гуми и нагоре ;) та тия съединители са с около 140мм диаметър, инерчният им момент е буквално никакъв, да не говорим че маховика им е като зъбен венец само, с няколко лъча към съединителя, та и той е към 2 килца само и цялата тая комбинация просто има нищожна инерция.
Сега някой ако държи на комфортно и плавно ускорение, може да си утежнява маховика, за друго не знам :whistle:


Можеше да кажеш, че говориш за 12 цилиндрови ДВГ, не за 4

ne0
19-05-2011, 22:58
Можеше да кажеш, че говориш за 12 цилиндрови ДВГ, не за 4

а все си мисля че за спортни и състезателни мотори и коли си говорим тук... ако не е така начи говорим за различни неща....

Няма такъв вариант с по-тежък маховик ...... в спортно-състезателен автомобил.

ICI
19-05-2011, 22:58
Можеше да кажеш, че говориш за 12 цилиндрови ДВГ, не за 4

формула1 я остави, точно за 4 цил. турбо-мотори си говоря, за тях ми е примера основно, и за далеч повече коне от 600 става дума също.

ne0
19-05-2011, 23:02
щом тука има конструктори по-големи от хората в мотоспорта евала. Или WRC колите не са връх на турбоколите с идиотска употреба?! Искрено се надявам да е така...

ето един маховик който бих си го сложил в хола само да си го гледам

http://f1-dictionary.110mb.com/wrc_drivetrain.html


Маховикът е акумулатор на енергия.... за сега само във формула 1 и експериментални коли се опитват да направят така тази енергия да се използва, когато е нужно, във всички други случай от спортните мотори се гони динамика и респонс... в моторспорта се изразходва... не се акумулира защото се хаби енергия ;)

весел ти е поста

Аз щото съм прос....... си сложих по тежък маховик,и оня грък английският му беше перфе,ама вие не сте разбрали защо аджеба слага по тежък маховик.

А ако е истина, че си разбрал от човека нещо, и че пък наистина си е направил по-тежък маховик, най-вероятно си има конкретна причина ;) човека


Важното е че има спор и в споровете се ражда истината :)

morfius
19-05-2011, 23:49
Темата за турбо дизел ли беше или аз се бъркам...
На дизела никой не ми отговори как ще се отрази на демпфера и на вибрациите лекия маховик?

vaklinator
20-05-2011, 00:02
щом тука има конструктори по-големи от хората в мотоспорта евала. Или WRC колите не са връх на турбоколите с идиотска употреба?! Искрено се надявам да е така...

ето един маховик който бих си го сложил в хола само да си го гледам

http://f1-dictionary.110mb.com/wrc_drivetrain.html


Маховика е акумулатор на енергия.... за сега само във формула 1 и експериментални коли се опитват да направят така тази енергия да се използва, когато е нужно, във всички други случай от спортните мотори се гони динамика и респонс... в моторспорта се изразходва... не се акумулира защото се хаби енергия;)

весел ти е поста


А ако е истина, че си разбрал от човека нещо, и че пък наистина си е направил по-тежък маховик, най-вероятно си има конкретна причина ;) човека


Важното е че има спор и в споровете се ражда истината :)

Не съм конструктор. Ама аджеба, защо хоратаще слагат излишни тежести на автомобилите си, което си е пари? Повтарям се и се извинявам.
Искам да кажа от опит още едно нещо. Началник съм в един цех за производство на **** та там имаме едни преси , които упражяват удар от 63 тона. Електродвигателя им е 1,5 киловата, а върти маховик над500 килограма / опитвах се да го тегля ,ама кантара ни е до 500/
Всъщност искам да кажа, че без този маховик тоя мотор никога няма да направи работен цикъл на пресата.
Много съм разговорлив и бъбрив, който иска да ми се обади. телефоните са ми долу в подписа.

Bobi_33
20-05-2011, 01:18
Не съм конструктор. Ама аджеба, защо хоратаще слагат излишни тежести на автомобилите си, което си е пари? Повтарям се и се извинявам.
Искам да кажа от опит още едно нещо. Началник съм в един цех за производство на **** та там имаме едни преси , които упражяват удар от 63 тона. Електродвигателя им е 1,5 киловата, а върти маховик над500 килограма / опитвах се да го тегля ,ама кантара ни е до 500/
Всъщност искам да кажа, че без този маховик тоя мотор никога няма да направи работен цикъл на пресата.
Много съм разговорлив и бъбрив, който иска да ми се обади. телефоните са ми долу в подписа.

А честотата на ударите каква е? Променлива ли е? Зото при ДВГ се гонят и обороти, а при високите обороти е желателно да има по-малко излишни тежести

Просто си мисля, че примерът (с пресата имам предвид) не е на място.

ФЕРАРИСТ
20-05-2011, 07:14
Не съм конструктор. Ама аджеба, защо хоратаще слагат излишни тежести на автомобилите си, което си е пари? Повтарям се и се извинявам.
За комфорт, и удобство - колата излиза от завода нова, обикновенно чиляк като си вземе нова кола очаква мека возия, плавно тръгване, удобен съединител и потегляне......за да си ходи мераклийски на работа и прочее.....

кучето
20-05-2011, 17:38
А честотата на ударите каква е? Променлива ли е? Зото при ДВГ се гонят и обороти, а при високите обороти е желателно да има по-малко излишни тежести

Просто си мисля, че примерът (с пресата имам предвид) не е на място.
Честотата на ударите при тази преса е малка и постоянна,но колегата просто дава пример,че маховика акумулира енергия и олеснява мотора при голяма тежест(натоварване).

Bobo
20-05-2011, 18:03
щом тука има конструктори по-големи от хората в мотоспорта евала. Или WRC колите не са връх на турбоколите с идиотска употреба?! Искрено се надявам да е така...

ето един маховик който бих си го сложил в хола само да си го гледам

http://f1-dictionary.110mb.com/wrc_drivetrain.html


Маховикът е акумулатор на енергия.... за сега само във формула 1 и експериментални коли се опитват да направят така тази енергия да се използва, когато е нужно, във всички други случай от спортните мотори се гони динамика и респонс... в моторспорта се изразходва... не се акумулира защото се хаби енергия ;)

весел ти е поста


А ако е истина, че си разбрал от човека нещо, и че пък наистина си е направил по-тежък маховик, най-вероятно си има конкретна причина ;) човека


Важното е че има спор и в споровете се ражда истината :)

Няма коструктори има прости - Аз и Дригата сме прости и затва сме с тежки маховици адънмъ?? На тебе и на Ици неможе цял живот някой да ви маха кифтетата от очите оправяйте се ;)

---------- Post added at 15:03 ---------- Previous post was at 15:01 ----------


А честотата на ударите каква е? Променлива ли е? Зото при ДВГ се гонят и обороти, а при високите обороти е желателно да има по-малко излишни тежести

Просто си мисля, че примерът (с пресата имам предвид) не е на място.

Е тука Боби частично е загатнал истината ... :moon::hehe:

vaklinator
20-05-2011, 19:13
А честотата на ударите каква е? Променлива ли е? Зото при ДВГ се гонят и обороти, а при високите обороти е желателно да има по-малко излишни тежести

Просто си мисля, че примерът (с пресата имам предвид) не е на място.

2 удара/сек. Примера си е много намясто даже

drigata
20-05-2011, 20:24
Добре сега едно въпросче към рабиращите......


Може ли да ми обясните как Хонда 1000РР вади такава мощ без маховик и си има перфектен празен ход???????

Георги Живков
20-05-2011, 23:01
Сигурно както при мотоциклетите-много коне и обороти,а нютоните ги няма.
http://catalog.auto.ru/catalog/motorcycle/card/28459.html

Bobi_33
21-05-2011, 00:50
2 удара/сек. Примера си е много намясто даже

Намясто ли? Това висока честота ли е? Я помисли при 8000 об/мин. ,при някой 4 цил. мотор примерно, колко удара имаш в секунда.

Аз смятам така: 8000 делено на 60 прави около 133 в период удара. Някъде около 66.5 пъти повече от пресата.

Furious 155
22-08-2011, 23:00
http://www.youtube.com/watch?v=JskRH-fnZxY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CUC3yKCpoJs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=w5OrO_E56tw

http://www.lunaticfringe.org/vwfox/mod/flywheel.html - малко описание и наблюдавания ефект.

:static:

Bobo
23-08-2011, 16:28
http://www.youtube.com/watch?v=JskRH-fnZxY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CUC3yKCpoJs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=w5OrO_E56tw

http://www.lunaticfringe.org/vwfox/mod/flywheel.html - малко описание и наблюдавания ефект.

:static:

Това как се форсира колата на място не виждам какво общо има с вървенето и смяната на скоростите.

А тоя батка дето си го пуснал отдоле като е сменил и кутията и маховика според мене нищо не е разбрал кое от какво се случва, тук таме има нещо вярно написано от него ;)

digitalundgrd
23-08-2011, 16:38
Тази вечер един виден рацер ще изкаже мнение как е вече с нова кутия и лек маховик ;)

CrazyElement
23-08-2011, 16:52
Тази вечер един виден рацер ще изкаже мнение как е вече с нова кутия и лек маховик ;)

Охохохо я раздуй малко....

Mind_Control
23-08-2011, 17:01
Защото в темата се говори за турбо кола,нищо че е турбо дизел.... По-лек махових,по-малко натоварване на мотора,по-малко изгорели газове който да завъртят оня ми ти сешоар,мързи ме да пиша повече пия от 14:00 днеска и ми дреме дали някой ще зацепи нещо,ама от 10 кила маховик сложите 2 кила на турбо дизел мноооооооооооооо шще вървииииииии :clap2:

Това май е отговорът на въпроса, защо на търбо кола се препоръчва по- тежък маховик. Поне ми звучи логично.

Jivko7777
23-08-2011, 17:12
Тази вечер един виден рацер ще изкаже мнение как е вече с нова кутия и лек маховик ;)

Еййй Радко най-накрая ще Ви шамари :mrgreen:

Васил Петров
23-08-2011, 20:20
Еййй Радко най-накрая ще Ви шамари :mrgreen:

Не е той. :hump:

Jivko7777
23-08-2011, 20:47
Не е той. :hump:

Васкоооо бързо да кажеш как е колата :go::mrgreen:

digitalundgrd
23-08-2011, 20:50
Аз ще ти кажа бре ;) Леб не им се яде на 530-ките в Дружба и околията :)

mladengsi
23-08-2011, 22:18
Искам да ви питам наистина усети ли се разлика на 145-цата на 400м. с лекия маховик? И аз минавам от 9+ на 6 и малко, много хора ми наговориха глупости, ама пък като гледам по чуждите форуми всички са за..

Bobo
23-08-2011, 22:22
Искам да ви питам наистина усети ли се разлика на 145-цата на 400м. с лекия маховик? И аз минавам от 9+ на 6 и малко, много хора ми наговориха глупости, ама пък като гледам по чуждите форуми всички са за..

Да колега на 400м ще усетиш осезаема разлика ;)

_power_
23-08-2011, 23:20
Да колега на 400м ще усетиш осезаема разлика ;)
Има ли ''-'' при по-лек маховик?

Furious 155
23-08-2011, 23:46
Има - почваш да караш с железни гащи...
Е чак пък толкова... колкото е по-лек, толкова по-трудно ще му е да се изскубне ;) Просто трябва да е балансиран и но проблемо.

digitalundgrd
23-08-2011, 23:56
Не знам...На мене така ми казаха и аз за това се отказах от това нещо наречено "лек маховик"...Пък и нали се носеше лафа, че губиш във високите :)

_power_
24-08-2011, 12:10
Аз сериозно попитах...

Abar7h
24-08-2011, 13:06
Има ли ''-'' при по-лек маховик?Да, има. Може при празен ход и много пуснати консуматори (най-вече при климатик) да има малки вибрации, или колебания в празния ход, но не кой знае какви. Също така няма да можеш да поддържаш стабилна скорост по магистралата. Ама пък ще си бръз! На 400м би трябвало да има доста голяма промяна във времената. Имаше една таблица, съставена за BMW 320 с M50 или M52, на която е сложен маховик от M20 без климатик, и с малко сметки беше изчислено, че на първа скорост колата ускорява така, сякаш е олекотена със 100кг, на втора с около 40, и натам не ги помня. Но това е при шестак и задно предаване...при нас не знам какви биха били тези стойности...

_power_
24-08-2011, 13:09
Да, има. Може при празен ход и много пуснати консуматори да има малки вибрации, или колебания в празния ход, но не кой знае какви. Също така няма да можеш да поддържаш стабилна скорост по магистралата. Ама пък ще си бръз! На 400м би трябвало да има доста голяма промяна във времената. Имаше една таблица, съставена за BMW 320 с M50 или M52, на която е сложен маховик от M20 без климатик, и с малко сметки беше изчислено, че на първа скорост колата ускорява така, сякаш е олекотена със 100кг, на втора с около 40, и натам не ги помня. Но това е при шестак и задно предаване...при нас не знам какви биха били тези стойности...
Разбрах и изетох и темата назад , мисля е придобих представа.

VFTI
24-08-2011, 15:29
Аз минах към 20хил км. с лек маховик. Преди 2-3 месеца го свалих и си сложих стандартния, като сега се замислям и усещам някои минуси за които Абарта може би е прав. С лекия маховик колата по-трудно задържаше опр. скорост. Примерно да я закова на 140-160км. все тръгва да бяга, педала е мн. по-чувствителен. И другото което сега забелязвам е че с лекия маховик потеглях от 1800 об, а без него от около 1300об. :):) Всичко друго съм го описвал :)


ЕДИТ:
Ами никога не съм вдигал над 200км. та незнам за макс скороста. Като скорост колата винаги си я е правила....

При превключване не съм имал никакъв проблем, както и при работа на място с включени всички консуматори :)

Bobo
24-08-2011, 15:31
Аз минах към 20хил км. с лек маховик. Преди 2-3 месеца го свалих и си сложих стандартния, като сега се замислям и усещам някои минуси за които Абарта може би е прав. С лекия маховик колата по-трудно задържаше опр. скорост. Примерно да я закова на 140-160км. все тръгва да бяга, педала е мн. по-чувствителен. И другото което сега забелязвам е че с лекия маховик потеглях от 1800 об, а без него от около 1300об. :):) Всичко друго съм го описвал :)

Кажи имаше ли разлика в превключването и в макс скороста?

Васил Петров
24-08-2011, 22:38
Лекия маховик за мен е много голям тунинг на мъртвия ТС.В града разхода ми падна с леко каране.Но е важно кай и как го е направил да няма после .....:hump:

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:35 ----------


Да, има. Може при празен ход и много пуснати консуматори (най-вече при климатик) да има малки вибрации, или колебания в празния ход, но не кой знае какви. Също така няма да можеш да поддържаш стабилна скорост по магистралата.

Пълни глупости!

Abar7h
24-08-2011, 23:14
Лекия маховик за мен е много голям тунинг на мъртвия ТС.В града разхода ми падна с леко каране.Но е важно кай и как го е направил да няма после .....:hump:

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:35 ----------



Пълни глупости!Еее не знам, аз за коли не съм учил все пак! :mrgreen: Да чуем изказването на старши научен сътрудник към БАН Василчо Петров по въпроса! :D:D

Васил Петров
24-08-2011, 23:18
Еее не знам, аз за коли не съм учил все пак! :mrgreen: Да чуем изказването на старши научен сътрудник към БАН Василчо Петров по въпроса! :D:D

Ми все пак съм те засичал по сервизите и съм видел колко знаеш.
Ма със стена не се спори.

Само да ти кажа че почти 2 години карам с лек ммаховик и такива работи не съм забелязал дето си ги написъл. Даце имам понижение в разхода градско.

Abar7h
24-08-2011, 23:23
Ми все пак съм те засичал по сервизите и съм видел колко знаеш.
Ма със стена не се спори.

Само да ти кажа че почти 2 години карам с лек ммаховик и такива работи не съм забелязал дето си ги написъл. Даце имам понижение в разхода градско.Не бе айде да спорим! Вдигни носа от своята кола, и се огледай. Погледни например насам: http://www.youtube.com/watch?v=JskRH-fnZxY Не ми се търси повече в тубата, ама има хиляди, ако ти се занимава виж ги. Или питай Бобо да ти обясни.

Васил Петров
24-08-2011, 23:28
Не бе айде да спорим! Вдигни носа от своята кола, и се огледай. Погледни например насам: http://www.youtube.com/watch?v=JskRH-fnZxY Не ми се търси повече в тубата, ама има хиляди, ако ти се занимава виж ги. Или питай Бобо да ти обясни.

Ей няма кой да питам аз съм минал по тоя път.Всеки двигател е сам по себе си идентичен.Ма аз какво да обяснявам на начетеня човек дето учи за двигатели или за гумаджия.

Abar7h
24-08-2011, 23:33
Ей няма кой да питам аз съм минал по тоя път.Всеки двигател е сам по себе си идентичен.Ма аз какво да обяснявам на начетеня човек дето учи за двигатели или за гумаджия.Вярно е, че при всеки двигател, както и при всяка степен на олекотяване страничните ефекти са различни. Затова ако си обърнал внимание в началото на поста ми съм написал (не написЪл), че може да се наблюдават, а не че това е нещо задължително. Затова преди да правиш генерални заключения, чети хубаво. ;)

Furious 155
25-08-2011, 00:35
Alfa Romeo 147 3.2V6 Race flywheel
http://www.ttvracing.com/Alfa32Lv6147outbalance%20flywheel.jpg

коментари?

п.п. - тук са и другите артикули - http://www.ttvracing.com/newproductspage.html

Bobo
25-08-2011, 16:10
Alfa Romeo 147 3.2V6 Race flywheel
http://www.ttvracing.com/Alfa32Lv6147outbalance%20flywheel.jpg

коментари?

п.п. - тук са и другите артикули - http://www.ttvracing.com/newproductspage.html

Този който си показал е за състезателен многодисков съединител;) Иначе какви коментари искаш аз имам маховик на тази фирма?

badmadafaka
25-08-2011, 16:52
lol На тоя сайт като гледам някои от снимките, тия маховици май са по-леки от феродовите/керамичните дискове на съединителите които ще им се лепнат отгоре :notify:

ФЕРАРИСТ
25-08-2011, 17:07
lol На тоя сайт като гледам някои от снимките, тия маховици май са по-леки от феродовите/керамичните дискове на съединителите които ще им се лепнат отгоре :notify:
Потвърждавам.....

detelazurno
25-08-2011, 18:02
Вярно е, че при всеки двигател, както и при всяка степен на олекотяване страничните ефекти са различни. Затова ако си обърнал внимание в началото на поста ми съм написал (не написЪл), че може да се наблюдават, а не че това е нещо задължително. Затова преди да правиш генерални заключения, чети хубаво. ;)

Физиката идва сложна наука за доста хора. Не се хаби напразно ;)

Mind_Control
26-08-2011, 11:08
Чесно казано силно ме съмнява в тая тема да пише повече от 1 човек, който може да докаже тезата си на база на изчисления. Всеки е чул нещо от някъде или пише от емпиричния опит, който е натрупал, което обаче не означава, че щом при една кола е така, то и при другата ще е същото.

Васил Петров
26-08-2011, 11:29
Точно заради това не си слагайте леки маховици на атмосферките.Преебават се нямат празен ход,немогат да качват баири и прочие. :kicking:

Mind_Control
26-08-2011, 14:15
Точно заради това не си слагайте леки маховици на атмосферките.Преебават се нямат празен ход,немогат да качват баири и прочие. :kicking:

Напротив, нека си слагат, но преди това да са се консултирали не с гаражни майстори, а с инженери проектирали маховик, точно за тяхната кола. Което е скъпо удоволствие разбира се. Или да карат на емпиричния метод, които дава добри резултати, но трябва повечко свободно време да има човек, за да си прави различни експерименти.

drigata
26-08-2011, 14:26
Напротив, нека си слагат, но преди това да са се консултирали не с гаражни майстори, а с инженери проектирали маховик, точно за тяхната кола. Което е скъпо удоволствие разбира се. Или да карат на емпиричния метод, които дава добри резултати, но трябва повечко свободно време да има човек, за да си прави различни експерименти.

Добре де,по твоята логика всеки захванал се с тунинг на неговият двигател е обречен на неуспех,защото инженерите са били сметнали ,че тоз двигател трябва да е 100 коня,ама бай милчо решил да го направи 200 коня?

Или трябва бай ти милчо да се консултира с инженерите измислили този двигател?

По този начин на мислене трябва всички да сложим демпферни маховици и да се въоражим с търпение докато стигнем 100 км/ч.

Abar7h
26-08-2011, 15:14
Добре де,по твоята логика всеки захванал се с тунинг на неговият двигател е обречен на неуспех,защото инженерите са били сметнали ,че тоз двигател трябва да е 100 коня,ама бай милчо решил да го направи 200 коня?

Или трябва бай ти милчо да се консултира с инженерите измислили този двигател?

По този начин на мислене трябва всички да сложим демпферни маховици и да се въоражим с търпение докато стигнем 100 км/ч.Ами ако бай милчо няма до себе си необходимата книга (или нужните знания) би му било доста полезно да се посъветва с инженери по ДВГ. Иначе наистина никога няма да постигне оптимални резултати. А пък точно формули за изчисление на инерционен момент на маховик има в почти всеки един учебник по ДВГ...

drigata
26-08-2011, 15:30
Ами ако бай милчо няма до себе си необходимата книга (или нужните знания) би му било доста полезно да се посъветва с инженери по ДВГ. Иначе наистина никога няма да постигне оптимални резултати. А пък точно формули за изчисление на инерционен момент на маховик има в почти всеки един учебник по ДВГ...

Моля да ги публикуваш тук,ако обичаш(формулите за инерционен момент на маховик).

Abar7h
26-08-2011, 15:56
Моля да ги публикуваш тук,ако обичаш(формулите за инерционен момент на маховик).Спрямо конкретен двигател, или по принцип?

Mind_Control
26-08-2011, 16:30
Добре де,по твоята логика всеки захванал се с тунинг на неговият двигател е обречен на неуспех,защото инженерите са били сметнали ,че тоз двигател трябва да е 100 коня,ама бай милчо решил да го направи 200 коня?

Или трябва бай ти милчо да се консултира с инженерите измислили този двигател?

По този начин на мислене трябва всички да сложим демпферни маховици и да се въоражим с търпение докато стигнем 100 км/ч.

Не случайно казах, че може и по емпиричния метод да се действа, както предполагам ти правиш :)
Нали знаете- има много пътища за постигане на даден резултат и не само един е правилен. Но само един е най- краткият.

drigata
26-08-2011, 17:01
Спрямо конкретен двигател, или по принцип?


По принцип.



Не случайно казах, че може и по емпиричния метод да се действа, както предполагам ти правиш :)
Нали знаете- има много пътища за постигане на даден резултат и не само един е правилен. Но само един е най- краткият.


По този начин ,не поствяш ли всички бензинови и дизелови двигатели под един знаменател?


Защото всеки двигател е специфичен сам за себе си,било то като изработка или като тунинговане,но общо взето всичко се върти до опит и знание.

Незнам колко си експериментирал с маховици,но моя скромен опит и знание се разгръща от 8,1кг до 3,5кг и това е.

oem
26-08-2011, 17:12
Аз знам тука една кола където върви без маховик. Само със фланец. 1500 об. и е празния ход и не знае на кой свят е. Върви на 10 000 об. без проблем. :big_flowers:

Поддържането на еднаква скорост на прав път не е особен проблем. Единственото кофти е, че върнеш ли газта все едно натискаш спирачки. :balloon:

Abar7h
26-08-2011, 17:12
Аз знам тука една кола където върви без маховик. Само със фланец. 1500 об. и е празния ход и не знае на кой свят е. Върви на 10 000 об. без проблем. :big_flowers:

Поддържането на еднаква скорост на прав път не е особен проблем. Единственото кофти е, че върнеш ли газта все едно натискаш спирачки. :balloon: Васил Петров каза, че тва не е верно бе, кажи му на тоя човек, че така му се струва!
Иначе: Iz=1/2mR^2 - масов инерционен момент

oem
26-08-2011, 17:19
Всичкото хубаво ама... не че защитавам нечия теза, но тази формулка как точно би ти свършила работа не знам. С резултата от нея какво ще знаеш в същност? Една стойност която какво ще ти подскаже?

Един проект трябва да има цел за да ти послужи стойността от тази формула. Целта също се има стойност. :)

Abar7h
26-08-2011, 17:23
Всичкото хубаво ама... не че защитавам нечия теза, но тази формулка как точно би ти свършила работа не знам. С резултата от нея какво ще знаеш в същност? Една стойност която какво ще ти подскаже?

Един проект трябва да има цел за да ти послужи стойността от тази формула. Целта също се има стойност. :)Дригата попита за нея, като имаш конкретен двигател формулите са съвсем различни, мога и тях да пусна ако искате...

detelazurno
26-08-2011, 17:44
Всичкото хубаво ама... не че защитавам нечия теза, но тази формулка как точно би ти свършила работа не знам. С резултата от нея какво ще знаеш в същност? Една стойност която какво ще ти подскаже?

Един проект трябва да има цел за да ти послужи стойността от тази формула. Целта също се има стойност. :)

Е, на всеки е ясно, че само с 1 формула не може да се направи цял проект. Това е просто основната форумлка, която дава отговор на онзи толкова "спорен" въпрос - губи ли се от инерцията при намаляване на теглото?!

drigata
26-08-2011, 18:48
Васил Петров каза, че тва не е верно бе, кажи му на тоя човек, че така му се струва!
Иначе: Iz=1/2mR^2 - масов инерционен момент

Само ,че тази формула е за инерционният момент на всички конструктивни елементи,а не само за маховика.

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:40 ----------


Аз знам тука една кола където върви без маховик. Само със фланец. 1500 об. и е празния ход и не знае на кой свят е. Върви на 10 000 об. без проблем. :big_flowers:

Поддържането на еднаква скорост на прав път не е особен проблем. Единственото кофти е, че върнеш ли газта все едно натискаш спирачки. :balloon:

Батенце,тука връзката между маховика и 10000 оборота е много малка,да не казвам незначителна.

Там нещата се свеждат до олекотени възвратнопостапателни елементи,колянов вал и значително намаляване на триенето,за главата всеки се досеща какви са били интервенциите.