PDA

View Full Version : Случаят "Йордан Опиц"



koolio
14-03-2010, 15:38
Ето материалите:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=385042

http://209.85.135.132/search?q=cache:3oXxQ9qEMuwJ:bg.altermedia.info/%3Fp%3D11512+%22%D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0% BD+%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%86%22&cd=22&hl=bg&ct=clnk&gl=bg

Айде коментирайте "справедливостта" и "съразмерността" на наказанието.

Бобби
14-03-2010, 16:07
Тия неща би трябвало да ги разбираш най добре ....не би трябвало да си харчил напразно пари за обучение!
Мое мнение е че иконописеца е изпущил и за тия неща е недопостимо да извърши убиство!!!!
Бих оправдал някой ако го е извършил при неизбежна самоотбрана или като отмаъщение, но ако отмъстява за същото.
п.п. това си е мое виждане, но закона го талкува.с много членчета и алиней...

koolio
14-03-2010, 16:12
Тия неща би трябвало да ги разбираш най добре ....не би трябвало да си харчил напразно пари за обучение!
Мое мнение е че иконописеца е изпущил и за тия неща е недопостимо да извърши убиство!!!!
Бих оправдал някой ако го е извършил при неизбежна самоотбрана или като отмаъщение, но ако отмъстява за същото.
п.п. това си е мое виждане, но закона го талкува.с много членчета и алиней...

Ами аз с наказателно право принципно не се занимавам, но още имам някакви пресни знания от унито. ;)
Та според тях това е или задържане на престъпник, или превишаване правата при неизбежна отбрана. Но не и умишлено убийство.

Ето един по-сериозен анализ:
http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=10702

Бобби
14-03-2010, 16:40
Ами аз с наказателно право принципно не се занимавам, но още имам някакви пресни знания от унито. ;)
Та според тях това е или задържане на престъпник, или превишаване правата при неизбежна отбрана. Но не и умишлено убийство.

Ето един по-сериозен анализ:
http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=10702
Малко ме просветли......но неизбежна отбрана, аз го разбирам съвсем просто:...някой ако ми извади хладно или огнестрелно оръжие и ако аз имам същото да успея да го използвам преди него, за да не се окажа труп....при директна заплаха...а това което се тълкува в съда е последствие......има случай, където от невинен те изкарват виновен.....много рядко но има и в най правовите държави.....а у нас.....не бих казал, че истината възтъжествува винаги.....не съм запознат със съдебните закони, но може и на тях да се дължи ако не са изчистени....
п.п. Коле не ме вкарвай в неща, където не отбирам а действам първично...:))..тоез под подразбиране

mordohy
14-03-2010, 18:40
Колкото и да е тъжно за художника, той не го е застрелял при непосредствена опасност за живота, а когато крадеца е бягал!
Така, че ще го отнесе, ако не се пледира за нещо друго!
Наистина у нас имаше закон, който позволяваше да застрееляш всеки, който е проникнал в имота или жилището ти, но трая само половин година и го премахнаха!
Това води до много неприятни изводи, но е факт!

koolio
14-03-2010, 21:09
Чл. 12а. (1) (Нов - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Не е общественоопасно причиняването на вреди на лице, извършило престъпление при неговото задържане за предаване на органите на властта и предотвратяване на възможността за извършване на друго престъпление, ако няма друг начин за неговото задържане и ако при това задържане не е допуснато превишаване на необходимите и законосъобразни мерки.
(2) Необходимите мерки за задържане на лице, извършило престъпление, се превишават тогава, когато има явно несъответствие между характера и степента на обществената опасност на извършеното от задържаното лице престъпление и обстоятелствата по задържането, както и когато на лицето без необходимост се причинява явно прекомерна вреда. В тези случаи наказателна отговорност се носи само в случаите на умишлено причиняване на вредата.

fade
14-03-2010, 21:31
Колкото и да е тъжно за художника, той не го е застрелял при непосредствена опасност за живота, а когато крадеца е бягал!
...
Адаш, газовите пистолети нямаха ли в цевта преграда... как е изстрелял стоп патрон... пък и съм чувал, че стоп патрона под 2-3м (преди да се е отворила торбичката) си има почити същата пробивна сила като нормален. Ако го е пушнал от близо може и да...
Ама пък... да те тормозят с години и да не можеш да се защитиш... това също не го разбирам. Жалко за човека! :sad:

fred
14-03-2010, 21:41
Отделно матерялът е различен, само някои руски модели издържат на налягането на патрона=
Но такива случаи трябва да бъдат решавани в полза на лицето, което се е защитило.Частната собственост и посегателството срещу нея трябва да бъде защитено. Особено в сегашното ни състояние.

renyx
15-03-2010, 18:30
Частната собственост и посегателството срещу нея трябва да бъде защитено. Особено в сегашното ни състояние.

Напълно съм съгласен.Трябва да си върнат закона.Щом ти е влязъл в къщата или апартамента гърмиш го и това е.
Сега дори и кучето ти да го захапе , крадеца пак ще те осъди, нищо че е влязъл да те краде.

Crusader
15-03-2010, 19:25
Адаш, газовите пистолети нямаха ли в цевта преграда... как е изстрелял стоп патрон... пък и съм чувал, че стоп патрона под 2-3м (преди да се е отворила торбичката) си има почити същата пробивна сила като нормален. Ако го е пушнал от близо може и да...
Ама пък... да те тормозят с години и да не можеш да се защитиш... това също не го разбирам. Жалко за човека! :sad:

Не всички газови имат, например някои револвери нямат преграда в цевта, на други е втулка която се развива, реално погледнато налягането на куршум можеха да издържат руските Иж 78-9 или 79-8 /не помня точно/, но това си бяха бойни ПМ, които не са минали тестовете на поточната линия /а те са снети от продажба от началото на века/, в България масовите пистолети ГСО са турски боклуци, които едва ли биха издържали налягането на боен куршум, но пък "стоп"-а си е дна пластмасова турбичка със съчми и няма няма такова налягане

koolio
15-03-2010, 22:59
А мое ли да ви замола да си направите тема за оръжия, а в тази да говорим по същество?

morfius
15-03-2010, 23:05
А мое ли да ви замола да си направите тема за оръжия, а в тази да говорим по същество?

По юридическо или по фактическо същество?
Тя тая работа няма как да преценим тук дали е имала общо с неизбежната самоотбрана, оня накъде е бягал, че да излезе като да го е нападнал.
Тия неща със задържането хич не са ми ясни... за това не ги и коментирам.

Фактическите проблеми са други... престъпниците в затвора не влизат, но обикновен човек осмелил се да се опълчи на тях и нарушил закона моментално бива окошарен.
А медиите насаждат тезата, че нямаме право да се пазим, за да не идем в пандиза...
Извода мисля е ясен на всички, ана си рупаме ли рупаме.

ФЕРАРИСТ
15-03-2010, 23:05
При сегашното прилагане на закона(не самия закон като текст, а неговото прилагане и тълкуване), да имаш пищов и да се самоотбраняваш неизбежно е най - добре да напълниш краката и капачките на нападателя с олово, в най - лошия случай областа под пъпа......иначе жална ти майка ако нямаш връзки, не си човек на голям човек, и неща от сорта.......мен отдавна вече ме е страх да отвъртя някой токат на някой дето ме изнерви, че не го знам дали няма да падне на главата си, вместо на задните си джобове......

morfius
15-03-2010, 23:09
При сегашното прилагане на закона(не самия закон като текст, а неговото прилагане и тълкуване), да имаш пищов и да се самоотбраняваш неизбежно е най - добре да напълниш краката и капачките на нападателя с олово, в най - лошия случай областа под пъпа......иначе жална ти майка ако нямаш връзки, не си човек на голям човек, и неща от сорта.......мен отдавна вече ме е страх да отвъртя някой токат на някой дето ме изнерви, че не го знам дали няма да падне на главата си, вместо на задните си джобове......

Да де, ама после тоя ще го пуснат, ще дойде да те застреля или тероризира или ако иска да е пълна гаврата ще те осъди, че си го повредил виждаш ли а той само искал да ти разгледа колекцията от Алфи 1:43 :crazy:

И така м/у чука и наковалнята най-лесно се управлява уплашено стадо.

Mind_Control
16-03-2010, 09:29
Да де, ама после тоя ще го пуснат, ще дойде да те застреля или тероризира или ако иска да е пълна гаврата ще те осъди, че си го повредил виждаш ли а той само искал да ти разгледа колекцията от Алфи 1:43 :crazy:

И така м/у чука и наковалнята най-лесно се управлява уплашено стадо.

Затова трябва да го оставиш инвалид за цял живот, за да не може и близалка от дете да открадне, като излезе.

Pinky
16-03-2010, 10:24
Стига бе, идиотско е да го защитавате тоя. Няма нито юридическа, нито фактическа самоотбрана, ако трябва да ползвам израза на Митко. Престъпността е ужасна, но това определено не е начина за справяне. Това е варварска история.
Много добре знаете, че не са толкова черни нещата, колкото много се опитват да ги изкарат. Имаме некомпетентна полиция, заядлива и злобна, факт. Съдът няма полза да тормози излишно гражданите за сметка на дребни крадци.

Furious 155
16-03-2010, 10:36
Чл. 12а. (1) (Нов - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Не е общественоопасно причиняването на вреди на лице, извършило престъпление при неговото задържане за предаване на органите на властта и предотвратяване на възможността за извършване на друго престъпление, ако няма друг начин за неговото задържане и ако при това задържане не е допуснато превишаване на необходимите и законосъобразни мерки.
(2) Необходимите мерки за задържане на лице, извършило престъпление, се превишават тогава, когато има явно несъответствие между характера и степента на обществената опасност на извършеното от задържаното лице престъпление и обстоятелствата по задържането, както и когато на лицето без необходимост се причинява явно прекомерна вреда. В тези случаи наказателна отговорност се носи само в случаите на умишлено причиняване на вредата.
впечатленията които оставят в мен тези текстове, са че си в ръцете на адвокатите... няма точно определена граница и каквото успеят да докажат - това е!

koolio
16-03-2010, 15:14
Стига бе, идиотско е да го защитавате тоя. Няма нито юридическа, нито фактическа самоотбрана, ако трябва да ползвам израза на Митко. Престъпността е ужасна, но това определено не е начина за справяне. Това е варварска история.
Много добре знаете, че не са толкова черни нещата, колкото много се опитват да ги изкарат. Имаме некомпетентна полиция, заядлива и злобна, факт. Съдът няма полза да тормози излишно гражданите за сметка на дребни крадци.

Ми хубаво, аз съм идиот и го защитавам.
А юридическа самоотбрана принципно не съм чувал да има. Има фактическа самоотбрана, която се подвежда под юридически текст.
Законът, в тези му части - за неизбежната отбрана и за задържането на престъпник си е много добър. Но се прилага извратено и превратно. Защото ако съдът почне да оправдава хората, осъществили законните си права в такива ситуации, все повече ще започнат да го правят. И на закриляните от държавата мутри ще им стане леко притеснително. В това е цялата работа. Иначе е много лесно да се правим на правозащитници.

Mind_Control
16-03-2010, 15:51
Ми хубаво, аз съм идиот и го защитавам.
А юридическа самоотбрана принципно не съм чувал да има. Има фактическа самоотбрана, която се подвежда под юридически текст.
Законът, в тези му части - за неизбежната отбрана и за задържането на престъпник си е много добър. Но се прилага извратено и превратно. Защото ако съдът почне да оправдава хората, осъществили законните си права в такива ситуации, все повече ще започнат да го правят. И на закриляните от държавата мутри ще им стане леко притеснително. В това е цялата работа. Иначе е много лесно да се правим на правозащитници.

Проблемът не е, че са го осъдили него, а че човек задържан 96 пъти е на свобода. Нека го осъдят щом е стрелял неправомерно, но нека и крадците да влизат в затвора и то за дълго, не за някакви смешни 1-2 години, а не само гражданите защитавали собствеността си.

Pinky
16-03-2010, 17:49
Ми хубаво, аз съм идиот и го защитавам.
А юридическа самоотбрана принципно не съм чувал да има. Има фактическа самоотбрана, която се подвежда под юридически текст.
Законът, в тези му части - за неизбежната отбрана и за задържането на престъпник си е много добър. Но се прилага извратено и превратно. Защото ако съдът почне да оправдава хората, осъществили законните си права в такива ситуации, все повече ще започнат да го правят. И на закриляните от държавата мутри ще им стане леко притеснително. В това е цялата работа. Иначе е много лесно да се правим на правозащитници.


Най-напред да уточня, че не смятам защитаващите тезата за идиоти, а постъпката за идиотска, като израз.

По същество. Проблемът не е в защитата. Проблемът е, че този е стрелял като отмъщение след фактическата кражба/проникване. Това е и трябва да е наказуемо сурово. Зъб за чене не може да бъде поддържана филосовия. Или както казва моя добър приятел Ганди за по-лекия вариант, "Око за око прави целия свят сляп."

mordohy
16-03-2010, 20:42
Адаш, газовите пистолети нямаха ли в цевта преграда... как е изстрелял стоп патрон... пък и съм чувал, че стоп патрона под 2-3м (преди да се е отворила торбичката) си има почити същата пробивна сила като нормален. Ако го е пушнал от близо може и да...
Ама пък... да те тормозят с години и да не можеш да се защитиш... това също не го разбирам. Жалко за човека! :sad:
През газов пищов изобщо не можеш да изстреляш стоп-патрон.Стоп-патрона си е съвсем истински патрон .Обикновенно се състои от мрежичка със ситни сачми вътре.Отгоре е обвит с пластмаса, която се предполага, че ще изгори в цевта.В зависимост от патрона и пистолета(на какъв принцип му е автоматиката), от близко разстояние стоп-патрона е с по-голямо поражение от обикновенния.Ако е револвер,на близка дистанция направо отнася глави,ръце или каквото там му падне!
Сега по казуса.Правилно се спомена, че е застрелял крадеца при бягството му.Това не е неизбежна отбрана.Така всеки с пищов ще трепе всеки, който не му е угоден с претекста, че е крадец!
Има доста постановления на Върховния Съд, които в ролята си на казуси са задължителни за останалите съдебни състави.
Гадно е да не можеш да защитиш имота и собствеността си,но обратното в тоя казус води до много по-големи поражения!
По принцип оръжие,дори и от полицията,се използва при престъпления, за които се полага над 5 години затвор!
Да застреляш човек за една тиква или пазва череши,не е по-добрия вариант!
Темата е гадна, ама нека бъдем реалисти!

alfamicin
17-03-2010, 09:05
Човека,който е стрелял сам казва,че крадецът е бягал!
И аз мисля,че не е самоотбрана!
Смея да твърдя,че човк когато е в състояние на афект,може да да извърши невероятни глупости,за които после да съжалява!
Защо не си купувам пистолет?
Защото не мисля да стрелям.Изобщо!
И защото не съм сигурен какво може да стане ако съм афектиран или ядосан на някой!

Mind_Control
17-03-2010, 10:18
Човека,който е стрелял сам казва,че крадецът е бягал!
И аз мисля,че не е самоотбрана!
Смея да твърдя,че човк когато е в състояние на афект,може да да извърши невероятни глупости,за които после да съжалява!
Защо не си купувам пистолет?
Защото не мисля да стрелям.Изобщо!
И защото не съм сигурен какво може да стане ако съм афектиран или ядосан на някой!

Вие в ред ли сте? Престъпникът влиза ограбва ви, изнасилва приятелката ви и вие няма да му напълните задника с олово, пък ако ще след това и в затвора да ви вкарат? :shoot:

Pinky
17-03-2010, 10:32
Извърташ. Случаят е много по-различен.
Представи си следната ситуация: някой влиза в градината ти на вилата да си откъсне 2 джанки без твое разрешение. Неправилно, но не можеш да го убиеш за това му деяние, еле пък докато се опитва да се измъкне. Наказание се полага, но то не може да е смърт за всяко дребно нещо.

Mind_Control
17-03-2010, 10:58
Извърташ. Случаят е много по-различен.
Представи си следната ситуация: някой влиза в градината ти на вилата да си откъсне 2 джанки без твое разрешение. Неправилно, но не можеш да го убиеш за това му деяние, еле пък докато се опитва да се измъкне. Наказание се полага, но то не може да е смърт за всяко дребно нещо.

Едно е да ти влезе в градината, друго е да ти разбие вратата на апартамента, да ти обърне всичко с краката нагоре и това да ти се случва за 5-ти път примерно. И отделно тоя хубостник да е задържан 95 пъти.

Pinky
17-03-2010, 11:03
Добре де, теб като те ядоса някой на работа, после пребиваш ли си жената и детето?
Дай да започнем от там.

Mind_Control
17-03-2010, 11:21
Добре де, теб като те ядоса някой на работа, после пребиваш ли си жената и детето?
Дай да започнем от там.

Не :) но не виждам връзката. Или искаш да кажеш, че не е виновен крадеца, че предит това са ме обирали 5 пъти? Щом съм го хванал там, значи е достатъчно виновен и ако пистолета ми е единствения вариант да го спра, то ще стрелям по него. Разбира се не в главата, ще гледам да е в краката. Тука вече опира и до това, колко добър стрелец си.

Но ако говорим специално за мен- аз затова няма да си извадя никога разрешително за пистолет или да си купя газов- за да не се забъркам в такива ситуации.

Pinky
17-03-2010, 11:53
Точно това имам предвид. Исус е един и друг не е редно да изкупва греховете на целокупното човечество. Не може да отмъщаваш на някого, защото преди това други са грешили.
Знам колко е неприятно - мен два пъти са ме обирали и естествено бих направил опит да задържа някого, ако го спипам. Но това не става със стрелба по хората.

alfamicin
17-03-2010, 19:36
Вие в ред ли сте? Престъпникът влиза ограбва ви, изнасилва приятелката ви и вие няма да му напълните задника с олово, пък ако ще след това и в затвора да ви вкарат? :shoot:
Ако е застрашен живота на някой от близките ми или ако влезне насилник,както казваш,ще го гръмна!
И без да протестирам ще си нося последствията,според закона!
Но в конкретния случай не е така!
Изобщо не оправдавам крадеца,мен са ме обирали,даже съм хващал наркоман в двора си.
Той трябва да е в затвора,но това е друга тема!
Но никой няма право да убива,без съд и присъда,заради кражба!
Хора,не забравяйте,че дори тези крадци имат родители и близки хора!
Не дай боже,на някой детето да се провали и да тръгне по този път и да го сполети тази съдба!
Как би се почуствал родител,на наркоман примерно,ако разбере че детето му е мъртво,защото някой е решил да раздава правосъдие с пистолет?

mordohy
17-03-2010, 19:58
Вие в ред ли сте? Престъпникът влиза ограбва ви, изнасилва приятелката ви и вие няма да му напълните задника с олово, пък ако ще след това и в затвора да ви вкарат? :shoot:
Аз на такъв бих му напълнил задника и с друго,но тука говориме за крадец, а не насилник и убиец!
Баланса в тая тема е много тънък!

търтей
18-03-2010, 00:20
Много моля кротко с расистките изказвания! Последно предупреждение - при повторни подобни неща ще следва дълъг бан. Това е становище на модераторския съвет и не търпи обсъждане. Благодаря за разбирането.

Crusader
18-03-2010, 08:49
ОК вземам си бележка!
[...]