PDA

View Full Version : Не боледувайте, ако сте осигурени!



pinkmousy
31-03-2010, 17:06
'На заседанието на МС днес като мярка №60 бе утвърдена промяна в начина на изплащане на болничните, при което първите два дни ще бъдат за сметка на работодателя, а третият - за сметка на работника (тоест няма да се плаща)'.
Това разби и последните ми илюзии, че живея в някаква държава, че съм някакъв гражданин и че имам някакви права...

Perdaha
31-03-2010, 17:19
Това е просто поредното доказателство къде сме и защо оставаме и ще оставаме все по-малко то тук става все по непоносимо за живеене(ако въобще тва тук може да се нарече живот)

morfius
31-03-2010, 17:23
Това го споменах в другата тема за "новите" управляващи... татовото гадиборд тотално се омазва.
И как тънко само го промъкнаха покрай неуспешния "импутмънт" на Първанов :whistle:

pinkmousy
31-03-2010, 17:24
Съжалявам, ако съм повторила някого :( Бях ужасено-обезмълвена...

morfius
31-03-2010, 17:32
То си е шокиращо... имало било злоупотреби за това като се разболеете, няма да ви се плаща :sniper:
Все едно лекарствата без пари ни ги дава някой или лечението е абсолютно безплатно.
Вместо да настъпят касата и самозабравилите се фармацевтични фирми... пак дерат стадото.
Нищо ново всъщност.

dimo
31-03-2010, 17:37
Плащат със закъснение ,плащат малко, а сега искат и ако може да не плащат...

pinkmousy
31-03-2010, 17:37
Не че съм расистка, но според мен ако спрат социалните помощи и т.н. на циганите, ще стигнат парите в бюджета. И тогава ще мога да си боледувам, защото съм платила осигуровки за години болнични... Ама който го е измислил това за солидарния труд и солидарното харчене, хич не е бил прост... само мързелив. И не е предвидил циганите

georgyg
31-03-2010, 17:52
pinkmousy - не се притеснявай, те не са на помощи, просто всички са самотни многодетни майки и НИЩО НЕ ПЛАЩАТ така или иначе.

п.с. Не е луд този, който яде баницата.

DerMeister
31-03-2010, 18:03
И като им спрат помощите и те разчекнат с два сатъра на някоя спирка, понеже са умрели от глад, вече няма да ти трябва здравно осигуряване.

Никога нищо не е черно и бяло, има и нюанси на сивото.

morfius
31-03-2010, 18:13
И като им спрат помощите и те разчекнат с два сатъра на някоя спирка, понеже са умрели от глад, вече няма да ти трябва здравно осигуряване.

Никога нищо не е черно и бяло, има и нюанси на сивото.

А защо само в тази група глада води до желание за убийство или изнасилване да се запиташ?

---------- Post added at 18:13 ---------- Previous post was at 18:11 ----------


Не че съм расистка, но според мен ако спрат социалните помощи и т.н. на циганите, ще стигнат парите в бюджета. И тогава ще мога да си боледувам, защото съм платила осигуровки за години болнични... Ама който го е измислил това за солидарния труд и солидарното харчене, хич не е бил прост... само мързелив. И не е предвидил циганите

Не става дума за циганите или по-точно не става дума само за циганите... системата трябва да се промени в посока намаляване на хрантутенето... а осигурителната по-специално към строго лимитиране на солидарността.

DerMeister
31-03-2010, 18:31
А защо само в тази група глада води до желание за убийство или изнасилване да се запиташ?
Ами аз не мисля, че е само в тази.

търтей
31-03-2010, 19:40
Обичам активните мероприятия ...

ФЕРАРИСТ
31-03-2010, 21:48
Аз не боледувам, и не се осигурявам здравно, не съм засегнат особенно, но все повече се убеждавам че преди 1990 година здравеопазването беше по на ниво......

morfius
31-03-2010, 22:08
Обичам активните мероприятия ...

Почнах да се оригвам от такива напоследък :hvala:

fred
31-03-2010, 22:50
Абе откакто умориха преждевременно баща ми, който е лекар и професор и т.н. също мисля, че у нашите болници нищо добро не те чака....Такова безхаберие и анархия не съм преполагал че съществуват у нашите "елитни" болници, какво ли остава за неелитните.

mirchozo
31-03-2010, 23:06
Както казваше един мой познат, "като знам аз какъв съм инженер, как да отида на доктор", но това е друга тема...

Всеки ден се учудвам от действията на нашето правителство, пускат някакъв си "импийчмънт" (болшинството изобщо не знае значението на думата, вкл и аз, дори незнам дали правилно го написах) , после вадят накоя " кирлива риза" нa предното правителство, ДДС-та на 22% и т.н. , а какво става всъшност - отклоняват общественото внимание и правят квот си искат.

Дали е възможно европейския съюз някога да наложи служебно правителство у нас (ама от европейски депутати), щото който и да дойде на власт нещата са си все същите, дори все по-назле отиват.Аз бих гласувал за тях без да се замисля...

detelazurno
31-03-2010, 23:44
Мда... И винаги излизат с номера, че това са дребни разходи. Както направиха с инсулина например. Сега диабетиците си доплащат по 5 лева на пълнителче. Като използва по 5-8 (примерна бройка) пълнителчета на месец още 25 до 40 лева (може по-малко, а може и повече, индивидуално е) ей така изхвърчат и това го направиха точно с такова обяснение. Една лелка на някаква пресконференция каза, че 5 лева не били чак толкова много и затова касата решила, че пациентите могат да ги покриват. И понеже договорите с фирмите производители са им толкова прекрасни, че това не важи за всички инсулини да видите как бабаите и дядовците ще искат да преминат на друг вид защото той не се бил плащал. Е да де, ама то преминаването не става току така....там вече е една дебела работата. Та тая работа тука същата. Щом сте решили да боледувате повече от 2 дни значи ще си плащате! Само дето диабетиците нямат право да избират колко време да боледуват. То си им е за цял живот!
Очаквайте скоро данък чорапи!

pinkmousy
01-04-2010, 10:51
Само ми е любопитно като уморят хората в трудоспособна възраст, които са най-онеправданите, кой ще храни останалите паразити? Далеч съм от илюзията, че някога ще се пенсионирам...

fred
01-04-2010, 11:01
Само ми е любопитно като уморят хората в трудоспособна възраст, които са най-онеправданите, кой ще храни останалите паразити? Далеч съм от илюзията, че някога ще се пенсионирам...
Значи средната продължителност на живота у нас е около 73 години, като за жените е около 76.5, а за мъжете 69.5
Защо да е паразит, някой който е работил цял живот и сега би трябвало да си ползва, това което му е отредено?Паразите, са тия, които в трудоспособна възраст не плащат нито лев данъци.Както и тия, които не начисляват осигуровки, върху реалните доходи.По тази причина, като станат пенсионери ще бъдат ощетени от паразита, оскубал ги на младини.
А иначе, няма как да изчезнат хората в трудоспособна възраст.Това е незъзможно, въпроса е колко от тях са обхванати в съотвената система.

pinkmousy
01-04-2010, 11:04
Нямам предвид днешните пенсионери, съжалявам, че така е прозвучало. Те не са виновни, че някой е окрал парите. И за тях се грижат достатъчно да ги намалят по-бързо.

fred
01-04-2010, 11:06
Е радвам се, иначе все се надяваме нещата да се подобряват

Kuku
01-04-2010, 13:13
Обичам активните мероприятия ...А народа - малоумните и безсмислени..... :lol:

sa6o_roman
02-04-2010, 17:37
На бас, че като излезем от кризата всички анти-кризистни мерки (демек всички увеличения на данъците и т.н.) няма да се върнат по старо му.

Управляващите имат сметка от това държавата да е зле, защото ако вземат и си свършат работата, няма да има какво да откраднат още. Няма да могат да измрънкат, че държавата няма пари и да кажат на голия, да си обърне джобовете. Затова никой управник не върши никаква работа, за разлика от подчинения му PR отдел. Преди малко повече от едно десетилетие, поне първо гледаха да си свършат работата, после да крадат.

mordohy
04-04-2010, 12:23
[QUOTE=sa6o_roman;677992]На бас, че като излезем от кризата всички анти-кризистни мерки (демек всички увеличения на данъците и т.н.) няма да се върнат по старо му!

Те това съм го казвал много пъти, ама никой не вдява!
Никой никъде не казва, колко точно струва една акцизна стока и колко и е акциза.
Първо Фонда, после Европа, а по-преди Големия брат, все някой ни налага , колко да се вдигне акциза!
Все друг е виновен. Никой не излезе и да каже: вдигам го аз, защото е ...
Ние сме единствената държава, която основния процент от постъпления в бюджета са от акцизи, а не от данъци.
Веднага се налага въпроса: аз като за 10-12 години съм донесъл и похарчил в България 80-110 хил. евро и следователно съм налял в хазната 40-50 хил. евро, какво трябва да ми е отношението към здравната реформа.
Държавата не я е било еня за мене през тия години, но сега иска от мене пак пари!
Ето поради подобни нещица си мразя държавата, колкото и да си обичам Родината!

ФЕРАРИСТ
04-04-2010, 13:36
Значи средната продължителност на живота у нас е около 73 години, като за жените е около 76.5, а за мъжете 69.5
Интересна е аритметиката, колко човек спестява цял живот за пенсия, и колко после му дава държавата, а още повече, колко трябва да живее въпросния за да изхарчи дори 2/3 от това което е спестил.....щото ако умре да речем, държавата не дава остатъка на роднините......наскоро четох някакво плахо изчисление че за да изхарчи това което е внесъл като осигуровки до пенсия, един хайван трябва да живее до 89 годишна възраст поне.....това чисто, без да намесваме лихвите през годините.....
Изводи няма да коментирам.....

sen7
04-04-2010, 15:29
http://www.npo.bg/forum/index.php

fred
04-04-2010, 18:33
Интересна е аритметиката, колко човек спестява цял живот за пенсия, и колко после му дава държавата, а още повече, колко трябва да живее въпросния за да изхарчи дори 2/3 от това което е спестил.....щото ако умре да речем, държавата не дава остатъка на роднините......наскоро четох някакво плахо изчисление че за да изхарчи това което е внесъл като осигуровки до пенсия, един хайван трябва да живее до 89 годишна възраст поне.....това чисто, без да намесваме лихвите през годините.....
Изводи няма да коментирам.....

E така е, но имай предвид, че една сърдечна операция струва около 50 хиляди, тоест системата е обща, друг въпрос, че не е съвършена.В крайна сметка това е пътят, но както всичко у нас и това е изкривено и ще трябва да мине време, за да бъде всичко наред както и всичко друго.

mordohy
08-04-2010, 23:57
E така е, но имай предвид, че една сърдечна операция струва около 50 хиляди, тоест системата е обща, друг въпрос, че не е съвършена.В крайна сметка това е пътят, но както всичко у нас и това е изкривено и ще трябва да мине време, за да бъде всичко наред както и всичко друго.
За въпросната операция се събират пак пари , а и унижения впрочем.
Аз за операцията на ухото ми, дето ми искаха 50 000 евро у нас, в Гърция го писаха като инцидент и ме оперира най- именития професор в европа!Сега с това ухо чувам по-добре от "здравото"

sen7
09-04-2010, 15:42
Както се казва в оная реклама по телевизията "Новата здравна система - дал бог живот и здраве " :bouncing_smiley:

Crusader
14-04-2010, 19:16
Да даде Господ на Биби и Дянков "живот и здраве" деба и педалите мръсни...

fred
14-04-2010, 23:10
За въпросната операция се събират пак пари , а и унижения впрочем.
Аз за операцията на ухото ми, дето ми искаха 50 000 евро у нас, в Гърция го писаха като инцидент и ме оперира най- именития професор в европа!Сега с това ухо чувам по-добре от "здравото"

Ами това са плодовете на 50 години "народна власт", сега ги берем добре узряли

Crusader
15-04-2010, 06:57
...сега берем плодовете на 20 години "демокрация"!
За тия с късата памет през народната власт здравеопазването беше безплатно!

morfius
15-04-2010, 10:21
...сега берем плодовете на 20 години "демокрация"!
За тия с късата памет през народната власт здравеопазването беше безплатно!

Е тоя МИТ си го избийте от главите!
Нищо не е безплатно на тоя свят... а униженията и затриването на лекарския авторитет (както на всяка друга професия искаща мислене) бяха основна цел на каскета и цървула в партийно облекло.
Е докато не го проумеем всякакви популисти с велики фрази за безплатност ще събират големи вотове и ще водят до все по-лошо здравеопазване.

Crusader
15-04-2010, 14:53
Ами радвайте се на "лекарския авторитет", що плачете че не Ви изнася сегашната здравна с-ма ...

Те цървулите на времето знаеха че кило сирене, произведено у нас и изнесено на международния пазар, вкарва 4 долара в хазната, пък сегашните "юпи-та" знаят че кило датско сирене вкарва 1 евро във собствената им фирма вносител...
...размишления за "юпи-тата" и цървулите....

detelazurno
15-04-2010, 14:59
Ами радвайте се на "лекарския авторитет", що плачете че не Ви изнася сегашната здравна с-ма ...

Ми че те тия двете неща нямат нищо общо! Освен, че едно мачка другото.

morfius
15-04-2010, 15:04
Ще се радваме... щото не страдаме от илюзии, че час работа на автомонтьор струва 5 пъти повече от тази на лекар!
А тия дето си го мислите, ами такова отношение повикало, такова се получава и отсреща.
Лошото настава когато вашето мислене трябва да го платим ние.

А здравната система е следствие на горното!

Crusader
15-04-2010, 20:48
Не помня да си ми плащал нещо през живота ми!
Нещо не ти схващам мисълта, освен това за монтьора, с което принципно съм съгласен!
Ай сега да ми го обсниш като на тъп ?!?

morfius
15-04-2010, 21:36
Колега, не визирам само теб, а всички които все още мислят, че нещо на този свят може да е безплатно - грешното им мислене го плаща цялото общество.
Пояснявам до колкото мога... ще почна от татовото.
Служител в автопарк вземаше повече от лекар със специалност... може да нямаше гладни, но идеализма бързо умира дори при соца.
След 89 нещата не се промениха особено, не се лъжете по медийните сензации за хиляди лв. заплати... такива има 100 или 200 в цялата страна, на лекари които правят неща които по целия свят са изключително скъпо платени. Останалите по болниците вземат 800 - 1000 лв.
Един общопрактикуващ в масовия случай като си плати на сестра, плати наем и консумативи, всички медикаменти за спешния шкаф/чанта, всички бумаги дето са по каса (и те се плащат) и той отива някъде на тия пари, освен ако не е на село - там са 1/3 от тия.
Да не говоря за средния медицински персонал, че там вече е страшно. А проблемите на оцеляването са за всички.
Е когато не се чувстваш оценен, какъв ще ти е мотива да се развиваш, да се себеотдаваш и да бъдеш нещо повече от оцеляващ на всяка цена?

А защо безплатното е измама предназначена за популизъм трябва ли да обяснявам?
За фондове, каса, лекарства...

Pinky
16-04-2010, 10:26
Не помня да си ми плащал нещо през живота ми!
Нещо не ти схващам мисълта, освен това за монтьора, с което принципно съм съгласен!
Ай сега да ми го обсниш като на тъп ?!?

Ти не работиш ли цял живот като военен, полицай, такива работи? Демек, твоята заплата не идва ли от моите данъци?

Crusader
16-04-2010, 21:36
Аха! И...?
Не ми обяснявай как ми плащаш заплатата, ако не ти харесва ела сам да си прибираш и пазиш "циганчетата" и като погребеш няколко колеги, да обясниш на децата им, как става тая работа!

mordohy
16-04-2010, 23:39
Момчета, прави сте, но искам да ви кажа и нещо, което ми напира от вътре!
Автомонтьори вече няма.Има техници!Не знам дали правите разликата, но тя е огромна.
За да стана това, което съм, завърших средноспециално, следвах в ВМЕИ и се учехот старите техници.В работата ми използвам задълбочни понания по математика, физика, химия. Нещата непрекъснто се изменят.Еволюцията, обаче е доста по-мудна!
За да станеш доктор е достатъчно да назубриш два учебника по билогия и нищо друго.О да!Забравих!И редовно да си заверяваш книжката.Имах такива съквартиранти.
За това и докторите са ни такива.Без въображение.Има и изключения,но те потвърждават правилото.
Казва се: да ама те отговарят за човешкия живот!
Да и точно за това са безотговори по презупция!
Тревата покрива грешките им и са недосегаеми.
Ако те се осерат , ще умре един човек, но ако аз се осера , ще загинат мнозина!
Е! Защо да взимат повече от мене!
Има и още!
Те са в топъл чист кабинет и си барат сестрата-знаете къде, а аз мръсен, борещ се с железата, потта ми замрежва очите и не виждам какво точно показва уреда, една дузина човека чакат моето решение, а аз се чудя как още не е гръмнал котела и да сложи край на мъките ни!
Те за това не мога да ги жаля!

morfius
17-04-2010, 00:00
Момчета, прави сте, но искам да ви кажа и нещо, което ми напира от вътре!
Автомонтьори вече няма.Има техници!Не знам дали правите разликата, но тя е огромна.
За да стана това, което съм, завърших средноспециално, следвах в ВМЕИ и се учехот старите техници.В работата ми използвам задълбочни понания по математика, физика, химия. Нещата непрекъснто се изменят.Еволюцията, обаче е доста по-мудна!
За да станеш доктор е достатъчно да назубриш два учебника по билогия и нищо друго.О да!Забравих!И редовно да си заверяваш книжката.Имах такива съквартиранти.
За това и докторите са ни такива.Без въображение.Има и изключения,но те потвърждават правилото.
Казва се: да ама те отговарят за човешкия живот!
Да и точно за това са безотговори по презупция!
Тревата покрива грешките им и са недосегаеми.
Ако те се осерат , ще умре един човек, но ако аз се осера , ще загинат мнозина!
Е! Защо да взимат повече от мене!
Има и още!
Те са в топъл чист кабинет и си барат сестрата-знаете къде, а аз мръсен, борещ се с железата, потта ми замрежва очите и не виждам какво точно показва уреда, една дузина човека чакат моето решение, а аз се чудя как още не е гръмнал котела и да сложи край на мъките ни!
Те за това не мога да ги жаля!

Колега, дано не го мислиш това с 2 та учебника наистина... а за чистия кабинет, лично съм асистирал на шиене на разцепена с тонколна глава, е никак не е чисто... а далеч не е най-бруталния случай.
Съжалявам но в нормалния свят здравето и живота са по-ценни от 10 годишна купчина ламарина.
И това е въпрос на манталитет, същия дето у нас го сукаха по цървули 50 години, после още 20 с мутробарок.

milenamr
17-04-2010, 00:25
Не е добре да се стига до подценяване на която и да е професия, просто защото тези направления са несравними.
Сравняват се близки категории, примерно:
-икономическо положение на една страна, с икономическо положение на друга
-един доктор с друг доктор
-един учител с друг учител..................
Но да се сравняват крайно различни категории хора и направления е безумно и неуместно.
Всяка професия си има своите достойнства.
Лично мое мнение е, че по-голям процент от докторите са пълни некадърници, точно затова аз съм избрала схема за оцеляване, в която те са вън от играта и слава богу, иначе щях вече да съм хронично болна или ...не между живите.:doctor:
НО!Това, че по-голяма част от съвременните лекари са некадърници, не означава че ВСИЧКИ са такива.
Има и лекари(като моето GP), които са достатъчно умни, съвестни и кадърни хора и имат доблестта и отговорността да ми кажат :
"Моите уважения към билките, но аз друго съм учил".
Напълно го разбирам и уважавам това, което ми казва.Нормално е доктор да ми предпише лекарство, защото той затова е учил.Съвсем друг е въпроса, че аз си имам своя лична философия, в която лекарства не съществуват, но доктора не ми е виновен и не е длъжен да се съобразява с това мое светоусещане.
А за зъболекаря ми мога да кажа, че за мен той е нещо като Господ:notworthy: ,такъв професионализъм, похват, способност да предразполага пациента, способност да се справя с лекота със всякакви тежки и патологични ситуации, .....е такова нещо не съм срещала никъде другаде.Мога само да кажа едно ЕВАЛА на човека, който се пребива от работа, влага страшно много труд, старание, хъс, професионализъм, творчество, ОТГОВОРНОСТ и какво ли още не в това пациента да си тръгне спокоен, щастлив, с разрешен проблем.
Е точно затова не мога да кажа, че докторите като цяло не стават.
Повечето наистина не стават, но една не малка част са изключително достойни хора и професионалисти, пред които се прекланям :respect::notworthy:

mordohy
17-04-2010, 01:42
Те за това си те обичазм , щото сллагаш пръст в раната.И моя зъболекар е пич и пред неговия кабинет няма напрегнати лица.Той е изключение!
почвам да харесвам Мао, а това не е добре!
Тоест Путьовците да ги взема с мене за 6 месеца и тогава да ги видя как са!
Аз мога да правя следните неща: да изродя дете;да направя(правил съм го)трахеотомия, както и да завържа с тел артерия!Некомфортно е ама ще живее!

georgyg
27-04-2010, 11:47
Кабинетът не отстъпи за болничните и отпуските

Работникът няма да получава пари за третия ден от болничните, а старите отпуски ще се чистят до края на тази година.

Това предвижда проектът за промени в Кодекса за социално осигуряване, който предстои да бъде гласуван утре на заседание на правителството, съобщиха експерти в Министерството на труда и социалната политика, цитирани от БТА.

Предложението предвижда първите два дни от болничния да се поемат от работодателя, като първият 100% от средното брутно трудово възнаграждение, а вторият - 60%. От четвъртия ден плащането ще поема Националният осигурителен институт.

Предвижда се промяната да важи до края на тази година. Мотивите са увеличените със 160 000 лева на болничните за първото тримесечие на годината в сравнение със същия период миналата година, което според министерството е свързано с фалшиви болнични. - Много ме кефат, вместо да проверяват докторите и да ги наказват, решават че няма да се плаща пълната сума. Ми да внасяме частично задълженията си, нали сме в криза и трябва да се спестяват разходите за да има повече за живот

Избраният от Министерски съвет вариант е най-близо до първото обявено като антикризисна мярка предложение. То предвиждаше първите два дни от болничните да се плащат от работодателя на 80%, третият ден - да е за сметка на работника, а от 4-тия ден те да се изплащат от НОИ.

Досега в Националния съвет за тристранно сътрудничество бяха обсъждани няколко варианта за промени при изплащане на болничните. Първият бе този на правителството. Другият бе първият ден от болничния да е за сметка на работника, а следващите два дни да се поемат от работодателя по 80%. Това предложение обаче не бе одобрено от НОИ. Последният дискутиран вариант бе първите три дни да се плащат от работодателя по 50%.

Последното внесено в правителството предложение за натрупаните платени годишни отпуски е те да се използват до края на тази година. Предвидена е възможност само 10 дни да се прехвърлят за следващата година.

В неделя премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството не е склонно на компромис за изчистването на отпуските до края на 2001 г., както искат синдикатите.

http://dnes.dir.bg/news.php?id=6284780

morfius
27-04-2010, 11:49
Очевадно е защо не пипат системата, а режат плащания... да видим обаче дали ще стане точно така, все пак това правителство само рейтинга си гледа.