PDA

View Full Version : 166 vs 159?



THOR
31-05-2010, 18:43
Здравейте, имам 166ца но от известно време завистливо гледам след 159 ките.Въпроса ми е към някой който е карал и двете и евентуално може да ги сравни.
159 ката по стабилна ли е на пътя и като цяло как се държи в сравнение със 166?Гледам разни ревюта но я сравняват с други коли които аз не съм карал. Общото впечатление е на доста стабилна кола, така ли е наистина?
Струва ли си да си продам старата алфа за 3-4 хиляди и да дам повече от 20 за 159 ката?
И още един въпрос.Червения цвят на арматурното табло не е ли малко неприятен вечер?

Stoyan Georgiev
31-05-2010, 19:47
по-стабилна е, просто позволява по-висока скорост в завой... а сама по себе си 159 е невероятно стабилна, като залепена е за пътя

относно цвета, не знам защо реши, че е червен, при положение че само стрелките са червени, а цифрите са бели :)

самия дисплей по средата на борд. компа е червен, ама той е червен на огромна част от колите


сегааааа

относно комфорта - ако не си с 16ки, 159ката е доста по-твърда от 166

самото купе е много по-тясно, колата може да е със същите габарити, но просто са и много дебели вратите и предния капак е дълъг колкото отсечката сл.-бряг - бургас

ако караш 2.4 jtd , каквато и 159ка да вземеш се приготви за минимален разход 9.3 в града - при това от малкия дизел... за 2.4 jtdm ще ти отиде на 10-11

166 за 3-4 хиляди, едва ли, поне 6-7-8 според мен според зависи състоянието можеш да й вземеш :)

като се сещам ще пиша още

Flame
31-05-2010, 23:21
Тука е малко трудно сравнението,защото са коли от различни класове,159 е по-спортно ориентирана,докато 166 е по-комфортна,159 е по-тясна на задните седалки от 166,отпред мястото е горе-долу еднакво,159 не съм карал и не мога да кажа за возията,за обезшумяването как са,в 166 са на много високо ниво,материалите в интериора и на двете са доста добри.А като цяло и двете коли са уникални сами по себе си,така че аз съм на мнение кое те влече повече,не толкова прякото им сравнение:thumbup:

boian
01-06-2010, 08:57
От кой град си колега THOR? Отиваш на среща, возят те в 159 и си решаваш. За 159- от бензиновите варианти само 3.2 си заслужава, просто купето е тежко. Така, че по- добре е дизел. За стабилността- ами стабилна си е с новата платформа, окачване и с тези системи за стабилност. Перфектно е обезшумена- за да си чуя мотора трябва да отворя прозорците. Босе-то е върха.Уредите нощно време светят убийствено. На мене лично ми се струва по-тясна дори и от 156- вратите са дебели, средната конзола е широка, понякога ми се подпират краката в еърбега за коленете на водача. Цените на частите май още са доста високи, а и се чака за доставка. Ако трябва да бъдеш практичен и разсъдлив, караш си 166-та още 1-2 години, с надеждата че цените на 159 ще паднат след като вече излязоха 159 турбобензините и ще има наличност на части и читави диагностици с апаратура. Сякаш аз бях практичен, ха-ха. Ама Алфа се купува със сърце!

Коки
01-06-2010, 11:17
...Струва ли си да си продам старата алфа за 3-4 хиляди и да дам повече от 20 за 159 ката?...

На тоя въпрос няма кой да ти отговори! Шегувам се, просто това е индивидуално решение, което зависи от финансовите ти възможности, личните ти нужди, плановете ти за бъдещето и т.н. (така може да стигнем до жената и тъщата :)).

Въпросът трябва да се раздели на 2:

1. Дали да сменяш старата кола с нова; и

2. Ако да, каква да е новата.

По т.1: Хората обикновено подхождат грешно към такова решение и не могат да си направят сметката. А сметка те се прави така:

а) преценяваш колко пари можеш да отделяш годишно за издръжката на кола;

б) смяташ годишната издръжка на едната и на другата по следната формула: цена на покупка - очаквана цена на продажба след N години + разходите за тези години (примерно: средно 2 гуми на сезон, разход на гориво * очаквания пробег, застраховки, разходи за ремонти и обслужване и т.н.) и делиш на N.

в) решаваш кой вариант те удовлетворява повече.

Чрез тази формула може също да прецениш коя година кола да си вземеш. Примерно, 159-ка 2005 ще ти излезе много най-евтино, такава от 2007-8 по-скъпо, а нова от магазина - най-скъпо, но оттам нататък следва да прецениш останалите + и -, вкл., че в магазина можеш ти да си определиш ниво на оборудване, екстри, цвят (тук ще се намесят жената и тъщата, ако имаш такива :)).

Конкретно за 166 с/у 159 не мога нищо да кажа, освен че са от различни класове, но и различни поколения (имам предвид технологии, оборудване и т.н.). Ако нямаш проблем да влезеш в по-долния сегмент и имаш финансовите възможности и мерака - действай.

Успех!

nightroller
01-06-2010, 11:47
166 е по-голяма и на задните седалки има повече място и са "по-излегнати" при 159 за да застанеш добре зад волана на задните седалки не може да седне никой освен дете... облегалките са изправени :( при 159 интериора е по-съвременен докато при 166 е много готин ретромодернизъм :) за мен 159 е много як автомобил особено във версия комби - това е, което мога да кажа аз, не е особено съществено ;)

THOR
01-06-2010, 12:48
Благодаря ви за бързите отговори.Знам че всичко е субективно и най добре е да караш една кола сам за да я оцениш.Просто исках малко предварителна информация.Може би ще отида на някой събор (от Бургас съм) за да поогледам 159 ките.Или ще се запиша на тест драйв за нова.
Много ме кефи дизайна на 159 и ако е наистина много стабилна на пътя съм сигурен че няма да съжалявам.
Това за мястото на задните седалки беше уместно защото съм доста дълъг и по принцип в друга кола трудно седи човек зад мен.В 166 цата има достатъчно място.
А относно цените, мисля че не мога да и взема кой знае колко пари първо защото има козметични забележки и не е в перфектно състояние пък и с тази криза цените много се изсипаха.
Досега не съм имал дизелова кола.Карал съм 4-5 пъти дизел и ми прави впечатление че колкото и да хвалят новите дизели не вървят като бензинова кола.Но ако е тежичка както казвате и има по голям разход почвам да се замислям за дизел.Читав ли е дизеловия двигател или ще бера ядове?

RPWWD
01-06-2010, 13:01
Благодаря ви за бързите отговори.Знам че всичко е субективно и най добре е да караш една кола сам за да я оцениш.Просто исках малко предварителна информация.Може би ще отида на някой събор (от Бургас съм) за да поогледам 159 ките.Или ще се запиша на тест драйв за нова.
Много ме кефи дизайна на 159 и ако е наистина много стабилна на пътя съм сигурен че няма да съжалявам.
Това за мястото на задните седалки беше уместно защото съм доста дълъг и по принцип в друга кола трудно седи човек зад мен.В 166 цата има достатъчно място.
А относно цените, мисля че не мога да и взема кой знае колко пари първо защото има козметични забележки и не е в перфектно състояние пък и с тази криза цените много се изсипаха.
Досега не съм имал дизелова кола.Карал съм 4-5 пъти дизел и ми прави впечатление че колкото и да хвалят новите дизели не вървят като бензинова кола.Но ако е тежичка както казвате и има по голям разход почвам да се замислям за дизел.Читав ли е дизеловия двигател или ще бера ядове?
Единственият правилен избор за двигател на 159 е дизеловият, не че и за 166 не важи същото. Ако твоята 166-ца е 2,0 ТС не виждам за какъв вървеж говориш, и с какви дизелови автомобили си го сравнявал ;-)
Доколкото знам, другаде са проблемите на 159 - рейката.

Stoyan Georgiev
01-06-2010, 13:28
звънкай някой път да те повозя пък и може да покараш, да видим какво не му харесваш на тоя дизел ;)

THOR
01-06-2010, 16:01
Нямам желание да влизам в спорове кое е по добро дизел или бензин нито пък имам кой знае какъв опит с дизелите.Вярно че 2TS е малък за тази кола и не е кой знае каква бегачка но с ръка на сърцето трябва да си кажа че е динамична за такава голяма кола дори и с този двигател.Дето имаше една песен "бай мангал е пръв на светофара", а и извън града просто не се притеснявам когато трябва да изпреварвам.Знам че вляза ли във по високите обороти върви достатъчно.
При дизела трябва да е дори по добре защото мощността я има още при ниските обороти но някакси субективното усещане е че не реагира толкова бързо като дам газ.Пак казвам нямам голям опит с дизелите може просто на такива да съм случил.

Определено ще покарам дизел 159 преди да реша какво да купя.

Коки
01-06-2010, 17:20
...някакси субективното усещане е че не реагира толкова бързо като дам газ...

С това се свиква лесно. После е голям кеф.

Stoyan Georgiev
01-06-2010, 17:22
я ме кефи да я сритам и тя недоволно да изрипа изведнъж, да ми залепи главата за облегалката и да изреве гърлено ОООООЩЩЩЩЩЕЕЕЕЕЕЕЕ

и това всичкото без да минава границата от 12/100 и 4500 оборота :)

bouncer
02-06-2010, 10:50
относно цвета, не знам защо реши, че е червен, при положение че само стрелките са червени, а цифрите са бели :)



защото са червени :)
Бели са само на 159 TI модификациите, всички останали са с червени. НА мен никак не ми пречи, даже напротив - много е приятно.

Stoyan Georgiev
02-06-2010, 11:15
защото са червени :)
Бели са само на 159 TI модификациите, всички останали са с червени. НА мен никак не ми пречи, даже напротив - много е приятно.

е мойта е lusso не TI :)

dilian alfa gtv
02-06-2010, 11:21
белия циферблат е допълнителна екстра струва към 150лв независимо от обурудването за самия модел иначе в TI са бели мисля.моите също са червени и е доста приятно наистина.

Stoyan Georgiev
02-06-2010, 11:24
хм, ми начи съм екстрен :twisted: хихи

Mind_Control
02-06-2010, 15:55
и това всичкото без да минава границата от 12/100 и 4500 оборота :)

Е ти сам си назовал поради що дизелът не е кола за кеф. Пък и вместо ръмжене се чува тракане :D

Единствения дизел, който не ми бърка в мозъка, като съм карал е един ягуар С тайп.

Иначе ако искаш малък разход и вървеж без да има смяна на предавки с 1-2 надолу- то дизелът е колата.

Stoyan Georgiev
02-06-2010, 16:35
мойта трака точно 1 минута докато загрее след като не е палена 2 дни :)

иначе е съвсем приличен шумът на място :)

Mury
02-06-2010, 20:09
Е ти сам си назовал поради що дизелът не е кола за кеф. Пък и вместо ръмжене се чува тракане :D

Единствения дизел, който не ми бърка в мозъка, като съм карал е един ягуар С тайп.

Иначе ако искаш малък разход и вървеж без да има смяна на предавки с 1-2 надолу- то дизелът е колата.

Абе трябва да ти кажа че 1.9 16в без ФАП филтър,си вади доста дрезгав и приятен рев:twisted::twisted::twisted:Аз мисля е единственото предимство на 166 е по-голямото вътрешно пространство,и то само отзад,иначе 159 седи доста по-масивно на пътя.Голям кеф ми прави,като вали да въртя рязко волана в завоите,няма такова вървене по релси:twisted::twisted::twisted::twisted:,сега като се прибирах го направих няколко пъти,и колата не се и замисли да излезе от релсите:go::go::go::go:.

Stoyan Georgiev
02-06-2010, 20:14
Абе трябва да ти кажа че 1.9 16в без ФАП филтър,си вади доста дрезгав и приятен рев:twisted::twisted::twisted:Аз мисля е единственото предимство на 166 е по-голямото вътрешно пространство,и то само отзад,иначе 159 седи доста по-масивно на пътя.Голям кеф ми прави,като вали да въртя рязко волана в завоите,няма такова вървене по релси:twisted::twisted::twisted::twisted:,сега като се прибирах го направих няколко пъти,и колата не се и замисли да излезе от релсите:go::go::go::go:.

стои наистина стабилно :)

THOR
02-06-2010, 21:07
Убедихте ме, продавам 166 цата и си купувам 159.Не че не бях убеден още преди да започна да пиша.

qpwo
02-06-2010, 23:29
Убедихте ме, продавам 166 цата и си купувам 159.Не че не бях убеден още преди да започна да пиша.
Неееееееее..............:-P:-P

nightroller
03-06-2010, 00:17
Неееееееее..............:-P:-P

e ... сега лошо няма :) щом е решил човека :) няма да сбърка :):):)

boian
03-06-2010, 10:13
Айдеее,още един заразен! Скачай смело, щом си решил!

Mury
03-06-2010, 10:23
Айдеее,още един заразен! Скачай смело, щом си решил!

Ха хахахахах верно се изисква смелост за такава стъпка:twisted::twisted::twisted:но определено няма да сбърка.Колата наистина е кола отвсякъде,някои казват че е шибан Опел,ма кво от тва,важното е че е хубава кола:whip::whip::whip:

Pepko-Bepko
07-06-2010, 13:06
Наистина дизаина на 159-ката е много изпипан.Но нека да не се лъжем че 159-ката е по нисък клас от 166.Определено не могат да се сравняват двете коли.Много са различни.Само едно хлопване на вратите на двете коли може да докаже това.Имам база за сравнение че 159-ката е доста по шумна от 166-цата.1,9 дизела трака все едно е вътре при теб.При 166 е друга бира.За стабилност няма как да не чустваш че 159-ката е по-стабилна при условие че е с по твърдо окачване.Факт е че в германия и италия е пълно по улиците с 159.Просто модела е успешен.166-цата е малко демоде вече и неможе да се сравнява,но една феислифтова 166 за мен е в пъти по добра покупка от 159.

Stoyan Georgiev
07-06-2010, 13:28
за класовата разлика може да се поспори, ноооо.... айде не :)


а иначе за хлопването на вратите, зависи доста от екземплярите, не мислиш ли ?

колите са различни поколения, правени са супер различно

а нова 166 струваше почти двойно на 159 , така че нормално да има някои преимущества от към изработката


а относно 1.9 jtdm и шума му, не те знам в каква 159 си се качвал, ама определено е по-тиха от 2.4 166 ;) а и като цяло е много тиха, освен зимните месеце през първата 1 минута докато загрее ;)

да не би да сравняваш със 156 jtd ? щото тя вече наистина си е шумничка в сравнение с 166 ?

gigi
08-06-2010, 01:07
И според мен 159 и 1.9 и 2.4 са по шумни от мойта. И не само от към двигател а попринцип от всякакви паразитни шумове.

Stoyan Georgiev
08-06-2010, 01:15
хм много странно

доста хора отбелязват колко е тиха колата и колко добре изолира от шумове отвън

:)

gigi
08-06-2010, 01:19
хм много странно

доста хора отбелязват колко е тиха колата и колко добре изолира от шумове отвън

:)
Че тя си е ОК
Най странното е че и други 166-ци ми се виждат по шумни от мойта, само тази на Валъо не правя разлика, даже 166 ми е по тиха и от БМВ-то......

Stoyan Georgiev
08-06-2010, 01:22
май май е до съответния екземпляр :)

Lucky
10-06-2010, 21:34
Че тя си е ОК
Най странното е че и други 166-ци ми се виждат по шумни от мойта, само тази на Валъо не правя разлика, даже 166 ми е по тиха и от БМВ-то......

Щот не я палиш затова:pfbbt:

purko
11-06-2010, 01:17
И моята е много тиха.. Иначе що се отнася до дизайна отвън - 159 е колата :hitbycupid: Силно се надявам да излезе нов модел на 166 ( 169 ли как ще го нарекат не знам ) ,че иначе след година-две ще трябва и аз да сляза в по-ниския клас както другия колега :tank: