PDA

View Full Version : Дянков обяви край на кризата



Bonev
15-06-2010, 08:00
Дянков обяви край на кризата

19:47 / 14 юни 2010 / Политика Dir.bg

България излиза от икономическата криза, обяви министърът на финансите Симеон Дянков, като се позова на данни на националната статистика.
През април износът на България, спрямо европейските и спрямо трети страни, се е увеличил с 36,7 на сто. Това е най-голямото увеличение на износа на месечна база, което е отчетено след март 2006 година, съобщи министър Дянков в Габрово, цитиран от БТА. Той посочи, че статистическите данни са му предоставени днес и ги обявява за първи път. Данните бяха представени на среща с представители на габровския бизнес, организирана от местната Търговско-промишлена палата.

С 12,1 на сто е нараснал и износът за Европейския съюз, информира вицепремиерът. Ръстът на износа за трети страни е над 50 на сто. Българският износ за първи път от много години през април 2010 година отбелязва цялостен ръст, подчерта министър Дянков.
Той посочи, че към месец май промишленото производство за първи път от септември 2007 година отбелязва ръст - 0,2 на сто. По думите му сред причините за това са както съвзелата се местна икономика, така и поевтиняването на еврото.

През първото тримесечие на 2010 година, спрямо същия период през 2009 година, доходите на домакинствата са нараснали с 5,7 на сто. Като изчистим 1,3-процентната инфлация, доходите на домакинствата са се повишили спрямо миналата година с 4,4 на сто, съобщи министър Дянков. По думите му нарастването на доходите на домакинствата не е от заплати, а от други доходи. През май кредитният пазар, в частта на ипотеките, се е увеличил с над 8 на сто спрямо месец април. Ипотечният пазар се е съживил за първи път за период, по-голям от две и половина години. Това вероятно е предварителна информация, тъй като последните данни на БНБ за кредитите са от април.

Вицепремиерът посочи, че българските домакинства трябва да бъдат успокоени и да им се вдъхне доверие, тъй като валутният борд е стабилен, стабилни са и финансовата, банковата и фискалната система. Министърът посъветва домакинствата да започнат да мислят за по-голямо потребление.

Инфлацията продължава да се покачва и годишната й стойност в края на май (спрямо миналия май) е 1.9%, показват данните на Националния статистичeски институт, цитирани от "Дневник".
В края на април тя беше 1.8%, а през март 1.3%. В същото време на месечна база (май спрямо април) потребителските цени се понижават и е отчетена дефлация 0.2%.
____________________________________________

Дянков сериозно ли говори???:roll: Според мен ние сме в центъра на кризата. Още не се вижда светлина в тунела, а нашия разправя вицове на народа.

cyberhill
15-06-2010, 08:20
Тя "кризата" чака Дянков да каже и се самопрекратява!
Нещастник!

Съсипаха бизнеса с тея криза криза криза... оле оле и най накрая, "тя" наистина "дойде" в България.... Но защо трявбаше да стряскат обществото/бизнеса?!?
90% прекратиха инвестициите, които бяха планували....

Нямам думи....

BTW.... от ЕС май не са на това мнение... и съм склонен да им вярвам. Всички данни са манипулирани.
Заради тази думичка "криза", колко бизнеса фалираха и колко бяха изкупени , колко имота бяха изкупени на безценица?!?!
Да, пречистващо беше в някой области , но на каква цена....

Grozdan
15-06-2010, 08:27
Тя "кризата" чака Дянков да каже и се самопрекратява!
Нещастник!

Съсипаха бизнеса с тея криза криза криза... оле оле и най накрая, "тя" наистина "дойде" в България.... Но защо трявбаше да стряскат обществото/бизнеса?!?
90% прекратиха инвестициите, които бяха планували....

Нямам думи....

BTW.... от ЕС май не са на това мнение... и съм склонен да им вярвам. Всички данни са манипулирани.
Заради тази думичка "криза", колко бизнеса фалираха и колко бяха изкупени , колко имота бяха изкупени на безценица?!?!
Да, пречистващо беше в някой области , но на каква цена....

Напълно съм съгласен.Тази криза беше провокирана от медиите, не толкова от липса на финансов ресурс.

old alfist
15-06-2010, 12:12
Не ставайте смешни - България не може да бъде остров на благоденствието на фона на събитията в света.

cyberhill
15-06-2010, 12:20
С кое ставаме смешни колега?
Не мултиплицираха ли нещата с пъти - медиите и измиването на ръце с предишното правителство?

Дянков ли решава кога започва и кога свършва прословутата криза?

Моите наблюдения са, че въобще не излизаме...

old alfist
15-06-2010, 12:26
С кое ставаме смешни колега?
Не мултиплицираха ли нещата с пъти - медиите и измиването на ръце с предишното правителство?

Дянков ли решава кога започва и кога свършва прословутата криза?

Моите наблюдения са, че въобще не излизаме...
Естествено, че не излизаме, но не медиите или правитествата в България са виновни за кризата.
Тяхното влияние е в малки граници.

garner58
15-06-2010, 12:50
Колеги ние от както сме родени сме в криза

cyberhill
15-06-2010, 12:57
Да така е, но точно медиите манимулират общественото съзнание.
Те насадиха тая думичка ( "криза" ) и всички имат вече за оправдание нея.
Всеки чака да фалира банка и да се сгромоляса нещо... за такива неща говоря.

Когато тъпата криза не беше "дошла" - пак само това се говореше... кога ще дойде, какво ще стане когато аджеба дойде и бла бла бла , промиха мозъците на хората , които не са в тази сфера и набавят информация от медиите.
Защото не всички са длъжни да запознати с всички сфери и пораженията под влиание на "кризата" по отрасли.


Не искам да влизаме в полемики, това е моето мнение.

Stoyan Georgiev
15-06-2010, 16:46
в България въпросната криза баш я "докараха"

друг е въпросът, че тя щеше да дойде така или иначе ама малко по-късно, но не се знае дали тогава щеше да има такива драматични последици за толкова много бизнеси...

old alfist
15-06-2010, 16:57
Ако бяха си мълчали медиите щяхте да ги обвините, че сте били в информационно затъмнение - когато заговориха тя вече беше дошла..

търтей
15-06-2010, 17:33
Нали не бъркаме фискална криза и икономческа ;)

Stoyan Georgiev
15-06-2010, 17:35
говоря за икономическата такава между другото

търтей
15-06-2010, 17:41
ЩЩото хер флик обикновено ги бърка ;)

bouncer
15-06-2010, 17:48
той Хер флик като каже нещо ББ веднага казва обратното. Значи сега очакваме Той да излезе и да каже, че мамата си е ебало и минаваме на хляб и вода!

pent
15-06-2010, 22:24
ае докога ще се оплаквате? човека говори с цифри и числа, това че някой крив пишман писар си се съчинил заглавие и фабрикувал новина не трябва да ви притеснява.

дянков ви бил крив.....

ей ви малко литература за СИП "Алберто Алесина - Бих бил щастлив да имам Симеон Дянков за финансов министър!" http://ws1.ad.economics.harvard.edu/faculty/alesina/

за любознателните и желаещите да разберат дали има живот извън форума препоръчвам анализа му за Европа 2010 :)

Derry
15-06-2010, 22:32
Единственото нещо което може да късае обикновения народ е количеството пари с което разполага и което получава. Ако ще Борисов, Дянков и 50 вестника и списания да ми обясняват, че има криза върви ли ми заплатата и ЧП-то проблеми няма, ако няма заплата вече е друго ама то не зависи от политиката. Та Дянков каквото си ще да казва - лъжа или истина е все едно. Всеки си се спасява самостоятелно. От друга страна политиците в повечето време си говорят колкото да не мълчат, не заслужават внимание.

---------- Post added at 19:32 ---------- Previous post was at 19:31 ----------


ае докога ще се оплаквате? човека говори с цифри и числа, това че някой крив пишман писар си се съчинил заглавие и фабрикувал новина не трябва да ви притеснява.

дянков ви бил крив.....

ей ви малко литература за СИП "Алберто Алесина - Бих бил щастлив да имам Симеон Дянков за финансов министър!" http://ws1.ad.economics.harvard.edu/faculty/alesina/

за любознателните и желаещите да разберат дали има живот извън форума препоръчвам анализа му за Европа 2010 :)

А браво.

търтей
15-06-2010, 23:05
за любознателните и желаещите да разберат дали има живот извън форума препоръчвам анализа му за Европа 2010 :)


За още по-любознателните препоръчвам кратка справка за кариерата на въпросния другар в щатско. Много интересни факти има там.

pavlin
15-06-2010, 23:38
На Дянков това му е работата, да анализира статистическите данни и на базата на това да води финансовата политика на правителството. Това което е посочено са обнадеждаващи данни и не виждам на какво се възмущавате.

nightroller
15-06-2010, 23:40
тази така наречена криза е медиен, чисто български, класически атитюд - най много мразя тази черта в нас която предопределя нагласата си към света според постулати ... тука в БГ истинска криза не е имало (с изключение и само в нашия бранш) обаче какво се получи всеки български страхлив и конюнктурен бизнесмен прегърна понятието като свое и го размаха като знаме :) нормално е при такова тъпо ръководене на държавата обаче да се появи и следния морализиращ подтик от някоя институция като от ей оня пич с тупето ;) всичко е на база - хм ... какво напрайхме сега?! създадохме ебати психозата и как да се измъкнем от тази тъпотия - ами сега почваме да ревем че кризата свършва респективно колко сме добри, кви сме пичове и как като кажем на стадото, че криза няма - то няма ;) както като казахме, че има и стадото повярва ... тука прехвърлям евентуалните ми опоненти (те се знаят кой са) на бира в Пипълс ;)

п.п. да се поправя - оня пич с тупето е Трайков ;) и на него да ..... нали ;)

pavlin
15-06-2010, 23:47
Нали не бъркаме фискална криза и икономческа ;)

То едното е следствие от другото.

---------- Post added at 20:47 ---------- Previous post was at 20:43 ----------


тази така наречена криза е медиен, чисто български, класически атитюд - най много мразя тази черта в нас която предопределя нагласата си към света според постулати ... тука в БГ истинска криза не е имало (с изключение и само в нашия бранш) обаче какво се получи всеки български страхлив и конюнктурен бизнесмен прегърна понятието като свое и го размаха като знаме :) нормално е при такова тъпо ръководене на държавата обаче да се появи и следния морализиращ подтик от някоя институция като от ей оня пич с тупето ;) всичко е на база - хм ... какво напрайхме сега?! създадохме ебати психозата и как да се измъкнем от тази тъпотия - ами сега почваме да ревем че кризата свършва респективно колко сме добри, кви сме пичове и как като кажем на стадото, че криза няма - то няма ;) както като казахме, че има и стадото повярва ... тука прехвърлям евентуалните ми опоненти (те се знаят кой са) на бира в Пипълс ;)

п.п. да се поправя - оня пич с тупето е Трайков ;) и на него да ..... нали ;)

Тук май приказваш на изуст. Данните за БВП, за безработицата и те ли са медийна заслуга.

Pinky
15-06-2010, 23:56
Да.

nightroller
15-06-2010, 23:57
То едното е следствие от другото.

---------- Post added at 20:47 ---------- Previous post was at 20:43 ----------



Тук май приказваш на изуст. Данните за БВП, за безработицата и те ли са медийна заслуга.

мд-дааа аз затва казах че пренасям разговора в Пипълс ама като гледам, колега, няма да можеш да дойдеш там така че обяснявам моето принципно емоционално мнение по въпроса :) - в предния си пост съм споменал за конюнктурните бизнесмени в БГ, които всеки малък слух може да разколебае да уплаши и да блокира много естествени процеси, в нашата страна това е бизнес действителност ... искам да пиша повече но не съм аз баш човека, който може добре да се аргументира (а може и да нямам желание в този част на деня) ;)

търтей
16-06-2010, 00:03
Тук май приказваш на изуст. Данните за БВП, за безработицата и те ли са медийна заслуга.

Отвсякъде. Изобщо, ситуацията в България не е точно като в учебника за втори курс в икономическия техникум.

pavlin
16-06-2010, 00:17
Отвсякъде. Изобщо, ситуацията в България не е точно като в учебника за втори курс в икономическия техникум.

Няма значение в кой курс се учи и къде, това са основни показатели и България доколкото знам не търгува с марсианците ами с нормални държави където важат нормални правила и закономерности.
Между другото, бизнесмените навсякъде се влияят от слухове.

nightroller
16-06-2010, 00:20
Няма значение в кой курс се учи и къде, това са основни показатели и България доколкото знам не търгува с марсианците ами с нормални държави където важат нормални правила и закономерности.

Ей, човече, ти на колко си години?! не ме карай да се смея ами дефинирай понятието "нормални правила и закономерности" ти имаш ли нещо общо с бизнеса въобще :) ивинявай, мен, но ...

nhg
16-06-2010, 00:22
Сега, колеги, дайте да не отричаме очевидните неща - определено е трудничко положението; дали ще му се даде етикет 'криза', дали медиите, банките или световната конспирацияса приччинителите - едва ли има значение; факт е, че безработицата се е увеличила (тук може да разтеглим темата в друга посока, ама не му е сега времето май...), доходите на хората реално се понижиха, да не говорим за междуфирмената задлъжнялост (много показателно е последното, според мен).
А тези приказки от хер Флик са по повод тукашните частични местни избори - не искам да коментирам изобщо, защото градът е малък и всички се познаваме; ако мякой има интерес мога да му пусна линк към архива на може би най-четения местен всекидневник - аз се забавлявам всеки ден с материалите от предизборните щабове (предварително обявиха, че за периода на кампанията ще излизат без никаква редакция или намеса от страна на издателя); дано успея да щракна и един предизборен плакат - ще го постна във фън темата.

pavlin
16-06-2010, 00:26
Ей, човече, ти на колко си години?! не ме карай да се смея ами дефинирай понятието "нормални правила и закономерности" ти имаш ли нещо общо с бизнеса въобще :) ивинявай, мен, но ...

човече по-голям съм от теб при всички случаи и можеш да си се смееш колкото искаш.

търтей
16-06-2010, 00:26
Нивото на зависимост на бизнеса в Блъграия от банково финансиране няма нищо общо с това в САЩ, Франция или Мадагаскар.
Съответно, едни и същи фактори влиляат по различен начин. Да страната е част от международния пазар и се влияе от него, но кризата при нас първо е придемно фискална, а чисто икономическата е до много голяма степен резултат от психоза ако щете, както и от неграмонтността на болшинството мениджъри.

Да опростим - пари има, но те седят в бурканите на сигурно.

nightroller
16-06-2010, 00:35
човече по-голям съм от теб при всички случаи и можеш да си се смееш колкото искаш.

няма повече какво да кажа без да го приемеш като лично заяждане :) въпрос на парадигма :) само искам да финиширам, това на колко години си ти няма нищо общо с това на колко години съм аз ;) това къде живееш ти няма нищо общо с това къде живея аз, това че ти пишеш в този форум няма нищо общо с това което ме кара мен да пиша в този форум :) сори, мен, надявам се да не го приемеш като критика или заяждане - нямам такова намерение.

nhg
16-06-2010, 00:41
Нивото на зависимост на бизнеса в Блъграия от банково финансиране няма нищо общо с това в САЩ, Франция или Мадагаскар.
Съответно, едни и същи фактори влиляат по различен начин. Да страната е част от международния пазар и се влияе от него, но кризата при нас първо е придемно фискална, а чисто икономическата е до много голяма степен резултат от психоза ако щете, както и от неграмонтността на болшинството мениджъри.

Да опростим - пари има, но те седят в бурканите на сигурно.

Е това е истината, ама за жалост не променя реалността...

pent
16-06-2010, 00:43
Предполагам доста от вас четат какво се говори напоследък за 'double dip recession'? Ето една статия по въпроса:
http://money.cnn.com/2010/06/09/news/economy/double_dip_recession/index.htm

Това как ще се отрази на БГ никой не може да предвиди :) но каквото и да стане - Дянков и за това ще е виновен :)

Както и да е, накрая статията завършва донякъде оптимистично :) Препоръчвам я!

gkalinov
16-06-2010, 01:21
Много ,,бизнесмен,,,много ,,икономически фактор,, в световен и национален мащаб се появи в последните години.Много взеха да се врат в краката на ГОЛЕМИТЕ.И много взеха да пречат.И решиха ,,ГОЛЕМИТЕ ФАКТОРИ ,,да пренаредят нещата.И да останат ,,Най-ИСТИНСКИТЕ,,.И сътвориха ,,Кризата,,.И ще подредят нещата както на тях е УГОДНО.А какво е казал Дянков-няма никакво значение.Най- малкото е от ,,ФАКТОРИТЕ,,

pavlin
16-06-2010, 02:50
Нивото на зависимост на бизнеса в Блъграия от банково финансиране няма нищо общо с това в САЩ, Франция или Мадагаскар.
Съответно, едни и същи фактори влиляат по различен начин. Да страната е част от международния пазар и се влияе от него, но кризата при нас първо е придемно фискална, а чисто икономическата е до много голяма степен резултат от психоза ако щете, както и от неграмонтността на болшинството мениджъри.

Да опростим - пари има, но те седят в бурканите на сигурно.

Значи да обобщим пари има но не се инвестират. Защо не се инвестират, защото няма достатъчно печеливши проекти в които да се влагат. Кой страда от цялата тази работа- масовият работник защото бизнесът работи с намален капацитет. Какво се получава в крайна сметка- увеличаване на хората без работа , намаляване на БВП и намаляване на приходите в бюджета. В последствие и правителството е в затруднение защото няма достатъчно пари и хората си мислят че за всичко е виновно то.
Е някои това не го наричат криза ама някои пък го определят точно като такава. Накрая да обобщим че в България нищо от гореспоменатото не се е случило или не се случва. Ами тогава наистина няма криза и Дянков си приказва колкото да си прави гимнастика на устата.

---------- Post added at 23:50 ---------- Previous post was at 23:45 ----------


няма повече какво да кажа без да го приемеш като лично заяждане :) въпрос на парадигма :) само искам да финиширам, това на колко години си ти няма нищо общо с това на колко години съм аз ;) това къде живееш ти няма нищо общо с това къде живея аз, това че ти пишеш в този форум няма нищо общо с това което ме кара мен да пиша в този форум :) сори, мен, надявам се да не го приемеш като критика или заяждане - нямам такова намерение.

Не съм аз този който засегна темата за възрастта и способностите на човек да се изкаже.

cyberhill
16-06-2010, 09:14
Ако бяха си мълчали медиите щяхте да ги обвините, че сте били в информационно затъмнение - когато заговориха тя вече беше дошла..

Да бе да.... ;) Живи да ги оплачеш...


На Дянков това му е работата, да анализира статистическите данни и на базата на това да води финансовата политика на правителството. Това което е посочено са обнадеждаващи данни и не виждам на какво се възмущавате.

Просто не са верни тези данни! И аз мога да ти напиша "розови" данни и ефекта какъв ще е?


Нивото на зависимост на бизнеса в Блъграия от банково финансиране няма нищо общо с това в САЩ, Франция или Мадагаскар.
Съответно, едни и същи фактори влиляат по различен начин. Да страната е част от международния пазар и се влияе от него, но кризата при нас първо е придемно фискална, а чисто икономическата е до много голяма степен резултат от психоза ако щете, както и от неграмонтността на болшинството мениджъри.

Да опростим - пари има, но те седят в бурканите на сигурно.

100% съм съгласен!!!


Значи да обобщим пари има но не се инвестират. Защо не се инвестират, защото няма достатъчно печеливши проекти в които да се влагат. Кой страда от цялата тази работа- масовият работник защото бизнесът работи с намален капацитет. Какво се получава в крайна сметка- увеличаване на хората без работа , намаляване на БВП и намаляване на приходите в бюджета. В последствие и правителството е в затруднение защото няма достатъчно пари и хората си мислят че за всичко е виновно то.
Е някои това не го наричат криза ама някои пък го определят точно като такава. Накрая да обобщим че в България нищо от гореспоменатото не се е случило или не се случва. Ами тогава наистина няма криза и Дянков си приказва колкото да си прави гимнастика на устата.


Обекти има бол! Ако всички строители, които фалираха, се бяха насочили да кажем към ифраструктурни проекти , щяха да оцелеят повече!

Създаването на психоза, едва ли не за The End of the World е вината на нашите медии. Разбирам ги че искат да са актуални , гледани, с голяма аудитория и големи печалби, но дай сега да създаваме драми...
А за палячото , който решава кога е The END и Start, няма повече да коментирам.

mim
16-06-2010, 10:10
една позната разправя: аз бедни не познавам, значи такива няма

с кризата е същото, за едни има, за други няма

bouncer
16-06-2010, 10:36
странно. Пичове, някой от вас с икономика и финанси заминава ли се професионално, или само си чешете езиците? Бизнеса не зависел от банковото финансиране у нас - абсолютно невярно. И малкия, и средния, еле па едрия бизнес са в много голяма степен зависими от банково кредитиране за да функционират нормално. Нали не си представяте, че един нов бизнес проект се финансира с готови пари от буркани!?? Варинатите са или преки чуждестранни инвестиции или банков кредит, още повече ако става въпрос за стартиране на бизнес или нов проект. ПЧИ в България от една година НЯМА или са на санитарен минимум. Банково кредитиране се отпуска в момента, но все още доста трудно. От друга страна процента на необслужваните кредити е нарастнал неимоверно за последната година. Сторителството, в следствие на спукването на "балона", е в застой. Отдаването и наемането на офис площи е изключително слабо. Индустрията започна да се оправя и да бележи съвсем слаб ръст, но все още е много крехка. От финансовия сектор единствено банките са на плюс, но бидейки повечето гречески не е ясно дали няма да им изсмучат париците на към Византия. От бизнеса като цяло в момента страда най-много дребния предприемач. От една страна това е "оздравителен процес" защото пазара ще се изчисти от некадърниците и кожодерите, но от друга фалита на малките фирми води до увеличаване на безработицата. Има много какво да се каже и всичко е на принципа "Чашата е или наполовина пълна, или наполовина празна".

pavlin
16-06-2010, 13:11
Просто не са верни тези данни! И аз мога да ти напиша "розови" данни и ефекта какъв ще е?






Обекти има бол! Ако всички строители, които фалираха, се бяха насочили да кажем към ифраструктурни проекти , щяха да оцелеят повече!


Обикновено големите инфраструктурни проекти се финансират от държавата. Зависи дали има пари и воля да го направи.
Относно данните, не са ли това официалните данни от статистиката или някой си ги е измислил.
Пари естествено че има, тя паричната маса в една икономика може да се увеличава но не и да намалява.

bouncer
16-06-2010, 13:47
Обикновено големите инфраструктурни проекти се финансират от държавата. Зависи дали има пари и воля да го направи.
Относно данните, не са ли това официалните данни от статистиката или някой си ги е измислил.
Пари естествено че има, тя паричната маса в една икономика може да се увеличава но не и да намалява.

Само дето:
1. За да спечели голям държавен инфраструктурен проект трянба да имаш сериозен опит и голям капацитет. Там става с търгови продложения и обществени поръчки. Не коментирам шуробаджанащината. Реално тези проекти могат да се печеля от 6-7 компании в страната, защото само те отговарят на условията.
2. Държавата не е най-коректния платец на света и трябва да имаш сериозни възможности, за да оцелееш докато чакаш плащане от държавата. Ако има такова. И е в пълен размер, разбира се.

old alfist
16-06-2010, 14:15
Всичко, което не ни убива ни прави по силни.
Който успее да оцелее ще бъде благодарен, че е имало криза.

fred
16-06-2010, 16:55
От друга страна кризи е имало и ще има.Кризите имат и положителен ефект-изчиствата се излишни и слаби производства, например разни измислени фирми, като една голяма част от тези в строителството.Факт е, че намаля това прословуто строителство по морета и балакани.Така че да не гледаме и съвсем черно на нещата.

dimo
16-06-2010, 17:36
Всичко, което не ни убива ни прави по силни.
Който успее да оцелее ще бъде благодарен, че е имало криза.

Естествено -колкото повече пари си имал преди кризата толкова, повече ще имаш и след нея ,кризите са проблем за бедните за богатите са добре дошли -имат повод да се оплакват и да не вдигат заплатите ,да ограничават социалните придобивки и да увеличават експлоатацията върху бедните си работници които са роби на шефовете си на кредите без които не могат да живеят и на държавата която ги спуква от дране на кожи за всевъзможни неща .
В този ред на мисли кризта е криза сам за бедните нормални работещи хора за другите включително за черна и сива икономика и престъпност- е добре дошла .

old alfist
16-06-2010, 18:14
Естествено -колкото повече пари си имал преди кризата толкова, повече ще имаш и след нея ,кризите са проблем за бедните за богатите са добре дошли -имат повод да се оплакват и да не вдигат заплатите ,да ограничават социалните придобивки и да увеличават експлоатацията върху бедните си работници които са роби на шефовете си на кредите без които не могат да живеят и на държавата която ги спуква от дране на кожи за всевъзможни неща .
В този ред на мисли кризта е криза сам за бедните нормални работещи хора за другите включително за черна и сива икономика и престъпност- е добре дошла .
Колега, това една гледна точка но има и обратна страна на медала.
Не си мисли, че на богатите им е много лесно - те си имат други проблеми като : пазари, конкуренция, разходи по дейността, кредити и др.
А, за работната ръка - повечето се чудят как да я запазят, особено по-квалифицираната.

pavlin
17-06-2010, 02:03
Естествено -колкото повече пари си имал преди кризата толкова, повече ще имаш и след нея ,кризите са проблем за бедните за богатите са добре дошли -имат повод да се оплакват и да не вдигат заплатите ,да ограничават социалните придобивки и да увеличават експлоатацията върху бедните си работници които са роби на шефовете си на кредите без които не могат да живеят и на държавата която ги спуква от дране на кожи за всевъзможни неща .
В този ред на мисли кризта е криза сам за бедните нормални работещи хора за другите включително за черна и сива икономика и престъпност- е добре дошла .

чак добре дошла не е ама общо взето каиша го тегли обикновеният човек.

търтей
17-06-2010, 08:16
чак добре дошла не е ама общо взето каиша го тегли обикновеният човек.

Направо се просълзих :notworthy:

dimo
17-06-2010, 09:50
Колега, това една гледна точка но има и обратна страна на медала.
Не си мисли, че и на богатите им е много лесно - те си имат други проблеми като : пазари, конкуренция, разходи по дейността, кредити и др.
А, за работната ръка - повечето се чудят как да я запазят, особено по-квалифицираната.
ооо да как ще им е лесно мъчат се горкичките -един такъв човек с една фабрика който по случай кризата намалил заплатите на работниците си въпреки че и без това по-ниски от средните В същото време за има няма една година купи БМВ х6 ,2 атв по над 15 000 , Ауди S8и Бентли абе мъка мъка , а ония да бачкат по за 300-400лв + допълнителни часове - какво се оплакват виж шефовете им как се мъчат само абе криза голяма криза ама оздравителна криза ще оздрави обществото ни - такива като " ет.Бай Петко и син" с по един двама работника дето едва кретат хайваните с кредити и данъци самоосигряване
ще ги издуха оздравителния вятър на кризата

---------- Post added at 09:50 ---------- Previous post was at 09:40 ----------


чак добре дошла не е ама общо взето каиша го тегли обикновеният човек.

множесто каиши - ето предлагат още един да му метнат http://news.plovdiv24.bg/171179.html

търтей
17-06-2010, 09:54
множесто каиши - ето предлагат още един да му метнат http://news.plovdiv24.bg/171179.html

А, сори ма да го духат. Аз ли съм избрал биби и сие да ни управляват? Еми не. Ся като са мноо умни, да духат докато се научат да мислят преди да пускат бюлетината, за да не псуват после.

old alfist
17-06-2010, 09:55
ооо да как ще им е лесно мъчат се горкичките знам един такъв човек с една фабрика който по случай кризата намали заплатите на работниците си въпреки че бяха и без това по-ниски от средните В същото време за има няма една година купи БМВ х6 ,2 атв по над 15 000 , Ауди S8и Бентли абе мъка мъка , а ония да бачкат по за 300-400лв + допълнителни часове - какво се оплакват виж шефовете им как се мъчат само абе криза голяма криза ама оздравителна криза ще оздрави обществото ни - такива като " ет.Бай Петко и син" с по един двама работника дето едва кретат хайваните с кредити и данъци самоосигряване
ще ги издуха оздравителния вятър на кризата
Дай да не гледаме в канчето на другите - парите и бизнеса са си негови. Когато си е купил БMВ-то така е преценил, това не значи, че сега мисли по същия начин. Може тези коли да му излезат солено сега.

dimo
17-06-2010, 10:01
А, сори ма да го духат. Аз ли съм избрал биби и сие да ни управляват? Еми не. Ся като са мноо умни, да духат докато се научат да мислят преди да пускат бюлетината, за да не псуват после.
... вече 3ти път някакви хора избират хора за които аз не съм гласувал обаче го духаме всички заедно ...

---------- Post added at 10:01 ---------- Previous post was at 09:57 ----------


Дай да не гледаме в канчето на другите - парите и бизнеса са си негови. Когато си е купил БMВ-то така е преценил, това не значи, че сега мисли по същия начин. Може тези коли да му излезат солено сега.

Дали са негови незнам ,незнам ама постоянно разни другари от партията, която е най добрата майка на света там се мотат ма може да ходят там да се тревожат заедно за кризата за конкуренция за пазари ...

търтей
17-06-2010, 10:05
... вече 3ти път някакви хора избират хора за които аз не съм гласувал обаче го духаме всички заедно ...

Така де. Ма поради чий трябва и да им съчувствам, че сами са се наврели в киреча, и за капак и мене са наврели там.

old alfist
17-06-2010, 10:05
Дали са негови незнам ,незнам ама постоянно разни другари от партията, която е най добрата майка на света там се мотат ма може да ходят там да се тревожат заедно за кризата за конкуренция за пазари ...
E, ми като не ти харесва този работодател - смени го и отиди на друго място, дето други другари ще се мотаят.

Stoyan Georgiev
17-06-2010, 10:12
а някой няма ли да обяви край на живота им на тея ? :laser:

dimo
17-06-2010, 10:15
E, ми като не ти харесва този работодател - смени го и отиди на друго място, дето други другари ще се мотаят.

Приятелю нямам нищо общо с този работодател идеята -която изказах е че фирмите които са от по-голямо значение за икономиката вече наистина излизат от кризата , така че Министър Дянков е прав,но за дребния бизнес и работниците кризата все още е в разгара си ....иначе за едно си прав където и да идеш все си сред другарите ...да се изплъзнеш от тях единствения път е емиграцията .

Stoyan Georgiev
17-06-2010, 10:18
Чужбина: Където да чистиш подове е доходно, а другарите са още по-добре облечени.

това с емиграцията рядко успявам да му разбера смисъла...

търтей
17-06-2010, 10:20
Чай бе.
Тия работници с тристатях лева, ми сори ма са тъпи. Начи те както е каал един другар, могат да загубят само оковите си. Ибо 300 кинта месец и с просия ще изкарат.
Обаче ако сите спрат да работят (ама наистина всичксите), ми то този киек с бентлито ще фалира, а тогава тия дето са му дали куфарчето ще му пръснат я гъза, я главата.

Нал тъй?

old alfist
17-06-2010, 10:26
Чай бе.
Тия работници с тристатях лева, ми сори ма са тъпи. Начи те както е каал един другар, могат да загубят само оковите си. Ибо 300 кинта месец и с просия ще изкарат.
Обаче ако сите спрат да работят (ама наистина всичксите), ми то този киек с бентлито ще фалира, а тогава тия дето са му дали куфарчето ще му пръснат я гъза, я главата.

Нал тъй?
А, това вече е подстрекателство.

dimo
17-06-2010, 10:26
Чужбина: Където да чистиш подове е доходно, а другарите са още по-добре облечени.

това с емиграцията рядко успявам да му разбера смисъла...

Не всеки чисти подове в чужбина ,парадоксалното обаче е че дори чистещия подове успява да се нахрани и облече по добре от средния българин .

търтей
17-06-2010, 10:27
А, това вече е подстрекателство.

Не съм ли прав?

old alfist
17-06-2010, 10:29
Не съм ли прав?
Така е ама - страх лозе пази, още повече в тази криза.

търтей
17-06-2010, 10:31
Така е ама - страх лозе пази, още повече в тази криза.

Е затва няма да се оправим. Щото това не е страх, а тъпотия (без извинение).

old alfist
17-06-2010, 10:35
Е затва няма да се оправим. Щото това не е страх, а тъпотия (без извинение).
А, бе то у нас става едно надлъгване между работодател и работник, тъй че не е ясно къде е истината.

Stoyan Georgiev
17-06-2010, 10:40
можем да продължим поговорката страх лозе пази така - "но сам човек колко лозе пази ?"


относно чистенето на подове


мисля си, че човек трябва да има повечко достойнство - предпочитам да работя нещо по-значимо или поне да създавам нещо, отколкото да чистя, па било то и за по-малко пари. верно е, че ще кажете няма срамна работа и т.н. ама за това светът е толкова интересен... разни хора, разни идеали

dimo
17-06-2010, 11:00
можем да продължим поговорката страх лозе пази така - "но сам човек колко лозе пази ?"


относно чистенето на подове


мисля си, че човек трябва да има повечко достойнство - предпочитам да работя нещо по-значимо или поне да създавам нещо, отколкото да чистя, па било то и за по-малко пари. верно е, че ще кажете няма срамна работа и т.н. ама за това светът е толкова интересен... разни хора, разни идеали

Стига стези клишета за подове и чинии има достатъчно много хора които работят това което са работили тук но са много по-довлни там където са в момента .Има и друга категория - такива които там работят такава работа каквато тук едва ли биха имали възможност поради ограниченост на ресурсите и пазара .
И не само Че им стигат парите за живеене ами поспестяват по нещо и изпращат на бедните си роднини в българия за да могат последните да преживеят поредното некъдърно управление или поредната криза . За 2008 и 2009 в българия по официални пътища са изпратени от имигранти над 5 милярда лева (никой не може да изброи парите предадени на ръка от човек на човек ) -За сравнение, постъпилите средства по предприсъединителните и присъединителните фондове на ЕС за първите десет месеца на 2009 г. са около 770 млн. лв., а преките чуждестранни инвестиции за същия период възлизат на малко над 4,4 млрд. лв http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=339305

Stoyan Georgiev
17-06-2010, 11:22
изключенията само потвърждават правилото, димо

и аз познавам много хора, които работят като незаменими специалисти на много високи заплати, или имат собствен бизнес навън.


но те са много много малка част...

мнозинството работят нискоквалифицарн общарски труд при това само защото подбиват заплатите на местната работна ръка ;)

dimo
17-06-2010, 11:52
изключенията само потвърждават правилото, димо

и аз познавам много хора, които работят като незаменими специалисти на много високи заплати, или имат собствен бизнес навън.


но те са много много малка част...

мнозинството работят нискоквалифицарн общарски труд при това само защото подбиват заплатите на местната работна ръка ;)

Продължавам да твърдя че поне половината работят това което са работили тук или биха работили тук вероятно много хора работят и каквото има за да оцелеят но нима у нас не е така нима всеки човек работи каквото иска или за каквото е учил , не Много хора са минали закратко или за по-дълго и през "подовете" и през "чиниите" докато намерят нещо по платено или по желано но това го прявят и местните там както го правят и българите тук . Синди Крауфорд на 16 е брала царевица например .

Mind_Control
17-06-2010, 12:36
можем да продължим поговорката страх лозе пази така - "но сам човек колко лозе пази ?"


относно чистенето на подове


мисля си, че човек трябва да има повечко достойнство - предпочитам да работя нещо по-значимо или поне да създавам нещо, отколкото да чистя, па било то и за по-малко пари. верно е, че ще кажете няма срамна работа и т.н. ама за това светът е толкова интересен... разни хора, разни идеали

И аз мисля така, но ние гледаме от друга гледна точка. За достойнство може да се говори, чак когато основните ти потребности са задоволени- храна и чувство за сигурност. Това е "проста" психология. А тези потребности не са задоволени при хората взимащи 300 лв. Затова те предпочитат да задоволят първичните си нужди и след това вече могат да помислят за достойнство и духовно извисяване..

Отностно кризата- има я, но не е повсеместна. Има доста браншове, като например кабелните телевизии, които просперират. Може би защото сега хората си седят повече по къщите.

Но между другото е факт, че последните месеци дискотеките се поизпразниха в София.

pavlin
17-06-2010, 13:25
изключенията само потвърждават правилото, димо

и аз познавам много хора, които работят като незаменими специалисти на много високи заплати, или имат собствен бизнес навън.


но те са много много малка част...

мнозинството работят нискоквалифицарн общарски труд при това само защото подбиват заплатите на местната работна ръка ;)

Според теб в България няма ли такива които чистят подове, за всяка работа си има хора. Ниско квалифициран труд работят тези които нямат квалификация или нямат документи.

---------- Post added at 10:25 ---------- Previous post was at 10:23 ----------


А, сори ма да го духат. Аз ли съм избрал биби и сие да ни управляват? Еми не. Ся като са мноо умни, да духат докато се научат да мислят преди да пускат бюлетината, за да не псуват после.

Откъде тази надменност бе колега или ти си над нещата както обикновенно.

old alfist
17-06-2010, 14:11
Това не е надменност, а самочувствие продиктувано от разбиране на причините - отделен въпрос е, че пак го изби на политика, като че ли ако не е ББ, а някой друг ще бъде нещо по-различно.

morfius
17-06-2010, 14:17
Който и да е там, ще е все същото... не е политика, народопсихология е :wallbash:

Derry
17-06-2010, 17:37
Направо се просълзих :notworthy:

Ако не друго поне си чувствителен.

---------- Post added at 14:37 ---------- Previous post was at 14:32 ----------


Чай бе.
Тия работници с тристатях лева, ми сори ма са тъпи. Начи те както е каал един другар, могат да загубят само оковите си. Ибо 300 кинта месец и с просия ще изкарат.
Обаче ако сите спрат да работят (ама наистина всичксите), ми то този киек с бентлито ще фалира, а тогава тия дето са му дали куфарчето ще му пръснат я гъза, я главата.

Нал тъй?


Дано никой от работниците не ти чете писанията. Когато имаш семейство, деца и това онова на гърба си мислиш по друг начин. Ако те не работят друг по-гладен ще иде да работи.

morfius
17-06-2010, 17:57
Ако те не работят друг по-гладен ще иде да работи.

Е това мислене ни прецаква колега, оцеляването поеденично и особено за сметка на другия.
Ако имаше някакво единение за по-добри условия, колко пъти щеше да минава номера с по-гладния?

търтей
17-06-2010, 19:18
Не четеш Дери. Написах ВСИЧКИ, което значи ВСИЧКИ. Нооо ние сме тъпаци и не се подкрепяме един друг. Е затва заплатите са по 200 лв. Аз ако бях директор на тия щях да им давам 100 лв заплата и да ги глобявам с 10 лв на минута закъснение.

fred
17-06-2010, 20:56
В интерес на истината не мисля, че у развития запад работника работи като роб или ако поне работи повече, това пък се дължи на любовта към работата и т.н.Всъщност у нас, след 1990 г се работи повече, но се заплаща по-малко отколкото ТАМ, но това са причини формирани от различни фактори в продължения на десетилетия. Основната е формулирана от товаришЧ Ленин, че ако социализъМъ не успе да постигне по-висока производителност от капиталиЗъМъ, то той ще загине, както и стана.Иван беше изваден от земята и хвърлен в безмислената мелница на труд създадена от комунизма.
Ханс не е по умен от Иван, но обществото в което живее е по развито, това общество му дава шанса, привилегията и свободата да си защити заплатата, а на Иван му остава Ивана:priest:

търтей
17-06-2010, 21:54
Ако ми позволиш една поправка


на Иван му остава на дедо иван дедовия.

tanatos
17-06-2010, 22:20
Кефи ме как по цяла Европа хората стачкуват защото правителствата предприемат мерки срещу тая криза.Правителствата казват "затягайте коланите, ще става страшно", но наш кура ми Дянков вика - "Ходете на море и не се притеснявайте". Това може да се тълкува и по друг начин..."Ходете се давете".

Взе да ми писва от тоя клонинг на Ники Василев...

pent
17-06-2010, 23:09
Кефи ме как по цяла Европа хората стачкуват защото правителствата предприемат мерки срещу тая криза.Правителствата казват "затягайте коланите, ще става страшно", но наш кура ми Дянков вика - "Ходете на море и не се притеснявайте". Това може да се тълкува и по друг начин..."Ходете се давете".

Не е точно така, до манталитет е пак.... Германия одобриха най-голямото съкращение на бюджет 80млрд евро до 2014!!!

Най-големият пакет за орязване на бюджета в историята на Германия от Втората световна война насам предвижда и следващата година от бюджета да бъдат спестени 11 млрд. евро. Той включва преструктуриране на държавните разходи по трудови, социални, инфраструктурни и строителни въпроси и отбрана.
И познай колко стачкуват - 0, нил, зиро :) И защо? Защото не са вечните мрънкачи и знаят, че това е за тяхно добро ;)

Derry
17-06-2010, 23:20
Е това мислене ни прецаква колега, оцеляването поеденично и особено за сметка на другия.
Ако имаше някакво единение за по-добри условия, колко пъти щеше да минава номера с по-гладния?

Ми прецаква ни, но е така.

---------- Post added at 20:20 ---------- Previous post was at 20:18 ----------


Не четеш Дери. Написах ВСИЧКИ, което значи ВСИЧКИ. Нооо ние сме тъпаци и не се подкрепяме един друг. Е затва заплатите са по 200 лв. Аз ако бях директор на тия щях да им давам 100 лв заплата и да ги глобявам с 10 лв на минута закъснение.

Всички никога няма да се съберат и да са на едно мнение, за съжаление.

търтей
17-06-2010, 23:22
Всички никога няма да се съберат и да са на едно мнение, за съжаление.

Няма никаква нужда да са на еднакво мнение. Дори да е възможно. Обаче когато имат общи интерес, е добре за тях да действат единно. А не всеки да си пази гъза и да го страх да мръдне. Е, не става така. Робската психика е много лошо нещо.

Derry
17-06-2010, 23:28
Кефи ме как по цяла Европа хората стачкуват защото правителствата предприемат мерки срещу тая криза.Правителствата казват "затягайте коланите, ще става страшно", но наш кура ми Дянков вика - "Ходете на море и не се притеснявайте". Това може да се тълкува и по друг начин..."Ходете се давете".

Взе да ми писва от тоя клонинг на Ники Василев...

Е дай сега като е криза и да не ходим на море :). Ако някой ще се дави то това ще да са политици с неправилна преценка, но не сега, а подир година-две.

---------- Post added at 20:28 ---------- Previous post was at 20:22 ----------


Няма никаква нужда да са на еднакво мнение. Дори да е възможно. Обаче когато имат общи интерес, е добре за тях да действат единно. А не всеки да си пази гъза и да го страх да мръдне. Е, не става така. Робската психика е много лошо нещо.

В един работен колектив интересите на всички са еднакви - възможно най-високи заплати и добри условия на труд, различен е пътя за постигане. Като цяло има нещо счупено и то май е рационалното мислене.

nicks1
17-06-2010, 23:55
За година депозитите в банки са се увеличили с 3.5 милиарда лева. Ако не ни облъчваха всеки божи ден, че сме в криза, по-голямата част от тези пари щяха да се влеят в икономиката.

old alfist
17-06-2010, 23:59
Време трябва, време за да станат нещата нормални - да има уважение на двете страни една към друга.
Куцат както мотивацията на работника, така и мениджмънта на работодателя - и двете страни трябва да се учат.

Stoyan Georgiev
18-06-2010, 00:17
най-много куца етиката ако ме питате...

истории за некоректни служители от първа ръка мога да ви разказвам до неделя....

истината е, че манталитетът на всички е много много погрешен....

кажете какво правим с хора, които вземат тройно по-големи заплати от колегите си в същия бранш, в същия момент получават невиждано добро отношение и съпричастност дори към семейните им проблеми, и в следващия момент ти забиват ножа в гърба ;)

баланс трябва да има... и едните и другите трябва да са готови да правят компромиси, но не и да прекаляват с тези компромиси. докато работодател и работник имат взаимна изгода един от друг нещата ще вървят и трябва да бъдат поддържани в добро състояние :)

търтей
18-06-2010, 00:24
хора, които вземат тройно по-големи заплати от колегите си в същия бранш, в същия момент получават невиждано добро отношение и съпричастност дори към семейните им проблеми,

Къде да пратя сиви? :popesmiley:

Stoyan Georgiev
18-06-2010, 00:53
Къде да пратя сиви? :popesmiley:

беше то каквото беше, сега заплатите са нормални(макар и все още по-високи от повечето еквивалентни), хората вършат същото количество работа, получават по-хладно отношение, печалбата ни от тях е по-добра.

могат да обвиняват предходните си колеги ;)

а иначе си-ви знаеш къде може да пратиш, ма то на мен не ми трябва като се замисля :D :D ;)

milenamr
18-06-2010, 00:58
Е аз знам едно място, където почти нищо не правят и за 1 ден работа и то от следобед(15.30 до вечерта в 00.00) им се полагат 2-3 дни компенсация и така горе долу почти цялата година им минава на компенсации(тоест отпуска, която дори не се приспада от полагаемия годишен отпуск, който също не никак малък ;).
А в същото време вземат 2 пъти повече пари от мен например :)
Но няма да кажа кое е мястото, че ще ме бият :bash:
Само ще подшушна, че работата е държавна :calc:

old alfist
18-06-2010, 01:09
получават по-хладно отношение, печалбата ни от тях е по-добра.

E, добре де - защо получават по-хладно отношение като печалбата ви от тях е по-голяма.

Stoyan Georgiev
18-06-2010, 01:21
E, добре де - защо получават по-хладно отношение като печалбата ви от тях е по-голяма.

по-хладно сравнено с това, което е било преди

преди когато примерно съм водил еди кой си на някаква цифра километри посред нощите, защото роднина има проблеми със здравето (примерно) и неща от този сорт.

не казвам, че вече се отнасям към хората все едно са ми длъжни с нещо или им викам ;)

Mind_Control
18-06-2010, 11:17
Не четеш Дери. Написах ВСИЧКИ, което значи ВСИЧКИ. Нооо ние сме тъпаци и не се подкрепяме един друг. Е затва заплатите са по 200 лв. Аз ако бях директор на тия щях да им давам 100 лв заплата и да ги глобявам с 10 лв на минута закъснение.

Добре де. Защо винаги изхождаш от презумцията, че всичко трябва да става с лошо, с протести, караници и врънкане. Тия хора ако ти вършат работа и ако имаш добра печалба, защо да не им дадеш една хубава заплата?

Мисля, че и твоето мислене е не баш, като на шефовете по Европа, а по скоро, като на българските джигити- шефове.

bouncer
18-06-2010, 11:40
Добре де. Защо винаги изхождаш от презумцията, че всичко трябва да става с лошо, с протести, караници и врънкане. Тия хора ако ти вършат работа и ако имаш добра печалба, защо да не им дадеш една хубава заплата?

Мисля, че и твоето мислене е не баш, като на шефовете по Европа, а по скоро, като на българските джигити- шефове.

ама това хич не е с лошо. В нормалните държави на то ва му се казва гражданско общество. Там синдикатите не са само за пред ората и да вземат некой лев отгоре, а наистина следят и защитават правата на работниците. Тука обаче винаги ще има нщкой дет ше каже абе 300 - 300! аз ще крадна за още 200 и ще си вържа гащите. Мисленето трябва да се промени. Нали си чувал приказката че не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето му я дава. Докато има балъци винаги ще има тарикати.

nightroller
18-06-2010, 18:36
... съм започнал и с частен бизнес да се занимавам в свободното време. ...

хахаха е тука се развеселих :D нищо лично ;)

pavlin
19-06-2010, 00:09
Да, обаче способните имат самочувствието и не ги е страх при съкращение, работят нещо странично извън компанията - имат увереността, че могат да работят и на друго място и се чувстват по -удовлетворени.

Ела да видиш в тази криза дали не ги е страх и дали някой си напуска работата преди да си е намерил нещо по-добро.

Бобби
19-06-2010, 17:25
Кризата е добре дошла за бизнеса, тоез за тези който осигоряват работа......другите духат супата!
Една пчела избръмча....ама никой не я разбра!

"А не всеки да си пази гъза и да го страх да мръдне. Е, не става така. Робската психика е много лошо нещо."

Българино..:bg:..като си готов да работиш 12 ч. на ден за 600лв. на никаква осигоровка..:screwy:.....а в същото време Държавата спи, ама найстина спи...:sleepy: и не се интересува за сойте поданици...ти се поти и мълчи:big_heat:.....и шефът си боготвори..:screwy:....за пенсия не мисли...и незнам на какво се нахлузи....сам си виновен!
п.п....иде реч за тези който си изкарват хляба съвестно в тая държава...а не за така наречените тарикати...който им казвам измекяри...

nightroller
19-06-2010, 17:38
моята хипотеза, на база четенето из темата ;) е, че всички е объркано - мисленето е объркано :) ей там по-горе не ме разбраха кво ме развеселява :( по-надолу пък чета други работи тревожни ... не знам, или трябва да пиша из темата и да се опитам да променя мисленето, или да зарежа цялата работа ... май първо ще се допитам до модератора ;):D

Бобби
19-06-2010, 18:35
Когато мислиш и се допитваш, в повечето случай се греши.....:info:
п.п. всеки мисли различно....но погледни реалноста извън твоя обзор!