PDA

View Full Version : Какво мотивира работника?



Mind_Control
18-06-2010, 12:45
ама това хич не е с лошо. В нормалните държави на то ва му се казва гражданско общество. Там синдикатите не са само за пред ората и да вземат некой лев отгоре, а наистина следят и защитават правата на работниците. Тука обаче винаги ще има нщкой дет ше каже абе 300 - 300! аз ще крадна за още 200 и ще си вържа гащите. Мисленето трябва да се промени. Нали си чувал приказката че не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето му я дава. Докато има балъци винаги ще има тарикати.

Аз точно поради тая причина съм сменил 2 работи, докато си намеря това, което ме устройва. Освен това съм започнал и с частен бизнес да се занимавам в свободното време. Идеята ми обаче беше, че на запад труда се оценява от добрия мениджър. А тука ако видят, че си способен те натоварват с повече работа за същите пари.


Темата произхожда от тази за Дянков и кризата

nhg
18-06-2010, 18:24
Аз точно поради тая причина съм сменил 2 работи, докато си намеря това, което ме устройва. Освен това съм започнал и с частен бизнес да се занимавам в свободното време. Идеята ми обаче беше, че на запад труда се оценява от добрия мениджър. А тука ако видят, че си способен те натоварват с повече работа за същите пари.

Хм, мислех да не се включвам, ама с това последното съм напълно съгласен!
Казано по друг начин: знае се колко ще им струваш, гледат да те експлоатират доколкото е възможно.

pavlin
18-06-2010, 21:56
Хм, мислех да не се включвам, ама с това последното съм напълно съгласен!
Казано по друг начин: знае се колко ще им струваш, гледат да те експлоатират доколкото е възможно.

И на запад е така както и на всяко едно работно място. Винаги има такива които изнасят работата на гърба си за сметка на тези които са по-неспособни или по-мързеливи.

old alfist
18-06-2010, 23:26
И на запад е така както и на всяко едно работно място. Винаги има такива които изнасят работата на гърба си за сметка на тези които са по-неспособни или по-мързеливи.
Да, обаче способните имат самочувствието и не ги е страх при съкращение, работят нещо странично извън компанията - имат увереността, че могат да работят и на друго място и се чувстват по -удовлетворени.

Derry
18-06-2010, 23:34
Не ги е страх до определени години, по собствени наблюдения около четиридесет годишна възраст и нагоре не им се занимава с промени и рокади и гледат да си карат работата без много мислене, следват коловозите. Докато си по-млад ти се иска да направиш много неща, дерзаеш, повечето време незнаеш срещу какво заставаш и трупаш опит по трудния начин. След като придобиеш опит вече се уморяваш.

old alfist
18-06-2010, 23:38
Не ги е страх до определени години, по собствени наблюдения около четиридесет годишна възраст и нагоре не им се занимава с промени и рокади и гледат да си карат работата без много мислене, следват коловозите. Докато си по-млад ти се иска да направиш много неща, дерзаеш, повечето време незнаеш срещу какво заставаш и трупаш опит по трудния начин. След като придобиеш опит вече се уморяваш.
Не винаги е така - просто човек трябва да преодолее психологическият си мързел. Има не малко хора, които работят и след пенсионна възраст.

dimo
19-06-2010, 01:00
Време трябва, време за да станат нещата нормални - да има уважение на двете страни една към друга.
Куцат както мотивацията на работника, така и мениджмънта на работодателя - и двете страни трябва да се учат.

Мотивацията на работника куца- когато му куца заплатата колкото по моголяма заплата толкова по голяма мотивация .Не можеш да очакваш работника да е супер мотивиран ако в близка конкурентна фирма работят един час по-малко на ден и взимат с по 100 лева отгоре а социалния им пакет е по-голям и за капак на всичко шефа въвежда някакви идиотски глоби върху без това оскъдната ти заплата защото в неделя когато бил на барбекю с други патрони чул че така правят те .(Това е една примерна ситуация Не ме касае лично в случай че решиш отново да ми препоръчаш да си сменя работата щом не ми изнася )
Работодателя не може да увеличава до неизгодни за него стойности заплатата на работника но тогава не може и да му се сърди когато той реши че е време да премине в друг отбор поради изпадане в неприемливаза него ситуация.

---------- Post added 19-06-2010 at 00:00 ---------- Previous post was 18-06-2010 at 23:54 ----------


хахаха е тука се развеселих :D нищо лично ;)

развеселяваш се че колегата проявява желание за работа ?!?

old alfist
19-06-2010, 01:15
Мотивацията на работника куца- когато му куца заплатата колкото по моголяма заплата толкова по голяма мотивация .Не можеш да очакваш работника да е супер мотивиран ако в близка конкурентна фирма работят един час по-малко на ден и взимат с по 100 лева отгоре а социалния им пакет е по-голям и за капак на всичко шефа въвежда някакви идиотски глоби върху без това оскъдната ти заплата защото в неделя когато бил на барбекю с други патрони чул че така правят те .(Това е една примерна ситуация Не ме касае лично в случай че решиш отново да ми препоръчаш да си сменя работата щом не ми изнася )
Работодателя не може да увеличава до неизгодни за него стойности заплатата на работника но тогава не може и да му се сърди когато той реши че е време да премине в друг отбор поради изпадане в неприемливаза него ситуация.
Мотивацията е процес отнемащ известно време и размера на заплатата е само част от нея, като сам по себе си този размер зависи от ясно дефинирани функции и отговорности и работника трябва да ги разбира и осъзнава.

Ела да видиш в тази криза дали не ги е страх и дали някой си напуска работата преди да си е намерил нещо по-добро.
Ако ме поканиш и платиш разноските ще дойда.

dimo
19-06-2010, 01:33
Като изключим постове в държавната администрацията където заплата е най малката подробност в реалната икономика -Размерът на заплатата може да е само елемент но определено е най-важният елемент и ако отричаш това значи изобщо не си с наясно с нещата или си наясно ама се правиш на улав.

old alfist
19-06-2010, 02:04
Като изключим постове в държавната администрацията където заплата е най малката подробност в реалната икономика -Размерът на заплатата може да е само елемент но определено е най-важният елемент и ако отричаш това значи изобщо не си с наясно с нещата или си наясно ама се правиш на улав.
Както съм си улав, тъй и не отричам размера на заплатата, но се опитай да разбереш, че този размер зависи от изпълнението на някакви предварително регламентирани условия.

dimo
19-06-2010, 10:35
Както съм си улав, тъй и не отричам размера на заплатата, но се опитай да разбереш, че този размер зависи от изпълнението на някакви предварително регламентирани условия.
Инат си като магаре - да речем че си общ работник на строеж и работата ти е да подаваш тухли и предварително регламентираните условия са да подадеш 100 тухли за 12 лева (работниците ,строежите,тухлите и левовете са напълно условни) на съседния строеж намиращ се на метри от този , същия ден търсят общ работник при следните предварително регламентирани условия :да подава 100 тухли от същия модел но за 15 лева +2 кафета на ден и 2 лева за обед.Ха сега кажи дали един човек който е с всичкия си не би избрал второто- бил той и нискоквалифициран работник на кое место от двете ще е по-мотивиран .... Всички приазки за мотивация не струват ако не са подплатени със някакво възнаграждение отговарящо на позицията в бранша + нещо отгоре в случая 2 кафета и два лева за обед .

old alfist
19-06-2010, 11:03
Инат си като магаре - да речем че си общ работник на строеж и работата ти е да подаваш тухли и предварително регламентираните условия са да подадеш 100 тухли за 12 лева (работниците ,строежите,тухлите и левовете са напълно условни) на съседния строеж намиращ се на метри от този , същия ден търсят общ работник при следните предварително регламентирани условия :да подава 100 тухли от същия модел но за 15 лева +2 кафета на ден и 2 лева за обед.Ха сега кажи дали един човек който е с всичкия си не би избрал второто- бил той и нискоквалифициран работник на кое место от двете ще е по-мотивиран .... Всички приазки за мотивация не струват ако не са подплатени със някакво възнаграждение отговарящо на позицията в бранша + нещо отгоре в случая 2 кафета и два лева за обед .
Не ми се иска да ти отговарям - мисля, че доста писах в темата и можеш да се върнеш малко да попреговориш написаното.
Ако пък толкова много се интересуваш има учебници по мениджмът, но за да разбереш наmисаното в тях трябва и малко да си работил на някаква ръководна длъжност.

nhg
19-06-2010, 16:43
@old alfist & dimo: Струва ми се, че си говорите за едни и същи неща, но на различни езици... Искам да кажа, че и двамата сте прави!

Derry
19-06-2010, 23:34
Мотивацията е процес отнемащ известно време и размера на заплатата е само част от нея, като сам по себе си този размер зависи от ясно дефинирани функции и отговорности и работника трябва да ги разбира и осъзнава.


Много добре казано.

По обявите за работа се среща и нещото наречено "мотивационо писмо". Направо им се чудя каква мотивация очакват за някаква обикновенна работа /пазач, шофьор и т.н./. Обявите ги пишат се едно за НАСА търсят специалисти.

---------- Post added at 19:34 ---------- Previous post was at 19:31 ----------


Като изключим постове в държавната администрацията където заплата е най малката подробност в реалната икономика -Размерът на заплатата може да е само елемент но определено е най-важният елемент и ако отричаш това значи изобщо не си с наясно с нещата или си наясно ама се правиш на улав.

Аз си ги подреждам така:
1. Възможности предлагани от работата.
2. Колектив.
3. Заплата.

dimo
20-06-2010, 02:04
Не ми се иска да ти отговарям - мисля, че доста писах в темата и можеш да се върнеш малко да попреговориш написаното.
Ако пък толкова много се интересуваш има учебници по мениджмът, но за да разбереш наmисаното в тях трябва и малко да си работил на някаква ръководна длъжност.

Хм,учебници казваш значи ...тук се изкушавам да цитирам една мисъл на един мой любим автор макар и не на икономическа литература "Никога не съм допускал училищните занятия да пречат на образованието ми." Самюъл Лангхорн Клемънс известен още като Марк Твен .. Иначе с риск да те разочаровам малко - да чел съм такива учебници и изпити съм държал и с хора съм работил и опитът ми казва най добрия стимул за работника е заплатата в крайна сметка той за това е дошъл и ако не е доволен рано или късно ще си тръгне.

old alfist
20-06-2010, 06:09
Хм,учебници казваш значи ...тук се изкушавам да цитирам една мисъл на един мой любим автор макар и не на икономическа литература "Никога не съм допускал училищните занятия да пречат на образованието ми." Самюъл Лангхорн Клемънс известен още като Марк Твен .. Иначе с риск да те разочаровам малко - да чел съм такива учебници и изпити съм държал и с хора съм работил и опитът ми казва най добрия стимул за работника е заплатата в крайна сметка той за това е дошъл и ако не е доволен рано или късно ще си тръгне.
Съжалявам, но теорията в тази и повечето области е написана на база практиката.

dimo
20-06-2010, 23:48
"Човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете." Марк Твен

old alfist
21-06-2010, 01:04
Димо, ти какво предпочиташ - да работиш в ЕТ"Пешо Пешев" за 2000лв или в една голяма компания за 1700лв.

Mind_Control
21-06-2010, 11:39
хахаха е тука се развеселих :D нищо лично ;)

Ами развеселил си се щото не знаеш какъв е ;) аз пък си докарвам по някой и друг лев отгоре, а причината да не развивам само частния бизнес е много проста- искам да имам сигурност в момента + че работата ми е доста добра и не си струва да я зарязвам.

---------- Post added at 07:39 ---------- Previous post was at 07:33 ----------


Инат си като магаре - да речем че си общ работник на строеж и работата ти е да подаваш тухли и предварително регламентираните условия са да подадеш 100 тухли за 12 лева (работниците ,строежите,тухлите и левовете са напълно условни) на съседния строеж намиращ се на метри от този , същия ден търсят общ работник при следните предварително регламентирани условия :да подава 100 тухли от същия модел но за 15 лева +2 кафета на ден и 2 лева за обед.Ха сега кажи дали един човек който е с всичкия си не би избрал второто- бил той и нискоквалифициран работник на кое место от двете ще е по-мотивиран .... Всички приазки за мотивация не струват ако не са подплатени със някакво възнаграждение отговарящо на позицията в бранша + нещо отгоре в случая 2 кафета и два лева за обед .

Напълно си прав. Обаче има едно НО. Когато става въпрос за чисто физически труд, заплатата е най- големия мотиватор. Има изследвания как хората стават по- продуктивни при по- високо заплащане.
Но когато става въпрос за умствен труд нещата са различни. Там трябва да имаш достатъчно пари, за да не са ти проблем и от тук нагоре повишението на заплатата не води до по- голяма продуктивност. За да я постигнеш трябва да дадеш на работника повече свобода за действие, за да може да развие идеите и креативността си.

dimo
21-06-2010, 11:45
да видим 2000 - 1700 =300 х 12 месеца =3600 лева годишно повече тези 3600 ако отидат в един годишен депозит ей така както си стоят таам ще ти заработят една минимална работна заплата отгоре -"Пешо Пешев" изглежда съвсем не е за подценяване щом дава 17,6 % повече от "голямата"компания(която вероятно ще е с много големи претенции) или не е случаен човек или много си цени хората...

old alfist
21-06-2010, 12:04
да видим 2000 - 1700 =300 х 12 месеца =3600 лева годишно повече тези 3600 ако отидат в един годишен депозит ей така както си стоят таам ще ти заработят една минимална работна заплата отгоре -"Пешо Пешев" изглежда съвсем не е за подценяване щом дава 17,6 % повече от "голямата"компания(която вероятно ще е с много големи претенции) или не е случаен човек или много си цени хората...
E, да но пък голямата компания ти дава възможности ако работиш добре и бъдеш забелязан да се прехвърлиш на по-високо платена работа, да работиш в по-добра среда, имаш по-голяма сигурност по отношение на това дали изобщо ще просъществува дълго тази фирма.
Не допускаш ли, че някой човек би предпочел тези предимства пред 3600лв.годишно.

nhg
21-06-2010, 12:47
E, да но пък голямата компания ти дава възможности ако работиш добре и бъдеш забелязан да се прехвърлиш на по-високо платена работа, да работиш в по-добра среда, имаш по-голяма сигурност по отношение на това дали изобщо ще просъществува дълго тази фирма.
Не допускаш ли, че някой човек би предпочел тези предимства пред 3600лв.годишно.

Колега, пак има условности: зависи до колко нависоко си в йерархията на 'голямата фирма' - примерно освен собствениците над теб да има само 1-2 'шефове', на чиито места да е сигурно, че не можеш да отидеш (примерно заради различен тип образование, или просто различна локация...)
Пак казвам: и двамата с dimo говорите за много сходни неща - просто условностите са прекалено много и всеки конкретен случай е различен.
бтв: аз съм отказвал работа в една от най-големите структури в БГ, просто всеки сам си преценява мотивите!

old alfist
21-06-2010, 12:53
Колега, пак има условности: зависи до колко нависоко си в йерархията на 'голямата фирма' - примерно освен собствениците над теб да има само 1-2 'шефове', на чиито места да е сигурно, че не можеш да отидеш (примерно заради различен тип образование, или просто различна локация...)
Пак казвам: и двамата с dimo говорите за много сходни неща - просто условностите са прекалено много и всеки конкретен случай е различен.
бтв: аз съм отказвал работа в една от най-големите структури в БГ, просто всеки сам си преценява мотивите!
Е, да де но не е невъзможно, дори е реалистично - просто исках за потвърдя написаното от мен преди, че не може да се твърди толкова убедено, че единствено високата заплата може да привлече или задържи един човек към дадена работа.

dimo
21-06-2010, 14:00
E, да но пък голямата компания ти дава възможности ако работиш добре и бъдеш забелязан да се прехвърлиш на по-високо платена работа, да работиш в по-добра среда, имаш по-голяма сигурност по отношение на това дали изобщо ще просъществува дълго тази фирма.
Не допускаш ли, че някой човек би предпочел тези предимства пред 3600лв.годишно.
Съгласно метода на дисконтираните бъдещи парични потоци 3600 лева тук и сега са много повече и много по ценни от 4000 след 5 или 10 години .
Това всичкото -ако,ще но ; е твърде неопределено бъдеще време - особенно в нашата действителност където позиците сераздават според принципите на шуробаджанащината и партията която е на власт .
И аз не твърдя че е единствения аргумент голямата заплата но определено е с най-голяма тежест сред пакета от стимули.


П. С иначе като се върнем към темата че леко се заплеснахме в лирични отклонения - кризата започва да свършва но беднотията продължава със страшна сила а идва зима .

PEPI-2ALFA
21-06-2010, 21:51
Димо, ти какво предпочиташ - да работиш в ЕТ"Пешо Пешев" за 2000лв или в една голяма компания за 1700лв.
Ако на месец ми трябват 2000-2100лв., аз съм твърдо ЗА "Пешо...". Все пак по-добре е да се чудя как да наваксам 100лв, отколкото 300-400 ;)
П.П. "Да го духат бедните" - това от кой учебник беше...

old alfist
21-06-2010, 22:07
Ако на месец ми трябват 2000-2100лв., аз съм твърдо ЗА "Пешо...". Все пак по-добре е да се чудя как да наваксам 100лв, отколкото 300-400 ;)
П.П. "Да го духат бедните" - това от кой учебник беше...
Кат та чета, май ще станеш по-богат от Пешо и накрая ще му даваш пари да си плати осигуровките.

pent
21-06-2010, 23:20
Момчета, не мога да прочета цялата тема защото в момента играят Испания...

но по темата 'Какво мотивира работника?' аз мисля, че слабият, неопитен, нов работник се мотивира единствено от пари. Докато за увереният в уменията си и опитен професионалист парите не са на първо място, а по-скоро реализацията и успеха в кариерата.

Факт е едно, колкото и пари да ти плащат никой не може да ти плати за нервите ако не правиш това с което се занимаваш с кеф.

trustworthy
21-06-2010, 23:29
Наскоро ми се наложи да бъда изправен пред дилемата 'Бай Пешо' vs 'голямата лоша фирма'. Истината е, че изборът ми бе един от най-трудните (да не казвам, че беше и най-трудния) и то, именно защото се наложи да се оценява комплекс от фактори. Всеки си има приоритети и съобразно тях степенува по различен начин нещата по важност. Един го влече кариерата, друг иска висока заплата...А аз продължавам да търся начини да се реализирам като рентиер на 2 магазина в центъра. Натам ме влече просто :hehehm:

myato
21-06-2010, 23:42
Бях млад ентусиаст.Работих като вол и на гола ливада създадох не веднъж от нищото работещи "предприятия".
Но наемният работник си остава такъв и никой не го кани да заеме по висока позиция.
Щом бачкаш те яздят.
Благодарност?!!!
Хич и не чакайте,под каквато и да е форма.
Да ви оценят?
Оценката е "Вижте го пък тоя ахмак."
Възмажности за развитие?
Ако можеш,забрави.Мислиш,работиш,развиваш се - значи си опасен.
Тези,дето стават началници "учат" в друго "училище".
Е,вече помъдрях.Единственото,което вече може да ме мръдне са парите.За други стимули е късно.Вече не си давам трибуквието срещу високопарни слова.
Парата прави играта.:mrgreen::nuke::hehe:

dimo
22-06-2010, 00:18
Бях млад ентусиаст.Работих като вол и на гола ливада създадох не веднъж от нищото работещи "предприятия".
Но наемният работник си остава такъв и никой не го кани да заеме по висока позиция.
Щом бачкаш те яздят.
Благодарност?!!!
Хич и не чакайте,под каквато и да е форма.
Да ви оценят?
Оценката е "Вижте го пък тоя ахмак."
Възмажности за развитие?
Ако можеш,забрави.Мислиш,работиш,развиваш се - значи си опасен.
Тези,дето стават началници "учат" в друго "училище".
Е,вече помъдрях.Единственото,което вече може да ме мръдне са парите.За други стимули е късно.Вече не си давам трибуквието срещу високопарни слова.
Парата прави играта.:mrgreen::nuke::hehe:

За това говоря и аз колкото по-рано един работник осъзнае това толкова по-добре за него вичко останало са фалшиви обещания ,лицемерие и демагогия прах във вятъра защото на края на месеца, като ти сервират семетките за плащане по новите увеличени цени , ги искат заедно с увеличението а не с обещанието когато се издигнеш и ти увеличат заплатата тогава да си платиш разликата .Банките същи си чакат лихвите по кредитите .

old alfist
22-06-2010, 00:23
Когато някой работи продължително време в една голяма фирма създава множество контакти, които могат да му бъдат полезни в личния живот или ако реши да направи собствена фирма.

dimo
22-06-2010, 00:31
Когато някой работи продължително време в една голяма фирма създава множество контакти, които могат да му бъдат полезни в личния живот или ако реши да направи собствена фирма.

100% съм съгласен
или ако премине в друга фирма със същата дейност направо се мести с пазара и клиентите си разбира се не с всички но с една голяма част и това особенно силно важи за хората занимаващи се с продажби и услуги .

Pastora
22-06-2010, 00:43
По темата, има 2 неща за мотивация - кинти и финансови облаги (тук включвам заемчета безлихвени и лични услуги без заплащане, не визирам без ръце :)))) Другото са мижи да те лажим от съседите от запад.

търтей
22-06-2010, 00:44
100% съм съгласен
или ако премине в друга фирма със същата дейност направо се мести с пазара и клиентите си разбира се не с всички но с една голяма част и това особенно силно важи за хората занимаващи се с продажби и услуги .

Тва е възможно само и единствено ако шефът му е идиот.
Не че няма доста примери за това в България, ама тука мениджър дето е учил мба аз поне не познавам

dimo
22-06-2010, 00:50
Тва е възможно само и единствено ако шефът му е идиот.
Не че няма доста примери за това в България, ама тука мениджър дето е учил мба аз поне не познавам

Винаги има причини някой да смени работата и обикновено ,търси в сферата в която работи

old alfist
22-06-2010, 00:52
Другото са мижи да те лажим от съседите от запад.
Не е точно така - все повече фирми издигат собствени кадърни кадри.
Все пак трябва да се върши работа с хора доказали въжможностите си - ако не са таферни хората самите босове се компрометират пред собствениците.

Pastora
22-06-2010, 00:56
Така е, освен това им предлагат услуги, мотивиращи ги да работят по-добре и да се чувстват пълноценно(служебни коли, облаги с паркоместа и т.н. :) Но,... тук това е рядкост, среща се при чужди инвеститори основно.

търтей
22-06-2010, 01:02
Винаги има причини някой да смени работата и обикновено ,търси в сферата в която работи

Да, ама за да си открадне клиентите, то значи че мениджърът му е бил идиот.

dimo
22-06-2010, 01:04
социалния пакет е другият инструмент след заплатата с най-голяма тежест в мотивацията -
телефони, автомобили ,паркоместа ,кафета ,купони за храна ,интернет,отпуски ,осигуровки тук може много повече гъвкавост да се прояви от колкото с ъс заплащането.

mirchozo
22-06-2010, 01:07
Така..., да изцепя и аз нещо, въпреки че попрегледах отгоре отгоре темата. Та парите не винаги са основен мотив, аз например съм работил известно време за никак нелоши пари, но просто не остава време да ги похарчиш, от сутри до вечер, 7дни в седмицата. Мотивацията мога да определя по следния начин, трябва да се дава на работник това от което има нужда в момента, пр паричен бонус, почивка, свобода в развиването на някой идеи, фирмени културни масови мероприятия (разбирайте банкет), спортни дни (примерно пейнтбол), въобще занятия които нямат нищо общо с работата целейки да разсеят малко от ежедневните проблеми. Та така, аз това бих оценил и бих бил доста доволен ако имах такъв шеф/ве.

old alfist
22-06-2010, 01:08
Да, ама за да си открадне клиентите, то значи че мениджърът му е бил идиот.
Когато някой реши да го прави го прави изведнъж и се е подготвил отдалеко - шефът му няма време да реагира, пък и няма правомощия за по-голяма заплата.

Така..., да изцепя и аз нещо, въпреки че попрегледах отгоре отгоре темата. Та парите не винаги са основен мотив, аз например съм работил известно време за никак нелоши пари, но просто не остава време да ги похарчиш, от сутри до вечер, 7дни в седмицата. Мотивацията мога да определя по следния начин, трябва да се дава на работник това от което има нужда в момента, пр паричен бонус, почивка, свобода в развиването на някой идеи, фирмени културни масови мероприятия (разбирайте банкет), спортни дни (примерно пейнтбол), въобще занятия които нямат нищо общо с работата целейки да разсеят малко от ежедневните проблеми. Та така, аз това бих оценил и бих бил доста доволен ако имах такъв шеф/ве.
Пешо трудно ще ти ги осигури тези екстри.

myato
22-06-2010, 01:09
Не е точно така - все повече фирми издигат собствени кадърни кадри.
Все пак трябва да се върши работа с хора доказали въжможностите си - ако не са таферни хората самите босове се компрометират пред собствениците.

Що ли не случих на такава за толкова години?:heavy_cry:
Откак се помня,все за моя сметка си повишавам квалификацията,а възвращаемост няма.:guillotine:

dimo
22-06-2010, 01:12
Да, ама за да си открадне клиентите, то значи че мениджърът му е бил идиот.

разбира се че е идиот щом не е успял да си задържи ценен работник - пример е любимия ти фризьор или зъболекър да речем сменя салона или стоматологичната практика по-лесно ти е да го последваш от колкото да рискуваш няколо пъти

old alfist
22-06-2010, 01:14
Що ли не случих на такава за толкова години?:heavy_cry:
Откак се помня,все за моя сметка си повишавам квалификацията,а възвращаемост няма.:guillotine:
Преди няколко поста писах, че трябва време за да станат нещата такива каквито трябва да бъдат.

myato
22-06-2010, 01:20
разбира се че е идиот щом не е успял да си задържи ценен работник - пример е любимия ти фризьор или зъболекър да речем сменя салона или стоматологичната практика по-лесно ти е да го последваш от колкото да рискуваш няколо пъти

Някой взе,че им отвори очите и сега включват в договорите клауза за забрана на упражняването на същата дейност в продължение на различен не малък период( 3 до 5 години ).

---------- Post added at 00:20 ---------- Previous post was at 00:18 ----------


Преди няколко поста писах, че трябва време за да станат нещата такива каквито трябва да бъдат.

Дано го доживеем.

dimo
22-06-2010, 01:21
Преди няколко поста писах, че трябва време за да станат нещата такива каквито трябва да бъдат.

Време за губене няма живота е кратък и за съжаление е един тепърва да се открива топлата вода като в близката баня вече отдавна се къпят с нея .

old alfist
22-06-2010, 01:24
Време за губене няма живота е кратък и за съжаление е един тепърва да се открива топлата вода като в близката баня вече отдавна се къпят с нея .
Е, да ама Пешо Пешев и неговите работници трябва да се променят.

dimo
22-06-2010, 01:30
Нещата се променят постоянно важно е държавата стриктно да следи за спазването на законите както от едната така и от другата страна точно това най-много куца у нас за съжаление .

old alfist
22-06-2010, 01:34
Нещата се променят постоянно важно е държавата стриктно да следи за спазването на законите както от едната така и от другата страна точно това най-много куца у нас за съжаление .
Тя държавата прави избирателно разни проверки, но не може да насмогне - мисленето на хората трябва да промени.

pavlin
22-06-2010, 03:57
Материалните възнаграждения са важен но не винаги решаващ фактор за мотивацията на един работник. Олд алфист е прав във твърденията си но явно много хора не могат да го разберат.

renyx
22-06-2010, 14:32
Работил съм и в двата вида фирми.Old alfist е прав , но това не се отнася за нашата държава.Тези фирми се броят на пръсти.Dimo е прав за нашата държава.От любовници и лизачи няма как да се реализираш.Известно време работех в техномаркета и там стана точно така:изгониха много кадърен човек , а доведоха една некадърна,проста и нискоинтилигентна жена.Тя беше от вторият тип, викаше по персонала, държеше се надменно и винаги изпъкваше с простотията си.
За нашата държава по-добрия вариянт е Пешо.

old alfist
22-06-2010, 15:37
От любовници и лизачи няма как да се реализираш.
Затова някои по-сериозни фирми си викат за известно време от чужбина техните топ-мениджъри.

dimo
23-06-2010, 11:11
Аз също съм съгласен с господин old Alfist въпреки че му опонирам - принципно нещата са много индивидуални и подхода може да е различен на всякъде но все пак като цяло ние двамата маркирахме основните параметри тъй да се каже двете страни на монетата един обаче изпуснах и искам да го допълня - за хората в пред пенсионна възраст един от най силните мотивиращи фактори е осигурителния доход

Коки
02-08-2010, 15:02
...за хората в пред пенсионна възраст един от най силните мотивиращи фактори е осигурителния доход

А би трябвало да е силен фактор за всички възрасти, защото когато достигнеш тази възраст, вече е твърде късно ;)

mordohy
03-08-2010, 01:21
За всеки сериозен бачкатор, независимо от ранга му, основние стимул е работната заплата, удовлетвореността му от работата, възможността за развитие, работната среда, както и как се изпълняват социалните функции, които има всяка фирма.
Горе-долу в тоя ред.
Проблема е, че у нас, набързо цървулани и всякакви типове от бившия ресторантьорско-сервитьорски бранш, станаха милионери и без всякаква мениджърска подготовка, започнаха да управляват част от фирмите. Другата част се оборудва със завършили през куп за грош УНСС, с глави натъпкани с всичко друго, само не и как се управлява една гладна тълпа от хора, които трябва да ги направиш екип и да ги преведеш през блатото, а не да ги давиш в него. За това сме на тоя хал.Ръоводител не се става лесно.Нужен е опит, а той се придобива с течение на времето. Иначе казано, трябва първо да си бил подчинен на най-ниско ниво, а после, постепенно да израстваш в йерархията. Това е много важно, най-малкото за да знаеш как мислят подчинените ти.
Та ако някой твърди, че заплатата не го интересува чак толкова много, то значи, че е или мошеник или дебил.

nhg
03-08-2010, 01:24
За всеки сериозен бачкатор, независимо от ранга му, основние стимул е работната заплата, удовлетвореността му от работата, възможността за развитие, работната среда, както и как се изпълняват социалните функции, които има всяка фирма.
Горе-долу в тоя ред.
Проблема е, че у нас, набързо цървулани и всякакви типове от бившия ресторантьорско-сервитьорски бранш, станаха милионери и без всякаква мениджърска подготовка, започнаха да управляват част от фирмите. Другата част се оборудва със завършили през куп за грош УНСС, с глави натъпкани с всичко друго, само не и как се управлява една гладна тълпа от хора, които трябва да ги направиш екип и да ги преведеш през блатото, а не да ги давиш в него. За това сме на тоя хал.Ръоводител не се става лесно.Нужен е опит, а той се придобива с течение на времето. Иначе казано, трябва първо да си бил подчинен на най-ниско ниво, а после, постепенно да израстваш в йерархията. Това е много важно, най-малкото за да знаеш как мислят подчинените ти.
Та ако някой твърди, че заплатата не го интересува чак толкова много, то значи, че е или мошеник или дебил.

Хм, след така точно формулиран пост темата май е изчерпана...
Подкрепям напълно!

mordohy
08-08-2010, 01:25
Хм, след така точно формулиран пост темата май е изчерпана...
Подкрепям напълно!
Напротив, колега!
Трябва тука да дълбаем и да се обучаваме!
Трябват ни водачи, а не счетоводители!

Коки
09-08-2010, 18:44
...Та ако някой твърди, че заплатата не го интересува чак толкова много, то значи, че е или мошеник или дебил.

Никой не твърди такова нещо, а и ти самият споменаваш още куп други фактори, които влияят на избора на работа.

old alfist
10-08-2010, 00:02
Никой не твърди такова нещо, а и ти самият споменаваш още куп други фактори, които влияят на избора на работа.
Така си е - нещата са комплексни.
Добре е, че в крайна сметка доста хора се съгласиха с това твърдение извлечено от практиката и теорията.

mordohy
10-08-2010, 01:01
Коки, напротив!
Веднага ще се опровергая "научно"
Според едно изследване, 80% от служителите в една фирма са съгласни да работят за по-малка заплата, но на кабинетите им да има табелки, които сочат, че имат по-висок ранг!
Това е , когато е сбъркана ценностната система.
За това на моя "кабинет" има скромна табелка, а взимам с 30-50% по-висока заплата от "начЕлниците" ми и ги слушам стриктно, какви разпореждания ми дават.
Проблема е, че аз предварително съм обсъдил с шефа проблемите, а те просто оформят юредически моите идеи.
Аз имам правилна политика.Решавам проблемите с шефа, но не си пренебрегвам началниците!
Те ми трябват за други неща. Най-малкото да ми улесняват работата.
Това вече си е тяхната работа и аз не я искам!
Да си дъвчат хартията!
Който я дъвче добре, има моето уважение!
Кой казва, че нямаме нужда от добри бюрократи!
Всеки професионалист е добре дошъл!:bravo:

old alfist
10-08-2010, 10:26
Според едно изследване, 80% от служителите в една фирма са съгласни да работят за по-малка заплата, но на кабинетите им да има табелки, които сочат, че имат по-висок ранг!

Това е , когато е сбъркана ценностната система.Това е присъщо за власите - навярно изследванията са правени в Долна Влахия.

BoxerPower
10-08-2010, 10:59
Работника се мотивира точно от 2 неща - неуспоримо добро заплащане и добро, човешко отношение към него от страна на работодателя!

Тези два фактора са определящи и повече от достатъчни за това, един добър работник да се чувства добре на работното си място. Сигурен съм, че дори един санитар (чистач на кенефи) не би се срамувал от работата си, ако взима хубава заплата и ако се отнасят с него както с истински човек, а не като същество 2-ра, 3-та, 5-та класа.

Ramsezsh
10-08-2010, 11:06
Работника се мотивира точно от 2 неща - неуспоримо добро заплащане и добро, човешко отношение към него от страна на работодателя!

Тези два фактора са определящи и повече от достатъчни за това, един добър работник да се чувства добре на работното си място. Сигурен съм, че дори един санитар (чистач на кенефи) не би се срамувал от работата си, ако взима хубава заплата и ако се отнасят с него както с истински човек, а не като същество 2-ра, 3-та, 5-та класа.

Абсолютно съм съгласен! Всеки човек работи на първо място за пари. Затова заплащането е един от най-мотивиращите фактори. В същото време обаче отношението към работника също е много важно. Работил съм във фирма, в която заплащането не може да се каже, че беше кой знае колко голямо, но за сметка на това отношението на собствениците към хората беше невероятно. Дори и сега, доста време от както не работя там отношенията ми с тези хора са повече от добри и все си мисля че някой ден пак ще работим заедно.

pent
10-08-2010, 11:45
Та ако някой твърди, че заплатата не го интересува чак толкова много, то значи, че е или мошеник или дебил.

Еми приятел аз твърдя, че заплатата не ме интересува толкова много и не съм мошеник още по-малко дебил :)

Ако сега трябва да сменям работата си, заплащането ще е на заден план. Повече ме интересуват други фактори в бъдещ работодател. Парите не са всичко! Не си струва да си изживееш живота в преследване само на пари, и един ден като се обърнеш назад да нямаш нищо!

mim
10-08-2010, 11:55
парите не са определящи, но само когато не са под минимума на оцеляване или на границата
когато ти задоволяват потребностите, започваш да се озърташ и за другите неща
когато трябва да избираш нормална обстановка на работа и -10лв заплата или цербер и +10лв (т.е. минимална разлика) естествено, че ще предпочетеш да си запазиш физическото и психическото здраве, и с по-малко разходи от болнични пак идваш на +

Коки
10-08-2010, 11:57
Работника се мотивира точно от 2 неща - неуспоримо добро заплащане и добро, човешко отношение към него от страна на работодателя!

Тези два фактора са определящи и повече от достатъчни за това, един добър работник да се чувства добре на работното си място. Сигурен съм, че дори един санитар (чистач на кенефи) не би се срамувал от работата си, ако взима хубава заплата и ако се отнасят с него както с истински човек, а не като същество 2-ра, 3-та, 5-та класа.

Ами точно с това не съм съгласен. Сигурен съм, че почти всеки от нас, ако сложи ръка на сърцето си и бъде честен пред себе си, ще признае, че не би си сменил работата, в която има опит и е създал някакъв авторитет и социално положение с чистене на кенефи, дори за повече пари! Извинявай, колега, ама това са фантасмагории.

И отново пропускате темата за ЕТ Пешо Пешев - Старухата само ви бъзна леко и ви гледа сеира: как досега никой не се сети, че (особено в несигурни времена) е важно фирмата да е стабилна и да може да оцелее! ЕТ Пешо Пешев може да ти плаща повече, ама в един да спре да плаща. Какво предпочиташ: 3 месеца по 2000 лв или 10 години по 1800??? Да не говорим, че за 10 г. в една фирма почти няма начин да не ти се увеличи възнаграждението.

old alfist
10-08-2010, 12:30
То си е хубаво да работиш дълго време в една стабилна фирма, но в един момент еднообразието те убива, зацикляш и няма какво да научиш повече - най-добре е ако можеш след един такъв голям период да си смениш работата в друга също голяма фирма.

Коки
10-08-2010, 12:40
То си е хубаво да работиш дълго време в една стабилна фирма, но в един момент еднообразието те убива, зацикляш и няма какво да научиш повече - най-добре е ако можеш след един такъв голям период да си смениш работата в друга също голяма фирма.

Абе зависи. Все пак за толкова време се променат доста неща. Аз не съм се задържал в една фирма повече 4-5 години, но имам колеги, които работят в банката от 14-15 г. и са си много добре. Вярно, малцинство са.

П.П. Примерът с 10-те години го дадох съвсем условно, просто за да илюстрирам предимствата на солидната организация пред бай Пешо. Освен това, 5 г. кариера в голяма компания ти отварят врати за продължаване на кариерата в друга такава, докато бай Пешо като фалира или реши да смени бранша, те връща в първи-втори клас.

old alfist
10-08-2010, 12:45
Абе зависи. Все пак за толкова време се променат доста неща. Аз не съм се задържал в една фирма повече 4-5 години, но имам колеги, които работят в банката от 14-15 г. и са си много добре. Вярно, малцинство са.

E, то това дето съм го написал става по желание и до определена възраст - въпрос на избор и смелост.

soldier
10-08-2010, 13:34
Аз ако съм работател и утре дойде някой при мен на интервю - няма да се ръководя от досегашната му заплата. Естествено е, че при равни други условия ще предпочета този от голямата фирма. Там освен със сигурност е придобил много повече квалификации, от колкото при ЕТ Пешо ;)
Автоматично седейки от другата страна като избиращ - ще избера голямата фирма, защото тя дава сигурност, което е един от най-големите мотиватори. А след като напусна голямата структура по-лесно ще си намеря работа, отколко след си тръгна от ЕТ Пешо (независимо от причината да си тръгна).

soldier
10-08-2010, 13:57
От това, което се е изписало до момента, тази теория се потвърждава:
http://en.wikipedia.org/wiki/Two-factor_theory
Има мотивиращи и хигиенни фактори. Първите те мотивират за дълъг период от време, а вторите за къс.

Нека всеки се замисли върху тези 2та варианта:
1ви вариант - вдигане на заплатата с 3%. Супер, работника се чувства щастлив, че има повишение, започва да дава малко повече от себе си, но временно. След месец-два вече е забравил за тези 5%.
2ри вариант - вдигане на заплата с 2%, но и смяна на длъжността му, на пример приема повече отговорностти. Това мотивира за повече време, защото си му показал какво повече искаш да върши. Служителят се чувства много по-ценен и вижда, че има бъдеще във фирмата => ще се старае и повече.

Кое е по-мотивиращо? Заплатата или нещо друго?

Според мен, ако някой счита, че само и единствено заплатата е мотивационен фактор или че тя е основният фактор, то той не е разбрал взаимоотношенията работодател - работник. Тези взаимоотношения в България е трудно да се разберат за съжаление.

MUROMAN
10-08-2010, 14:01
Сега попаднах на тази тема и ми стана доста интересна.
Преди работих във фирма , в която се разбирах много с шефовете и всичко беше супер/имах си кола , телефон , PC , а веднъж ми дадоха и % от обещания ми бонус/.Доказах се и бачках яко ,хората ме уважаваха и като доказал се работник вършех 85 % от нещата.Така нещата се продължаваха,аз си работех съвестно , получавах нови и нови задачи , а колегите ми се скатаваха.Вкрайна сметка ми стана ясно,че нищо Никога няма да се промени и ще си е все така.
След това случайно получих по-добро предложение за работа от филиал на международна компания /с по-голяма заплата, % от оборота и други облаги/.
След дълго мислене и колебания се продадох за 200 лв повече/трябваше да са 400, но си останаха 200./ Социалният ми пакет се запази същия - кола,телефон , лап-топ/.На новата ми работа бях подчинен на жена шеф, 28 годишна новозавършила Унсс - специалност счетоводство,която до преди известно време е била секретарка във въпросната фирма и изведнъж израснала до управител. Беше и продължава да се мисли за мениджър от световно ниво/естествено е на светлинни години от реалността/.
Съкрати ми живота това момича/жена/,вечно недоволство,вечно мрънкане,вечно нареждане,постоянни опити за мачкане на подчинените си - общо 4 човека.:new_Eyecrazy:
Накрая след като не спази и половината от обещанията си ми писна и си бих камшика от там.
Преместих се 2 склада до тях в фирма която се занимава с продажби на стоки във същия бранш,но не конкурент - Българска фирма.
Тук ситуацията протече така:
Зимата - пълна скука и мъртвило без почти никаква работа,сега лятото 10-но повече работа ,но всичко си е същото и даже никой не споменава за увеличение или %.
От всичко можем да заключим:
Сега парите са ми същите като във международната Уж лъскава на думи компания,но изчезна онзи благ пакет от кола,телефон и лап -топ.
Работат ми също се промени драстично/и тук ми обещаха едно ,а стана друго/хамалствам,гърбя се , но все пак взимам същите пари и не се ядосвам с женски простотии и не се отчитам на никои.
Не смятам да оставам още дълго време и тук ,но за сега нещата седят така.

Така,че всичко е много относително и зависи много от мениджъра на компанията.Или е специалист и си подбира и цени добре персонала или е льольо и по български гледа да те изцеди и преебе без да ти плати.

old alfist
10-08-2010, 15:05
Когато не ти бендисва шефа - или търпиш, или му теглиш една. Ако е жена се усложняват нещата - там управия няма, но е имало случаи да им се намести сачмата или да се стигне до разни други работи.

kolev
10-08-2010, 16:43
по моите наблюдения , в една голяма фирма в българия по-голямата част от новоназначените изкарват 3 до 5 месеца след което се махат. причината е 1-много мениджъри /много вожд,малко индианец/, 2-лъжливи обещания за плавно повишаване на заплатата, 3-лошо отношение, 4-еднообразни задачи и изобщо еднообразна среда, 5-за компанията е по-евтино да назначават хора на стартова заплата през 3 месеца. примери много, така че таковал съм ги в 10 годишните традиции. да работиш в голяма фирма на пост различен от някакъв директорски е най-ниското стъпало на което може да си. да не говорим, че чуждестранните фирми с офиси тук, твърде бързо почнаха с нашите номера. с работниците се държат строго като в затвор. не се плаща извънреден труд, следят те с камери и карти за работно време, осигуряват те на минимална, излиза се в отпуск по график направен от някой мениджър.
поради тия причини по-добре при ет пешо - плаща повече, работиш в малък стегнат колектив, имаш разнообразни задачи и трупаш опит, може да взимаш самостоятелни решения до някаква степен и може да излезеш в отпуск или болничен с едно телефонно обаждане. има си и недостатъци, трябва да му търпиш странностите, но по добре неговите, отколкото на дузина мениджъри които ти пращат мейли със заповеди всяка сутрин. хората които са се махнали от пешо заради голямата фирма с традиции, доста често съжаляват и то твърде бързо.
най-добре е сам да си си шеф. я магазинче, я фирмичка. така носиш отговорност, но поне знаеш защо го правиш.

Ramsezsh
10-08-2010, 17:16
За съжаление не само в големите фирми съществува явлението "много вожд и малко индианец". Това май го има в бизнес културата у нас. В поста ми малко по-горе писах, че преди време работех в една малка фирма, в която обаче имаше страхотна атмосфера за работа - и колектива беше добре (с малки изключения разбира се) и шефовете бяха свестни и стабилни хора. По-късно по ред причини отидох във фирма подобна по-размер, но занимаваща се с дейност, която смятах, за по интересна за мен. Тук видях какво значи лошо управление - на почит бяха хората, които не вършат осбено много работа, но за сметка на това много успешно гъзоблизничат и интриганстват. Просто някакъв ужас. Сега работя в далеч по-сериозна фирма, където заплащането е по-добро. Мотивацията ми за работа обаче не е по-висока, от тази която имах в първата малка фирма.

iee
10-08-2010, 17:46
Темата наистина е много интересна.Според мен всичко зависи от ситуацията и положението в което се намираш. Аз например работих 5 години във фирма тип ЕТ Пешо, но сравнително голяма.Бях доста добър в работата си, но имаше няколко проблема....
1.Пряката шефка беше жена
2.Товариха ме с цялата възможна работа, която фирмата имаше да извършва във Варненски регион.
3.Тогава смятах, че работата е под ценза ми:)
Заплатата беше добра, даже от сегашното положение ми се струва доста добра, имах служебен автомобил, служебен телефон.
Напуснах въпреки заплатата и социалните придобивки и започнах работа в голяма международна компания.
Идеята ми беше, че въпреки, че започвам с по-малка заплата имам възможност за кариера. Обещанията бяха за нарастване на заплатата. Тука проблемите са вече други....всъщност основния е същия-прекия началник е жена:-) Имам поне 10 началника над мен. Постоянно пиша справки, отчети и получавам напътствени мейли как да си върша работата и на какво да наблегна. Нямам служебен автомобил и не би трябвало да ми е необходим, ама не е точно така...Вече 2 години съм тук и заплатата не е мръднала с 5 стотинки, няма и никакво израстване в кариерата, само празни обещания на които вече не вярвам!
Изводите за мен са следните: отношението към заплатата се променяот ситуацията в която се намираш, в един момент може да не е толкова важна, но после става от първостепенно значение. Междувременно ни се роди дъщеря и сега парите са ни по-необходими от всякога. Доброто отношение на ръководителите е важно при всички положения.
Сега ми се отваря възможност за старата работа и се колебая дали да не им поискам още повече пари за сметка на нервите, които ще си образувам с шефката и ако стане да се мятам:)

Така, че всичко е относително и едва ли може да се даде ясен отговор кое е от първостепенно значение.

Коки
10-08-2010, 18:13
...примери много, така че таковал съм ги в 10 годишните традиции...

Никой не ти говори за традиции и стига сте се хващали за тия 10 години. Нека са 5. Извинявай, ама ако през 3 месеца прескачаш от фирма на фирма, няма как да направиш кариера. Има хора, които това не ги интересува - съгласен съм. Аз говоря, че има и такива, които ги интересува и не може да ми генерализирате и да слагате всички под общ знаменател. Не казвам кое е правилно и кое - не, защо няма такава оценка. Един иска едно - друг друго, всяка ситуация е индивидуална. Тук говорим за общи принципи, и аз твърдя, че ИМА хора (макар не всички), които се вълнуват и от възможности за развитие, трупане на опит и квалификация и т.н.


...поради тия причини по-добре при ет пешо - плаща повече, работиш в малък стегнат колектив, имаш разнообразни задачи и трупаш опит, може да взимаш самостоятелни решения до някаква степен и може да излезеш в отпуск или болничен с едно телефонно обаждане....

Брей, къде го намери тоя Пешо бе? Какъв му е мейла да си пусна едно СиВи :)

Откъде накъде реши, че Пешо плаща по-добре, че не те осигурява на минимална и т.н. Как така приписа всички негативи на големите компании, а позитивите на малките?

И да напомня: темата не е нито големи фирми vs. малки, нито български vs. чуждестранни, а какво ни мотивира като наемни служители. Дайте да не се отклоняваме.

pent
10-08-2010, 18:21
И да напомня: темата не е нито големи фирми vs. малки, нито български vs. чуждестранни, а какво ни мотивира като наемни служители.

Подкрепям те в мнението ти само да вметна, че ако чакаме някои да ни мотивира отвън ... положението е лошо :) Според мен човек, дори в работа си трябва да се стреми да бъде ПРОактивен, а не реактивен(както са 90% от персонала в БГ!).

Коки
10-08-2010, 18:36
...Така че всичко е относително и едва ли може да се даде ясен отговор кое е от първостепенно значение.

Така е, но доколкото аз схващам смисъла на тая тема, идеята не е да даваме ясен отговор, а всеки да си каже какво го мотивира (ама преди това да помисли, а не да вика "ще мия кенефи за 1500 лв, защото няма да го направи), след което да стигнем до някакво обобщение - нищо повече.

За мен например е важно:

1. да работя по специалността си или близка до нея, по 2 причини:

а) понеже ме кефи и не ми се мият кенефи, ако ще и за 3000 лв да е; и

б) опитът, знанията и лицензът, които имам по тази специалност ми дават възможност да се спазаря за по-добри пари, отколкото ако се цаня за ИТ и да кажа "нищо не знама, ама много ми се работи т'ва, ама искам и добри пари";

2. фирмата да е стабилна и да знам, че няма всеки месец да треперя дали ще получа заплата или не, щото шефа го е закъсал;

3. фирмата да е име в бранша, защото е съвсем друго отношението (от опит знам) както на клиенти, доставчици и колегите от други фирми в бранша, така и на всички останали (роднини, близки и далечни познати и т.н.). Има още много предимства, списъкът е дълъг;

4. Парите да са добри (трябва да се вземат предвид всякакви допълнителни фактори като: ? дни платен отпуск, има ли 13-та и т.н. заплати, има ли премии, официално ли е възнаграждението, преференции за продуктите и услугите на фирмата, купони за храна, служебени телефони и др., карта за градски транспорт и др.)

5. Шефът и екипът да са свестни.

---------- Post added at 17:36 ---------- Previous post was at 17:34 ----------


...Според мен човек, дори в работа си трябва да се стреми да бъде ПРОактивен, а не реактивен(както са 90% от персонала в БГ!).

Напълно те подкрепям, но това е една дъъълга тема :) Лошото е, че проактивните го отнасят, защото вършат цялата работа и за останалите.

Derry
10-08-2010, 18:38
по моите наблюдения , в една голяма фирма в българия по-голямата част от новоназначените изкарват 3 до 5 месеца след което се махат. причината е 1-много мениджъри /много вожд,малко индианец/, 2-лъжливи обещания за плавно повишаване на заплатата, 3-лошо отношение, 4-еднообразни задачи и изобщо еднообразна среда, 5-за компанията е по-евтино да назначават хора на стартова заплата през 3 месеца. ...

Това е струвами се вярно, но причините можеби са други. В оновната си част това са млади хора, скоро завършили и търсещи работа и като пчелички скачат от цвят на цвят в търсене на по-добрия прашец, хора работещи лятото на морето, зимата на планината и заетите в строителството и селското стопанство. Може да се обобщи, че това са хора не търсещи развитие, а просто някой лев или изчакват нещо във времето. Като цяло самите фирми губят качество от циркулиращия персонал.

kolev
10-08-2010, 19:01
Никой не ти говори за традиции и стига сте се хващали за тия 10 години. Нека са 5. Извинявай, ама ако през 3 месеца прескачаш от фирма на фирма, няма как да направиш кариера. Има хора, които това не ги интересува - съгласен съм. Аз говоря, че има и такива, които ги интересува и не може да ми генерализирате и да слагате всички под общ знаменател. Не казвам кое е правилно и кое - не, защо няма такава оценка. Един иска едно - друг друго, всяка ситуация е индивидуална. Тук говорим за общи принципи, и аз твърдя, че ИМА хора (макар не всички), които се вълнуват и от възможности за развитие, трупане на опит и квалификация и т.н.



Брей, къде го намери тоя Пешо бе? Какъв му е мейла да си пусна едно СиВи :)

Откъде накъде реши, че Пешо плаща по-добре, че не те осигурява на минимална и т.н. Как така приписа всички негативи на големите компании, а позитивите на малките?

И да напомня: темата не е нито големи фирми vs. малки, нито български vs. чуждестранни, а какво ни мотивира като наемни служители. Дайте да не се отклоняваме.

така е колега, пешо в общия случай и той те осигурява на минимална и понякога ти бави заплатата, освен това си има странности, но се търпи сравнено с отбор мениджъри. другото което съм писал е продължение на примера даден по-рано - малка фирма -2000лв на месец, голяма -1700 но с обещание за израстване.
давам ти пример за обява:
голяма фирма с 10 годишни традиции на българския пазар в еди какво си и така нататък ..... предлага динамична работа, първоначално обучение, млад колектив,добра работна среда,възможност за израстване, заплащане 1000-2000лв /примерно/. изисквания - едикакви си.....
отиваш на интервю и се оказва че ще делиш офис с 10 човека още, имаш 6 месеца изпитателен срок през който заплатата ти е 1000лв и след това плавно се покачва и на 2-рата година стига 2000 и може да те запишат на някакви курсове. съгласяваш се и почваш, оказва се че през тия 6 месеца докато ти тече временния трудов договор, не те пускат в отпуска и болничен. седиш на бюро по цял ден с още 10 маймуни в стаята /това е динамичната работа/. обучение няма, пускат те в кюпа и като сгрешиш, не особено законно те глобяват. имаш поне 5 преки началника и неизвестно още колко мениджъра по еди какво си които никога не си виждал, но всеки ден ти пращат заповеди по мейла.имаш карта за работно време и видео наблюдение в офиса. след 6 месеца подписваш постоянен трудов договор и след още 2 месеца ти увеличават заплатата с 10% колкото да замажат работата. ето сега ще можеш да взимаш началните 1000 лева след като ти приспаднат глобите. отпуска излизаш когато каже мениджъра. да речем че си изкарал 2 години, освен че си кораво копеле в развитието не си мръднал на йота а заплатата ти е с 10% отгоре. отпуска излизаш февруари, септември и ноември. допълнителни квалификации няма щото кой те пуска в работно време. дават ти някакъв бонус като събираш еди какви си точки и ги пращаш на мениджъра, как точно се смятат и защо са толкова мизерни, никой не може да ти каже. водят те на тиймбилдинг, той включва единия ти почивен ден-събота примерно или представлява "банкет" който се прави веднъж в годината.
няма какво да се правим, така стоят нещата.

ПП

Това е струвами се вярно, но причините можеби са други. В оновната си част това са млади хора, скоро завършили и търсещи работа и като пчелички скачат от цвят на цвят в търсене на по-добрия прашец, хора работещи лятото на морето, зимата на планината и заетите в строителството и селското стопанство. Може да се обобщи, че това са хора не търсещи развитие, а просто някой лев или изчакват нещо във времето. Като цяло самите фирми губят качество от циркулиращия персонал.
имам пресен пример с жена на 40+ със семейство и деца, изкарала е 3 месеца.

Коки
10-08-2010, 19:17
...няма какво да се правим, така стоят нещата...

1-во: така стоят нещата и в големи и в малки и в български и в чужди фирми - обобщение от типа "тия са добри, а тия -лоши" не може да се направи;

2-ро: темата беше за друго:
...какво ни мотивира като наемни служители. Дайте да не се отклоняваме.

Derry
10-08-2010, 19:21
ПП

имам пресен пример с жена на 40+ със семейство и деца, изкарала е 3 месеца.

Всяко правило си има изключения :).

Между другото тиия приказки с по 1-2 хил. заплата, ми малко по-внимателно народа се депресира.

BoxerPower
10-08-2010, 21:34
Ами точно с това не съм съгласен. Сигурен съм, че почти всеки от нас, ако сложи ръка на сърцето си и бъде честен пред себе си, ще признае, че не би си сменил работата, в която има опит и е създал някакъв авторитет и социално положение с чистене на кенефи, дори за повече пари! Извинявай, колега, ама това са фантасмагории.

И аз извинявай колега ама си драснал два бързи реда без да си разбрал това, което съм обяснил с прости думички ;)


Сигурен съм, че дори един санитар (чистач на кенефи) не би се срамувал от работата си, ако взима хубава заплата и ако се отнасят с него както с истински човек...

Както се вижда съм дал професията санитар като простичък пример. Не мисля, че съм агитирал някой да сменя работата която обича с друга която не му допада... пък било то и за повече пари.

Май пак се чете между редовете ;)

---------- Post added at 20:34 ---------- Previous post was at 20:28 ----------

Между другото има един лаф, който много обичам и който до голяма степен отговаря на моето виждане по поставения въпрос. Лафа е: "Наш'та фирма, за достатъчно пари, всичко прави!"

Derry
10-08-2010, 22:36
Като се замисля това с мотивацията е трудна работа. На приказки причини да те накарат да си мръднеш пръста много - реално кажи-речи нищо. За хубави очи и усмивки никой нищо не прави, дори и за свирка човек пак трудно ще се навие щото пари трябват. Мотивацията на обикновения работник е точно толкова колкото да се мота из работното си място и да свърши минимално количество работа без да бъде изгонен. Има единици вършещи повече работа за същата награда, но... единици. От друга страна ако пък всички работехме много началниците, тоест мениджърите по модерному нямаше да имат много работа и вероятно това ще ги депресира и деморализира, следва депресия, следва ръст в самоубийствата и все на зле. Всяко зло за добро на мястото на самоообесилите се депресанти ще може да се настани млада работна сила отишла да работи с идеята да расте в службата. Това някой да се гътне сякаш идва най-безболезнения начин да се издигне човек.

Ам мотивационото писмо което пак някои пишман началник го е измислил? Едвам знаеш какво с какво се занимава бъдещата ти фирма мащеха и те вече искат да знаят колко ще си всеотдаен и колко ти е интересно да работиш за тях. Ти не знаеш колко пари ще взимаш, но за сметка на това знаеш, че ще растеш в службата е поне евентуално ако нещо на някого се убърка и се освободи място.

kolev
11-08-2010, 11:07
за мен, мотивите за започване на работа са
1-заплата
2-сигурност
3-работа по специалността
4-къде се намира работата

за оставане на това работно място и продължаване на работата със желание
1-заплата
2-някакво разнообразие в работата
3-добра работна обстановка
4-спазване от страна на работодателя на почивни дни,обедни почивки, отпуски.
в тоя ред

old alfist
11-08-2010, 11:28
Всеки да си се мотивира както си иска - като не може да си се оправя някак си в живота. Изложиха се някои плюсове и минуси - това се опита да каже Коки, ама вие му се нахвърляхте на човека. Идеална работа няма - всеки да си избира по-малкото зло.

TRENDi
11-08-2010, 11:55
За мен, мотивите за започване на работа са:
1- ЗАПЛАТА - работя за пари, а не за да мога да си позволя да ходя на работа или накрая на месеца, да се окаже, че трябва да плащам\ едва ли не\ на фирмата, за това, че съм и работил;
2- Сигурност - би ме вълнувала, ако отивам на работа, за да ми дават пари, а не да ги изкарвам;
3- Работа по специалността - не ме вълнува;
4- Къде се намира работата - също не би ме вълнувало, ако заплащането е достатъчно.

За оставане на това работно място и продължаване на работата, дори и без желание:
1- ЗАПЛАТА.
2- Някакво разнообразие в работата - не държа на него, колкото по-малко промени по шаблона, по който се работи, толкова по-малко върможности за грешки, заради новите експерименти;
3- Добра работна обстановка - бих го оценил, но ако заплатата е висока, мога и да го преглътна;
4- Спазване от страна на работодателя на договорените условия - ако започнат за стават неща от различно договорените\в 90% свързани с ебавки в ЗАПЛАТАТА\ - ориентирам се към купуването на 2-3 камшика от дадената фирма и си бия камшиците. Все пак съм работник, а не роб на някой и съм му длъжен точно и единствено до сумата, която ми заплаща за свършената работа в края на месеца. Ако е смотан, не си цени кадрите и ми се държи все едно съм 13-15 годишния му синковец - махам се.

mordohy
11-08-2010, 14:38
Това е присъщо за власите - навярно изследванията са правени в Долна Влахия.
Спамер!:ban:

Ама как уцели в десетката:spam_laser:
Изследването е на УНСС гр Монтана:wow:.
Извън офтопика, всеки пише един лист, на който пише: моля да бъда назначен.
Това означава, че трябва да си наясно къде постъпваш, тоест да събереш първо информация, а после да се хвърляш.
За новите служители е трудно, защото по принцип нищо не разбират. Говоря за обективната истина, а не те какво си мислят. Когато постъпваш за пръв път на работа някъде, независимо от естеството на работа, има един стар принцип, който напоследък се забравя и води до скачане от фирма на фирма, а ефекта го знаеме всички.
Много е важно, когато постъпиш, да има някой, който да те обучава наистина.
Първо трябва да чиракуваш при добър майстор, после да станеш калфа под надзора му и чак, когато ти каже, че вече си майстор, да тръгнеш по самостоятелен път.
Да си майстор, означава не само добре да вършиш работата, за която си учил, а и да се справяш със съпътстващите я трудности.Иначе си само калфа!
Задаваш си намусен въпроса, защо колегата ти, с който вършите една и съща работа взима повече от тебе, прощават му дребни прегрешения и взима по-апетитните командировки, а изобщо не се чукаш в главата, че организита и се грижи за всичко останало, дори и за ремонта на принтера и вратите на шкафчето . Когато го няма шефа, той поема инициативата и го замества успешно, а не го удря на почивка и разлагане.
Това пак на пръв поглед е спам, но са нещата, които трябва да правим, за да постигнем и имаме право да се домогваме до всичко онова, което мотивира работника. Нужно е и търпение!